تمرین گروهی اسکیس 92

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
راستي لطف كنين 2 تا مقطع بزينن ازش يكي طولي يكي عرضي كه بفهميم موضوع رو
تو اون شيت پلان فك كنم بخش شمالي اطلاعات بيشتري بده

mahboooobeh

عضو جدید
اينم سايتش كه دوباره كشيدم
http://www.up3.98ia.com/images/pc20j6ih993hkd4otrn.jpg

اينم پلاني كه زدم(مثلا) اقا يكي لطف كنه برششو و پروفيلشو به من نشون بده خيلي ممنونش ميشم برا خودتونم خوبه ديگه
http://www.up3.98ia.com/images/b0ufmh6g7x66vr9phh8.jpg

اقا قديمما چيكار ميكرديم كلي عكس با هم ميزاشتيم اينجاا؟؟

هیچکدوم از این عکسا باز نمیشه:razz:

حوب يه نمونه نشون بده ديگه با عكس
000.jpg

آخرین ویرایش:

mahboooobeh

عضو جدید
بچه ها میشه ابعاد شاسی که باید ببریم سرجلسه رو بگید باید چقدی باشه؟؟؟
میز هم میشه برد؟؟؟

behzadkhanha

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا حالا اسکیس شرکت نکردی؟ معمولا ریز فضاها رو میدن، توی 2 سال آخر حتی اندازه و زیربنای فضاهای مورد نیاز رو هم گفتن. شما بر اساس خواسته های طراح سوال طراحی میکنید، نه دانسته های قبلیتون.
سوال اسکیس هیچوقت اینجوری نیست: یک نیروگاه هسته ای طراحی کنید. خداحافظ.
99% شرکت کننده ها هم که نمیدونن نیروگاه هسته ای چیه، نمیتونن فضاهاشو درست در بیارن و ارتباطاتشو حل کنن، موقع نمره دادن میگن خب حالا که بلد نیستین به همتون صفر میدیم که دفعه بعد یاد بگیرید:D
نه اینحوری نیست، موضوع رو کاملا توضیح میدن، تا بیشتر توان طراحی دانشجو مورد بررسی قرار بگیره نه اطلاعات عمومیش و اینکه انستیتو و نمایشگاه چه فرقی داره. البته این نظر منه، هر کسی روشی داره.

من چه ارتباطی با ایوانخانه دارم که بتونم اسکیساشونو بذارم؟:D

خراب این ادبیاتت هستم: یک نیروگاه هسته ای طراحی کنید. خداحافظ.:biggrin::biggrin::biggrin:
کلی با بچه ها حال کردیم

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
اقا يكي يه كمكي كنه كه اين واجب الوجوده با يك سوال تامل برانگيز مواجه شدم
اقا اين سوالش
مشاهده پیوست 152257

اينم سايتش كه دوباره كشيدم
http://www.up3.98ia.com/images/pc20j6ih993hkd4otrn.jpg

اينم پلاني كه زدم(مثلا) اقا يكي لطف كنه برششو و پروفيلشو به من نشون بده خيلي ممنونش ميشم برا خودتونم خوبه ديگه
http://www.up3.98ia.com/images/b0ufmh6g7x66vr9phh8.jpg

اقا قديمما چيكار ميكرديم كلي عكس با هم ميزاشتيم اينجاا؟؟

<

بعد اينكه وقتي 100متر در 200متر داده يني هرجاشو ميخوايم ميتونيم طاحي كنيم ديگه نه؟؟؟
بعد محبوب من پروفيلتو ديدم الان من براي يه پلان معمولي چطوري پروفيل بزنم و مقطع پلكاني؟؟؟

آخرین ویرایش:

soh-rab

عضو جدید
اقا يكي يه كمكي كنه كه اين واجب الوجوده با يك سوال تامل برانگيز مواجه شدم
اقا اين سوالش
مشاهده پیوست 152257

شما اگه همه موضعات ایوان خانه رو داری می شه بذاری ؟
هر چند من هنوز یه پلان هم نکشیدم :cry::cry::cry: خدایا چرا من این قدر ..... خدایا اصلن ولش کن

توی این سوال منظورش " با رویکرد کتاب، مردم، محله طراحی و اجرا شود "چی هست؟
یعنی بعد از اینکه اسکیس زدیم باید بریم بسازیمش ابزار ماکت هم بهمون و احیانا سایت واقعی هم در اختیارمون قرار می دن که اجراش کنیم؟:biggrin:
حال از شوخی گذشته
با رویکرد کتاب ،مردم و محله طراحی شود یعنی چی؟

بچه ها میشه ابعاد شاسی که باید ببریم سرجلسه رو بگید باید چقدی باشه؟؟؟
میز هم میشه برد؟؟؟
یا خدا

محبوبه نکنه می خوایی میز خونه تون رو با وانت بیاری سر جلسه :biggrin::biggrin::biggrin:

البته فکر بدی هم نیست شاید یه کم به سازمان بر بخوره
اگه آوردی بگو ابزار کارمه فقط باید 4 تا چرخ بذاری زیرش که راحت بتونه جابجاش کنی فقط موندم با پله ها چه کار می کنی(البته همه اینها یه شوخی دوستانه بود)

ولی اگه کسی می تونه ، برداره بیار شاید واقعا به سازمان بر بخوره با این امتحان گرفتنش تازه یه ملتی رو آواره می کنند
کاش از هر کسی توی شهر خودش امتحان می گرفتن برگه می فرستادن تهرون یعنی نمی تونن این کار رو بکنن

یعنی من اگه ریسس بودم برای هر نفر یه لپ تاپ می گذاشتم می گفتم کارتون رو باید با مکس تحویل بدین فکر کن چی شود؟ کاش می شد این رویا عملی بشه فکر کن مثلا امسال بیان همه رو شگفت زده کنند !!!
بعد من همه subdvide ها رو می بردم بالا می ذاشتم تا سال بعد همین جوری براشون رندر بگیره بعدش می گفتم کار من خوبه شما سیستم ها تون ضعیف ها
بعد مجبور بشن من رو بدون اسکیس بفرستن دانشگاه
آخ چه حالی می داد

آخرین ویرایش:

mahboooobeh

عضو جدید
یا خدا

محبوبه نکنه می خوایی میز خونه تون رو با وانت بیاری سر جلسه :biggrin::biggrin::biggrin:

اگه آوردی بگو ابزار کارمه فقط باید 4 تا چرخ بذاری زیرش که راحت بتونه جابجاش کنی فقط موندم با پله ها چه کار می کنی(البته همه اینها یه شوخی دوستانه بود)

ولی اگه کسی می تونه ، برداره بیار شاید واقعا به سازمان بر بخوره با این امتحان گرفتنش تازه یه ملتی رو آواره می کنند
کاش از هر کسی توی شهر خودش امتحان می گرفتن برگه می فرستادن تهرون یعنی نمی تونن این کار رو بکنن

یعنی من اگه ریسس بودم برای هر نفر یه لپ تاپ می گذاشتم می گفتم کارتون رو باید با مکس تحویل بدین فکر کن چی شود؟ کاش می شد این رویا عملی بشه فکر کن مثلا امسال بیان همه رو شگفت زده کنند !!!
بعد من همه subdvide ها رو می بردم بالا می ذاشتم تا سال بعد همین جوری براشون رندر بگیره بعدش می گفتم کار من خوبه شما سیستم ها تون ضعیف ها
آخ چه حالی می داد
خودتو مسخره کن:w15:
منظورم میز رسم نی....هههههههههه
پارسال دوستم از این میز کوچیکا با خودش برده بود!!همین میزای قدیمی پاکوتاه که مامان باهاتون روش مشق مینوشتن;)

1.مردم محله کتاب خون شن
2.کتاب،مردمی و محلی بشه
3.یا اینکه تو این کتابخونه مکانی برای مردم محله طراحی شه
4.یک چیز دیگه باید باشه!ولی نمیدونم چی؟

<

بعد اينكه وقتي 100متر در 200متر داده يني هرجاشو ميخوايم ميتونيم طاحي كنيم ديگه نه؟؟؟
بعد محبوب من پروفيلتو ديدم الان من براي يه پلان معمولي چطوري پروفيل بزنم و مقطع پلكاني؟؟؟

خواهر شما همیشه باکد اتود میزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
شما اگه همه موضعات ایوان خانه رو داری می شه بذاری ؟
هر چند من هنوز یه پلان هم نکشیدم :cry::cry::cry: خدایا چرا من این قدر ..... خدایا اصلن ولش کن

یعنی بعد از اینکه اسکیس زدیم باید بریم بسازیمش ابزار ماکت هم بهمون و احیانا سایت واقعی هم در اختیارمون قرار می دن که اجراش کنیم؟:biggrin:
حال از شوخی گذشته
با رویکرد کتاب ،مردم و محله طراحی شود یعنی چی؟

یا خدا

آخ چه حالی می داد

تو تاپيك تحليل شركت كن تا منظورشو بدوني رفيق
بعدشم من ك يه بار موضوعات رو زيپ كردم گذاشتم
اما يه سري از عكساش كروكي و سايت نداره
يه سريم از بس ريز نوشته ناخواناس
اقا يني هيچ بني بشري مسلموني كسي ادم پولداري نيس بره ايوانخانه ازموناشو به ما هم بده؟؟؟
چرا اخه امسال اينطوري شد؟
اين همه ادم كه ميرن كجان پس؟
سهراب خان شما كه اينهمه رفيق تك رقمي داري خوب كمك بگير ازشون ديگه

آخرین ویرایش:

mahboooobeh

عضو جدید

<

الان یه نکته هست اینجا....چه لزومی داره وا3 یک کتابخونه زمین شیبدار بدن؟؟؟؟پروفیلت باید نشون بده تو با این شیب چیکار کردی؟تو سایتت ازش استفاده کردی و یا...
از سر سایت بگیر برو تهش از پلانت هم رد بشه نشون بده این شیبو چیکار کردی:confused:خو این سوالارو که تو اسکیس بدن که 3ساعتشو باید فکرکنی رو شیبش!!!!!!

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
الان یه نکته هست اینجا....چه لزومی داره وا3 یک کتابخونه زمین شیبدار بدن؟؟؟؟پروفیلت باید نشون بده تو با این شیب چیکار کردی؟تو سایتت ازش استفاده کردی و یا...
از سر سایت بگیر برو تهش از پلانت هم رد بشه نشون بده این شیبو چیکار کردی:confused:خو این سوالارو که تو اسکیس بدن که 3ساعتشو باید فکرکنی رو شیبش!!!!!!

چيكار كنم سواله ديگه

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
پارسال دوستم از این میز کوچیکا با خودش برده بود!!همین میزای قدیمی پاکوتاه که مامان باهاتون روش مشق مینوشتن;)

1.مردم محله کتاب خون شن
2.کتاب،مردمی و محلی بشه
3.یا اینکه تو این کتابخونه مکانی برای مردم محله طراحی شه
4.یک چیز دیگه باید باشه!ولی نمیدونم چی؟

خواهر شما همیشه باکد اتود میزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:
افرين
مردم محله كتاب خون شن
فضا كه زياده
يه جايي طراحي كنيم كه مردم بتونن كتابو ببرن تو سايت مطالعه كنن ولي چيكار كنيم كه كتابو پس بيارن؟سر ورودي خفتشونو بچسبيم؟
يا نه ميشه
بيان امانت بگيرن
ببرن تو سايت بخونن
فكر خوبيه
مطالعه در سالن روباز عاليه ديگه چي به ذهنتون مياد؟
اين شد تحليلا بايد ميبرديم اون تاپيك

soh-rab

عضو جدید

محبوبه اصلن قصد مسخره کردن نداشتم متوجه منظورت بودم و دیده بودم از اون میزها
ولی من همین جوری یه دفعه به ذهنم رسید
ولی از اونجایی که اگر خودم تهران بودم شاید این کار رو می کردم
باز هم اگه نارحت شدی من عذر می خوام

تو تاپيك تحليل شركت كن تا منظورشو بدوني رفيق
بعدشم من ك يه بار موضوعات رو زيپ كردم گذاشتم
اما يه سري از عكساش كروكي و سايت نداره
يه سريم از بس ريز نوشته ناخواناس
اقا يني هيچ بني بشري مسلموني كسي ادم پولداري نيس بره ايوانخانه ازموناشو به ما هم بده؟؟؟
چرا اخه امسال اينطوري شد؟
اين همه ادم كه ميرن كجان پس؟
سهراب خان شما كه اينهمه رفيق تك رقمي داري خوب كمك بگير ازشون ديگه

آقا شما زیپ کردی شاید من ندیدم
بابا من یه نفر رو بیشتر نمی شناسم 2 سال از محیط دانشگاه دور بودم و کلن هیچی یادم نیست همین جوری که شما همش ناله می کنی این دوست من هم خیلی به کسی کمک نمی کنه توی سایت هم که نمیاد نمی دونم چرا؟.....ارتباط حضوری هم باهاش ندارم خیلی ........ البته یه تعدادی هم میان چراغ خاموش میان.....ولی مهم نیست مهم اینه که ما به هم کمک کنیم

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز

بابا من یه نفر رو بیشتر نمی شناسم 2 سال از محیط دانشگاه دور بودم و کلن هیچی یادم نیست همین جوری که شما همش ناله می کنی این دوست من هم خیلی به کسی کمک نمی کنه توی سایت هم که نمیاد نمی دونم چرا؟.....ارتباط حضوری هم باهاش ندارم خیلی ........ البته یه تعدادی هم میان چراغ خاموش میان.....ولی مهم نیست مهم اینه که ما به هم کمک کنیم

دوست عزیز میز تاشو ببر قشنگ دسته داره خیلی ریلکس میبری ...سازمان هم کف میکنه....من خریدم 40000 تومانه...صفحشم شیب داره و قابل انتقاله...یچه ها پارسال بردن...دوست من نبرده بود اما گفت ببر خیلی خوبه دیگه کمر درد کمتر میگیری....

soh-rab

عضو جدید
دوست عزیز میز تاشو ببر قشنگ دسته داره خیلی ریلکس میبری ...سازمان هم کف میکنه....من خریدم 40000 تومانه...صفحشم شیب داره و قابل انتقاله...یچه ها پارسال بردن...دوست من نبرده بود اما گفت ببر خیلی خوبه دیگه کمر درد کمتر میگیری....

می شه یه عکس خوب از این میزت بگیری و بذاری اینجا
چون من به شدت کمرم درد می کنه
ممنون

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پروفیل رو بیشتر برای اسکیس مقیاس طراحی شهری و منظر میدن تا مقیاس معماری و م. داخلی برای اینا همون سکشن از بنا و مقداری اطرافش کافیه اسکیل یک پنجاهم هم که دیده شده :دی میدن ....نمیدونم شایدم بدن...

وقتی میگن فلان بنارو کنار فلان جا بسازید(مثل سوال پارسال کنار موزه هنر معاصر)باید به چه چیزی توجه کرد؟ارتباط بصری بین ان دو؟هماهنگی سیرکولاسیون و ارتباطی؟استفاده از طرحواره های بنای قبلی؟شاخص کردن یا کم اهمیت کردن قبلی؟(پلان بنای نام برده رو میدن ایا؟)اگر نمیشناختم یا یادم نبود چی؟فرضا بگن مقبره دکتر فلانی که زیاد معروف هم نباشه یا کنار فلان جایی که خلاصه نشناسم چکار باید کرد چه ایتم هایی رو باید در نظر گرفت؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ات-تکمیلی►►►?p=6345889&viewfull=1#post6345889

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
می شه یه عکس خوب از این میزت بگیری و بذاری اینجا
چون من به شدت کمرم درد می کنه
ممنون

IMAG0907.jpgIMAG0911.jpgالبته بهتره صفحه سفیدشو بخری من پیدا نکردم غیر این و واسه کشیدن مجبورم یه برگه روش بچسیونم...
ولی وقتی خسته میشی به راحتر میتونی تغییر حالت بدی....دیگه مثل شاسی نی...و واسه من ک از خط کشم استفاده می کنم واسه نصب خط کشم خیلی خوبه ....واقعا راضیم.
موفق باشی.;)

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 152335مشاهده پیوست 152336البته بهتره صفحه سفیدشو بخری من پیدا نکردم غیر این و واسه کشیدن مجبورم یه برگه روش بچسیونم...
ولی وقتی خسته میشی به راحتر میتونی تغییر حالت بدی....دیگه مثل شاسی نی...و واسه من ک از خط کشم استفاده می کنم واسه نصب خط کشم خیلی خوبه ....واقعا راضیم.
موفق باشی.;)
من پارسال كه فميدم اسكيس روي زمينه گفتم سوسول بازي و ميز و پيز تعطيل نشستم رو زمين شروع كردم كه بدنم عادت كنه
بعدش كمردرد و گردن درد ميگرفتم يه دوره رفتم ايروبيك كه ماهيچه گردنم تقويت شه
خيلي هم خوب بود
من سالها پشت سيستم گردن درد ميگرفتم خيلي ميسوخت درد داشت اين ايروبيكه خيلي خوب بود
حالام كه با اجازتون 2 ساله خونه نشين شديم داريم هي وزن اضاف ميكنيم قدمونم كوتاه
حالا پس فردا ميرم باز يه دوره ديگه ثبت نام كنم
اگه ميتونين رو زمين كار كنين هر چند به شدت براي كمر و گردن بده اما چاره اي نسيت 1 ماه ديگه شرش كنده ميشه و خلاص

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

بابا من مثلا فاصلم تا تهران 22 ساعته فكرشو كن يه ميز گنده هم بخام ببرم
ولي من سال پيش شب قبل امتحان ساعت 12 فميدم كاغذي كه ميدن از شاسيم بزرگتره اينقد گريه زاري كردم و ترسيدم اما خوب مشكلي برام پيش نيمد شكر خدا

من كي ناله زاري كردم؟؟؟؟صد سال
خودم اينقد رفقاي توپ دارم حالا همشون مشغولن مقطع بالان نميرسن ولي پيگيش هستم پيدا ميكنم
گفتم شما كه سر اينكه 2 نفر همزمان رتبه 9 شدن كشتي خودتو برا دوستت شايد دوستتم بكشه خودشو واسه تو

پروفیل رو بیشتر برای اسکیس مقیاس طراحی شهری و منظر میدن تا مقیاس معماری و م. داخلی برای اینا همون سکشن از بنا و مقداری اطرافش کافیه اسکیل یک پنجاهم هم که دیده شده :دی میدن ....نمیدونم شایدم بدن...

وقتی میگن فلان بنارو کنار فلان جا بسازید(مثل سوال پارسال کنار موزه هنر معاصر)باید به چه چیزی توجه کرد؟ارتباط بصری بین ان دو؟هماهنگی سیرکولاسیون و ارتباطی؟استفاده از طرحواره های بنای قبلی؟شاخص کردن یا کم اهمیت کردن قبلی؟(پلان بنای نام برده رو میدن ایا؟)اگر نمیشناختم یا یادم نبود چی؟فرضا بگن مقبره دکتر فلانی که زیاد معروف هم نباشه یا کنار فلان جایی که خلاصه نشناسم چکار باید کرد چه ایتم هایی رو باید در نظر گرفت؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ات-تکمیلی►►►?p=6345889&viewfull=1#post6345889
بيشترين اشاره اينه كه بناي جديد بناي مورد توجه قبلي رو نابود نكنه و تحت الشعاع قرار نده

arefeh

کاربر ممتاز
من پارسال كه فميدم اسكيس روي زمينه گفتم سوسول بازي و ميز و پيز تعطيل نشستم رو زمين شروع كردم كه بدنم عادت كنه
بعدش كمردرد و گردن درد ميگرفتم يه دوره رفتم ايروبيك كه ماهيچه گردنم تقويت شه
خيلي هم خوب بود
من سالها پشت سيستم گردن درد ميگرفتم خيلي ميسوخت درد داشت اين ايروبيكه خيلي خوب بود
حالام كه با اجازتون 2 ساله خونه نشين شديم داريم هي وزن اضاف ميكنيم قدمونم كوتاه
حالا پس فردا ميرم باز يه دوره ديگه ثبت نام كنم
اگه ميتونين رو زمين كار كنين هر چند به شدت براي كمر و گردن بده اما چاره اي نسيت 1 ماه ديگه شرش كنده ميشه و خلاص

چرا آدم این همه دردو مرض بگیره وقتی راه بهتری وجود داره...؟؟؟؟من واقعا نمی تونم ...سرعتم خیلی میاد پایین ....و اینم میدونم ک میزارن میز ببریم ...خوب چون آدم تنبلی هم هستم راه راحتتر رو انتخاب میکنم:redface:

arefeh

کاربر ممتاز
بچه ها کی کلاسهای صدیق رو میره...؟؟؟کسی میدونه ک جزوه هاشو بدون اینکه بریم کلاسش میتونیم بخریم یا نه؟؟؟من چند صفحه از جزوه اقلیم و درخت و... میخوام...البته اگه همش باشه ک خیلی بهتره...:)

presante

عضو جدید
بچه ها کی کلاسهای صدیق رو میره...؟؟؟کسی میدونه ک جزوه هاشو بدون اینکه بریم کلاسش میتونیم بخریم یا نه؟؟؟من چند صفحه از جزوه اقلیم و درخت و... میخوام...البته اگه همش باشه ک خیلی بهتره...:)

سلام...کتاب اراندو ش که اقلیم رو داره....

presante

عضو جدید
بچه ها امتحان اسکیس فقط تو تهران برگزار میشه؟؟؟؟؟؟
اینو از یکی شنیدم, بهم نخندین....البته هنوز 1 سال دارم تا ارشد

:redface:

آخرین ویرایش:

soh-rab

عضو جدید
مشاهده پیوست 152335مشاهده پیوست 152336البته بهتره صفحه سفیدشو بخری من پیدا نکردم غیر این و واسه کشیدن مجبورم یه برگه روش بچسیونم...
موفق باشی.;)

کاغذ روی میز A4 هست یا A3
این رو بگم که میزت چند در چنده؟

arefeh

کاربر ممتاز
بچه ها امتحان اسکیس فقط تو تهران برگزار میشه؟؟؟؟؟؟
اینو از یکی شنیدم, بهم نخندین....البته هنوز 1 سال دارم تا ارشد

:redface:

پارسال ک تهران برگزار شده بود....امسال با این حماسه سیاسی نمی دونم....:confused:

soh-rab

عضو جدید
بابا من مثلا فاصلم تا تهران 22 ساعته فكرشو كن يه ميز گنده هم بخام ببرم
ولي من سال پيش شب قبل امتحان ساعت 12 فميدم كاغذي كه ميدن از شاسيم بزرگتره اينقد گريه زاري كردم و ترسيدم اما خوب مشكلي برام پيش نيمد شكر خدا

این جمله رو من نگفتم تیک آف چطور از من نقل قول می کنی
گفتم شما كه سر اينكه 2 نفر همزمان رتبه 9 شدن كشتي خودتو برا دوستت شايد دوستتم بكشه خودشو واسه تو

بعد این برای خودم جذاب بود چون گفتم اگه یک نفر مثل من اگه رتبه اش 500 باشه احتمالا 2000 نفر جلوش هستن با این وضعیت مشترک برای یک رتبه متوجه ای شد

arefeh

کاربر ممتاز
این جمله رو من نگفتم تیک آف چطور از من نقل قول می کنی

بعد این برای خودم جذاب بود چون گفتم اگه یک نفر مثل من اگه رتبه اش 500 باشه احتمالا 2000 نفر جلوش هستن با این وضعیت مشترک برای یک رتبه متوجه ای شد

دیگه نمیان از 50در 70 بزرگتر بدن....الان ک گویا A3 قدیم هم سایر 50 در 70 بوده....یه درصد فکر کنید 100در 70 بشه امسال:biggrin:حماسه سیاسی عمرا بزاره تو تحریمیم...

وضعیت
موضوع بسته شده است.