درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

کسی از دوستان در زمینه کنترل میتونه به من کمک کنه.

TD=5
n=1

A Engineer

عضو جدید
سلام

از دوستای عزیز خواهش میکنم راهنمایی کنن

به جزوه های زیر احتیاج دارم

سالات1.2
ترمو1.2
انتقال1.2

اگه تایپ شده باشه که عالیه

واسه یادگیری بهتر میخوام

آدرس یا لینکیم اگه دارید که اونجا میتونم دانلود کنم ممنون میشم

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام
موقعیت شیر یکطرفه در مورد پمپها کجاست؟ قبلش قرار میگیره یا بعدش؟ چرا؟

شير يك طرفه براي اين استفاده ميشه كه جريان مسير برعكس طي نكنه.
در پمپ ها ميتونه هم بعد از پمپ باشه وهم قبلش.

در پمپهاي موازي براي جلوگيري از نفوذ جريان پمپ درحال كار به پمپ استندباي، شير يك طرفه حتما بعد از پمپ نصب ميشه

در پمپ هاي با فشار خروجي بالا شير يكطرفه حتما بعد از پمپ نصب ميشه چون فشار مسير خروجي خيلي بيشتر از ورودي هست اگر پمپ خوابيده باشه و اين جريان پر فشار از پمپ بگذره در مسير عكس و بياد توي خط لوله ورودي پمپ و فكر كنيد اين خط لوله از نظر متريال و مقاومت مصالح تحمل اون فشار بالا رو نداشته باشه و اين يعني فاجعه. اگر بخواهيم خط لوله رو تقويت كنيم اين يعني پول اضافه

در پمپ‌هاي كم فشار و جريان كم شير يك طرفه هرجا مقدور باشه ميزارن تا جريان برعكس نشه

Hermione Granger

عضو جدید
لطفا" زحمت اینو برام بکشید :
بررسي امكان جايگزيني روش هاي غشايي براي تصفيه شربت خام در صنعت قندسازي Fulltext
نويسند‌گان:
[ عزيز همايوني راد ] - استاديار دانشگاه علوم پزشكي تبريز
[ شراره نوروزي ] - دانشجوي كارشناسي ارشد علوم و صنايع غذايي
http://www.civilica.com/Paper-NCFOODI20-NCFOODI20_124.html
بررسي امكان جايگزيني روش هاي غشايي براي تصفيه شربت خام در صنعت قندسازي Fulltext
نويسند‌گان:
[ عزيز همايوني راد ] - استاديار دانشگاه علوم پزشكي تبريز
[ شراره نوروزي ] - دانشجوي كارشناسي ارشد علوم و صنايع غذايي
http://www.civilica.com/Paper-NCFOODI20-NCFOODI20_124.html

دوستان کسی زحمت اینها رو میکشه ؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شير يك طرفه براي اين استفاده ميشه كه جريان مسير برعكس طي نكنه.
در پمپ ها ميتونه هم بعد از پمپ باشه وهم قبلش.

در پمپهاي موازي براي جلوگيري از نفوذ جريان پمپ درحال كار به پمپ استندباي، شير يك طرفه حتما بعد از پمپ نصب ميشه

در پمپ هاي با فشار خروجي بالا شير يكطرفه حتما بعد از پمپ نصب ميشه چون فشار مسير خروجي خيلي بيشتر از ورودي هست اگر پمپ خوابيده باشه و اين جريان پر فشار از پمپ بگذره در مسير عكس و بياد توي خط لوله ورودي پمپ و فكر كنيد اين خط لوله از نظر متريال و مقاومت مصالح تحمل اون فشار بالا رو نداشته باشه و اين يعني فاجعه. اگر بخواهيم خط لوله رو تقويت كنيم اين يعني پول اضافه

در پمپ‌هاي كم فشار و جريان كم شير يك طرفه هرجا مقدور باشه ميزارن تا جريان برعكس نشه

یعنی در پمپ با فشار خروجی بالا ، برگشت جریان تنها برای متریال و مقاومت مصالح لاین ورودی مشکل ایجاد میکنه؟؟؟ برای خود پمپ مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یعنی در پمپ با فشار خروجی بالا ، برگشت جریان تنها برای متریال و مقاومت مصالح لاین ورودی مشکل ایجاد میکنه؟؟؟ برای خود پمپ مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟
تو فشار خروجی بالا اگه جریان پس بخوره (برعکس حرکت کنه) water hammer یا ضربه ی قوچ ایجاد میشه و بابای پمپ رو در میاره ;)

ینی تقرلیبا با همون فشار خروجی برمیگرده به پمپ و .........

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو فشار خروجی بالا اگه جریان پس بخوره (برعکس حرکت کنه) water hammer یا ضربه ی قوچ ایجاد میشه و بابای پمپ رو در میاره ;)

ینی تقرلیبا با همون فشار خروجی برمیگرده به پمپ و .........
ضربه قوچ وقتی هست که یه انسدادی باشه، آیا برای برگشت جریان، مسیر برگشتی در پمپ نیست؟

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان
کسی مطلبی درمورد روش های حذف SOx از هوا داره کمک من کنه:(
من هیچ مطلب فارسی پیدا نمیکنم:cry:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ضربه قوچ وقتی هست که یه انسدادی باشه، آیا برای برگشت جریان، مسیر برگشتی در پمپ نیست؟
خب کار شیرهای یک طرفه هم برای همین انسداد های ناگهانیه که جریان رو پس میزنه
اگه recycle در کار باشه مطمئنا جریان جداگانه ای خواهد داشت (البته فکر نمیکنم برای مرحله ی پمپاژ جریان برگشتی درکار باشه:surprised: )

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی مطلبی درمورد روش های حذف SOx از هوا داره کمک من کنه:(
من هیچ مطلب فارسی پیدا نمیکنم:cry:
این دیکه فکر میکنم بدرد بخوره:biggrin:

پیوست ها

• _Article_6500214.pdf
    406 کیلوبایت · بازدیدها: 0

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب کار شیرهای یک طرفه هم برای همین انسداد های ناگهانیه که جریان رو پس میزنه
اگه recycle در کار باشه مطمئنا جریان جداگانه ای خواهد داشت (البته فکر نمیکنم برای مرحله ی پمپاژ جریان برگشتی درکار باشه:surprised: )

سلام محسن جان
دوست خوبم واسه پمپ ها هم جریان برگشتی یا recycle وجود داره وقتی که میزان مایع برای پمپ کردن در مخزن قبل از پمپ کم شد کنترل ولو خروجی پمپ بسته میشه و پمپ بصورت recycle کار میکنه تا بدون مایع نشه و بخواد خشک کار کنه
البته recycle کار کردن پمپ باعث بالا رفتن دمای پمپ میشه و اگه زود بهش نرسیم پمپ میسوزه.چون مایع همینطور که فشارش بالا میره و گرمتر میشه دوباره برمگیرده به ورودی و همینطور دما بالا میره تا جایی که بدنه پمپ اتیش میشه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جمعبندی:
برای پمپها در خروجیشون، شیر یکطرفه میذارن تا جریان برگشتی باعث پدیده ضربه قوچ نشه.
هر چند پمپها برای جریان حالت معکوس یا Recycle نیز کار میکنند، ولی بحثش کاملاً جداست!!!! چون این موقع برای حالتی استفاده میشه که شیر خروجی بسته شده تا از خشک شدن پمپ جلوگیری کنند.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هلیوم و تولید آن از گاز طبیعی

هلیوم و تولید آن از گاز طبیعی

سلام.
دوستان در مورد تولید گاز هلیوم از گاز طبیعی مطلب، کتاب، مقاله ای چیزی دارین بذارین.
اگه کسی رو هم میشناسین که تو این زمینه کار میکنه ممنون میشم، معرفی کنین

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.
دوستان در مورد تولید گاز هلیوم از گاز طبیعی مطلب، کتاب، مقاله ای چیزی دارین بذارین.
اگه کسی رو هم میشناسین که تو این زمینه کار میکنه ممنون میشم، معرفی کنین
درود.........
تو اگه تو ترکیبت هلیوم باشه و بخوای خالصش کنی یه بحثه و اینکه از گاز طبیعی بخوای هلیوم بسازی یه بحث
دقیقا منظورت کدومه؟ (تخصص من رو دومیه البته بیشتر بصورت نظری:D)

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود.........
تو اگه تو ترکیبت هلیوم باشه و بخوای خالصش کنی یه بحثه و اینکه از گاز طبیعی بخوای هلیوم بسازی یه بحث
دقیقا منظورت کدومه؟ (تخصص من رو دومیه البته بیشتر بصورت نظری:D)
درود بر تو!!!
منظورم روشهای جداسازی هلیوم از گاز طبیعیه. مورد دومی

sara_raad

عضو
سلام دوستان
دو تا سوال داشتم.
1.چه موقع پمپ آمپر ميكشه؟
2.Drain چرا بايد در پايين ترين نقطه قرار بگيره؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دو تا سوال داشتم.

هر الکتروموتوری که روشن بشه جریانی به عنوان "جریان نامی" ازش عبور میکنه که تحت شرایط مختلف ممکنه کمی تغییر کنه.
احتمالا منظور شما از آمپر کشیدن اصطلاح عامیانه ی اعمال بار بیش از حد به الکتروموتور هست؟ چون هر مصرف کننده ی الکتریکی مطمئنا جریان میکشه.اعمال فشار بیش از حد به پمپ و در نتیجه به الکتروموتور (مثلا پمپاژ سیال مایع با چگالی بالا) باعث آسیب دیدن و گرم شدن الکتروموتور میشه.
و بسته به مشخصات الکتروموتور بعد از مدت زمانی باعث از کار افتادنش میشه. معمولا در صنعت از موتورهای 3فاز با گشتاور و توان نامی بالا استفاده میشه و فشاری کمتر از ماکسیمم بهش اعمال میشه. و البته نوع پمپ هم باید متناسب با کار انتخاب بشه.

اگر منظور از درین، تخلیه وسل ها هست ،
بنده تجربه ی محدودی دارم ، چند وقت پیش یک سایت تولید فرمالین کار میکردم که خروجی قسمت پایین راکتور اصلی سایت بود.
و درین هم به همین خروجی متصل بود، درین وسل های دیگه با توجه به نوع سیالشون که اکثرا مایع بود قسمت پایین وسل بودند و احتمالا به خاطر
تخلیه دستی ، شستشو یا کاهش فشار اضطراری بود.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز

چرا نمیکنه
منظور من دو پمپ موازی است
اگر جریان پمپی که روشنه برگرده از خروجی پمپی که خاموشه بره داخل و برسه به لوله ورودی مشکل ایجاد میشه
ضربه قوچ که دوستان فرمودن یه داستان دیگه است که برای پمپ درحال کار ایجاد میشه
ببینید پمپ فشار بالا داره سیال پر فشار میسازه پس مقاومت لازم رو داره اما ازلوله ورودی سیال فشار پایین وارد میشه

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
دو تا سوال داشتم.

با تشکر از دوستمون که کامل و علمی جواب دادن
منم ساده تر واست توضیح میدم
1- وقتی که بار بیش از حد روی پمپ باشه به اصطلاح پمپ اور لود (over load)میکنه و پمپ امپر میشکه.معمولا در پمپ های گریز از مرکز باید باید هنگام روشن کردن پمپ حتما خروجی پمپ رو ببندیم و بعد از اینکه به امپ پمپ نگاه کردیم و دیدیم که به حات عادی برگشت که معمولا چند ثانیه بیشتر طول نمی کشه خروجی رو باز کنیم تا از اور لود و کشیدن امپر زیاد و صدمه دیدن الکتروموتور پمپ جلوگیری بشه.
2-در مورد سوال دوم جواب خیلی سادست دو اصطلاح داریم

الف)درین (drain) که منظور خارج کردن مایع از یه وسیله است
ب)ونت (vent) که منظورخارج کردن گاز از سیستم می باشد.

خوب دیگه با این تعاریف مشخص میشه چرا درین در پایین ترین نقطه وسیله و ونت در بالاترین نقطه نصب میشه.

gole mikhak

عضو جدید
1
[h=1]SOLUBILITY OF CO[SUB]2[/SUB] AND H[SUB]2[/SUB]S IN A HINDERED AMINE SOLUTION[/h]http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00986448808940230

ممنون می شم که جواب بدید

vahidmmmm

عضو جدید
سلام
خوب هستین بچه ها؟
کسی مقاله انگلیسی به همراه ترجمه اش در مورد انتقال جرم رو داره
با تشکر

t.p

عضو جدید
با سلام
تحليل تجربي عملكرد واقعي دستگاه بادسنج سيم
داغ و مقايسۀ عملكرد پروب هاي سيم داغ و فيلم داغ دراندازه گيري سرعت جريان
ها

[ محمدعلي اردكاني ] - استاديار سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران، پژوهشكده
ساخت و توليد - شركت فراسنجش صبا

[ محمود سالاري ] - دانشجوي
دكتري مكانيك دانشگاه علم و صنعت ايران – دانشكده مكانيك

[ رضا تقوي زنوز ] - استاديار
دانشگاه علم و صنعت ايران – دانشكده مكانيك

http://www.civilica.com/Paper-ISME13-ISME13_210.html

gole mikhak

عضو جدید
سلام

چراااا این تاپیکبه نسبت بقیه تاپیک ها این قدر دیر جواب داده می شه
جواب دهنده ها هم یکی هستن ولی...............

به هر حال مممنونم بابت همه خوبی هاتون

Xerxes-I

عضو جدید
سلام

چراااا این تاپیکبه نسبت بقیه تاپیک ها این قدر دیر جواب داده می شه
جواب دهنده ها هم یکی هستن ولی...............

به هر حال مممنونم بابت همه خوبی هاتون
باور کنید چک میشه ولی نمیدونم چرا من یکی به اکثر مقالات درخواستی اینجا دسترسی ندارم که قرار بدم:(

k_siroos

مدیر بازنشسته
به همه عزیزانی که در این تاپیک فعالیت می‌کنند خسته نباشید می‌گم. واقعا که کارتون عالیه بچه‌ها :gol::gol::gol:

لطفا دوستانی که دسترسی به سیویلیکا دارن زحمت این مقالات رو هم بکشند. ممنون.

شبيه سازي فرآيند مركاپتان زدايي گاز طبيعي با روش جذب سطحي بر روي زئوليت 13X در شرايط همدماشبيه سازي فرايند جذب سطحي سيكلي مورد استفاده در مركاپتان زدايي گاز طبيعي در شرايط همدما

بالا