سوال ساده ی ریاضی

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
آیا همه ی این جمله ها از نظر ریاضی درسته ؟
ارزش پول ملی در روسیه 98 درصد
در جمهوری آذربایجان 104 درصد
در کشور ترکیه با اینکه صادر کننده نفت نیست ۳۱ درصد
در ترکمنستان ۲۲ درصد
و در قزاقستان ۸۸ درصد کاهش یافته است

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام بر همگی

حالا یه سوال دیگه هم مطرح شده:
یه زمانی 70 ریال = 1 دلار بود
حالا 34500 ریال = 1 دلار
پول ایران چند درصد کاهش داشته ؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر همگی

حالا یه سوال دیگه هم مطرح شده:
یه زمانی 70 ریال = 1 دلار بود
حالا 34500 ریال = 1 دلار
پول ایران چند درصد کاهش داشته ؟

برای بررسی این موضوع باید افزایش ارزش دلار رو بسنجید و از معکوس کردنش به کاهش ارزش پول ایران برسید
طبق محاسبات من ۹۹/۹۹۸ درصد کاهش پیدا کرده ارزش پول ایران در مقابل دلار

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
برای بررسی این موضوع باید افزایش ارزش دلار رو بسنجید و از معکوس کردنش به کاهش ارزش پول ایران برسید
طبق محاسبات من ۹۹/۹۹۸ درصد کاهش پیدا کرده ارزش پول ایران در مقابل دلار

سلام
چطوری حساب کردی؟ بی زحمت مبنای محاسباتت رو برای همین عددی که گفتی بنویس.:gol:

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام
چطوری حساب کردی؟
بی زحمت مبنای محاسباتت رو برای همین عددی که گفتی بنویس.:gol:
سلام
بنده بعد از راهنمائی جناب Mohsen 89 اینجوری حساب کردم
باید حساب کنیم که 70 ریال چند درصد از 34500 هست
34500 ضربدر ایکس درصد = 70
34500 ایکس = 7000
X=7000÷34500=0.20289855072464
یعنی 70 ریال حدوداً برابر است با 0.202898 درصد از 34500
0.202898%-100%=99.797102%
یعنی پول ایران حدوداً 99.797% سقوطِ کرده
===========================
اما موضوع اصلی این تاپیک:
محاله ارزش پول یک کشور 104% کاهش پیدا کنه
یعنی این سخن که [فلان کشور ارزش پولش 104% کاهش داشته ] کاملاً اشتباه هست

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تشکر می کنم بابت پاسخ شما.
در ابتدا این نکته رو یادآور بشم که باشگاه مهندسان طبق اساسنامه ای که مدیران نوشتند، به هیچ وجه سیاسی نیست و به هیچ عنوان بحث سیاسی نباید در باشگاه بشه چه برسه در تالار ریاضی. برای اطلاعات بیشتر به بند 18 اساسنامه باشگاه مهندسان رجوع کنید. به همین دلیل از همه دوستانی که جمله یا بحثی سیاسی در پست هاشون دارند تقاضا می کنم پستتشون رو ویرایش کنند و این جمله رو حذف کنند. در غیر این صورت تا امشب جملات سیاسی این پست ها حذف میشند.

در مورد مواردی که در مورد ارزش پول مطرح کردید، من راستش متوجه منطق محاسبه شما نشدم. اینکه چرا باید از این طریق محاسبه کرد و دلیل روشنی برای هر قسمت از محاسبات پیدا نکردم. طبق تعریف ارزش پول در برابر معیار های جهانی سه منطق تعریف میشه، یکی در برابر ذخایر طلا، یکی در برابر ارز های خارجی، یکی هم شیوه محاسبه شناور، این چیزی که شما ذکر کردید مبنای مورد نظر بانک مرکزی هست یعنی برابری ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی به ویژه دلار. در محاسبه ارزش پول ملی به صورت دقیق نه تنها قیمت دلار مطرح هست، بلکه نرخ تورم ، قدرت واردات، قدرت صادرات و سبد خرید نقش دارند.
احمد توکلی یک اقتصاد دان هست و ایشون هم کاهش ارزش پول یک کشور به نرخی بیشتر از 100 درصد رو ممکن می دونن. کافیه نرخ ارز در یک کشور دو یا سه برابر بشه، مثلا نرخ دلار در کشور ما از 1226 تومان به بالای 3000 تومان رسیده که اگر به نسبت سالی که دلار 1226 تومان بوده بسنجیم، ارزش پول ملی بیش از 100 درصد کاهش داشته، معنی این قضیه این هست که نرخ تورم بالا در هر سال فرض کنید 40 درصد در مقابل تورم 2 درصدی بر فرض مثال در کشوری مثل ایالات متحده باعث شده حدودا 38 درصد سالانه از ارزش پول ملی کشور هدف کم بشه و در سه سال نرخ کاهشی بالای 100 درصد داشته باشه.

مشکل استدلال کسانی که شما می فرمایید در این هست که کاهش ارزش پول تنها عامل ارزیابی اقتصادی نیست، بایستی عوامل مهمی همچون تولید ناخالص ملی، استقراض خارجی، قدرت ریسک مالی در تجارت و ... رو کنار هم گذاشت تا ارزیابی دقیقی از اقتصاد داشت. به طور کلی به نظر میرسه جمله فوق که نقل کردید صحیح باشه البته ممکنه آمار غلطی داده شده باشه، اما نکته مهم استفاده غلط از مبانی غلط هست که ممکنه احیانا شیوه عامه پسندانه ای داشته باشه.
http://haraznews.com/60007/کاهش-113-درصدی-ارزش-پول-ملی-در-10-ماهرانت-16-هز-60007

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در ضمن این لینک رو نگاه کنید:http://khabareghtesadi.com/fa/news/...3-درصد-تورم-نقطه-به-نقطه-در-آذر-94-تك-رقمي-شد

در سالهای قبل از 1357 نرخ تورم حتی به 122 هم رسید و در چندین سال منفی بوده و در چندین سال زیر 1 درصد بوده. به نظر شما این خوب هست یا بد؟
سوال بعدی من این هست کشوری مثل جیبوتی پول ملی این کشور فرانک هست و با افغانستان هر دلار حدود 50 افغانی هست در حالی که هر دلار در بازار آزاد ایران 34000 ریال. به نظر شما قدرت اقتصادی جیبوتی و افغانستان و ایران در مقایسه با هم چطوره؟

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
چطوری حساب کردی؟ بی زحمت مبنای محاسباتت رو برای همین عددی که گفتی بنویس.:gol:
درود بر شما استاد بزرگوار
نبودید دلمون براتون تنگ شد
افزایش قیمت دلار از هفتاد ریال به سی و پنج هزار ریال رو به درصد حساب کردم که چند درصد رشد داشته
بعد همین مقدار رو بعنوان سقوط ارزش ریال حساب کردم که برابر با تقسیم یک بر درصد رشد ارزض دلار قرار دادم ک این شد
راه درسته استاد؟!

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
در ضمن این لینک رو نگاه کنید:
http://khabareghtesadi.com/fa/news/...3-درصد-تورم-نقطه-به-نقطه-در-آذر-94-تك-رقمي-شددر سالهای قبل از 1357 نرخ تورم حتی به 122 هم رسید و در چندین سال منفی بوده و در چندین سال زیر 1 درصد بوده.
به نظر شما این خوب هست یا بد؟
سوال بعدی من این هست کشوری مثل جیبوتی پول ملی این کشور فرانک هست و با افغانستان هر دلار حدود 50 افغانی هست در حالی که هر دلار در بازار آزاد ایران 34000 ریال.
به نظر شما قدرت اقتصادی جیبوتی و افغانستان و ایران در مقایسه با هم چطوره؟
سلام
همین چند روز پیش در اخبار گفت دولت ژاپن عزا گرفته چون تورم نزولی هست و داره به صفر نزدیک میشه و بعید نیست بره زیر صفر یعنی ارزان شدن قیمتها
گفت تورم سالیانه باید بین 2% تا 4% باشه تا ایده آل باشه
چون اگر کمتر باشه یا منفی باشه مردم خرید نمیکنند و منتظر ارزانتر شدن میشند که باعث کاهش تولید و توقفش و تعطیل شدن کارخانه ها و بیکاری و مشکلات دیگه میشه
از طرف دیگه ارزان شدن باعث میشه تولید کننده ها رغبتی به ادامه کار نداشته باشند چون سودشون کم میشه
=====================
مهم نیست ارزش پول یک کشور در مقابل دلار چقدره . مهم اینه که درآمد مردم آیا کفافِ مایحتاج ماهیانه رو میده یا نه
اگر درآمد کافی باشه مردم در رفاه اقتصادی هستند
در همه ی کشورهای دنیا هیچ کسی به اندازه ی دولت نقش نداره در تعیین ارزش پول و گرانی و ارزانی و میزانِ رفاه اقتصادی یا مشکلات اقتصادی
ارزش پول یک کشور به چند عامل بستگی داره:
خود اون دولت چقدر برای پولش ارزش قائله و در ازاش چقدر حاضره طلا یا ارز کشور دیگه رو پرداخت کنه
مردم همون کشور چقدر براش ارزش قائلند
مردم دنیا چقدر خواهانش هستند
امنیت اون کشور چقدره
دولت اون کشور چی داره برای پشتوانه ی پولهائی که چاپ میکنه

تورم یعنی چی؟
یعنی درصد گرانتر شدن قیمتها
ظاهراً 3 نوع هست

تورم سالیانه یعنی مقایسه ی معدل قیمت تعدادی از کالاها در امسال و پارسال تا معلوم بشه چند درصد گرانتر یا ارزانتر شده
تورم ماهیانه یعنی مقایسه قیمتها در هر ماه با ماهِ قبلش
تورم نقطه به نقطه یعنی مقایسه قیمتها در هر ماه با ماهِ مشابه در سال قبل

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما استاد بزرگوار
نبودید دلمون براتون تنگ شد
افزایش قیمت دلار از هفتاد ریال به سی و پنج هزار ریال رو به درصد حساب کردم که چند درصد رشد داشته
بعد همین مقدار رو بعنوان سقوط ارزش ریال حساب کردم که برابر با تقسیم یک بر درصد رشد ارزض دلار قرار دادم ک این شد
راه درسته استاد؟!
سلام محسن جان، شاگردی می کنیم در حضور شما دوستان:gol:
شما مبنا رو گرفتی قیمت در حال حاضر، در صورتی که بایستی مبنای ثابتی برای این قضیه در نظر گرفته بشه، مثلا کاهش ارزش پولی به نسبت زمانی مشخص، که بهش کاهش زمانی ارزش پول گفته میشه و بایستی نسبت به زمان قبل سنجیده بشه نه زمان حال. و دیگری کاهش ارزش بین المللی پول رایج که میشه نسبت به همون مواردی که در پست قبلی م بهش اشاره کردم. به نظرم مبنای محاسباتت درست نیست.

پ.ن: من هم دلم تنگ شده بود پستی ازت بخونم و گپی باهات بزنم:gol:
سلام
همین چند روز پیش در اخبار گفت دولت ژاپن عزا گرفته چون تورم نزولی هست و داره به صفر نزدیک میشه و بعید نیست بره زیر صفر یعنی ارزان شدن قیمتها
گفت تورم سالیانه باید بین 2% تا 4% باشه تا ایده آل باشه
چون اگر کمتر باشه یا منفی باشه مردم خرید نمیکنند و منتظر ارزانتر شدن میشند که باعث کاهش تولید و توقفش و تعطیل شدن کارخانه ها و بیکاری و مشکلات دیگه میشه
از طرف دیگه ارزان شدن باعث میشه تولید کننده ها رغبتی به ادامه کار نداشته باشند چون سودشون کم میشه
=====================
مهم نیست ارزش پول یک کشور در مقابل دلار چقدره . مهم اینه که درآمد مردم آیا کفافِ مایحتاج ماهیانه رو میده یا نه
اگر درآمد کافی باشه مردم در رفاه اقتصادی هستند
در همه ی کشورهای دنیا هیچ کسی به اندازه ی دولت نقش نداره در تعیین ارزش پول و گرانی و ارزانی و میزانِ رفاه اقتصادی یا مشکلات اقتصادی
ارزش پول یک کشور به چند عامل بستگی داره:
خود اون دولت چقدر برای پولش ارزش قائله و در ازاش چقدر حاضره طلا یا ارز کشور دیگه رو پرداخت کنه
مردم همون کشور چقدر براش ارزش قائلند
مردم دنیا چقدر خواهانش هستند
امنیت اون کشور چقدره
دولت اون کشور چی داره برای پشتوانه ی پولهائی که چاپ میکنه

تورم یعنی چی؟
یعنی درصد گرانتر شدن قیمتها
ظاهراً 3 نوع هست

تورم سالیانه یعنی مقایسه ی معدل قیمت تعدادی از کالاها در امسال و پارسال تا معلوم بشه چند درصد گرانتر یا ارزانتر شده
تورم ماهیانه یعنی مقایسه قیمتها در هر ماه با ماهِ قبلش
تورم نقطه به نقطه یعنی مقایسه قیمتها در هر ماه با ماهِ مشابه در سال قبل

سلام دوست من:gol:
کاملا در مورد تورم منفی و کمتر از یک درست اشاره کردید و ژاپن بایستی تورم مصنوعی ایجاد کنه تا اولا انگیزه رقابت اقتصادی ایجاد بشه و ثانیا انگیزه تولید بالا بره و کاهش تقاضا نداشته باشیم.

در مورد اینکه ارزش پول در مقابل دلار مهم نیست، من با شما موافق نیستم در این زمینه، شما هم در محاسباتتون در مقابل ارزش های خارجی این قضیه رو مطرح کردید اما در این پستتون به تورم داخلی و قدرت خرید داخلی مربوطش کردید، این بخش از استدلال شما مربوط به ارزش زمانی پول میشه و همونطور که شما گفتید به طور مستقیم ارتباطی با ارزش پول در مقابل ارز های خارجی نداره، و مفهوم این هست که مثلا شما یک ساندویج رو مثلا در دهه 60 با در نظر گرفتن حقوق متوسط اونموقع چقدر می خریدید و الان چقدر دریافتی حقوق دارید و اون ساندویج رو با همون کیفیت چقدر می خرید؟
این قضیه مهمی در ارزش زمانی پول هست، فرض کنید در سال 1360 ساندویجی رو 2 تومان می خریدید و الان همون ساندویج رو 2000 تومان می خرید، خب این نشون دهنده چی هست؟ در کنار این میزان نقدینگی و دریافتی حقوقی رو هم باید در نظر بگیرید، همونطور که خودتون اشاره کردید تورمی حدود 2 تا چند درصد و تک رقمی بایستی باشه. مشکل اساسی نرخ تورم بالا در کشور های در حال توسعه هست که بخشی از اون به خاطر تحریم هست و بخش عمده ای به خاطر بزرگ بودن دولت، دخالت دولت در جریان اقتصادی به عنوان مجری و ناظر (در صورتی که بایستی فقط ناظر باشه) و سیاست های غلط اقتصادی و غلط اجرا شدن همین سیاست های غلط.
اینکه مردم چقدر براش ارزش قائل هستند یا دولت چقدر ارزش قائله این ها تعاریفی کلی و کیفی هستند، به نظرم تعاریفی دقیق تر و ملموس و عینی تری مانند تولید ناخالص ملی، تورم و نقدینگی و مواردی که در پست قبلی م اشاره کردم معیار ارزیابی اقتصادی یک کشور هست. تورم معنیش چیزی هست که گفتین ولی نه کاملا اونی که فرمودین. تورم یعنی میزان افزایش قیمت سبد خانوار در یک کشور، بانک مرکزی هر کشور بسته به فرهنگ هر کشور سبد خانواری رو در نظر می گیره و میزان افزایش اون رو فقط حساب می کنه و از روی اون تورم رو محاسبه می کنه. مثلا میزان افزایش قیمت ماشین های لوکس برای کشوری که زیر 5 درصد از این امکان برخوردار هستند کار عاقلانه ای نیست و حتی در علم آمار این داده ها رو به عنوان داده پرت از میانگین گیری خارج می کنند.
نکته دیگه ای که میخوام اشاره بکنم در مورد ارتباط داشتن تورم و ارزش زمانی پول با ارزش پول در مقیاس بین المللی هست، اگر ارزش پول یک کشور در مقابل کشور دیگری و در مقابل ارز های مرجع ضعیف بشه معنی چنین قضیه ای این هست که صادرات به کشور هدف عاقلانه و واردات به اون کاری احمقانه هست، این قضیه باعث میشه کشوری با ارزش پول کم منبع خوبی برای چپاول و استعمار مدرن بشه چون کالا ها ارازان تر در این کشور یافت می شند، اما کشوری که توسعه اقتصادی مطلوبی نداره و جهان اول نیست چه کالایی به صورت درون زا داره که مورد استفاده برای صادرات باشه؟ ساده س: معادن، مواد خام و خدمات مثل کارگر
این ها باعث میشه در کشوری با کاهش ارزش پول در مقابل ارز خارجی مرجع کشور دچار کاهش قدرت خرید، ناپایداری های تورمی و ورشکستگی ها عمده در صنایع تولیدی بشه و در نهایت باعث فروپاشی اقتصادی کشوری با ارزش پولی کم بشه.
مثلا در زیمبابوه همین سیاست اقتصادی و کاهش ارزش بین المللی پول باعث شد کشور های استعماری نفوذ بکنند و فساد سرتاسر اقتصاد این کشور رو فرا بگیره و برای خریدن مثلا یک تلفن افراد این کشور باید بزرگترین اسکناس های رایج رو بار یه وانت کنند تا همچین کالایی بخرند چون تورم چیزی در حدود 100000 درصد هست.

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینو یادم رفت بگم:D
کاهش ارزش پول در مقابل ارز های خارجی باعث میشه ارزش پول داخلی در طول زمان افت کنه و اگر این روند ادامه پیدا کنه مردم به صورت خودجوش ترجیح میدند که مبادلاتشون رو بر اساس ارز کشور های دیگه انجام بدند و این یعنی له کردن بیشتر ارزش پول ملی یک کشور. نمونه هاش رو دور و بر خودمون زیاد دیدیم که چطور مردم برای سرمایه گذاری از ارز استفاده کردند، در بین کشور های دیگه هم نمونه هاش زیاده.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام محسن جان، شاگردی می کنیم در حضور شما دوستان:gol:
شما مبنا رو گرفتی قیمت در حال حاضر، در صورتی که بایستی مبنای ثابتی برای این قضیه در نظر گرفته بشه، مثلا کاهش ارزش پولی به نسبت زمانی مشخص، که بهش کاهش زمانی ارزش پول گفته میشه و بایستی نسبت به زمان قبل سنجیده بشه نه زمان حال. و دیگری کاهش ارزش بین المللی پول رایج که میشه نسبت به همون مواردی که در پست قبلی م بهش اشاره کردم. به نظرم مبنای محاسباتت درست نیست.

پ.ن: من هم دلم تنگ شده بود پستی ازت بخونم و گپی باهات بزنم:gol:

سلام دوست من:gol:
کاملا در مورد تورم منفی و کمتر از یک درست اشاره کردید و ژاپن بایستی تورم مصنوعی ایجاد کنه تا اولا انگیزه رقابت اقتصادی ایجاد بشه و ثانیا انگیزه تولید بالا بره و کاهش تقاضا نداشته باشیم.

در مورد اینکه ارزش پول در مقابل دلار مهم نیست، من با شما موافق نیستم در این زمینه، شما هم در محاسباتتون در مقابل ارزش های خارجی این قضیه رو مطرح کردید اما در این پستتون به تورم داخلی و قدرت خرید داخلی مربوطش کردید، این بخش از استدلال شما مربوط به ارزش زمانی پول میشه و همونطور که شما گفتید به طور مستقیم ارتباطی با ارزش پول در مقابل ارز های خارجی نداره، و مفهوم این هست که مثلا شما یک ساندویج رو مثلا در دهه 60 با در نظر گرفتن حقوق متوسط اونموقع چقدر می خریدید و الان چقدر دریافتی حقوق دارید و اون ساندویج رو با همون کیفیت چقدر می خرید؟
این قضیه مهمی در ارزش زمانی پول هست، فرض کنید در سال 1360 ساندویجی رو 2 تومان می خریدید و الان همون ساندویج رو 2000 تومان می خرید، خب این نشون دهنده چی هست؟ در کنار این میزان نقدینگی و دریافتی حقوقی رو هم باید در نظر بگیرید، همونطور که خودتون اشاره کردید تورمی حدود 2 تا چند درصد و تک رقمی بایستی باشه. مشکل اساسی نرخ تورم بالا در کشور های در حال توسعه هست که بخشی از اون به خاطر تحریم هست و بخش عمده ای به خاطر بزرگ بودن دولت، دخالت دولت در جریان اقتصادی به عنوان مجری و ناظر (در صورتی که بایستی فقط ناظر باشه) و سیاست های غلط اقتصادی و غلط اجرا شدن همین سیاست های غلط.
اینکه مردم چقدر براش ارزش قائل هستند یا دولت چقدر ارزش قائله این ها تعاریفی کلی و کیفی هستند، به نظرم تعاریفی دقیق تر و ملموس و عینی تری مانند تولید ناخالص ملی، تورم و نقدینگی و مواردی که در پست قبلی م اشاره کردم معیار ارزیابی اقتصادی یک کشور هست. تورم معنیش چیزی هست که گفتین ولی نه کاملا اونی که فرمودین. تورم یعنی میزان افزایش قیمت سبد خانوار در یک کشور، بانک مرکزی هر کشور بسته به فرهنگ هر کشور سبد خانواری رو در نظر می گیره و میزان افزایش اون رو فقط حساب می کنه و از روی اون تورم رو محاسبه می کنه. مثلا میزان افزایش قیمت ماشین های لوکس برای کشوری که زیر 5 درصد از این امکان برخوردار هستند کار عاقلانه ای نیست و حتی در علم آمار این داده ها رو به عنوان داده پرت از میانگین گیری خارج می کنند.
نکته دیگه ای که میخوام اشاره بکنم در مورد ارتباط داشتن تورم و ارزش زمانی پول با ارزش پول در مقیاس بین المللی هست، اگر ارزش پول یک کشور در مقابل کشور دیگری و در مقابل ارز های مرجع ضعیف بشه معنی چنین قضیه ای این هست که صادرات به کشور هدف عاقلانه و واردات به اون کاری احمقانه هست، این قضیه باعث میشه کشوری با ارزش پول کم منبع خوبی برای چپاول و استعمار مدرن بشه چون کالا ها ارازان تر در این کشور یافت می شند، اما کشوری که توسعه اقتصادی مطلوبی نداره و جهان اول نیست چه کالایی به صورت درون زا داره که مورد استفاده برای صادرات باشه؟ ساده س: معادن، مواد خام و خدمات مثل کارگر
این ها باعث میشه در کشوری با کاهش ارزش پول در مقابل ارز خارجی مرجع کشور دچار کاهش قدرت خرید، ناپایداری های تورمی و ورشکستگی ها عمده در صنایع تولیدی بشه و در نهایت باعث فروپاشی اقتصادی کشوری با ارزش پولی کم بشه.
مثلا در زیمبابوه همین سیاست اقتصادی و کاهش ارزش بین المللی پول باعث شد کشور های استعماری نفوذ بکنند و فساد سرتاسر اقتصاد این کشور رو فرا بگیره و برای خریدن مثلا یک تلفن افراد این کشور باید بزرگترین اسکناس های رایج رو بار یه وانت کنند تا همچین کالایی بخرند چون تورم چیزی در حدود 100000 درصد هست.

من فقط ریاضیات مسئله رو بصورت یک بعدی در نظر فتم
و مبنای محاسبات ثبات ارزش ریال و صعود ارزیگش دلار رو نسبت به اون و بلعکس حساب کردم که مسلما با مسئله ی فراگیری ک بیان کردید یکسان نیست
من دیدم دوستمون تو تالار ریاضی پرسیدن برا همین یه بعدی حساب کردم

منم خیلی خوشحال میشم مجالی برای گپی دوباره به یاد قدیم فراهم بشه

MOHAMAD_ASEMOONI

کاربر بیش فعال
سلام
بنده بعد از راهنمائی جناب Mohsen 89 اینجوری حساب کردم
باید حساب کنیم که 70 ریال چند درصد از 34500 هست
34500 ضربدر ایکس درصد = 70
34500 ایکس = 7000
X=7000÷34500=0.20289855072464
یعنی 70 ریال حدوداً برابر است با 0.202898 درصد از 34500 0.202898%-100%=99.797102%
یعنی پول ایران حدوداً 99.797% سقوطِ کرده

با سلام خدمت همگی
دلار امروز 4900 تومن
کاهش ارزش پولِ ایران رسید به 99.8571%
دقت کنین که این درصد هرگز نمیتونه به صفر برسه مگر اینکه پول ایران از مرحله ی کاهش ارزش رد بشه و بشه بی ارزش . یعنی هیچکسی در دنیا حاضر نشه اون رو بخره یا در مقابل کار کردن یا کالا پول ایرانی بگیره
در اینصورت دیگه کاملاً بی ارزش میشه و میگیم ارزش پول ایران 100% ماهش چیدا کرد و کاملاً بی ارزش شد در دنیا .
=============================
در لبنان بسیاری مردم با دلار امریکا تبادلاتِ مالیِ روزمره شون رو انجام میدند چون پول لبنان اونقدر کم ارزش و بی ثبات شده که بسیاری از مردم حاضر نیستند لیر لبنان بگیرند از کسی

حُسنِ داد و ستد با یک پول باثُبات و قوی اینه که دیگه ترس و وحشت ندارین که شب بخوابین صبح ببینین ارزش داراییِ نقدیتون 10% یا 20% سقوط کرده

آخرین ویرایش: