نقدی بر روش علمی مدرن

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
نقدی بر روش علمی مدرن

به این علم نمیشود اعتماد کرد.

و نکته دیگه اینکه این علم انسان را بسیار دیرتر به حقیقت میرساند؛ حتی بعضی ها رسیدن به حقیقت از این راه را غیر ممکن میدانند.

برای اطلاعات بیشتر، شمارو به خواندن مقاله بالا دعوت میکنم

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
نقدی بر روش علمی مدرن

به این علم نمیشود اعتماد کرد.

و نکته دیگه اینکه این علم انسان را بسیار دیرتر به حقیقت میرساند؛ حتی بعضی ها رسیدن به حقیقت از این راه را غیر ممکن میدانند.

برای اطلاعات بیشتر، شمارو به خواندن مقاله بالا دعوت میکنم
تا به حال علم چه ضربه ای زده به شما که نمیتونید بهش اعتماد کنید؟
اصلا تعریف شما از علم چیه؟

توصیه شما چیه پس؟ برای اینکه انسان مثل حیوان زندگی نکنه چه راهکاری جز علم هست؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
به کدام علم رو میگید؟

تا به حال علم چه ضربه ای زده به شما که نمیتونید بهش اعتماد کنید؟
اصلا تعریف شما از علم چیه؟

توصیه شما چیه پس؟ برای اینکه انسان مثل حیوان زندگی نکنه چه راهکاری جز علم هست؟

اگه مقاله رو بخونید، متوجه میشید دوست عزیز
منظور همین علمی هست که در دانشگاهها و مراکز علمی داره تدریس میشه.
همین علوم مدرن

در کشوری که این همه مشکلات وجود داره، شاید بخش قابل توجهیش به خاطر این هست که علوم تثلیثی در جامعه توحیدی میخواد پیاده بشه.
اقتصاد لیبرالی، روانشناسی تثلیثی و...
این علوم در جامعه توحیدی جواب نخواهد داد.
باید علوم انسانی مبتنی بر اعتقادات و پارادایم اسلامی تولید و پیاده شود.

اقتصادی که در کشور های مدرن و توسعه یافته به بن بست رسیده است، چرا باید در کشورمان پیاده شود؟

این سخنرانی شاید بتواند توجیهتان کند:
16 آذر 93 - دانشگاه علامه طباطبایی

وقتی سخنرانی را گوش دادید، شاید اگر این مقاله را هم بخوانید بهتر موضوع را روشن کند:

علم تثلیثی ، تریبون ساز خوب

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: ayja

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
همین علوم مدرن

خب من مقاله رو خوندم ولی متاسفانه نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم(حالا نمیگم مطلب در کل سر و تهش معلوم نیست!)
ریشه‌ی این امر نامبارک در کنار گذاشتن دین- و امور غیبی- و جایگزینی عرف به‌جای آن توسط انسان غربی است.
فکر میکنم دین و علم کلا مسائل جدا از همی باشن...!
غیب همیشه بر شهادت مقدم است؛ یعنی شناخت و علم به نادیدنی‌ها اولویت بر شناخت آنچه دیدنی است، دارد.
این تیکه که کلا معلوم الحاله... نیاز به توضیح نداره!
خب سوال اینه که اگه همه چیز از غیب میاد پس چه کاریه تفکر؟ نماز بخونیم و یهو نانوتکنولوژی پیشرفت کنه!
بعضی از بندگان شایسته خداوند نیز، به خواست پروردگار و بر اساس شایستگی‌های خود، به اسرار و علوم و امور غیبی آگاهی یافته و نادیدنی‌ها را می‌بینند.
این که دیگه بدتر از علم بصری هست... چون 100 نفر پیدا میشن که بگن ملت من غیب رو میبینم و .... میشه ابزاری در جهت سواری گرفتن از مردم بدبخت و نگهداشتن اونها در جهل و نادانی (تقریبا یه چیزی تو مایه های الان تو جهان سوم!)

سوال من از شما اینه که چقدر به مطالب این به اصطلاح مقاله اعتقاد دارید؟
سوال بعدی اینه که میشه یه دانشمند معاصر که از طریق علم غیب تولید علم میکنه رو معرفی کنید و زمینه تحقیقاتیشون رو نام ببرید؟

• Like
واکنش ها: ayja

شهریاری 2

کاربر ممتاز
خب من مقاله رو خوندم ولی متاسفانه نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم(حالا نمیگم مطلب در کل سر و تهش معلوم نیست!)

فکر میکنم دین و علم کلا مسائل جدا از همی باشن...!

این تیکه که کلا معلوم الحاله... نیاز به توضیح نداره!
خب سوال اینه که اگه همه چیز از غیب میاد پس چه کاریه تفکر؟ نماز بخونیم و یهو نانوتکنولوژی پیشرفت کنه!

این که دیگه بدتر از علم بصری هست... چون 100 نفر پیدا میشن که بگن ملت من غیب رو میبینم و .... میشه ابزاری در جهت سواری گرفتن از مردم بدبخت و نگهداشتن اونها در جهل و نادانی (تقریبا یه چیزی تو مایه های الان تو جهان سوم!)

سوال من از شما اینه که چقدر به مطالب این به اصطلاح مقاله اعتقاد دارید؟
سوال بعدی اینه که میشه یه دانشمند معاصر که از طریق علم غیب تولید علم میکنه رو معرفی کنید و زمینه تحقیقاتیشون رو نام ببرید؟

به به!
بالاخره یکی پیدا شد یه کم منطقی بشینه صحبت کنه. جگرم حال اومد!

ببین من خودم یه کم درباره این مقاله برام سوال هست.
ولی کاشکی این نقد رو در پایین همون مقاله مینوشتی تا هم با خود نویسنده اون مقاله مناظره ای داشته باشی و هم اینکه بنده حقیر و سایرین بحثتون رو ببینن.

این مرکز دارن نزدیک 9 سال روی این علوم تحقیق میکنن و نتایج قابل توجهی رو بدست آوردن.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقاله رو خوندم. اومده گفته علم واقعی تنها بر اساس شهود هست و غیب رو نایدیده گرفته. اوکی، با همین "فقط شهود" بشر تونسته برق اختراع کنه، هواپیما اختراع کنه، به مریخ بره قدم بزنه، بیماری‌ها رو علاج کنه.
من میگم علم مبتنی بر غیب در بهترین حالت مهمل و یاوه هست، و اگه یه کمی بدبینانه نگاه کنم، شاید بازی با کلمات و شارلاتان بازی هست. اگر نیست، کسانی که داعیه‌ی علم غیب و ... رو داشتند و دارند، چی تونستند توو عمرشون با غیب کشف کنند؟ به درمانِ کدوم بیماری تونستند راه پیدا کنند؟ کدوم دارو یا دعا رو با استفاده از غیب تونستند پیدا کنند که جواب بده؟
مقاله گفته که برای علم غیبی یک مسلمان باید به معصومین و ... رجوع کنه، من مسلمان، ولی خوب معصومین از نظر "علمی" چه کشف و اختراعی داشتند؟ عالمانِ مسلمانان کم نبوده، اما ابن سینا هیچوقت ادعا کرده که فلان علم رو با توسل و امداد غیبی تونسته بهش برسه؟

من علم غیبی رو رد میکنم چون محصولی نداده، هر وقت خروجی داد اون موقع میتونیم بحث کنیم. مقاله‌ی فوق هم با کمال احترام فعلاً به درد درس پرورشی میخوره، به شرطی که معلمش مذهبی باشه.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
مقاله رو خوندم. اومده گفته علم واقعی تنها بر اساس شهود هست و غیب رو نایدیده گرفته. اوکی، با همین "فقط شهود" بشر تونسته برق اختراع کنه، هواپیما اختراع کنه، به مریخ بره قدم بزنه، بیماری‌ها رو علاج کنه.
من میگم علم مبتنی بر غیب در بهترین حالت مهمل و یاوه هست، و اگه یه کمی بدبینانه نگاه کنم، شاید بازی با کلمات و شارلاتان بازی هست. اگر نیست، کسانی که داعیه‌ی علم غیب و ... رو داشتند و دارند، چی تونستند توو عمرشون با غیب کشف کنند؟ به درمانِ کدوم بیماری تونستند راه پیدا کنند؟ کدوم دارو یا دعا رو با استفاده از غیب تونستند پیدا کنند که جواب بده؟
مقاله گفته که برای علم غیبی یک مسلمان باید به معصومین و ... رجوع کنه، من مسلمان، ولی خوب معصومین از نظر "علمی" چه کشف و اختراعی داشتند؟ عالمانِ مسلمانان کم نبوده، اما ابن سینا هیچوقت ادعا کرده که فلان علم رو با توسل و امداد غیبی تونسته بهش برسه؟

من علم غیبی رو رد میکنم چون محصولی نداده، هر وقت خروجی داد اون موقع میتونیم بحث کنیم. مقاله‌ی فوق هم با کمال احترام فعلاً به درد درس پرورشی میخوره، به شرطی که معلمش مذهبی باشه.

درسته حرفتون
ولی این مواردی که گفتید ، درباره علوم فنی هست.(گرچه این همین ها هم از فلسفه سرچشمه گرفتن)
حرف این مقاله، (تا جایی که اطلاع دارم) درباره علوم انسانی مانند روانشناسی، اقتصاد،جامعه شناسی و... هست.

در روانشناسی هیچوقت درباره روح و قلب انسان صحبت نشده و نمیشه. چون صرفا درباره مغز و غدد انسان صحبت میکنن.
در اقتصادی که مبنای بانکش بر ربا ست، بورسش بر قمار هست و... ، این فروپاشی اقتصادی ای که در جوامع توسعه یافته شاهدش هستیم.

پس باید در علوم انسانی از حکمت شروع کنیم. (یعنی وحی و افرادی مانند پیامبران و امامان که از غیب خبر دارند )
نه از فلسفه که نتیجه اش بن بست انسان غربی است.

آخرین ویرایش:

شهریاری 2

کاربر ممتاز
درسته حرفتون
ولی این مواردی که گفتید ، درباره علوم فنی هست.(گرچه این همین ها هم از فلسفه سرچشمه گرفتن)
حرف این مقاله، (تا جایی که اطلاع دارم) درباره علوم انسانی مانند روانشناسی، اقتصاد،جامعه شناسی و... هست.

در روانشناسی هیچوقت درباره روح و قلب انسان صحبت نشده و نمیشه. چون صرفا درباره مغز و غدد انسان صحبت میکنن.
در اقتصادی که مبنای بانکش بر ربا ست، بورسش بر قمار هست و... ، این فروپاشی اقتصادی ای که در جوامع توسعه یافته شاهدش هستیم.

پس باید در علوم انسانی از حکمت شروع کنیم. (یعنی وحی و افرادی مانند پیامبران و امامان که از غیب خبر دارند )
نه از فلسفه که نتیجه اش بن بست انسان غربی است.

فسلفه تلاشش بر این هست که به حقیقت برسه.
در حالی که حکمت ، حقیقتی هست که از غیب اومده...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همین علوم مدرن

در کشوری که این همه مشکلات وجود داره، شاید بخش قابل توجهیش به خاطر این هست که علوم تثلیثی در جامعه توحیدی میخواد پیاده بشه.
اقتصاد لیبرالی، روانشناسی تثلیثی و...
این علوم در جامعه توحیدی جواب نخواهد داد.
باید علوم انسانی مبتنی بر اعتقادات و پارادایم اسلامی تولید و پیاده شود.

اقتصادی که در کشور های مدرن و توسعه یافته به بن بست رسیده است، چرا باید در کشورمان پیاده شود؟

این سخنرانی شاید بتواند توجیهتان کند:
16 آذر 93 - دانشگاه علامه طباطبایی

وقتی سخنرانی را گوش دادید، شاید اگر این مقاله را هم بخوانید بهتر موضوع را روشن کند:

علم تثلیثی ، تریبون ساز خوب
بانیان این نوع تفکر و حامیانی چون شما ظاهرا باورتون شده که میشه لاستیک خودرو رو پیوند بزنید به هویج ، بعد از توش کارخونه شیر بزسازی دربیاد؟شایدم بتونید،ولی احساس من اینه که شما از دنیای واقعی غرب و تمدن شگرف اون بیخبرید و تنها خوراک ذهنی تون همین اطلاعاتی است که از روزنامه ها و یا بعضی رسانه های معلوم الحال داخلی دریافت میکنید.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این علوم در جامعه توحیدی جواب نخواهد .

مشکلات جامعه ما علتش اینه که یه مشت دزد و رشوه خور صاحب منسب تو سازمانهای حساس اقتصادی میشن و پدر این ملت رو با اختلاس هاشون در میارن.
در ضمن این جامعه توحیدی که میگی حتی تو دوران نبی اکرم ( ص ) نیز دیده نشد.جامعه ما شاید ضد توحیدی باشه ولی توحیدی نیست.شعار توحیدی داده میشه ولی هرچه دزد و دغل بازی و حرام خوری و ربا که بگی ، تو کشور ما بیداد میکنه.دروغگوئی و فساد اخلاقی رو هم بهش اضافه کنی ، کار بیجایی نکردی.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
بانیان این نوع تفکر و حامیانی چون شما ظاهرا باورتون شده که میشه لاستیک خودرو رو پیوند بزنید به هویج ، بعد از توش کارخونه شیر بزسازی دربیاد؟شایدم بتونید،ولی احساس من اینه که شما از دنیای واقعی غرب و تمدن شگرف اون بیخبرید و تنها خوراک ذهنی تون همین اطلاعاتی است که از روزنامه ها و یا بعضی رسانه های معلوم الحال داخلی دریافت میکنید.

به جای انتخاب این طرز صحبت کردن، لطفا لینک هایی که قرار دادم رو بخونید و گوش دهید و بعد به انها انتقاد کنید ، نه بیانیه علیه جریان و جناح بدهید.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام.
من فکر میکنم بجای استفاده از بعضی واژه ها و جمله ها مثل "بانیان این نوع تفکر" و معلوم الخال و .... بشینید با هم درست صحبت کنیم.ما که تعصب نشون میدیم به داشته های دیگران(و نه داشته های خودمون) حداقل از خود اونا یاد بگیرید که 2500 ساله علم و آگاهی و دانششون رو نقد میکنن.این گذر از این ایدئولوژی به اون ایدئولوژی و این فلسفه علم به اون فلسفه علم ،با بحث و نقد همون علوم بوده.پس تعصبات بیجا ره به جایی نمیبره.
تو فیزیک جدید میگن واقعیت هم نسبیه.پس شما نمیتونید قاطعانه در مورد واقعیتی نظر بدید.حالا الان که اون تمدن ماهیت حباب گونه خودش رو داره نشون میده ولی 30 سال پیش تو اوج تمدنشون هم نباید این نگاه رو داشته باشیم.صرف تکنولوژی حل کننده همه مشکلات نیست.(بماند که چه مشکلات عظیمی رو بوجود میاره زمانی که علوم انسانی ناقص و حتی غلط باشه)

علم اگه حقیقتا علم باشه(علم اول ذهنیت رایج آگاهیه)تبعات و عوارض جانبی نداره.نمیگیم ساینس علم نیست.میگیم بخش خیلی کوچک و ناقص علمه.
فایلی که پایین براتون میزارم فقط بخشی از عوارض جانبی ساینس (یه جور علم ناقص)برای سال 2050 آمریکاست.

مشاهده پیوست trends_and_technology_timeline_2010.pdf

بنظرم شما و بقیه نیازی نیست بقول شما به سایت های معلوم الحال (برچسب شما) و روزنامه های داخلی نگاه کنیم.بریم سراغ خود نقد علمی که اونا دارن(و اینجا اصلا به ذهنشون هم خطور نمیکنه که میشه علم رو نقد کرد).بخصوص رشته اقتصاد که الان مهمترین مبحث تو دنیاست.برید ببینید چی میگن.
بحث های روز رو باید دنبال کنید نه اون جنگ و جدال های زمان انقلاب صنعتی.این تقابل علم و دین مربوط به غربه نه ما.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خواهرم ........احوال شما خوبین؟.........هنوز هم همچون گذشته صریح سخن می گید و این خیلی هم خوب است ........اما در قبال دنیای غرب فرمودین؟......می خوام بدونم شما چقدر از دنیای شرق میدونید؟.........چه قبل از انقلاب صنعتی و چه بعد اون ..........خب شما ما رو با دنیای غربی که میگید آشنا کنید تا متقابلا بنده و سایر دوستان نیز پاسخ شما رو بدیم ......اینکه به جای بحث علمی یک سری کلیات گفته بشه و شعارگونه یک سری حرف ها زده بشه و بدون واکاوی حرفی زده بشه به نظرم خیلی مسموم است ...............نکته بعد در قبال وضع مملکت .......شاید مشکل اینه که مردم به جای نگاه کردن به کارنامه و برنامه کاندیداها قبل انتخاب شدن .......بیشتر درگیر دو قطبی های دروغین شده اند ........مواردی هم که گفتین نمیگم وجود نداره .......و درست که در جامعه اسلامی بایستی حداقل باشه ........ولی آیا این مسائل در همین کشورهای غربی که به نظر شما اون ها رو میخواید نشانه تعریف کنید نیست؟.......ببینید خواهر خوبم .......من نمیدونم منظور شما از معلوم الحال کیست و چیست و بر چه مبنایی همچین حرفی میزنید .......مثلا بنده اگر به رسانه ای میگم معلوم الحال چون اعمال اون رسانه رو که میبینم اولا در مخالفت آشکار با ادیان الهی و بویژه اسلام عزیز است و در ثانی دنبال تفرقه افکنی است و ثالثا به جای منافع ملی دنبال منافع حزبی است .......منافع حزبی رو هم اصولا با حرف های عوام پسند بدست میارن و کاری ندارن که اون حرف واقعیت دارد یا نه .........یا بعد داستان چقدر است

و اما یک نکته ای روبه شما بگم .......شما استاد رحیم پور رو میشناسید؟.....ایشون در نماز جمعه چند جلسه آمدن در قبال وضعیت ربا و فساد در جامعه مدعی اسلامگرایی صحبت کردن ......با وجود اینکه ائمه جمعه از صحبت های ایشون حمایت کردند برخی اجازه ندادن ایشون حرف بزنن ....رفتن سراغ تبین خط امام باز هم جلوی ایشون رو گرفتند ......حقیقتا منافع چه کسانی به خطر میفته که اجازه نمیدن یک استاد دانشگاه حرفشو راحت به مردم بزنه و با مثال هایی که میزنه مردم رو هوشیار کنه و برخی رو که میشه از خواب غفلت بیدار کرد رو بیدار کنه

.
آیا این بازار فاطمی و حسینی است که مرتب زندان‌ها پر از افرادی است که به خاطر کلاهبرداری و کشیدن چک بی‌محل به زندان افتاده‌اند و آیا این جامعه فاطمی است که روزبه‌روز آمار طلاق در آن گسترش می‌یابد. وی با طرح این پرسش که آیا در زمان امام حسین (ع) کل شیعه 72 نفر بودند خاطرنشان کرد: 99 درصد شیعه به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) خیانت کردند و گفتند شما بروید شهید شوید تا ما برایتان سینه بزنیم.
رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه شیعه واقعی شهدای مدافع حرم هستند که امروز تشییع شدند گفت: این افراد اولیاء خدا هستند که کسی نیز آنها را نمی‌شناسد.
وی ادامه داد: امروز تکفیری‌ها در حال تخریب قبر حضرت زینب (س) هستند اما شیعه انگلیسی به جای مبارزه با داعش به قمه‌زنی و سینه‌زنی می‌پردازد.
افشاگری رحیم پورازغدی از جریان تشیع لندنی + فیلم کامل ...

برخی از مداحان برای یک دهه عزاداری سی، چهل میلیون پول می‌گیرند. اینها اگر روز عاشورا بودند به صحنه نمی‌آمدند. اینهایی که در مجالس‌شان می گویند من رقاصه عباسم هیچکدام حاضر نیستند با داعش بجنگند. امام حسین(ع) فرمود الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم... فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانون. هنگامی که باید از جان و آبرو بگذرند فرار می‌کنند. آن کسانی به اباعبدالله(ع) و حضرت محسن ارادت واقعی داشتند که در بدر و خیبر و زیر آتش و بمباران ایستادگی کردند و جنگیدند نه شما شیعه‌های انگلیسی که کمک می کنید به وهابیت و فیلم عزاداری‌های‌تان را در شبکه های ماهواره‌ای پخش می‌کنند. شماها طرفدار حضرت محسن نیستید. کاسب اید.

دکتر رحیم پور در ادامه تأکید کرد: هدف دشمن و وهابیت این است که نشان دهند شیعه احمق است و جنگ داخلی راه بیندازند. بنده این افتخار را دارم که توسط وهابیت تهدید به ترور شدم و احتمالاً توسط این شیعه‌های انگلیسی نوکر لندن نیز این افتخار نصیبم خواهد شد.
http://www.aparat.com/v/JHzl7
پ.ن:ذکر این نکته ضروری است که باور بنده این است ........اکثریت مردم ایران مردمانی خوب ، فهیم ، معتقد و با ایمان هستند ......ولی خب همیشه این جوری است که افرادی که چندان خوب نیستند هم خودشون بیشتر در جلوی انظار ظاهر میشن و هم اعمالشون بیشتر دیده میشه ........و از طرفی هم برخی نادانسته کار خوب رو ترک می کنند و خدایی نکرده گرفتار کار بد میشن .....خودم رو هم از این مسئله مستثنی نمی دونم

آخرین ویرایش: