PH آب مورد استفاده در بتن

MOJTABA 77

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من میخواستم بدونم پی اچ آبی که در استانداردهای آبا و ASTM و ACI هستش چقدره؟

من عددای محتلفی رو پیدا کردم...اما نمیدونم کدوم درسته کدوم غلط ...

لطفا منبع ذکر کنید...

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام:همکار گرامی:

ایین نامه ابا -ایران- در اصل برگرفته از ایین نامه ACI,ASTM امریکا و CP بریتانیا می باشد. که به مرور برحسب تفاوتهای اقلیمی ایران با ان کشورها تغیراتی تدریجی داده شده وهنوز شاهد این تغیرات هستیم.
بنابراین ملاک کار ما ایین نامه کشور خود مان باشد بهتر است. چون بواقعیت اقلیم کشور نزدیکتر است.مثالی برایتان بزنم: درایین نامه امریکا در تعین ضرایب برای محاسبه نیروهای طبیعی تهدید کننده سازه
نیروی گسترده باد برزلزله ارجح است. در ایین نامه ژاپن وفلیپین نیروهای : امواج ساحلی وسونامی و پدیده "ابگونگی " خاک وفرو رفتن سازه در خاک اشباع وسطح بسیار بالای ابهای زیر زمینی در محاسبات نیروهای اصلی هستند.درکشور ما -نیروی غالب وتعین کننده خط مشی محاسبات:برش پایه زلزله است.بخصوص با عمق کم وسطحی بودن زلزله های ایران.
در مورد PH:اب مصرفی بتن:ابای ایران:pH<8.5 , PH>4.5 توصییه کرده است. که من نیز در کارهای خود سالها از همین اعداد استفاده ونتیجه خوب گرفتم. البته درکارهای معمولی ودر شهرهایی با اب با سختی وپ.هاش. نزدیک بهم ومتوسط دراغلب نقاط -اما در شهرهایی نزدیک به خلیج فارس ویا دریای خزر -که غلظت نمک وسختی در سفره های زیر زمینی نفوذ دارند. جداول ابا-برحسب :د.ت توضیح کافی برای این نقاط داده اند.
با توجه به موارد فوق:برای تهران وشهرهای اصلی وبزرگ ایران در همین کارهای معمول خود-توصییه من براساس تجربه این است که از میانگین :پ.هاش:pH=6.5-7 شش ونیم تا هفت درنطر بگیرید(در برگ ازمایشگاهی در این حد قبول کنید)-اما اگر کار خاص ونواحی کنار خلیج فارس ودریا وکار سنگین مثل فرض سیلوسازی واز این دست است با توجه به جداول ابا باید کارکنید.(د.ت.=دفتر تحقیقات ومعیار فنی)-که در سازمان برنامه وبودجه هم هست.واز سایت انها می توانید تهیه کنید.

بالا