تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

hamid2252

عضو جدید
سلام به تمامی مهندسین.
میخواستم سوال کنم که چطور میتونم توکتیا یه نوشته فارسی یا انگلسی تایپ کنم وبعد به اون بعدبدهم اگر میشه راهنمایم کنید متشکر

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام به تمامی مهندسین.
میخواستم سوال کنم که چطور میتونم توکتیا یه نوشته فارسی یا انگلسی تایپ کنم وبعد به اون بعدبدهم اگر میشه راهنمایم کنید متشکر

قبلا در همین تالار پاسخ داده شده است. بطور خلاصه: متن را در بخش نقشه کشی بنویسید بصورت dxf ذخیره کنید فایل dxf را باز کنید متن را کپی و در یک اسکچ paste کنید. سپس آن را به محل مناسب منتقل کرده و توسط دستور pad یا Pocket بصورت برجسته یا کنده کاری شده در بیاورید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
می خواهم فلش روی خط باشد.مثل ترسیم محور یا سیگنال.
منظورم رسم خطی است که رویش فلش باشد.
برای نام گذاری نیز میخام که نامش روی خط بفته.یعنی کنار خط نامش هم باشد.مثل بردار آ.
شکل هایی که در کتب درسی هست را با چه نرم افزاری می کشند؟کتیا؟

برای ترسیم این گونه شکل ها می توانید از بخش نقشه کشی استفاده کنید. در اسکچ این قابلیتها وجود ندارد.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
pattern in procuct

pattern in procuct

در میزکار part design می شه از یک feature پترن های دایره ای، مستطیلی یا کاربر تعریف کرده ساخت. یک استفاده ی این پترن ها برای وقتی هست که بخواهید از یک component در میزکار assembly design، تکرار بسازید که محل قرار گیری component های تازه توسط همین پترن معلوم می شه، البته به طور نسبی. بعد از اجرای دستور reuse pattern از منوی insert، پترن و آن قطعه یا پروداکتی که می خواهید ازش تکرار ساخته شود را انتخاب کنید. در مورد پیچ و سوراخ چون خود سوراخ ها از قبل توسط پترن ایجاد شده اند، می توان از خود پترن سوراخ ها استفاده کرد ولی در مواردی که می خواهیم مثلاً یک پروداکت رو تکرار کنیم، در شرایطی مجبور هستم که یک پترن برای تعیین موقعیت بسازیم. این پترن اگر منفی مثل پاکت در فضای آزاد نباشد، مسلما ایجاد هندسه مرئی می کند که خواست ما نخواهد بود.
مثال زیر منظور پیچ و سوراخ شما رو برآورده می کنه. من یک پیچ رو درون یک سوراخ قرار دادم و در دستور reuse pattern، پیچ رو به عنوان component to instantiate و recpattern.1 از part.1 رو به عنوان پترن انتخاب کردم.
ممنون از پاسختون
پس اگر ما در یک پارت PATTERN داشته باشیم تو محیط پروداکت باید از دستور reuse pattern استفاده کنیم.
حالا اگر نخواهیم از پترنی که در محیط پارت زده شده استفاده کنیم و همچنان بر زدن پترن قابل ویرایش در محیط پروداکت پافشاری داشته باشیم چیکار باید کنیم؟!

mehd0551

عضو جدید
شکل هایی که در کتب درسی هست را با چه نرم افزاری می کشند؟کتیا؟[/QUOTE]مگه چه خبره کتیا؟ عمرا با نرم افزار آفیس (ورد یا اکسل) بیشتر نمودار ها را میکشن اما اگه نقشه یا بردار های غیر همگن باشن شاید اونم البته صرف با کشیدن تو یه نرم افزار کمکی نوشتنی هستش نه کتیا

yasser2222

عضو جدید
سلام دوباره.
خصوصیات astm a597,astm a536 رو میخام. کسی داره؟
دوستانی که دستی تو ساخت دارن. تو ایران astm a597,astm a536, تولید میشه؟
ممنون

آخرین ویرایش:

yones66

عضو جدید
مهندس جان گل کاشتی ممنونم ازت. خداییش خیلی دوست داشتنی هستی. فدای معرفت مهندسیت.

yasser2222

عضو جدید
من با کتیا r 21 کار میکنم. رو یه کامپیوتر دیگه نصب کردم. کرکشم کپی کردم. باز میشه. مشکلی نداره .اما فایلای قبلی رو باز نمیکنه و پیغام زیر رو میده.
problem reading document. load operation failed.
هلپ می پلییز!

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون از پاسختون
پس اگر ما در یک پارت PATTERN داشته باشیم تو محیط پروداکت باید از دستور reuse pattern استفاده کنیم.
حالا اگر نخواهیم از پترنی که در محیط پارت زده شده استفاده کنیم و همچنان بر زدن پترن قابل ویرایش در محیط پروداکت پافشاری داشته باشیم چیکار باید کنیم؟!

راهی ندارد. پترن عادی امکان اصلاح ندارد!

aydogan

عضو جدید
عمرا با نرم افزار آفیس (ورد یا اکسل) بیشتر نمودار ها را میکشن اما اگه نقشه یا بردار های غیر همگن باشن شاید اونم البته صرف با کشیدن تو یه نرم افزار کمکی نوشتنی هستش نه کتیا

[FONT=&quot]مهندس جان متوجه نشدم چی می گی!!![/FONT]​
[FONT=&quot]یعنی اشکال در کتبی مانند استاتیک یا دینامیک را با ورد می کشند؟[/FONT]​
[FONT=&quot]در کدام قسمت ورد؟[/FONT]​

aydogan

عضو جدید
Drafting>dress-up>arrow
[FONT=&quot]چگونه در این قسمت میشه نوک فلش را بزرگتر کرد بدون اینکه (کلفتی)خط تغییری پیدا کند؟[/FONT]​
[FONT=&quot]با استفاده از دستور بالا خط راست فلش دار می توان ساخت.اما چطور می توان منحنی فلش دار ساخت؟[/FONT]​

AFROUZ-E

عضو جدید
.
.
.

درک اینکه بکارکیری FMP چقدر در ساده سازی و کاهش زمان مدل سازی و طراحی می تواند مفید باشد بدون مثال ممکن نیست. سعی می کنم اگر وقت اجازه دهد یکی دو مثال از این روش برایتان در سایت قرار دهم.

اگر قبلاً گذاشتید که هیچ، اگرنه می شه یکی دو مثال رو قرار بدین؟

AFROUZ-E

عضو جدید
هیچ نمی فهمم کدوم هندسه بی نهایته! منظور پیغام چی می تونه باشه به نظرتون؟

mehd0551

عضو جدید
لین کردن جدول

لین کردن جدول

سلام لینک کردن اسکیل جدول نقشه با اسکیل نقشه و تاریخ روز رابا تاریخ نقشه راهی داره ؟لیست bom را هرچی سیو میکنم (گزینه های جدولی ش منظورمه) هی میپره میخوام یه ترتیب خواستی داشته باشه اما هر سری تنظیم میکنم برم بیرون از کتی و برگردم برام عوضش میکنه میخوام به ترتیب این گزینه ها فعال باشه(namber-part namber-quantity-nomen clature- product) ممنون و تشکر

aydogan

عضو جدید
یکی به زبان ساده و عامیانه بگه کتیا چیست و چه کاربردی در مهندسی دارد؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام لینک کردن اسکیل جدول نقشه با اسکیل نقشه و تاریخ روز رابا تاریخ نقشه راهی داره ؟لیست bom را هرچی سیو میکنم (گزینه های جدولی ش منظورمه) هی میپره میخوام یه ترتیب خواستی داشته باشه اما هر سری تنظیم میکنم برم بیرون از کتی و برگردم برام عوضش میکنه میخوام به ترتیب این گزینه ها فعال باشه(namber-part namber-quantity-nomen clature- product) ممنون و تشکر

فایل اسمبلی مجموعه قطعات را باز کنید. از طریق منوی analyze گزینه bom را انتخاب و توسط format جدول را تنظیم کنید.

hs15

عضو جدید
سلام دوستان می خاستم ببینم اخر کسی تونست
catia v6 2013 hiend رو نصب کنه؟ (و احراش کنه ها نکه فقط نصب):D
مرسی
:)

mehd0551

عضو جدید
فایل اسمبلی مجموعه قطعات را باز کنید. از طریق منوی analyze گزینه bom را انتخاب و توسط format جدول را تنظیم کنید.
این کار را میکنم اما بعد از بستن و باز کردن دوباره ریست شده به همون حالت قبلش اون قسمت بالاش یه فورمت خاص داره (AP203 FORMAT) هرچی فرمت بهش اضافه کردم و سیو کدم هم بعد از بستن کتیا و باز کردن دوباره همش رفته .

hamid2252

عضو جدید
سلام به تمامی دوستان
میخواستم ببینم نقشه سه نمای یک چرخ دنده بااندازه گذاری کسی داره؟؟

aydogan

عضو جدید
همانطور که نرم افزار تخصصی درس کنترل مطلب هست.کتیا نرم افزار تخصصی چه دروسی می تواند باشد؟
یعنی در کدام دروس کتیا به کار می آید؟

yones66

عضو جدید
همانطور که نرم افزار تخصصی درس کنترل مطلب هست.کتیا نرم افزار تخصصی چه دروسی می تواند باشد؟
یعنی در کدام دروس کتیا به کار می آید؟

با سلام
مهندس این سوال که کتیا مربطو به کدام درس هست سوال چندان درستی نیست و گاها غلطه اصلا. ببینید نمیشه گفت کتیا مثلا واسه درس استاتیک خوبه یا ترمودینامیک یا هر درس دیگه. طراحی یک سلسه مراتبی داره و چندین مرحله. مثلا شما بخوای یه مخزن رو طراحی کنی بحث سیالاتی داره بحث طراحی و شکل ایرودینامیکی اون هست و هزار جور محاسبات دیگه. خلاصه سرتو درد نیارم طراحی کردن چه با کتیا چه با هر برنامه ی دیگه نیازمند دانش طراحی هست. میشه گفت مثلا فلوئنت چون بحث سیالاتی رو ساپورت میکنه باید تو دروس سیالاتی خبره باشی ولی برنامه ای مثلا کتیا با هر کدوم از محیطهاش بای دانش اون رو داشته باشی. مثلا تو بحث پاپینگش باید اطلاعات مربوط به لوله کشی و این حرفا رو داشته باشی.

yones66

عضو جدید
سلام به تمامی دوستان
میخواستم ببینم نقشه سه نمای یک چرخ دنده بااندازه گذاری کسی داره؟؟

مهندس جان نقشه دو بعدی از چرخدنده من تا حالا ندیدم چون چرخ دنده رو باید پارامتری مدلسازی کرد. اینم فایل کامل رسم چرخدنده ساده همراه پارامترها:
مشاهده پیوست 149391

mehd0551

عضو جدید
یکی به زبان ساده و عامیانه بگه کتیا چیست و چه کاربردی در مهندسی دارد؟
میتونم بپرسم از کتیا دقیقا چی میخوای ؟یه جواریی کتیا همه چیز(محاسبات علمی) تو محیط مجازی می باشه که باید بتونی از تو دلش بکشیش بیرون.من که هر چی چیز یاد میگیرم از کتیا تازه میبینم دارم از کتیا دور تر و دورتر می شم و میبینم یه جورایی هیچی بلد نیستم.از محاسبات سیالات تا مقاومت خاک ،از سرعت نور تا تنش برشی و خستگی ،از ممان انرسی در زاویه های دلخواه تا گرفتن سینوس کسینوس تو یه تابعه معمولی همه را داره ((تازه تو خودش ماشین حسابم داره - ببین چقدر پیشرفتس خداییش -))

aydogan

عضو جدید
میتونم بپرسم از کتیا دقیقا چی میخوای ؟یه جواریی کتیا همه چیز(محاسبات علمی) تو محیط مجازی می باشه که باید بتونی از تو دلش بکشیش بیرون.من که هر چی چیز یاد میگیرم از کتیا تازه میبینم دارم از کتیا دور تر و دورتر می شم و میبینم یه جورایی هیچی بلد نیستم.از محاسبات سیالات تا مقاومت خاک ،از سرعت نور تا تنش برشی و خستگی ،از ممان انرسی در زاویه های دلخواه تا گرفتن سینوس کسینوس تو یه تابعه معمولی همه را داره ((تازه تو خودش ماشین حسابم داره - ببین چقدر پیشرفتس خداییش -))

[FONT=&quot]برادر برا کسی که میخاد در ارشد طراحی کاربردی بخونه با کدام محیطاش بهتره کار کنه؟[/FONT]​
[FONT=&quot]راستی در چه محیطی محاسبه ی تنش برشی و خستگی هست؟[/FONT]​

aydogan

عضو جدید
با سلام
مهندس این سوال که کتیا مربطو به کدام درس هست سوال چندان درستی نیست و گاها غلطه اصلا. ببینید نمیشه گفت کتیا مثلا واسه درس استاتیک خوبه یا ترمودینامیک یا هر درس دیگه. طراحی یک سلسه مراتبی داره و چندین مرحله. مثلا شما بخوای یه مخزن رو طراحی کنی بحث سیالاتی داره بحث طراحی و شکل ایرودینامیکی اون هست و هزار جور محاسبات دیگه. خلاصه سرتو درد نیارم طراحی کردن چه با کتیا چه با هر برنامه ی دیگه نیازمند دانش طراحی هست. میشه گفت مثلا فلوئنت چون بحث سیالاتی رو ساپورت میکنه باید تو دروس سیالاتی خبره باشی ولی برنامه ای مثلا کتیا با هر کدوم از محیطهاش بای دانش اون رو داشته باشی. مثلا تو بحث پاپینگش باید اطلاعات مربوط به لوله کشی و این حرفا رو داشته باشی.

[FONT=&quot]مهندس جان بنده دوس دارم دروس را با نرم افزار یاد بگیرم.[/FONT]​
[FONT=&quot]مثلا یه تیر کشیده و بهش نیرو اعمال کنم و ارتعاش و ....رو بررسی کنم.[/FONT]​
[FONT=&quot]تو کدام محیط همچین امکاناتی هست؟[/FONT]​
[FONT=&quot]بنده مقداری در محیط پارت دیزاین کار کردم و چیزی جز کشیدن نقشه کشی ندیدم.فکر می کنم چنین محیطی به درد نقشه کش ها می خوره؟می دونم این به دلیل کم بودن اطلاعات من است و به همین دلیل می خام منو راهنمایی کنید.[/FONT]​

امین فتحی

عضو جدید
کاربر ممتاز
برادر برا کسی که میخاد در ارشد طراحی کاربردی بخونه با کدام محیطاش بهتره کار کنه؟
راستی در چه محیطی محاسبه ی تنش برشی و خستگی هست؟
متلب-انسیس-اباکوس
زمینه تنش من خودم انسیس رو پیشنهاد میدم
کتیا هم اچار فرانسه است همه جا بدردت میخوره