تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

سلام دوستان.
چطور میتونم به قسمتی از یک سازه یک جابجایی اولیه وارد کنم؟
یعنی مثلا سازه رو 4سانتیمتر جابجا بعد رها کنیم. این رو تو چه استپی و چه جوری BC -Tabular بدم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام - نوع step وابسته نوع آناليز و مدل شماست پس نمي‌تونم اظهار نظري كنم - براي تغيير مكان ماژول load>create boundry condition>Displacement البته روي step موردنظر تغييرمكان رو اعمال كنيد! محل مورد نظر رو انتخاب كنيد، در پنجره مورد نظر مقدار رو وارد كنيد و سپس از انتهاي پنجره Amplitud رو بصورت tabular بسازيد، فرضا اگر زمان step چهار ثانيه باشه تا 2 ثانيه تغيير مكان تا 4 سانت برسه و در ادامه تا چهارثانيه دوباره به صفر برسه
فقط يك نكته اگر بخواهيد بصورت Initial باشه ديگه tabular نميشه و فكرنكنم توي هر step قابل انجام باشه !
:w20:

آخرین ویرایش:
آقا به خدا نمیشه :cry::cry::cry::cry:

رفتم 10 هزارتومن دادم R18 هم گرفتم نشد R21 هم مجدد نصب کردم نشد نشد نشد!!!!
بدبخت شدم رفت این همه کد نویسیم به فنا رفت :(
کمک کمک کمک
ببخشيد من هيچ تجربه‌اي در اين زمينه ندارم كه كمك كنم! ولي شما مي‌توانيد سوالتون رو توي انجمن ديگه آباكوس مطرح كنيد كه در اونجا هم دوستان با اطلاعي در زمينه آباكوس و كتيا وجود دارند، به عنوان مثال انجمن "noandishaan نو‌انديشان " و به انجمن مربوطه مراجعه كنيد: (متاسفانه امكان لينك دادن نيست و قصد هم تبليغ نيست بلكه رفع مشكل دوستان هست !!!!)

• انجمن
  • فنی و مهندسی
  • مهندسی مکانیک
  • نرم افزارهای مهندسی مکانیک
  • Abaqus
  • پاسخ سولات در رابطه با نرم افزار آباکوس (abaqus)

آخرین ویرایش:

bluen

عضو جدید
ببخشيد من هيچ تجربه‌اي در اين زمينه ندارم كه كمك كنم! ولي شما مي‌توانيد سوالتون رو توي انجمن ديگه آباكوس مطرح كنيد كه در اونجا هم دوستان با اطلاعي در زمينه آباكوس و كتيا وجود دارند، به عنوان مثال انجمن "noandishaan نو‌انديشان " و به انجمن مربوطه مراجعه كنيد: (متاسفانه امكان لينك دادن نيست و قصد هم تبليغ نيست بلكه رفع مشكل دوستان هست !!!!)

• انجمن
  • فنی و مهندسی
  • مهندسی مکانیک
  • نرم افزارهای مهندسی مکانیک
  • Abaqus
  • پاسخ سولات در رابطه با نرم افزار آباکوس (abaqus)

آقا دمت گرم مرسی
والا تاپیک کتیا اینجا 10 روزه پاک شده(گم شده) هرچیم فریاد میزنیم کسی محل نمیده

whiterose

عضو جدید
ممنون از جوابتون. مشکل دقیقا همینجاست که تو چندتا استپ امتحان کردم! ولی جابجایی رو به اینصورت یا ارور میده یا اینکه time history غیرمنطقی میده!
فک کنم مجبورم با نیروی ضربه جایگزینش کنم.
بازهم تشکر

bluen

عضو جدید
سلام دوستان
من یک فابل ابر نقاط دارم(که از ایمپورت نقاط از اکسل و ذخیره شده با فرمت ابر نقاط حاصل شده) بعد از وارد کردن این نقاط از پریق ایجاد مش،مشی را ایجاد کردم که قراره به عنوان یک سطح دو بعدی(که هندسه پیچیده ای داره) وارد اباکوس بشه.
مش را فرمتهای مختلف ذخیره کردم ولی اباکوس نتونست بخونه یا حین ایمپورت اررور دادوپس رفتم سراغ نرم افزار
CATIA Associative Interface
ولی بازم با این نرم افزار قدرتمند مش وارد اباکوس نشد(آیا باید surface ایجاد کنم از مش؟)
برای ایجاد سطح از مش از محیط Quick surface reconstruction استفاده کردم که سطح ایجاد نشد و باااااااااااااااااااااز اررور داد!!!!

دوستان لطفا کمک کنید.

با سپاس

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یک فابل ابر نقاط دارم(که از ایمپورت نقاط از اکسل و ذخیره شده با فرمت ابر نقاط حاصل شده) بعد از وارد کردن این نقاط از پریق ایجاد مش،مشی را ایجاد کردم که قراره به عنوان یک سطح دو بعدی(که هندسه پیچیده ای داره) وارد اباکوس بشه.
مش را فرمتهای مختلف ذخیره کردم ولی اباکوس نتونست بخونه یا حین ایمپورت اررور دادوپس رفتم سراغ نرم افزار
ولی بازم با این نرم افزار قدرتمند مش وارد اباکوس نشد(آیا باید surface ایجاد کنم از مش؟)
برای ایجاد سطح از مش از محیط Quick surface reconstruction استفاده کردم که سطح ایجاد نشد و باااااااااااااااااااااز اررور داد!!!!

دوستان لطفا کمک کنید.

با سپاس
لطفا به قوانین احترام بگذاریم . طبق قوانین تالار:
"قانون شماره 11) از نوشتن یك سوال و یا یك نامه در تالارهای مختلف خودداری كنید. طبق قانون شماره 5 تالار مناسب و مرتبط به نامه خود را انتخاب كنید و فقط در آن تالار نامه خود را ارسال كنید."

سایه20

عضو جدید
سلام. میخوام یه تیر کامپوزیت فیبری رو تو آباکوس مدل کنم ولی تو قسمت معرفی ماده نمیدونم چیکار بایدبکنم.اگه کسی راهنماییم کنه ممنون میشم

ali_ta66

عضو جدید
سلام.
کسی از دوستان در زمینه مدل کردن انتقال حرارت تابشی تو آباکوس اطلاعاتی داره؟
من روندی که تو یکی از مثال های حل شده آباکوس هست رو اجرا میکنم ولی جواب درستی نمیگیرم. ( بودن یا نبودن انتقال حرارت تابشی بی تاثیر هست)

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان،خواستم بدونم برای تحلیل آباکوس بهتره یا انسیس؟نرم افزار بهتری هم وجود داره؟ممنون میشم راهنماییم کنین،اگه میشه دلیلتون هم بگین،یاعلی

ali_ta66

عضو جدید
سلام دوستان،خواستم بدونم برای تحلیل آباکوس بهتره یا انسیس؟نرم افزار بهتری هم وجود داره؟ممنون میشم راهنماییم کنین،اگه میشه دلیلتون هم بگین،یاعلی

بستگی داره که چی چیزی رو می خواهید تحلیل کنید.
در مجموع هر دو نرم افزار در تحلیل قوی هستند. اما کار کردن با آباکوس یکم ساده تر هست، چون محیط بهتری داره. البته من شنیدم ansys workbench هم محیطی مشابه آباکوس داره.
به هر حال اگر شتعیین کنید که در چه زمینه ای می خواهید کار کنید دوستان بهتر می تونند راهنماییتون کنن

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بستگی داره که چی چیزی رو می خواهید تحلیل کنید.
در مجموع هر دو نرم افزار در تحلیل قوی هستند. اما کار کردن با آباکوس یکم ساده تر هست، چون محیط بهتری داره. البته من شنیدم ansys workbench هم محیطی مشابه آباکوس داره.
به هر حال اگر شتعیین کنید که در چه زمینه ای می خواهید کار کنید دوستان بهتر می تونند راهنماییتون کنن
زمینه تنش(مثلا بتونی بفهمی که در چه قسمتی از وسیله تنش بیشتری وارد میشه و احتمال شکست بالا باشه) مدنظرم هست،فقط میخوام تو کار باهاش به مشکل بر نخورم و عملکردش بهتر باشه.....در زمینه ارتعاشات چه نرم افزاری پیشنهاد میکنین...

ali_ta66

عضو جدید
زمینه تنش(مثلا بتونی بفهمی که در چه قسمتی از وسیله تنش بیشتری وارد میشه و احتمال شکست بالا باشه) مدنظرم هست،فقط میخوام تو کار باهاش به مشکل بر نخورم و عملکردش بهتر باشه.....در زمینه ارتعاشات چه نرم افزاری پیشنهاد میکنین...

به نظر من اگه تازه کار هستید، از آباکوس استفاده کنید، چون هم محیط بهتری داره، هم مدلسازی توش به مراتب ساده تر هست، هم help بسیار خوب و کاملی داره که کلی مثال حل شده توش هست.
شرمنده، ارتعاشات کار نکردم.

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام امیر جان
به لینک زیر مراجعه کنید تا به جواب خود برسید.

http://www.abaqus-guide.ir/data/generalFiles/files/Questions-001.pdf

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز

http://msadeghmanesh.blogfa.com/post/5

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون حسن ،خوب بود،دستت درد نکنه،به نظرم آباکوس بهتره که یاد بگیرم،یاعلی

سلام امیر
به نظر من هر 2 رو یاد بگیر چون هر کدوم قابلیت خودشون رو داره.
الان بیشتر پایان نامه های ارشد با انسیس صورت می گیره و آباکوس بیشتر توی صنعته(
استفاده از آباکوس هنوز برای ما جا نیوفتاده)
موفق باشید

;);)

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام امیر
به نظر من هر 2 رو یاد بگیر چون هر کدوم قابلیت خودشون رو داره.
الان بیشتر پایان نامه های ارشد با انسیس صورت می گیره و آباکوس بیشتر توی صنعته(
استفاده از آباکوس هنوز برای ما جا نیوفتاده)
موفق باشید

;);)

سلام حسن...
ببین برای پایان نامه های ارشد،نرم افزار خیلی لازمه؟؟یعنی اصلا نمیشه یه پایان نامه ای انتخاب کرد که به نرم افزار ربط نداشته باشه؟
کلا خودم دوست دارم با نرم افزار کار کنم،ولی وقت میشه اصلا انسیس یا آباکوس رو تو دوره ارشد خودم تنهایی یاد بگیرم؟یادگیریش سخته؟برای یادگرفتنش چه منابعی پیشنهاد میکنی؟کلاس باید برم؟
آره حرفت درسته ولی به نظرم از آباکوس شروع کنم بهتره،آخه تو آن فایلا همینو گفته بود،بقیه هم همینو میگن،نظر تو چیه؟
شرمنده سوال زیاد پرسیدم:)،یاعلی

bluen

عضو جدید
سلام حسن...
ببین برای پایان نامه های ارشد،نرم افزار خیلی لازمه؟؟یعنی اصلا نمیشه یه پایان نامه ای انتخاب کرد که به نرم افزار ربط نداشته باشه؟
کلا خودم دوست دارم با نرم افزار کار کنم،ولی وقت میشه اصلا انسیس یا آباکوس رو تو دوره ارشد خودم تنهایی یاد بگیرم؟یادگیریش سخته؟برای یادگرفتنش چه منابعی پیشنهاد میکنی؟کلاس باید برم؟
آره حرفت درسته ولی به نظرم از آباکوس شروع کنم بهتره،آخه تو آن فایلا همینو گفته بود،بقیه هم همینو میگن،نظر تو چیه؟

استفاده از نرم افزار بستگی به موضوع پایان نامه شما داره.اگر میخاید اصلا نرم افزار استفاده نکنید باید تزتون فقط اکپریمنت باشه( که شاید زیاد منطقی نیست دیگه!) اگر قصد ادامه تصیل یا ورود به بازار کا ر را دارید بی شک باید نرم افزار بلد باشد.آباکوس بسته به توان شما و نوع مسالتون(کد نویسی باشه یا نه) حذود یک تا سه ماه شاید بیشتر زمان ببره.

من پروه لیسانسم را با انسیس انجام دادم،ولی بخش شبیه سازی تر ارشدم را دارم با اباکوس انجام می دم.
با توجه به تجربه خودم آباکوس را به شما پیشنهاد می کنم(هرچند انسیس هم واقعا نرم افزار قدرتمندیه)ومثلا میگن اباکوس واسه مسائل تماس بهترینه ولی به خوبی از پس بقیه مسایل هم بر میاد.
پیشنهاد من به شما اینه که هیچ وقت نخایید صرفا نرم افزار را یاد بگیرید( یا اصطلاحا فقط اپراتور باشین) بلکه باید بتونیم درک صحیح و عمیق از مسایل داشته باشیم.
با توجه با اینکه رشتتون مکانیک هست کتاب آقای دکتر معیری(حامد معیری و.... انتشارات فدک ایستاتیس) بی شک بهترین کتاب اباکوس به زبان فارسی در زمینه مکانیکه.

پیروز باشید

mec_eng_2010

عضو جدید
اتصالات پرچ

اتصالات پرچ

سلام دوستان.کسی ازروش تعریف اتصال پرچ درآباکوس اطلاعی داره؟حیاتیه برام!

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حسن...

سلام امیر
اگه فشرده کار کنی میشه نرم افزارها رو یاد گرفت - یاد گیری این نرم افزار ها کمی سخته اونم وقتی که بخوای تنهایی یا با کتاب کار کنی اونم به خاطر تعریف کردن خصوصیاتی از جسم که می خواهیم اون رو مورد تحلیل قرار بدیم که کتاب ها خوب توضیح نداده اند.
به نظر من یک دوره کلاس برای یادگیری خوبه به راحتی می تونی روی 20 ، 30 درصد نرم افزار مسلط بشی اما با کتاب طول می کشه.
اما فعلا شما با کتاب کار خودتونو شروع کنید .
کتاب آموزش انسیس نوشته نویسندگان حمیدرضا جاهد مطلق ، محمدرضا نوبان ، محمدامین اشراقی خیلی خوبه.
مثلث نارنجی هم به خاطر مثال های زیادی که داره خوبه.

خواهش می کنم امیر جان
بنده تا جایی که بتونم در خدمتتون هستم.

12*12

عضو جدید
سلام دوستان

دوستان لطفا کمک کنید.

با سپاس

اگه بتونی فایلش رو یه جوری برسونی دستم بهت میگم چیکارش باید بکنی...

سلام دوستان.کسی ازروش تعریف اتصال پرچ درآباکوس اطلاعی داره؟حیاتیه برام!

البته اگر درست متوجه شده باشم:
پرچ را مثل پيچ بصورت يك استوانه با كلاهك مدل كنيد - يك تماس از نوع surface to surface تعريف كنيد، ناحيه سر پرچ و بدنه قطعاتي كه پرچ مي‌شوند را انتخاب كنيد - مشخصات تماس tangential beahvior از نوع penalty با ضريب اصطكاك مورد نظر و normal beahvior از نوع hard contact و گزينه Separation رو هم روشن كنيد.
اگر منظورتون طبيعت رفتاري پرچ در اتصال است، كه مثل پيچ اصطكاكي و جوش مي‌ماند و شما مي‌توانيد دوقطعه را با هم tie يا merege كنيد!!

yasser2222

عضو جدید
سلام. دوستان من میخوام یه بادامک استوانه ای رو با پیرو تحلیل کنم. که پیرو درون شیار استوانه میچرخه. کسی چیز مشابهی داره کمکم کنه؟ ممنون. لغزش داریم و .درباره لغزش دو جسم چیزی دارین؟ همینطور پیرو نیروی عمودی به بادامک وارد میکنه. تو فیلد اوت پود تیک کانتکت رو گذاشتم.

mec_eng_2010

عضو جدید
[
QUOTE=shayan777777;6502501]البته اگر درست متوجه شده باشم:
پرچ را مثل پيچ بصورت يك استوانه با كلاهك مدل كنيد - يك تماس از نوع surface to surface تعريف كنيد، ناحيه سر پرچ و بدنه قطعاتي كه پرچ مي‌شوند را انتخاب كنيد - مشخصات تماس tangential beahvior از نوع penalty با ضريب اصطكاك مورد نظر و normal beahvior از نوع hard contact و گزينه Separation رو هم روشن كنيد.
اگر منظورتون طبيعت رفتاري پرچ در اتصال است، كه مثل پيچ اصطكاكي و جوش مي‌ماند و شما مي‌توانيد دوقطعه را با هم tie يا merege كنيد!!

[/QUOTE]
ممنون ازراهنماییتون-باهمین روش شروع میکنم انشااله که انجام بشه

mec_eng_2010

عضو جدید
البته اگر درست متوجه شده باشم:
[/

سلام -با این روش مدل کردم امافکرکنم درتعریف سطوح slave-masterایرادمیگیره وتحلیل انجام نمیشه وپیغام too many attempts made for this incrementمیده.اینجا من دوسطح ورق دارم و1پرچ .کدام هارا به عنوانmaster-slave بگیرم؟؟؟(1طرف گیردارهست وطرف دیگرکشیده میشود) ممنونcontact.jpg

مشاهده پیوست 157647

من فقط نظر شخصيم رو ميگم: ولي به نظر مدل خوبي نمياد !! چون مدل كوچيك است بهتره دو سطح ورق رو هم solid مدل كنيد، البته اگر پرچ رو solid مدل كرديد ؟! بطور معمول جسمي كه سختر است و مدول بالاتري دارد را به عنوان Master انتخاب مي‌كنند كه مي‌شود پرچ، ولي شما عكس آن‌را هم امتحان كنيد - نكته ديگر در مورد تعريف تماس در اين‌ مدل‌ها بين گزينه‌هاي finite sliding و small sliding با توجه به ميزان جابجايي تاثير‌ گذار است ! پس هر دوتا رو چك كند - خطايي كه مطرح كرديد مي‌تونه مربوط به موارد ديگري نيز باشد و الزاما مربوط به تماس نيست، با توجه به warning ها از اينترنت جستجو كنيد و مورد را برطرف بفرماييد.
يك همچين مدلي بايد درست كنيد - تماس زير كلاهك پرچ با ورق جدا و تماس بدنه پرچ با ورق جدا
" پول آب و برق جدا و پول گاز جدا !! "

Mesh Alireza.jpgPreloadDefinition_1.jpg

آخرین ویرایش:

yasser2222

عضو جدید
contact

contact

سلام.دوستان یه نگاهی به این فایل بندازید. وقتی پره تو بادامک میچرخه به سطوح منحنی بادامک فشار وارد میکنه. هدف اینه این فشار از حد مجاز بالاتر نره. تو filed output من contact رو تیک زدم برا خروجی..حالا مشکل اینه این خروجی که بم میده حد مجازش چیه.آیا مثلا همون تنش مجاز فولاد تو حالت کشش و فشار میزاریم؟ یا چون اینجا لغزش داریم فرق میکنه ؟ تنش مجاز چیه؟.تو اینترکشن هم normal behavier رو hard contact گذاشتم. اما نمیدونم درسته یا نه.! دوستان یه کمک فوری نیازه. اباکوس من 6.12 هستش. ممنون
کلا اینجور مسائل لغزشی تماسی اگه مثالی ،اموزشی ....دارین بذارین ممنون میشم

پیوست ها

• abaqus.rar
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان،برای آباکوس چه کتاب آموزشی پیشنهاد میکنین؟یه کتابی که توپ باشه و از مقدماتی توضیح داده باشه معرفی کنین....مثال هم زیاد داشته باشه....من تازه کارم،ممنون یاعلی