روبات های صنعتی

morteza61

عضو جدید
این سوال من هم هست..دوستانی که تجربه کار تو این زمینه رو دارن به نظرتون تو قسمت میکرو کنترلر ها رو ی ARMباید تمرکز کنیم یا گزینه های ضعیفتری مثل avrهم جوابگو هست؟

bahrami1678

عضو جدید
سلام
یک سایت بسیار خوب که توسط دوستان خودمون اداره میشه و مطالب بسیار جالب و کاملی داره سایته مهندس یار هست واین هم لینک کلاس رباتیک دانشگاه استنفورده که میتونید دانلود کنید
خیلی جالبه
http://mohandesyar.com/دانلود-فیلم-آموزشی-مهندسی-رباتیک/
این لینک هم از همون سایت و یک کتاب فارسی درباره رباته که البته کمی قدیمیه. ولی در کل برای شروع خوبه. مخصوصا کسانی که با کتاب های انگلیسی مشکل دارن
http://mohandesyar.com/دانلود-کتاب-مکانیک-کنترل-رباتیک/

آخرین ویرایش:

alisaadaty

عضو جدید
این سوال من هم هست..دوستانی که تجربه کار تو این زمینه رو دارن به نظرتون تو قسمت میکرو کنترلر ها رو ی ARMباید تمرکز کنیم یا گزینه های ضعیفتری مثل avrهم جوابگو هست؟

فعلا قراره مدتی روی رباتیک مطالعه داشته باشیم بعد تصمیم گرفته میشه باتوجه به موضوع چه میکروکنترلی استفاده کنیم خوبavrها معمولا ارزونتر وARMها معمولا قویتر هستن
البته تو کارهای کوچک بیشتر
avr
PIC
8051
استفاده میشه تا جایی که من میدونم

آخرین ویرایش:

bahrami1678

عضو جدید
فعلا قراره مدتی روی رباتیک مطالعه داشته باشیم بعد تصمیم گرفته میشه باتوجه به موضوع چه میکروکنترلی استفاده کنیم خوبavrها معمولا ارزونتر وARMها معمولا قویتر هستن
البته تو کارهای کوچک بیشتر
avr
PIC
8051
استفاده میشه تا جایی که من میدونم

سلام. بله حق با شماست. گرچه دیگه 8051 تقریبا از دور خارج شده چون توانایی محدودی داره و با توجه به بالا نبودن قیمت نوع AVR و در عین حال توانایی بالاتر خیلی از ربات کارها این نوع میکرو کنترلر رو انتخاب می کنن.
راستی دوستان به لینکی که دادم سر زدید ؟ یا حتی به سایت www.mohandesyar.com مراجعه کردید ؟

alisaadaty

عضو جدید
سلام. بله حق با شماست. گرچه دیگه 8051 تقریبا از دور خارج شده چون توانایی محدودی داره و با توجه به بالا نبودن قیمت نوع AVR و در عین حال توانایی بالاتر خیلی از ربات کارها این نوع میکرو کنترلر رو انتخاب می کنن.
راستی دوستان به لینکی که دادم سر زدید ؟ یا حتی به سایت www.mohandesyar.com مراجعه کردید ؟

مهندس یار رو بله سایت خوبیه /در مورد لینک ها هم بله
کتاب Intermediate robot Building به نظر میرسه خیلی موضوع رو ساده گرفته و زیاد وارد بحث های مربوطه نشده
این کتاب ها مثل هم هستن وبیشتر تحلیل محض هستن
A mathematical Introduction to Robotic manipulation
Complex Robotic Systems
کتاب introduction_to_robotics_mechanics_and_controlبه نظرم خوب کار کرده اما 2 تای زیری جالبتر به نظر میان

اما کتابHandbook on Industrial Roboticsموضوعات بیشتری رو توضیح داده از نظر موضوعات هم تنوع بیشتری داره/ این کتابRobotics and Automation Handbook-2005من شخصا خیلی خوشم اومد
البته به نظرم از کتاب ابتدا
Robotics and Automation Handbook-2005
شروع کنیم سپس به سراغHandbook on Industrial Roboticsبرویم ///
دوستان نظرات خودتون رو اعلام کنید

آخرین ویرایش:

apz

عضو جدید
خوب دوست عزیز شما اومدی یه طرح کلی از رباتیک ارائه دادی . رباتیک مبحث خیلی جالب و قشنگی داره . منم از این مبحث خیلی خوشم میاد و کتابای زیادی در زمینه رباتیک دارم . ولی خدائیش ما ایرانیها اکثرا بلدیم کتاب جمع کیم نه اینکه کتاب بخونیم . این مشکل رو چه شکلی حلش کنیم[/QUOTEsghl

سلام دوست عزیز
ممکنه کتابای خوبتونو به منم معرفی کنید ودر صورت امکان لینکشونو بذارید یا آپلودش کنید؟؟؟

bahrami1678

عضو جدید
دوستان اگر با کتاب انگلیسی مشکل دارن می تونیم با کتاب فارسی شروع کنیم تا تعداد مشارکت کنندگان هم زیادتر بشن. چطوره ؟
لینک دانلود رو هم که چند تا پست قبل تر گذاشتم

M.ARIABOY

عضو جدید
بچه ها بخشید من یه مدت نبودم، به خاطر تغییر تاریخ امتحانات و شروع میان ترما وقت نداشتم
به نظر من بهتره رو avr کار کنیم، چون هنوز خیلی جا داره ،arm برای خودش دنیاییه،و فک کنم هنوز دوتا کتاب معتبر فارسی داره
برای شروع کار میتونیم به صورت نرم افزاری شروع کنیم،نرم افزار پروتئوس برای شبیه سازی مدارات و تقریبا همه چیزه رباته، من پارسال باهاش کار میکردم،جالبه، فقط باید با یکی از زبانهای بسکام یا کد ویژن آشنایی داشته باشید
کتاب هم یه کتاب مناسب پیدا کنیم،من از دوستام میپرسم، شما هم بپرسید به توافق میرسیم، از روز 25 خرداد به نظرم شروع کنیم، چون تا قبلش امتحاناته کسی کار نمیکنه
نظرتون چیه؟؟؟

alisaadaty

عضو جدید
بچه ها بخشید من یه مدت نبودم، به خاطر تغییر تاریخ امتحانات و شروع میان ترما وقت نداشتم
به نظر من بهتره رو avr کار کنیم، چون هنوز خیلی جا داره ،arm برای خودش دنیاییه،و فک کنم هنوز دوتا کتاب معتبر فارسی داره
برای شروع کار میتونیم به صورت نرم افزاری شروع کنیم،نرم افزار پروتئوس برای شبیه سازی مدارات و تقریبا همه چیزه رباته، من پارسال باهاش کار میکردم،جالبه، فقط باید با یکی از زبانهای بسکام یا کد ویژن آشنایی داشته باشید
کتاب هم یه کتاب مناسب پیدا کنیم،من از دوستام میپرسم، شما هم بپرسید به توافق میرسیم، از روز 25 خرداد به نظرم شروع کنیم، چون تا قبلش امتحاناته کسی کار نمیکنه
نظرتون چیه؟؟؟

به نظرم فعلا روی مسائل دینامیک و کنترلش کار کنیم بعد سراغ میکروکنترلر مطالعه داشته باشیم .انتخاب میکرو کنترلر خیلی بستگی به موضوع انتخابی داره

bahrami1678

عضو جدید
یک درد دل
دوستان کاهی توی این ایران ما مسائلی برای آدم پیش میاد که واقعا آدمو از درس خوندن و کار کردن و ... دلزده می کنه
این فقط درد دل یک مهندسه که شما رو به عنوان دوست میدونه
بعد از کلی درس خوندن و بعد رفتن سر کار و با جون و دل کار کردن و ... حالا سر یک افزایش حقوقی که حقه مسلم منه باید کار به جایی برسه که استعفا بدم و روز از نو روزی از نو. کار مهندسی میخوان ، کار مدیریتی میخوان ، مسئولیت دستگاه ها و خرابیشونو به تو میسپرن و 300 میلیون سفته میگیرن و آخر سر یک حقوق 1 میلیونی ( ا اضافه کار ) میذارن جلوت و انتظار دارن شب تو خونه هم به فکر مشکلات کارخونه باشی و براشون راه حل پبدا کنی . ای بابا ....
تازه رفتم سر خونه اول. کتابای مکانیک رو جمع کردم و انداختم تو انبار و دوباره رفتم سراغ شغل پدریم. کاش از اول همین کارو میکردم و به حرف پدرم گوش میدادم. بیخودی 20 سال خودمو الافه هیچ و پوچ کردم
خلاصه اگه دیر به دیر بهتون سر زدم بدونید به خاطر دلزدگی هستش

M.ARIABOY

عضو جدید
بچه هایی که میخوان کار کنن اعلام آمادگیکنن
اگه 4نفر شدیم کارو شروع میکنیم
بسم الله

Reza753

اخراجی موقت
سلام دوستان با عرض پوزش،اصلا avr و arm در مورد چی هست؟؟؟

میکروکنترلر چیه؟؟

اگه میشه مختصر و مفید توضیح بدین....اگرم خواستین زیاد توضیح بدین!!

ممنون میشم به ما هم یه چیزی یاد بدین.....ثواب داره

یا حق

mahmoodras

عضو جدید
دوستان من هم arm کار کردم هم روبات مسیر یاب منم هستم شروع کنید

M.ARIABOY

عضو جدید
سلام دوستان با عرض پوزش،اصلا avr و arm در مورد چی هست؟؟؟

میکروکنترلر چیه؟؟

اگه میشه مختصر و مفید توضیح بدین....اگرم خواستین زیاد توضیح بدین!!

ممنون میشم به ما هم یه چیزی یاد بدین.....ثواب داره

یا حق

Avr وArm مغز رباتن
شما برنامه نویسی میکنی و به اینا میدی,اینا دستوراتو به وسیله تغییر یا قطع ولتاژ و کارای دیگه به موتور و لاستیک و لامپ و خلاصه هرچی که مدنظرت منتقل میکنن
شدیم2 نفر مونده3 نفر
شما خودت میای?

Reza753

اخراجی موقت
Avr وArm مغز رباتن
شما برنامه نویسی میکنی و به اینا میدی,اینا دستوراتو به وسیله تغییر یا قطع ولتاژ و کارای دیگه به موتور و لاستیک و لامپ و خلاصه هرچی که مدنظرت منتقل میکنن
شدیم2 نفر مونده3 نفر
شما خودت میای?

سلام

من!!!!!

من که چیزی بلد نیستم داداش!!:confused:

mhdgho

عضو جدید
ضمن خسته نباشین به همه ی دوستان

ببینین دوستان، وقتی حرف از ربات میشه، دیگه مسیریاب و اینجور چیزا مطرح نیست. باید به فکر ربات های صنعتی بود. یا حتی ربات های خانگی.

دیگه ربات های پزشکی هستش، ربات های کابلی هستش.

راجع به کتاب هم کتاب آقای اسپانگ که کلا دینامیک و کنترل ربات را بررسی می کنه خیلی مفیده.
راجع به نوع میکروکنترلر، هم باید اطلاعات داشت، ولی این اصل نیست بلکه فرعه

اول مطالعه ی مکانیکی و کنترلی ربات هاست.
این ایمل من: mhdgho@gmail.com هر کی خواست بگه تا براش بفرسم این کتابو.

mymp

عضو جدید
سلام بر همه ی دوستان.

متأسفانه ی توی این سایت جای یه یک موضوع اساسی، یعنی همون مکاترونیک خالیه.

بنده خودم شخصا، عاشق این روبات های صنعتی هستم. باز هم متأسفانه در کشور ما این روبات ها اصلا مورد توجه قرار نگرفته اند. شاید همین دلیل این باشه که همه ی شرکت های بزرگ کشور ما، مثله اسنوا و گیتی پسند که تو اصفهان هستند صرفا مونتاژ کار باشند.

در کل توی کشور ما، ایجاد خط تولید های بزرگ رخ نمی ده.

درسته که الآن این روبات ها در اختیار پنج کشوره دنیا است ولی باید به این فکر افتاد که هنوز روبات ها، یک صنعت نو اند. به تایوان نگاه کنین. به خاطر اینکه محصولات الکترونیکی زیادی دارند تولید می کنند و نیاز به روبات ها برای کمک در تولیدشون دارند، چند تا شرکت هستند که دارند این روبات ها را توی تایوان تولید می کنند و شاید مدتی دیگه با غول های رباتی، رقابت کنند.

از ایران خبر دارم که واسه ی تولید موتور ملی ای اف 7 ، دانشگاه صنعتی شریف چندتا از این روبات ها ساخته.

این روبات ها ، خیلی مکانیکی اند. یعنی این که تحیلیل های دینامیکی خیلی پیشرفته ای دارند.

در کل از دوستان خواهش می کنم که نظرشونو راجع به این روبات ها بدند و اگه اطلاعاتی دارند به ما هم بدند.

با تشکر[/QUOTE

سلام
مطالبتونو برای منم بفرستید. ممنون میشم
mymp4800@yahoo.com

mohammdjavad110

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

با سلام خدمت شما.
شما نوشتید که کتاب در مورد رباتها زیاد دارید اگر می شود برای من بفرستید. خیلی ممنون می شوم اگر کمکم کنید.
mohammadjavad_ahmadi@ymail.com
با تشکر از شما.

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوستان اگر به ربات صنعتی علاقه دارند می توانید تاپیک *سوال در خصوص کنترل ربات صنعتی * را مطالعه فرمایید.
در این تاپیک دوستان میتوانند عینن مشاهده نمایند که چگونه می توان از برنامه متلب جهت برنامه نویسی ربات صنعتی ویا مثلأ CNC پنج درجه و غیره استفاده سپس در محیط سیمولاسیون همچون Easy-rob نتیجه کار را مشاهده کرد.
با سپاس

دوست - قدیمی

عضو جدید
سلام بر همه ی دوستان.

.........

این روبات ها ، خیلی مکانیکی اند. یعنی این که تحیلیل های دینامیکی خیلی پیشرفته ای دارند.

با تشکر

!
این ربات ها بیشتر برقی هستند. البته منظورم اکترونیک رشته خودم نیست. کار اصلی در این ضمینه فکر می کنم مربوط به مهندسان کنترلر و ابزار دقیق هست!

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوستان وقتی صحبت از ربات صنعتی میشه مثلأ ربات صنعتی شرکت ABB یا KUKA چیزی نیست جز چند سروو موتور با چند گیربکس که به بازوها وصل گردیده اند و مجموعأ بازوی مکانیکی را تشکیل میدهند کار اصلی که شاید در اینجا نادیده گرفته می شود نقش مکانیک در این حوضه میباشد طراحی بدنه ربات صنعتی و تعیین نقاط ثقل و محاسبه تانسور لختی بازوها همچنین تعیین دقیق این نقاط (پارامترها) یکی از اساسی ترین مراحل کنترولی ربات می باشد،محاسبه گشتاور اعمالی به بازوها توسط سروو موتورها با توجه به موقعیت کنونی مفاصل و موقعیت بعدی با در نظر گیری سرعت و شتاب صورت میگیرد.
طراحی ربات صنعتی و تعیین نقاط جرمی یکی از شاخه های اصلی مکانیک میباشد که متاسفانه تاکنون هیچ فعالیتی در این زمینه در داخل صورت نگرفته و درک ما از ربات صنعتی بسیار سطحی است.
با سپاه

بالا