نحوه مصاحبه آزمون دکترا دولتی

perlitic

عضو جدید
سلام

من رتبه آزمون دکترام شده 50، ازتون راهنمایی می خوام که برای مصاحبه چطور خودم رو آماده کنم؟!!

چی می پرسن؟

کسی رفته مصاحبه یا کسی رو می شناسید که رفته باشه؟ خواهشا مرا راهنمایی کنید!!

چون رزومه قوی ندارم می خوام بدونم برای مصاحبه چه سوالاتی میپرسند تا بتونم حداقل از پس سوالاتشون بر بیام!!

منتظر راهنمایی های شما هستم

با تشکر

donya_na

عضو جدید
سلام، تبریک میگم،
شما از چه منابعی استفاده کردید؟
وقتی که برای خوندن گذاشتید چطور بود؟
درصد های دروس را میگید؟
دوست من سال قبل برای مصاحبه رفته بود ، از قبل یک رزومه آماده کرده بود ، تا جاییکه از صحبت هاش یادمه سوالات اینا بود: معرفی کوتاهی از خود؟ انگیزه خود را از ادامه تحصیل ؟ سوابق پژوهشی دارید ؟ عنوان پایان نامه ارشد و کارشناسی ؟ دلیل انتخاب موضوع پایانامه ها؟ کارشناسی و کارشناسی ارشد کجا بودید؟ سوالات تخصصی هم پرسیدند و......

porter

عضو جدید
سلام، تبریک میگم،
درصد های دروس را میگید؟
دوست من سال قبل برای مصاحبه رفته بود ، از قبل یک رزومه آماده کرده بود ، تا جاییکه از صحبت هاش یادمه سوالات اینا بود: معرفی کوتاهی از خود؟ انگیزه خود را از ادامه تحصیل ؟ سوابق پژوهشی دارید ؟ عنوان پایان نامه ارشد و کارشناسی ؟ دلیل انتخاب موضوع پایانامه ها؟ کارشناسی و کارشناسی ارشد کجا بودید؟ سوالات تخصصی هم پرسیدند و......

سلام بهت تبریک میگم
اتفاقا یکی از دوستای منم پارسال 50 اورد دکتری خواجه نصیر اورد البته رزومه خیلی قوی داشت تا جایی که می دونم 14 تا مقاله داشت. من خودم 200 شدم جایی دعوت نشدم مصاحبه

kkenaser

عضو جدید
سلام
من رتبه آزمونم شده 48
کارشناسی و ارشدم رو مهندسی مواد نخوندم درصدهام بوده 65 زبان 40 استعداد و 24 درصد هم تخصصی. بیشتر با خوردگی آشنایی دارم می خوام در همین زمینه هم ادامه بدم
از دوستان کسی می تونه دانشگاههایی که رو خوردگی کار می کنن به من پیشنهاد بده و بگه با این رتبه کجا رو میارم؟ اگه راجع به مصاحبه هم توضیح بدید ممنوم میشم

perlitic

عضو جدید
سلام، تبریک میگم،
درصد های دروس را میگید؟

سلام، مرسی

کلا فقط آزمونای سالای قبل رو خوندم از روی راهیان ارشد و سوال آزمون دکترای پارسال که متاسفانه نتونستم درست و حسابی جواباش رو پیدا کنم و همون سوالات اومده بود. قبلا هم گفتم کسی که آزمونای قبل ارشد و دکترا رو مسلط بود راحت 30 سوال اول رو جواب میداد یعنی یک سوم سوالات رو و پانزده تای آنالیز هم اگه 5 تا رو بزنی راحت نزدیک 80 درصد تخصصی رو میشه زد.
اما افسوس که حل آزمون قبل رو نداشتم.

حدود یه ماه، از اونجاییکه من ساعت مطالعه خودم رو می نوشتم، البته حداکثر ساعتی که درس خوندم فقط شب آزمون بود که 10 ساعت خوندم:redface:

زبان 34، استعداد 12، تخصصی 50

از من به همه نصیحت هیچ وقت با شک گزینه ای رو انتخاب نکنین مگر اینکه به شانستون ایمان داشته باشید

perlitic

عضو جدید
سلام
من رتبه آزمونم شده 48
کارشناسی و ارشدم رو مهندسی مواد نخوندم درصدهام بوده 65 زبان 40 استعداد و 24 درصد هم تخصصی. بیشتر با خوردگی آشنایی دارم می خوام در همین زمینه هم ادامه بدم
از دوستان کسی می تونه دانشگاههایی که رو خوردگی کار می کنن به من پیشنهاد بده و بگه با این رتبه کجا رو میارم؟ اگه راجع به مصاحبه هم توضیح بدید ممنوم میشم

سلام
تبریک میگم

شما برای زبان و استعداد تحصیلی از چه منابعی استفاده کردید؟

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همه دوستان
بهتون تبريك ميگم
مخصوصا به جناب perlitic كه خيلي هم استرس داشتند:)
اميدوارم در تمام مراحل زندگيتون موفق و سلامت باشيد و در مرحله بعدي دكترا هم جاي خوبي قبول شيد.
با آرزوي بهترينها براي همه دوستان
ياحق:gol:

kkenaser

عضو جدید
دوستان ببخشید سوال بی ربط به موضوع می پرسم چون تاپیکهای دیگه فعال نیستند
پژوهشگاه صنعت نفت یه نفر خوردگی پژوهش محور میگیره
کسی از دوستان از شرایطش خبر نداره؟
تعهد استخدامی داره یا نه؟
کمک هزینه می ده یا نه؟

avisaafhar

کاربر فعال مهندسی مواد, ارتباط با صنعت
سلام

من رتبه آزمون دکترام شده 50، ازتون راهنمایی می خوام که برای مصاحبه چطور خودم رو آماده کنم؟!!

چی می پرسن؟

کسی رفته مصاحبه یا کسی رو می شناسید که رفته باشه؟ خواهشا مرا راهنمایی کنید!!

چون رزومه قوی ندارم می خوام بدونم برای مصاحبه چه سوالاتی میپرسند تا بتونم حداقل از پس سوالاتشون بر بیام!!

منتظر راهنمایی های شما هستم

با تشکر

سلام ، به کسانیکه قبول شدن تبریک میگم و امیدوارم در مصاحبه هم موفق باشند، دوستانی هم که قبول نشدند انشا... در آزمون بعدی موفق باشند.
مشاهده پیوست PhD_Guide.pdf
یک فایل در رابطه با نحوه مصاحبه دکتری برای دانلود گذاشتم (که اطلاعات اون بصورت پراکنده در اکثر سایت ها هست)امیدوارم مفید باشه، و اما در رابطه با مصاحبه لازم است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

به طور معمول، محورهاي كلي زير، توسط هيات ممتحنه مورد توجه و سوال قرار مي گير د. لازم است
داوطلب قبل از حضور در محل مصاحبه، به خوبي به موارد زير فكر كند و پاس خهاي احتمالي را آماده نمايد.
1. انگيزه داوطلب براي ادامه تحصيل، اهداف علمي و شغلي آينده؛
2. كيفيت پايان نامه كارشناسي ارشد؛
3. ميزان تسلط به زبان خارجي؛
4. علايق پژوهشي؛
5. موضوع مورد علاقه براي رساله دكتري؛
6. تمام وقت بودن دانشجو؛
7. پذيرش دانشجو در آزمون دكتري ساير دانشگا هها؛
8. سوال در مورد موضوعي خاص كه ممكن است مورد علاقه شخص باشد؛
9. سوال در مورد تعداد مقالاتي كه در پايگاههاي استنادي ثبت شده است (مانند مركز مدارك علمي ،Elsevier ،Emerald ،Ebsco ،SID ،Magiran و پايگاههايي مثل ISC ايران، SCOPUS ،ISIمركز منطقه اي علوم و فناوري شيراز، و ساير موارد)؛
10 . ساير موارد (بسته به دانشگاه مربوطه، سطح علمي هيات ممتحنه، شرايط مصاحبه).
پاسخ به چند سوال ضروري است:
1. هيات ممتحنه چه انتظاراتي از شما دارند؟
2. شما چه انتظاراتي از خود داريد؟
3. گردآوري و تفكر در مورد برخي از سوالاتي كه بايد انتظار طرح آنها را داشته باشيد؟
4. گردآوري و تفكر در مورد برخي از سوالاتي كه مي توانيد (بايد) پاسخ دهيد؟
راهنماي تدارك و آمادگي براي مصاحبه دكتري:
1. ممكن است يك سوال به زبان انگليسي از شما پرسيده شود. اگر زبانتان خوب نيست ده تا پاراگراف عمومي مربوط به رشته خودتان را حفظ كنيد تا با تغيير برخي اصطلاحات جوابشان را بدهي . در برخي از دانشگاه ها مانند علامه طباطبائي و صنعتي شريف، معمولا متني به شما مي دهند و از شما مي خواهند كه آن را معنا كنيد.
2. در مورد پايان نامه از شما يك سوال پرسيده خواهد شد. ارائه مناسب شما در اين رابطه بسيار مناسب است.

perlitic

عضو جدید
سلام ، به کسانیکه قبول شدن تبریک میگم و امیدوارم در مصاحبه هم موفق باشند، دوستانی هم که قبول نشدند انشا... در آزمون بعدی موفق باشند.
مشاهده پیوست 147059
یک فایل در رابطه با نحوه مصاحبه دکتری برای دانلود گذاشتم (که اطلاعات اون بصورت پراکنده در اکثر سایت ها هست)امیدوارم مفید باشه، و اما در رابطه با مصاحبه لازم است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

بسیار سپاسگزارم

راهنمایی خیلی خوبی بود:)

amirali_r

کاربر فعال
من خودم شهرستانیم، هم تهران و هم اصفهان خیلی ازم دورند

کسی میدونه که بعد همه دانشگاههای تهران و قبل از شهرستانها دانشگاه مالک اشتر و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران رو انتخاب کنم خوبه؟ یا اصلا اینا رو نزنم و همون صنعتی اصفهان رو انتخاب کنم؟

این دوتا مرکز از لحاظ ارزش علمی در چه سطحی هستند؟ ارزش داره قبل از صنعتی اصفهان انتخابشون کنم؟

shady_er

عضو جدید
سلام دوستان در مورد انتخاب رشته : آیا فقط به ترتیب علاقه است؟ یا تقدم و تاخر در معرفی شدن برای مصاحبه فرق می کنه؟ مثلا همه ی انتخاب های اول رو با هم مقایسه می کنن یا اول کسی معرفی می شه که رتبه ی بهتری داره؟ منتظر پاسخ تون هستم