مشاوره ي گياه پزشکي

gmaissam

عضو جدید
در مورد کليد شناسايي عرض کنم خدمتتون که منبع خوبي به عنوان کليد شناسايي نازک برگها در مزارع گندم وجود نداره، البته تشخيص چچم و جو خيلي راحته، چچم شيارهاي روي پهنک برگ مشخص است، گوشوارک کوچکتر از جو و پشت برگها براق است ولي جو داراي گوشوارک بلند است که روي هم قرار ميگيرند. بهترين منبعي که ميتونيد در مورد تشخيص علفهاي هرز مزارع گندم استفاده کنيد کتابچه راهنماي علفهاي هرز مزارع گندم نوشته مهندس حسين ميرکمالي نشر آموزش کشاورزي است که راهنماي خوبي است.
اشاره خوبي کرديد...
تومنبعي که من دارم برگ وغلاف برگ جو را مودار بيان کرده درحالي که من چندين مزرع جو رو بازرسي کردم همچين چيزي نديدم..آيا غلاف يا برگ جو مو دار هست؟؟؟از اونجايي که چچم هم فاقد مو بروي غلاف وبرگ خود است ،واز طرفي ناديده گرفتن براقي پشت برگ چچم منو به شک انداخته بود.
پس تشخيصم قطعي شد علف هرز مورد نظرگونه هاي چچم هست
اما چرا ايلوکسان که بهترين علفکش براي چچم هست اثري ندارد؟؟؟
حتي براي بالابردن دامنه تاثير ،از تاپيک وايلوکسان درترکيب باهم،به علاوه دي اکتبل که يک سورفکتانت هست استفاده کردم ولي هم اکنون که 10روز ازسم پاشي ميگذرد هيچ تاثيري نداشته

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشاره خوبي کرديد...
تومنبعي که من دارم برگ وغلاف برگ جو را مودار بيان کرده درحالي که من چندين مزرع جو رو بازرسي کردم همچين چيزي نديدم..آيا غلاف يا برگ جو مو دار هست؟؟؟از اونجايي که چچم هم فاقد مو بروي غلاف وبرگ خود است ،واز طرفي ناديده گرفتن براقي پشت برگ چچم منو به شک انداخته بود.
پس تشخيصم قطعي شد علف هرز مورد نظرگونه هاي چچم هست
اما چرا ايلوکسان که بهترين علفکش براي چچم هست اثري ندارد؟؟؟
حتي براي بالابردن دامنه تاثير ،از تاپيک وايلوکسان درترکيب باهم،به علاوه دي اکتبل که يک سورفکتانت هست استفاده کردم ولي هم اکنون که 10روز ازسم پاشي ميگذرد هيچ تاثيري نداشته
نه جو و چچم روی غلاف برگ مو و کرک ندارند...
در مورد ایلوکسان: قرار نیست که برای همیشه روی چچم خوب عمل کند، احتمال دارد چچم هم به ایلوکسان مقاوم شده باشد (حداقل در برخی مناطق)، چون این علفکش نیز از گروه فوپ ها است و از نظر نحوه عمل همانند تاپیک و پوماسوپر عمل می کند، که بروز مقاومت در گروه فوپ و دیم که سالهای متمادی است در مزارع گندم، جو، کلزا و ... مصرف می شوند در حال توسعه است...
تأثیر آتلانتیس روی چچم را بررسی کنید (البته در مزارع گندم)...

jalaltatari

عضو جدید
آ یا این امکان وجود دارد در اولین بار استفاده از یک علفکش خاص در یک مزرعه مثلا گندم علف های هرز موجود در این مزرعه از خود نسبت به این علف کش مقاومت نشان دهند

jalaltatari

عضو جدید
نه جو و چچم روی غلاف برگ مو و کرک ندارند...
در مورد ایلوکسان: قرار نیست که برای همیشه روی چچم خوب عمل کند، احتمال دارد چچم هم به ایلوکسان مقاوم شده باشد (حداقل در برخی مناطق)، چون این علفکش نیز از گروه فوپ ها است و از نظر نحوه عمل همانند تاپیک و پوماسوپر عمل می کند، که بروز مقاومت در گروه فوپ و دیم که سالهای متمادی است در مزارع گندم، جو، کلزا و ... مصرف می شوند در حال توسعه است...
تأثیر آتلانتیس روی چچم را بررسی کنید (البته در مزارع گندم)...

اتلانتیس بروی چچم با دوز 1.3 و البته 1.5 بسیار خوب و با تاثیر بالا می باشد . در تمامی نقاط مصرق شده مانند فارس گلستان خوزستان کرمانشاه و .. نتایج بسیار عالی بوده است .

gmaissam

عضو جدید
آ یا این امکان وجود دارد در اولین بار استفاده از یک علفکش خاص در یک مزرعه مثلا گندم علف های هرز موجود در این مزرعه از خود نسبت به این علف کش مقاومت نشان دهند
سلام
من چندساال پیش از گالانت سوپر برای مزرعه کلزا وبرعلیه باریک برگ هایی نظیر گندم وجو استفاده کردم وهیچ جوابی نگرفتم،امسال سیر کاشتم وبا دوز معمول بسیار عالی جواب داد به طوریکه قاطع میتونم بگم کنترل 100%بود
این رو مثال زدم ولی نکته ظریف این مسئله اینه که در اون موقع باریک برگ ها نزدیک به پنجه زنی بودند، وپاشش در ظهرانجام شد ولی درمزرعه سیر 3تا4برگی بودند ونزدیک غروب ناجام شد هر چند باد کمی موزید
می خوام اینو بگم که عملکرد هر سم به میزان زیادی به نحوه استفاده ی اون بستگی داره
اما در مورد مقاومت که البته نظر شخصی منه:
معمولا درهر جامعه ایی انگشت شمار افرادی پیدا میشن که دارای صفاتی بروی ژنوم خود هستند که درشرایط خاص بسیار ویژه عمل میکنند،حال اگه این افراد تکثیر پیدا کنند چی میشه؟؟؟خوب معلومه دیگه چند سال بعد تعدادبیشتری ویژه رفتار میکنند..این در مورد علف های هرز بسیار قابل تعمیمه
فرض کنیم امسال ما علف کشی در مزرعه ایی استفاده کردیم ونزیدک به90درصد علف های هرز از بین رفتند ،این آخر ماجرا نیست ممکنه اون 10درصد مقاوم بوده باشن ومسلما دراثر غفلت کشاورز تکثیر پیدا کرده وسال به سال بیشتر شده وعکس العمل بسیار کمی درمقابل علف کش قبلی از خود نشان میدهند،که این اتفاق در منطقه ما افتاده یعنی بشپیشتر باریک برگ ها مزارع گندم نسبت به تاپیک وایلوکسان مقاوم شده اند ومن درهمین بالا ذکر کردم...این مقاومت نتیجه کشت های پی در پی گندم وجو در یک زمین است بدون ایجاد استراحت یا آیش....
با این حال بعید میدونم یک علفکش انتخابی که برای اولین بار در مزرعه یا زمینی مصرف میشه مغلوب مقاومت علف هرز بشه مگر اینکه دارای شرایط بالا باشه ...دوستان هم تفکرشون در این زمینه اعلام کنن....

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]برای اینکه یک[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]علف هرز به یک علف كش مقاوم شود چند شرط بايد وجود داشته باشد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]الف-باید آن علف هرز بطور معمول توسط علف کش مورد نظر کنترل شود.[/FONT] [FONT=&quot]ب- درحال حاضر نباید با غلظتی که قبلا ازبین میرفته، علف هرز ازبین برود.[/FONT]
[FONT=&quot]ج- تغیرات ایجاد شده درعلف هرز بایستی ارثی باشد.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]عموما یک علف هرز نسبت به یک یا تمامی علف کش های یک گروه می تواند مقاوم شود. مقاومت درون گروه هاي علف كش رامقاومت متقاطع[/FONT] (Cross resitance) [FONT=&quot]مي گويند. بعضی از علف های هرز نسبت به چند علف کش از گروههای مختلف مقاوم میشوند اين نوع مقاومت را مقاومت چند گانه[/FONT] (Multiple reistance) [FONT=&quot]مي گويند. علف هاي هرزي كه مقاومت چندگانه به علف كش ها دارند، به سختي كنترل مي شوند. زمانی که درمورد مقاومت به علفکشها بحث میشود بایستی به دو واژه تحمل وحساسيت نیز توجه کنیم. تعدادي ازگياهان به طور طبيعي نسبت به علف كش هاي خاصي متحمل هستند.[/FONT]

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
زنجره مـــو

زنجره مـــو

زنجره مـــو

Cicadatra ochreata

(Hom.: Cicadidae)

این زنجره یکی از آفات مهم مو در ایران است. در تمام مناطق موکاری وجود دارد. علاوه بر مو به بسیاری از گیاهان دیگر مانند سنجد،‌ سیب، آلبالو، به، سپیدار، زبان گنجشک، نارون، ازگیل ژاپنی، تبریزی، پسته، انار، گلابی و هلو صدمه می‌زند.

نحوه خسارت

حشره بالغ بر روی سرشاخه‌های مو و سایر درختان میزبان تخمریزی می‌نماید. بر اثر تخمریزی حشره قسمتی از بافت گیاه از فعالیت باز مانده و در روی آن برآمدگی‌هایی بوجود می‌آید که سبب شکنندگی سرشاخه می‌شود. این سرشاخه‌ها اغلب ضعیف و گاهی خشک می‌شوند. پوره‌های آفت پس از خروج از تخم داخل خاک شده و روی ریشه‌های مو مستقر می‌گردند. پس از استقرار برای تغذیه، خرطوم خود را در نسج ریشه فرو برده و به شدت شروع به تغذیه می‌کنند. در موستانهایی که این آفت شیوع دارد پایه مو تدریجاً ضعیف گشته و سرانجام می‌خشکد. پایه‌های آلوده اغلب رشد بسیار کم دارند، برگها زرد می‌شود و میوه‌ها بسیار کم و ریز هستند.

زیست‌شناسی

زنجره‌های کامل از اوایل تابستان به بعد در موستانها دیده می‌شوند. پس از خروج از جلد شفیرگی معمولاً پروازهای کوتاه می‌کنند. پس از 5 تا 7 روز جفتگیری کرده و یکی دو روز بعد تخمگذاری می‌نمایند. تخمها در دو ردیف به طور مورب داخل شاخه‌های چوبی نشده در طرفین شیاری که حشره با تخمریز خود می‌سازد قرار داده و روی ‌آنها را با ترشحات بدن می‌پوشاند. دوره رشد جنینی حدود یک ماه است. دوره زندگی حشرات کامل در طبیعت 11 تا 12 روز می‌باشد. تعداد متوسط تخم در یک زنجره ماده حدود 30 تا 35 عدد می‌باشد. پوره‌ها پس از خروج از تخم به زمین افتاده داخل خاک می‌شوند. پوره‌ها در کنار ریشه‌ها اتاقکی از گل برای خود ساخته از شیره گیاهی می‌ماند. پوره‌ها دوست دارند در شرایط کاملاً مرطوب زندگی کنند. دوران پورگی این آفت حدود چهار سال است. پوره‌های سن چهارم پس از پایان دوره تغذیه از خاک خارج شده و از تنه درختان یا قطعات سنگ و غیره بالا رفته تبدیل به مرحله‌ای که اصطلاحاً شفیره نا میده می‌شود، می‌گردند. بعد از طی مرحله شفیرگی جلد آنها با یک شکاف طولی از هم باز شده و حشره کامل بالدار از آن خارج می‌گردند. خاکهای رسی و سنگین برای فعالیت پوره‌ها مناسب‌تر است و این آفت در چنین خاکهایی خسارت بیشتری ایجاد می‌کند. طول دوره یک نسل ممکن است 4 تا 5 سال طول بکشد.

کنترل:

1ـ استفاده از زمین‌های شنی، ازدیاد آبیاری و تقویت زمین بوسیله کودهای حیوانی شیمیایی

2ـ پیوند واریته‌های مرغوب روی پایه‌های مقاوم

3ـ بیل زدن پای درخت و سوزانیدن علف‌های هرز باغات و اطراف آنها

4ـ هرس سرشاخه‌های آلوده به تخمریزی زنجره‌ها در بهار و سوزانیدن آنها

5ـ آب تخت نمودن باغات

کنترل شیمیایی:

از سموم دیازینون و مالاتیون به روش سمپاشی پای بوته ها علیه پوره های داخل خاک، سمپاشی سطح خاک در مو
قع خروج شفیره ها، همچنین سمپاشی درختان استفاده می کنیم

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کرم‌های شاخدار مو

کرم‌های شاخدار مو

کرم‌های شاخدار مو

Theretra alecta

Pergesa elpenor

Celerio lineata

(Lep: Sphingidae

اطلاق کلمه شاخدار به این آفت به علت وجود زائده کم و بیش بلندیست که نزدیک به انتهای شکم لاروها در سطح پشتی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد که نوعی وسیله دفاع باشد.

گونه اول پروانه نسبتاً بزرگ به رنگ آجری تیره بوده دارای بالهای پهن با نوارهای رنگین است. گونه دوم حدود 70 میلیمتر، زیتونی رنگ بوده و روی بالهای جلویی دو خط مورب تیره در نیمه انتهای بال دیده می‌شود. در بالهای عقبی یک نوار پهن سیاه در قاعده دیده می‌شود. در روی شکم سه نوار تیره دیده می‌شود که یکی در وسط و دو تای دیگر در طرفین قرار دارند. گونه سوم با بالهای باز حدد 60 میلیمتر، رنگ بالهای جلویی سبز مایل به بلوطی با نوارهای سفید مواج و طولی است. روی بندهای اولیه شکم نوارهای عرضی متناوب تیره روشن قرار دارد که در مجموع منظره شطرنجی به پشت شکم می‌دهد.

زیست‌شناسی

هر سه گونه زمستان را به صورت شفیره‌های لخت در پناهگاهها و یا زیر خاک به سر می‌برند. در بهار با گرم شدن هوا حشرات کامل ظاهر می‌شوند. حشرات کامل غروب پروازند و قبل از تخمریزی مدت قابل توجهی باید تغذیه کنند. حشرات ماه تخمهای خود را به طور انفرادی در زیر برگها قرا رمی‌دهند. تعداد تخم هر حشره ماده حدود 50 تا 100 ذکر شده است. این تخم به فاصله 10 تا 15 روز باز می‌شوند. لاروها پس از خروج از تخم از پارانشیم برگ شروع به تغذیه می‌کنند. لاروها در سنین بالا تغذیه شدید دارند و بیشتر در شب‌ها فعالیت می‌کنند. وجود این حشرات به علت فضولات فراوانی که زیر بوته‌های مو ریخته شده و نیز از روی برگهای خورده شده مشخص می‌شود.

این حشرات در شرایط آب و هوایی مختلف تا سه نسل ایجاد می‌کنند ولی به علت اندام درشت، جمعیت این حشرات به خوبی تحت کنترل قرار دارد.

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کرم خوشه‌خوار انگور

کرم خوشه‌خوار انگور

کرم خوشه‌خوار انگور

Lobesia botrana

(Lep: Tortricidae)

در ایران فقط روی انگور گزارش شده است. در بهار لاروهای جوان نسل اول از جوانه‌های گل دهنده و غنچه تغذیه کرده و روی آنها را با تارهایی می‌پوشانند. در برخی موارد نیز از جوانه‌های شاخه‌زا تغذیه کرده و در نتیجه سبب خشکیدن گلها و جوانه‌ها و ریزش آنها می‌گردند. لاروهای نسل دوم از گوشت غوره تغذیه می‌نمایند. بر اثر تغذیه پوست غوره منظره خاکی رنگی پیدا نموده، چروک برداشته و ح به‌ها می‌ریزند. لاروهای نسل سوم از انگورهای رسیده تغذیه می‌کنند. ابتدا از گشت و سپس از پوست‌های رسیده می‌خورند. محل فعالیت آفت بوسیله تارهایی روی خوشه مشخص می‌باشد. خوشه‌های آلوده مورد حمله انواع قارچها قرار گرفته خسارت‌های ثانویه را بوجود می‌آورند. لاروهای نسل بعدی آفت حتی روی انگورهایی که برای تهیه کشمش اختصاص داده می‌شوند به انبار منتقل و در آنجا تا بهار سال آینده به سر می‌برند. خسارت این آفت در کشت دیم روی انگور به مراتب کمتر از انگور کشت آبی می‌باشد و به همین جهت در اکثر مناطق دیم مبارزه با آفت معمول نمی‌باشد.

زیست‌شناسی

این آفت در منطقه شیراز (معتدله) دارای چهار نسل در سال می‌باشد. ظهور اولین پروانه در اوایل فروردین و اوج پرواز نسل اول آفت در اواخر فرویدن تا اوایل اردیبهشت می‌باشد. اوج پرواز نسل دوم تقریباً‌ در دهه سوم خرداد، اوج پرواز نسل سوم در اواخر تیر تا اوایل مرداد و اوج پرواز نسل چهارم در اوایل شهریور می‌باشد. در منطقه سوریان آباده (سردسیر) آفت سه نسل در سال دارد. ظهور اولین پروانه در اوایل اردیبهشت، اوج پرواز نسل اول در اواسط تا اواخر اردیبهشت، اوج پرواز نسل دوم در اواسط تیر و بالاخره اوج پراز نسل سوم در اواخر مرداد تا اوایل شهریور می‌باشد. بیشترین خسارت مربوط به نسل سوم آفت است. بهترین زمان مبارزه بر علیه آفت یک هفته تا ده روز بعد از تشکیل اوج بروز نسل دوم می‌باشد. دوره جنینی 8 تا 10 روز، دوره لاروی 17 تا 18 روز و چهار سن لاروی دارد. دوره شفیرگی 7 تا 8 روز و دوره نشو و نما برای یک نسل 32 تا 36 روز طول می‌کشد. این آفت در اطراف تهران سه نسل در سال دارد. زمستان را به صورت شفیره در پیله سفید ابریشمی زیر پوست ساقه مو و در زیر برگهای ریخته شده موستان می‌گذراند. ماده‌ها تخمهای خود را به صورت انفرادی روی بند خوشه‌ها و حبه‌ها قرار می‌دهند.

کنترل:

1ـ انتخاب انواع موهایی که خوشه متراکم ندارند.

2ـ احداث باغ به صورت ردیفی و در روی داربست موازی، چون کرم خوشه خوار انگور اغلب به موستانهایی که فاقد داربست بوده و موها به شکل گسترده روی زمین یا پشته‌ها باشند، حمله می‌نماید.

3ـ هرس هر ساله مو برای جلوگیری از تجمع شاخه‌های اضافی، سوزاندن علف‌های هرز و برگهای خشک در پاییز، شخم عمیق و استفاده از یخ آب زمستانه برای از بین بردن شفیره‌های زمستان گذران

کنترل شیمیایی:

نوبت اول سمپاشی در مرحله غنچه و قبل از باز شدن گلها. نوبت دوم زمان غوره و نوبت سوم در شروع آبدار شدن میوه

1. دیازینون WP40% و 1.5 درهزار

2. زولون EC35% ،، ،، ،،

3. تری کلروفن sp80% و 1.5 در هزار (دیپترکس)

4. دیازینون EC60% ،، ،، ،،

5. اتیون EC47% ،، ،، ،،

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

کنه نمدی مو

Eriophyes = Colomerus vitis

(Acari.: Eriophyidae)

این کنه به برگها حمله نموده و در پشت برگها گالهایی مسطح و به صورت نمد ایجاد می‌کند. رنگ این قشر نمدی ابتدا سفید کثیف است اما به تدریج تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای تبدیل می‌گردد. در سطح فوقانی برگ درست در طرف مقابل کنه نمدی، برآمدگی بوجود می‌آید و به پهنگ برگ ناصافی می‌دهد. زمستان به صورت کنه کا مل زیر پوست جوانه‌ها به سر می‌رد. در شرایط مساعد 7 نسل در سال دارد.

شته مو یا فیلوکسرای مو

Phylloxera vitifoliae

(Hom.: Phylloxeridae)

این حشره یکی از مهمترین و معروف‌ترین آفات مو در جهان است. در سال 1860 از آمریکا وارد کشورهای اروپای غربی گردید و به سرعت انتشار یافت. موهای معمولی Vitis vinifera به این آفت بسیار حساس می‌باشند. یکی از بهترین راههای مبارزه با این آفت استفاده از ارقام مقاوم می‌باشد. بدین منظور موهای معمولی را بر روی پایه‌های مو آ‌مریکایی Vitis americanna پیوند می‌زنند. خوشبختانه این آفت در ایران وجود نداشته و جزء آفات قرنطینه خارجی است

این موارد بالایی که نوشتم از افات مهم انگور بود

jalaltatari

عضو جدید
برای اینکه یکعلف هرز به یک علف كش مقاوم شود چند شرط بايد وجود داشته باشد
الف-باید آن علف هرز بطور معمول توسط علف کش مورد نظر کنترل شود. ب- درحال حاضر نباید با غلظتی که قبلا ازبین میرفته، علف هرز ازبین برود.
ج- تغیرات ایجاد شده درعلف هرز بایستی ارثی باشد.
عموما یک علف هرز نسبت به یک یا تمامی علف کش های یک گروه می تواند مقاوم شود. مقاومت درون گروه هاي علف كش رامقاومت متقاطع (Cross resitance) مي گويند. بعضی از علف های هرز نسبت به چند علف کش از گروههای مختلف مقاوم میشوند اين نوع مقاومت را مقاومت چند گانه (Multiple reistance) مي گويند. علف هاي هرزي كه مقاومت چندگانه به علف كش ها دارند، به سختي كنترل مي شوند. زمانی که درمورد مقاومت به علفکشها بحث میشود بایستی به دو واژه تحمل وحساسيت نیز توجه کنیم. تعدادي ازگياهان به طور طبيعي نسبت به علف كش هاي خاصي متحمل هستند.

سوام رو واضح تر بیان میکنم ، مزرعه ایی با مقاومت بسیار بالا به علف کش های گروه فوپ مواجه شده است به صورتیکه در زراعت سال قبل کلزا کشت شده و استفاده 2مرحله علف کش گالانت سوپر و فوکوس نتوانسته کنترلی بروی چچم ها و یولاف های موجود بگذارد . سال قبل آن مزرعه تحت کشت گندم بوده و مصرف تاپیک نیز علاج درد واقع نشده . در سال جاری کشت گندم و استفاده از آتلانتیس باز هم نتوانسته تاثیری بگذارد . شایان ذکر است همه مواردیکه در مورد روش صحیح سم پاشی نظیر تکنیک سم پاشی زمان سم پاشی مقدار دوز مصرفی و .... به خوبی رعایت شده . آیا کراس رزیستنس با این شدت احتمال وقوع دارد

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوام رو واضح تر بیان میکنم ، مزرعه ایی با مقاومت بسیار بالا به علف کش های گروه فوپ مواجه شده است به صورتیکه در زراعت سال قبل کلزا کشت شده و استفاده 2مرحله علف کش گالانت سوپر و فوکوس نتوانسته کنترلی بروی چچم ها و یولاف های موجود بگذارد . سال قبل آن مزرعه تحت کشت گندم بوده و مصرف تاپیک نیز علاج درد واقع نشده . در سال جاری کشت گندم و استفاده از آتلانتیس باز هم نتوانسته تاثیری بگذارد . شایان ذکر است همه مواردیکه در مورد روش صحیح سم پاشی نظیر تکنیک سم پاشی زمان سم پاشی مقدار دوز مصرفی و .... به خوبی رعایت شده . آیا کراس رزیستنس با این شدت احتمال وقوع دارد

دوست خوبم جلال گالانت سوپر-وتاپیک هردو گروه فوپ هستند وفوکوس هم از گروه دیم ها است ودرکل این سه سم یک طرز تاثیر یکسان دارند ودرگروه ACCase قراردارند.درخصوص این 3 می توان گفت مقاوت صورت گرفته .اما درمورد آتلانتیس غیر ممکن است .حتما یک جای کار مشکل دارد.گونه چچم را میتونی ذکر کنی.همانطور که درقسمت بالا گفتم حتما باید یکی از 3 شرط بالا وجود داشته باشد.یا این که ببینید درآن مزرعه علف کشهایی نظیر انوک-آسرت-شوالیه-آپیروس-توتال-اکوییپ-کروز-لونداکس-ستاف-سافاری استفاده نشده .

jalaltatari

عضو جدید
دوست خوبم جلال گالانت سوپر-وتاپیک هردو گروه فوپ هستند وفوکوس هم از گروه دیم ها است ودرکل این سه سم یک طرز تاثیر یکسان دارند ودرگروه ACCase قراردارند.درخصوص این 3 می توان گفت مقاوت صورت گرفته .اما درمورد آتلانتیس غیر ممکن است .حتما یک جای کار مشکل دارد.گونه چچم را میتونی ذکر کنی.همانطور که درقسمت بالا گفتم حتما باید یکی از 3 شرط بالا وجود داشته باشد.یا این که ببینید درآن مزرعه علف کشهایی نظیر انوک-آسرت-شوالیه-آپیروس-توتال-اکوییپ-کروز-لونداکس-ستاف-سافاری استفاده نشده .

سرور گرامی جناب مهندس یزدان عزیز :
با تشکر از شما
گونه چچم رو مطمئن نیستم فکر میکنم Lolium multiflorum
یا
Lolium temulentum

باشه .در سابقه این مزرعه هیچ یک از سمومی که قید کردید استفاده نشده است . همین علت باعث ایجاد سوال برای من شده . از طرفی اصرار من به بحث کراس رزیستنس بر خلاف میل باطنی ام . چراکه خودم هم بسیار بعید میدانم چنین اتفاقی برای اتلانتیس افتاده باشد . شما در جریان موردیکه بیان کرده ام هستید . اگر خاطرتان باشد از سرمزرعه با شما تماس تلفنی داشتم . نظری که شما انروز دادید بسیار نزدیک به واقع است ولی در جریان بازدید یکی از همکاران که شما نیز میشناسید ایشان به کراس رزیستنس اعتقاد داشتند منابع زیادی را کندوکاو کردم ولی به مطلب خاصی نرسیدم . الله اعلم

آخرین ویرایش:

factor

عضو جدید
سلام
چند سوال داشتم میخواستم ببینم فن والریت و دلتامترین قابلیت اختلاط با کودهای مایع را دارند
دوم اینکه علف کش فوکوس برای سیر هم به کار میره؟
و اینکه علف کش پرسوییت علاوه بر یونجه روی چه محصولاتی خوب جواب میده؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرسوئیت جهت کنترل علفهای هرز یونجه بصورت پس رویشی با میزان مصرف 1-75.0 لیتر در هکتار به ثبت رسیده است.
این عفلکش تأثیر بسیار وسیع، برای کنترل علفهای هرز باریک برگ و پهن برگ در بقولات، از جمله بادام‌زمینی، نخود، نخود فرنگی، لوبیا، عدس و یونجه قابل مصرف می‌باشد.

نام محصول مقدار مصرف در هکتار زمان مصرف
یونجه 0.7-1 لیتر پس از رویش
نخود فرنگی 0.7-1 لیتر قبل از کشت
قبل و پس از رویش
لوبیا 0.7-1 لیتر قبل از کشت
قبل و پس از رویش
سویا 0.7-1 لیتر قبل از کشت
قبل و پس از رویش

نام محصول مقدار مصرف در هکتار زمان مصرف
بادام زمینی 0.7-1 لیتر قبل از کشت
قبل و پس از رویش
عدس 0.4-0.6 لیتر قبل از رویش
نخود ایرانی 0.2-0.4 لیتر قبل از رویش
فوکوس در تمام محصولات دو لپه‌ای مانند کلزا، چغندر قند، سیب‌زمینی، سویا، لوبیا، نخود، پنبه، کلم، آفتاب‌گردان، یونجه، شبدر، بادام زمینی، گوجه فرنگی، فلفل، شغلم، هویچ، انواع سبزیجات برگی و محصولات پیازدار مانند زعفران، پیاز، سیر و نیز باغات و قلمستان‌ها و گلهای زینتی توصیه میشود.
فوکوس در ایران برای مزارع کلزا (در مرحله 3 تا 6 برگی علف هرز) با دز مصرفی 2 لیتر در هکتار و در مزارع پیاز 1 تا 2 لیتر هر هکتار به ثبت رسیده است، اضافه نمودن سولفات آمونیوم (3 تا 10 کیلوگرم در هکتار) باعث افزایش کارائی علفکش فوکوس می‌گردد.
بهتر است سموم و کودهای محلوپاشی با هم مخلوط نشوند.

gmaissam

عضو جدید
براي مزرعه سير که غلف هاي هرز پهن برگي که داشت،از goalاستفاده کردم درمرحله6تا7برگي سير،دوهفته ازسمپاشي ميگذره،به ميزان خوبي علف هاي هرز رو کنترل کرده ،ولي بروي برگ هاي سير لکه هاي سفيدرنگ ظاهر شده،اين لکه ها در حاشيه ها بيشتره ،به نظر مهندسين ،امکانش هست که سير خشک بشه؟؟؟
براي تقويتش چکار ميتونم بکنم؟(تصميم گرفتم آب بعديش از اسيد هيوميک يا آمينو اسيدها استفاده کنم،منطقيه؟؟)نظرتون درمورد کود مرغی چیه؟؟؟

2)میخوام علف های هرز 3هکتار باغ پسته رو کنترل کنم،علف های هرز فعلی شامل تلخه بیان وپیچک هست،درحال حاضر(28اسفند) درختان پسته درمرحله تورم جوانه ها قرار دارند،طبق محاسبات به 14لیتر رانداپ نیاز دارم،تصمیم گرفتم این مقدار رو به 7لیتر کاهش بدم ودرعوض دودر هزار توفوردی +ام پی سی آ اضافه کنم(اثر سینرژیست داره)....مسئله اینه که توفوردی به خاطر فراریت بالا بدسابقست ،وترس خسارت به درخت پسته دارم.شنیدم فرم نمک توفوردی فراریت بسیارکمی داره منها نمی دونم علفکش من از چه فرمیه؟؟؟فقط فرمولاسیونش اس ال هست
به نظرشما کار دستم نمیده؟؟؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
براي مزرعه سير که غلف هاي هرز پهن برگي که داشت،از goalاستفاده کردم درمرحله6تا7برگي سير،دوهفته ازسمپاشي ميگذره،به ميزان خوبي علف هاي هرز رو کنترل کرده ،ولي بروي برگ هاي سير لکه هاي سفيدرنگ ظاهر شده،اين لکه ها در حاشيه ها بيشتره ،به نظر مهندسين ،امکانش هست که سير خشک بشه؟؟؟
براي تقويتش چکار ميتونم بکنم؟(تصميم گرفتم آب بعديش از اسيد هيوميک يا آمينو اسيدها استفاده کنم،منطقيه؟؟)نظرتون درمورد کود مرغی چیه؟؟؟

2)میخوام علف های هرز 3هکتار باغ پسته رو کنترل کنم،علف های هرز فعلی شامل تلخه بیان وپیچک هست،درحال حاضر(28اسفند) درختان پسته درمرحله تورم جوانه ها قرار دارند،طبق محاسبات به 14لیتر رانداپ نیاز دارم،تصمیم گرفتم این مقدار رو به 7لیتر کاهش بدم ودرعوض دودر هزار توفوردی +ام پی سی آ اضافه کنم(اثر سینرژیست داره)....مسئله اینه که توفوردی به خاطر فراریت بالا بدسابقست ،وترس خسارت به درخت پسته دارم.شنیدم فرم نمک توفوردی فراریت بسیارکمی داره منها نمی دونم علفکش من از چه فرمیه؟؟؟فقط فرمولاسیونش اس ال هست

سلام دوست غزیز
اکسی فلورفن (گل)علف کشی است انتخابی با اثر تماسی از گروه دی فنیل اترها 240 گرم در لیتر که عمدتا از طریق برگ جذب شده و اثر می نماید و به صورت پس رویشی برای کنترل علف های هرز در پیاز به کار می رود. اثر آن اکسیده کردن پروتئین و رنگدانه ها در گیاه است که علائم بارز آن سفید شدن بافت برگ در محل تماس با سم می باشد.منتها قبل از ایتکه سیر یه سطح زیان اقتصاذی برسه برمیگرده.اگر دز پیشنهادی را استفاده کتیم مشکلی نخواهیم داشت بجز ایتکه اور (OVER)دز یاشه ولی مشکلی قکر نکنم داشته باشه .ولی باید بدونیم چقدر درهکتار مصرق شده.از کودهای مثل فیوتاپ -مایع رشد ویا کودهای هورمونی میتوان استفاده کرد.

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

در مورد سوال دوم من نمیدونم دور آبیاری شما چند روزه است (15 تا 60 روز)اگز دوز آبیاری زیاد است بهتر است درکنترل علف اصولا عجله نمیکنند.ولی درهر صورت درزمانی که رطوبت داشته باشد رانداپ احتمال ایحاد مشکل درمحصول را در آینده دارد.پیشنهاد میکنم بستا را تست کنید.

gmaissam

عضو جدید
سلام
دوز مصرفی 1لیتر بوده در نیم هکتار،امروز که سرکشی کردم برگ های جدید کاملا تازه وسرحال بودند،فکرکنم این مشکل از اینجا نشات گرفته....تو چندتا منابع ذکر کرده بودند برای استفاده از گل روی سیروپیاز باید اندازه ذرات علفکش درشت باشند تا کمتر روی سیر بشینند،بنابراین باید از سم پاش های دستی استفاده میکردم که من از سم پاش موتوری با قدرت بلا استفاده کردم وموقع سم پاشی ذرا ت پودری بودند...شاید به این دلیل بوده..به هر حال به خیر گذشت

gmaissam

عضو جدید
در مورد سوال دوم من نمیدونم دور آبیاری شما چند روزه است (15 تا 60 روز)اگز دوز آبیاری زیاد است بهتر است درکنترل علف اصولا عجله نمیکنند.ولی درهر صورت درزمانی که رطوبت داشته باشد رانداپ احتمال ایحاد مشکل درمحصول را در آینده دارد.پیشنهاد میکنم بستا را تست کنید.

دور آبیاری 45روزه
فشار بخار رانداپ عملا صفره،من از رانداپ در اردیبهشت ماه براای علف های هرز انگور استفاده کردم وکوچکترین خسارتی هم متحمل نشدم حتی در رطوبت بالای 50درصد،آخه زمان سم پاشی 11ظهر بود ودقیقا 5ساعت بعداز آبیاری(چون درخت هها جوی وپشته بودند مشکلی برای سم پاشی نداشتم)ترسم از توفوردی هستش...یکی از کشاورزها تو خرداد ماه از توفوردی استفاده کرده بود ..علاوه براینکه باغ خودش از بین رفت، به دلیل وزیدن باد تا چندصدمتر اونطرف تر درختاخا خسارت دیده بودن..وکلی دادگاه وشکایت
فشار بخار توفوردی 7هست درحالی که رانداپ درحد میلی باره،،،،توفوردی تو زمستان برای درخت مشکلی نداره ولی باغ مورد نظر در تورم جوانه ها قرار داره وشک وترس من از همینه

factor

عضو جدید
سلام مجدد
چند سوال دیگه داشتم
میخواستم ببینم براده اهن میتونه نقش کود اهن معمولی را داشته باشه یعنی جذب میشه قابل استفاه هست اثر سمی داره؟
دلیل سیاه شدن مغز گردو بیشتر از چه چیزی میتونه باشه؟
در زراعت برای سمپاشی, بعد از ابیاری بهتر جواب میده یا قبلش و به فاصله چند روز؟
عامل دیرسی میوه از چی میتونه باشه و چه عنصری روی زودرسی بیشتر تاثیر داره؟
محلول پاشی برای درخت چه زمانی بهتره؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد
چند سوال دیگه داشتم
میخواستم ببینم براده اهن میتونه نقش کود اهن معمولی را داشته باشه یعنی جذب میشه قابل استفاه هست اثر سمی داره؟
دلیل سیاه شدن مغز گردو بیشتر از چه چیزی میتونه باشه؟
در زراعت برای سمپاشی, بعد از ابیاری بهتر جواب میده یا قبلش و به فاصله چند روز؟
عامل دیرسی میوه از چی میتونه باشه و چه عنصری روی زودرسی بیشتر تاثیر داره؟
محلول پاشی برای درخت چه زمانی بهتره؟
سلام
1- سیاه شدن مغز گردو عوامل مختلفی دراه-1-بیماری بلایت باکتریایی-2- کرم مغز خوارگردو 3- آبیاری(کاهش آبیاری 5 تا 6 هفته بعد ازگل دهی)4-برداشت -اگر جهت خشک کردن درجایی که آفتاب شدید باشد موجب سیاه شدن مغز میشه 5- تغذیه وکوددهی 7-عوامل محیطی وژنتیکی
2- درمورد مصرف علف کش بخصوص علف کشهای سیستمیک بایستی بعد از آبیاری سمپاشی نمود زیرا در زمان تشنگی عملا گیاه غیر فعال هست ومکانیسم دفاعی آن فعال واجازه ورود وخروج هیچگونه موادی را نمیدهد.
3- محلول پاشی هم بهتره بعد از ظاهر شدن برگهای جدید وبعد از سپری شدن مرحله حساس میوه باشد.(بعد از فندقی درمرکبات) و.....

coleopter

عضو جدید
پوسته شدن درخت پسته

پوسته شدن درخت پسته

عامل این بیماری و روش درمان چیست؟ لطفا راهنمایی کنید. 26032013233.jpg

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا عامل بیماری مشخص نشه روش درمان زیاد قطعی نیست.
شبیه انگومک یا گموز پسته که یک نوع پوسیدگی طوقه و ریشه است میتونه باشه
پوست توی این بیماری البته بعد از پیشرفت بیماری راحت جدا میشه ... اینجا انگار کسی پوست رو با دست جدا کرده درسته؟
نزدیک طوقه توی این عکس ظاهرا سالم بنظر میاد ... در هر صورت اگر خروج شیرابه هم داری و رشد هم کمه که میتونه قارچ فایتوفتورا عامل بیماریت باشه ...
سطح خاک و اون علفها هم به
ایجاد آلودگی و شدت اون کمک میکنه ...
باز هم منتظر نظرات دیگران باش.

coleopter

عضو جدید
تا عامل بیماری مشخص نشه روش درمان زیاد قطعی نیست.
شبیه انگومک یا گموز پسته که یک نوع پوسیدگی طوقه و ریشه است میتونه باشه
پوست توی این بیماری البته بعد از پیشرفت بیماری راحت جدا میشه ... اینجا انگار کسی پوست رو با دست جدا کرده درسته؟
نزدیک طوقه توی این عکس ظاهرا سالم بنظر میاد ... در هر صورت اگر خروج شیرابه هم داری و رشد هم کمه که میتونه قارچ فایتوفتورا عامل بیماریت باشه ...
سطح خاک و اون علفها هم به
ایجاد آلودگی و شدت اون کمک میکنه ...
باز هم منتظر نظرات دیگران باش.
پوستش را خودم کندم. گموز نیست چون صمغ و شیرابه و بوی بد نداره

didar_2026

عضو جدید
مبارزه با علف هرز مرغ-چایر

مبارزه با علف هرز مرغ-چایر

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان.
میخواستم در مورد روش شیمیایی مبارزه با مرغ (چایر ) کمکم کنید.(فکر کنم اسمش مرغ است، همان گیاهی که بذر های بسیار ریزی دارد و به هرجا می افتد رشد میکند و ریشه میدهد) باغ میوه اکثریت بادام با آبیاری قطره ای .میزان این علف ها به قدری زیاد شده که امکان رشد درختان را گرفته و درختان جدید کاشته شده را میخشکاند 3 سال است که با یه علف کش سیستمیک که اسمش یادم نیست سمپاشی میکنیم و تقریبا مقداری در زیر خاک سیاه و پوسیده.در بخشی از باغ به قدری زیاد است که نمیتوان خاک جمع کرد و این گیاه مثل یه تور به هم بافته شده و به عمق نفوذ کرده.
لطفا یه سم خوب و موثر و در عین حال قوی پیشنهاد کنید که بتوان در فواصل بین درختان از ان استفاده کرد و بتواند این علف رو خیلی زود ریشه کن نماید و هر علف کشی که معرفی میکنید لطفا بفرمایید تا چه فاصله ای از تنه ی درخت میتوان با ان سمپاشی کرد.فاصله ی درختان 4*6 متر است.
برای پای درختان از چه علف کشی میتوان استفاده کرد؟
لطفا روش مکانیکی و غیر شیمیایی هم اگر وجود دارد معرفی کنید.

آخرین ویرایش:

gmaissam

عضو جدید
سلام
درختچه ی پیچ امین ادوله ای تو خونه دارم که بعداز جوونه زدن برگ ها ،،بعضی شاخه هاش دارن سبز خشک میشن
اول پژمرده بعد درحالی که سبزاند میخشکند
معمولا شاخه به شاخه پیش میره
یادم میاد فک کنم تو همین تاپیک بود یکی از بچه ها هم همین مشکلو داشت
تو زمستون تقریبا 40سانتیمتر پای درختو کندم وبرگ ها وکمی کود گاوی ومقداری ازت روش ریختم ودرشو گرفتم ..حالا به این مشکل برخوردم
پاجوش هایی که ایجاد شدن بسیار شاداب ودارای برگ های بسیار پهنی میباشند که تاحالا از این درخت همچین چیزی ندیده بودم
برگ های باالایی به تدریج داره از رشد وشادابیشون کم میشه
به نظرتون مشکل چیه؟؟؟؟

مورچک

عضو جدید
سلام مبارزه و ریشکن کردن علف هرز سمجی مثل مرغ یا چایر بسیار زمانبر بوده و حوصله زیادی می خواهد و مبارزه زراعی و جمع آوری آن وخارج نموذن آن بهترین روش می با شد اگرچه مبارزه شیمیایی با سم گلیفوزیت یا رانداپ بمیزان 5-10لیتر در هکتار نیز با لحاظ موارد ایمنی درختان وپرهیز از ابیاری تا مدتی موثر می باشد

gmaissam

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان.
میخواستم در مورد روش شیمیایی مبارزه با مرغ (چایر ) کمکم کنید.(فکر کنم اسمش مرغ است، همان گیاهی که بذر های بسیار ریزی دارد و به هرجا می افتد رشد میکند و ریشه میدهد) باغ میوه اکثریت بادام با آبیاری قطره ای .میزان این علف ها به قدری زیاد شده که امکان رشد درختان را گرفته و درختان جدید کاشته شده را میخشکاند 3 سال است که با یه علف کش سیستمیک که اسمش یادم نیست سمپاشی میکنیم و تقریبا مقداری در زیر خاک سیاه و پوسیده.در بخشی از باغ به قدری زیاد است که نمیتوان خاک جمع کرد و این گیاه مثل یه تور به هم بافته شده و به عمق نفوذ کرده.
لطفا یه سم خوب و موثر و در عین حال قوی پیشنهاد کنید که بتوان در فواصل بین درختان از ان استفاده کرد و بتواند این علف رو خیلی زود ریشه کن نماید و هر علف کشی که معرفی میکنید لطفا بفرمایید تا چه فاصله ای از تنه ی درخت میتوان با ان سمپاشی کرد.فاصله ی درختان 4*6 متر است.
برای پای درختان از چه علف کشی میتوان استفاده کرد؟
لطفا روش مکانیکی و غیر شیمیایی هم اگر وجود دارد معرفی کنید.
سلام
دوست عزیز
بهتر بود که عکسی از علف هرز مدنظرتون میزاشتید که تایید بشه
این توصیه هایی که میکنم برای علف هرزیه که شما نام بردید
سمومی که میتوانید درمبارزه با این علف هرز استفاده کنید عبارتند از 1=رانداپ(گلایفوزیت) و2=گالانت سوپر(هالوکسی فوپ آر متیل استر)
1...رانداپ(گلایفوزیت آمونیوم)
این سم باید با آب کاملا قابل شرب وفاقد هرگونه گل آلودگی مصرف شوند،اضافه کردن 2کیلو گرم سولفات آمونیوم در هر 100لیتر به این محلول کمک بسیار شایانی در بهبود عملکرد سم می گذارد،دز سم مصرفی رانداپ 1لیتر و2لیتر درهر 100لیتر میباشد
بهتر است ابتدا درهر 100لیتر آب ،2کیلوگرم سولفت آمونیوم حل کنید وبعد سم رانداپ اضافه گردد،برای نتیجه گیری بهتر وقاطع تر پیشنهاد میکنم دو بار سم پاشی انجام میگیرد هر بار با دز 1درصد(یک لیتر در 100لیترآب)در فاصله هر 4روز،
قبل از سم پاشی باید باغ آبیاری شود وبعداز گاورو شدن خاک(درحالی که هنوز رطوبت در خاک موجود است)ودر ساعات گرم روز وبدون باد سم پاشی انجام گیرد،رانداپ علف کش عمومی وبسیار قوی است ،وسیستیمک میباشد یعنی برای بسیاری از علف های ریشه ای مثل مرغ قیاق تلخه وشیرین بیان استفاده میشود...این علف کش درخاک به سرعت غیر فعال میشود پس نگران پاشید شده بر سطح خاک وآسیب ریشه نباشید،اما مطلبی که باید رعایت کنید اینه که به هیچ وجه روی قسمت هی سبز درخت مانند شاخه ها وبرگ ها نریزد،روی تنه ی درخت کهنسال تا حدودی مشکل ایجاد نمی کند ولی بروی تنه درخت جوان احتیاط کنید(در کل سعی کیند بروی تنه نریزد)
توصیه تلفیقی برای کنترل مرغ:
اگر مقدور است ،ودرمنطقه شماازمین باغ کنده می شود،بهتر است بعد از سبز شدن مجدد مرغ سم پاشی کنید چون دراین حالت با حذف مرغ های اولیه،جوانه های بموجود بروی ریزوم تحریک میشوند وتعداد بیشتر ی علف هرز میرویندودراین مرحله سم پاشی انجام میشود(با توجه به اوایل بهار بودن)
اما گالانت سوپر
همانند رانداپ ،باید از آب قابل شرب وبدون هیچ گونه گل استفاده شود،اضافه کردن سولفات آمونیوم یا روغن دی اکتیل کمک بسیار زیادی در تاثیر سم میکند،مطابق سم رانداپ باید آبتدا آبیاری باغ انجام گیرد،این سم سیستمیک میباشد و بروی تمام باریگ برگ ها موثر است،ولی مهمترین ویژگی این علف کش این است که بروی محصولات پهن برگی مثل بادام اثر سویی ندارد البته در صورتی که دز مصرفی رعایت شود،بنابراین ابتدا 2کیلو گرم سولفات آمونیوم به آب (هر 100لیتر)اضافه گردد وسپس علف کش اضافه گردد.دز مصرفی گاالانت سوپر برای مرغ 1.2لیتر درهکتار میباشد واشکال نداره بروی ساق وبرگ درختان پاشیده بشه(درصورت رعایت دز)اگر میزان مصرفی آب درهکتاروبرای گالانت سوپر می خواید ،بهم بگید تا خلاصه توضیح بدم
موفق باشید

بالا