تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
کمـــــــــــــــک کنید :crying:

من هنوز فصل 1 مدار 1 هستم . هنوز توی تونن نورتون و پخش جریان مشکلاتی دارم .

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
یه مدار داریم که یه منبع وابسته داره و یه منبع مستقل و تعدادی مقاومت اهمی
ممکن و معقول هست که منبع مستقل مصرف کننده ی توان باشه؟
مدار مقاومتی منظورم هستش.

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
1 : تو تشخیص راه حل مشکل دارم
2 : تو روش پخش جریان مشکل دارم
3 : دقتم به خود شکل مدار خیلی کمه
داداش من نمیتونم جوابی بهتر ازین بدم برای این سوالت شرمنده
سوال1: تو تشخیص را حل مشکل داری انقد تمرین کن که وقتی به توپولوژی مدار مواجه میشی موثرترین و در عین حال کوتاهترین راه حل رو دریابی
سوال2. متاسفانه این سوال هم با تمرین بیشتر حل میشه بهترین پخش جریان زمانی که به کمترین مجهولات منجر بشه
سوال3: قبل از انتخاب راه حل مداری مدت زمانی رو به شکل مدار اختصاص بده نکات کلیدی شکل رو دریاب !!! دست خودته اینم
در یک کلمه تمرین زیاد حل کن بهترین تمرین هم برای این بخش رهیافت دیانی هست!!!!!!!

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
تا اونجایی که من اطلاع دارم منابع هم تحت شرایطی میتوانند مصرف کننده توان باشند مانند مقاومت ها

آخرین ویرایش:

mt1

عضو جدید
به نظر من بهترین روش واسه حل انواع مدارهای مقاومتی kclزدن و بعد استفاده از kvl در حلقه مناسب هست که احتیاج داره به اینکه فقط رو یه بخش از مدار زوم نکنید و با یه دید رابطه ای بین مقدار خواسته شده و متغیر های مدار پیدا کنید.

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
معمولا روش kcl+kvl بازی(با عنوان روش ابتکاری در پارسه) در اکثرا مدارها جواب میده
در مورد دقت هم تمرین زیاد میخواد

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اگر منبع وابسته به جریان یا ولتاژ نقطه ای از همون مدار وابسته باشه ممکن و معقول هست که منبع مستقل تولید کننده باشه!

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان
کمـــــــــــــــک کنید :crying:

من هنوز فصل 1 مدار 1 هستم . هنوز توی تونن نورتون و پخش جریان مشکلاتی دارم .

درود بر شما
فصل اول قوانین کیرشهف!
شما قبل از هر چیز باید قوانین جریان و ولتاژ را درک کنید و بفهمید بعد سراغ پخش جریان بروید
kcl: جمع جبری جریان های خروجی از هر گره برابر صفر است
kvl: جمع جبری ولتاژهای عناصر در هر مسیر بسته صفر است
اما پخش جریان
شما وقتی جریانی به نام i دارید اون جریان کل مدار را هم بگردد وقتی سر جای خود دوباره برگردد باید همان نام و همان اندازه داشته باشد یعنی نباید قانونهای کیرشهف نقض شود که نیاز به تمرین است

شما وقتی 3 شاخه دارید 2 شاخه آن معلوم است میتوانید با استفاده از قوانین بالا اون شاخه باقی مانده مشخص کنید (جمع منها متغییر ها)
شما 4 شاخه دارید فرض همان 2 شاخه معلوم باشد 2 شاخه دیگر نامعلوم... برای یکی خودتان اسم بزارید برای دیگری همون جمع جبری کنید

نکته: وقتی بر سر یک عنصر مثلا مقاومت ، ولتاژ آن چه بصورت پارامتری یا عددی مشخص باشد آن ولتاژ را بر مقاومت تقسیم کرده و جریان شاخه بدست می آید
در باره تونن و نورتن:
تونن : شما وقتی پخش جریان را یاد گرفتید دیگر کار راحت است فقط از جای که تونن خواسته منبع تونن و جریان تونن قرار میدهیم و مدارو حل میکنیم اگر فقط مقامت تونن را بخواهد به جریان 1 آمپر بدهید مقاومت ارحتر به دست می آید
روش های دیگه هم وجود دارد که در کتابها موجود است... صفر کردن منابع برای مقاومت تونن فراموش نکنید
نکته ها
مداری که منابع مستقل ندارد ، حتما ولتاژ تونن اش صفر است یا جریان نورتن اش صفر است
اگر مقاومت تونن صفر باشد نمی توان مدار را با معادل نورتن مدل کنیم
برای آنکه مدار جواب یکتا داشته باشد نباید دترمینال صفر شود به عبارتی نباید قوانین کیرشهف نقض شود

قضیه میلمن (خیلی به درد میخوره)
http://uplod.ir/58d8wquad46i/hjjjjj.JPG.htm

مقاومت موازی با منبع ولتاژ و مقامت سری با منبع جریان میتوان صرف نظر و آن را حذف کرد
اما به یاد داشته باشید که:
وقتی ولتاژ منبع جریان را میخواهید سری با آن حذف نمی شود و همچنین وقتی که جریان منبع ولتاژ را میخواهید ، المان موازی با آن را نمی تون حذف کرد

بحث مصرف کننده و تولید کننده شد اگر جریان وارد سر منفی هر المانی شود توان آن منفی است یعنی تولید کننده است و برعکس جریان وارد سر مثبت المان شود توان مثبت و مصرفی است
اگر دقت کنید تبدیل منابع وابسته به مقاومت هم همین گونه است
===========================

در صورت مفید بودن این پست همه نکات درس را فصل به فصل ادامه میدهم

آخرین ویرایش:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سپاس یوسف جان
عالی بود
امروز دوباره مدار خوندم . ولی اینبار با دقت کامل . تمام خلاصه نویسی ها و نکات رو با دقت خوندم و بعدش مثال حل کردم . دیدم واقعا چقدر استباهاتم بچه گانه بود :|

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اگر منبع وابسته به جریان یا ولتاژ نقطه ای از همون مدار وابسته باشه ممکن و معقول هست که منبع مستقل تولید کننده باشه!
خب منبع وابسته توان اولیه رو از کجا اورده تا مدار رو استارت کنه.
منبع مستقل که داره توان مصرف میکنه
منظورم من اینه که یه منبع وابسته و یه منبع مستقل داریم.ایا معقول هست که منبع مستقل مصرف کننده ی توان باشه.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب منبع وابسته توان اولیه رو از کجا اورده تا مدار رو استارت کنه.
منبع مستقل که داره توان مصرف میکنه
منظورم من اینه که یه منبع وابسته و یه منبع مستقل داریم.ایا معقول هست که منبع مستقل مصرف کننده ی توان باشه.
نه دیگه گفتم به منبع وابسته بستگی داره اگر منبع وابسته به ولتاژ یا جریان نقطه ای از همون مدار وابسته باشه نمیشه منبع مستقل مصرف کننده باشه ولی اگر منبع وابسته به ولتاژ یا جریان یک نقطه از یه مدار دیگه وابسته باشه که خود اون مدار به طور مستقل دارای منبع هست , میتونه منبع مستقل مدار اول مصرف کننده باشه چون اون منبع وابسته از یه مدار دیگه توان میگیره!!

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
مدارهای مرتبه اول
دارای رابطه است که در پارسه بعنوان رابطه ی طلایی مشهور است که دارای دو بخش دائم و گذرا هستش که در کتابها روش پیدا کردن آن رو یاد میگیرید، که در رابطه صفره خازن را اتصال کوتاه یا مقدار اولیه آن و برای سلف اتصال باز یا مقدار جریان اولیه را قرار میدهیم دلیلش آن است ولتاژ خازن و جریان سلف نمی تواند به طور ناگهانی تغییر کند که به آن قضیه پیوستگی میگویند البته به شرطی که مدار دارای ورودی ضربه ، حلقه خازنی و.... نباشد، و در رابطه بی نهایته خازن اتصال باز و سلف اتصال کوتاه میشود البته برای مدار LTI صادق است اگر مدار اینگونه نباشد باید معادله دیفرانسیل بنویسید و آن را حل کنید
ورودی صفر: y بی نهایت برابر صفر است مانند ولتاز صفر ، جریان خازن
حالت صفر : y صفر برابر صفر است مانند جریان سلف و ولتاژ خازن
نکته ها
1) برای آنکه مدار بدون تحریک باشد یا هیچ گذرای نداشته باشد کافی است y صهر و بی نهایت را مساوی هم قرار دهیم یا معادله که بدست آوریم پاسخ عمومی k1=k2=0 بزاریم اما در مدار 2 می فهمید کافی است جریان عبوری خازنها یا ولتاژ دو سر سلف صفر کنید اگر این اتفاق بیفتد مدار در حالت سکون قرار میگیرد
2) در آینده میفهمید 50 درصد سوالات با لاپلاس خیلی راحتر حل میشوند
3) مدار مرتبه اول زمانی پایدار است که ثابت زمانی مثبت باشد در پیدا کردن ثابت زمانی هیچ وقت صفر کردن منابع رو فراموش نکنید
4) فرض کنید ثابت زمانی 1 ثانیه است در صورتی که صورت سوال بگوید بعد از 5 ثانیه کلید عمل میکند دیگر هر ولتاژی دو سر خازن باشد صفر می شود و ولتاژ اولیه ندارد
5) همیشه یه نیگا به گزینه داشته باشید، نصف راه حل مسله در گزینه ها راهنمایی کرده است به خصوص پاسخ دائمی و ثابت زمانی..

===============================
مدارهای غیر خطی
مدارات غیر خطی فقط در حوزه زمان قابل حل است...
کافی ایست قسمت خطی مدار رو خلاصه کنید و آن را با قسمت غیر خطی معادله متحد قرار دهیم یا محل تقاطع آنها را روی دستگاه دکارتی بدست آوریم
نکته : برای انتقال ماکزییم توان R= مشتق ولتاژ بر جریان رو بدست آورید (البته بستگی به معادله دارد گاهی مجبورید 1/R (یک آروم )رو بدست آورید)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممکنه تو یه مدار جریان یه شاخه از جریان تنها منبع جریان موجود بیشتر بشه؟
مثلا منبع 40 امپر هست و جریان یه شاخه بشه 100 امپر
تحلیل مدار در حالت ماندگار سینوسی رو میگم

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممکنه تو یه مدار جریان یه شاخه از جریان تنها منبع جریان موجود بیشتر بشه؟
مثلا منبع 40 امپر هست و جریان یه شاخه بشه 100 امپر
تحلیل مدار در حالت ماندگار سینوسی رو میگم

در مدارات passive چنین چیزی غیر ممکن هست.اما اگه مدار دارای منبع وابسته باشه و یا مقاومت منفی داشته باشیم( و هر عنصر active دیگه مثل op-amp ) چنین امکانی وجود داره.مثلا در مدار امیتر مشترک جریان تقویت میشه

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مدارات passive چنین چیزی غیر ممکن هست.اما اگه مدار دارای منبع وابسته باشه و یا مقاومت منفی داشته باشیم( و هر عنصر active دیگه مثل op-amp ) چنین امکانی وجود داره.مثلا در مدار امیتر مشترک جریان تقویت میشه
منبع وابسته اکتیو هست؟

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منبع وابسته اکتیو هست؟

سلام.در حالت کلی نه.اما مقاومت دو سرش میتونه منفی باشه .همیشه در صورت وجود منبع وابسته نباید انتظار تقویت داشته باشیم.بسته به طراحی مدار هست.همون طور که در یه سری مدارات دارای منبع وابسته میشه فرکانس طبیعی صفر تولید کرد

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.در حالت کلی نه.اما مقاومت دو سرش میتونه منفی باشه .همیشه در صورت وجود منبع وابسته نباید انتظار تقویت داشته باشیم.بسته به طراحی مدار هست.همون طور که در یه سری مدارات دارای منبع وابسته میشه فرکانس طبیعی صفر تولید کرد

سلام
درسته:gol:
مدارات passive چنین چیزی غیر ممکن هست.
مدار پسیو یعنی چی؟

آخرین ویرایش:

djbehrouz

عضو جدید
سلام
درسته:gol:

مدار پسیو یعنی چی؟
با سلام و احترام.
عناصر مدارات را به طور کلی میتوان به صورت زیر در نظر گرفت:
1- active: تولید کننده توان مثل باتری و ژنراتور
2- passive: مصرف کننده توان مثل مقاومت و سلف و خازن
مداراتی که عناصر تشکیل دهنده آن مقاومت و سلف و خازن باشند ، مدارات passive می نامند.

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان...یه سوال.

واسه درس مدار چه کتابی بخونیم که هم بتونیم با انواع مسائل آشنا بشیم هم مطالب رو کامل یاد بگیریم؟

من خودم جبه دار رو دارم ولی بسکه حجمش بالاست حوصله نمیکنم بخونم:)

برای شروع کار کتاب مدرسان شریف خوبه بخونیم و تست هاش رو بزنیم؟(برای امتحان پایان ترم مدار 2).

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
توی این مدار جریان مقاومت 2 اهم میشه 100A اینو چطور توجیه میکنید.

پیوست ها

• 58.jpg
    58.jpg
    5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Joe_Bel

کاربر ممتاز
توی این مدار جریان مقاومت 2 اهم میشه 100A اینو چطور توجیه میکنید.

مدار 3 kvl بیشتر نداره یعنی 3 معادله میشه راحت حلش کرد چون دوربین ندارم وگرنه راه تستیشو براتون حل میکردم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مدار 3 kvl بیشتر نداره یعنی 3 معادله میشه راحت حلش کرد چون دوربین ندارم وگرنه راه تستیشو براتون حل میکردم
میدونم عزیز دل بلدم حلش کنم.
میگم این مدار که منبع 40A داره چطور 100A رو از مقاومت عبور میده.
سوال من اینه؟

Joe_Bel

کاربر ممتاز
میدونم عزیز دل بلدم حلش کنم.
میگم این مدار که منبع 40A داره چطور 100A رو از مقاومت عبور میده.
سوال من اینه؟

بله دو تا کی ول میخواد جریانش 100 میشه
منبع 40 نیست j40 هستش
===========
در عمل اگه به یاد داشته باشید سلف در مدار میتونه جریان ذخیره کنه و مقدار جریان میتواند افرایش کند

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و احترام.
عناصر مدارات را به طور کلی میتوان به صورت زیر در نظر گرفت:
1- active: تولید کننده توان مثل باتری و ژنراتور
2- passive: مصرف کننده توان مثل مقاومت و سلف و خازن
مداراتی که عناصر تشکیل دهنده آن مقاومت و سلف و خازن باشند ، مدارات passive می نامند.
درود:gol:
مدارات معمولا باطری هم دارند چرا نمیگن اکتیو؟
مگه خازن و سلف و مقاومت به تنهایی مدار تشکیل میدن؟ منبع نمیخواد؟
عنصر اکتیو و پسیو درست ولی مدار پسیو؟:huh:

سلام دوستان...یه سوال.

واسه درس مدار چه کتابی بخونیم که هم بتونیم با انواع مسائل آشنا بشیم هم مطالب رو کامل یاد بگیریم؟

من خودم جبه دار رو دارم ولی بسکه حجمش بالاست حوصله نمیکنم بخونم:)

برای شروع کار کتاب مدرسان شریف خوبه بخونیم و تست هاش رو بزنیم؟(برای امتحان پایان ترم مدار 2).
سلام
همون جبه دار رو که داری بخون. تلاش کن میشه :d

بالا