راهنمایی

hadikafel

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید
دوستان به راهنماییتون نیاز دارم.من جایی برای استخدام رفتم که کار طراحی مدار انجام میدادن.
در روز مصاحبه یک مدار آنالوگ بهم دادن و گفتن روش کار کنم و در جلسه بعد کارکرد تمام قطعات رو ازم میپرسند.تا حدودی موفق شدم ولی در جلسه دوم دیدم خیلی سوالات ریز میپرسند.در این حد که مقاومت های استفاده شده اگر تغییر کنند چه اتفاقی می افتد و...
برای تسلط رو این مباحث باید چه کنم؟والا دانشگاه این چیزا رو به ما یاد ندادن :D
اینم مداریه که بهم دادنhadi.jpg

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید
دوستان به راهنماییتون نیاز دارم.من جایی برای استخدام رفتم که کار طراحی مدار انجام میدادن.
در روز مصاحبه یک مدار آنالوگ بهم دادن و گفتن روش کار کنم و در جلسه بعد کارکرد تمام قطعات رو ازم میپرسند.تا حدودی موفق شدم ولی در جلسه دوم دیدم خیلی سوالات ریز میپرسند.در این حد که مقاومت های استفاده شده اگر تغییر کنند چه اتفاقی می افتد و...
برای تسلط رو این مباحث باید چه کنم؟والا دانشگاه این چیزا رو به ما یاد ندادن :d
اینم مداریه که بهم دادنمشاهده پیوست 237834

سلام. اگر شما مهندس الکترونیک باشید باید جلسه اوّل رو به خوبی میگذروندید. نه اینکه تا حدودی!!!!
چرا !؟ چونکه شما با تمام قطعات آنالوگ آشنا شدید و همینطور دیجیتال. نهایتش میخاید از دایره المعارف قطعات سرچ بکنید و برگه اطلاعات کاملی از اون قطعه ارائه بکنید.
و امّا در مورد مرحله دوم چرا به شما گفته نشده توی دانشگاه ؟!
مگر الکترونیک 1 و 2 و 3 و مدار های الکتریکی و کنترل و میکروپروسسور و تکنیک پالس و ... پاس نکردید ؟!
شما توی الکترونیک 1 و تکنیک پالس باید کار با مدار های آپ امپی رو یاد گرفته باشید. باید توی مدار های منطقی و تکنیک پالس و میکروپروسسور کار مدار های دیجیتال رو یاد گرفته باشید. و ...
همونطور که ملاحظه میکنید مدار شامل آپ امپ هستش. پس شما با اطلاعاتی که راجع به آپ امپ دارید میتونید مدار رو تحلیل کنید.
---
مدار خیلی واضح نیست. ولی خوب به عنوان مثال آپ امپ وسط رو بخایم تحلیل سریع بکنید اینطوری میشه :
نگاه کنید پایه منفیش رفته به یه مقامت معمولی و بعد رفته به یه پتانسیومتر و بعد رفته به خازن و یه مدار دیگه.
در واقع احتمالاً اون مداری که شامل یک منبع و یک مقاومت و یک تریستور هستش و بعد هم یک خازن موازی در خروجی وجود داره باید به عنوان تثبیت کننده استفاده بشه. ( احتمال میدم تریستور باشه چرا که سه سره. ولی خوب کاتدش شبیه کاتد زنر و شاتکی هستش !!! )
بعد در ادامه یک مقاومت متغیر و یک ثابت داریم و بعد یک آپ امپ که در نقش تقویت کننده وارونساز بسته شده. پایه مثبتش با مقاومت زمین شده و پایه منفیش با مقاومت از طریق فیدبک به خروجی آپ امپ وصل شده.
||||
آپ امپ بعدی به نظرم نقش یک اشمیت تریگر رو داره. و ترانزیستوری هم که به خروجیش وصل شده میتونه نقش تقویت جریان رو داشته باشه.
||||
بعد پایین نقشه سمت راست یک رگولاتور داریم.مشخص نیست ولی نوشته LM1471 یا یه همچین چیزی. که اگه دیتا شیتش رو داشته باشید راحت میشه کار.
||||
در بالای نقشه قسمت تغذیه رو مشاهده میکنید :
از POWER یا برق اصلی گرفته شده و به یک فیوز رفته بعد به یک دیود یکسو ساز معمولی و بعد به یک سلف و مقاومت و بعد هم به یک خازن. که یک مدار RLC هستش. اگر بخاید دقیق تحلیل بکنید : فرض میکنید توی نیم سیکل مثبت بخایم ببینیم چی میشه داستان. به این صورت میشه که 0.7 کم میشه از ولتاژ ورودی بعد به یک مدار RLC به شکل مورد نظر وارد میشه. و خروجی از خازن گرفته میشه. هم میتونید از تبدیل لاپلاس استفاده کنید. هم میتونید از روش تحلیلی مدار 2 و به صورت آماده استفاده کنید و هم میتونید از الکترونیک صنعتی استفاده کنید.
در مرحله بعد این مدار به یک مدار تثبیت کننده ولتاژ وصل شده. یعنی یه زنر داریم که ولتاژ 12 ولت رو برای ما تولید میکنه. یعنی در حقیقت 24 ولت اختلاف ولتاژ روی دو سر اون ایجاد میشه. بعد هم 4 عدد خازن داریم. که جزو همون تثبیت کننده محسوب میشن و ریپل گیر !!! از سر وسط اون پل خازنی هم به عنوان زمین استفاده شده.
||||
دیگه یه LED داریم که با مقاومت به 12 ولت وصل شده تا روشن بودن و برق رسانی سیستم رو تضمین بکنه.
||||
دو تا خازن داریم که بین 12 ولت و زمین وجود داره. یعنی برای نویز گیری و فیلتر محسوب میشه.
||||
یه آی سی زیر آپ امپ اوّل هستش که نمیدونم چیه. شمارش هم مشخص نیست. ولی ارتباط دهنده اشمیت تریگر و CT هستش.
||||
سمت چپش هم یک CT وجود داره. که ترانس هستش. توی دروسی مثل اندازه گیری الکتریکی در مورد CT و PT توضیحاتی داده میشه. که بچه های قدرت باهاش بیشتر آشنایی دارند. ترانس های کاهنده ولتاژ و کاهنده جریان هستند.
---
در ضمن تمام این ها رو میتونید با نرم افزار هم شبیه سازی کنید و نتیجه بگیرید.
موفق باشید.

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال کوچولو دارم.

یه سوال کوچولو دارم.

توی مدار ساده ای که RC یا RL هست وقتی گفته میشه که کلید توی مدار به مدت طولانی بسته باشه میفهمیم که مدار به حالت پایدار رسیده و سلف و خازن به ترتیب اتصال کوتاه و مدار باز میشن ...

خب حالا من سوالی دیدم که گفته بود وقتی کلید به مدت طولانی باز باشد.

میخواستم بدونم در این حالت وضعیت سلف و خازن موجود توی مدار چیه؟باز هم مثه حالت بالاس؟
ممنون

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
توی مدار ساده ای که RC یا RL هست وقتی گفته میشه که کلید توی مدار به مدت طولانی بسته باشه میفهمیم که مدار به حالت پایدار رسیده و سلف و خازن به ترتیب اتصال کوتاه و مدار باز میشن ...

خب حالا من سوالی دیدم که گفته بود وقتی کلید به مدت طولانی باز باشد.

میخواستم بدونم در این حالت وضعیت سلف و خازن موجود توی مدار چیه؟باز هم مثه حالت بالاس؟
ممنون
سلام.
نمیدونم این سؤال جاش اینجا هست یا نه ولی خوب جواب میدم.
--
بستگی به موقعیت اون کلید داره. یک کلید ممکنه با بسته بودنش به مدت زیاد باعث شارژ مدار بشه ( رسیدن به حالت دائمی ) و کلید دیگری در جای دیگه ممکنه با باز بودنش به مدت طولانی باعث شارژ مدار بشه ( رسیدن به حالت دائمی ).
همینطور در هر 2 حالت حالت دائمی میتونه دشارژ بودن باشه و نه لزوماً شارژ شدن !! ( یعنی اتصال کوتاه شدن خازن و مدار باز شدن سلف - برعکس حالت شارژ )
موفق باشید.

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
نمیدونم این سؤال جاش اینجا هست یا نه ولی خوب جواب میدم.
--
بستگی به موقعیت اون کلید داره. یک کلید ممکنه با بسته بودنش به مدت زیاد باعث شارژ مدار بشه ( رسیدن به حالت دائمی ) و کلید دیگری در جای دیگه ممکنه با باز بودنش به مدت طولانی باعث شارژ مدار بشه ( رسیدن به حالت دائمی ).
همینطور در هر 2 حالت حالت دائمی میتونه دشارژ بودن باشه و نه لزوماً شارژ شدن !! ( یعنی اتصال کوتاه شدن خازن و مدار باز شدن سلف - برعکس حالت شارژ )
موفق باشید.
خب منم سوالم همین بود.
ینی حالت بسته یا باز بودن کلید به صورت طولانی میتونه باعث اتصال کوتاه شدن سلف و باز شدن خازن شه.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
خب منم سوالم همین بود.
ینی حالت بسته یا باز بودن کلید به صورت طولانی میتونه باعث اتصال کوتاه شدن سلف و باز شدن خازن شه.

بله میتونه. عرض کردم که.
با مطالعه بفرمایید.

بالا