مسابقه عکاسی شهرسازی - سری اول : تندیس های شهری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
« تندیس های شهری »

دوستان عزیز ، به یاری خداوند عزیز و در آستانه بهار طبیعت ، تالار شهرسازی هم اولین سری مسابقات عکاسی خودش رو آغاز میکنه. امیدوارم که با همیاری و استقبال شما عزیزان هنرمند این سری مسابقات ادامه پیدا کنه.

اولین دوره رو با موضوع « تندیس های شهری » آغاز میکنیم . کار خاصی نیاز نیست انجام بدین ، یه دوربین ، یک تندیس و کمی خلاقیت ، بهترین اثر رو به وجود میاره. شما میتونین نقش این تندیس هارو در شهر نشون بدین و یا اثر شهر رو بر این تندیس ها و یا هر موضوع دیگری که به ذهنتون میاد . مطمئنا یک شهر فقط کالبدش نیست...هزاران موضوع در دل یک شهر نهفته است که هر کدوم از اونارو میتونین تو عکستون نشون بدین یا مفهمومی رو به طور استعاری تو عکستون بیارین . اونچه که مهمه اینه که هدف اصلی نقش تندیس هاست.

نمادها و تندیس ها معمولا بیانگر بازتاب هنری,خاطرات انسانها,حوادث,اعتقادات و....هستند.
این عناصر شهری در بعضی موارد به عنوان یک سمبل فرهنگی اجتماعی مطرح بوده وسیمای انسانی دارند . طراحان سعی میکنند تا مفاهیم ارزشمند فرهنگی واجتماعی جامعه خود را به شکل عینی به نمایش گذاشته و گاهی بیننده در نگاه نخست نمی تواند به مفهوم واقعی آن پی ببرد چون معمولا مفاهیم ارزشی نماد بیرونی ندارند.

و اما جوایز این دوره ( به زودی به طور دقیق اعلام میشه ):

نفر اول ....
مبلغی نقدی یا فیش خرید از فروشگاه
نفر دوم ...

نفر سوم...

آخرین مهلت دریافت عکس :
اردیبهشت 92

و این موارد رو فراموش نکنید حتما :

• عکس مورد نظر هنر دست خودتان باشد نه شخص دیگری
  • تعداد عکس - لطفا حداکثر تا 4 عکس خود را انتخاب و ارسال بفرمائید ( ترجیحا یک تصویر )
  • کاهش حجم عکس - برای سنگین نشدن صفحات لطفا حجم و سایز عکس های خود را کاهش دهید .
  • آپلود در باشگاه مهندسان – لطفا برای حفظ عکس هایتان آن را در باشگاه آپلود و ضمیمه پست کنید ( البته در کنار آن میتوانید از آپلود سنتر مطمئن دیگری نیز استفاده بفرمائید )
  • ذکر مشخصات عکس - لطفا نام مکان و زمان و نوع دوربین خود را ذکر بفرمائید
  • ذکر توضیحات و ایده تصویر – هر چند که یک تصویر خود باید سخن گوید ! ولی در صورت امکان می توانید توضیحی برای تصویر خود ذکر کنید و یا نامی برای آن انتخاب بفرمائید

مشتاقانه منتظر دیدن عکس های شما هستیم .

پیروز و پایدار باشید

:gol:

آخرین ویرایش:

هدیه.

مدیر تالار
این تندیس برنزی به نام " le grand van gogh " یا ونگوگ بزرگ ، اثر مجسمه ساز ایتالیایی « برونو کاتالانو » است و در شهر ونس فرانسه قرار داره .
اینم نمایی دیگه از این تندیس :

هدیه.

مدیر تالار
مونومان ، تندیس ،...

مونومان درلغت به معنای بنا ( ابنیه) است کاربرد این واژه برای معرفی فضایست که در ذهن ماندگار است.
هر گونه طراحی مصنوع در رابطه با مسائل شهری که مبانی سه بعدی وتجسمی را به وجود آورد مونومان است.
هر نوع ارتباطات تاریخی یاد واره ای که بتواند وجوح مختلف را بیان کند مونومان است. مانند بناهای یاد واره -ای, نمادها و تندیس ها,المان های شهری.

تندیس ها و نمادهای شهری
نمادها و تندیس ها معمولا بیانگر بازتاب هنری,خاطرات انسانها,حوادث,اعتقادات و....هستند.
این عناصر شهری در بعضی موارد به عنوان یک سمبل فرهنگی اجتماعی مطرح بوده وسیمای انسانی دارند . طراحان در صددند تا مفاهیم ارزشمند فرهنگی واجتماعی جامعه خود را به شکل عینی به نمایش گذاشته و بیننده در نگاه نخست نمی تواند به مفهوم واقعی آن پی ببرد چرا که مفاهیم ارزشی,معمولا نماد بیرونی ندارند.

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد

اصفهان - پل الله وردی خان ( سی و سه پل )
از تندیس های شهری دوره صفوی

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=143124&d=1364248207 3

پیوست ها

• 67543.jpg
    67543.jpg
    49.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Checkmate

کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی ,
کاربر ممتاز
یعنی ونگوگ قلبـــــــــــــــــ نداشت؟ :whistle:

بیننده، مجسمه رو در حالی میبینه که پشتش به ساحل هست و رو به سمت دریا به همراه یک چمدان داره حرکت میکنه. بریدگیهای بدنش باعث میشه قلب و دلش دریا دیده بشه. درواقع روح بزرگش رو به دریا تشبیه کرده و داره به دریا هم میپیونده!!

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیننده، مجسمه رو در حالی میبینه که پشتش به ساحل هست و رو به سمت دریا به همراه یک چمدان داره حرکت میکنه. بریدگیهای بدنش باعث میشه قلب و دلش دریا دیده بشه. درواقع روح بزرگش رو به دریا تشبیه کرده و داره به دریا هم میپیونده!!

من وقتی دیدمش به نظرم اومد که یه انسان داره در زمان محو میشه ... خیلی جالب بود

Checkmate

کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی ,
کاربر ممتاز
من وقتی دیدمش به نظرم اومد که یه انسان داره در زمان محو میشه ... خیلی جالب بود

بله، این معنی رو هم میده... چون یه چمدان دستش داره و داره به سمت دریا میره که دریا در ادبیات هنری به معنای وسعت و بی انتها هم هست... یه جوری حس سفر بی بازگشت میده به آدم.

یارادان

عضو جدید
سلام دوستان چه تاپیکاهی باحالی من که قبلا تو نت زیاد گشت میزدم وب گردیم در حد لالیگا بود خودم چنین تاپیکایی رو در سایت باشگاه کافه دیزاین ایجاد کرده بودم. خوشحال شدم اینو دیدم. مرسی.

البته بخشی از عکسهای مربوطه رو هم نزاشتم به دلیل محدودیت عکسها. همه عکسها مربوط به میدان ها شهر خوی آذربایجان غربی مربوط میشه.
در ضمن اصلا ادیت نکردم عکسها همشون خام هست به جز اینکه حجمشونو آوردم پایین.
بیشتر از دوتا عکس آپ نکرد.

10 P1010002.jpg 11 P1010010.jpg 12 P1010013.jpg 13 P1010018.jpg

آهان پس تو هر پست 2تا عکس قبول ساپرت میکنه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
تندیس های شهری از دو منظر ِ مذهبی و باستانی !

تندیس های شهری از دو منظر ِ مذهبی و باستانی !

دوربین : iphone 4 - لنز 12.0...in one - old tv

مکان : مشهد

زمان : جمعه - 1392/01/16

ایده ی تصاویر : اگر دقت کرده باشید ، عید امسال رو از دو منظر میتونیم نگاه کنیم : اول از جنبه ی باستانی و ماهیت ِ نورور و عید ِ ایرانیان ؛ و دیگر از جنبه ی مذهبی که مصادف با ایام فاطمیه و ... بود ، که هر دوی این موارد ، برای ما محترم هستن ؛ به نظرم تندیس های شهری مشهد ، تحت تاثیر این دو واقعه قرار گرفته بودن ، کما اینکه در سطح شهر هم به خوبی مشهود هست !
این بود که من با این دو رویکرد سعی در گرفتن عکس کردم ؛ البته عکس های زیادی گرفتم ، اما خب به قانون تاپیک احترام میزارم و فقط دو تا رو ارائه میدم .

1- تندیس های شهری با رویکرد مذهبی

مکان : چهارراه لشکر - مشهد

IMG_1847.jpg 14

2- تندیس های شهری با رویکرد باستانی و نوروز

مکان : میدان فلسطین - مشهد

نام اثر : عکاس باشی

cameracoimage1365193892preview.jpg 15

آخرین ویرایش توسط مدیر:

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

تندیس ابوریحان بیرونی - تهران، پارک لاله

16

17

تندیس لبخد مَردم (اگر اشتباه نکنم!) - تهران، اشرفی اصفهانی

18

19

تندیس مریم مقدس - تهران، بوستان گفتگو

20

تندیس مادر - تهران، پارک ملت

21

تندیس تفکر - تهران، پارک ساعی

22

تندیس کوهنورد - تهران، دربند

23

تندیس پرنده جیرفتی - جیرفت، میدان....

24

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
·▪•●تندیس: دروازه بهشت●•▪·

مشهد-میدان15 خرداد
روبه سمت حرم امام رضا(ع)

25

26

رسم سلام دادن به بارگاه حضرت رضا (ع) يكي از باورهاي مردم مشهد بوده كه به فرهنگ ايرانيان در مواجهه با گنبد و بارگاه بدل شده است و زائران و مجاوران در خيابان هاي منتهي به حرم مطهر (ع) ، به صورت خودآگاه در طي روز، بارها و بارها اين كار را با عشق تكرار مي كنند.

درخصوص مفهوم اين اثر می توان گفت: جذابيت هر اثر هنري در آن است كه هر بيننده، برداشت هاي مربوط به خود را داشته باشد و اثر هنري خوب آن است كه تأويل پذير باشد و اين اثر قابليت برداشت هاي متعدد را دارد. در اين اثر مي توان فرشته اي را ديد كه از سمت آسمان به زمين آمده، در دروازه اول بالهايش گشوده است. در ورود به دروازه دوم بالهايش بسته مي شود؛ زانو مي زند و سلام مي دهد. در تأويلي ديگر مي توان انساني قدرتمند، كه نماد آن زور بازو و داشتن كمان است را تصور كرد كه در مقام تسليم و رضا، وقتي زانو زده و سلاحش را زمين مي گذارد و در برابر حضرتش ابراز ارادت مي كند، خداوند بالي براي پرواز به او عطا مي كند كه در مقام اول اين بالها بسته است و در مقام بعد اين بال ها گشوده مي شود براي پرواز ...
:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
از انجایی که موضوع تندیس های شهری بود نظر شخصیم بیشتر بر اینه که اطراف تندیس از منظر شهری هم داخل عکس باشد منتها بدلیل یه سری مسایل طبیعتا سخت میشه همچنین عکسی گرفت

تهران میدان بهارستان/بهار 92/دوربین موبایل اکسپریا پی

IMG_20130415_195831.jpg 27

این عکس رو در مجله معماری همشهری دیدم بنظرم خیلی جالب بود؛ بدون حاشیه با انتخاب ویو مناسب منظور رو خوب رسونده
از اینجا میتونید نشریه رو مطالعه کنید.

tehran.JPG

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
تندیس آناهیتا
مکان:فومن-گیلان
زمان:فروردین92
دوربین:پاناسونیک
P1020658.jpg 28

تندیسی از سوغاتی فومن
P1020636.jpg 29

تندیس گل آقا
مکان:فومن
زمان:فروردین 92
P1020631.jpg 30

تندیس شیون فومنی
مکان:فومن
P1020644.jpg31

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ela-na-aram

عضو جدید

شما میتونین نقش این تندیس هارو در شهر نشون بدین و یا اثر شهر رو بر این تندیس ها و یا هر موضوع دیگری که به ذهنتون میاد . اونچه که مهمه اینه که هدف اصلی نقش تندیس هاست.
این عناصر شهری در بعضی موارد به عنوان یک سمبل فرهنگی اجتماعی مطرح بوده وسیمای انسانی دارند . طراحان سعی میکنند تا مفاهیم ارزشمند فرهنگی واجتماعی جامعه خود را به شکل عینی به نمایش گذاشته و گاهی بیننده در نگاه نخست نمی تواند به مفهوم واقعی آن پی ببرد چون معمولا مفاهیم ارزشی نماد بیرونی ندارند.

هدیه عزیز، ممنون از مسابقه خوبی که برگزار کردی.
این مسابقه برای من به عنوان یه طراح شهری یه تلنگر بود. خیلی وقت بود، بعد از فارغ التحصیلی، بعضی موارد رو توی دیدم به شهر فراموش کرده بود.
موضوع مسابقه ذهن من رو خیلی مشغول کرد، اما به خاطر مشغله نمی تونستم، عکس های دلخواهم رو بگیرم. تا این که این مهلت تمدید شد و من هم تونستم، تا حدی دغدغه ها و یا بهتر بگم، ارتباط بین شهر و شهروند رو توی عکس هام نشون بدم.
امیدوارم عکس های ارائه شده، تونسته باشن، بیانگر بعضی از خاطرات، احساسات، مفهوم ها و ارزش های انسان خاکی باشن.

هــــم بـــازی

مکان: پارک ملت تهران
زمان: 29 فروردین 1392
دوربین: 5mp نوکیا

2013-04-18-493.jpg 32

قطــار شادی

2013-04-18-492.jpg 33

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ela-na-aram

عضو جدید
طلبــــــــــکار

2013-04-18-495.jpg 34

وابستگی سبک

2013-04-18-496.jpg 35

آخرین ویرایش توسط مدیر:

هدیه.

مدیر تالار
بحثی در مورد فتوشاپ بودن و یا نبودن یکی از عکس ها در این تاپیک پیش اومد که برای شفاف شدن موضوع برای خودم ،رفتم و از اونجا عکس گرفتم. البته من از اون زاویه عکس نگرفتم و هوا هم تمیز نبود اما از روی همین عکس هم میشه متوجه شد که اون عکس واقعیه و حداقل در مورد زاویه و قرارگیری عناصر، فتوشاپ نیست.

آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
ساعت زیارت

ساعت زیارت

دوربین : iphone 4

مکان : مشهد

زمان : جمعه - 1392/01/16

ایده ی تصاویر :

نقل قول از گذشته : اگر دقت کرده باشید ، عید امسال رو از دو منظر میتونیم نگاه کنیم : اول از جنبه ی باستانی و ماهیت ِ نورور و عید ِ ایرانیان ؛ و دیگر از جنبه ی مذهبی که مصادف با ایام فاطمیه و ... بود ، که هر دوی این موارد ، برای ما محترم هستن ؛ به نظرم تندیس های شهری مشهد ، تحت تاثیر این دو واقعه قرار گرفته بودن ، کما اینکه در سطح شهر هم به خوبی مشهود هست !
این بود که من با این دو رویکرد سعی در گرفتن عکس کردم ؛

تندیس های شهری با رویکرد ِ تلفیقی ِ باستانی - مذهبی

مکان :
میدان ِآب - مشهد

نام اثر : ساعت ِ زیارت

cameracoimage1365168556.jpg 36

پانوشت :
:w05:

آخرین ویرایش توسط مدیر:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا