شما چطور برای دین، عقاید و ترویج معروف تبلیغ می‌کنید؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
امسال عید، داشتیم با خانواده از مسافرت برمی‌گشتیم؛ برای نماز تو یکی از مساجد بین راه که از لحاظ موقعیت و رفت و آمد مسافران شرایط بسیار خوبی داره، توقف کردیم. یک چادر از سوی یکی از بقاع‌های متبرکه برای تبلیغ برپا شده بود. مشاوره دینی، احکام شرعی، روانشناسی و چند تا مورد دیگه به چند تا میز چسبونده شده بود. پشت هر میزی هم یکی از برادران طلبه نشسته بود. هر چند دقیقه‌ای هم، یکی با صدای خوب و ملایمی یه متنی رو در مورد حجاب می‌خوند که برخی از مضمون‌هاش که یادمه، به این شکل بودند که: پیامبر در عروج خود زنی را دید که از موهای خود آویزان شده بود؛ زنی که موی خود را به دیگران عرضه می‌کند فلان و چلان! و ...

تمام خانواده بنده، محجبه و چادری هستن اما به شدت نسبت به این متنی که خونده میشد، دچار انزجار شدم. با خودم داشتم فکر کردم، چرا ما بچه مسلمونها، توی ایران، روی نحوه تبلیغ دینمون فکر نمی‌کنیم؟ اصلاً بهترین شکل تبلیغ دین و عقاید به چه شکل هست؟ چرا ما طوری رفتار کردیم که تا بخوای با یکی در مورد یه مساله عقیدتی صحبت کنیم، از همون اول دید منفی داره؟

حالا،

1- به نظر شما ایراد نحوه تبلیغ بچه مذهبی‌ها کجاست؟ از چه چیزیش بیشتر بدتون میاد؟
2- اگر شما بخواید برای یک مساله‌ای تبلیغ کنید، چه جوری اینکار رو انجام میدید؟ یه جورایی عملی بگید.

انشالله، با کمک هم، یه همفکری و هم‌اندیشی خوب داشته باشیم.
پیشاپیش، از تمامی دوستانی که مشارکت می‌کنن، تشکر می‌کنم. :gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام،
امسال عید، داشتیم با خانواده از مسافرت برمی‌گشتیم؛ برای نماز تو یکی از مساجد بین راه که از لحاظ موقعیت و رفت و آمد مسافران شرایط بسیار خوبی داره، توقف کردیم. یک چادر از سوی یکی از بقاع‌های متبرکه برای تبلیغ برپا شده بود. مشاوره دینی، احکام شرعی، روانشناسی و چند تا مورد دیگه به چند تا میز چسبونده شده بود. پشت هر میزی هم یکی از برادران طلبه نشسته بود. هر چند دقیقه‌ای هم، یکی با صدای خوب و ملایمی یه متنی رو در مورد حجاب می‌خوند که برخی از مضمون‌هاش که یادمه، به این شکل بودند که: پیامبر در عروج خود زنی را دید که از موهای خود آویزان شده بود؛ زنی که موی خود را به دیگران عرضه می‌کند فلان و چلان! و ...

تمام خانواده بنده، محجبه و چادری هستن اما به شدت نسبت به این متنی که خونده میشد، دچار انزجار شدم. با خودم داشتم فکر کردم، چرا ما بچه مسلمونها، توی ایران، روی نحوه تبلیغ دینمون فکر نمی‌کنیم؟ اصلاً بهترین شکل تبلیغ دین و عقاید به چه شکل هست؟ چرا ما طوری رفتار کردیم که تا بخوای با یکی در مورد یه مساله عقیدتی صحبت کنیم، از همون اول دید منفی داره؟

حالا،

1- به نظر شما ایراد نحوه تبلیغ بچه مذهبی‌ها کجاست؟ از چه چیزیش بیشتر بدتون میاد؟
2- اگر شما بخواید برای یک مساله‌ای تبلیغ کنید، چه جوری اینکار رو انجام میدید؟ یه جورایی عملی بگید.

سلام

سال نوتون مبارک

به مسئله جالبی اشاره کردید

متاسفانه برخی مبلغین دینی در تبلیغاتشون بیشتر دنبال نهی کردن ها هستند

اینکه چه کارهایی رو نباید انجام بدیم وبیشتر دنبال ترسوندن هستند تا نشان دادن زیبایی ها

یک مسئله مهم شناخت مخاطب هست

مثلا برای تبلیغ ومانور دادن در رابطه با حجاب بدترین شکل همون موردی بود که شما گفتید

من یادم هست چند وقت پیش یک عده از خانم های محجبه توی خیابون ها به خانمها گل هدیه میدادن

ی فیلم چند دقیقه ای از یکسری جوان های لبنانی دارم که در نمایشگاهی انواع پوشش های حجاب رو برسر خانم های بی حجاب بازدید کننده قرار میدادند و دست آخر اونها رو میبردند جلوی آینه تا تغییر قیافه اشون رو شاهد باشند
خیلی هاشون از این تغییر لذت میبردند
بعد ازشون در مورد حجاب میپرسیدن که نظرتون یا شنیده هاتون در این باره چی بوده؟و الان چه نظری دارید.

در مورد خیلی از مسائل دینی متاسفانه به جای پرداختن به اهمیت وجود وتاثیرشون در زندگی بشر ،به مقوله عدم انجام ومیزان ومقدار گناه حاصل از سرپیچی از اون دستور پرداخته میشه

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
این کلیپ رو ببینید: سه تن از جوانان مسلمان، حجاب را به زنان غیرمسلمان پیشنهاد میدهند. عکس العمل آنها دیدنی ست
[video]http://www.mehr.ir/files/videos/converted/1393/03/2510/1402771514-968771957_mp4_1402771802.mp4[/video]

آخرین ویرایش:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
یا مثلاً این ویدیو رو در مورد فواید حجاب و بی‌حجابی ببینید. میشه گفت، صحبت بین یک با حجاب و یک بی‌حجاب به صورت بی‌طرف هست:
[video]http://hw1.asset.aparat.com/aparat-video/7b03948d07a1127d90ca2033bb95e2bf997849__49703.apt[/video]

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
این کلیپ رو ببینید: سه تن از جوانان مسلمان، حجاب را به زنان غیرمسلمان پیشنهاد میدهند. عکس العمل آنها دیدنی ست
[video]http://www.mehr.ir/files/videos/converted/1393/03/2510/1402771514-968771957_mp4_1402771802.mp4[/video]

یا مثلاً این ویدیو رو در مورد فواید حجاب و بی‌حجابی ببینید. میشه گفت، صحبت بین یک با حجاب و یک بی‌حجاب به صورت بی‌طرف هست:
[video]http://hw1.asset.aparat.com/aparat-video/7b03948d07a1127d90ca2033bb95e2bf997849__49703.apt[/video]

سلام
تشکر از ارسالتون

فیلم اولی رو دیده بودم

دومی هم خیلی تامل برانگیز بود البته نکاتی رو که گفته بود موضوعات اصلی بحث حجاب نیست

حداقل در جامعه ی ما نیست

بحث کار و دانشگاه وهمسر و...

برای جامعه ای که اکثریت بانوان حجاب رو پذیرفتن ( در عمل موفق هستند یا نه بماند) باید راهکاری درمورد علت های مخالفت و موارد بد حجابی ( بنظرم واژه مناسبی نیست) پیدا کنیم

چرا بقیه شرکت نمیکنن:w20:

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
چه تاپیک باحالی!!:D

در زمان ما، دیگه با حدیث خواندن، کسی به دین ترغیب نمیشه بنظرم.

باید با هنر و تکنولوژی افراد رو به دین ترغیب کرد. یعنی با آهنگ، فیلم، انیمیشن و...

دقیقا همون کاری که غربی ها دارن انجام میدن و موفق هم هستن متاسفانه.(کلام رهبری هست)

دوم اینکه اگر میخایم کسی رو به دین دعوت کنیم باید کاری رو که پیغمبران میکردن رو بکنیم نه کاری که غرب میکنه(آیه الکرسی)

یعنی طرف مقابل رو به خدا دعوت کنیم (ارشاد)نه اینکه به خودمون دعوت کنیم(اغوا)

متاسفانه وقتی به خانمی میگیم حجابتون رو رعایت کنید، اگر خانم رعایت نکنه ناراحت میشیم. چرا باید ناراحت بشیم؟ چون حرف مارو گوش نمیده. خب این

وسط که مایی نباید وجود داشته باشه. باید بگیم خب من وظیفه م بود بگم. اگر انجام نمیده که خودش باید جواب خدارو بده. پس نباید ناراحتی ای وجود

داشته باشه. به عبارت دیگه داریم طرف مقابل رو به عقیده خودمون دعوت میکنیم تا حکم خدا. و این یعنی "من" ، که دقیقا کار غرب هست.

اگر با همچین نگاهی بریم جلو، دیگه طرز فکرمون روی حرفها و اعمالمون اثر بد نمیذاره که بعدش روی بقیه اثر نداشته باشه.

نکته دیگه اینکه اصلا معنی حجاب یعنی اینکه خوشگل نباشی برای نامحرم. اول برای زیاد شدن حیا و عفت خود زن هست و بعد مردمقابل.

پس چرا میخایم اصرار کنیم که حجابی داشته باشید که قشنگتون میکنه؟ اصلا قشنگی و خوشگلی در کار نیست. ولی متاسفانه میبینیم که همش سعی بر

این هست که روسری رو جوری بپوشن که خوشگل بشن. خب اگر بعد از یک مدت خوشگلیش دل آدمو زد، خب در میارن تا خوشگل تر بشن.

باید روی حیا و عفت کار بشه تا صرفا حجاب.

آخرین ویرایش:

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام

سال نوتون مبارک

به مسئله جالبی اشاره کردید

متاسفانه برخی مبلغین دینی در تبلیغاتشون بیشتر دنبال نهی کردن ها هستند

اینکه چه کارهایی رو نباید انجام بدیم وبیشتر دنبال ترسوندن هستند تا نشان دادن زیبایی ها

یک مسئله مهم شناخت مخاطب هست

مثلا برای تبلیغ ومانور دادن در رابطه با حجاب بدترین شکل همون موردی بود که شما گفتید

من یادم هست چند وقت پیش یک عده از خانم های محجبه توی خیابون ها به خانمها گل هدیه میدادن

ی فیلم چند دقیقه ای از یکسری جوان های لبنانی دارم که در نمایشگاهی انواع پوشش های حجاب رو برسر خانم های بی حجاب بازدید کننده قرار میدادند و دست آخر اونها رو میبردند جلوی آینه تا تغییر قیافه اشون رو شاهد باشند
خیلی هاشون از این تغییر لذت میبردند
بعد ازشون در مورد حجاب میپرسیدن که نظرتون یا شنیده هاتون در این باره چی بوده؟و الان چه نظری دارید.

در مورد خیلی از مسائل دینی متاسفانه به جای پرداختن به اهمیت وجود وتاثیرشون در زندگی بشر ،به مقوله عدم انجام ومیزان ومقدار گناه حاصل از سرپیچی از اون دستور پرداخته میشه

سلام!

با تشکر از استارتر محترم جناب مدیر

راستش با مطالعه متن ابتدایی تاپیک تمام گفته های خانم آگاهدخت در نظرم اومد!
دقیقا جریان گل
و همچنین کلیپ مربوط به کشور لبنان

،

بحث داقعا پیچیده ای هست!
و در عین حال مهم!
فکر میکنم کم و بیش در دستور کار دولت های مختلف قرار گرفته در سالیان دور و نزدیک!
و یا مدیران ، مسئولان و فعالان فرهنگی کشور این مورد دغدغه شون بوده!
و چه بسا فعالیت هایی در شهرها و استان ها اتفاق افتاده ، اما خب ...

در جواب شوال شماره 1 استارتر:
باید گفت خب جواب شما در همون متن ابندایی هست!
دقیقا همون مواردی که باعث انزجار شده ...

و اما در جواب سوال دوم:
باید بحث کرد
باید حرف زد
باید جمع بندی کرد

،

و واقعا ممنون به جهت مطرح نمودن این موضوع ...

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

با عرضه سلام و خسته نباشید خدمت دوستانه عزیزم.....

غرب و دنیای لادین تلاش می کند دین را امري موهوم و خرافی جلوه بدهد، اما در مقابل معنویت دین شکست خوردند .

اما حالا سعی دارند دین را امري خصوصی جلوه دهند . می خواهند با ترویج دین خصوصی «درد دین» را از دین مردم حذف کنند .

براي این کار تبلیغ دین هم می کنند!... گویی همه به نوعی معنویت را ترویج می کنند! ولی دین خالی،نه......فریب نخورید...

دو نوع علاقه به دین وجود دارد؛

یک نوع علاقه به دین، که البته شایع تر هم هست، علاقه به دینِ خود است. انسان بگوید نمازم، قرآنم و...

اما یک نوع دیگر از علاقه به دین، این است که انسان بگوید علاوه بر علاقه به دین خودم، درد دین هم دارم ... و مهمترین درس عاشورا، درد دین است...

داشتن درد دین حساسیت به دو امر را لازم دارد ۱- حساسیت به امر خدا، ۲- حساسیت به ولی خدا، .... چگونه درد دین را در خودمان افزایش دهیم؟ ...

درد دین در مهندسی فرهنگی جامعه چه نقشی دارد؟...

مثال از حاضر بزنم تا دوستان کلام امو بهتر متوجه بشن....

آقا سید مهدی قوام، بعد از منبرش در چهار راه سیروس تهران، دید یک زنِ فاسدی کنار خیابان ایستاده است. رفت به آن زن گفت: خانوم بیا اینجا. زن آمد. سید مهدی گفت: از این عملِ زشت در ماه چقدر در می آوری؟ من اگر بیشتر از آن مبلغ بدهم دیگر انجام نمی دهی؟ زن گفت : نه. انجام نمی دهم. آن زن تا آخر عمرش حقوق بگیر سید مهدی قوام بود و پاک زندگی کرد!
آقا سید درد دین داشت،نمیگفت هرکی رو تو گوره خودش میخوابونن یا هرکی صلاحه دنیا و آخرته خود اشو بهتر میدونه...

این که دوسته عزیزمون اومده و این مطلبو موضوع بحث کردند،یعنی درد دین داره...و حجابه خانواده اش و نماز و روزه خودش برای دین و ایمانش کافی نیست.....خدا خیرت بده میثم عزیز و خانم معلم گرامی

ما بر عکس عمل میکنیم.....دین رو با توجه به مسائل روز تفسیر میکنیم،این اشتباهاهه...واقعن حرص آدم درمیاد...

دین دینه،قابل به روز شدن و تغییر و مطابقه زمونه شدن نیست،درسته نیاز های روز امونو داره اما،ما باید روش های تبلیغ امونو به روز کنیم......

مثلن دیگه خیلی از جووونای حالا ،حال و حوصله خوندنه کتب بزرگ و سنگین اسلام رو ندارن،بیایم این کتابو ساده نکات اشو برداریم و مثله این روایات،بیان کنیم...

در ایستگاههای اتوبوس تو تهران یه کاره جالب شده که شایسته تقدیر،آیاته قرآن رو که خطاب به ماست،کوچیک درست کردن و چسبوندن اونجا...مثلن،وای بر کم فروشان....

عابر رد میشه و یه لحظه نگاش می افته......خعلی اثر گذاره...

نمیدونم اجازه دارم برم تو بحث های اشتباهاته امروز جامعه مبلغ؟ دفعه قبل،مدیره قبلی تالار کله تاپیو حذف کردند...نباید صورتو پاک کرد....لااقل میتونیم پاک نکنیم

عجب منبری رفتم،ببخشین دوستان،خوشحال شدم مطلب و تاپیکو دیدم...گفتم یکم حرف مونده تو دلم،بزنم:gol::gol::gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
پست موقت

پست موقت

با عرضه سلام و خسته نباشید خدمت دوستانه :Dعزیزم.....

نمیدونم اجازه دارم برم تو بحث های اشتباهاته امروز جامعه مبلغ؟ دفعه قبل،مدیره قبلی تالار کله تاپیو حذف کردند...نباید صورتو پاک کرد....لااقل میتونیم پاک نکنیم

عجب منبری رفتم،ببخشین دوستان،خوشحال شدم مطلب و تاپیکو دیدم...گفتم یکم حرف مونده تو دلم،بزنم:gol::gol::gol:

سلام
خسته نیستیم ممنون

شما منبر برید هرجا لازم شد پایه ی صندلی رو جا به جا میکنیم

نگران حذف تاپیک نباشید :D

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم تبلیغ برای هر چیزی از جمله حجاب نباید به صورتی باشه که بخوان عقایدشون رو تحمیل کنن
خیلی دیدم که اکثر کسانی که مجحبه و مذهبی هستن نگاهشون به کسانی که بی حجابن یا حجاب درستی ندارن بده، باهاشون رفتار درستی ندارن و فکر می کنن چون طرف حجاب درستی نداره پس آدم خوبی نیس و همین باعث میشه آدمای بدحجاب نسبت به کسانی که محجبه یا مذهبی هستن دید خوبی نداشته باشن و همه ی آدمای مذهبی رو آدمایی خشک مذهب و عبوس بدونن و نخوان که حرفاشونو گوش بدن و این جوری راه تبلیغ بسته میشه
بنابراین به نظرم در درجه اول فرد مذهبی یا مبلغ باید خودش رو در مقابل طرف مقابل برتر ندونه و نوع پوشش طرف رو به باد انتقاد نگیره و طرف رو از آتیش جهنم و این چیزا نترسونه و همون طور که دوستمون گفت سعی کنه بیشتر زیبایی ها رو نشون بده تا این که طرف رو بترسونه
خود من آدم خیلی مذهبی ای نیستم و اون جوری نیستم که خیلی اهل رعایت حجاب باشم، جلوی کسی که مذهبیه و مقیده به احترامش روسری سرم می کنم و جلوی کسی هم که راحته راحتم، دور و برم تو فامیل هم آدمای مذهبی زیادی هست، یه سریاشون کاری به کار اینکه تو چجوری هستی ندارن و با تو هم عین بقیه آدمای اطرافشون هستن ولی یه سریاشون وقتی که باهاشون هستی سنگینی نگاهشونو حس می کنی، فکر می کنی هر لحظه دارن یه چیزی میگن در موردت و خیلی باید جلوشون خودتو بپای، حتی گاهی جلوی خودم هم از یه آدم دیگه ای که حجاب کاملی نداره بدگویی می کنن و آدم این جوری فکر می کنه که خب این حرفا رو تو خلوت خودشون در مورد من هم می زنن دیگه! این تناقضه این که حجاب دارن ولی غیبت هم می کنن به آدم دید بدی میده و باعث بدبینی میشه
به نظرم بهتره بره تو خلوت جلوی خود طرف باهاش حرف بزنه و راه و چاه نشونش بده تا اینکه با دیگران بشینه و در موردش بد بگه....خودم به شخصه با گروه اول که گفتم راحت ترم و بیشتر تو جمعشون میرم و اگه اون ها بخوان یه موقع صحبتی در مورد حجاب باهام بکنن راحت تر می پذیرم و گوش میدم تا حرفای گروه دوم رو

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
بهترین راه تبلیغ دین، عمل ماست.اگر عملا خودشو اثبات کنه، اونوقت زبونش تاثیرگذارتره.
یعنی یه آدم مذهبی، بد اخلاق و بد دهن نباشه.دروغ نگه.غیبت و زیراب زنی نکنه.
یه آدم مذهبی، روابط اجتماعی قوی داشته باشه و کاریزما باشه.در فامیل و اطرافیان به عنوان یه فرد خوش مشرب و خوش برخورد معروف باشه، نه یه آدم مغرور که همه رو از ازدید بالا به پایین نگاه میکنه و میخواد همه رو اصلاح کنه جز خودش!
یه آدم مذهبی باید خوب درس بخونه و مولد ثروت حلال در جامعه اسلامی باشه.کسب و کار راه بندازه و دست 4 تا جوونو بگیره، 4 تا خونواده رو از نداری، فقر و فساد ناشی از بیکاری نجات بده نه اینکه صرفا با دم زدن از ساده زیستی، بی عرضگی های خودشو گردن بی دینی دیگران بندازه و تلاش کنه که نقش مفید عملی داشته باشه نه صرفا زبانی!
یه آدم مذهبی تلاش عملی برای حل مشکلات اطرافیانش داره.

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
حجاب یه روزه و یه شبه اصلاح نمیشه.باید از بچگی و از دوران مدرسه رو باور و اعتقاد بچه ها کار کرد و بهشون چرایی حجاب رو آموزش داد.تا زمانی که به اعتقاد تبدیل نشه، نمیشه ترویجش داد.

حتما هم نیاز به عادت داره.باید روی عادات مردم و تغییر یا اصلاحش با استفاده از کار فرهنگی غیر مستقیم(مد و طراحی لباس)، تلویزیون و فیلم و ... کار کرد.آخرین راه تذکر مستقیم زبانی باید باشه.

ما چند تا بچه مذهبی نویسنده،تهیه کننده،برنامه ساز،کارگردان، طراح لباس و مد و ....تربیت کردیم یا داریم میکنیم که دارن کار اثربخش میکنن بعد اونوقت توقع داشته باشیم فرهنگ حجاب کامل بین مردم نهادینه شه؟

شهید یوسف الهی

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
اول اینکه تا زمانی که خودمون درست نکردیم درباره بقیه اظهار نظر نکنیم
بنظر من تا زمانی که ادم طعم شیرین ی چیزیو نچشه بهش به اون کار ترغیب نمیشه اگه کسی بفهمه با حجابش چقدر خدا خودشون خوشحال میکنه چقدر باعث رضایت امام زمانش میشه و چقدر باعث سلامت جامعش میشه با رغبت کامل به سمت حجاب میاد
باید طعم شیرین حجاب به طرف مقابل چشوند...

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دقیقا منم با زینب خانوم موافقم.
بهترین روش تبلیغ فردی، تبلیغ عملیه! که اولش نیاز به خودسازی داره. مبلغ باید رفتارش گویای اصول و اخلاق دین باشه به همین دلیله که تقریبا هرجایی توی دین ما شرط عادل بودن (عادل: کسی که گناه کبیره انجام نده و گناه صغیره رو تکرار نکنه) هست. پس خوده دین مشخص کرده که شرط اول اینه که مبلغ خودش درست عمل کنه که منطقا انسان از آدمی که رفتارش درست باشه پیروی میکنه. آدمی که خودسازی کرد و عدالت داشت با استمرار و تلاش میشه الگو!...خدا توی قرآن مبلغ اصلی دین یعنی پیامبر اکرم (ص) رو الگوی نیکو معرفی میکنه و این یعنی که مبلغ بایستی الگو باشه و چه الگویی بهتر از الگوی عملی و رفتاری؟

اما برای تبلیغ اجتماعی باید خیلی دقت بشه، چون یه کار زمان بر و حساسه، با کوچکترین افراط و تفریطی آدما موضع ضد دین میگیرن! قبول معارف دین در صورت بیان درست خیلی راحت امکان پذیره، اما با شکل و بیان درست و کارشناسی شده، چون امور دین امور غیر منطقی و غیر عقلانی نیست. به نظر شخصی من تبلیغ معارف دین و ایجاد باور دینی توی این شرایط اهمیت بیشتری نسبت به تبلیغ صرفا احکام دین داره (البته هر دو مهم هستن).
تبلیغ دین رو خیلی از مبلغا یه امر عادی و روزمره میدونن، در صورتی که باید خیلی روش کار بشه و روش های صحیح ایجاد بشه.

اما سوالات :

افراط و تفریط.
افراط و تفریط آفت تبلیغه که هردوش توی دین نهی شده.
نکته ی دیگه ای هم هست که اونم اینه که ما در مورد خیلی از چیزهایی که اهمیت چندانی نداره آموزش میذاریم اما در مورد امر به این مهمی آموزش لازم رو برای عموم مبلغان (و نه صرفا حوزوی ها) نداریم که اگه آموزش درست و تخصصی داشتیم این شرایط پیش نمیومد.

من بهترین راه رو تو این شرایط تبلیغ عملی میدونم، زمانی حرف من تاثیر داره که رفتار و اخلاقم دینی باشه...خیلی هم نیاز نیست سخت بگیریم، همین که امور روزمره رو درست انجام بدیم، تو برخورد با مردم درست رفتار کنیم، از مردم بگذریم، به مردم کمک کنیم حالا شده با یه لبخند، بعضی جاها که مشکلی نداره از حقمون بگذریم، به مردم احترام بذاریم، سلام کنیم اونم با لبخند، هرجایی نریم و هر حرفی رو نزینیم و ... . با انجام این کارها که خب روزمره هم هست خود بخود رفتار آدم میشه تبلیغ و حتی به جایی میرسه که حضور آدم میشه تبلیغ.

یه سری ابتکارات قشنگ هم زده شده که اونام خیلی تاثیر گذار و زیباست مثل کارهایی که گروه ((حسین کیست)) انجام میدن... مثل همین گل دادن و بیان معارف از این طریق و برخورد مناسب با مردم و کارای کوچیک اما با تاثیر بزرگ...مثلا از عوارضی رد میشیم، 500 تومن بیشتر بدیم برا ماشین بعدی و از عوارضی بخوایم به اونا بگه جاش چند تا صلوات بفرستن(این الان به ذهنم اومد!) و یا ...

آخرین ویرایش:

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

سلام
خسته نیستیم ممنون

شما منبر برید هرجا لازم شد پایه ی صندلی رو جا به جا میکنیم

نگران حذف تاپیک نباشید :d

سلام بر شما :d

الکی مثلن خعلی اینجا تلاش میشه و اتاقه فکره تبلیغات باشگاس:dهمکاری کنید بچه ها:d

بسمه الله

اقا چرا راهه دور بریم،یه نگاهی به قرآن بندازید،نوشته توش،نوشته چه جوری تبلیغ کنیم

والااا به خدا بعضی هاش مشکلاته الان وفردای من و شمارو حل میکنه.....مشکله الانه ما اینه که از قرآن استفاده نمیشه....

طرف میشینه واسه تبلیغ،اصلن یه حرفایی میزنه که مای مسلمون جا میخوریم،بعد برمیگرده میگه ،نرود میخه آهنی در سنگ....

و میگه شماها ذات اتون خرابه،چرا نماز نمیخونید،بله که نمیخونن،چرا کاری که نمیدونن چه فایده ای داره رو انجام بدن؟

خواهش میکنم دوستان این مطلب رو کامل بخوننن.....روش هارو نوشته

روش های تبلیغ در قرآن کریم

اجتناب از اکراه و اجبار مردم (آل عمران، آیات ۲۰ و ۶۴ و نساء، آیه ۸۰ و مائده، آیات ۹۴ و ۹۹ و آیات دیگر)،

استدلال و برهان (آل عمران، آیه ۸۶ و انعام، آیه ۵۷) چرا که بینه به معنای دلیل روشن است (مفردات الفاظ قرآن کریم، راغب اصفهانی، ص ۱۵۷)،

استفاده از حکمت (نحل، آیه ۱۵۲)،

استفاده از فطریات و تبیین نفع و ضرر عقلانی (مائده، آیه ۷۶، و انعام، آیه ۷۱ و عنکبوت، آیات ۱۷ و ۱۸)،

استفاده از موعظه (نساء، آیه ۶۳ و نحل، آیه ۱۲۵)،

مراعات اعتدال و میانه روی در ارتباط با مردم (اعراف، آیه ۱۹۹ و انبیاء، آیه ۱۰۶)،

انذار از عذاب های سخت آینده (بقره، آیه ۱۱۹ و مائده، آیه ۱۹)،

بشارت به مخاطبان (بقره، آیه ۱۱۹)،

تاکید بر مشترکات پذیرفته شده (آل عمران، آیه ۶۴)،

برانگیختن عقل و دعوت به تفکر در برابر سنت گرایی و آیین تقلیدی و هشدار نسبت به آن (بقره، آیه ۱۷۰ و مائده، آیه ۱۰۴ و زخرف، آیه ۲۴)،

جدال احسن (نحل، ۱۲۵)،

ساده گویی(مریم، آیه ۹۷ و دخان، آیه ۵۸)،

شناخت استعداد و قابلیت مخاطبان و برخورد متناسب با آنان (نحل، آیه ۱۲۵ و نجم، آیات ۲۹ و ۳۰)،

صبر و پایداری در برابر سختی ها و ناملایمات و فشارها (یونس، آیه ۱۰۹ و طه، آیات ۱۳۰ و ۱۳۲)،

صراحت و شفاف سازی (حجر، آیه ۹۴ و نساء ، آیه ۶۳)،

نگرش یکسان و پرهیز از تبعیض و تفاوت (انبیا، آیه ۱۰۶ و شوری، آیه ۱۵) و مانند آن.

حالا کی این روشها جواب میده؟

بهره گیری از این روش ها زمانی می تواند تأثیر مطلوب خود را به جا گذارد که مبلغ خود از شرایط مطلوب و مخاطبان از بستر و زمینه مناسبی برخوردار باشند.

مبلّغ باید به آن چه می گوید خود پایبند و عامل باشد (صف، آیه ۳)

از انگیزه و روحیه بالا و از خلوص، بهره مند باشد و چشم داشتی به مزد و اجر مادی و دنیوی از پول و مقام و اعتبار نداشته باشد (انعام، آیه ۹۰ و شوری، آیه ۱۵)

در بیان حق بخل نورزد.(تکویر، آیه ۲۴)

همچنین زمینه برای تأثیرگذاری پیام وجود داشته باشد و مخاطبان پیام، گرایش به ایمان واقعی داشته (روم، آیه ۵۳)

از روحیه بالا (ذاریات، آیه ۵۵)، روحیه تسلیم و حق پذیری (یس، آیات ۱۰ و ۱۱) برخوردار باشند

قلب هایشان مسدود و مختوم نباشد و از ابزارهای شناختی مناسب بهره داشته باشند (بقره، آیات ۶ و ۷ و روم، آیات ۵۲ و ۵۳)

از فقدان ابزارهای هدایتی رنج نبرند (یونس، آیات ۴۲ و ۴۳ و کهف، آیه ۵۷)

انسانی طغیان گر (ذاریات، آیات ۵۲ تا ۵۴) و لجوج و حق ناپذیر نباشند. (یس، آیات ۷ تا ۱۰ و فصلت، آیات ۴ و ۵).

دوستان و همکاران و عزیزان گرامی.....یا علی

rahino

کاربر ممتاز

rahino

کاربر ممتاز
اینم یک نمونه کم کاری فرهنگی صدا و سیما چون بنده فکر میکنم صدا و سیما یکی از مهمترین ابزارهای نشر فرهنگ هست
که متاسفانه اکنون رسالت نشر فرهنگ کره را انجام میدهد

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینم یک نمونه کم کاری فرهنگی صدا و سیما چون بنده فکر میکنم صدا و سیما یکی از مهمترین ابزارهای نشر فرهنگ هست
که متاسفانه اکنون رسالت نشر فرهنگ کره را انجام میدهد

سلام

به نظر من این دو موضوع ارتباط چندانی باهم ندارن

و دو موضوع جدا هستن و هرکدوم جای خودشون رو دارن

بنظرم بخش عمده این موضوع به فرهنگ خانواده ها بر میگرده!

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

سلام

سلام.
چرا دیگه ربط داره!...رسانه(چه رسانه ملی و چه ویدئو رسانه خانگی و ...) نقش خیلی مهمی توی تبلیغ دارن...نگفتم تبلیغ دین، کلا تبلیغ. اما متاسفانه خیلی خیلی بد کار کردن. واقعا بد! مخصوصا ویدئو رسانه خانگی که مشخص بود هیچ نظارتی رو ساخت این فیلم ها نبود...
فیلم های داخلی ما رواج یکسری تضادهای رفتاری و فرهنگی با اعتقاد ماست، چه برسه به فیلم های خارجی و چه بسا همین فیلم های خارجی بهتر باشه! ... درسته همین سریال های کره ای سرگرم کنندست و شاید نکات آموزنده ایم داشته باشه اما توی متن سریال یسری نکاتی داره که باید قبل پخش حداقل بش توجه و کارشناسی میشد.
بحث رسانه بحث مهمیه که متاسفانه توی جامعه ما اونچنان که باید سازماندهی شده و با برنامه ریزی و مدیریت نیست...
از موضوع تاپیک دور نشیم، خلاصه رسانه و سینما و تلویزیون اگه تبلیغ دین رو نمیکنه (به فراخور ابزار و شرایط خودش) لا اقل ضد تبلیغ نکنه، لااقل ایجاد تضاد فرهنگی و اعتقادی نکنه!

rahino

کاربر ممتاز

سلام

نظر شما متین
بنده از موضع تبلیغ به رسانه نگاه کردم
ما نباید نقش ماهواره ها رو در ارتباط با تغییر فرهنگ خانواده ها نادیده بگیریم
من آقایی رو میشناختم که نسبت به حجاب خانومش سخت گیر بود حالا بعد چند سال دخترشون که بزرگ شده وقتی بهشون میگی این طرز حجاب دخترت مناسب نیست میگه الان اگه اینجوری نباشی عیبه
فرهنگ خانواده ی پدری این آقا بر مبنای حیا هستش حالا این فرهنگ جدید از کجا سر در آورده از همین تبلیغاتی که متاسفانه بسیار برا خانواده های جدید گیرا بوده
خانواده در جامعه زندگی میکنه و بالطبع تحت تاثیر جامعه و وسایل ارتباط جمعی نیز هست و این یک رسالت سنگین است که افرادی که کار فرهنگی انجام میدهند باید مد نظر قرار بدهند

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
حالا که بحث به اینجا کشیده شد منم ی سوال بپرسم( البته اگه اجازه هست)
این بنرها و عکس هایی که واسه تبلیغ کردن حجاب وجود داره بنظرتون درست هستن؟؟؟ ایا واقعا روش های بهتری وجود نداره؟؟؟ ادم واقعا بعضی هاشون که می بینه نمی دونه چی بگه
منظورم اینا هستن

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
این بنرها و عکس هایی که واسه تبلیغ کردن حجاب وجود داره بنظرتون درست هستن؟؟؟ ایا واقعا روش های بهتری وجود نداره؟؟؟ ادم واقعا بعضی هاشون که می بینه نمی دونه چی بگه
منظورم اینا هستن

یکی هم دیروز خوندم که خاهرم چرا برا نامحرم ارایش میکنی :|
یعنی اگه مردی رو زمین نبود خانما ارایش نمیکردن :|
مملکت داریم.....

aozita

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا وقتی حجاب ی اجباره هیچکی قبولش نمی کنه حتی خدا.....
وقتی این تبلیغا جواب میده که ما حق انتخاب داشته باشیم.............................

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
یکی هم دیروز خوندم که خاهرم چرا برا نامحرم ارایش میکنی :|
یعنی اگه مردی رو زمین نبود خانما ارایش نمیکردن :|
مملکت داریم.....
درست ارایش کردن برای خانوما لذت بخش و روی روحیه و شادابی زن تاثیر داره......
ولی منظور از این جمله فکر میکنم این باشه که زن نباید جلوی نامحرم ارایش نامعقول داشته باشه و میتونه در خونه برای خودش ارایش کنه
میدونم این حرفم ربطی به بحث نداشت فقط خواستم اون جمله توضیح بدم

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نظر شما متین
بنده از موضع تبلیغ به رسانه نگاه کردم
ما نباید نقش ماهواره ها رو در ارتباط با تغییر فرهنگ خانواده ها نادیده بگیریم
من آقایی رو میشناختم که نسبت به حجاب خانومش سخت گیر بود حالا بعد چند سال دخترشون که بزرگ شده وقتی بهشون میگی این طرز حجاب دخترت مناسب نیست میگه الان اگه اینجوری نباشی عیبه
فرهنگ خانواده ی پدری این آقا بر مبنای حیا هستش حالا این فرهنگ جدید از کجا سر در آورده از همین تبلیغاتی که متاسفانه بسیار برا خانواده های جدید گیرا بوده
خانواده در جامعه زندگی میکنه و بالطبع تحت تاثیر جامعه و وسایل ارتباط جمعی نیز هست و این یک رسالت سنگین است که افرادی که کار فرهنگی انجام میدهند باید مد نظر قرار بدهند

بله شما درست میفرمایید اما من نقل قولی که از شما گرفتم ملاک من براساس تصویری که شما قرار دادین بوده

که نوشته شده بود " رسانه ی ملی" من ملاک حرفم رسانه ی ملی بود و نه در تصویر شما و نه در حرفای من حرفی از ماهواره زده نشده

من نمیدونم چرا اینقد قاطعانه جواب منو دادین:huh:

اون بحثش جداست و تا حدودی در مورد ماهواره حرفاتون صادقه کما اینکه هر تکنولوژی ساخته ی انسان هم فایده داره هم ضرر...

این خود ما هستیم که باید استفاده صحیح رو از امکانات پیرامون خودمونو یاد بگیریم

.
.
.
خب مسلمه که سریالی که توسط رسانه ملی پخش میشه باید از ی سری فیلتر ها عبور کنه

و خب نکته دومی که هست باید تنوع برنامه باشه در رسانه ی ملی علمی فرهنگی خانوادگی مذهبی و...

اینطور نیس که ما همش به مذهب توجه کنیم و سایر بخش ها رو نادیده بگیریم یا برعکس...

همین تنوع برنامه ها و کانال ها خودش ی راهکار مثبت جهت عدم استفاده از ماهواره هست

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام،

حالا،

سلام
اگه نحوه تبلیغ دین رو در بلاد کفر (!!) یعنی اروپا با کشور خودمون مقایسه کنیم خیلی چیزا مشخص میشه...
در اروپا وقتی دارید بیرون قدم میزنید یک جوان خوش تیپ با ظاهری کاملا مرتب و آراسته (کت و شلوار و کراوات) خیلی با ادب میاد جلو و با شما چند قدمی رو هم قدم میشه و یه کتاب دینی رو بهتون هدیه میده... و ازتون درخواست میکنه که مطالعه کنید و درصورتی که سوالی داشتید یا علاقمند بودید در جلساتشون شرکت کنید...
در کشور خودمون هم گند زدن تو امر به معروف و هم نهی از منکر... یعنی رفتار کسی که امر به معروف میکنه و یا نهی از منکر میکنه دیدنی هستش!!:biggrin: حداقلش اینه که یک نیروی نظامی عهده دار این کاره که خیلی زشته... کسی که قصد اصلاح و هدایت داره نباید قدرتی داشته باشه!! باید فقط خواهش کنه... همین!!
ولی متاسفانه برنامه ریزی کنندگان برای این مسائل کاسه داغتر از آش هستن (دلواپسان) و گند میزنن به باور و اعتقاد ملت...

مطلب دیگری که هست اینه که همش داریم تبلیغات میکنیم که تمام ملت های جهان در فساد غرق هستن و فقط ایران اسلامی هست که پرچم دار اخلاق و دین هست!!!! (توی پست چند تا از دوستان کاملا مشهوده)
کلام آخر... اصلاح این جامعه تقریبا غیر ممکنه...

Lamister-iran

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام،

سلام ، تبريک ميگم عيد رو بهتون.

الان مشکل خوندن اين احاديث که نيست؟

مشکل نوعه برخورد هست.(اگه درست فهميده باشم)

دو تا قضيه جا افتاده:
اون بده خدايي که اين متن رو خونده کي بوده ؟روحاني يا غير روحاني
اون متن حتما يه پيش زمينه و پس زمينه اي داره(من نديدم روحاني هايي که سخنراني ميکنن بدون پيش زمينه و مقدمه چيني مستقيم اين احاديث رو بگن.)

حالا،

از نظر من ديد کوتاه بيني افراد مهم هست، الان به بعضي از مذهبي ها احاديث ازدواج رو که ميگيم ناراحت ميشن چرا؟
چون باب سليقه اون فرد نيست
فک ميکنن هر چي ما دوست داريم حکم وحي هست هر چي باب ميلمون نيست خرافاته و تحريف شد
ه
تو بقيه موضاعات هم همين طور هست
واسه بعضي از مذهبي ها که احکام نماز هم بايد باب ميلشون باشه.

اين ها رو که ميگم تجربه دارم

شخصيت شما واسه اون فرد مهم و تاثير گذار هست(که از شما چه شخصيتي تو ذهنش حک شده)
نوع رفتار گذشتتون واسه اون فرد مهم و تاثير گذار هست(که ببينه عملتون با رفتارتون تناقض داره يا نه)
نحوه برخورد و نوع پوشش تون مهم و تاثير گذار هست (از يه فرد با تيپ غربي زياد تاثير پذيري توقع نميره)
و خيلي مسايا ديگه که الان وقت ندارم توضيح بدم.

در کل دنبال يه سبک خاص نباشيد(چون شرايط فرق ميکنه)
اصول رو ياد بگيريد و طبق برداشت خودتون تو اون موقعيت رفتار کنيد.

کم پيدا هستين...

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم اینا هستن

متاسفانه همین تبلیغات نادرست یکی از دلایل عدم پذیرفتن حجاب هستش، با این نوع تبلیغات فقط شان حجاب کم میشه و اینجوری افرادی که به دنبال حجاب و تبلیغش هستن افرادی بی سواد و بی منطق جلوه داده میشن
این همه دلیل واسه داشتن حجاب تو قرآن و کتابای دیگه آورده شده، چرا اینا؟؟؟
این نوع تبلیغ فقط سوژه خوبی برای مسخره کردن و زیر سوال بردن اسلام هستش

با این هم موافقم که ماهواره و برنامه هاش نقش زیادی تو تغییر فرهنگ و آزادتر شدن پوشش داشته
شاید این برنامه ها توی یه خونواده ی آزاد که همیشه راحت بودن و براشون حجاب معنای خاصی نداشته تاثیر نداشته باشه ولی تو یه خانواده ای که حجاب رعایت می شده یا اجباری بوده قطعا تاثیر زیادی داره مخصوصا رو فرزندان اون خانواده، چون یه نوع تناقض ایجاد می کنه برای شخص

آخرین ویرایش:
بالا