[ شناخت فرصت‌های شغلی برای مهندسین شیمی ]

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام دوستان ...

با توجه به اینکه رشته
مهندسی شیمی یک رشته نسبتا جدید و شناخته نشده در صنعت کشور ما هست و معمولا فارغ‌التحصیلان این رشته شناخت مناسبی از فرصت‌های شغلی مناسب برای مهندسین شیمی ندارند، این تاپیک رو ایجاد کردم تا دوستان شاغل و غیر شاغل اطلاعات خودشون رو در رابطه با فرصت‌های شغلی یک مهندس شیمی در صنعت به اشتراک بذارند.

به بیان ساده بفرمایید که در حال حاضر مهندسین شیمی در چه واحدهای صنعتی و تولیدی و به اجرای چه وظایفی مشغول هستند.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
:w20:
خوب کورش جان من فکر می کنم همه خودشون میدونن که مهندس شیمی تو شرکتهای مشاوره ومهندسی میتونند مشغول باشند.که کارشون تو شرکتهای مشاوره بیشتر تهیه PFD و P&ID است که کار راحتی هم نیست چون عمولا دست تنها و همه کارها رو خودشون باید انجام بدن.
اگر هم مثل من بیفتن تو شرکتهای تولید کننده تجهیزان نفت و گاز که میشی اچار فرانسه و باید از همه چیز اطلاعات داشته باشی (البته باسواد نمیشن چون تخصصی رو یه چیز رو نمیکنیم از همه چی درحد کاتالوگ اطلاعات داریم)
در کل کار مهندسین شیمی خیلی گسترده ست و بستگی به شرکت و سازمانی داره که مشغول می شن من چند نمونه که دیدم رو میگم:
یکیش خودم که تو یه شرکت ساخت تجهیزات نفت و گاز مشغولم ماها باید اطلاعات سایزینگ تجهیزات رو داشته باشیم .

یکی از شرکتهایی که ما باهاشون سرو کار داریم شرکت های تآمین کننده اینترنال برجها و مخازن هستند که یک سری از مهندسین اونها هم مهندسین شیمی هستن.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام و سال نو همه مهمانان و اعضاي گرامي مبارك اميدوارم سال جديد سرشار از موفقيت و بهروزي باشه براي همگي

از مديران عزيز بابت ايجاد چنين تاپيكي تشكر و قدرداني ميكنم

بطور خلاصه مهندس به كسي گفته ميشه كه علم رو به پول تبديل كنه، تبديل كردن علم به علم كار دانشمند هستش، پس اين شد تعريف يك مهندس. حالا در مورد مهندس شيمي هم همونطور كه تعريف ارائه شده پيداس از اين قاعده جدا نيست.

فرصتهاي شغلي براي يك مهندس باتجربه و كم تجربه و بي تجربه كاملا متفاوت هستش.
به طور كلي اگر تجربه كاري نداريد بهتره سراغ شركتهاي توليدي بريد، حالا يا شركتهاي زير مجموعه نفت و پتروشيمي،‌ يا صنايع معدني، يا صنايع دارويي و غذايي. يك مهندس شيمي قبل از همه چيز نيازمند هست تا يك ديد صنعتي از رشته‌اي كه خونده، داشته باشه.

با داشتن كمي تجربه كاري ميتونيد در عرصه شركتهاي طراحي و راه اندازي عرض اندام كنيد

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ازکارهای دیگه ای که بچه های مهندسی شیمی میتونن انجام بدن نظارت بر صنایع هست
مثلا یه مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی میتونه بعنوان بازرس شرکت های صنایع غذایی تو دادگستری مشغول به کار بشه ;)

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام و سال نو همه مهمانان و اعضاي گرامي مبارك اميدوارم سال جديد سرشار از موفقيت و بهروزي باشه براي همگي

از مديران عزيز بابت ايجاد چنين تاپيكي تشكر و قدرداني ميكنم

بطور خلاصه مهندس به كسي گفته ميشه كه علم رو به پول تبديل كنه، تبديل كردن علم به علم كار دانشمند هستش، پس اين شد تعريف يك مهندس. حالا در مورد مهندس شيمي هم همونطور كه تعريف ارائه شده پيداس از اين قاعده جدا نيست.

فرصتهاي شغلي براي يك مهندس باتجربه و كم تجربه و بي تجربه كاملا متفاوت هستش.
به طور كلي اگر تجربه كاري نداريد بهتره سراغ شركتهاي توليدي بريد، حالا يا شركتهاي زير مجموعه نفت و پتروشيمي،‌ يا صنايع معدني، يا صنايع دارويي و غذايي. يك مهندس شيمي قبل از همه چيز نيازمند هست تا يك ديد صنعتي از رشته‌اي كه خونده، داشته باشه.

با داشتن كمي تجربه كاري ميتونيد در عرصه شركتهاي طراحي و راه اندازي عرض اندام كنيد
همیشه برام سوال بود، آیا میشه تو این شرکتهای تولیدی که گفتی، بصورت موقت کار کرد، بدون کارت پایان خدمت!! تا سابقه کار و تجربیات بره بالا؟؟؟؟

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام.
اولا توی کشور ما هیشکی سر جای خودش سر کار نیست!!!
مهندسی شیمی باید در زمینه ی طراحی فرآیند و نصب و راه اندازی و کنترل یک مجموعه ی پالایشگاهی و پتروشیمی یا هر سیستم و کارخونه ای که از دستگاههای تبادل حرارت و تغییر فشار و واکنش شیمیایی و تبادل جرم و انرژی استفاده میکنن مشغول به کار بشه و فرقی هم نمیکنه کدوم صنعت باشه...
یه مهندس شیمی باید با کار پمپ و کمپرسور و مبادله کننده ی حرارتی و برجها و راکتورها و ... آشنا باشه و بدونه برای درست کار کردن سیستم چه متغیرهایی باید کنترل بشن و برای راه اندازی و نصب این تجهیزات چه مسائلی رو باید مد نظر داشت...
ولی خودمونو با مهندسین شیمی آمریکا که مهد مهدسی شیمی هست مقایسه کنیم!!!!!هیچ اعتماد به نفسی برای هیچ کدوم از ایم کارها نداریم!!!!چون بهمون یاد ندادن!!!!چون تموم آرمانامون شده استخدام شدن در یه شرکت دولتی مثه نفت و گاز!!!!چون صنعتی نداریم ...

alexmorgan

کاربر بیش فعال
با سلام.
اولا توی کشور ما هیشکی سر جای خودش سر کار نیست!!!
مهندسی شیمی باید در زمینه ی طراحی فرآیند و نصب و راه اندازی و کنترل یک مجموعه ی پالایشگاهی و پتروشیمی یا هر سیستم و کارخونه ای که از دستگاههای تبادل حرارت و تغییر فشار و واکنش شیمیایی و تبادل جرم و انرژی استفاده میکنن مشغول به کار بشه و فرقی هم نمیکنه کدوم صنعت باشه...
یه مهندس شیمی باید با کار پمپ و کمپرسور و مبادله کننده ی حرارتی و برجها و راکتورها و ... آشنا باشه و بدونه برای درست کار کردن سیستم چه متغیرهایی باید کنترل بشن و برای راه اندازی و نصب این تجهیزات چه مسائلی رو باید مد نظر داشت...
ولی خودمونو با مهندسین شیمی آمریکا که مهد مهدسی شیمی هست مقایسه کنیم!!!!!هیچ اعتماد به نفسی برای هیچ کدوم از ایم کارها نداریم!!!!چون بهمون یاد ندادن!!!!چون تموم آرمانامون شده استخدام شدن در یه شرکت دولتی مثه نفت و گاز!!!!چون صنعتی نداریم ...

حالا صنعت بکنار، وقتی استادای دانشگاه نمیدونن تو صنعت چه خبره، فقط یه مشت فرمول میکننن تو مخ دانشجو، آخرش هم میشه همینی که می بینیم، این همه نیروی کار الاف می چرخن، هیشکی هم به فکر این مشکل نیست. درسته مهندسی شیمی خیلی گسترده است ولی وقتی دنبال کار که می ری هیشکی دید درستی از رشته ای که خوندی نداره، چندین سال صنعتمون داره درجا میزنه، همه هم به فکر خودشون هستن که مبادا یه نیروی جوان بیاد شاخ بشه واسشون، یه جوری شده که باید دنبال یه پارتی بگردی تا بتونی کار پیدا کنی .... ، در کل اگه توی یه آزمون استخدامی هم قبول نشی اونوقت دیگه آینده ای مبهمی در انتظارته.
به امید روزی که خروجی دانشگاهها به اندازه نیاز کشور باشه نه مث حالا، این همه جوونو چند سال الاف میکننن آخرشم می بینی که ....،
در نهایت هم توکل به خدا باید داشت ...

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حالا صنعت بکنار، وقتی استادای دانشگاه نمیدونن تو صنعت چه خبره، فقط یه مشت فرمول میکننن تو مخ دانشجو، آخرش هم میشه همینی که می بینیم، این همه نیروی کار الاف می چرخن، هیشکی هم به فکر این مشکل نیست. درسته مهندسی شیمی خیلی گسترده است ولی وقتی دنبال کار که می ری هیشکی دید درستی از رشته ای که خوندی نداره، چندین سال صنعتمون داره درجا میزنه، همه هم به فکر خودشون هستن که مبادا یه نیروی جوان بیاد شاخ بشه واسشون، یه جوری شده که باید دنبال یه پارتی بگردی تا بتونی کار پیدا کنی .... ، در کل اگه توی یه آزمون استخدامی هم قبول نشی اونوقت دیگه آینده ای مبهمی در انتظارته.
به امید روزی که خروجی دانشگاهها به اندازه نیاز کشور باشه نه مث حالا، این همه جوونو چند سال الاف میکننن آخرشم می بینی که ....،
در نهایت هم توکل به خدا باید داشت ...
اینجورام نیس
والا تو دانشگاه درپیت ما چندتا از استادامون جوری درس میدن که حس میکنی تو کارخونه داری از کارمنداش چیزی یاد میگیری:)
البته اساتیدی هم داریم که اگه برگه های کاغذشونو ازشونقرض بگیری کلاسو باید تعطیل کنن
طبق گفته ی یکی از دوستان که تو صنعت هستن خیلی از چیزا رو غیر از تو خود شرکت ها و صنایع نمیشه یاد گرفت!
پس نباید نسبت به آینده ی شغلی اونقدر نا امید بود

(عبدالله)

عضو جدید
سلام

در تکمیل حرف دوستان ...

خیلی ساده که بخوایم جواب بدیم :

معمولا هرجایی که رشته شیمی و مهندسی مکانیک مشغول به کار باشن! یا بهتر بگم

پتانسیل کار رو داشته باشن!!

از یک واحد تولیدی وایتکس کوچک گرفته تا پتروشیمی و پالایشگاه ووو ...

متاسفانه مسیر بعضی از دانشگاه های کشور ما (به هر دلیلی) از مسیر صنعت

فاصله گرفته(البته نه تمام دانشگاه ها)

و بدست آوردن اطلاعات متناسب با صنعت برای یک دانشجو بدون سابقه کار و حتی

کسی که به تازگی استخدام شده بیشتر به خواست خود فرد و پیگیری وی بستگی داره!!

که این هم میتونه خوب و هم میتونه اثر بدی داشته باشه!

ازکارهای دیگه ای که بچه های مهندسی شیمی میتونن انجام بدن نظارت بر صنایع هست
مثلا یه مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی میتونه بعنوان بازرس شرکت های صنایع غذایی تو دادگستری مشغول به کار بشه ;)

و همچنین به عنوان ناظر در بانک , استانداری و ...

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
ممنون از نظرات دوستان گلم که در بحث شرکت کردن. این نکته رو یادآوری کنم که ما در این تاپیک دنبال راه حل برای مشکلات صنعت کشور نیستیم، یعنی فرض رو بر این میذاریم که دانشجو آمادگی‌های لازم رو داره و یا در صنعت کسب می‌کنه، در حقیقت هدف از این تاپیک شناخت صنایعی هست که یک مهندس شیمی می‌تونه در اون فعالیت کنه . من براتون چند تا مثال عملی می‌زنم تا بهتر هدف رو درک کنید.

دوستی دارم که در یک شرکت طراحی و ساخت مخازن تحت فشار کار می‌کنه و در مناقصات مختلف با توجه به نیاز کارفرما نسبت به طراحی سیستم مورد نظر اقدام می‌کنه.

دوست دیگه‌ای در یک شرکت تولیدی مواد شوینده به عنوان مهندس ناظر بر کیفیت محصول کار می‌کنه.

یا مطلع هستم که دوستان مهندسی شیمی گرایش‌های مرتبط با گاز در شرکت‌های گاز رسانی (هم طراحی خطوط انتقال و هم نظارت بر اجراء) مشغول به کار هستند.

همه می‌دونیم که فکر اصلی و ابتدایی برای کار مهندسین شیمی به استخدام در صنعت نفت و گاز مربوط میشه ولی منظورم از ایجاد این تاپیک اینه که اگه اونجا نشد چه فرصت‌هایی هست، چون امکان استخدام خیلی از دوستان (مثل خانوم‌ها) در صنعت نفت و گاز پایین هست.

لطفا پست‌هاتون رو به صورت موردی بفرمایید تا خوندنشون راحت‌تر و سریع‌تر باشه . مجددا ممنونم :gol::gol::gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یکی از کارای دیگه ای که مهندسای شیمی میتونن انجام بدن و ظاهرا درآمد خوبی هم داره آنالیز کالاهای صدراتی و وارداتی و ایناس......
بهشون نمونه میدن و اونام آنالیزش میکنن و ترکیبات موجود رو با درصد دقیق بدست میارن و میفرستن برای کارفرما
از مکان های دیگه برای کار مهندسای شیمی میشه به شرکت های پلیمر و اینا اشاره کرد که توشون زمینه ی کار برای بانوان هم هست
از بهترین مکان هایی که مهندسای شیمی(بانوان) میتونن مشغول به کار بشن کارخونه های صنایع غذایی ه (تو اطرافم این یه موردو دیدم) تو منطقه ی شمالی کشور هم که ازین کارخونه ها به وفور یافت میشه;)

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جداي از صنعت مثل بقيه رشته ها با مدرك فوق ليسانس و دكترا ميتونيم جذب وزارت علوم بشيم

hadishs

عضو جدید
با تشکر از این تایپیک جالب، سوال من اینه که با چه مقدار سرمایه (حداقل) میشه یه کار تولیدی که مختص مهندس شیمی باشه ایجاد کرد؟
اگه ممکنه چند تا مثال بزنید. مثلا تو بخش صنایع غذایی برای تولید مثلا سالاد الویه! یا خشک کردن میوه (فکر کنم یه جایی در این مورد بحث شده بود اما پیداش نمیکنم). یا مثلا تو بخش هایی که بیشتر با نفت ارتباط داشته باشه، مثل تولید پلاستیک نایلون.

خیلی ممنون

habib fasa

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی مهندسای گل.
من به طور اجمالی اطلاعاتی در زمینه وظایف وکار مهندس شیمی دارم که واستون شرح میدم.
امروزه هر مهندس شیمی باید در یکی از رشته های تخصصی مهندسی شیمی کار کند.بعضی گرایش ها تعلیمات بخصوص در دوره های لیسانس به دانشجویان داده می شود وبرخی دیگر در دوره های فوق لیسانس احتیاج به تحصیل دارد و برخی از گرایش ها تنها با کسب تجربه کاری پس از فارغ التحصیلی ممکن است.
واما مهمترین زمینه های کاری مهندسی شیمی عبارتست از:

1-تحقیقات
که در این زمینه کار بصورت تخصصی بوده وباید فوق یا دکترا در زمینه پدیده های انتقال داشته وبتواند تحقیقات اکتشافی انجام دهد
2-توسعه فرآیند

3-طرح وبرآورد فرآیند
4-طرح کارخانه
5-ساختمان
6نظارت بر تولید
7ـسرویس فنی
8ـفروش محصول
حالا ارگان فرقی نمیکنه شرکت نفت گاز تولیدی خصوصی و...باشه در این مکان ها جای مهندس شیمی هست وجز حیطه کاری مهندس شیمی می باشد اگه کسی تو هر قسمتش سوالی داره بنده در خدمتم.
موفق باشید.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
با تشکر از این تایپیک جالب، سوال من اینه که با چه مقدار سرمایه (حداقل) میشه یه کار تولیدی که مختص مهندس شیمی باشه ایجاد کرد؟
اگه ممکنه چند تا مثال بزنید. مثلا تو بخش صنایع غذایی برای تولید مثلا سالاد الویه! یا خشک کردن میوه (فکر کنم یه جایی در این مورد بحث شده بود اما پیداش نمیکنم). یا مثلا تو بخش هایی که بیشتر با نفت ارتباط داشته باشه، مثل تولید پلاستیک نایلون.

خیلی ممنون

حد اقل سرمایه رو نمیشه تعیین کرد.
باید صنعتی که میخوای رو مشخص کنی و براش طرح توجیهی بنویسی و هزینه تجهیزات و ... رو حساب کنی.
اینطوری نیست که مشخص باشه مثلا برای فلان کار اینقدر هزینه نیاز هست, مخصصا توی ایران با این وضعیت اقتصاد و تحریم. هر سری باید با توجه به شرایط اقتصادی هزینه ها رو به روز حساب کرد.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حد اقل سرمایه رو نمیشه تعیین کرد.
باید صنعتی که میخوای رو مشخص کنی و براش طرح توجیهی بنویسی و هزینه تجهیزات و ... رو حساب کنی.
اینطوری نیست که مشخص باشه مثلا برای فلان کار اینقدر هزینه نیاز هست, مخصصا توی ایران با این وضعیت اقتصاد و تحریم. هر سری باید با توجه به شرایط اقتصادی هزینه ها رو به روز حساب کرد.
این قسمت حرف سرمد جان رو شدیدا قبول دارم.......
برای آزمایشگاه پلیمر دانشگاهمون یه سری ظرف میخواستیم قبلا 50 تاتش میشد 120000 تومن الان 12 تاش رو طرف میگه 200000 تومن!:confused:

Xerxes-I

عضو جدید

خیلی ممنون
تولید بهترین راه برای اشتغال مهندسین شیمی هست.البته کلیه رشته های مهندسی همینطوره ولی مهندسین شیمی چون میتونند ارزش افزوده زیادی ایجاد کنند واسشون بهتره.مثال میزنم یکی از فارغ التحصیل های فکر کنم 87 ارشد شریف که کارشناسیش رو هم دانشگاه شیراز خونده بود اومده بود یه روز دانشگاه ما ،کارشون تولید یک نوع لاستیک بود(لاستیک کنار در ماشین و یخچال و اینا) میگفت به ازای هر 1000 تومن سرمایه 7000 تومن سود بدست میاره،طی کمتر از 4 سال 700 میلیون سرمایه رو تونسته بود به جایی برسونه که فقط قیمت کارخونه اش حدود 25 میلیارد بود.
به نظرم هرکی میتونه 200-150 میلیون رو هر جور شده جور کنه اگه از طرحهای اولیت دار وزارت صنایع استفاده کنه میتونه تا 90 در صد برای برخی طرحها وام بگیره.یکی از دوستام که حتی هنوز فارغ التحصیل نشده و ترم آخره با چند نفر دیگه دارند رو طرح بازیافت لاستیک ماشین کار میکنند با 200 میلیون سرمایه ای که دارندحدود 760 هزار دلار وام با نرخ ارز مرجع از وزارت صنایع میگیرند که 3 سال تنفس داره(یعنی باز پرداختش از 3 سال بعد شروع میشه).200 میلیون رو هم 3 نفری جور کردند.تو این شرکت ها حتی اگه به هزار بدبختی و پارتی بازی هم بتونید استخدام بشید با فوقش 600-700 تومنی که به اونایی که بی سابقه هستند یا سابقه اشو کمه میدند هم بازم نمیشه زندگی کرد.
یه چیز دیگه در مورد صنایع غذایی بگم که تولیدش تقریبا خیلی سود آوره ولی تبلیغات زیاذی میخواد چون مشتری تون مصرف کننده است. اما صنایعی که مشتری تون صنایع دیگه هستند هم میتونند همون اندازه سود آور باشند و مزیت دیگه ای که دارند بازار فروششون تقریبا دچار نوسان زیادی نمیشه از این جهت از صنایع غذایی بهترند ولی معمولا سرمایه بیشتری نیاز دارند.

آخرین ویرایش:

mehrdad.k.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
تولید بهترین راه برای اشتغال مهندسین شیمی هست.البته کلیه رشته های مهندسی همینطوره ولی مهندسین شیمی چون میتونند ارزش افزوده زیادی ایجاد کنند واسشون بهتره.مثال میزنم یکی از فارغ التحصیل های فکر کنم 87 ارشد شریف که کارشناسیش رو هم دانشگاه شیراز خونده بود اومده بود یه روز دانشگاه ما ،کارشون تولید یک نوع لاستیک بود(لاستیک کنار در ماشین و یخچال و اینا) میگفت به ازای هر 1000 تومن سرمایه 7000 تومن سود بدست میاره،طی کمتر از 4 سال 700 میلیون سرمایه رو تونسته بود به جایی برسونه که فقط قیمت کارخونه اش حدود 25 میلیارد بود.
به نظرم هرکی میتونه 200-150 میلیون رو هر جور شده جور کنه اگه از طرحهای اولیت دار وزارت صنایع استفاده کنه میتونه تا 90 در صد برای برخی طرحها وام بگیره.یکی از دوستام که حتی هنوز فارغ التحصیل نشده و ترم آخره با چند نفر دیگه دارند رو طرح بازیافت لاستیک ماشین کار میکنند با 200 میلیون سرمایه ای که دارندحدود 760 هزار دلار وام با نرخ ارز مرجع از وزارت صنایع میگیرند که 3 سال تنفس داره(یعنی باز پرداختش از 3 سال بعد شروع میشه).200 میلیون رو هم 3 نفری جور کردند.تو این شرکت ها حتی اگه به هزار بدبختی و پارتی بازی هم بتونید استخدام بشید با فوقش 600-700 تومنی که به اونایی که بی سابقه هستند یا سابقه اشو کمه میدند هم بازم نمیشه زندگی کرد.
یه چیز دیگه در مورد صنایع غذایی بگم که تولیدش تقریبا خیلی سود آوره ولی تبلیغات زیاذی میخواد چون مشتری تون مصرف کننده است. اما صنایعی که مشتری تون صنایع دیگه هستند هم میتونند همون اندازه سود آور باشند و مزیت دیگه ای که دارند بازار فروششون تقریبا دچار نوسان زیادی نمیشه از این جهت از صنایع غذایی بهترند ولی معمولا سرمایه بیشتری نیاز دارند.
احسنت.من با تولید فوق العاده موافق هستم مخصوصا‌ً زمانی که محصول قابل بازیافت هست و میشه دوباره ازش استفاده کرد.
کلاً بنظرم کار روی مواد تجدیدپذیر و بازیافتی یکی از موضوعاتی هست که تمومی نداره چون همیشه مواد اولیه داریم.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
اگر قرار باشه كار خصوصي باشه يعني خودمون يك شغل ايجاد كنيم
بر اساس مقدار توانايي كه داريم ميتونيم خيلي كارا رو بكنيم
تحريم و ساير مسايل اين چنيني شرايط رو ظاهرا سخت كرده
اما از طرفي خودموني بگم اين شرايط كه ثباتي وجود ندارد
بهترين حالت براي استفاده است
بابا طرف وارد كننده بود آستون كيلويي 3060 تومني ساسول يا شل
رو يهو در عرض 24 ساعت كرد 6200
يا كارباپول كيلو 20 تومني شده 85 هزار تا 100 تومن
يعني يك كارتن 20 كيلويي شده 2 تومن ناقابل

وقتي هم ليست قيمت از توليد كننده خارجي درخواست ميكني ميبيني هنوز همون قيمته ولي آقاي تاجر يا وارد كننده خرد برده بالا

دوستان عذر خواهي ميكنم ازتون ولي با يكيشون حرف ميزدم ميگفت اين وضعيت شير تو شير رو اگر بتوني ازش استفاده كني حرف نداره

چيز عجيبي هم نيست مجتمع هاي پتروشيمي داخلي هم همين كار رو كردن اون كه ديگه واردات نيست . مثلا تو 3 هفته داخل تالار بورس متانول يهو تركيد
كار به جايي رسيد كه خلق الله كه تا دبروز متانول به قول خودشون در پيت فن آورانو نميخريدن حالا براش دعوا ميكنن زنگ ميزنن پليس بياد جداشون كنه آقايون كار گذارو
كسي نميخريد فن آورانو از پس چت بود محصولش . همه دنبال زاگرس و شيراز بودن

الانم بي نهايت ميشه كار انجام داد و حتي توليد . ميگم ديگه بستگي به توانايي فرد داره

الان يكي از دوستان من داره تو يك فضاي كوچيك چيزي رو توليد ميكنه كه تو بازار شديدا طالب داره . مفتم نميده پا به پاي برند خارجي ميده .
خريدارش برده يك جي سي زده و تست گرفته ميگه عاليه همون كيفيت خارجي رو داره راحت تر هم تو دسترسه داره ميخره ازش

ايده زياده توانايي رو بايد ديد

آخرین ویرایش:

hadishs

عضو جدید

خیلی ممنون
من منظورم همین نوع اطلاعات بود.
دلیل اینکه من صنایع غذایی رو مثال زدم این بود که فکر میکردم (میکنم) میزان سرمایه اولیش نسبت به کارهای دیگه کمتر باشه. بطور کلی مواردی مدنظرم بود که با کمترین سرمایه بشه اونها رو راه اندازی کرد.
خود من برام مقدور نیست همون 200 میلیون سرمایه اولیه رو هم جور کنم. واسه همین میخواستم کارهایی که کمترین مقدار سرمایه رو بخواد بدونم. حالا فکر نکنم فرقی بکنه من فارغ التحصیل شریف باشم یا دانشگاه آزاد!
سوال دیگه اینه که من از کجا میتونم قیمت ماشین آلات مورد نظرم رو پیدا کنم؟
متاسفانه تو طول تحصیل به هیچ وجه دنبال دونستن این جور موارد نبودم چون فکر میکردم پیدا کردن کار چندان سخت نیست :(

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خیلی ممنون
دلیل اینکه من صنایع غذایی رو مثال زدم این بود که فکر میکردم (میکنم) میزان سرمایه اولیش نسبت به کارهای دیگه کمتر باشه. بطور کلی مواردی مدنظرم بود که با کمترین سرمایه بشه اونها رو راه اندازی کرد.
خود من برام مقدور نیست همون 200 میلیون سرمایه اولیه رو هم جور کنم. واسه همین میخواستم کارهایی که کمترین مقدار سرمایه رو بخواد بدونم. حالا فکر نکنم فرقی بکنه من فارغ التحصیل شریف باشم یا دانشگاه آزاد!
متاسفانه تو طول تحصیل به هیچ وجه دنبال دونستن این جور موارد نبودم چون فکر میکردم پیدا کردن کار چندان سخت نیست :(

سلام
شما اول نوع فعاليت رو انتخاب كنيد بعد راحت نوع ماشين آلات در مياد كه شركت سازنده بهتون قيمت و برشورشو ميده

Xerxes-I

عضو جدید
خیلی ممنون
نگاه کنید همونطوری که گفتم(البته از خودم نمیگم تحقیق کردم) صنایع غذایی در کناراینکه ممکنه مارکتینگش سخت باشه امروزه یه صنعت با تکنولوژی بالا بشمار میره.مثالی که میزنم کارخانه ماکارونی جهان تو جاده قزوین رو رفته بودیم بازید، 15 میلیارد تومن (اونم پول حداقل 10 سال پیش)پول ساخت کارخانه اش بود.بیشترشم داده بودند واسه لیسانس یه شرکت سوئیسی.من پرسیدم گفتند با کلی اما و اگر با فرض اینکه خودشون پخشش رو هم انجام بدند 15-17 درصد از هر بسته ماکارونی سود میده. این به کنار الان باید پول ها مفت بدی تا هزار جور استاندارد مسخره(haccp,iso) رو پیاده کنی تا مارکتینگ راحتتری داشته باشی و...........
اینا بزاریم کنار کارهای دیگه هستند که درد سرش کمتره ولی سودش خیلی بیشتره،من با یکی صحبت میکردم که خودش نمیگفت چی داره تولید میکنه ولی همینقدر فهمیدم که از بورس این محصولات جانبی پتروشیمی و پالایشگاه رو تقریبا مفت میخره ولی محصولاتشو 7-8 برابر میفروشه.
یه صنعت دیگه ام که الان خیلی خوب شده،کاغذه،همینجوریش ما 40 درصد کاغذ مون وارداتی بود الان 4-5 برابر شده قیمتش،اگه کسی بتونه تولید کنه فکر کنم هم خیلی خوب بتونه وام بگیره هم مثل آب خوردن بفروشه.اگه بازیافتی هم باشه که دیگه عالی میشه.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نگاه کنید همونطوری که گفتم(البته از خودم نمیگم تحقیق کردم) صنایع غذایی در کناراینکه ممکنه مارکتینگش سخت باشه امروزه یه صنعت با تکنولوژی بالا بشمار میره.مثالی که میزنم کارخانه ماکارونی جهان تو جاده قزوین رو رفته بودیم بازید، 15 میلیارد تومن (اونم پول حداقل 10 سال پیش)پول ساخت کارخانه اش بود.بیشترشم داده بودند واسه لیسانس یه شرکت سوئیسی.من پرسیدم گفتند با کلی اما و اگر با فرض اینکه خودشون پخشش رو هم انجام بدند 15-17 درصد از هر بسته ماکارونی سود میده. این به کنار الان باید پول ها مفت بدی تا هزار جور استاندارد مسخره(haccp,iso) رو پیاده کنی تا مارکتینگ راحتتری داشته باشی و...........
اینا بزاریم کنار کارهای دیگه هستند که درد سرش کمتره ولی سودش خیلی بیشتره،من با یکی صحبت میکردم که خودش نمیگفت چی داره تولید میکنه ولی همینقدر فهمیدم که از بورس این محصولات جانبی پتروشیمی و پالایشگاه رو تقریبا مفت میخره ولی محصولاتشو 7-8 برابر میفروشه.
یه صنعت دیگه ام که الان خیلی خوب شده،کاغذه،همینجوریش ما 40 درصد کاغذ مون وارداتی بود الان 4-5 برابر شده قیمتش،اگه کسی بتونه تولید کنه فکر کنم هم خیلی خوب بتونه وام بگیره هم مثل آب خوردن بفروشه.اگه بازیافتی هم باشه که دیگه عالی میشه.

سلام دوست عزيز
اين خريد محصولات پتروشيمي يا پالايشگاهي از بورس و آزاد فروختنش هميشه خوب بوده فقط بايد دو تا چيز رو رعايت كنيد يكي اينكه اگر قراره با پروانه فعاليت يك كارخانه مثلا رنگ بريد و بر اساس ظرفيت توليد ........... كه تو مجوزتون است و اعلام ميكنيد خريد كنيد فايده نداره ! چون توليد كننده اگر به عنوان مصرف كننده اين محصولات رو بخواد(يعني واقعا براي مصرف كارخونش باشه) هيچ وقت نميره در هفته مثلا 4 تا ماشين يا 88 تن متانول بگيره چون هم نميتونه مصرف كنه و هم اعلام اين مقدار ظاهرا اول كار براش دردسر نداره اما آخر ساله كه يك برگه از صنايع معادن مياد و يك برگه هم از اداره ماليات ! مالياتشم زياده نميصرفه . هيچ كدوم رو هم نميتوني دور بزني چون شما پرونده داري كه هر هفته فلان مقدار محصول خريد كردي و سهميه شما بر اساس ظرفيت توليد مشخص ميشه پس نميتوني بگي توليد نكردم اگرم بگي آزاد فروختم باز سبيل آدمو دود ميدن چون تو اساس نامه اومده كه اينكار خلافه اما هستند كارخونه هايي كه عملا غير فعال هستند و يك پولي ميگيبرن و براي شما خريد ميكنن اينجوري ديگه شما وارد بازي نميشيد . شما پول ميريزي به حساب پتروشيمي و حواله اون بابا رو شما دريافت ميكنيد. مثلا قيمت اعلام شده متانول مياد تو تالار ميخوره 720 تومن اون بابا كيلويي 40 تومن ميگيره حواله رو ميده به شما و با كرايه و كار گذارو هزار جور كوفت و داستانش مثلا ميشه 800 تومن نه 820 كه براي فروش آزاد باز خوبه چون 920 تومن قبل از عيد آزاد ميفروختن و بد نيست براي شروع 8800 در هفته داره و اگر نقدي بخوايد بفروشيد 4 تومني داره براتون . چند دفعه اول يكم سخته و نزديك به 100 تومن پول ميخواد اما يكم به بگذره روتين ميشه ميره و بر ميگرده . 4 تا تانكر 25000 تايي لازم داري و يك فضاي معمولي با يك پمپ دنده اي ولي ميتوني تو انبارهاي شور آباد هم خالي كني كه خريدار مجبوره براي بردن بار انبار داري بده كه معمولا خريدارهاي اين بارها كارگاه هايي هستند كه خودشون امكان دريافت از بورس رو ندارند يا توان ماليشون كمه و معمولا بشكه اي ميبرن . مثلا الان من دارم يارو مياد در هفته 50 بشكه ميبره هر هفته يك مشت بشكه خالي ميريزه بالاي ماشين ميفرسته با يك پمپ بشكه هارو براش پر ميكني .پس انبار داري نميدن خودت تانكر بذاري بهتره . يك باسكول ميره خالي و يك بار هم پر وزن بار در مياد تمومه
فقط زمان تخيله بار تو تانكراتون بايد يادتون باشه راننده هايي كه از مجتمع پتروشيمي ميان يك كوچولو وظيفه دارن زير آبتون رو بزنن و از مجتمع شيتيل بگيرن!!!! پس اگر مثلا حواله شما به اسم شركت ايكس صادر شده (هرچند كه پيمانكارا جا به جا ميكنن) و راننده اومد جايي كه متعلق به شماست و پرسيد مثلا چي توليد ميكنيد يا سوالاتي مثل اين فقط بهش بگيد اينجا انبار شركت ايكسه و منم انبار دار و يا نگهبانش هستم و اين چيزارو من نميدونم مدير عامل و............ ميدونن. سوتي بديد يهو ديدي يك هفته بعد اومدن هم بارتو مصادره كردن . هم حساب بانكيتو و هم خودتو بردن و جاتم پلمپ كردن چون خيلي ها گرفتار اين داستان شدند.
قديم اينطوري نبود بورس بازي نداشت و كسي هم كاري نداشت محصولتو چيكار ميكني ميرفتي دفتر پتروشيمي پول رو واريز ميكردي حواله ميگرفتي ميرفتي تحويل ميگرفتي ولي الان داستان دار شده

آخرین ویرایش:

Xerxes-I

عضو جدید
سلام دوست عزيز
اين خريد محصولات پتروشيمي يا پالايشگاهي از بورس و آزاد فروختنش هميشه خوب بوده فقط بايد دو تا چيز رو رعايت كنيد يكي اينكه اگر قراره با پروانه فعاليت يك كارخانه مثلا رنگ بريد و بر اساس ظرفيت توليد ........... كه تو مجوزتون است و اعلام ميكنيد خريد كنيد فايده نداره ! چون توليد كننده اگر به عنوان مصرف كننده اين محصولات رو بخواد(يعني واقعا براي مصرف كارخونش باشه) هيچ وقت نميره در هفته مثلا 4 تا ماشين يا 88 تن متانول بگيره چون هم نميتونه مصرف كنه و هم اعلام اين مقدار ظاهرا اول كار براش دردسر نداره اما آخر ساله كه يك برگه از صنايع معادن مياد و يك برگه هم از اداره ماليات ! مالياتشم زياده نميصرفه . هيچ كدوم رو هم نميتوني دور بزني چون شما پرونده داري كه هر هفته فلان مقدار محصول خريد كردي و سهميه شما بر اساس ظرفيت توليد مشخص ميشه پس نميتوني بگي توليد نكردم اگرم بگي آزاد فروختم باز سبيل آدمو دود ميدن چون تو اساس نامه اومده كه اينكار خلافه اما هستند كارخونه هايي كه عملا غير فعال هستند و يك پولي ميگيبرن و براي شما خريد ميكنن اينجوري ديگه شما وارد بازي نميشيد . شما پول ميريزي به حساب پتروشيمي و حواله اون بابا رو شما دريافت ميكنيد. مثلا قيمت اعلام شده متانول مياد تو تالار ميخوره 720 تومن اون بابا كيلويي 40 تومن ميگيره حواله رو ميده به شما و با كرايه و كار گذارو هزار جور كوفت و داستانش مثلا ميشه 800 تومن نه 820 كه براي فروش آزاد باز خوبه چون 920 تومن قبل از عيد آزاد ميفروختن و بد نيست براي شروع 8800 در هفته داره و اگر نقدي بخوايد بفروشيد 4 تومني داره براتون . چند دفعه اول يكم سخته و نزديك به 100 تومن پول ميخواد اما يكم به بگذره روتين ميشه ميره و بر ميگرده . 4 تا تانكر 25000 تايي لازم داري و يك فضاي معمولي با يك پمپ دنده اي ولي ميتوني تو انبارهاي شور آباد هم خالي كني كه خريدار مجبوره براي بردن بار انبار داري بده كه معمولا خريدارهاي اين بارها كارگاه هايي هستند كه خودشون امكان دريافت از بورس رو ندارند يا توان ماليشون كمه و معمولا بشكه اي ميبرن . مثلا الان من دارم يارو مياد در هفته 50 بشكه ميبره هر هفته يك مشت بشكه خالي ميريزه بالاي ماشين ميفرسته با يك پمپ بشكه هارو براش پر ميكني .پس انبار داري نميدن خودت تانكر بذاري بهتره . يك باسكول ميره خالي و يك بار هم پر وزن بار در مياد تمومه
فقط زمان تخيله بار تو تانكراتون بايد يادتون باشه راننده هايي كه از مجتمع پتروشيمي ميان يك كوچولو وظيفه دارن زير آبتون رو بزنن و از مجتمع شيتيل بگيرن!!!! پس اگر مثلا حواله شما به اسم شركت ايكس صادر شده (هرچند كه پيمانكارا جا به جا ميكنن) و راننده اومد جايي كه متعلق به شماست و پرسيد مثلا چي توليد ميكنيد يا سوالاتي مثل اين فقط بهش بگيد اينجا انبار شركت ايكسه و منم انبار دار و يا نگهبانش هستم و اين چيزارو من نميدونم مدير عامل و............ ميدونن. سوتي بديد يهو ديدي يك هفته بعد اومدن هم بارتو مصادره كردن . هم حساب بانكيتو و هم خودتو بردن و جاتم پلمپ كردن چون خيلي ها گرفتار اين داستان شدند.
قديم اينطوري نبود بورس بازي نداشت و كسي هم كاري نداشت محصولتو چيكار ميكني ميرفتي دفتر پتروشيمي پول رو واريز ميكردي حواله ميگرفتي ميرفتي تحويل ميگرفتي ولي الان داستان دار شده
البته من به اندازه ای که شما اطلاات دارید من ندارم ولی منظورم این کارا نبود.منظورم تولید بود.اون بنده خدایی هم که گفتم یه چیزی رو واقعا تولید میکرد و راحتم میفروخت ولی نمیخواست بگه چی تولید میکنه،یه جورایی میترسید.به شخصه کارمندی با 400 تومن حقوق رو به دلالی با 400 میلیون ترجیح میدم.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
البته من به اندازه ای که شما اطلاات دارید من ندارم ولی منظورم این کارا نبود.منظورم تولید بود.اون بنده خدایی هم که گفتم یه چیزی رو واقعا تولید میکرد و راحتم میفروخت ولی نمیخواست بگه چی تولید میکنه،یه جورایی میترسید.به شخصه کارمندی با 400 تومن حقوق رو به دلالی با 400 میلیون ترجیح میدم.
:biggrin: خب دوست گلم من فكر كردم منظور خريد اين تركيبات و آزاد فروختنه :biggrin:

توليد عاليه ولي به شرط اينكه هم تك باشه و هم شديدا مورد نياز ;)

k_siroos

مدیر بازنشسته
مجددا ممنون از دوستانی که در بحث شرکت می‌کنند و اطلاعات خوبی در اختیار دوستانشون قرار میدن، ولی مطمئنا بحث تولید مواد شیمیایی و یا بازیافت جای کار زیادی داره و به این صورت نمیشه به اون پرداخت، پس لطفا در مسیر موضوع تاپیک حرکت کنید و از نوشتن متن های طولانی پرهیز کنید.

اگه به نظرتون تولید یا بازیافت یک ماده شیمیایی یا صنعتی مقرون به صرفه‌تر هست، اون ماده رو معرفی کنید و اعداد و ارقام رو و نه روش کار (در حد امکان) ذکر کنید.

جدای این موضوع پیشنهاداتون رو برای شروع کار یک مهندس شیمی مطرح کنید (همه قابلیت راه‌اندازی یک واحد صنعتی در ابتدای کار رو ندارند)

با سپاس

k_siroos

مدیر بازنشسته
دوستی به من پیام دادند، متن پیام رو براتون میذارم خودتون قضاوت کنید:

سلام دوست عزیز
من خانومم و دانشجوی ارشد مهندسی شیمی
دنبال کار میگردم، یه کاری که بشه بهش اتکا کرد، از طرفیم شرکت نفت خانوم جذب نمیکنه
هرجا میرم نیروی مرد میخوان. دیگه کلافه شدم
:confused:
لطفا بحث این رو هم توی تایپیکتون راه بندازین

با توجه به اینکه اکثر مهندسین شیمی ما کم تجربه و در ابتدای راه هستند، فکر می‌کنم ایده‌هایی که به این دوستان در ابتدای کار کمک می‌کنه مطرح بشه مفیدتر خواهد بود.

Xerxes-I

عضو جدید
دوستی به من پیام دادند، متن پیام رو براتون میذارم خودتون قضاوت کنید:

با توجه به اینکه اکثر مهندسین شیمی ما کم تجربه و در ابتدای راه هستند، فکر می‌کنم ایده‌هایی که به این دوستان در ابتدای کار کمک می‌کنه مطرح بشه مفیدتر خواهد بود.
واسه خانوما تو تهران کار هست،شهرستانها یکم سخت گیر میاد،مشهد هم تقریبا خوبه واسه شیمی ها،مخصوصا صنایع غذایی ها تو مشهد راحتتر از جاهای دیگه میتونند کار پیدا کنند.

بالا