کلوپ طرفداران پرسپولیس

sahar.adidas

عضو جدید
کاربر ممتاز
نیلسون و دخترش ..تولد نیلسون ..

تولدت مبارک نیلسون جون.... 120 ساله شی ! :D

GAME_OVER

کاربر فعال باشگاه ورزشی ,
کاربر ممتاز
اسطوره فوتبال ایران، موشک هامبورگ از فوتبال خداحافظی کرد ..

مهدی مهدوی‌کیا اعلام کرد دیگر در میادین فوتبال حضور نخواهد داشت و تنها در صورتی که پرسپولیس به فینال جام حذفی برود با پوشیدن پیراهن پرسپولیس برای همیشه از فوتبال خداحافظی خواهد کرد.
پس از آن که با وجود آمادگی مهدوی کیا بعد از رفع مصدومیت، کادر فنی پرسپولیس به کاپیتان پرسپولیس بازی نداد، در جلسه ای که بین او و یحیی گل محمدی برگزار شد، مهدوی کیا به این جمع بندی رسید که دیگر کادر فنی پرسپولیس به او نیازی ندارد و به همین خاطر اعلام کرد دیگر در میادین فوتبال حاضر نخواهد شد.
البته به گفته مهدوی کیا در صورتی که پرسپولیس به فینال جام حذفی صعود کند کاپیتان قرمزها برای دقایق کوتاهی با پیراهن این تیم بازی خواهد کرد تا این چنین با هوادارانش خداحافظی کند.
با این حال با صحبت های انجام شده قرار است مهدوی کیا در تمرین ها و در کنار تیم حضور داشته باشد و با رفتار همیشگی اش کار خود را به دور از هر گونه حاشیه به پایان برساند.

GAME_OVER

کاربر ممتاز
خیلی ناراحت شدم ..

لیاقت کاپیتان باتعصبمون خیلی بیشتر از اینا بود ..
با وجود سن بالاش اگه بازی میکرد مثل یه جوان از جونش مایه میزاشت و با دلش بازی میکرد ..
امتیازایی که نیم فصل اول گرفتیمو مدیون مهدی هستیم ..
کاش یحیی بیشتر بهش اعتماد داشت اگه همین بازی با راه آهن بازی میکرد امکان نداشت ببازیم ..
بهتر بود فعلا بحث خداحافظی رو مطرح نمیکرد تا قبل از بازی فینال حذفی ..
فقط دعا میکنم بریم فینال حذفی و قهرمان بشیم تا با قهرمانی از فوتبال خداحافظی کنه ..
آرزوم دیدن کاپیتان باغیرتمون رو نیمکت پرسپولیسه .. همیشه برامون اسطوره ای کاپیتان .. ..

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
وااااای خیلی ناراحت شدم بخدا!اگه مهدوی کیا بره انرژی تعصب همت همه چی میره!!!
حیفه بخدا!کاش بهترین مراسم ممکنو براش بگیرن!!
ایشاا... همیشه موفق باشه

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسطوره فوتبال ایران، موشک هامبورگ از فوتبال خداحافظی کرد ..

مهدی مهدوی‌کیا اعلام کرد دیگر در میادین فوتبال حضور نخواهد داشت و تنها در صورتی که پرسپولیس به فینال جام حذفی برود با پوشیدن پیراهن پرسپولیس برای همیشه از فوتبال خداحافظی خواهد کرد.
پس از آن که با وجود آمادگی مهدوی کیا بعد از رفع مصدومیت، کادر فنی پرسپولیس به کاپیتان پرسپولیس بازی نداد، در جلسه ای که بین او و یحیی گل محمدی برگزار شد، مهدوی کیا به این جمع بندی رسید که دیگر کادر فنی پرسپولیس به او نیازی ندارد و به همین خاطر اعلام کرد دیگر در میادین فوتبال حاضر نخواهد شد.
البته به گفته مهدوی کیا در صورتی که پرسپولیس به فینال جام حذفی صعود کند کاپیتان قرمزها برای دقایق کوتاهی با پیراهن این تیم بازی خواهد کرد تا این چنین با هوادارانش خداحافظی کند.
با این حال با صحبت های انجام شده قرار است مهدوی کیا در تمرین ها و در کنار تیم حضور داشته باشد و با رفتار همیشگی اش کار خود را به دور از هر گونه حاشیه به پایان برساند.

یه بازیکن خوب هم تو تیمتون بود همونم خداحافظی کرد.

GAME_OVER

کاربر ممتاز
[h=2]با خداحافظی ناگهانی مهدوی‌کیا موافق نیستم، یحیی هم مخالف است/ رویانیان: با مهدوی‌کیا صحبت می کنم[/h] مدیر عامل باشگاه پرسپولیس گفت: با خداحافظی مهدی مهدوی‌کیا از فوتبال مخالف هستم و سرمربی تیم هم مخالفتی ندارد و حتی از بنده درخواست کرده با کاپیتان تیم در این باره صحبت کنم.

محمد رویانیان در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس افزود: روز پنجشنبه بخاطر مراسم اولین سالگرد درگذشت پدرم به قم رفته بودم و اصلا از ماجرای خداحافظی ناگهانی مهدی مهدوی‌کیا اطلاع نداشتم. شب که به تهران رسیدم از این موضوع مطلع شدم و بلافاصله با یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم، تماس گرفتم تا بدانم جریان از چه قرار است.

گل‌محمدی هم به بنده توضیح داد که نشستی قبل از تمرین بین او و مهدوی‌کیا برگزار شده بوده و مسائلی در این جلسه مطرح شده است. گل‌محمدی به بنده اعلام کرد به هیچ عنوان مشکلی با مهدوی‌کیا ندارد و با جدایی او از تیم مخالف است و مهدوی‌کیا را به عنوان کاپیتان و بزرگتر تیم مایه قوت قلب خودش و بازیکنان می‌داند.

گل‌محمدی تاکید داشت حضور مهدوی‌کیا در داخل تیم می‌تواند تاثیر مثبت بسیاری داشته باشد.

گل‌محمدی عنوان کرد از وجود مهدوی‌کیا در تیم استقبال می‌کنم. او حتی از بنده درخواست کرد با مهدوی‌کیا صحبت کنم تا او حتما در کنار تیم بماند.

رویانیان در این باره تصریح کرد: بنده با جدایی مهدوی‌کیا و خداحافظی‌اش مخالف هستم. بر ما پوشیده نیست که مهدوی‌کیا در نیم فصل اول موثرترین بازیکن تیم بود و در آن روزهای تلخ با گل‌ها و پاس گل‌هایش به داد تیم رسید و برای پرسپولیس فراتر از یک کاپیتان زحمت کشیده و دلسوزی کرد. مهدوی‌کیا اسطوره اخلاق ورزش ایران است و باشگاه پرسپولیس بر خود می‌داند که چنین ستاره‌ای دارد.

کاپیتان پرسپولیس در همین هفته‌ها از سوی رسانه‌ها و نهادهای مختلف در نظرسنجی‌های صورت گرفته و به عنوان ورزشکار اخلاق سال ایران برگزیده شده و ما حرمت و عزت این بازیکن عزیز که قبل از شروع فصل به احترام پرسپولیس و هوادارانش قرارداد سفید امضاء کرد را به بهترین شکل حفظ خواهیم کرد.

مهدوی‌کیا تاکنون حرفی از پول و مبلغ قراردادش نزده و آن قدر منش و اخلاقیات این بازیکن ستودنی است که حیف می‌دانم از او حتی پس از پایان دوران بازیگریش در باشگاه و تیم پرسپولیس استفاده نشود.

اتفاقا گل‌محمدی در جلسه روز پنجشنبه از مهدوی‌کیا درخواست کرده فصل بعد به عنوان مربی و بزرگتر بازیکنان در تیم باشد و به سرمربی تیم کمک کند. بنابر این بنده در این باره قطعا قبل از سفر به مکه مکرمه گفتگو خواهم کرد و نظرات او را جویا می‌شوم اما هرگز نمی‌گذارم مهدوی‌کیا در این مقطع از فصل خداحافظی کند و جدایی‌اش به گونه‌ای باشد که شأن این بازیکن پر افتخار و با اخلاق حفظ نشود.

رویانیان در پایان گفت: برای بنده مسائل اخلاقی یک ورزشکار به نوعی فراتر از مسائل فنی ارجعیت و ارزش دارد و باید بگویم براساس درخواست سرمربی تیم و همچنین نظر شخصی خودم حتما با مهدوی‌کیا صحبت می‌کنم تا او در کنار تیم بماند و خداحافظی‌اش را نیز به پایان فصل موکول کند.

سایت رسمی باشگاه پرسپولیس

sahar.adidas

عضو جدید
کاربر ممتاز
نگاهی به ۲۱ سال فوتبال پر افتخار کاپیتان کیا/ دوست داشتنی ترین موشک دنیا http://www.www.www.iran-eng.ir/Images/Kind/1.png[h=2]فوتبال ملی - کاپیتان مهدی مهدوی کیا پس از 21 سال بازی حرفه ای از فوتبال خداحافظی کرد. این نگاهی است گذرا به یک عمر زندگی فوتبال کیا.[/h][h=4]احسان زارعی ؛ خبرآنلاین:کاپیتان کفش ها را می آویزد. پسر دوست داشتنی همه 20 سال گذشته فوتبال ایران. شماره 2 محبوب تیم ملی 4 سال بعد از کنار گذاشتن فوتبال ملی کلا فوتبال حرفه ای را کنار می گذارد ، برای همیشه تا شاید بتواند از این پس مربیگری را پیشه کند. او که 21 سال فوتبال حرفه ای را در بالاترین سطح به نمایش گذاشت. 24 اسفند روز سرنوشت بود، روزی که او اعلام کرد:« با یحیی حرف زدم. او گفت نمی توانم به پرسپولیس کمک کنم. من هم پذیرفتم. حتی اگر چوب خشک هم مربی تیم بود روی اصولم می ماندم. برای من اخلاق خیلی مهم است. تصمیم مربی مهم ترین تصمیم است و از این پس باید طوری دیگر در کنار پرسپولیس و هوادارانش باشم. آنها که همیشه لطف شان را به من نشان دادند. تصمیمم قطعی است. کنار تیم هستم اما فقط اگر تیم به فینال جام حذفی برود برای تیم به میدان می روم در غیر این صورت بازی با استقلال پایان حرفه ای فوتبالم بوده است.» مسابقه ای که اوایل بهمن ماه یعنی 45 روز قبل برگزار شده است. کیا که امسال دومین بازیکن محبوب دنیا انتخاب شده و این افتخار را با رای هواداران بی شمار پرسپولیس بدست آورده است، ناگهان تصمیم به جدایی گرفته است. اتفاقات نیم فصل دوم باعث شد تا او در آخرین روزهای سال 1391 و زودتر از موعد خداحافظی خود را عملی کند. خداحافظی کاپیتان کیا چیزی شبیه به خداحافظی کریم باقری در سال 89 بود و عجیب اینکه کریم باقری هم بین دو بازی مس کرمان و داماش در جام حذفی خداحافظی کرده بود! مهدوی کیا در حالی خداحافظی می کند که بازیکنانی با سن بیشتر از او همچنان در لیگ برتر قرارداد دو ساله می بندند.
1370: آغاز فوتبال در باشگاه بانک ملی، قهرمانی جوانان دسته دوم ایران با تیم تهران ب
1371: قهرمانی با تیم نوجوانان بانک ملی در باشگاههای تهران، دعوت به تیم ملی نوجوانان ایران و حضور در تورنمنت باشگاه وردربرمن
1372: حضور در تیم بزرگسالان بانک ملی، آقای گل مسابقات مقدماتی جوانان کشور با 9 گل، قهرمانی با بانک ملی در رده جوانان و امید های تهران، آقای گل جوانان باشگاههای تهران با 22 گل
1373: آقای گل مسابقات مقدماتی جوانان ایران با 7 گل، قهرمان مهارت های فردی در رده جوانان، دعوت به تیم ملی جوانان ایران و حضور در مسابقات مقدماتی جوانان آسیا، بهترین گلزن بانک ملی در باشگاههای تهران با 8 گل، صعود با بانک ملی به مسابقات لیگ منطقه ای، صعود با بانک ملی به لیگ آزادگان، قهرمانی با تیم امید تهران در مسابقات امیدهای کشور، دعوت به تیم ملی امید ایران
1374: پیوستن به تیم پرسپولیس، ثبت رکورد جوان ترین بازیکن و جوان ترین گلزن تاریخ پرسپولیس، حضور در مسابقات مقدماتی المپیک 1996، قهرمانی لیگ آزادگان با پرسپولیس
1375:دعوت به تیم ملی ایران، مقام سومی جام ملت های آسیا، مقام سومی با پرسپولیس در جام باشگاههای آسیا، قهرمانی لیگ آزادگان با پرسپولیس
1376: ثبت اولین گل ملی در بازی دوستانه مقابل کنیا، گلزنی به استقلال در بازی خداحافظی فرشاد پیوس،حضور در تیم ملی ارتش در مسابقات ارتش های جهان در تهران، زننده زیباترین گل سال آسیا در بازی مقدماتی جام جهانی مقابل چین در شهر دالیان، صعود به جام جهانی 1998
1377: انتخاب شدن به عنوان بهترین بازیکن جوان سال و زننده زیباترین گل، حضور در جام جهانی 1998 و گلزنی مقابل آمریکا، حضور در تیم پاس و انجام دو بازی در جام برندگان جام آسیا، قهرمانی در بازیهای آسیایی 1998 بانکوک، انجام آخرین بازی برای پرسپولیس مقابل پاس، پیوستن به تیم بوخوم آلمان
1378: پیوستن به تیم هامبورگ آلمان، ناکامی در مسابقات مقدماتی المپیک 2000، اولین بازی و اولین گل اروپایی در جام اینترتوتو
1379: درخشش فوق العاده و گلزنی در لیگ قهرمانان اروپا مقابل یونتوس، شکست و ناکامی در جام ملت های 2000 آسیا،
1380: انتقال دائمی از پرسپولیس به هامبورگ، ناکامی با تیم ملی در صعود به جام جهانی 2002،
1381: عمل جراحی دیسک کمر در بن، مصدومیت 4 ماهه و دوری از بوندس لیگا، انتخاب شدن به عنوان برترین بازیکن ماه فوریه 2003 آسیا
1382: بهترین پاسور فصل 03/2002 بوندس لیگا، بهترین بازیکن فصل هامبورگ به انتخاب هواداران، قهرمانی در جام اتحادیه آلمان، بازگشت به تیم ملی پس از دو سال، قهرمانی در جام بین قاره ای با تیم ملی، انتخاب شدن به عنوان بازیکن سال 2003 آسیا
1383: بهترین بازیکن فصل هامبورگ به انتخاب هواداران برای دومین بار، مقام سومی در جام ملت های 2004 آسیا
1384: صعود به جام جهانی 2006 آلمان، قهرمانی در جام اینترتوتو، حضور در جام یوفا با تیم هامبورگ
1385: حضور در جام جهانی 2006، حضور در لیگ قهرمانان اروپا برای دومین فصل با تیم هامبورگ
1386: از دست دادن ضربه پنالتی و حذف تیم ملی از جام ملتهای 2007 آسیا، انجام صدمین بازی ملی و پیوستن به باشگاه صدتایی های فیفا، خداحافظی با هامبورگ و پیوستن به تیم اینتراخت فرانکفورت با قرارداد 3 ساله، اولین فصل بدون گل و پاس گل در بوندس لیگا!
1387: آخرین گل ملی مقابل کره شمالی در تهران، یک سال کم فروغ در بوندس لیگا با تیم اینتراخت فرانکفورت
1388: ناکامی با تیم ملی در صعود به جام جهانی 2010، انجام آخرین بازی ملی مقابل کره جنوبی در سئول، خداحافظی با تیم ملی، نیمکت نشینی های مداوم در بوندس لیگا، خداحافظی از آلمان و بازگشت به ایران و پوشیدن پیراهن استیل آذین، گلزنی به استقلال در جام حذفی
1389: حضور در استیل آذین برای دومین سال، سقوط با استیل آذین به لیگ دسته اول
1390: پیوستن به تیم داماش گیلان، حضور در بازی خیریه ستارگان هامبورگ مقابل یاران زیدان، بازگشت به پرسپولیس پس از 12 سال و 362 روز، تاثیر گذار در دربی به یادماندنی 74 با یک پاس گل، نیمکت نشینی ها مداوم در پرسپولیس دنیزلی.
1391: یک نیم فصل بازی فوق العاده برای پرسپولیس مانوئل ژوزه، کاپیتان اول تیم شدن، حضور در جشن 125 سالگی باشگاه هامبورگ و انتخاب شدن در تیم 11 نفره منتخب قرن این باشگاه، چند بازی نصفه و نیمه در نیم فصل دوم، مصدومیت و بازگشت به نیمکت و ناگهان خداحافظی!
آمار عملکرد ملی:
تیم ملی جوانان: 2 بازی
تیم ملی امید: 6 بازی و یک گل
تیم ملی ارتش: 3 بازی و یک گل
تیم ملی بزرگسالان: 111 بازی ملی و 13 گل
آمار عملکرد باشگاهی:
بانک ملی(73): 18بازی / 10 گل
پرسپولیس(74-77): 75 بازی/ 22 گل
پاس تهران(77): 2 بازی
بوخوم( 77-78): 12 بازی/ 3 گل
هامبورگ(78-86): 263 بازی/ 35 گل
فرانکفورت(86- 88): 35 بازی/ بدون گل
استیل آذین(88-89): 37 بازی/ 6 گل
داماش گیلان(89-90): 14 بازی/ بدون گل
پرسپولیس تهران(90-91): 30 بازی/ 3 گل
افتخارات ملی:
حضور در جام جهانی 1998 و 2006
مقام سومی جام ملت های آسیا 1996 و 2004
مدال طلای بازی های آسیایی 1998
قهرمانی جام بین قاره ای 2003
افتخارات باشگاهی:
قهرمانی نوجوانان تهران با بانک ملی- 1371
قهرمانی جوانان و امیدهای تهران با بانک ملی- 1372
صعود با بانک ملی به لیگ آزادگان-1373
قهرمانی لیگ آزادگان با پرسپولیس- 1374، 1375 و 1377
قهرمانی جام اتحادیه آلمان با هامبورگ- 2003
قهرمانی جام اینترتوتو- 2005
افتخارات شخصی:
بهترین بازیکن مسابقات جوانان دسته دوم ایران- 1370
آقای گل جوانان باشگاههای تهران با 22 گل- 1372
آقای گل مسابقات مقدماتی جوانان کشور با 7 گل- 1373
جوان ترین بازیکن تاریخ پرسپولیس
بهترین بازیکن جوان و زننده زیباترین گل سال آسیا- 1997
بازیکن برتر ماه فوریه 2003 آسیا
بازیکن سال 2003 آسیا
بهترین پاسور بوندس لیگا در فصل 03-2002
بهترین بازیکن فصل هامبورگ 2003 و 2004
9 بار حضور در تیم منتخب هفته بوندس لیگا به انتخاب کیکر
[/h]

sahar.adidas

عضو جدید
کاربر ممتاز
" " " در یک بازی در لیگ آلمان مهدوی کیا می توانست گل بزنه ولی پاس داد تا روی پریگر هتریک کنه و پای مهدی کیا را به خاطر پاسی که بهش داده می بوسه " " "

مـــوشک تو هنـــوز بهترینی .:heart:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقاي محترم لطف كن ديگه پستي در اين تاپيك نده

عزیزم الان این نظر من چه مشکلی داشت؟!! بشخصه مهدی مهدوی کیا رو دوست داشتم خواستم ناراحتیمو ازین موضوع نشون بدم.
عجیبه که دیدن یک استقلالی (البته نظرات یک استقلالی ) براتون اینقد سخته!
البته فکر میکنم از حضور استقلال تو صدر جدول ناراحتین . بابا اینکه ناراحتی نداره که یروز ما تو اوجیم یروز شما، یروز ما قهرمان میشیم یروزم شمارو قهرمان میکنن.بهر حال مشکلی نیست که.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم الان این نظر من چه مشکلی داشت؟!! بشخصه مهدی مهدوی کیا رو دوست داشتم خواستم ناراحتیمو ازین موضوع نشون بدم.
عجیبه که دیدن یک استقلالی (البته نظرات یک استقلالی ) براتون اینقد سخته!
البته فکر میکنم از حضور استقلال تو صدر جدول ناراحتین . بابا اینکه ناراحتی نداره که یروز ما تو اوجیم یروز شما، یروز ما قهرمان میشیم یروزم شمارو قهرمان میکنن.بهر حال مشکلی نیست که.

:surprised::eek:

sajad 3000

کاربر فعال تالار اقتصاد ,
کاربر ممتاز
این تایپیک برای پرسپولیسی هاست. استقلالی ها هم تایپیک خودشون رو دارند تایپیک کل کل هم جای دیگه ای. به نظرم اگه استقلالی ها اینجا پست نزارند بهتره. البته ما خیلی مهمون نوازیم

3ctor

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه باختیم چون هنوز بازیکنا درک نکردن که یک تا داوار سوت نزده نباید بازی رو رها کرد و وایساد و دوم اینکه بازی 90 دقیقه + وقت اضافه است نه اینکه بیخیال تو بازی بچرخی تا بازی تموم شده به هر صورت بازیه برده رو با مساوی عوض کردیم .... امیدوارم که تو جام حذفی دیگه از این صحنه ها نبینیم ......

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
  • هفته 31 لیگ برتر فوتبال/ پرسپولیس - پیکان؛ اولین بازی سرخپوشان در سال 92

• تیم فوتبال پرسپولیس اولین دیدار خود در سال جدید را برابر تیم پیکان در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کند.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان از هفته سی و یکم مسابقات لیگ برتر فوتبال، ساعت 17 روز یکشنبه یازدهم فروردین ماه در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.

sajad 3000

کاربر ممتاز
دلایل اخراج نوروزی و غیبت بنگر از زبان سرمربی

به گزارش افکارنیوز، یحیی گل محمدی در خصوص مسائل اخیر تیم پرسپولیس ضمن بیان مطلب فوق گفت: من اگر سر تمرین تیم حاضر نشده ام به این دلیل بود که از برخی صحبت ها دلگیر بودم ضمن اینکه کار شخصی نیز داشتم. در حال حاضر همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رود و مطمئنم مسائلی که بوجود آمده حل شده و مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

سرمربی تیم پرسپولیس تاکید کرد: در تیمی مانند پرسپولیس در خصوص مسائل فنی سرمربی باید حرف اول و آخر را بزند و همه موظفند که به برنامه های سرمربی تیم و باشگاه احترام کامل بگذارند. برای من فرقی نمی کند که چه بازیکنی بوده و چه نام و نشانی دارد، بلکه برای برقراری نظم و انضباط در تیم که در نهایت منجر به موفقیت آن و رضایت هواداران می شود با کسانیکه بی نظمی کنند، برخورد خواهم کرد.

وی در خصوص اظهار نظر هادی نوروزی مبنی بر اینکه دلیل آنکه اردوی پرسپولیس را در آستانه بازی با تیم مس ترک کرده، قرار نگرفتن در ترکیب اصلی نبوده بلکه بخاطر حرف هایی است که گل محمدی به وی زده است، گفت: هادی نوروزی متاسفانه نظم و انضباط را رعایت نکرد و من این موضوع را در جلسه فنی تیم پیش از بازی با مس به وی گوشزد کردم اما متاسفانه وی طاقت نیاورد و حرکاتی را انجام داد که باعث شد من او را از جلسه فنی تیم اخراج کنم.

گل محمدی در خصوص دلیل حاضر نشدن محسن بنگر در تمرین تیم و صحبت هایی که در خصوص قهر وی مطرح شده است، اظهار داشت: بنگر برای بازی با مس در لیست هجده نفره ما قرار نداشت و من در این خصوص با او صحبت کرده و قانعش کردم. پس از این موضوع وی تصمیم گرفت برای زیارت به مشهد برود. وی امروز بر سر تمرین تیم حاضر نشد و مثل اینکه در این خصوص با سرپرست تیم تماس گرفته و گفته پرواز گیرش نیامده است به همین دلیل از فردا در تمرینات تیم حضور پیدا می کند.

سرمربی تیم پرسپولیس در خصوص تصمیم باشگاه پرسپولیس مبنی بر برگزاری بازی خداحافظی برای مهدی مهدوی کیا بین تیم های پرسپولیس و هامبورگ گفت: باید برای بازیکنانی همچون مهدی مهدوی کیا که دارای سابقه ارزشمند ملی و باشگاهی هستند، بازی خداحافظی در شأن آنها برگزار شود هر چند که متاسفانه برای خیلی ها این اتفاق نیفتاد. من فکر می کنم دلیل اصلی برگزاری بازی دوستانه خداحافظی با تیم هامبورگ برای مهدوی کیا شخص خود رویانیان باشد که به شدت به این موضوع اهمیت می دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان بازگشت مهدوی کیا به تیم وجود دارد، تصریح کرد: آن طور که من از طریق رسانه ها متوجه شدم رویانیان با خداحافظی مهدوی کیا مخالفت کرده است همانطور که در نشست خبری پس از دیدار تیم های فوتبال کرمان و مس نیز گفتم رعایت شان و منزلت مهدوی کیا برای من ارزش زیادی دارد و خود مهدی نیز این موضوع را می داند.

گل محمدی تاکید کرد: بازهم تصمیم گیرنده خود مهدوی کیاست و اگر احساس می کند که از نظر فنی می تواند کمک کند از نظر من مانعی نداشته و از وجود وی استفاده خواهیم کرد.

وی در خصوص مصدومیت علی کریمی خاطر نشان کرد: کریمی از اولین تمرین سال جدید در تمرینات گروهی تیم حاضر خواهد شد و اگر در تمرینات حضور پیدا کرده و مشکل خاصی نداشته باشد قطعا به بازی جام حذفی مقابل داماش خواهد رسید.

وی در خصوص مصدومیت رضا حقیقی تصریح کرد: حقیقی در بازی با مس مصدوم شد و اینطور که کادر پزشکی تیم به من اطلاع داده اند درمان و بهبودی کامل وی ۱۰ روز به طول خواهد انجامید.

سرمربی تیم پرسپولیس در خصوص مصاحبه اخیر مدیرعامل باشگاه پرسپولیس مبنی بر اینکه از بازیکنان و کادر فنی تیم راضی نیستم و بازیکنان باید رقابت های لیگ برتر جدی تر بگیرند، گفت: من این صحبت را نشنیدم و اگر مدیرعامل باشگاه چنین صحبتی را انجام داده باید دلیلش را از خود وی پرسیده و یا از کسانی بپرسید که این جو را درست کرده و مسائل را مطرح می‌‎کنند.

وی در همین خصوص افزود: متاسفانه در شرایط فعلی وضعیت برای من نگران کننده شده است من در شانزده بازی که هدایت تیم پرسپولیس را برعهده گرفته ام فقط یکبار تیمم باخته است ما در جام حذفی موفق شدیم که با حذف دو تیم قدرتمند لیگ برتری به نیمه نهایی این رقابت ها راه پیدا کنیم و اگر مشکل خاصی پیش نیاید با شکست داماش فینالیست خواهیم شد.

گل محمدی تصریح کرد: در بازی با راه آهن نیز همه دیدند که ما مستحق باخت نبودیم و در بازی با مس نیز روی یک حادثه و در حالی که ۳۰ ثانیه به انتهای بازی باقی مانده بود برد را با تساوی عوض کردیم. اینها موفقیت های بزرگی است که با همین بازیکنان بدست آمده که نباید این موفقیت ها فراموش شود و باید به بازی های آینده امیدوار بود.

سرمربی تیم پرسپولیس ادامه داد: این نتایج به دلیل نظم و انضباطی که بر تیم حاکم بود بدست آمده و مطمئن باشید که از این پس هر کس دیگری که نظم و انضباط را رعایت نکند، کنار می‌گذارم چون موفقیت تیم خواسته هواداران بوده و من باید در خصوص خواسته های آنان پاسخگو باشم. دوست ندارم شرایط به گونه ای رقم بخورد که جو سنگینی بر ما حکم فرما شود و انتظارات را از تیم بالا ببرند.

sajad 3000

کاربر ممتاز
آشتی‌کنان نوروزی و گل‌محمدی

تمرین امروز پرسپولیس در شرایطی برگزار شد که ۱۲ بازیکن این تیم حضور نداشتند.

به گزارش فارس، تمرین تیم پرسپولیس امروز از ساعت ۱۱:۳۰ در ورزشگاه درفشی‌فر برگزار شد.

در این تمرین بازیکنان ابتدا زیر نظر بدنساز تیم ریکاوری کردند و سپس به مرور کارهای تاکتیکی پرداختند.

*یحیی گل‌محمدی پس از یک روز قهر در تمرین امروز شرکت کرد و مورد تشویق شدید هواداران و برخورد گرم بازیکنان قرار گرفت.

*در تمرین امروز نوروزی،پروویچ، ولادتکو، نیلسون،حقیقی، معدنچی، احمدزاده، قدمی، نبی زاده، حسینی، ماهینی و پولادی غایب بودند. البته این بازیکنان با هماهنگی با گل‌محمدی بر سر تمرینات حاضر نشدند.

*پرسپولیسی‌ها در تمرین امروز پیگیر لیست تیم ملی فوتبال کشورمان بودند تا تکلیف تعطیلات نوروزی خود را بدانند. حسینی، ماهینی و پولادی سه بازیکن ملی پوش پرسپولیس هستند.

*گل‌محمدی قبل از تمرین امروز جلسه‌ای ۲۵ دقیقه‌ای با بازیکنان و کادر فنی برگزار کرد و در خصوص اتفاقات اخیر به گفت‌وگو پرداخت. پس از صحبت‌های وی بازیکنان دست خود را روی همدیگر گذاشتند و با فریادهای بلند برای بازی با داماش هم‌قسم شدند.

*محسن بنگر نیز در تمرین امروز حضور پیدا کرد. او برخورد گرمی با گل‌محمدی داشت و همراه تیم به تمرین پرداخت. این بازیکن نیز به دلیل نیمکت‌نشینی اعتراض‌هایی به سرمربی پرسپولیس انجام داده بود.

*مهدی مهدوی‌کیا نیز که از فوتبال خداحافظی کرده در تمرین امروز حضور داشت و همراه با سایر بازیکنان به تمرین پرداخت.

*محمد رویانیان نیز که عازم مکه شده در پیامک‌هایی به بازیکنان و کادر فنی از آنها درخواست حلالیت کرد. اما مشاور ارشد او در باشگاه (جیرودی) حضور پیدا کرد و پس از دقایقی بررسی تمرین درفشی‌فر را ترک کرد.

*در تمرین امروز بگوویچ و باقری هم حضور نداشتند.

*۲۰ هوادار تمرین امروز را از نزدیک تماشا کردند.

*بزیک از ناحیه کمر دچار مصدومیت جزئی شد.

*علی کریمی در تمرین امروز نیز ابتدا اختصاصی در سالن درفشی‌فر تمرین کرد و سپس در زمین چمن دویدن‌های خود را انجام داد.

*پس از گذشت ۵۰ دقیقه از تمرین شیرینی سرپرست پرسپولیس آمد و سپس نوروزی مهاجم اخراجی قرمزپوشان نیز در تمرین حضور پیدا کرد. هادی نوروزی در خودروی خود نشسته بود و با دسته گلی که تهیه کرده بود با تلاش سرپرست پرسپولیس برای آشتی با سرمربی قرمزپوشان در تمرین حضور پیدا کرد.

گل محمدی با این بازیکن روبوسی کرد و سایر بازیکنان نیز پس از آشتی این دو برای آنها دست زدند.

در تمرین امروز پرسپولیسی‌ها پس از مرور کارهای تاکتیکی فوتبال دسته‌جمعی را در دستور کار خود قرار دادند.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آشتی‌کنان نوروزی و گل‌محمدی

تمرین امروز پرسپولیس در شرایطی برگزار شد که ۱۲ بازیکن این تیم حضور نداشتند.

به گزارش فارس، تمرین تیم پرسپولیس امروز از ساعت ۱۱:۳۰ در ورزشگاه درفشی‌فر برگزار شد.

در این تمرین بازیکنان ابتدا زیر نظر بدنساز تیم ریکاوری کردند و سپس به مرور کارهای تاکتیکی پرداختند.

*یحیی گل‌محمدی پس از یک روز قهر در تمرین امروز شرکت کرد و مورد تشویق شدید هواداران و برخورد گرم بازیکنان قرار گرفت.

*در تمرین امروز نوروزی،پروویچ، ولادتکو، نیلسون،حقیقی، معدنچی، احمدزاده، قدمی، نبی زاده، حسینی، ماهینی و پولادی غایب بودند. البته این بازیکنان با هماهنگی با گل‌محمدی بر سر تمرینات حاضر نشدند.

*پرسپولیسی‌ها در تمرین امروز پیگیر لیست تیم ملی فوتبال کشورمان بودند تا تکلیف تعطیلات نوروزی خود را بدانند. حسینی، ماهینی و پولادی سه بازیکن ملی پوش پرسپولیس هستند.

*گل‌محمدی قبل از تمرین امروز جلسه‌ای ۲۵ دقیقه‌ای با بازیکنان و کادر فنی برگزار کرد و در خصوص اتفاقات اخیر به گفت‌وگو پرداخت. پس از صحبت‌های وی بازیکنان دست خود را روی همدیگر گذاشتند و با فریادهای بلند برای بازی با داماش هم‌قسم شدند.

*محسن بنگر نیز در تمرین امروز حضور پیدا کرد. او برخورد گرمی با گل‌محمدی داشت و همراه تیم به تمرین پرداخت. این بازیکن نیز به دلیل نیمکت‌نشینی اعتراض‌هایی به سرمربی پرسپولیس انجام داده بود.

*مهدی مهدوی‌کیا نیز که از فوتبال خداحافظی کرده در تمرین امروز حضور داشت و همراه با سایر بازیکنان به تمرین پرداخت.

*محمد رویانیان نیز که عازم مکه شده در پیامک‌هایی به بازیکنان و کادر فنی از آنها درخواست حلالیت کرد. اما مشاور ارشد او در باشگاه (جیرودی) حضور پیدا کرد و پس از دقایقی بررسی تمرین درفشی‌فر را ترک کرد.

*در تمرین امروز بگوویچ و باقری هم حضور نداشتند.

*۲۰ هوادار تمرین امروز را از نزدیک تماشا کردند.

*بزیک از ناحیه کمر دچار مصدومیت جزئی شد.

*علی کریمی در تمرین امروز نیز ابتدا اختصاصی در سالن درفشی‌فر تمرین کرد و سپس در زمین چمن دویدن‌های خود را انجام داد.

*پس از گذشت ۵۰ دقیقه از تمرین شیرینی سرپرست پرسپولیس آمد و سپس نوروزی مهاجم اخراجی قرمزپوشان نیز در تمرین حضور پیدا کرد. هادی نوروزی در خودروی خود نشسته بود و با دسته گلی که تهیه کرده بود با تلاش سرپرست پرسپولیس برای آشتی با سرمربی قرمزپوشان در تمرین حضور پیدا کرد.

گل محمدی با این بازیکن روبوسی کرد و سایر بازیکنان نیز پس از آشتی این دو برای آنها دست زدند.

در تمرین امروز پرسپولیسی‌ها پس از مرور کارهای تاکتیکی فوتبال دسته‌جمعی را در دستور کار خود قرار دادند.

عجب هميشه اينطوريه يهو آشتي و انگار خبري نيست:biggrin:

sajad 3000

کاربر ممتاز
دوباره بدبیاری پایان سال برای آقای گل جهان
حمله سارقان به دایی

چهار سارق به علی دایی و همسرش حمله کردند.

به گزارش ایسنا، ساعتی پیش علی دایی و همسرش که به قصد انجام کارهای درمانی به بیمارستان فرمانیه مراجعه کرده بودند، مورد حمله چهار سارق قرار گرفتند؛ سارقانی که با دو دستگاه موتورسیکلت در تعقیب وی بودند. آنها که قصد ربودن گردنبد دایی را داشتند، به وی حمله کردند اما سرمربی راه‌آهن در برابر آنها مقاومت کرد که در نتیجه سارقان ناکام ماندند.

علی دایی که از ناحیه گردن مورد جراحت قرار گرفت، به داخل بیمارستان رفت تا درمان مناسبی روی او انجام شود. دوربین‌های امنیتی بیمارستان فرمانیه تصویر این اتفاق را ضبط کرده‌اند.

سال گذشته نیز در چنین روزهایی علی دایی که از اصفهان باز می‌گشت، در جاده کاشان تصادف کرد و ایام عید را در بیمارستان به سر برد. به نظر می‌رسد روزهای آخر سال برای آقای گل جهان چندان خوش‌یمن نبوده است.

GAME_OVER

کاربر ممتاز
دوباره بدبیاری پایان سال برای آقای گل جهان
حمله سارقان به دایی

چهار سارق به علی دایی و همسرش حمله کردند.

به گزارش ایسنا، ساعتی پیش علی دایی و همسرش که به قصد انجام کارهای درمانی به بیمارستان فرمانیه مراجعه کرده بودند، مورد حمله چهار سارق قرار گرفتند؛ سارقانی که با دو دستگاه موتورسیکلت در تعقیب وی بودند. آنها که قصد ربودن گردنبد دایی را داشتند، به وی حمله کردند اما سرمربی راه‌آهن در برابر آنها مقاومت کرد که در نتیجه سارقان ناکام ماندند.

علی دایی که از ناحیه گردن مورد جراحت قرار گرفت، به داخل بیمارستان رفت تا درمان مناسبی روی او انجام شود. دوربین‌های امنیتی بیمارستان فرمانیه تصویر این اتفاق را ضبط کرده‌اند.

سال گذشته نیز در چنین روزهایی علی دایی که از اصفهان باز می‌گشت، در جاده کاشان تصادف کرد و ایام عید را در بیمارستان به سر برد. به نظر می‌رسد روزهای آخر سال برای آقای گل جهان چندان خوش‌یمن نبوده است.
خخخخخخخخخخخ

GAME_OVER

کاربر ممتاز
10 عکس، 10 حسرت؛ خاطراتم را کجا می‌بری آقای کیا؟!

در گرمای ۴۵درجه و رطوبت ۹۰درصد تابستان دبی، وقتی به صورت اتفاقی با یک زوج آلمانی رو‌به‌رو شدم، به محض آن‌که فهمیدند من ایرانی هستم گفتند: «پس حتماً میدی ماداوی‌کیا رو می‌شناسی؟»

دربی شماره ۴۳- ۲۰تیرماه ۱۳۷۶- فرشاد پیوس بعد از مهار ضربه‌اش توسط بهزاد غلامپور، جای خودش را به ادموند بزیک می‌دهد اما پیراهن شماره ۱۷دوست‌داشتنی خود را به مهدی مهدوی‌کیا ستاره جوان تیم استانکو می‌دهد. کسی که با او و رضا ترابیان، استانکو سیستم ۱-۶-۳را پیاده کرد و هجومی‌ترین پرسپولیس چند سال اخیر را رقم زده بود. مهدوی‌کیا در‌‌ همان بازی زننده گل دوم تیمش بود تا در کنار بزیک و طاهرزاده، سایر گلزن‌های دربی ۴۳باشند و بهترین برد پرسپولیس بعد از انقلاب در دربی را رقم بزنند.

شنبه ۲۲شهریور ۷۶- نخستین بازی تیم ملی ایران در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸فرانسه، تیم ملی چین تا به حال در شهر دالیان به حریفان خودش نباخته، ابتدا چین با پنالتی «فان ژی هی» جلو می‌افتد، «لی مینگ» برای بار دوم دروازه عابدزاده را باز می‌کند، اما کریم باقری بازی را ۲-۱می‌کند و آتش‌بازی مهدوی‌کیا شروع می‌شود؛ دو شوت طی ۶دقیقه، یکی از داخل محوطه جریمه و دومی بازی ۲-۱باخته را ۳-۲می‌کند تا اصغر مدیرروستا هم گل چهارم را بزند. یک بازگشت رویایی.

یکشنبه ۳۱خرداد ۷۷- تیم ملی با سختی فراوان به جام جهانی صعود کرده، از روزی که قرعه کشی انجام شد، همه منتظر نخستین برد ایران در جام جهانی بودند، چرا که بردن یوگسلاوی و آلمان کمی رویایی به نظر می‌رسید اما بردن آمریکا قابل دسترسی بود. روز بزرگ فرا رسید، استیلی تیم ملی را با برتری ۱-۰به رختکن فرستاد. هر چه رینا، راموس، جو مکس مور، مک براید و فرانکی هایدوک می‌زدند عابدزاده می‌گرفت، دقیقه ۸۴از راه رسید، علی دایی توپ را در فضا به مهدوی‌کیا رساند، حرکت مهدوی‌کیا در فضای خالی و دور از دسترس کیسی کلر توپ درون دروازه قرار می‌گیرد. ایران در ‌‌نهایت ۲-۱بازی را می‌برد و گل مهدی تا مدت‌ها تیزر اخبار ورزشی و سایر برنامه‌های ورزشی سیما می‌شود.

درخشش مهدوی‌کیا در جام جهانی و انتخابش به عنوان بهترین بازیکن جوان آسیا، راه حضور او در بوخوم آلمان را فراهم می‌کند. بعد از نیم‌فصل حضور در بوخوم، او به تیم بزرگ‌تری می‌رود. هامبورگ مقصد بعدی پدیده فوتبال ایران است. شنبه ۲۰شهریور ۷۸، برای نخستین بار دیدار هامبورگ و هرتا برای ما ایرانی‌ها جذاب می‌شود. مهدوی‌کیا، هاشمیان و رسول خطیبی در هامبورگ هستند و علی دایی در هرتابرلین. هامبورگ ۵-۱هرتابرلین را شکست می‌دهد. روی پراگر ۲گل به ثمر رسانده و دقیقه ۶۷، مهدوی‌کیا در حالی که می‌توانست خودش دروازه گابور کرالی دروازه‌بان هرتا را باز کند، به پراگر پاس می‌دهد تا او هت‌تریک کند. اما خوشحالی او برای ما ایرانی‌ها هم عجیب و غریب به نظر می‌رسد، او مقابل مهدوی کیا زانو می‌زند و پاهای مهدوی‌کیا را می‌بوسد!

در تاریخ باشگاه هامبورگ دو دیدار خاطره‌انگیز است؛ یکی فینال لیگ قهرمانان اروپا سال ۱۹۸۳که ۱-۰یوونتوس را شکست دادند، یکی هم نخستین بازی آن‌ها در لیگ قهرمانان فصل ۰۱- ۲۰۰۰ فولکس پارک اشتادیون؛ زیدان، اینتزاگی، داویدز، کونته، دل‌پیه‌رو در یوونتوس حضور دارند و در هامبورگ نیکو کواچ، هانس یورگ بوت، سرگی باربارز، تونی یبوآه و البته مهدی مهدوی‌کیا حضور دارند. مهدی در دقیقه ۶۵زننده گل دوم هامبورگ به دروازه فن‌درسار مشهور است تا بازی را ۳-۲کند و ۷دقیقه بعد توسط چیرو فرارا درون محوطه جریمه سرنگون می‌شود. پنالتی را بوت دروازه‌بان هامبورگ وارد دروازه یووه می‌کند، بازی ۳-۳می‌شود، دقیقه ۸۲پاس در عرض مهدی را نیکو کواچ وارد دروازه می‌کند و بازی ۴-۳به سود هامبورگ می‌شود، اما اینتزاگی ۶دقیقه بعد از روی نقطه پنالتی هت‌تریک می‌کند و بازی را ۴-۴به تساوی می‌کشاند، با این وجود مهدی یکی از درخشان‌ترین بازی‌های خود در لباس هامبورگ را انجام داده.

سال ۲۰۰۳سال رویایی مهدی مهدوی‌کیاست، او هم بهترین بازیکن سال هامبورگ انتخاب می‌شود، هم بهترین بازیکن سال آسیا. او حالا محبوب‌ترین بازیکن هامبورگ هم هست، فریاد‌های «میدی میدی» در فولکس پارک اشتادیون آرام نمی‌گیرد. آلمان‌ها به او لقب راکت یا موشک را دادند. لقبی که رسانه‌های ایران هم از آن استقبال کردند.

شنبه ۱۰مرداد ۸۳- یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا در چین. ایران در برابر کره‌ای می‌ایستد که ۴سال پیش با قانون گل طلایی مغلوب این تیم شده بود.‌‌ همان بازی‌هایی که بعد از آن مهدی توسط برخی رسانه‌های ایرانی محکوم به کم‌فروشی شد. حالا او سرشار از انگیزه بود تا انتقام شکست ۴سال پیش و همه حرف و حدیث‌ها را بگیرد. رحمان رضایی و ناجی بداوی محروم شده بودند، ایران با ترکیب نصفه نیمه به مصاف کره جنوبی آماده‌ای رفت که ۲سال پیش با همین بازیکنان به نیمه‌نهایی جام جهانی رسیده بود، گو این‌که علی کریمی ۳گل وارد دروازه لی وون جائه کرد، اما روی ۲گل علی کریمی، مهدوی‌کیا پاس گل داد و روی گل سوم سانتر موشک با اشتباه پارک جین سوب وارد دروازه شد.

او بعد از ۸فصل بازی در هامبورگ، یک فصل در اینتراخت فرانکفورت، یک فصل و نیم بازی در استیل‌آذین و نیم‌فصل در داماش حالا به پرسپولیس بازگشته. پرسپولیس بحران‌زده‌ای که با استیلی و کاشانی به رده‌های میانه جدول رسیده. رویانیان مدیرعامل پرسپولیس شده و مهدوی‌کیا را از داماش به پرسپولیس بازمی‌گرداند. دربی شماره ۷۴، ۱۱بهمن ۱۳۹۰، استقلال با ۲گل از پرسپولیس پیش افتاده تا طلسم پیروز نشدن پرسپولیس به ۲سال برسد، اما مهدوی‌کیا و ایمون زاید مهاجم ایرلندی-لیبیایی از روی نیمکت به دستور دنیزلی بلند می‌شوند. دو شوت از مهدوی‌کیا این امید را به پرسپولیس ۱۰نفره می‌دهد تا به بازی برگردند. ایمون زاید دقیقه ۸۲گل نخست را به ثمر می‌رساند و درست یکدقیقه بعد مهدوی‌کیا سانتر دقیقی که سال‌های سال روی سر یبوآه و باربارز و دایی انجام می‌داد، حالا روی سر ایمون زاید می‌فرستد و گل مساوی برای پرسپولیس. گلی که زمینه‌ساز بازگشت رویایی سرخ‌ها در دربی ۷۴شد.

نزدیک به ۲سال پیش، در گرمای ۴۵درجه و رطوبت ۹۰ درصد چله تابستان دوبی، وقتی به صورت اتفاقی با یک زوج آلمانی رو به رو شدم، به محض آن‌که فهمیدند من ایرانی هستم گفتند: «پس حتماً میدی ماداوی‌کیا رو می‌‌شناسی؟» پاسخ دادم: «بله او اسطوره ما ایرانی‌هاست»، بی‌درنگ گفتند: «اسطوره ما هامبورگی‌ها هم هست.»

پرافتخار‌ترین لژیونر ما ایرانی‌ها کفش‌هایش را آویخت، هر چند ممکن است با صحبت‌هایی که طی روزهای اخیر توسط رویانیان و بزیک انجام شده، احتمال بازگشت موشک تا پایان فصل هم باشد، اما هر چه باشد این ۸صحنه جزو خاطرات فراموش‌نشدنی ایرانی‌ها و به خصوص پرسپولیسی‌هاست. نسل ما خوش‌شانس بود که با مهدی همدوره بود تا از بازی‌های دیدنی او برای نسل آینده خود تعریف کند. مهدی مهدوی‌کیا، اسطوره دوست‌داشتنی همه هواداران فوتبال (حتی استقلالی‌ها)، از فوتبال کناره‌گیری کرد تا آخرین بازیکن نسل طلایی دهه ۹۰فوتبال هم به جرگه مربیان بپیوندد، احتمالاً.

گل

GAME_OVER

کاربر ممتاز
یادداشت میهمان: به احترام فرار مهدوی‌کیا

مهدوي‌كيا شايسته تقدير هست اما نه از سوي فدراسيوني كه هزار و يك بهانه براي شانه خالي‌كردن دارد، بل از نسلي كه برايش خاطره ساخت و انتظاري نداشت. نسلي كه روزگاري قدر مي‌دانست و تشكر بلد بود
سایت گل-
صفر) نسل ما فوتبال را با حماسه‌هايش به ياد مي‌آورد، با بازيكناني كه حماسه ساخته‌اند و در خاطر مانده‌اند، با داليان چين، با فرار مهدوي‌كيا كه ترجيع‌بند بازي‌هاي كودكانه بود، با پيروزي نسل توپ پلاستيكي برابر آمريكايي‌هايي كه هم قد ما نبودند، با خرج كردن آخرين قطره‌هاي تعصب و جنگندگي، با ساق‌هايي كه هنوز ميلياردي نبودند.
نسل ما تشنه‌ حادثه بود و نشئه‌‌ حماسه، لبريز از سرخوردگي و غرق در دلمردگي. پيروزي‌هاي ورزشي تنها روزنه اميد بود، تنها بهانه‌ براي شاد بودن، فراموش كردن و معلول سردادن فريادهاي شادمانه تا سر حد خالي شدن از بايدها و نبايدها. نسلي كه قدرشناس بوده و هست. به اسطوره‌هايش احترام مي‌گذارد و فراموش‌شان نمي‌كند. وقتي خبر خداحافظي اسطوره‌اي را مي‌شنود غمگين مي‌شود، دلش مي‌گيرد، دلش مي‌شود غروب جمعه و وقتي غروب جمعه باشد كه ديگر تكليف دلش معلوم است. مهدي مهدوي‌كيا از همين جنس اسطوره‌هاست كه بايد براي خداحافظي‌اش مرثيه نوشت و براي نوشتن چه كسي بهتر از نسلي كه تنها هنرش «مرثيه‌سرايي» است؟
يك) خبر پيوستن مهدي مهدوي‌كيا به بوخوم در روزگاري كه لژيونر شدن و لژيونر ماندن جز با تلاش و مبارزه و سرسختي به‌دست نمي‌آمد كم مسرت‌بخش نبود. بچه‌هاي زمين‌ خاكي با كوچ دسته‌جمعي ستارگان 98 به اروپا جدي‌تر از هميشه تنشان را به خاك مي‌ماليدند. فوتبال ديگر آن ورزش ممنوعه و لباس كثيف‌كن نزد خانواده‌ها نبود. پدرها با رغبت خرج فرزندشان‌ مي‌كردند تا روزي روزگاري خداداد عزيزي شوند و مايه مباهات‌شان. الگوي مادران از پروفسور حسابي و انيشتين رسيده بود به مهدوي‌كيا و دايي. چنين تجربه‌اي كم از رنسانس‌هاي ادبي و هنري قرن پانزده و شانزده در فرانسه نداشت. ما نسلي بوديم كه رنسانس‌طلب بوديم، البته نه تنها در فوتبال اما همين دستاورد را ارج مي‌نهاديم.

دو) مهدوي‌كيا هنگامي در فوتبال آلمان لقب «موشك» را به خود اختصاص داد كه ما دلمان لك مي‌زد براي بزرگ‌شدن در عرصه‌هاي بين‌المللي، ضعف مي‌رفت براي آقايي كردن، مي‌مرديم براي اين شادي‌هاي كوچك و امثال مهدوي‌‌كيا دريغ نمي‌كردند. وقتي هواداران هامبورگ با لهجه‌اي غريب «ميدي» را تشويق مي‌كردند ذوق‌مرگ مي‌شديم. ما چنين نسل سرخوش و الكي خوشي بوديم. كافي بود شبي پاي مهدوي‌كيا به گلزني برابر يوونتوس باز شود تا هفته‌اي پر از غرور را تجربه كنيم. فرداي آن‌روز چنان در خيابان راه مي‌رفتيم كه انگار هر يك از ما 70 ميليون نفر گلي به يوونتوس زده است. چنين نسل جوگيري بوديم ما.

سه) بدون شك از مهم‌ترين افتخارهاي بين‌المللي مهدوي‌كيا انتخابش به‌عنوان يكي از يازده بازيكن برتر تاريخ باشگاه هامبورگ است. افتخاري كه روزگاري براي بازسازي غرور از دست رفته ملتي كافي به‌نظر مي‌رسيد اما اين‌روزها در نهايت لبخندي بر لبان خشكيده‌مان مي‌نشاند و زود محو مي‌شود تا شر نشده. مهدوي‌كيا شايسته تقدير هست اما نه از سوي فدراسيوني كه هزار و يك بهانه براي شانه خالي‌كردن دارد، بل از نسلي كه برايش خاطره ساخت و انتظاري نداشت. نسلي كه روزگاري قدر مي‌دانست و تشكر بلد بود، نسلي كه فراموش‌كار شده است، نسلي كه خودشان را متمايز مي‌داند، نسلي درست مانند همه نسل‌هايي كه مدعي‌اند و بي‌تفاوت.

چهار) مهدي مهدوي‌كيا آخرين ستاره از كهكشان جام‌جهاني 98 است؛ بازيكني كه جنگيدن را براي رسيدن به آنچه استحقاقش را داشت بلد بود. بازيكني كه نه در روزنامه‌ها و روي سكوها، كه از مستطيل سبز حقش را گرفت. نامهرباني و ناملايمتي كم نديد اما سربازي نبود كه براي فرار آموزش ديده باشد. براي شمردن بي‌مهري‌هايي كه ديده نياز نيست تا هامبورگ و كنار گذاشته‌شدن موقتي‌اش در ليگ آلمان برويم، كافي‌ست همين حضور اخير در پرسپوليس و كنار گذاشته شدن‌هاي سوال‌برانگيزش را مرور كنيم. نيمكت‌نشيني‌هايي كه اگر توام با موفقيت بود همه سكوت مي‌كردند و چون سرشار از ناكامي بود، تنها بازيكني چون مهدوي‌كيا مي‌توانست آن را يك افتخار بنامد. به احترام چنين اسطوره‌اي بهتر است يك دقيقه سكوت كه نه، چند ثانيه تفكر كنيم. سپاس كه اجازه دادي دوستت داشته باشيم موشك هامبورگ و نيمكت‌نشين پرسپوليس!

gharybeh

عضو جدید
کاربر ممتاز
یادداشت میهمان: به احترام فرار مهدوی‌کیا

پارسال تو بازی استقلال و داماش تو ورزشگاه آزادی ، وقتی مهدوی کیا تعویض شد مورد تشویق حدود 60 هزار استقلالی قرار گرفت ، از جمله معدود بازیکنای پرسپولیسی هست که بین استقلالیا هم محبوبیت داره
باهاش خوب برخورد نشد ، مثل نحوه کنار رفتن عابدزاده ، زرینچه ، کریم باقری و .. با اینم بد تا کردن ، نیم فصل اول به حق بهترین بازیکن پرسپولیس بود