تاپیک سوالات قدرتی

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میدونه خطوط دومداره چه کاربردی داره؟

فکر میکنم از نظر قابلیت اطمینان بهتره!
راستش اینجا در منطقه خراسان همه خط های 132 و بعضا 400 دو مداره اند نمیدونم دقیقا از کاربرد منظورتون چیه!

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
افزایش ضریب حرارتی (افزایش میزان جریان خط در شرایط تلفات یکسان با خطوط تک مداره)
افزایش قابلیت اطمینان
کاهش افت ولتاژ ناشی از مصرف توان راکتیو
افزایش حد پایداری ولتاژ و زاویه
و ...
از مزایای استفاده از خطوط دو مداره هست

amirhseifi

عضو جدید
سلام و من تاز عضو شدم و اطلاعاتم ضعیفه ! میشه لطف کنید و به این سوالم جواب بدین.
زمانی که اسیلوسکوپ رو از حالت ac به dc تغییر می دهیم ( با همان داده های قبلی ) دلیل تغییر شکل ایجاد شده, چیه؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
این خطوط از دو منبع جداگانه تغذیه میشه؟ آخه جاهایی دیدم که هر دو مدارو به هم جامپر میکند.
سلام
هر حالتی ممکنه
گاهی هر دو مدار از یک پست تغزیه میشه
گاهی خط اولش تک مداره هست و از جائی به بعد به 2 مداره تبدیل میشه (یک خط دیگه هم میرسه به این خط)
حتی خطوط دو یا چند مداره (من خودم تا اونجائی که یادم میاد تا 4 مداره دیدم) صرفا هم ولتاژ نیست و الان از خطوط چند مداره با ولتاژهای مختلف هم استفاده میشه

سلام و من تاز عضو شدم و اطلاعاتم ضعیفه ! میشه لطف کنید و به این سوالم جواب بدین.
زمانی که اسیلوسکوپ رو از حالت ac به dc تغییر می دهیم ( با همان داده های قبلی ) دلیل تغییر شکل ایجاد شده, چیه؟

سلام
خیلی خوش اومدید
دوست عزیز اینجا تالار قدرت هست و شما برای اینکه سوال خودتون رو به طور دقیقتر و تخصصی تر دریافت کنید بهتره که به تالار الکترونیک سر بزنید

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان من درمورد دیمر میخوام میخوام مطالعه کنم اگه منبع خواصی هست لطفا راهنمایی کنید

سلام
دوست عزیز به تالار الکترونیک مراجعه کنید تا جواب درست تری بگیرید

دیمر هم چیز خاصی نداره و یک مدار تریستوری هست که از 2 تریستور موازی معکوس تشکیل شده
که با تغییر زاویه آتش، نمودار ولتاژ و جریان انتقالی به لامپ رو برش داده و در نتیجه توان لامپ رو کنترل میکنه
به کتاب رشید مراجعه کنید تا توضیح کاملتری داشته باشید

موفق باشید

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
  1. دو کابل با سطح مقطع یکسان موجود است. یکی برای فشار ضعیف و دیگری برای فشار متوسط. تفاوت این دو کابل چیست؟
  2. ضریب هم زمانی بار به چه معناست؟
  3. زمین کردن یعنی چه؟ به چه منظور انجام میگیرد؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
  1. دو کابل با سطح مقطع یکسان موجود است. یکی برای فشار ضعیف و دیگری برای فشار متوسط. تفاوت این دو کابل چیست؟
  2. ضریب هم زمانی بار به چه معناست؟
  3. زمین کردن یعنی چه؟ به چه منظور انجام میگیرد؟
سلام
ممنون داداش واسه سوالات :gol:

تفاوتشون در عایقشون هست. که تحمل یکی برای ولتاژ پایین و دیگری برای ولتاژ متوسط هست

ضریب هم زمانی بار ضریبی کمتر از 1 است که که نشان دهنده احتمال درصدی ار مصرف کننده هاست که به طور همزمان در مدار قرار میگیرند (کل مصرف کننده ها هم زمان کار نمیکنند)

اتصال مصرف کننده به سیستم ارت که برای حفاظت از جان و همچنین خود تجهیز به کار میرود را زمین کردن میگویند

moh3n_s

عضو جدید
اول از همه باید بگم من این ها را دارم از روی اطلاعات خودم میگم توقعی نداشته باش هااااا ;)

اینطور که آقای مهندس گفتند درسته توی عایقشون تفاوته اینم سایز سیم های مسی و آلومینیوم که شرکت برق استفاده میکنه
سایز سیم های آلومینیومی 36-70-120-126
سایز سیم های مسی 16
-25-35-50-75

1. ضریب هم زمانی بار به چه معناست؟
شما تو منزل کلی مصرف کننده دارید از روشنایی تا وسایلی مثل کولر تلوزیون ماشین لباسشویی جارو برقی و خیلی چیزای دیگه اما این ها که همیشه همه گی روشن نیستند !!!!!؟؟؟برای همین توی محاسبات کابل ها از یه ضریبی به اسم ضریب همزمانی استفاده میکنند که میگه این بار ها همیشه همگی همزمان روشن نیستند بنابراین از مقطع کمتری استفاده میکنند ضریب همزمانی یه عددیه که ماکزیمممش هست 1

1. زمین کردن یعنی چه؟ به چه منظور انجام میگیرد؟
زمین کردن یعنی اتصال مرکز ستاره سیستم به زمین این کار باعث میشه بار روی سیم پیچ هر ترانس به میزان مساوی قرار بگیره یا به عبارتی شبکه مون متعادل بشه اگر ترانس را زمین نکنند تو شبکه های توزیع خوب بار که مساوی نیست باعث میشه که اختلاف فاز بین فاز ها صد و بیست درجه نباشه

.................

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
کاربرد ترانسفورماتور سه فاز با اتصال V ؟؟؟؟

این اتصال زمانی به کار میره که از 2 ترانس تک فاز استفاده میشه

این اتصال در توان های بالا استفاده نمیشه و اقتصادی نیست

در بعضی موارد از 3 ترانس تکفاز استفاده میشه که برای تعمیر و نگهداری یکی از ترانس ها از سرویس خارج میشه و 2 ترانس باقی مونده با این اتصال برق مصرف کننده را تامین میکنن

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
حتی خطوط دو یا چند مداره (من خودم تا اونجائی که یادم میاد تا 4 مداره دیدم) صرفا هم ولتاژ نیست و الان از خطوط چند مداره با ولتاژهای مختلف هم استفاده میشه
من تهران 6 مداره هم دیدم، سعید یادت میاد یه بار تو یه بحثی از اون خط رزرو پست شاهگلی که از روی پل کابلی میاد حرف میزدیم؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
من تهران 6 مداره هم دیدم، سعید یادت میاد یه بار تو یه بحثی از اون خط رزرو پست شاهگلی که از روی پل کابلی میاد حرف میزدیم؟

آره اینورا تا 4 هست ولی طرفای نیروگاه شهید رجائی بیشترش هم هست

خط رو میدونم کدومو میگی ولی بحث رو نه! چطور؟

majidxxlightxxbo

عضو جدید
سلام خدمت دوستان گرامی.امیدوارم حالتون خوب باشه.
یه سوالی داشتم راجبه درس ماشین...میگم میشه گروه برداری اتصال مثلث زیگ زاگ و طرز قرار گرفتن اون تو ساعت رو واسم توضیح بدین و سوال دیگم اینه که اصلا چرا اتصال زیگ زاگ رو به صورت دو تا نیم سیم پیچ ساختن دلیلش چیه؟؟؟خیلی ممنونم واقعا دستتون درد نکنه.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
یه سوالی داشتم راجبه درس ماشین...میگم میشه گروه برداری اتصال مثلث زیگ زاگ و طرز قرار گرفتن اون تو ساعت رو واسم توضیح بدین و سوال دیگم اینه که اصلا چرا اتصال زیگ زاگ رو به صورت دو تا نیم سیم پیچ ساختن دلیلش چیه؟؟؟خیلی ممنونم واقعا دستتون درد نکنه.

راجع به سوال دومتون باید بگم که مزایای اتصال زیگزاگ توی صفحات قبلی بحث شده ولی به خاطر اینه که بار رو متعادل کنه و با این ترانس میشه اختلاف فاز رو هم کنترل کرد
اما سوال اولتون یکم سخته اینجا توضیح دادانش و نیاز به شکل داره...

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
این اتصال زمانی به کار میره که از 2 ترانس تک فاز استفاده میشه

این اتصال در توان های بالا استفاده نمیشه و اقتصادی نیست

در بعضی موارد از 3 ترانس تکفاز استفاده میشه که برای تعمیر و نگهداری یکی از ترانس ها از سرویس خارج میشه و 2 ترانس باقی مونده با این اتصال برق مصرف کننده را تامین میکنن
برای برق رسانی مناطق دورافتاده هم گاهی استفاده میشه (هرچند ندیدم)

من تا حالا ندیدم!! عکسی ازش دارین؟

سلام
گروه برداری اختلاف زاویه پسفازی بین اولیه و ثانویه هست یعنی اگر ولتاژ ثانویه رو مرجع بگیرین و در جهت مثلثاتی حرکت کنین تا به ولتاژ اولیه برسین یه زاویه بدست میاد که اگر تقسیم بر 30 کنین ساعت رو میده (راه های دیگه ای هم هست برای تعیین ساعت) دو تا نیم سیم پیچی هم به این خاطره که نصفش یه جو بسته میشه نصفه دیگه هم یه جور دیگه که مزایایی داره. همونطور که اقا سعید فرمودن امکان بارگیری نامتعادل رو فراهم میکنه (بارگیری هم فاز و بارگیری بین یک فاز و نول)

آخرین ویرایش:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
البته نا گفته نمونه که سطح ولتاژ های مدار ها با هم فرق میکنه و این خط 3 مدار با سطح ولتاژهای متفاوت داره

imbrf-00119146-001.jpg

اینم عکس با وضوح بالا

مدار پایینی تکی هست
مدار وسطی باندل 2 تائی هست
مدار بالاتر باندل 4 تائی

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
یه موضوع دیگه هم توی عکس دیده میشه که ممکنه گفتنش خالی از لطف نباشه

اونم اینه که طبق استاندارد در باره خطوط Overhead هرچی ولتاژ بالاتر باشه، ارتفاع خط باید بالاتر باشه
و در باره کابل های Underground هرچی ولتاژ بالاتر باشه، عمق دفن باید بیشتر باشه که توی این عکس هم رعایت شده
که از روی طول زنجیر مقره میشه فهمید که از بالا به پایین ولتاژ کمتر شده در مدار ها

البته اینو همینجوری محض یاداوری به خودم گفتم چون فک کنم همه میدونن

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

اتصال زیگزاگ در واقع ترکیب از ستاره و مثلث هست . برای این اینکار رو میکنن که هم مزیت مثلث رو داشته باشه و هم نول داشته باشیم . علاوه بر این همانطور که دوستانمون اشاره کردند بار های نامتعادل رو بهتر ساپورت میکنه .
گروه برداری ( bordari ) برای این هست که اختلاف فاز بین اولیه و ثانویه هر فاز رو داشته باشم . به چه درد میخوره ؟! وقتی میخواهیم موازی کنیم دو تا ترانس رو ، باید این مولفه بین دو ترانس مشترک باشه . خیلی ساده تر بگیم : مثلا برای ترانس تکفاز این گروه یا صفر هست یا 180 درجه . یعنی چی ؟! یعنی اگر صفر باشه در لحظه t پلاریته ورودی و خروجی یکی هست ولی اگه 180 باشه در لحظه ی مثلا t این پلاریته معکوس میشه . ( در لحظه ی t یعنی تو ذهنت برای یک لحظه زمان رو متوقف کنی . یه چیزی شبیه به دیسی .. )

حالا اگه سوالت اینه که چجوری این گروه رو بدست بیاری . توضیح محض اون بدون شماتیک اسون نیست . یه شماتیک از سوال بذار من روش برات توضیح بدم .

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه موضوع دیگه هم توی عکس دیده میشه که ممکنه گفتنش خالی از لطف نباشه

اونم اینه که طبق استاندارد در باره خطوط Overhead هرچی ولتاژ بالاتر باشه، ارتفاع خط باید بالاتر باشه
و در باره کابل های Underground هرچی ولتاژ بالاتر باشه، عمق دفن باید بیشتر باشه که توی این عکس هم رعایت شده
که از روی طول زنجیر مقره میشه فهمید که از بالا به پایین ولتاژ کمتر شده در مدار ها

البته اینو همینجوری محض یاداوری به خودم گفتم چون فک کنم همه میدونن

الان طبقه پایین هر طرفش یک مداره و سه فاز اره؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
الان طبقه پایین هر طرفش یک مداره و سه فاز اره؟

بله مهندس
3 طبقه هست و هر طبقه 2 مدار هم ولتاژ سه فاز

چون سطح ولتاژ تو طبقه آخر خیلی بالاست، به علت رعایت فاصله امکان قرار گیری هادی ها در یک ردیف نبوده و یک طبقه اضافه شده

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله مهندس
3 طبقه هست و هر طبقه 2 مدار هم ولتاژ سه فاز
گرفتم:cool:
4 طبقه هست که
دوتا طبقه بالا هر طرفش یک مداره که فازهاش مثلثی نبست به هم هستند فکر کنم درسته؟
( الان کاملا مشخصه تا حالا ندیدم ذوق کردم:D)

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
گرفتم:cool:
4 طبقه هست که
دوتا طبقه بالا دو تا مدارن که فازهاش مثلثی نبست به هم هستند فکر کنم درسته؟
( الان کاملا مشخصه تا حالا ندیدم ذوق کردم:D)

بله کاملا درسته
چون عکس مال ایران نیست و فکر میکنم با طول زنجیر مقره ای که من اینجا میبینم مدار بالائی 700kV باشه به همین دلیل مجبور بوده که رعایت فاصله رو در نظر بگیره
imst-00175686-001.jpg
به نظرتون ولتاژ مدار تو این عکس چنده؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله کاملا درسته
چون عکس مال ایران نیست و فکر میکنم با طول زنجیر مقره ای که من اینجا میبینم مدار بالائی 700kV باشه به همین دلیل مجبور بوده که رعایت فاصله رو در نظر بگیره
مشاهده پیوست 141336
به نظرتون ولتاژ مدار تو این عکس چنده؟

میدونم باید از رو تعداد اون مقره ها بگیم ولی من بلد نیستم!

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
میدونم باید از رو تعداد اون مقره ها بگیم ولی من بلد نیستم!

نه از روی مقره نمیشه گفت چون مقره ها بشقابی ساده نیستن اگه دقت کنین
چون اگه مقره ها از نوع بشقابی ساده بودن باید حدودا سی تا میشد که تو شکل 19 تاست

این یک خط 400 هست بدون شک (از روی قد اون شخص به راحتی میشه گفت که اگر قدش 180 باشه طول زنجیر مقره حدودا 4 متره!)

عکس دوم رو واسه این گذاشتم که حالا اینو بتونین به طور تقریبی با زنجیر مقره عکس قبلی مقایسه کنین!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
راجع به سوال دومتون باید بگم که مزایای اتصال زیگزاگ توی صفحات قبلی بحث شده ولی به خاطر اینه که بار رو متعادل کنه و با این ترانس میشه اختلاف فاز رو هم کنترل کرد
اما سوال اولتون یکم سخته اینجا توضیح دادانش و نیاز به شکل داره...

ترانس هایی که سیم پیچی فشار ضعیف و قوی انها دارای یک نوع اتصال باشد اختلافاز بین انها صفر یا 180 خواهد بود و ترانس هایی که دارای اتصالات مختلفی باشند اختلاف فاز 30 ,150,210 و 330 میباشد که اختلاف فاز های 30 و 210 استاندارد نیست و تولید نمیشه.
تقسیمات 12 گانه ساعت در محیط دایره قرار دارند و میدانیم محیط دایره 360 درجه است.پس هر یک ساعت معادل 30 درجه میباشد .
پس ساعت 6 زاویه 180 را نشان میدهد. و عدد 6 میشود گروه ترانس و فاز 1 از عدد 6 برای نمایش بر روی ساعت شروع میشود
و فاز دوم 4 ساعت بعد از ان بر روی ساعت 10 و فاز سوم 4 ساعت بعد از فاز دوم بر روی ساعت 2 قرار میگیرد.
شما 4 رو ضربدر 30 کنی متوجه 4 تا 4 تا بالا رفتن فاز ها میشی
و همچنین محیط دایره که 360 است رو تقسیم بر 12(تعداد تقسیمات ساعت) کنی متوجه بدست امدن عدد 30 میشی.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم .
در شکل اول گروه برداری اتصال ستاره صفر هست بنابر این در ساعت بردار اولیه و ثانویه روی هم افتاده.
در گروه برداری مثلث زیگزاگ توی شکل مشخص کردم چون گروه برداری 4 هست فاز اول از 4 شروع میشه.
یه روش دیگه به اسم روش kvl برای رسم بردار وجود داره که من بلد نیستم .