[ دیوار حائل ] راهنمایی

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی می دونه چه زمانی می بایست دیوارهای پیرامونی زیر زمین به صورت حایل ( بتنی ) تعریف شن ؟
من خودم یک پروژه دارم که یک طبقه زیر زمین جهت استفاده پارکینگ داره با ارتفاع حدوداً 2.40 که اطراف اون هم ساختمان ساخته شده لذا خودم احساسی برای بتنی کردن دیوار های اطراف زیر زمین این پروژه نمی کنم و قضاوت من اینه که دیوار 20 سانتی بین دهنه ها کفایت می کنه ( چون یک طبقه زیر زمین با ارتفاع نرمال داریم ) ضمناً ساختمان این پروژه چهار طبقه است

می خواستم نظر شما مهندسین را در باره این قضاوت بدونم ؟

reza2011

عضو جدید
کسی می دونه چه زمانی می بایست دیوارهای پیرامونی زیر زمین به صورت حایل ( بتنی ) تعریف شن ؟
من خودم یک پروژه دارم که یک طبقه زیر زمین جهت استفاده پارکینگ داره با ارتفاع حدوداً 2.40 که اطراف اون هم ساختمان ساخته شده لذا خودم احساسی برای بتنی کردن دیوار های اطراف زیر زمین این پروژه نمی کنم و قضاوت من اینه که دیوار 20 سانتی بین دهنه ها کفایت می کنه ( چون یک طبقه زیر زمین با ارتفاع نرمال داریم ) ضمناً ساختمان این پروژه چهار طبقه است

می خواستم نظر شما مهندسین را در باره این قضاوت بدونم ؟

دوست عزيز اگر ديوار حائل دور تا دور طبقه زير زمين اجرا شود سبب خواهد شد كه تراز پايه از روي فونداسيون به بالاي ديوار حائل انتقال خواهد يافت و بالا رفتن تراز پايه سبب كم شدن برش طبقه در طبقات شده و تا حدودي در جهت مقرون به صرفه بودن ساختمان است . وليكن ديوار حائل در سرتاسر محيط طبقه زماني توجيه مهندسي دارد كه ديوار حائل علاوه بر بالا رفتن تراز پايه نقش ديوار مقاوم در برابر فشار جانبي خاك را نيز ايفا كند . چون در پروژه شما عمق گود برداري زياد نيست و چنانچه ساختمانهاي مجاور خيلي فرسوده نيست اصلا منطقي نيست كه فقط به خاطر بالا رفتن تراز پايه شما در سرتاسر محيط زير زمين ديوار حائل اجرا كنيد .

ضمنا به ياد داشته باشيد براي ديوار زير زمين ديوار 20 سانت به هيچ وجه اجرا نكنيد . ضخامت مورد نياز براي ديوار طبقات زير زمين معادل ضخامت ديوار باربر يعني 35 سانت خواهد بود .

Sima*

عضو جدید
[ دیوار حائل ] راهنمایی

سلام استادمون گفته 3 نمونه دیوار حائل با تمام جزئیات براش بکشم و یه محوطه سازی از خیابون که کنارش جوی آب رد شه. من اصلا دیتیلم خوب نی اگه میشه لطف کنید راهنماییم کنید :smile:

Parvix

عضو جدید
سلام استادمون گفته 3 نمونه دیوار حائل با تمام جزئیات براش بکشم و یه محوطه سازی از خیابون که کنارش جوی آب رد شه. من اصلا دیتیلم خوب نی اگه میشه لطف کنید راهنماییم کنید :smile:

IMG_20121014_202556.jpg
IMG_20121014_202447.jpg
امید وارم به دردت بخوره...;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

poorhabib

عضو جدید
سوال

سوال

پروژه من دارای دو طبقه زیرزمین است که در مجموع 6 متر زیر تراز صفر واقع می شود. آیا نیازی به استفاده از دیوار حایل بتنی هست؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
پروژه من دارای دو طبقه زیرزمین است که در مجموع 6 متر زیر تراز صفر واقع می شود. آیا نیازی به استفاده از دیوار حایل بتنی هست؟

با سلام
دوست عزیز ، با توجه به گفته های اقا رضا ، دیوار حایل در پروژه شما ، لازم هست ، چون فشار و نیرویی که از طرف خاک وارد هست ، در زیرزمین شما که ارتفاعی برابر با 6 متر دارد قابل توجه و نیاز به مهار سازی دارد .

سپاس

shaghayegh.m69

عضو جدید
[دیوار حائل]

[دیوار حائل]

سلام دوستان کسی طراحی دیوار حائل بتنی بلده؟؟

civileducation

عضو جدید
مشکلتون چیه

اگه به طور کلی می خواهید طراحی رو یاد بگیرید کتاب مهندسی پی طاحونی کتاب خوبیه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

shaghayegh.m69

عضو جدید
طراحى دیوار حائل بتنی بلد نیستم میخوام روشش یاد بگیرم،به جز کتاب پی طاحونی منبع دیگه سراغ ندارین؟آخه اون کتاب را ندارم

civileducation

عضو جدید
می تونید منابع انگلیسی رو سرچ کنید یا منابع فارسی رو از کتابخونه ها تهیه کنید
فکر می کنم همه کتابهای مهندسی پی (یا مکانیک خاک) طراجی دیوار حائل رو داشته باشند

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان عيدتون مبارک آیا برای اجرای دیوار حائل زیر زمین با آجر بنایی ظوابط وبند خاصی در مقررات ملی وجود داره؟

سلام خانم مهندس سپاسگزارم بنده هم به شما عيد رو تبريك ميگم :gol:
خانم مهندس اگر هم باشد بنده ندیده ام. منتها ضخامت لازم برای دیوار باید توسط طراح محاسبه بشه و برای طراحی هم باید فشار خاک وارد پشت دیوار اگه فراموش نكرده باشم طبق 6-4-2 مبحث ششم (ویرایش 92) محاسبه و به دیوار وارد بشه و با فرض یک مقدار مناسب برای مقاومت دیوار بنایی محاسبه بشود

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان عيدتون مبارک آیا برای اجرای دیوار حائل زیر زمین با آجر بنایی ظوابط وبند خاصی در مقررات ملی وجود داره؟

اگر منظورتون ضوابط هست توی مبحث 8 جدید یک شرایطی نوشته شده ولی در کل زیر 35 سانتی نباشه لطفاً ، 4-5 متر هم بیشتر ارتفاع خاک پشتش نباشه .

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

سلام
همون طور اقای مهندس بیدهندی هم فرمودن ، در مبحث 8 در مورد دیوارهای زیرزمین ، اشاراتی شده .

در صفحه 24 مبحث 8 -ویرایش 92- علاوه بر مواردی شامل ضخامت حداقل 35 سانتی متر (ضخامت دیوار حداقل برابر با ضخامت دیوار طبقه همکف باشد) ، و حداکثر ارتفاع خاک پشت دیوار 4 الی 5 متر ،باشد .

در طول دیوار از هر 5 متر حتما پشتبند قایم(کلاف قائم ) باشد .

کلیه نعل درگاه ها باید از بتن درجا ساخته شود و توسط میلگردهای قائم یا کلاف های قائم به کلاف های افقی پایین و بالا متصل گردد .

در صورت عدم استفاده از کلاف افقی زیر دیوار زیرزمین ، باید کلیه میلگرد های قائم در دیوار زیرزمین به میلگردهای شالوده متصل گردد.

دیوار ها باید در مقابل نفوذ آب و رطوبت عایقکاری شود .عایقکاری رطوبتی زیر دیوار با قیر گونی و سایر مصالح مشابه به دلیل کاهش مقاومت برشی در برابر بارهای جانبی مجاز نیست و 20 میلی متر ملات ماسه و سیمان با نسبت سیمان به ماسه یک به دو کافی هست .

امیدوارم به درد بخور بوده باشه .

مانا باشید.

آخرین ویرایش:

zahra.civil

عضو جدید
[ دیوار حایل ] راهنمایی

[ دیوار حایل ] راهنمایی

با عرض سلام و احترام خدمت شما

من نیاز به اطلاعاتی تجربی در مورد دیوار حایل دارم. کلا میخواهم بدانم در عمل و شرکت های طراحی دیوار حایل، روند کار به چه صورت است.
اگر کسی باشه که کارش مربوط به دیوار حایل باشه واسه من خیلی مفید است چون میخواهم اطلاعاتی تجربی در مورد دیوار حایل و فشار جانبی وارد بر آن بدانم.

ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی کنید.

متشکرم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با عرض سلام و احترام خدمت شما

من نیاز به اطلاعاتی تجربی در مورد دیوار حایل دارم. کلا میخواهم بدانم در عمل و شرکت های طراحی دیوار حایل، روند کار به چه صورت است.
اگر کسی باشه که کارش مربوط به دیوار حایل باشه واسه من خیلی مفید است چون میخواهم اطلاعاتی تجربی در مورد دیوار حایل و فشار جانبی وارد بر آن بدانم.

ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی کنید.

متشکرم

درود بر شما خانم مهندس ..... زهرا سیویل

بنده در اجرا دیدم ..... که متاسفانه بدون آگاهی کامل از اقداماتی که جهت اجرای دیوار حایل انجام میدن .......... خوشبختانه فقط به ضرر مالی منجر شده ........ در یک روستا به جهت تراز کردن یک سطح نسبت در سطح مجاور ....... اقدام به دیوار چینی به صورت مثلثی کرده بودن ...... که ظاهر قضیه دیوار حائل بود ......و ابعاد دیوار سنگی طبق مشخصات میزان فشار خاک از سمت مقابل محاسبه نشده که در نهایت باعث شکست و ریزش شده ، که خوشبختانه .....تلفات جانی نداشته ....

جهت راهنمایی علمی می تونید از نشریه شماره 308 سازمان مدیریت و برنامه ریزی جهت طراحی و مطالعه استفاده کنید.

طراحی-دیوارهای-حائل-نشریه-شماره-308.jpg

mq9ppgzxz9590ptc0kpf.jpg

دانلود نشریه شماره 308 راهنمای طراحی دیوارهای حائل

تاپیکی مرتبط با این موضوع :
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif [ طراحی و بارگذاری ديوار حايل ] در نرم افزار Etabs

[h=3]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/zip.gif دفترچه محاسبات دیوار حائل[/h]

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز سلام . در مورد دیوار حائل و نیروهای وارد در آن هرگونه اطلاعاتی نیاز دارید بنده در خدمتم . البته نشریه 308 که مهندس Rah Pardaz هم ذکر فرمودند بسیار جامع و کاربردی هستند .

بالا