پرورش کرم خاکی و تولید ورمی کمپوست

mobomas

عضو جدید
بنده هم قصد راه اندازی یک فارم 50 تنی دارم (امکاناتشو در اختیار دارم)
ولی با اینکه 3 ماهه دارم تحقیق و مشورت میکنم هنوز واسم توجیه نشده که استارت بزنم
بازارش مبهمه و دست هم زیاد
با همه کسایی که اینجا (مشهد) فارم دارن یا از طریق نت تو این کارن وقتی مشورت میکنم میگن بیا کرم بخر و آموزش رایگان و ...

ولی هیچکی نمیگه باید چطور باید فروخت ؟! فکر میکنم بازارش کساده

به ده نفر که تو نت تبلیغ میکنن اس دادم که من فروشنده ام ، خرید دارید و اونا هم گفتن خیر !

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنده هم قصد راه اندازی یک فارم 50 تنی دارم (امکاناتشو در اختیار دارم)
ولی با اینکه 3 ماهه دارم تحقیق و مشورت میکنم هنوز واسم توجیه نشده که استارت بزنم
بازارش مبهمه و دست هم زیاد
با همه کسایی که اینجا (مشهد) فارم دارن یا از طریق نت تو این کارن وقتی مشورت میکنم میگن بیا کرم بخر و آموزش رایگان و ...

ولی هیچکی نمیگه باید چطور باید فروخت ؟! فکر میکنم بازارش کساده

به ده نفر که تو نت تبلیغ میکنن اس دادم که من فروشنده ام ، خرید دارید و اونا هم گفتن خیر !

الان چی کساد نیست....
بخصوص بعضی محصو.لات کشاورزی......
بلاخره هر کاری شروعش سخته...و هرکس بخواد کاری انجام بده به قول معروف یک سال باید سختی کشید تا نتیجه مطلوب بدست بیاد.
شما باید به دنبال بازار کار این پرورش کمپوست بصورت حضوری باشید نت میتونه کمک کنه بهتون چون خیلی هایی که فروشنده هستند باپروش اینکار اشنا هستند و خودشون علاوه بر اینکه فروشنده هستند تولید کننده هم هستند...
و این میشه که خرید از نظر اقتصادی میاد پایین....
ولی میتونید با موسسات کشاورزی که در شهرخودتون هست و یا جهاد کشاورزی قرار داد ببندید و شروع کنید..
و یا نه اصلا قرار داد نبتندید شرایطتونو براشون شرح بدید و اونا بیشتر میتونن کمکتون کنن.
ولی باید تو مملکت ما حضوری و بصورت زنجیره وار دنبال یه کار بود تا به نتیجه دلخواهتون برسید.

امیدوارم موفق باشید ......

mobomas

عضو جدید
الان چی کساد نیست....
بخصوص بعضی محصو.لات کشاورزی......
بلاخره هر کاری شروعش سخته...و هرکس بخواد کاری انجام بده به قول معروف یک سال باید سختی کشید تا نتیجه مطلوب بدست بیاد.
شما باید به دنبال بازار کار این پرورش کمپوست بصورت حضوری باشید نت میتونه کمک کنه بهتون چون خیلی هایی که فروشنده هستند باپروش اینکار اشنا هستند و خودشون علاوه بر اینکه فروشنده هستند تولید کننده هم هستند...
و این میشه که خرید از نظر اقتصادی میاد پایین....
ولی میتونید با موسسات کشاورزی که در شهرخودتون هست و یا جهاد کشاورزی قرار داد ببندید و شروع کنید..
و یا نه اصلا قرار داد نبتندید شرایطتونو براشون شرح بدید و اونا بیشتر میتونن کمکتون کنن.
ولی باید تو مملکت ما حضوری و بصورت زنجیره وار دنبال یه کار بود تا به نتیجه دلخواهتون برسید.

امیدوارم موفق باشید ......

با جهاد صحبت کردم
اونا به هیچ وجه خرید ندارن و فقط میتونن خریدار بهتون معرفی کنن
بنده عرضم اینه که اینهمه صحبت از خواص و مزایای ورمی کمپوست درسته ولی بازاری نداره
میفرمایید شروعش سخته ، سوال اینجاست بعد از تولید 50 تن با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین روش ، فروشش راحته ؟
واقعا نسبت سرمایه و وقتی که گذاشتیم سود عاید میشود ؟

تمامی دوستان شاغل در این کار هم فقط قصد فروش کرمشونو دارن که اونم کاریه که به من میفروشه ، من تولید میکنم ، کرمم میمونه رو دستم ، شروع میکنم به تبلیغ که بله دوستان اینکار فوق العادست ، کرمو میفروشم به دوست یا آشنا باز اون کرمش میمونه رو دستش .... الی آخر
خوب آدم وقتی میبینه با خودش میگه چرا من بیوفتم تو این چرخه ؟

وگرنه شما حدس میزنید در کل استان حتی تهران یا خراسان ، مصرف ماهیانه ورمی کمپوست چقدره ؟
صحبت از نسبت عرضه و تقاضا میباشد گرامی
بنده نوعی که 8 هکتار زمین و سوله و آب و برق سه فاز و ... دارم آیا واقعا میصرفه بیام فارم ورمی کمپوست بزنم ؟ اگه همین پولو و امکاناتو بزارم تو کشت و تولید چقدر سود داره ؟ یا باید بیوفتم تو همون چرخه کاذب فروش کرم ؟

از خیلیا (بعضا اساتید دانشگاه ) شنیدم آقای دکتری با یه سیستم هرمی شروع کرده به فروش جعبه
فقط فرقش اینه که قبلا گلد کوئست بود و سکه و ساعت ، الان آقای دکتره و جعبه و کرم !

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با جهاد صحبت کردم
اونا به هیچ وجه خرید ندارن و فقط میتونن خریدار بهتون معرفی کنن
بنده عرضم اینه که اینهمه صحبت از خواص و مزایای ورمی کمپوست درسته ولی بازاری نداره
میفرمایید شروعش سخته ، سوال اینجاست بعد از تولید 50 تن با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین روش ، فروشش راحته ؟
واقعا نسبت سرمایه و وقتی که گذاشتیم سود عاید میشود ؟

تمامی دوستان شاغل در این کار هم فقط قصد فروش کرمشونو دارن که اونم کاریه که به من میفروشه ، من تولید میکنم ، کرمم میمونه رو دستم ، شروع میکنم به تبلیغ که بله دوستان اینکار فوق العادست ، کرمو میفروشم به دوست یا آشنا باز اون کرمش میمونه رو دستش .... الی آخر
خوب آدم وقتی میبینه با خودش میگه چرا من بیوفتم تو این چرخه ؟

وگرنه شما حدس میزنید در کل استان حتی تهران یا خراسان ، مصرف ماهیانه ورمی کمپوست چقدره ؟
صحبت از نسبت عرضه و تقاضا میباشد گرامی
بنده نوعی که 8 هکتار زمین و سوله و آب و برق سه فاز و ... دارم آیا واقعا میصرفه بیام فارم ورمی کمپوست بزنم ؟ اگه همین پولو و امکاناتو بزارم تو کشت و تولید چقدر سود داره ؟ یا باید بیوفتم تو همون چرخه کاذب فروش کرم ؟

از خیلیا (بعضا اساتید دانشگاه ) شنیدم آقای دکتری با یه سیستم هرمی شروع کرده به فروش جعبه
فقط فرقش اینه که قبلا گلد کوئست بود و سکه و ساعت ، الان آقای دکتره و جعبه و کرم !
من میگم تلاش کنید...
شما فقط شنیدید.....کسی هم این کاررو انجام بده...مطمئن باشید راهنمای خوبی برای شما نخواهد بود چون کار خودش میره زیر سوال...و کیفیت و بازده خودش پایین میاد
شما در یه 1000متر اول شروع کنید اگه جواب داد بعد دست از این کار بردارید شما حتی شروع هم نگکردید و همش احتمالات رو در نظر میگیرید...
از من میشنوید این کار رو شروع کنید اول در زمین کمتر ... و بعد دست بولید بیشتر بزنید....
وقتی این کار به ذهنتون رسیده .. و تصمیم به این گرفتید که این کار شاید جواب بده .. خدا این توانایی رو در شما دیده که اینکار رو تو ذهن شما قرار داده...
مسلما با احتمالات نمیشه جلو رفت....
من خودم احساس میکنم کم کاری دارید میکنید و با احتمالات جلو میرید.. درسته احتمالات رو باید در نظر گرفت ولی با این احتمالاتی که به من گفتید وقتتون که از همه مهمتره از دست میره.....
به نظر من در یه زمین کمتر با تو.لید کمتر شروع کنید تا به تولید بیشتربرسید..
و بعد تبلیغ و کیفیت و اطلاع رسانی به درجات بالای فروش خواهید رسید...
یه نصیحت... به دوست اکتفا نکنید در کار...و همچنین به احتمالات کسانی که در این کار شما رو راهنمایی میکنند ....
موفق باشید.

amo-mohsen

عضو جدید
سلام دوستان
آقا ما میدان باری هستیمو کلی آشغال سبزیو کاهو میوه خراب رو دستمون میمونه
اینا میشه به عنوان غذا همینجوری درسته ریخت واسه این کرما یا باید از چیزای پوسیده استفاده کرد؟
ممنون از دوستان

نیوشاک

عضو جدید
سلام دوستان
آقا ما میدان باری هستیمو کلی آشغال سبزیو کاهو میوه خراب رو دستمون میمونه
اینا میشه به عنوان غذا همینجوری درسته ریخت واسه این کرما یا باید از چیزای پوسیده استفاده کرد؟
ممنون از دوستان

فرایند تولید ورمی کمپوست با ضایعات میوه و تره بار کمی با تولیدات دیگر فرق می کند می توانید با کمی سرمایه آنها را تبدیل به ورمی کمپوست کنید

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اخطار!
تاپیک های علمی جای بحثها و پرسش و پاسخهای علمی، تجربی و آموزشیست، لطفا صحبتهای خرید و فروش و امثال این را به صورت خصوصی و در پروفایل طرح کنید

mobomas

عضو جدید
اخطار!
تاپیک های علمی جای بحثها و پرسش و پاسخهای علمی، تجربی و آموزشیست، لطفا صحبتهای خرید و فروش و امثال این را به صورت خصوصی و در پروفایل طرح کنید

مدیر گرامی
گمان نمیکنید که جنبه اقتصادی یک صنعت (آنهم از نوع نوینش) بخش مهمی از بررسی آنست ؟
اگر بنده بدون توجه به توصیه های دوستانی که اینجا در مورد بازار صحبت میکنن شروع به کار کنم ضرر میبینم و چه بهتر که همه دوستان علاقه مند بتونن با این بخش درآمدزایی صنعت ورمی کمپوست آشنا بشن ؟
البته هر طور صلاحه

نیوشاک

عضو جدید
اخطار!
با سلام
دوست عزیز بحث خرید و فروش نیست صحبت سر خرید محصولی است که باید دولت حمایت کند ولی .........
بگذریم
بحث بازار فروش محصول ورمی کمپوست یک بحث روانی کار و حاشیه سود بجهت تولید است در شرایطی که تولید کننده نمیداند آیا تولید کند و یا خیر چون از فروش آن ترس دارد ( بعلت عدم آگاهی از بازار آن ) صحبت از نحوه تعامل بخش علمی وتحقیقاتی وزارت کشاورزی با تولید کننده است نه دلالی و واسطه گری .
وقتی که دولت از تولید کننده حمایت نمی کند صدای فغان همه بلند است و وقتی هم که می خواهد اطلاع رسانی کند باز صدا بلند می شود که ........

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی در صدد است که به بازار ورمی کمپوست چه بجهت تولید کیفی و چه بجهت تولید کمی و گسترش مصرف ورمی کمپوست سر و سامانی بدهد و در این راه بخش خصوصی با همکاری جمعی از تولید کنندگان بزرگ کشور اقدام به جهت دهی به بازار ورمی کمپوست کردند .
حال اگر اطلاع رسانی در این بخش جرم و تخلف از قوانین سایت است شرمنده ولی اگر به عنوان اقتصاد تولیدی به آن نگاه نشود پس تولید بدون عنصر فروش و علم تجاری فروش یک محصول چه ارزشی دارد ؟

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
علم تجارت و بازاریابی فروش با اینکه من اینو از شما میخرم فرق داره! هدایت و آموزش افراد در زمینه فروش محصول بسیار مطلوب و از اهداف ماست، اما این شیوه که شما در دو سه پست اخیر قبل از اخطار بنده پیش گرفتید جاش در این تاپیک نیست!
نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه :)

amo-mohsen

عضو جدید
فرایند تولید ورمی کمپوست با ضایعات میوه و تره بار کمی با تولیدات دیگر فرق می کند می توانید با کمی سرمایه آنها را تبدیل به ورمی کمپوست کنید

سلام مجدد
ینی چی این؟ینی راهش فرق میکنه؟
باید فراینده دیگه ای طی بشه؟با همین کرما و این فرآیند نمیشه؟
کاره اضافه ای باید کرد یا تولیدش کلا فرق میکنه؟
متشکرم از راهنماییتون

نیوشاک

عضو جدید
سلام مجدد
ینی چی این؟ینی راهش فرق میکنه؟
باید فراینده دیگه ای طی بشه؟با همین کرما و این فرآیند نمیشه؟
کاره اضافه ای باید کرد یا تولیدش کلا فرق میکنه؟
متشکرم از راهنماییتون
ببینید

برای تولید ورمی کمپوست از ضایعات میوه و تره بار باید چند فرایند قبل از انتقال کرم به بستر را طی کرده تا امکان تولید ورمی کمپوست فراهم گردد
روش تولیدبا ضایعات 70% آن با روش تولید بر پایه کود گاوی یکی است فقط نیاز به یک سری پیش فرایند دارد

madamada

عضو جدید
سوال

سوال

ما خودمون چند وقته مشغول این کار شدیم . شرکتی که سبد پرورش کرمو به ما فروخته خودشم ازمون می خرش ( در واقع یه قرارداد 1 ساله بستیم)

فقط یه سوال در مورد آفت این کار دارم ؟

کسی در مورد کک قرمز چیزی میدونه؟ واسه پرورش کرما ضرر داره؟

اگه آفت دیگم هست میشه راهنمایی کنید ممنون می شم؟:)

آخرین ویرایش:

khajedadi

عضو جدید
با تشکر از کسایی که زحمت پاسخگویی را می کشن .
من تازه قصد دارم این کار رو شروع کنم امکاناتش رو هم دارم و میخوام از کود گاوی استفاده کنم اما چند تا سوال داشتم که لازم دونستم مشورت کنم :
من برای شروع میخوام زمینی به مساحت تقریبی 400 متر رو انتخاب کنم و میخواستم تو 4 تا لاین با عرض 1 متر و طول 20 متر و عمق 60 سانت کار کنم میخوام ببینم این ابعادی که گفتم خوبه ؟ یا اگه نیست بهترین ابعاد برای این کار چنده ؟ و برا ابعادی که میگین نسبت به عمق به ازای هر متر مربع چه تعداد یا چند کیلو کرم نیاز هست ؟

نیوشاک

عضو جدید
با تشکر از کسایی که زحمت پاسخگویی را می کشن .
من تازه قصد دارم این کار رو شروع کنم امکاناتش رو هم دارم و میخوام از کود گاوی استفاده کنم اما چند تا سوال داشتم که لازم دونستم مشورت کنم :
من برای شروع میخوام زمینی به مساحت تقریبی 400 متر رو انتخاب کنم و میخواستم تو 4 تا لاین با عرض 1 متر و طول 20 متر و عمق 60 سانت کار کنم میخوام ببینم این ابعادی که گفتم خوبه ؟ یا اگه نیست بهترین ابعاد برای این کار چنده ؟ و برا ابعادی که میگین نسبت به عمق به ازای هر متر مربع چه تعداد یا چند کیلو کرم نیاز هست ؟
سلام
اگر در منطقه سردسیر کار می کنی ارتفاع را برای تولید 70 تا 80 در نظر بگیر و لی اگر برای منطقه های گرمسیر و یا کویری است همان ارتفاع 60 کافی است .
در مورد عرض و طول بستر هم باید گفت که بیشتر از 10 متر طول و عرض هم بیشتر از 90 سانت نباشد بهتر است .

برای بهترین راندمان به ازائ هر تن ( دو متر مکعب و یا هر هشت متر مربع بستر ) نیاز به 6 کیلو گرم کرم مولد می باشد ( منظور وزن کرم خالص است نه بستر کرم )

khajedadi

عضو جدید
ممنون از پاسختون
چند تا سوال دیگه داشتم :
من میخوام با ابعادی که گفتین کار کنم و به ارتفاع 60 سانت دور تا دور بلوک بذارم یعنی حالت حوضچه درست کنم و کفش رو هم سیمان بریزم ، آیا نیاز به سوراخی جهت تخلیه آب هست یا نه ؟
تو چند تا سایت و طرح توجیهی دیدم که علاوه بر کود گاوی نیاز به کاه و کلش و ساقه یونجه و ذرت هست ، آیا اینها حتما لازمه ؟ اگه لازمه همه مواد رو همون اول کار اضافه کنیم یا طی چند مرحله این کار رو انجام بدیم ؟
این مواد اولیه یا کود گاوی که اول استفاده می کنیم کلا برای یک دوره کافیه یا اینکه باید در طول دوره بازم استفاده کنیم ؟
در مورد نحوه شستن کودهای گاوی برای کاهش ph و زمان و مکان این کار هم اگه امکان داره یه کم توضیح بدین .
با تشکر

نیوشاک

عضو جدید
ممنون از پاسختون چند تا سوال دیگه داشتم : من میخوام با ابعادی که گفتین کار کنم و به ارتفاع 60 سانت دور تا دور بلوک بذارم یعنی حالت حوضچه درست کنم و کفش رو هم سیمان بریزم ، آیا نیاز به سوراخی جهت تخلیه آب هست یا نه ؟ تو چند تا سایت و طرح توجیهی دیدم که علاوه بر کود گاوی نیاز به کاه و کلش و ساقه یونجه و ذرت هست ، آیا اینها حتما لازمه ؟ اگه لازمه همه مواد رو همون اول کار اضافه کنیم یا طی چند مرحله این کار رو انجام بدیم ؟ این مواد اولیه یا کود گاوی که اول استفاده می کنیم کلا برای یک دوره کافیه یا اینکه باید در طول دوره بازم استفاده کنیم ؟ در مورد نحوه شستن کودهای گاوی برای کاهش ph و زمان و مکان این کار هم اگه امکان داره یه کم توضیح بدین . با تشکر
هم می توانید بصورت حوضچه ( مخزن زمینی کار کنید و هم به صورت پشته ) برای راهنمایی بیشتر بهتر است به نوشته های قبلی من رجوع کنید

mb5324

عضو جدید
هم می توانید بصورت حوضچه ( مخزن زمینی کار کنید و هم به صورت پشته ) برای راهنمایی بیشتر بهتر است به نوشته های قبلی من رجوع کنید

سلام و عرض ارادت خدمت دوست عزیز نیوشاک

اول تشکر میکنم از شما و سایر دوستان که زحمت بسیار برای مشاوره به عزیزان میکشید

چند سوال از محضرتون دارم که امیدوارم قبول زحمت بفرمایید و بررسی کنید

1- بعد از ابیاری پشته و خارج شدن شیرابه بلا فاصله مرحله ی کرم ریزی اغاز گردد ؟
2-برای اندازه گیری دمای داخل بستر و همینطور پی اچ ان چگونه باید عمل کرد ؟ و همینطور اندازه گیری رطوبت بستر
3- از انجایی که به فروش کرم زنده نمیتوان امید چندانی داشت ( با توجه به اسان بودن تکثیر) ایا پودر خشک این کرم بازار فروش دارد ؟ و اگر قیمتی دارید بفرمایید
4- این سوال شاید باید اولین سوال بود و عذر خواهی میکنم : فضولات گاویه تازه را در هوای ازاد باید نگه داری کنیم تا خشک شود و مورد استفاده قرار گیرد ؟

دوستان

بنده از اولین پست تا اینجا را خوانده ام اگر سوالی تکراری بود بگذارید پای کهن ذهنی بنده و عفو کنید

موفق باشید

ariujam

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز
واقعا از مطالبتون استفاده کردم
من حدود یک ماه هستش که از شرکتی که سبدی کار میکنه سبد کرم خریدم حالا سوالم از دوست عزیزمون نیوشاک اینه که :
1 .شما که میگید کودشون از کیفیت مناسبی برخوردار نیست ، پس از چه روشی در امد زایی میکنن؟
2 . ایا این احتمال رو میدید هدفشون جمع اوری سرمایه باشه و بعد ...؟

پیشاپیش از جوابتون سپاس گزارم اگه مطلبی هست که اینجا نمیشه عنوان کرد amir67722@yahoo.com

نیوشاک

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز
واقعا از مطالبتون استفاده کردم
من حدود یک ماه هستش که از شرکتی که سبدی کار میکنه سبد کرم خریدم حالا سوالم از دوست عزیزمون نیوشاک اینه که :
1 .شما که میگید کودشون از کیفیت مناسبی برخوردار نیست ، پس از چه روشی در امد زایی میکنن؟
2 . ایا این احتمال رو میدید هدفشون جمع اوری سرمایه باشه و بعد ...؟

پیشاپیش از جوابتون سپاس گزارم اگه مطلبی هست که اینجا نمیشه عنوان کرد amir67722@yahoo.com
با سلام
درامد زایی آنها از همان نکته بعد می باشد مواظب باش عزیز

farhadm81

عضو جدید
باسلام
به نظرتون یه بنده خدایی یه فیلم توپی بگیره و توی سایت بذاره بهتر نیست تا همه ازش استفاده کنند
ممنون میشم اساتید محترم پیشقدم بشند

forbes

عضو جدید
عرض ادب و احترام وافر
دوستان گرامی من یه چندتا سوال از بخش بازاریابی و فروش این محصول را داشتم و ممنون می شوم که بزرگواران پاسخ دهند؟
من قبلش با چندتا از فارم تولیدکنندگان بازدیدی داشتم که در جواب سوال قیمت فروش محصولاتان بین 350 تا 700 تومان کیلویی (البته این قیمت 700 تومانی برای بعضی از باغداران شهرستان طارم بوده است)برخوردم.
با این وجود با این قیمتهای فروش...
1-آیا این قیمتها برای یک کشاورز صرفه اقتصادی دارد؟
2-در حال حاضر با این قیمتهای فروش برای استفاده چه نوع محصولاتی برای کشاورزان باصرفه بوده و برای چه نوع محصولاتی مقرون به صرفه نیست؟(این مورد از سوال را لطفأ با ذکر یک مثال حسابداری شده از میزان هزینه کشاورز به کودورمی نسبت به سایر کودهای مورد استفاده اعم از شیمیایی و دامی در سطح مشخصی از زمین و مابه تفاوت میزان برداشت با قیمت فروش محصولاتشان نسبت به استفاده از دو نوع کود ذکر شده توضیح دهید)
3- با توجه به استقبال تعدادی از هموطنان نسبت به تولید این نوع کود از کود گاوی به دلیل پارامترهای از قبیل آسایش تهیه، فراوانی و قیمت ارزان، آیا به نظرتان کودهای گاوی در آینده نه چندان دور تقاضای درخواست رو به رشد با قیمتهای فعلی را خواهد داد؟
با تشکر از راهنمایی کنندگان

montazer_110

عضو جدید
در تولید ورمی کمپوست حتی می توانید از کود تازه ( بشرط شیرابه گیری ) هم استفاده کنید .
و اما در مورد گرم شدن کود باید بگویم فرایند فعالیت باکتریایی هوازی باعث تولید گرما می شود این بالا رفتن دما برای تولید ورمی کمپوست مرغوب از ضروریات است
دوستان اگر سوال و یا ابهامی داشتید بنده در خدمت شما هستم
واگر تبلیغات حساب نشود بنده در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی تولید ورمی کمپوست را تدریس و ترویج می کنم ( قرارداد پژوهش و تحقیق با سازمان دارم ) اگر دوستان قابل بدانند در زمینه ورمی کمپوست اندک تجربه علمی و عملی دارم که در خدمت شما هستم
با سلام
بنده تصمیم به شروع پرورش این نوع کرم ها کرده ام! ولی اطلاعاتم در حد مطالعه اینترنتی هست و اینکه یکی از دوستانم که توی این کار هست یه طرح بهم پیشنهاد کرده که توی این طرح بعنوان مثال من با پرداخت هزینه بابت 100 سبد کود و کرم(البته کرم به امانت پیش منه) که میشه 1.800.000 تومان، در پایان تقریبا هر دو ما و نیم برای هر سبد 3000 بمن میده که میشه 300.000 تومان!! حالا سوالم اینه که اگه خودم بطور مستقل توی این کار بزنم بهتر نیست؟؟و اگه بهتره از کجا شروع کنم و چه روشی بکار ببرم؟؟این کرم ها انواع مختلف دارن و یا همه مثل هم هستند؟؟چقدر سرمایه بگذارم خوبه و ارزش داره که یه مکانی رو اجاره کنم؟ از کجا میتونم کرم بخرم که مطمئن باشه؟؟
ببخشید از این همه سوال
ممنون میشم پاسخ بدین

montazer_110

عضو جدید
به منظور آشنایی علاقه مندان پرورش و تولید ورمی کمپوست، جدولی توسط اینجانب طراحی گردیده که وضعیت تولید کرم های خاکی را در طول سال نشان می دهد.
سلام
با تشکر از اطلاعات خوبتون. یه مقدار جدولی که ارائه دادین گنگه!!یکی از ستون ها هیچ تعریفی نداره ؟؟ممنون میشم یه مقدار بیشتر توضیح بدین

نیوشاک

عضو جدید
عرض ادب و احترام وافر
دوستان گرامی من یه چندتا سوال از بخش بازاریابی و فروش این محصول را داشتم و ممنون می شوم که بزرگواران پاسخ دهند؟
من قبلش با چندتا از فارم تولیدکنندگان بازدیدی داشتم که در جواب سوال قیمت فروش محصولاتان بین 350 تا 700 تومان کیلویی (البته این قیمت 700 تومانی برای بعضی از باغداران شهرستان طارم بوده است)برخوردم.
با این وجود با این قیمتهای فروش...
1-آیا این قیمتها برای یک کشاورز صرفه اقتصادی دارد؟
2-در حال حاضر با این قیمتهای فروش برای استفاده چه نوع محصولاتی برای کشاورزان باصرفه بوده و برای چه نوع محصولاتی مقرون به صرفه نیست؟(این مورد از سوال را لطفأ با ذکر یک مثال حسابداری شده از میزان هزینه کشاورز به کودورمی نسبت به سایر کودهای مورد استفاده اعم از شیمیایی و دامی در سطح مشخصی از زمین و مابه تفاوت میزان برداشت با قیمت فروش محصولاتشان نسبت به استفاده از دو نوع کود ذکر شده توضیح دهید)
3- با توجه به استقبال تعدادی از هموطنان نسبت به تولید این نوع کود از کود گاوی به دلیل پارامترهای از قبیل آسایش تهیه، فراوانی و قیمت ارزان، آیا به نظرتان کودهای گاوی در آینده نه چندان دور تقاضای درخواست رو به رشد با قیمتهای فعلی را خواهد داد؟
با تشکر از راهنمایی کنندگان
با سلام
ببینید در درجه اول باید کود ورمی کمپوست را بشناسید تا بتوانید در مورد مصرف و صرفه اقتصادی آن به ارزش گذاری رسید . در درجه اول این یک احیاگر زمین از باب افزایش ریز جانداران است و بعد دارای محرکه های رشد برای گیاه .
در بخش دیگر قیمت کود شیمیایی روز به روز افزایش پیدا می کند که این استفاده از کود ورمی را به صرفه می نماید
تولید یک محصول سالم از ارزش افزوده بیش از 30 درصدی قیمت نسبت به محصولات استفاده شده از کود و سم شیمیایی دارد و همچنین افزایش راندمان برای تولید
ودر مورد افزایش قیمت برای کود گاوی بخصوص و کود دامی در کل اگر کود دامی گران شود کود ورمی کمپوست هم گران می شود
بطور مثال در سال 1388 هر کمپرسی با ظرفیت 12 متر مکعب با هزینه بار گیری 100 هزار تومان بود و کود ورمی کمپوست 250 هزار تومان و در حال حاضر هر کمپرسی کود با همان ظرفیت 250 هزار تومان و کود ورمی کمپوست 350 تا 700 قیمت دارد .
حالا متوجه شدید افزایش قیمت مواد اولیه با افزایش مواد تولیدی چقدر اختلاف دارد ؟

mobomas

عضو جدید
هر متر مکعب کود گاوی بسته به نوع پرواری و یا شیری بصورت خشک انباری بین 340 تا 430 کیلوگرم وزن دارد البته به میزان رطوبت هم مربوط است

آقای حلاج

برای شروع با 7 تن کود (42 کیلو کرم) و رساندن آن به 200 کیلو کرم و سپس فارم (30-40) تن ورمی کمپوست .
آیا این ظرفیت توجیه اقتصادی دارد ؟
محبت میفرمایید طرح توجیهی کار رو بزارید یا پیام خصوصی کنید ؟

آخرین ویرایش:

ورمی کومپست

عضو جدید
ورمی کمپوست

ورمی کمپوست

سلام به همگی
نزدیک به 4 ماه در مورد ورمی کومپوست تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که این کارو انجام بدم و الان بیشتر از 4 ماه که این کار رو شروع کنم.(به همراه پدرم)
محل کار: در یک گلخانه به مساحت 1500 مترمربع با ظرفیت 120 تن کود کار شروع شد.برای چند دوره کود دامی خریداری شد (600 تن)وبرای 100 تن کود دامی 500 کیلوگرم کرم ایزینا فتیدا خریداری شد (به همراه کاه و کلش و...)و الانم تقریبا 3 ماه هست که دوره اول میگذره.(کار به روش پشته ای انجام میشود)
اگه سوالی هست در خدمتتونم:D261020122947.jpg261020122954.jpg

آخرین ویرایش: