تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
مجدادا سلام من تو سالید سیو از stp 2013 ندارم اما گزینه stepAp203 ,step214 را دارم که هیچکدوم جواب نداد پس با این احتمال یا من سالیدم درست نصب نیست یا باید یه کار دیگه بکنم که بلد نیستم.کدوم مورد حالا به نظر شما؟سالیدم را میخوام عوض کنم با سالید 2012*64 بیت امید وارم مشکلی پیش نیاد فقط برا حذفش ؟معمولی حذف میشه؟ .

مهندس جان این فرمت سیو مال سالید 2013 هستش. در مورد حذف سالیدورک فقط یک نکته مد نظر داشته باشید واسه نصب حتما اینترنت قطع باشه و اگه میخواید پاک کنید اگر کامل پاک شد که هیچ شانس باهاتون یار بوده اگه نه دو راه دارید : محل نصب رو تغییر بدید و یا اگر این هم نشد بایستی ویندوز رو عوض کنید.
این فرمت سیو تو سالید 2011 هم هست و همون STP هستش
یادمه یک بار میخواستم این فرمت STEP رو تو کتیا باز کنم نمیشد خودم دستی تو قسمت SAVE AS سالید STEP رو STP تایپ می کردم به این صورت
filename.stp
ولی در کل فکر کنم یه چیزی تو مایه های فرق فرمت jpg و jpeg که فرقی با هم ندارند
بعد تو کتیا باز میکردم
فرق stepAP203 با 214 اینه که تو stepAP203 رنگ ها ولایه ها منتقل نمیشود ولی در stepAP214 رنگ ها منتقل می شود

mohammad.ef

عضو جدید

mehd0551

عضو جدید
فارسی نویسی در کتیا

فارسی نویسی در کتیا

سلام خدمت تمام مهندسین عزیزبرا نوشتن تو کتیا به صورت فارسی چند روش وجود داره؟

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام خدمت تمام مهندسین عزیزبرا نوشتن تو کتیا به صورت فارسی چند روش وجود داره؟
یه راهش استفاده از برنامه TEXT IN CATIA هست که بسیار ساده و راحته
اینم لینک سایتش
http://www.textincatia.com/
برای استفاده از اون نیاز به 3.5 .NET Framework دارید که همون جا تو سایتش هست

AFROUZ-E

عضو جدید
If you have a Cast and Forged Part Optimizer license, the Fitted option is also available. This option lets you perform a draft operation on two opposite sides of the part while adjusting the resulting faces on the parting element you chose

مربوط به دستور advanced draft و گزینه fitted هست. اصولاً قطعات ریخته گری و فورج چه ویژگی ای دارن که این گزینه fitted براش تعبیه شده؟ و یا این گزینه چه جور شیبی روی دو سمت parting element ایجاد می کنه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
If you have a Cast and Forged Part Optimizer license, the Fitted option is also available. This option lets you perform a draft operation on two opposite sides of the part while adjusting the resulting faces on the parting element you chose

مربوط به دستور advanced draft و گزینه fitted هست. اصولاً قطعات ریخته گری و فورج چه ویژگی ای دارن که این گزینه fitted براش تعبیه شده؟ و یا این گزینه چه جور شیبی روی دو سمت parting element ایجاد می کنه؟

این قطعات و همینطور قطعات پلاستیکی در بسیاری موارد نیاز به تعریف درفت در دو راستا روی یک دیواره دارند. یعنی در آنها بخشی از یک دیواره ممکن است در core و در بخش دیگر در cavity قرار گیرد از اینرو درفت آن دیواره در بالا مثبت و در پایین منفی است. در این موارد اگر سطح بالا و پایین به عنوان سطح خنثی (بدون تغییر) انتخاب شود نمی توان دو زاویه درفت برای پایین و بالای دیواره تعریف کرد چرا که سطح درفت بالا و سطح درفت پایین باید در محل parting line با هم همخوانی داشته باشد تا قطعه در این سطح دچار پله نشود. از اینرو تنها یک زاویه درفت برای راستای یک تعریف شده و زاویه درفت جهت دوم بر اساس همخوانی بین سطح بالا و پایین توسط برنامه محاسبه می شود. پس آن چیزی که کنترل می شود پیشانی های بالا و پایین قطعه (که باید ثابت باشند و به عنوان Neutral تعریف می شوند) و زاویه درفت راستای یک است.

AFROUZ-E

عضو جدید
این قطعات و همینطور قطعات پلاستیکی در بسیاری موارد نیاز به تعریف درفت در دو راستا روی یک دیواره دارند. یعنی در آنها بخشی از یک دیواره ممکن است در core و در بخش دیگر در cavity قرار گیرد از اینرو درفت آن دیواره در بالا مثبت و در پایین منفی است. در این موارد اگر سطح بالا و پایین به عنوان سطح خنثی (بدون تغییر) انتخاب شود نمی توان دو زاویه درفت برای پایین و بالای دیواره تعریف کرد چرا که سطح درفت بالا و سطح درفت پایین باید در محل parting line با هم همخوانی داشته باشد تا قطعه در این سطح دچار پله نشود. از اینرو تنها یک زاویه درفت برای راستای یک تعریف شده و زاویه درفت جهت دوم بر اساس همخوانی بین سطح بالا و پایین توسط برنامه محاسبه می شود. پس آن چیزی که کنترل می شود پیشانی های بالا و پایین قطعه (که باید ثابت باشند و به عنوان Neutral تعریف می شوند) و زاویه درفت راستای یک است.

در نوع driving/driven هم دیگر شاهد پله نخواهیم بود. در این نوع زاویه draft در سمت driving در سرتاسر سمت ثابت می ماند و سمت driven متناسب با آن زاویه می گیرد که پله ایجاد نشود. اما در نوع fitted در هیچ کدام از دو سمت در سرتاسر، زاویه draft ثابت نمی ماند. در fitted چگونه محاسبه صورت می گیره؟

آیا driving/driven در قطعات پلاستیکی هم کاربرد داره یا از fitted فقط استفاده می شه؟

mer30fery

کاربر ممتاز
یه راهش استفاده از برنامه TEXT IN CATIA هست که بسیار ساده و راحته
اینم لینک سایتش
http://www.textincatia.com/
برای استفاده از اون نیاز به 3.5 .NET Framework دارید که همون جا تو سایتش هست
البته این برنامه برای نوشتن متن انگلیسی در محیط پارت هستش
برای نوشتن متن فارسی در محیط درفتینگ از نرم افزار leomoon استفاده کنید
دانلود نرم افزار leomoon
که در آن از فونتهای سری F استفاده میشود
نوشتن فارسی در محیط پارت رو بلت نیستم!

mer30fery

کاربر ممتاز
البته این برنامه برای نوشتن متن انگلیسی در محیط پارت هستش
برای نوشتن متن فارسی در محیط درفتینگ از نرم افزار leomoon استفاده کنید
دانلود نرم افزار leomoon
که در آن از فونتهای سری F استفاده میشود
نوشتن فارسی در محیط پارت رو بلت نیستم!
روش نوشتن فارسی در محیط پارت رو از متخصص بزرگ کتیا استاد "افشین الف" پرسیدم اینجوریه:
تو محیط درفتینگ متن فارسی رو مینویسی
با فرمت DXF ذخیره میکنی مجدد با کتیا باز میکنی کل متن و میگیری کپی پیست میکنی تو اسکچت.

عشق کتی

عضو جدید
روش نوشتن فارسی در محیط پارت رو از متخصص بزرگ کتیا استاد "افشین الف" پرسیدم اینجوریه:
تو محیط درفتینگ متن فارسی رو مینویسی
با فرمت DXF ذخیره میکنی مجدد با کتیا باز میکنی کل متن و میگیری کپی پیست میکنی تو اسکچت.

میومدی پیش متخصص واستاد بزرگ ، معلم اخلاق ، صاحب چندین سبک و یگانه یک نفر در همه زمینه های کتیا ، (( استاد عشق کتی )) تا خودش بهت میگفت . :cry:

mehd0551

عضو جدید
کمک از استاد عشق کتی عزیز

کمک از استاد عشق کتی عزیز

میومدی پیش متخصص واستاد بزرگ ، معلم اخلاق ، صاحب چندین سبک و یگانه یک نفر در همه زمینه های کتیا ، (( استاد عشق کتی )) تا خودش بهت میگفت . :cry:
ای استاد بزرگ از اون جهت که سوالات من تمومی نداره خیلی به دل نگیر یکی دیگه میزارم شما جواب بده ؟قبلا نمیدونستیم((یا حداقل نمیدونستم))میشه با ماکرو یه فایل اسمبلی که تعدا زیادی قطعه داره را نقشه ازش تهیه کرد حالا که فهمیدم این راه وجود اره نمیتونم ازش استفاده کنم چطوری استفاده کردنش را شما جواب بده ممنون میشم راستی ماکروهاش را هم دارم اما استفادش را بلد نیستم؟((خیلی سخت نگیرید بقیه هم بیان کمک استاد))

mehd0551

عضو جدید
روش نوشتن فارسی در محیط پارت رو از متخصص بزرگ کتیا استاد "افشین الف" پرسیدم اینجوریه:تو محیط درفتینگ متن فارسی رو مینویسیبا فرمت DXF ذخیره میکنی مجدد با کتیا باز میکنی کل متن و میگیری کپی پیست میکنی تو اسکچت.
این روش جواب داد از فونت های اف دار شروع کردم تا یکیش جواب داد .برا محیط های اسکچ به چه کاری میاد تنها استفادش فکر کنم برا حجم دادن نوشته باشه وگرنه استفاده خواصی نداره یعنی چیزی به ذهن من نمیرسه. ولی اگه میشد اسم فولدر نگهدارنده پارت ها را هم (دقت کنید فولدرهای با اسم فارسی یا کلا از سر شاخه تا فولدر نهایی اسمش فارسی باشه توسط کتیا باز نمیشه)به فارسی تغییر داد به صورتی که کتیا بتونه بعد بخوندش هم خوب بود.

mehd0551

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین گل روش bom گیری یه روش معمول هستش برا پیدا کردن مشخصات قطعات تو نقشه میخواستم بدونم چند جور روش برا این کار داریم اگه لطف کنید روش خوب و درست و اصیلی ازش بزارید به صورت کامل ممنون میشم.سپاس فراوان
اینم یکی نگاه کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

عشق کتی

عضو جدید
ای استاد بزرگ از اون جهت که سوالات من تمومی نداره خیلی به دل نگیر یکی دیگه میزارم شما جواب بده ؟قبلا نمیدونستیم((یا حداقل نمیدونستم))میشه با ماکرو یه فایل اسمبلی که تعدا زیادی قطعه داره را نقشه ازش تهیه کرد حالا که فهمیدم این راه وجود اره نمیتونم ازش استفاده کنم چطوری استفاده کردنش را شما جواب بده ممنون میشم راستی ماکروهاش را هم دارم اما استفادش را بلد نیستم؟((خیلی سخت نگیرید بقیه هم بیان کمک استاد))

_ alt f8 رو بزن ، از macro libraries ، محل فولدری که فایلتو گذاشتی انتخاب کن ، سپس ماکرو را ، run کن . تو drawing با انتخواب هر پلن ، اتومات فایل مربوطه نماگیری میشه و یک شیت جدا برای هر فایل تشکیل میشه.

_ از سایتی که خودت لینکشو گذاشتی ، یه فیلم هم گذاشته برای همین کار . اونو ببینی بهتره .

_ استاد شمایی:gol:

mer30fery

کاربر ممتاز
این روش جواب داد از فونت های اف دار شروع کردم تا یکیش جواب داد .برا محیط های اسکچ به چه کاری میاد تنها استفادش فکر کنم برا حجم دادن نوشته باشه وگرنه استفاده خواصی نداره یعنی چیزی به ذهن من نمیرسه. ولی اگه میشد اسم فولدر نگهدارنده پارت ها را هم (دقت کنید فولدرهای با اسم فارسی یا کلا از سر شاخه تا فولدر نهایی اسمش فارسی باشه توسط کتیا باز نمیشه)به فارسی تغییر داد به صورتی که کتیا بتونه بعد بخوندش هم خوب بود.
شما مثل اینکه به زبان شیرین فارسی خیلی تعصب داری باید به شرکت کتیا بگیم یه نسخه فارسی هم واسه کتیا بسازه کار شما راه بیوفته ولی فکر کنم کلا کتیا با زبان فارسی میونه خوبی نداره بر عکس سالید.!

mehd0551

عضو جدید
زبان ما پارسی است اما چون عربی پ ندارد به ان میگوییم فارسی

زبان ما پارسی است اما چون عربی پ ندارد به ان میگوییم فارسی

شما مثل اینکه به زبان شیرین فارسی خیلی تعصب داری باید به شرکت کتیا بگیم یه نسخه فارسی هم واسه کتیا بسازه کار شما راه بیوفته ولی فکر کنم کلا کتیا با زبان فارسی میونه خوبی نداره بر عکس سالید.!
اوهم یادم چند سال پیش داشتم اکسل یاد میگرفتم همیشه دنبال هلپ فارسی افیس بودم خیلی ها دستم مینداختن که آخه فارسیش به چه دردت میخوره چند وقت بعد خود مایکروسافت فارسی را گزاشت توی نرم افزارش البته تا اون موقع هم من یه جورایی فارسی شده افیس را استفاده میکردم .ولی کامل نبود الان هنوز خیلی ها که اون موقع از اکسل یا ورد یا اوت لوک استفاده میکردن الان وقتی بر میگردند که ببینن لقمه ها را چطوری دور سرشون میپیجوندند خودشون هم خندشون میگرفت برا یه کار ساده هزار تا راه داشتن در صورتی که بهترین راه همیشه دم دست بود و خیلی ها بلد نبودن من خیلی چیزای خود کتیا را بلد نیستم اما نه اینکه نتونم کارم را انجام بدم اتفاقا همه دوستان میتونن اما زمانشون را از بین میبرند مثلا همون روش مکانیکال به کتیا که خودت گفتی خیلی ها حتی بهش فکر هم نکرده بودن که دو تا شرکت رقیب برا هم دست رسی باز گزاشته باشن ولی شدنش شد در صورتی که خود سالید به کتیا به قول دوستمون از 2013 به بعد این امکانات را گزاشته میدونی برا من همین روش ساده حدود چند ماه صرفه جویی زمانی داشت به جرئت میتونم بگم نزدیک به 3 ماه صرفه جویی زمانی داشتم یکی از سخت ترین نقشه ههای مکانیکالم که همیشه باهاش مشکل داشتم را تو چند لحظه تبدیل کرد به کتیا میدونی تبدیل 68 هزار قطعه تو یه ردیف برا یکی مثل من چقدر زمان بود.بازم فارسی شده هر چیز تا زمانی که انگلیسی همه خوب بشه بهترین راه حل برای عدم اشتباه هستش نه برای کار کردن

mehd0551

عضو جدید
QUICH CONSTRAINT

QUICH CONSTRAINT

بازم سلام به تمام مهندسین گل.بازم سوال ..... تو قسمت اسمبلی قید کویچ کونستراینت به چه کاری میاد ؟من دارم دنبال یه راه میگردم که زمانی که قطعاتم را چیدم تو یه محلی (مثلا دوتا سطح با هم مماس باشن یا یه شفت با یه سوراخ هم محور باشه) خود نرم افزاربیاد تمام این قطعات را برام مقید کنه .خوب میگید که اگه این کار را کردیم که خودش مقید هست درسته مقید هست اما برا زمانی که به یه دلیل مثلا دنبال یه قید میگردی از هیچ روشی پیداش نمیکنی. با اعصاب خورد میزنی تمام قیدهارا پاک میکنی (مطمئنا برا همتون پیش اومده)یا یه زمانی قطعات STP شده تو یه فایل دیگه دست شما رسیده، هم میخوای قطعات را قاطی پاتی کنی هم نمیدونی بعدش میتونی درست اسمبلش کنی یا نه میدونید که زمانی که STP شده یه قطعه ای را ،به شما میدن قبلا مونتاژشده و بیشتر قیود را تو خودش داره یعنی یه جورایی قبلا مقید بوده اما الان قیدی در کار نیست ....اما روش در اوردنش میشه اینکه ؟خوب یکی جواب بده.....

mehd0551

عضو جدید
درفت گرفتن از فایل اسمبلی

درفت گرفتن از فایل اسمبلی

_ alt f8 رو بزن ، از macro libraries ، محل فولدری که فایلتو گذاشتی انتخاب کن ، سپس ماکرو را ، run کن . تو drawing با انتخواب هر پلن ، اتومات فایل مربوطه نماگیری میشه و یک شیت جدا برای هر فایل تشکیل میشه._ از سایتی که خودت لینکشو گذاشتی ، یه فیلم هم گذاشته برای همین کار . اونو ببینی بهتره ._ استاد شمایی:gol:
نه چیزی که من میخوام این نیست تو فیلمش باید بری رو هر گزینه تو درخت طراحی کلیک کنی بعد از پارت بادی اون قطعه برات نقشه تهیه میکنه چیزی که من میخوام اینه که مستقیم نقشه را تحویل بده دوست عزیزمون مرسی فری یه روش تو سالید نشونم داد خیلی خوب بود هرچند هنوز نتونستم ازش استفاده کنم اما خیلی بهتر از ماکرویی بود که خودم گزاشتم برا کتیا بازم تو همون سایت یه ماکرو هست برا گرفتن درفت از فایل های سنگین ماکروش با این فرق میکرد اما بلد نبودم از اون استفاده کنم .

عشق کتی

عضو جدید
نه چیزی که من میخوام این نیست تو فیلمش باید بری رو هر گزینه تو درخت طراحی کلیک کنی بعد از پارت بادی اون قطعه برات نقشه تهیه میکنه چیزی که من میخوام اینه که مستقیم نقشه را تحویل بده دوست عزیزمون مرسی فری یه روش تو سالید نشونم داد خیلی خوب بود هرچند هنوز نتونستم ازش استفاده کنم اما خیلی بهتر از ماکرویی بود که خودم گزاشتم برا کتیا بازم تو همون سایت یه ماکرو هست برا گرفتن درفت از فایل های سنگین ماکروش با این فرق میکرد اما بلد نبودم از اون استفاده کنم .

ماکروشو همین جا up کن ، بلاخره یکی راش میندازه !

mehd0551

عضو جدید
ماکرو +کتیا

ماکرو +کتیا

کد:
http://s1.picofile.com/file/7677738274/cheng_part_nomber.rar.htmlhttp://s1.picofile.com/file/7677739993/create_drawing_view_by_name_selection.exe.htmlhttp://s2.picofile.com/file/7677745157/Cteate_Drawing_View_By_Name_Selection_2_1_CATScript.htmlhttp://s2.picofile.com/file/7677745371/sheet_nam_enclose_partnumber_2.rar.html
[/QUOTE]با عرض معذرت تعداد 4 تا ادرس هستش هر کاری که کردم هم نشد تک تکیش کن تو یه پست ارسال کنم پشت هم میاد. از هر اچ تی ام الی تا اچ تی پی پی قبلیش را کپی پیست کنید تو ادرس بار مرورگرتون

yasser2222

عضو جدید
سلام.دوستان کسی میدونه چطور میشه یک pocket یا pad رو روی یک منحنی pattern کرد؟ ضروریه کمک کنین لطفا.
با slot و rib نمیشه چون اونا پروفایل صفحه ای میخان و نه pad و pocket
کمک کنین
ممنون

عشق کتی

عضو جدید
سلام.دوستان کسی میدونه چطور میشه یک pocket یا pad رو روی یک منحنی pattern کرد؟ ضروریه کمک کنین لطفا.
با slot و rib نمیشه چون اونا پروفایل صفحه ای میخان و نه pad و pocket
کمک کنین
ممنون

با استفاده از دستور user pattern میتونی اینکارو انجام بدی ، روش کار به اینصورته که روی منحنی دلخواهت ، به تعداد خواسته شده point میزنی، بعد تو فیلد postion نقاط انتخاب کن. یادت باشه نقاط توی یک اسکچ ایجاد کنی .

عشق کتی

عضو جدید
آخرین ویرایش:

yasser2222

عضو جدید
با استفاده از دستور user pattern میتونی اینکارو انجام بدی ، روش کار به اینصورته که روی منحنی دلخواهت ، به تعداد خواسته شده point میزنی، بعد تو فیلد postion نقاط انتخاب کن. یادت باشه نقاط توی یک اسکچ ایجاد کنی .

ممنون از پاسخت.اما منحنی من توی یه صفحه نیس که نقاط توی یه اسکچ ایجاد کنم. منحنی حول یه استوانس یعنی سه یعدیه!

2-یه سوال دیگم دارم
ایا تو کتیا دستوری هس که مثل slot عمل کنه با این تفاوت که profile سه بعدی باشه؟ اخه slot پروفایل صفحه ای میگیره

3-یه سوال دیگه
چطور یک منحنی رو به صورت نقطه نقطه از کتیا وارد اکسل کنم؟ و بالعکس

4-و اخرین سوال!
چطور میشه یک سطح رو که با pocket سوراخ سوراخش کردم رو یکپلرچش کنم؟اخه الان موس که نزدیک لبه سطح میشه یه پاکت رو انتخاب میکنه میخام پاکتها یکپارچه شن تا بتونم با دستورExtract لبه منحنی رو انتخاب کنم. میشه؟

ممنون
یه فایل زمیمه کردم برا سوال 2.
میخام روی منحنی، پارت 7 رو اسلات کنم.

آخرین ویرایش:

mehd0551

عضو جدید
متاسفانه بلد نیستم لینکها را باه هم زارم برا همین لینک های مربوط به ماکرو ها را ÷شت سر هم میزارم http://s1.picofile.com/file/7677738274/cheng_part_nomber.rar.html

mehd0551

عضو جدید
ممنون از پاسخت.اما منحنی من توی یه صفحه نیس که نقاط توی یه اسکچ ایجاد کنم. منحنی حول یه استوانس یعنی سه یعدیه!یه سوال دیگم دارمایا تو کتیا دستوری هس که مثل slot عمل کنه با این تفاوت که profile سه بعدی باشه؟ اخه slot پروفایل صفحه ای میگیرهیه سوال دیگهچطور یک منحنی رو به صورت نقطه نقطه از کتیا وارد اکسل کنم؟ و بالعکس و اخرین سوال!چطور میشه یک سطح رو که با pocket سوراخ سوراخش کردم رو یکپلرچش کنم؟اخه الان موس که نزدیک لبه سطح میشه یه پاکت رو انتخاب میکنه میخام پاکتها یکپارچه شن تا بتونم با دستورExtract لبه منحنی رو انتخاب کنم. میشه؟ممنون
کتیا در اصل پروفیل سه بعدی میگیره نه دو بعدی برا این کار پروفیلی که داری را بعد از اینکه از منوی ویو گزینه SHADING WITH EDGESرا فعال کردی یکی از خطوطش را انتخاب کنه تا اسلوتت را برات انجام بده.برا یک پارچ کردن هم با کار بالا کارت راه میوفته اما از منوی بالون اوپریشن گزینه های اد ریمو واینسترکت را میتونی استفاده کنیاز درخت طراحی هم میتونی استفاده کنی

yasser2222

عضو جدید
کتیا در اصل پروفیل سه بعدی میگیره نه دو بعدی برا این کار پروفیلی که داری را بعد از اینکه از منوی ویو گزینه SHADING WITH EDGESرا فعال کردی یکی از خطوطش را انتخاب کنه تا اسلوتت را برات انجام بده.برا یک پارچ کردن هم با کار بالا کارت راه میوفته اما از منوی بالون اوپریشن گزینه های اد ریمو واینسترکت را میتونی استفاده کنیاز درخت طراحی هم میتونی استفاده کنی
ممنون از پاسخ
shadinng فعاله اما موقعی که slot باز میکنم پروفایل 3 بعدی رو انتخاب نمیکنه .چون تو یه صفحه نیس.
یه فایل گذاشتم. میخام روی منحنی، پارت 7 رو اسلات کنم.

در مورد بالون اوپریشن هم اینکه اون بادی ها رو با هم یکی میکنه. من پاکت هایی که دارد همش تو یه بادیه

آخرین ویرایش: