صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمايش نتايج 11 تا 16 از 16

تاپیک: اصــــول ویــراستـاری

 1. #11
  عضو فعال آواتار Samaneh
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/4
  امتیاز
  5654
  پست ها
  1,035

  Post کجاها ال قرار دهیم و کجاها قرار ندهیم.

  ال-:  موجود
  پيشنهادی موجود
  پيشنهادی
  دارالشفاء
  صعب‌العلاج
  دارالحكمه

  صعب‌العبور سخت‌گذر
  بيت‌الحكمه

  دايرة‌المعارف دانشنامه
  بين‌النهرين

  مع‌الوصف با اين وصف
  ماوراء‌النهار
  مع‌الإسف با عرض تأسف
  بين‌الحرمين

  ماءالشعير آبجو
  دارالفنون

  بين‌المللي
  دارالكتب

  دارالايتام يتيم‌خانه
  دارالخلافه
  مجهول‌الهويه
  دارالترجمه

  بالاخره سرانجام
  دارالحكومه

  خاتمة‌الامر آخر کار
  دارالسلام

  کاملة‌الوداد
  حجة‌الاسلام

  ليلة‌القدر شب قدر
  ثقة‌الاسلام

  خاتم‌الانبياء
  دراالبيضاء

  دارالمساكين
  طبيب‌السلطنه

  دارالسلطنه
  حبيب‌الرحمن

  رفيق‌العلماء
  خادم‌المله

  خادم‌الاغنياء
  وكيل‌الرعايا

  وكيل‌الدوله


 2. #12
  عضو فعال آواتار Samaneh
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/4
  امتیاز
  5654
  پست ها
  1,035

  Post تركيبات عربی

  مـِن: من بعد – من دون – من جمله

  ما
  : مادون – ماجرا – ماوقع – مادام – مازاد – مابين


  بل
  : بلكه – بـِلا – بلادرنگ – بلاشك – بلافاصله -- بلامانع


  فی
  : في‌الفور – في‌الجمله – فی‌الحال –


  ب
  : بالاخره – بالنيه


  غير
  : عيرممكن – غير قابل قبول –


  ماوراء
  : ماوراء بنفش – ماوراء‌النهر –


  مع
  : قياس مع‌الفارق – مع‌الوصف – مع‌الأسف –


  بدون
  : بدون شك – بدون خيال –


 3. #13
  عضو فعال آواتار Samaneh
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/4
  امتیاز
  5654
  پست ها
  1,035

  Post نگارش صحیح متون فارسی به وسیله ی رایانه

  گرچه رعایت نگارش صحیح مطالب بوسیله ی رایانه دارای اهمیت فراوانی است ، با این وجود بسیاری از کاربران فارسی زبان نگارش صحیح هنگام نوشتن بوسیله ی رایانه را رعایت نمیکنند. نوشتن بوسیله ی رایانه اصولی دارد که هرکدام از ما حتماً باید آن را رعایت کنیم.

  ۱- اصلاح برخی از حروف و اعداد
  گرچه ویندوزهای بعد از ورژن ۲۰۰۰ زبان فارسی را پشتیبانی میکنند، اما این پشتیبانی خالی از اشکال نیست. بعنوان مثال، در ویندوز XP حتی اگر زبان فارسی را به زبانهای ویندوز اضاف کرده باشید، حروفهای «ك» و «ی» بصورت عربی نوشته میشوند. وقتی دو نقطه را زیر حرف «ي» میبینید، درواقع این حرف بصورت عربی نوشته شده است و شکل صحیح فارسی آن «ی» است. همینطور وجود همزه روی حرف «ك» دلالت بر نگارش این حرف بصورت عربی دارد. در فارسی حرف کاف به شکل «ک» نوشته میشود. در بین اعداد نیز عددهای «٦ و ٥ و ٤» در ویندوز XP بصورت عربی درج میشوند که باید توسط کاربر فارسی زبان اصلاح شوند. نگارش صحیح این اعداد فارسی «۶ و ۵ و ۴» است.
  نکته ۱- اگر از محصولات لینوکس (ubuntu, kubuntu) استفاده میکنید، همه ی حروف و اعداد فارسی بصورت صحیح نوشته میشوند.
  نکته ۲-در ایران، بعضی از توزیع کنندگان نرم افزار، اقدام به ویرایش فایلهای ویندوز XP و اصلاح حروف کیبورد از عربی به فارسی کرده اند. بنابراین اگر حروف «ک» و «ی» در ویندوز شما بصورت فارسی هستند، تعجب نکنید.
  نکته ۳- حروف «ك» و «ي» و اعداد «٦ و ٥ و ٤» در ویندوز ویستا اصلاح شده اند و بصورت فارسی نوشته میشوند.

  شاید گمان کنید نگارش حرف «ك» بصورت عربی اشکالی را بوجود نمی آورد
  ، اما در واقع حروف «ك» و «ک» دو حرف کاملاً مجزا از یکدیگر هستند و اهمیت نگارش صحیح حرف «ک» زمانی بیشتر مشخص میشود که سیستم شما به یک شبکه کوچک یا بزرگ متصل باشد، و بخواهید در این شبکه جستجو کنید. یا اینکه داده ها را از کامپیوترتان به کامپیوتر دیگری منتقل کنید، و برعکس، داده هایی را از کامپیوتر دیگری در اختیار بگیرید.

  برنامه ی TrayLayout 1.2 امکان اصلاح حروف «ك» و «ي» و همچنین اعداد «٦ و ٥ و ٤» را به فارسی فراهم کرده است.
  ۲- نیم فاصله یا همان فاصله مجازی
  یکی دیگر از اصول نگارش بوسیله ی رایانه این است که هر کلمه باید با کلمه ی دیگر فاصله داشته داشته باشد. ایجاد فاصله بین کلمات را بوسیله ی فشردن کلید Space اعمال میکنیم و با این روش کلمات را از یکدیگر جدا میکنیم، اما اجزای یک کلمه هرگز نباید با یکدیگر فاصلهای داشته باشند. با هربار فشردن کلید Space به تنهایی، یک فاصله ایجاد میشود و برای تایپ لاتین مناسب است. اما در هنگام تایپ فارسی نیاز به اعمال نیم فاصله یا همان فاصله ی مجازی داریم.

  _نیم فاصله چیست؟

  شاید بتوان گفت نیم فاصله، فاصله ی کوچکی است که درصورت نیاز بین حروفِ یک کلمه اِعمال میکنیم. نیم فاصله، علیرغم اینکه ظاهراً فاصلهای کوچک را ایجاد میکند، اما در واقع اجزای یک کلمه ی فارسی را در کنار یکدیگر نگه میدارد.
  _کاربردهای فاصله و نیم فاصله:
  فاصله میان دو کلمه ی مجزا اعمال میشود، اما نیم فاصله را در صورت لزوم، میان حروف یک کلمه اِعمال شده و مانع از دور شدن اجزای یک کلمه از یکدیگر میشود.
  بعنوان مثال،[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  چگونه نیم فاصله را اِعمال کنیم؟
  اگر از سیستم عاملهای محصول لینوکس (Linux) استفاده میکنید، در هنگام تایپ فارسی براحتی میتوانید هرجا که لازم است،کلیدهای [Shift]+[Space] را همزمان تحریر کرده و نیمفاصله را اِعمال کنید. برای رعایت نیم فاصله در محصولات مایکروسافت و سیستم عاملهای XP و Vista از برنامه ی TrayLayout استفاده میکنیم. TrayLayout این امکان را به راحتی در اختیار کاربران قرار میدهد که با تحریر همزمان کلیدهای [Shift]+[Space] نیم فاصله اِعمال را اِعمال کنند.

  ۳- رعایت نکاتی که به عنوان نکات گرامری شناخته میشوند
  برای درک هرچه بهتر این نکات ریز، مقدمهای درباره عملکرد نرم افزار Microsoft Office Word عنوان میکنم.
  وقتی در رایانه یک جمله را مینویسیم و میخواهیم آخر جمله را نقطه بگذاریم، باید دقت داشته باشیم که بین آخرین کلمه و نقطه، کلید Space را تحریر نکنیم. اگر بین آخرین کلمه ی جمله و نقطه ی آخر سطر، فاصلهای ایجاد شده باشد، در واقع یک خطای گرامری رخ داده است. برنامه Word مایکروسافت این قبیل خطاهای گرامری را با یک خط موجدار سبز رنگ در محل خطا نمایش میدهد. بنابراین هیچگاه قبل از درج نقطه، کلید Space تحریر نمیشود.

  وقتی نقطه را بدون فاصله با حرف ماقبلش درج کردید، فقط یک مرتبه کلید Space را تحریر کرده، کلمه ی بعدی را تایپ کنید. اگر فاصله ی نقطه با کلمه ی بعدی نیز کمتر یا بیشتر از یک Space باشد، خطای گرامری رخ داده است و باید اصلاح شود. بنابراین هرجا که نقطه بکار میرود، با کلمه یا حرف ماقبلش اصلاً فاصله ندارد، و نسبت به کلمه با حرف بعدش فقط به اندازه ی یک Space فاصله دارد.
  نگارش سایر علائم ویرگول، نقطه ویرگول؛ دو نقطه روی هم: سه نقطه کنار هم… علامت تعجب! و علامت سوال؟ نیز دقیقاً مثل نقطه انجام میشود.

  نکته ۴- یادتان باشد که سه نقطه را، باید فقط با سه نقطه تحریر کنید. نه بیشتر، نه کمتر…  ۴- پرانتز، گیومه، آکولاد

  برای درج پرانتز در میان جمله، و قرار دادن جمله یا کلمه های در داخل آن، از هر سمت در بیرون پرانتز، فقط یک فاصله (یک Space) را تحریر کنید، اما از دو سمت در داخل پرانتز هیچ فاصله ای را تحریر نکنید. البته درصورتی که قصد استفاده از نقطه یا علامت تعجب یا سایر علامتهایی که گفته شد در انتهای جمله را دارید، دقت کنید این علامتها را در خارج از پرانتز و نزدیک به پرانتز درج کنید. این قانون شامل حال گیومه، آکولاد و سایر نویسه های از این دست <«»> نیز میشود.

  ۵- متن نوشته شده را از هردوطرف تراز کنید
  حتماً با آیکنهایی که کار راستچین، وسطچین و چپچین بودن متن شما را انجام میدهند، آشنا هستید. معمولاً اکثر جاهایی که قرار است عملیات نوشتن را انجام دهید، این آیکنها هم هستند یا اینکه اگر نباشند، از قبل نحوه چینش کلمات در آن صفحه تعریف شده است. علاوه بر سه آیکن مهمی که گفته شد و معمولاً همه از آنها استفاده میکنیم، سه آیکن مهم دیگر هم هستند. راستنویس، چپنویس، و “تراز از دوطرف”. آیکن “تراز ز از دوطرف” با دیگر نام فارسی “کشیدن متن” یا نام انگلیسی “Justify” نیز شناخته میشود. این آیکن دستوری را اجرا میکند که باعث می شود انتهای سطرها نیز در یک راستا قرار داشته باشند. به زبان ساده تر اینکه فضای خالی انتهای سطرها را پُر میکند و انتهای سطرها نیز مانند ابتدای سطر در یک راستا قرار میگیرد. اجرای این فرمان ازطریق آیکن Justify متن شما را بیش ازبیش زیباتر میکند.


  اهمیت پیروی از مجموع قوانین و اصولی که گفته شد، فقط برای تهیه ی مطالبِ صفحات وب نیست. به کتابهای معتبر که توسط رایانه تایپ شده باشند مراجعه کنید، درمی یابید که این قانون هنگام نوشتن با رایانه حتی به منظور چاپ، حتماً باید رعایت شود.
  ۶- تو رفتگی سطر اول پاراگراف
  مطالبی که بوسیله ی رایانه نوشته و چاپ میشوند، دارای تو رفتگی یکسان در سطر اول همه ی پاراگرافها هستند. استفاده از این دستور باعث شکیل تر شدن متن می شود.


  مطالب بالا در تاریخ ۱۳۸۶/۱۰/۲۹ توسط اقای شکراللهی (نویسنده محترم وبلاگ خوابگرد) در وبلاگشان منتشر گردید ، سپس اقای علیرضا حسینی،بازنگری روی متن انجام داد.
  استارتر با توجه به موضوع ، چکیده ی مطالب را در این تاپیک استفاده کرد
  ، برای بیشتر خواندن مطلب مراجعه کنید به [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] (البته نیاز به فیلتر شکن دارید.)


 4. #14
  عضو فعال آواتار Samaneh
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/4
  امتیاز
  5654
  پست ها
  1,035

  پيش فرض معرفی سایت ویراستاری

  سایت [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  یک ویراستار رایگان، برخط (آنلاین) فارسی است. نسخهٔ کنونی یک نسخهٔ آزمایشی است و هنوز در ابتدای راه قرار دارد. ویراسباز متن‌ها را از نظر دستور خط فارسی و اصول تایپ فارسی ویرایش می‌کند. در نسخهٔ کنونی توانایی یافتن غلط‌های املایی وجود ندارد اما در آینده این امکان نیز به ویراسباز افزوده خواهد شد. برخی از توانایی‌های ویراسباز در نسخهٔ کنونی در زیر آمده است:

  • ویرایش از نظر اصول فاصله و نیم‌فاصله‌گذاری تایپ فارسی
  • فارسی‌سازی عددهای عربی و انگلیسی
  • فارسی‌سازی نویسه‌های عربی
  • فارسی‌سازی نشانه‌های نگارشی (مانند علامت سوال، علامت نقل‌قول و…)
  • ویرایش نشانه‌‌گذاری‌ها (مانند علامت نقطه، ویرگول، علامت سوال، علامت نقل‌قول، پرانتز و…)
  • ویرایش نیم‌فاصله‌گذاری برخی از پیشوندها و پسوندهای رایج
  • حذف فاصله‌های اضافی متن


  برای رفتن به سایت مورد نظر آدرس روبرو کمک بگیرید
  . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]  همچنین برای معادل سازی بعضی کلمات از لینک روبرو کمک بگیرید .[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


 5. #15
  عضو فعال آواتار Samaneh
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/4
  امتیاز
  5654
  پست ها
  1,035

  پيش فرض معرفی خطایاب املای فارسی

  خطایاب املایی ویرا در یک نگاه
  • مجهز به پایگاه لغات ریشه‌یابی‌شده با بیش از صد هزار مدخل صحیح فارسی
  • تشخیص بیش از یک میلیون واژهٔ انشقاقی با استفاده از موتور ریشه‌یاب
  • استفاده از پایگاه دادهٔ بن‌های افعال فارسی با بیش از 600 مدخل
  • شناسایی اشتباهات املایی در یک متن
  • شناسایی موارد مغایرت با برخی قوانین نگارش مصوب فرهنگستان
  • ارائهٔ پیشنهاد و رتبه‌بندی پیشنهادات بر اساس قواعد نگارش فارسی، هم‌آوایی، جایابی حروف و ...
  • مدیریت پایگاه واژگان شخصی
  • ارائه‌شده در سه نسخهٔ خانگی، وب ایستا و وب‌سرویس  خطایاب املایی یکی از پرکاربردترین محصولات جانبی مورد استفاده در انواع نرم‌افزارهای نشر رومیزی و حرفه‌ای است. به صورت عمومی خطایاب نرم‌افزاری است که کلمات موجود در متن را از نظر املای صحیح ارزیابی کرده و چنانچه کلمه‌ای را غلط ارزیابی کند این کلمه را به همراه فهرستی از کلمات پیشنهادی باز می‌گرداند.
  متاسفانه تا کنون خطایاب مناسبی برای استفاده در محیط‌های ویرایشگر معمول (مانند Microsoft Word و یا پورتال‌های وب و کلا نرم‌افزارهای تولید محتوا) به بازار ارائه نشده است. البته شایان ذکر است به غیر از پیچیدگی‌های فنی، مشکلات ناشی از عدم وجود لغت‌نامه‌های معتبر و پوشای فارسی و تغییرات قواعد درست‌نویسی توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز مشکلات توسعهٔ این محصول را دوچندان می‌کرد. اما سرانجام با تلاش متخصصان و برنامه‌نویسان رباتیک و هوش مصنوعی سپنتا، سرانجام این محصول با کیفیتی متمایز از نمونه‌های مشابه آماده ارائه به بازار شده است. خطایاب املایی ویرا دارای کامل‌ترین بانک لغات فارسی با بیش از یک‌صدهزار مدخل ریشه‌یابی‌شدهٔ املایی است. این مداخل املایی در طول سه سال گردآوری شده و چندین مرتبه توسط مصححین مرور شده است تا حتی‌الامکان خطای املایی نداشته باشد. همچنین مجهز بودن ویرا به موتور ریشه‌یاب سپنتا که در این محصول به کار گرفته شده است، به ویرا اجازه می‌دهد دامنهٔ وسیعی از لغات انشقاقی فارسی را که ریشهٔ آنها در بانک لغات وجود دارد، شناسایی کند. ویرا به‌گونه‌ای طراحی شده است که قادر است حجم عظیمی از داده‌های متنی فارسی را که در قالب مستندات مایکروسافت ورد، صفحات وب و یا پایگاه‌های اطلاعاتی ذخیره شده‌اند، با سرعت بالا خطایابی و تصحیح کند. سرعت بالای موتور طراحی‌شده این امکان را فراهم می‌کند که متن‌های چندهزار کاراکتری تنها در جزیی از ثانیه تصحیح شوند.

  این خطایاب با دو واسط کاربری مختلف ارائه شده است. این دو واسط عبارتند از:


  • [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  • [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  • [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


 6. #16
  عضو فعال آواتار گیلان(فومن)
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/10
  امتیاز
  1744
  پست ها
  2,515

  پيش فرض

  سلام
  با اجازه سمانه جون یه نکته ای که من اکثرا میبینم تو ویرایش بهش توجه نمیشه رعایت نیم فاصله هست مثلا کلمه کتاب ها نباید بین کتاب و ها یک space باشد بلکه باید نیم فاصله (ctr+-) باشه.


  بارالها
  تو نادیده میگیری

  من هم نادیده میگیرم
  تو خطاهایـم را
  من عطاهایت را . . .صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

تاپیک های مشابه

 1. اصــــول مقاله نویســی
  توسط Samaneh در تالار نگارش و تالیف کتاب، پایان نامه و مقاله
  پاسخ ها: 10
  آخرین ارسال: 2015/1/01, 10:29 PM

عبارت‌های مرتبط

اصول ویراستاری

آموزش ویراستاری کتاب

اصول ویراستاری کتاب

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •