هشدار..هشدار به ایرانیان عزیز........ماهی قرمز نخرید

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز
تنها موردی که برای توجیه وجود ماهی قرمز سر سفره هفت سین بیان شده این است که در ایران پس از ورود اسلام ، ماهی را به نام عربی خود یعنی "سمک" می شناخته اند و به دلیل زنده بودن و حرکت کردن ماهی آن را به هفت سین افزوده اند اما پاسخ این گروه را تاریخ داده و بررسی شواهد و اسناد تاریخی نشان می دهد هفت سین بسیار پیش از ورود اسلام به ایران وجود داشته است.
۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ایران وارد شد. البته با کمی تفاوت و آن اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها می کنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم. جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی ایرانی در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند.

شاید اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد.

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است!

نتیجه:اگر ایران 70 میلیون نفر جمعیت داشته باشه....فرض بر این که........همه خانواده 4
نفره باشند........80درصد انها دو تا ماهی بخرند.........
تقریبا28 میلیون ماهی میشه..............حالا 50 درصد زنده بمونه ..............14 میلیون.......می میره
خواهش می کنم ...........نخرید گناه داره:gol::gol::gol::wallbash:

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

shamoh

عضو جدید
کاربر ممتاز
تنها موردی که برای توجیه وجود ماهی قرمز سر سفره هفت سین بیان شده این است که در ایران پس از ورود اسلام ، ماهی را به نام عربی خود یعنی "سمک" می شناخته اند و به دلیل زنده بودن و حرکت کردن ماهی آن را به هفت سین افزوده اند اما پاسخ این گروه را تاریخ داده و بررسی شواهد و اسناد تاریخی نشان می دهد هفت سین بسیار پیش از ورود اسلام به ایران وجود داشته است.
۸۰ سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ایران وارد شد. البته با کمی تفاوت و آن اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها می کنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم. جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی ایرانی در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد در میان رسوم زرتشتی در سفره عید انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند.

شاید اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد.

عجیب نیست اگر تابلوی معروف هفت سین کمال الملک را در کاخ گلستان به تماشا بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است!

نتیجه:اگر ایران 70 میلیون نفر جمعیت داشته باشه....فرض بر این که........همه خانواده 4
نفره باشند........80درصد انها دو تا ماهی بخرند.........
تقریبا28 میلیون ماهی میشه..............حالا 50 درصد زنده بمونه ..............14 میلیون.......می میره
خواهش می کنم ...........نخرید گناه داره:gol::gol::gol::wallbash:

منم واقعا قبول دارم ...

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سال 90 ماهی قرمز گرفتیم واسه عید ، هنوز زندس ماشالله

ولی نمیدونم چرا کمرنگ شده:دی

داره براخودش خانمی میشه!
احتمالا داره لباس عروس میپوشه!

تازه اسمم براش گذاشتم :آماش اسمشه خودمم نميدونم يعني چي؟:biggrin:
بیا اینم دوماد،موبارکه!:biggrin:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
این چه استدلال غیرمنطقی است که ماهی قرمز نخرید تا نمیرند ؟؟؟؟!!!

همه ی جای دنیا ماهی قرمز و انواع ماهی های زینتی پرورش میدند برای زیباتر شدن محل کار و زندگی و خیلی دلایل دیگر ....

ما خودمون هم آکواریوم داریم و انواع ماهی های زینتی ...

واقعا هم بهم احساس آرامش میده وقتی نگاه میکنم ...

سفره ی هفت سین هم بدون ماهی قرمز برای من اصلا معنایی نداره و خیلی هم با ماهی قرمز زیباتر میشه ..

حتما مقالات این سایت محیط زیست رو بخونید :

ماهی قرمز و دلسوزی هاش مشکوک برای پاک کردن آن از سفره هفت سین

مخصوصا قسمت : مرگ و میر مسافران نوروزی بدتر است یا مرگ و میر ماهیان نوروزی؟!

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز

همه ی جای دنیا ماهی قرمز و انواع ماهی های زینتی پرورش میدند برای زیباتر شدن محل کار و زندگی و خیلی دلایل دیگر ....

سفره ی هفت سین هم بدون ماهی قرمز برای من اصلا معنایی نداره و خیلی هم با ماهی قرمز زیباتر میشه ..

چون توی کشور ما خیلی ها..............نحوه نگه داری و پرورش....ماهی قرمز رو نمی دوند.........باعث مرگ ماهی قرمز می شند...
در ضمن ماهی زینتی..........توی اکواریوم نگه میدارنند.............ولی ماهی قرمز .........توی تن نگه می دارند.............
ماهی قرمز ...............برای مقطع عیده..............انگار عید برای ماهی قرمز ها...............مثل عید قربان می مونه.............
قضیه ماهی ..........قرمز با...............ماهی زینتی فرقه می کنه

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ما بخریم نخریم بالاخره میمیرن درسته؟؟؟
سلام
بله میمیره ، ولی یخیلی فرق است بین مردن در آزادی و مردن در قفس...

سلام
ماهی قرمز اصولا و اساسا برای فرهنگ ایرانی نیست ( اگر از همه قضایای انسانی فاکتور بگیریم )
خیلی فرق است بین خریدن و زندانی کردن یک جاندار به خاطر خود،و مراقبت و نگهداری از همان جاندار به عنوان یک موجود زینتی
فلسفه ماهی زینتی و آکواریومی چیز دیگری است ، این دو بهتره با هم قاطی نشن ...

چون توی کشور ما خیلی ها..............نحوه نگه داری و پرورش....ماهی قرمز رو نمی دوند.........باعث مرگ ماهی قرمز می شند...
در ضمن ماهی زینتی..........توی اکواریوم نگه میدارنند.............ولی ماهی قرمز .........توی تن نگه می دارند.............
ماهی قرمز ...............برای مقطع عیده..............انگار عید برای ماهی قرمز ها...............مثل عید قربان می مونه.............
قضیه ماهی ..........قرمز با...............ماهی زینتی فرقه می کنه
سلام :gol:
سوای همه این قضایا باید بگم این ماهی در طبیعت جزء جانداران پر مقاومت است ، که با آزاد سازی آن در طبیعت اکوسیستم منطقه ای هم به هم می خوره

afshin-18

عضو جدید
خریدن ماهی قرمز یعنی کشتن ماهی قرمز
عجیبه برای شما ماهی ها با ارزش تر از انسان هان؟
ما هم اسم براش گذاشتیم..

پارمیدا..دختره عزیزم.براش جدیدا خواستگار هم میاد

در ضمن اسپم نکنید...بای:دی
اخییییییییییییییییی
بهنامی گوگولی خودم :دی

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سال 90 ماهی قرمز گرفتیم واسه عید ، هنوز زندس ماشالله

ولی نمیدونم چرا کمرنگ شده:دی

شما اگر از ماهی ت بتونی خوب مراقبت کنی میبینی که کم کم به رنگ سفید تغییر پیدا میکنه .یعنی بعدا دیگه میشن ماهی سفید :D

سلام
ماهی قرمز اصولا و اساسا برای فرهنگ ایرانی نیست ( اگر از همه قضایای انسانی فاکتور بگیریم )
خیلی فرق است بین خریدن و زندانی کردن یک جاندار به خاطر خود،و مراقبت و نگهداری از همان جاندار به عنوان یک موجود زینتی
فلسفه ماهی زینتی و آکواریومی چیز دیگری است ، این دو بهتره با هم قاطی نشن ...

بنظر من خیلی چیز بیخودیه ( با عرض معذرت ) که من فکر کنم 2500 سال پیش چه جوری نوروز رو جشن میگرفتند که من هم دقیقا از همون روش استفاده کنم....
اگر اینجوری الان ما هیچ کدوممون پس دیگه نباید چای مصرف کنیم چون اصلا در ایران جایی نداشته و طی 100 سال گذشته وارد ایران شد ..
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یعنی الان تنگ ماهی فقط در ایران فروش میرسه ؟؟
یعنی فقط ما ایرانی ها هستیم که ماهی قرمز رو زندانی میکنیم ؟ :w20:

من واقعا الان نمیتونم این استدلال های شما رو درک کنم.
در هر صورت من کلا به داشتن ماهی های زینتی ( که ماهی قرمز هم جزوش هست ) علاقه دارم و بنظرم خیلی زیباست ...

موفق باشید :gol:

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آهای شماهایی که دلتون برای ماهی قرمز سفره هفت سین میسوزه آیا اون ماهی که با سبزی پلو عید میخورید سگه ؟؟؟!!!ماهـــــی نیست؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بنظر من خیلی چیز بیخودیه ( با عرض معذرت ) که من فکر کنم 2500 سال پیش چه جوری نوروز رو جشن میگرفتند که من هم دقیقا از همون روش استفاده کنم....
اگر اینجوری الان ما هیچ کدوممون پس دیگه نباید چای مصرف کنیم چون اصلا در ایران جایی نداشته و طی 100 سال گذشته وارد ایران شد ..
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یعنی الان تنگ ماهی فقط در ایران فروش میرسه ؟؟
یعنی فقط ما ایرانی ها هستیم که ماهی قرمز رو زندانی میکنیم ؟ :w20:

من واقعا الان نمیتونم این استدلال های شما رو درک کنم.
در هر صورت من کلا به داشتن ماهی های زینتی ( که ماهی قرمز هم جزوش هست ) علاقه دارم و بنظرم خیلی زیباست ...

موفق باشید :gol:
استدلال شما خیلی ضعیفه
مگر قراره هر کاری که پیشینیان ما انجام دادند شما هم انجام بدین ؟!
اگر مسئله علاقه شخصی است که هیچ ، اما لطفا آن را با نام ایرانی های باستان تمام نکنید.
از نظر من زندانی کردن کار درستی نیست و به همین خاطر حتی سراغ ماهی های زینتی هم نمی رم ،
اصلا چه لزومی داره که به خاطر لذت خودم یه جانداری رو زندانی بکنم
به هر جهت از عصبانیتی که در متن شما پیدا بود تشکر می کنم:gol:
آهای شماهایی که دلتون برای ماهی قرمز سفره هفت سین میسوزه آیا اون ماهی که با سبزی پلو عید میخورید سگه ؟؟؟!!!ماهـــــی نیست؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

سلام
خوبید؟
خیلی فرق است بین اسارت و کشتن
ماهی نوش جان می کنید تا نسل انسان باقی بمونه، دیگه زندانی کردن نوعی از ماهی که گوشتش حرامه ( حتی نمیشه خوردش ) به چه دلیله؟

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
خوبید؟
خیلی فرق است بین اسارت و کشتن
ماهی نوش جان می کنید تا نسل انسان باقی بمونه، دیگه زندانی کردن نوعی از ماهی که گوشتش حرامه ( حتی نمیشه خوردش ) به چه دلیله؟

سلام
ممنونم
یعنی شما ماهی نخورید می میرید؟!والا من 10 ساله ماهی نخوردم والان هم سرپا هستم!!!
من خودم هم همیشه پیشنهاد میدم ماهی قرمز نخرید اما کو گوش شنوا!!!آخه مراقبت های لازم ازش نمیشه ولی به هر حال
والا با ماهی خریدن یا نخریدن به نظر شما مشکل این مملکت حل میشه اینا چیزهایی هست که میخوان ذهن ما رو باهاش پر کنن و به فکر چیزهای اصلی تر نباشیم
و بحث های روزمره خودمون رو باهاش پر کنیم
وگرنه یه ماهی چه تو آب یه تنگ باشه چه آب یه دریا به نظرتون تفاوتی هم احساس میکنه؟؟!!
مثل پرنده نیست که پرواز رو ازش بخوای بگیری توی هر دو شنا میکنه
ما مردم این جامعه فعلا بدبخت تر از این ماهی ها هستیم یکم بهتره به فکر خودمون باشیم که روز به روز تنگمون رو کوچیکتر میکنن!

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
ممنونم
یعنی شما ماهی نخورید می میرید؟!والا من 10 ساله ماهی نخوردم والان هم سرپا هستم!!!
من خودم هم همیشه پیشنهاد میدم ماهی قرمز نخرید اما کو گوش شنوا!!!آخه مراقبت های لازم ازش نمیشه ولی به هر حال
والا با ماهی خریدن یا نخریدن به نظر شما مشکل این مملکت حل میشه اینا چیزهایی هست که میخوان ذهن ما رو باهاش پر کنن و به فکر چیزهای اصلی تر نباشیم
و بحث های روزمره خودمون رو باهاش پر کنیم
وگرنه یه ماهی چه تو آب یه تنگ باشه چه آب یه دریا به نظرتون تفاوتی هم احساس میکنه؟؟!!
مثل پرنده نیست که پرواز رو ازش بخوای بگیری توی هر دو شنا میکنه
ما مردم این جامعه فعلا بدبخت تر از این ماهی ها هستیم یکم بهتره به فکر خودمون باشیم که روز به روز تنگمون رو کوچیکتر میکنن!
ببنید این که اینا رو به هم ربط می دین ، خلط مبحثه دوست من
آخه زندانی کردن یه ماهی اون هم بر اساس یه سنتی که اصلا برای ما نیست و اگر هم برای ما باشه اشتباهه چه ربطی به جامعه بدبخت داره!!!
خب دوست من اگر جامعه ما به قول شما بدبخت هستش علتش خود ماییم ،
رعایت نکردن اصول اخلاقی برابر با بدبختی جامعه است
در مورد نگهدار ماهی در تنگ و دریا هم باید بگم شما واقعا اینو قبول دارین؟؟!!
یعنی شما رو در یک اتاق 3 در 4 نگهداری کنند فرقی براتون نداره تا توی یه خونه 10 هزار متری زندگی کنید؟!
شما خوردن رو مثال زدین و من هم جوابش رو دادم ،
ماهی خوردن برای سالم بودن انسان و بقای نسل اونه ( گرچه عده ای این رو هم درست نمی دونن) ، این دیگه چه ربطی به زندانی کردن یه موجود داره؟
در ضمن مگه قراره با نخریدن ماهی مشکلی از مملکت ما حل بشه!!!؟
مگه قراره با کنار گذاشتن یه سری سنت های اشتباه همیشه همه مشکلات مملکت حل بشه!!!
این کنار گذاشتن یک عادت بد هستش ، که انسانی نیست...
با همه احترامی که برای شما قائلم باید بگم
لطفا همه مردم رو با خودتون جمع نبندید و به جای همه ، جامعه ای رو بدبخت خطاب نکنید،
کسی منکر مشکلات موجود نیست ، اما اینجا بحث چیز دیگری هستش
مگه قراره ما مشکلات و عقده هامون رو سر یه موجود زبان بسته خالی کنیم ؟!

طناز خانمی

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم تاپیکتون جالبه ولی اگه بخواهیم آمار بگیریم لطفا تعداد گوسفند ها . گاوها . مرغها . شتر مرغها . بوقلمونها و...... که هر سال توسط انسانها خورده می شوند هم بگیر .
آخه اگه بخواهیم همه چیز رو هم از زندگی حذف کنیم که نمی شه . ماهی قرمز و سبزه تنها موجودات زنده سفره هفت سین است و واقعا زیباترینشان . و نبودشان در سفره به نظر من یعنی مرگ و سکون سفره.
من که دو روز است ماهی عیدم را خریدم چون دخترم عاشق ماهی است .

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز

این موضوع ربطی به مرگ میر مسافران نورزی نداره
کاملا منطقی هست

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چند روز دیگه میگن آکواریوم هم نداشته باشین
خوب یاد بگیرین چطور از ماهی قرمز نگهداری کنین, بجای تن پروری, کمی به خودتون آموزش بدین

ماهی قرمز نگهداریش سخته و کار هرکسی نیست, برین یه فایتر خوشرنگ بخرین! البته بازم کسایی که بلد نباشن, بعد یک هفته اون رو به کام مرگ میفرستن

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب یاد بگیرین چطور از ماهی قرمز نگهداری کنین, بجای تن پروری, کمی به خودتون آموزش بدین

ماهی قرمز نگهداریش سخته و کار هرکسی نیست, برین یه فایتر خوشرنگ بخرین! البته بازم کسایی که بلد نباشن, بعد یک هفته اون رو به کام مرگ میفرستن
ما که مخالف نگهداریه ماهی که نیستیم..........
به شرطی که ماهی...زنده .......بمونه

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز

ماهی قرمز ما نمیمرد .....بردم دادم یکی از اقوام برای ماهی های گوشتخوارش استفاده مفید کنه ......بهش تاکید کردم صحنه ای که ولش می کنی اون تو خبرم کن......نامرد خبر نکرد :|

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماهی قرمز ما نمیمرد .....بردم دادم یکی از اقوام برای ماهی های گوشتخوارش استفاده مفید کنه ......بهش تاکید کردم صحنه ای که ولش می کنی اون تو خبرم کن......نامرد خبر نکرد :|
طبیعت بی رحمه...
کاش که ولش می کردی...توی رودخانه

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبیعت بی رحمه...
کاش که ولش می کردی...توی رودخانه

من در مورد پرورش ماهی قرمز چیز خاصی نمیدونم اما دوتا حالت داره ...1. این ماهی ها بیمار هستند که اگر اینطور باشه آزاد کردن اون ها در طبیعت کار خیلی خطرناکیه ...به قول آمار خودتون 14 میلیون ماهی بیمار یهویی وارد طبیعت میشه ....2. این ماهی ها داخل استخرهای پرورش ماهی و بدون شناخت از طبیعت رشد می کنند ( مثل سگ های روستا -سگ های شهر - سگ های عشایر که ماهیتشون کلا متفاوت) که باز هم آزاد کردنشون در طبیعت برابر با نابودیه ...

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز
من در مورد پرورش ماهی قرمز چیز خاصی نمیدونم اما دوتا حالت داره ...1. این ماهی ها بیمار هستند که اگر اینطور باشه آزاد کردن اون ها در طبیعت کار خیلی خطرناکیه ...به قول آمار خودتون 14 میلیون ماهی بیمار یهویی وارد طبیعت میشه ....2. این ماهی ها داخل استخرهای پرورش ماهی و بدون شناخت از طبیعت رشد می کنند ( مثل سگ های روستا -سگ های شهر - سگ های عشایر که ماهیتشون کلا متفاوت) که باز هم آزاد کردنشون در طبیعت برابر با نابودیه ...
این 14 میلیون که ...............همش که مریض نیستند...........
اگه مطمن شدی که ............ماهیت سالم بود..............ازادش کن
این طوری بهتر...........درضمن اگه ماهیت............مریض باشه...........اون ماهی های گوشتخوار......رو مریض می کنه

بالا