چرا همش میگیم صلاح نبوده؟؟؟

sufia89

عضو جدید

سلام به دوستای گلم:gol:

یه سوال هست که جند وقتیه ذهنمو درگیر کرده :question:گقتم اینجا بپرسم شاید به یه نتیجه ای رسیدم انشاالله

شنیدیم که افراد باایمان وقتی خواسته های خودشون یا دیگران برآورده
نمیشه میگن به صلاحمون نبوده :( یا قسمت نبوده. من اما نمیتونم ماهیت
این صلاح رو بفهمم.
مگر خدا قادر مطلق نیست مگر نمیتونه صلاح مارو در همون چیزی قرار بده
که ازش میخوایم.
البته نمیگم که خدا خواسته های همه رو اجابت کنه و صلاح هاشون رو هم
تغییر بده اما حرف من اینه وقتی آرزوییمون اجابت نمیشه چرا نمیگیم شاید
خدا دلش نخواسته یا ماآدم خوبی نبودیم که خواستمون برآورده بشه
چرا همش گردن قسمت و تقدیر و این جور چیزا میندازیم ؟؟؟
یه جورایی تصمیم گرفتم وقتی از خدا چیزی رو میخوام ازش بخوام صلاح منو
در اون چیزی قرار بده که میخوام آرزوی هوشمندانه ای
نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :redface:
ممنون میشم اگه کمکم کنید:w27:

King Paker

عضو جدید
کاربر ممتاز

یه سوال هست که جند وقتیه ذهنمو درگیر کرده :question:گقتم اینجا بپرسم شاید به یه نتیجه ای رسیدم انشاالله

این صلاح رو بفهمم.
که ازش میخوایم.
ممنون میشم اگه کمکم کنید:w27:
سواله جالبیه!
راستش به نظرم دوتا دلیل داره:
یکی همون قضیه روحیه دادن به دیگران و خودمونه... یه جورایی مثل دلداری...
یکی دیگم شاید به این برگرده که خواسته ما واقعا به صلاحمون نبوده
هرچند خواستن تنها کافی نیست و گاهی تلاش خودمونم خیلی موثره
مثلا من بگم خدایا من تا 6 ماه دیگه پولدار بشم... خب با دست رو دست هم گذاشتن فک نکنم اتفاقی بیوفته
ولی حرفت در مورد اینکه آدم خوبی نبودیم و غیره رو زیاد قبول ندارم... خدا واقعا مهربونه و اگه کاری در اون موقعیت به خوبی ما ختم بشه حتما میسرش می کنه
در مورد آرزوی هوشمندانتم، بازم تفاوتی نداره، اگه چیزی به صلاحت نباشه با تغییرش ممکنه موضوع دیگه ای به وجود بیاد که اون به صلاحت نباشه...
نمی دونم چقد در مورد اثر پروانه ای (به طور کلی اثر چائوس میدونی):
"حتی بال زدن پروانه ای هم می تواند منجر به ایجاد طوفانی سهمگین شود"
شاید خودمونو بتونی فریب بدیم اما سر خدا رو نمیشه شیره مالید...

sufia89

عضو جدید
سواله جالبیه!
راستش به نظرم دوتا دلیل داره:
یکی همون قضیه روحیه دادن به دیگران و خودمونه... یه جورایی مثل دلداری...
یکی دیگم شاید به این برگرده که خواسته ما واقعا به صلاحمون نبوده
هرچند خواستن تنها کافی نیست و گاهی تلاش خودمونم خیلی موثره
مثلا من بگم خدایا من تا 6 ماه دیگه پولدار بشم... خب با دست رو دست هم گذاشتن فک نکنم اتفاقی بیوفته
ولی حرفت در مورد اینکه آدم خوبی نبودیم و غیره رو زیاد قبول ندارم... خدا واقعا مهربونه و اگه کاری در اون موقعیت به خوبی ما ختم بشه حتما میسرش می کنه
در مورد آرزوی هوشمندانتم، بازم تفاوتی نداره، اگه چیزی به صلاحت نباشه با تغییرش ممکنه موضوع دیگه ای به وجود بیاد که اون به صلاحت نباشه...
نمی دونم چقد در مورد اثر پروانه ای (به طور کلی اثر چائوس میدونی):
"حتی بال زدن پروانه ای هم می تواند منجر به ایجاد طوفانی سهمگین شود"
شاید خودمونو بتونی فریب بدیم اما سر خدا رو نمیشه شیره مالید...

این دلداری دادن آخه به حدی میرسه که خودمون رو هم اینطوری دلداری میدیم. به نظرم این شیره مالوندنه نه اینکه از خدا اون خواسته رو بخوایم البته من وقتی داشتم به این آرزوی به ظاهر هوشمندانم فک میکردم حتی یه لحظه به شیره مالوندنو این چیزا فک نکردم فقط قدرت بی پایان خدا در امور زندگیمون منو به این فکر انداخت

آره یکم روند پیچیده ای ممکنه پیش بیاد که چون ما آدم ها توی ذهنمون میخوایم حلاجیش کنیم باورش برامون سخته ولی به نظرم واسه خدا کاری نداره که حتی تمام سرنوشت مارو با یه خواسته تغییر بده و همزمان ختم به خیر بشه

وای دارم دیوونه میشم:wallbash: چقدر فکر کردن درمورد قدرت خدا گیج کنندست:question:

ممنون که جواب دادی:w27:

بقیه دوستان اگه نظری دارین لطفا دریغ نکنین

elma

عضو جدید
سلام مرسي به خاطر تاپيكت
من فكر مي كنم ما اگر قدرت و حكمت مطلق را از آن خدا بدونيم در هر شرايطي مي تونيم تسليم خواست او باشيم و البته به نتيجه نرسيدن دعا هامون هميشه به اين دليل نيست كه ما آدم خوبي نبوديم شايد هر اتفاقي در زندگي ما يك امتحان باشه اما شايد خيلي وقت ها هم تلاش نكردن خودمون اوضاع رو جور ديگه اي مي كنه و ما چون نمي خوايم خودمونو مقصر بدونيم اين جمله ر وتكرار مي كنيم " حتما صلاح نبوده " .

mortza s

عضو جدید
سلام مولا ميگه دعا قضا را بر مي گرداند هر چند ان قضا محكم شده باشد!!
شايد يه چيزي رو همش از خدا ارزو كني و وقتي بهش رسيدي پشيمون بشي!!!
خدا همش مواظبته عزيزم

sufia89

عضو جدید
سلام مولا ميگه دعا قضا را بر مي گرداند هر چند ان قضا محكم شده باشد!!
شايد يه چيزي رو همش از خدا ارزو كني و وقتي بهش رسيدي پشيمون بشي!!!
خدا همش مواظبته عزيزم

پشتوانه قشنگ و محکمیه

ممنون از جوابت

zfarzan

عضو جدید
سلام
ببین این که فکر کردن راجع به قدرت خدا واقعاً گیج کننده است چیزیه که منم باهاش درگیرم. اما در مورد صلاح، من خودم برام اتفاق افتاده که چند سال (تاکید می کنم چند سال) یه چیزی رو از خدا می خواستم اما براورده نشد. مدتی بعد از اون وقتی از بحبوحه اون مشکل بیرون اومدم و از بیرون به قضیه نگاه کردم دیدم چقدر خوبه که خدای من خیلی داناست و علم و شعور بی همتایی داره چون حتی اگه فرضاً مساله رو طوری تغییر می داد که اشکالهای ظاهریش از بین بره ولی بازهم برای الان من خوب نبود فقط اون همون وقت هم اینو می دونست ولی من نه و با اصرار سعی در انجام کاری داشتم که حالا خودم هم میدونم اصلاً به صلاحم نبود. :gol:

zahra-d

عضو جدید
من تازگیا اتفاقی برام افتاد که اصلا مستحقش نبودم خیلی برای رسیدن به خواستم تلاش کرده بودم تا حالا هم به خاطر اون اتفاق هیچ خیری نصیبم نشه که هیچ هر روز بیشتر و بیشتر می فهمم که چقدر برام بد شد. یه نفر بهم گفت تو این مملکت باید گفت به صلاحت نبوده تلاش تو مهم نیست.هرچی فکر می کنم به نتیجه نمیرسم

مبين888

عضو جدید
سلام در ادامه جواب هاي خوب رفقا:طبق ايات و روايات اصل در دعا اجابت است مگر اينكه اركان اصلي ان يعني انقطاع قلبي از غير او وتوجه خالص قلبي را نداشته باشد ولي بايد توجه كرد اجابت به معناي دادن سريع همان كه خواسته ايم نيست بلكه ممكن است به دلايل مختلف كه خاوند به انها عالم است به تاخير بيفتد ويا چون انچه خواسته اصلا به صلاح بنده نيست به جايش منفعت ديگري بدهد يا ضرري رااز او دفع كند(كه به نوعي منفعت است)و يا در روايات داريم كه خدا در اين موارد بعضا چيزي خيلي خيلي بهتر را ازانچه خواسته به او مي دهد(البته بحث دعا بسيار مفصل است و براي مطالعه بيشتر ميتواني به كتاب بر كرانه دوست از اقاي مصباح يا سلسله مباحث دعا از ايت الله مجتبي تهراني كه چند سالي است در ماه رمضان بيان مي كنند مراجعه كني)
در مورد رايج شدن جمله اي كه گفتي:اصلا رايج شدنش بجاست زيرا خدا خير مطلق است وبه همين دليل ما بايد به او وانچه تقدير مي كند حسن ظن داشته باشيم.البته بايد مراقب باشيم و از اين جمله براي توجيح كم كاري خودمان سوء استفاده نكنيم
پيشنهادت هم خوب بود ولي يادت نره هر كسي بر اساس لياقت وظرفيت خود بهره مند ميگردد و افزايش ان وابسته به افزايش اطاعت و بندگي ما دارد

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.یادمه چند سال پیش یه چیزی از خدا میخواستم اما اونطوری که من میخواستم نشد.و حالا هر از گاهی که یادم میاد میگم خدایا شکرت.خداوند در قرآن میفرماید.شاید شما چیزی را خیر بدانید و آن شر است و برعکس چیزی را شر بدانید در حالیکه خیر است.
جدیدا سعی میکنم در هنگام دعا کردن بگم.خدایا اگه حقه الهی من است به من بده در غیر اینصورت بهترش رو عطا فرما.
چون خداوند فرموده بندگانم با دعا به من نزدیک میشوند
اگر ما خواسته خود را از او طلب نکنیم از که بطلبیم از بندگانش؟؟؟او خالق است و کامل و ما مخلوق و ناقص و برای رفع این نقوص تنها او میتواند کمک کند.
در جایی دیگر فرموده هنگامی که بندگانم درخواست کنند به آنان نزدیکم.
اگر خداوند اعوذبالله بخیل بود اینگونه نمیفرمودند.
شاید ما درست نخواسته ایم و یا شاید واقعا مصلحتی در پی آن است که خدا دریغ میدارد.
این را هم یادمان باشد که تاریکترین قسمت شب درست قبل از طلوع است.فقط کافیست از هرچه غیر اوست دل بریده و به او متوسل شویم.
راستی خدا یه سری از بندهاشو خیلی دوست داره و میخواد همیشه به درگاهش برن و با او صحبت کنند

سمیه نوروزی

عضو جدید
سلام به همگي
اينكه بگيم خدا از همه چيز با خبره و حتما خودش مي دونه و مي تونه صلاح ما رو در خواسته هامون قرار بده و به سمت ما روونشون كنه خوب نيست....خودم يه مدت اين طرز فكر و داشتم اما داغون شدم.وقتي كه مي گفتم خدا،ديگه هيچ چيزي براي گفتن پيدا نمي كردم.مي گفتم چي بگم آخه اگه قسمت باشه ،اگه صلاح باشه كه خدا خودش مي دونه و نيازي به گفتن من هم نيست...فقط مي گفتم و خدا و يه سكوت طولاني چون مي گفتم خدا از حرفامم با خبره....

به خاطر همين نبايد به قسمت و تقدير در مسيري كه تلاش مي كني توجهي داشته باشي.همه ي تلاشتو انجام بده..اون بين با خدا هم راز و نياز كن خودش مي گه حرفاتونو مي شنوم چون كه مي دونه چقدر نيازمند آرامش بعد از راز و نيازيم... اما اگه تلاشتو كردي و به نتيجه نرسيدي يعني ديگه جايي براي تلاش نبود اينكه بگي حكمت نبوده حداقلش اينه كه آرومت مي كنه...اگه فكر مي كني شكست خوردي روانشناسانشم اينه كه بپذيري و ازش عبور كني كه پذيرفتن اين كه حكمتي بوده خودش پذيرشست..
خود من عميقا اعتقاد دارم وقتي به بنبست مي رسي بايد پرواز كني... حالا اگه تونستم كه خب به حكمت قشنگ پرواز رسيدم اگه هم نه دوباره به حركت از يك راه ديگه اي ادامه مي دم...ولي باز هم به نتيجه رسيدم چون خود تلاش كردن يه حاصله.

موفق باشيد.

melod

عضو جدید
تاحلاشده یه چیزی رو از خدا بخوای بهت نده یا بهش نرسی؟ خب لابد بعدش کلی ناراحت و کفری شدی که چرا؟اما بعد از چند وقت خدا رو شکر میکنی که اون چیزی که تو میخواستی نشد .خب این همون صلاحه دیگه;):biggrin:

sufia89

عضو جدید
تاحلاشده یه چیزی رو از خدا بخوای بهت نده یا بهش نرسی؟ خب لابد بعدش کلی ناراحت و کفری شدی که چرا؟اما بعد از چند وقت خدا رو شکر میکنی که اون چیزی که تو میخواستی نشد .خب این همون صلاحه دیگه;):biggrin:

ممنون از دوستای گلم که جوابمو دادند. چند وقتی بود نیومده بودم سروقت این تاپیک:redface:

از خیلی ها تا حالا اینو شنیدم که از خدا یه چیزی رو خواستند بهش نرسیدند به قول شما ناراحت و کفری شدند ولی بعد فهمیدند چه خوب شد که بهشون نداده

واسه خودم تا حالا اصلا پیش نیمده همچین موردی. قدرت خدا همیشه در حسرت آرزوهایی که میخواستم و بهش نرسیدم موندم:( ولی آدم بالاخره باید یه جایی از تجربیات بقیه هم استفاده کنه دیگه!! نمیدونم گفتم که خیلی فک کردن در موردش سخته، به نتیجه رسیدن ازون سختر.
خیلی چیز ها در هاله ای از شایداین .... و شاید اون.... باقی مونده و باقی خواهد ماند. امیدوارم واقعا یکی از این شاید ها درست باشه

:w27:

mona_serendipity

عضو جدید
اگر یه چیزی رو یاد بگیریم و درک کنیم، جواب خیلی از سوالامون رو پیدا می کنیم.
در مسائل زمینی ( دنیوی ) کار و تلاش و سعی و کوشش دخیل هستش و در مسائل آسمانی ( معنوی ) شاهد و تسلیم بودن.
اگر در هر کدوم از این موارد به درستی عمل کنیم، دیگه نیازی به اصرار ما برای رسیدن به خواسته هامون نیست، ما بر طبق قانون بازتاب داریم چیزهایی رو به دست میاریم یا از دست می دیم.
در کنار اختیار انسان، حکمت خدا هم جاریه، پس جای نگرانی نیست، به خدا توکل کنید و همه چیز رو به خودش بسپرید، هیچوقت هیچ چیزی رو به زور از خدا نخواید چون مطمئنا ضرر می کنید.

نازی معمار

عضو جدید

این صلاح رو بفهمم.
که ازش میخوایم.

میگم صلاحه یا من لیاقتش رو نداشتم ...چون خداوند رو همه جوره قبول دارم.
الان به جایی رسیدم که میگم: هر چی تو بخوای.

m.ashuri

عضو جدید
واسه منم همین سوال پیش اومده همه میگن حکمت خداست صلاحت یه چیز دیگست همش میگم چرا خدا این کارو باهام کرد.چرچخداصدامو نمیشنوه نگام نمیکنه و.........................
کاش یکی درکم میکرد

s_aa

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام درجواب شما دوست عزیز فقط می تونم بگم:
خدا بزرگتر از اونیه که فکرش رو میکنی خیلی بزرگ و مطمئن باش یه روزی یه جایی یه ساعت و یه دقیقه ای ....
به این قضیه میرسی ..مطمئن باش.

بالا