خازن جبران ساز بهره

erotominia

عضو جدید
سلام دوستان
برای ترم تابستان پروژه آزمایشگاه الکترونیک 3 برداشتم و موضوعش اینه که یک مدار رو تحلیل و شبیه سازی کنم با فیدبک و بی فیدبک و همچنین کاهش بهره ی ناشی از فیدبک رو با خازن جبرانسازی کنم ولی متاسفانه تو هیچ کتابی به این مطلب اشاره نشده حتی تو سایت های غیر ایرانی ام چیزی پیدا نکردم.
بهره 2000.jpg1.jpgمدار با فیدبک.jpg مدار دو طبقه ی امیتر مشترک با فید بک و بدون فیدبک در عکس هایی که آپلود کردم نشون داده شده، تقاضا دارم در مورد جبران سازی و نحوه ی محاسبه ی خازن جبران ساز بهره برای این مدار فیدبک دار کمکم کنین.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.
این مسئله در حقیقت یک مسئله ترکیبی هستش که از درس های مختلفی میتونید جواب رو پیدا کنید و در حقیقت کار یک مهندس الکترونیک هم همینه.(تحلیل اینجور مدار ها)
برای جواب به این مسئله ( نحوه جبران سازی خازن در فیدبک ) از منظر های مختلفی میشه به قضیه نگاه کرد. یک منظر این هستش که ما با استفاده از خازن کاری میکنیم که اندازه امپدانس فیدبک زیاد بشه ( با انتخاب خازن مناسب و به حد کافی کوچک) و یک جورایی فیدبک مشابه مدار باز بشه.وقتی مثل مدار باز شد انگار مدار حلقه باز و بدون فیدبک میشه و این کاهش بهره یه جورایی جبران میشه.البته توجه کنید که ما برای افزایش امپدانس میتونیم یک مقاومت خیلی بزرگ به جای خازن درون فیدبک قرار بدیم ولی اینکار بهره حلقه (AB) رو بزرگ میکنه که در نهایت وقتی بهره کلی تقویت کننده رو به دست میاریم میبینیم بهره از حالت حلقه باز کمتر هم میشه. از طرفی با انتخاب خازن به حد کافی کوچک شما دارید ثابت زمانی ولتاژ و به دنبال اون جریان خازن رو کم میکنید و این کار باعث میشه ولتاژ خازن سریعاً به حالت ماندگار خودش برسه و مدار باز به نظر بیاد و جریان اون صفر بشه و باز هم فیدبک از مدار حذف بشه و بهره به بهره حلقه باز نزدیک تر بشه. البته برای تحلیل دقیق باید مطالب زیادی رو در نظر گرفت. ولی خوب بیشتر باید به اینها حواستون باشه و فرکانس ورودی. اگر دوره تناوب ورودی در مقایسه با ثابت زمانی خازن فیدبک خیلی بزرگتر باشه خازن سریعاً شارژ میشه و مدار باز میشه. البته خازن های دیگه هم مهم هستند و باید در پاسخ فرکانسی لحاظ بشن ولی در حالتی که اندازه خازن ها و ثابت زمانی اونها یکسان نباشه میتونید برای تحلیل فرکانسی ابتدا خازنی که از همه کوچیکتر هست رو در نظر بگیرید و بقیه رو اتصال کوتاه کنید و بعد سراغ بقیه خازن ها برید و تک تک بررسی کنید. کلاً تحلیل فرکانسی مدارهای با تعداد بالایی خازن کار پر حوصله و زمانبری خواهد بود. اگر بخاید خیلی سریع تحلیل بکنید باید از بعضی خازن ها صرف نظر کنید و از قطب غالب استفاده کنید. ولی خوب از اونجایی که هر کاری شدنی هستش شما میتونید پاسخ فرکانسی مدار رو با وجود تمام خازن ها در مدار محاسبه کنید و به دست بیارید. وقتی این کار رو کردید به راحتی با استفاده از دیاگرام بود میتونید اثر حذف و اضافه یک قطب به مدار ( فیدبک ) رو ملاحظه کنید. موفق باشید.

بالا