اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

کدخدا

مدیر بازنشسته
bacheha salam man safhe cadam 3dmodelinge chetori be safhe mamuli ya clasic tabdilesh konam? bebakhshid ke farsi type nakardam.fonte farsi nadaram
توی کد روی toolbar کلیک راست کن از تبworkspace ,acadرو تیک بزن از توی لیست toolbar->workspace اتوکد کلاسیک(auto cad classic) رو انتخاب کن.

nnazi

عضو جدید
salam

salam

salam haletoon khoobe?rastesh man yek haftee hast ke ozve sitetoon shodam site jalebiye mishe darkhast konam yek seri ax az dekorasiune dakheliye manzel va otaghe khab be sabke modern bezarin mamnoon misham man reshtam memariye

کدخدا

مدیر بازنشسته
salam haletoon khoobe?rastesh man yek haftee hast ke ozve sitetoon shodam site jalebiye mishe darkhast konam yek seri ax az dekorasiune dakheliye manzel va otaghe khab be sabke modern bezarin mamnoon misham man reshtam memariye
شما درخواستتو توی بخش درخواست ها بذار.یه سرم به عکسای معماری بزن اونجام چیزای خوبی پیدا می کنی.

کدخدا

مدیر بازنشسته
سلام
عالی بود ولی الان دنیا پیشرفت کرده!!!!!!!!
توی toolbar cad یه گزینه بود به اسم autodesk impression هر چی ور رفتم نفهمیدم به چه دردی می خوره ولی الان خودش شده یه نرم افزار اسمشم همونیه که نوشتم یه چیز عجیبیه
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?id=9246650&siteID=123112
هنوز کار کردن باهاشو بلد نیستم ولی نمونه کاراشو دیدم عالیه

elnaz65

عضو جدید
سلام من تازه عضو این سایت خوب شدم امیدوارم بتونم معلوماتی که دارم درحد توان دراختیار شما بذارم.

elnaz65

عضو جدید
layer
مخفف la ،درکد دوبعدی وسه بعدی خیلی استفاده می شه درکد دو بعدی معمولاً برای لایه بندی ضخامت های مختلف ازقبیل در وپنجره ودیوار و... ودرکد سه بعدی برای اینکه بتونیم در مکس متریال های مختلف به لایه ها بدیم استفاده می شه
- با تایپ la وenter پنجره ای باز می شه که در اون با فشار دادن Alt وN لایه ی جدیدو ایجاد می کنیم . در قسمت name لایه رو نام گذاری می کنیم مثلاً door .اگه لامپی که در کنار لایه هست خاموش باشه اونوقت اون لایه در صفحه کد وجود داره ولی دیده نمی شه ( برای زمانی که صفحه شلوغه) ونمیتوان هیچ تغییری روی اون لایه اعمال کرد
lack یا همون قفله : وقتی یه لایه رو قفل می کنیم نمی توان هیچ تغییری روی اون اعمال کرد ولی همچنان اون لایه دیده می شه .
در قسمت color هم می تونیم به لایمون رنگ بدیم. توجه داشته باشین خطی که قبلاً به اجرا در اومده رو نمی تونیم delet کنیم.
فعلاً:)

سـعید

مدیر بازنشسته
inkaro kardam ama fayde nadare ..nemidunam chera intori shode

mer30 azizam moshkelam hal shod:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

دوستان عزیز لطفا فارسی تایپ کنید...در غیر این صورت اخطار خواهید گرفت...

sanaz950

عضو جدید
يه دستور نسبتا مفيد در اتوكد دستور multiple
اگه قبل از اجراي دستوري اين عبارت رو تايپ كنين ميتونين دستور مورد نظر رو چند بار تكرار كنين. مثلا اگه بخواين چند تا دايره بكشين اول عبارت multiple رو تايپ كنين و بعد دستور circle رو .اين كار باعث ميشه بتونين بدون نياز به enter زدن دستور رو چند بار تكرار كنين

Arash_shah

عضو جدید
یه pdf کوتاه پیدا کردم که شاید به درد همه بخوره، عنوانش گویاست:
Autocad 2009 Tips and Tricks

http://rapidshare.com/files/139910460/AutoCAD_2009_Tips_and_Tricks.pdf

tornatore

عضو جدید
بچه ها فکر کردم از امروز تو این تاپیک آموزش اتوکد بزاریم نظر شما چیه؟

برای شروع فکر کردم هر دفعه یه فرمان از اتوکد رو بگیم البته واسه اینکه میدونم اکثرتون یه چیز هایی ازش بلیدن از اول شروع نمی کنم انتخابی یه فرمان رو شروع میکنم شما هم نظرتون رو بگین واسه بهتر شدن این تاپیک.

خوب شروع کنیم
فرمان Copy ; تکثیر اشیاء
فرمان Copy برای تهیه نسخه های مجدد(کپی) از اشیای موجود در نقشه باا فاصله معینی از آنها قابل استفاده می باشد .برای تعیین فاصله نسخه کپی با نسخه اصلی,الزاما باید برداری موسوم به بردار جه به جایی را تعریف نمایید. به همین جهت پیغام های فرمان Copy کاملا شبیه Move هست که البته در یکی از زیر دستورها یه چیزی به اسم Multiple هست (برای تولید کپی های متععد به وسیله فرمان Copy ) اضافه بر فرمان Move وجود داره.
خوب حالا واسه اجرای فرمان Copy روش های مختلف داریم :
1.تایپ Copy
2.کلید سریع Co یا Cp
3. از طریق منو :Modify >Copy
4.نوار ابزار :شکل آیکون Copy

خوب این باشه تا بفیشو بگم

شما هم شروع کنین بچه ها کد رو اگه بلیدن آموزش بزارین یا مکس یا فتوشاپ
فعلا
سلام
خسته نباشی مارال جان
لطفا بگو که چه طوری میشه مقیاس رو تغییر داد

tornatore

عضو جدید
سلام
خسته نباشی مارال جان

کدخدا

مدیر بازنشسته
سلام
خسته نباشی مارال جان
این کار با scale با میانبر sc انجام می شه بعد از زدن sc به command line توجه کنید و سوالایی که می پرسه رو دقیقا جواب بدین.
اولیش select object یا انتخاب شی هست .شیی که می خواین تغییر مقیاس بدین رو انتخاب کنین.مثل تمام دستور های modifier(move,copy,scale,...z)s نیاز به انتخاب base point یا نقطه مبدا هست بعد از اون شما 2 روش برای وارد کردن مقیاس دارین یکیش با همون موس توی صفحه یه جای دیگه کلیک کنین(که دقیق نیست)روش دوم هم اینه که یه عدد مثلا 2 رو برای 2برابر کردنش بزنین.مسلما زیر گزینه های دیگه ای هم داره ترجیح می دم کار کنین خودتون ببینین اگه مشکل داشتین بپرسین.

sanaz950

عضو جدید
سلام دوستان
ميشه يكي خيلي ساده مفهوم xref رو برام توضيح بده

Arash_shah

عضو جدید
سلام دوستان
ميشه يكي خيلي ساده مفهوم xref رو برام توضيح بده

معمولا به ارجاعات خارجی xref می گن ، یعنی بجای اینکه یه طرح خارجی رو توی فایل اصلی کپی کنید ، آدرس اونو بوسیله xref توی فایل اصلی ثبت می کنید و به این ترتیب فایل مورد نظر داخل فایل اصلی نشون داده میشه
نمیدونم واضح یود یا نه

sanaz950

عضو جدید
معمولا به ارجاعات خارجی xref می گن ، یعنی بجای اینکه یه طرح خارجی رو توی فایل اصلی کپی کنید ، آدرس اونو بوسیله xref توی فایل اصلی ثبت می کنید و به این ترتیب فایل مورد نظر داخل فایل اصلی نشون داده میشه
نمیدونم واضح یود یا نه
ممنون از توضيحاتتون ولي من چيزي نفهميدم:redface:
خب چرا با copy و paste يك فايلو به فايل اصلي نياريم؟

Arash_shah

عضو جدید
ممنون از توضيحاتتون ولي من چيزي نفهميدم:redface:
خب چرا با copy و paste يك فايلو به فايل اصلي نياريم؟
گاهی بهتره طرح خارجی در فایل مقصد کپی نشه و هر بار از فایل اصلی خوانده و در مقصد نمایش داده بشه، مثلا ممکنه فایل مقصد حاوی جزییات قسمت خاصی از طرح بوده و نیازی به درج کل طرح در اون نباشه، ولی لازم باشه که گاهی اونو در بستر فایل اصلی مرور کنیم .
و یا مثلا در فایل مقصد نیاز به طرحی داشته باشیم که فرد دیگه ای داره روش کار می کنه، در این صورت میشه به اون یه xref داد تا هر وقت طرح خارجی edit شد ،در فایل شما هم update بشه.
" البته این ابزار کد به ندرت تو کارای ساده استفاده میشه، زیاد خودتو اذیت نکن"

islam

عضو جدید
از این کار که باعث بالا رفتن علم افراد در این زمینه می شود از بانی محترم بسیار ممنونم

islam

عضو جدید
read only

read only

اگه میشه یه نفر مراحل (read only)کردن فایل کد یابلوکها را گام به گام توضیح بده
متشکرم:)

konte

عضو جدید
mersi saeed jan manoon.ama man down load kardam ama motevaje Rar nashodam ...chetor mitoonam filmo bebinam? mamnoon misham agar javabamo bedi

سـعید

مدیر بازنشسته
mersi saeed jan manoon.ama man down load kardam ama motevaje Rar nashodam ...chetor mitoonam filmo bebinam? mamnoon misham agar javabamo bedi
دوست عزیز شما باید فایل هارو از حالت فشرده به وسیله نرم افزار Winrar ویا Winzip خارج کنید..

در ضمن لطفا فارسی تایپ کنید...

yassss

عضو جدید
سلام بچه ها میشه خواهش کنم برناه کاتب و طریقه نصب و استفادشو برام بذارید
هرکاری میکنم نصب نمیشه :(:cry:

کدخدا

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها میشه خواهش کنم برناه کاتب و طریقه نصب و استفادشو برام بذارید
هرکاری میکنم نصب نمیشه :(:cry:
شما کاتب رو توی همونجایی cad رو نصب کردی فولدر support کپی کن و فونتای فارسی رو هم توی فولدر font بعد از قسمت tools->load application کاتب رو load کن.این تا اینجا اگه تو نوشتن هم مشکل داشتی بگو.

honnyrm

عضو جدید
درخواست راهنمايي

درخواست راهنمايي

سلام

شما مي دونين من از كجا مي تونم مطالبي در مورد نقشه كشي صنعتي پيدا كنم؟؟؟؟
ممنون