آيا قرآني كه الان در دست ماست تحريف شده است؟

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان و عزيزانم

دوستاني ادعا ميكنند كه قرآني كه در دست ماست تحريف شده است،و اين چيزي نيست كه در كوه حرا بر رسول اكرم(ص)نازل شده.
به خواسته همون دوستان اين تاپيك ايجاد شد براي اينكه ادله و دلايلشونو مبني بر تحريف قرآن بذارن.

براي شروع من يه سري دليل خودمو مبني بر عدم تحريف قرآن ميذارم.

از مديران محترم هم خواهش ميكنم كه بذارن اين تاپيك تو تالار اصلي بمونه واسه اينكه همه ببين.

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دلايل عدم تحريف پذيري قرآن:

1- مسلمانان از صدر اسلام تاكنون به آموزش و حفظ و كتابت قرآن اهميت وي‍ژه اي ميدادن،حال با اين همه حافظ و كاتب قرآن،چگونه ميشود كه تحريفي صورت گرفته باشد و كسي اعتراضي نكرده باشد؟

حداقل شك و شبه يه جاي تاريخ ثبت ميشد،كه هيچ جا نيس.

2-خداون در آيه 15 سوره حجر گفته كه حفظ و صيانت قرآن را بر عهده دارد.

3-امام علي و ساير ائمه هيچ گاه در مورد تحريف قرآن سخني نگفته اند،بلكه برعكس هميشه مردم را به تدبر و عمل به آن ميخواندند،در حال كه اگر تحريفي بود،هرگز سكوت نمي كردند.

تمامي عالمان و محققان بزرگ شيعه و سني همگي تصريح كرده اند كه روايات تحريف قرآن ضعيف هستند و نمي توان به آن اعتنا كرد.

4-دين اسلام آخرين و بهترين و كامل ترين راه سعادت بشر است.
خداوند حكيم كه فرموده اين دين و مكتب آخرين است،چگونه اجازه گمراهي اصل آن را ميدهد؟

يعني اگر تحريفي در قرآن صورت پذيرد، انسان تا ابدالدهر گمراه ميماند و ميتواند در قيامت بهانه اي بياورد براي گناهان كه اين از خداي حكيم مبراست

JavadMessi

مدیر بازنشسته
دلايل عدم تحريف پذيري قرآن:

1- مسلمانان از صدر اسلام تاكنون به آموزش و حفظ و كتابت قرآن اهميت وي‍ژه اي ميدادن،حال با اين همه حافظ و كاتب قرآن،چگونه ميشود كه تحريفي صورت گرفته باشد و كسي اعتراضي نكرده باشد؟

حداقل شك و شبه يه جاي تاريخ ثبت ميشد،كه هيچ جا نيس.

2-خداون در آيه 15 سوره حجر گفته كه حفظ و صيانت قرآن را بر عهده دارد.

3-امام علي و ساير ائمه هيچ گاه در مورد تحريف قرآن سخني نگفته اند،بلكه برعكس هميشه مردم را به تدبر و عمل به آن ميخواندند،در حال كه اگر تحريفي بود،هرگز سكوت نمي كردند.

تمامي عالمان و محققان بزرگ شيعه و سني همگي تصريح كرده اند كه روايات تحريف قرآن ضعيف هستند و نمي توان به آن اعتنا كرد.

4-دين اسلام آخرين و بهترين و كامل ترين راه سعادت بشر است.
خداوند حكيم كه فرموده اين دين و مكتب آخرين است،چگونه اجازه گمراهي اصل آن را ميدهد؟

يعني اگر تحريفي در قرآن صورت پذيرد، انسان تا ابدالدهر گمراه ميماند و ميتواند در قيامت بهانه اي بياورد براي گناهان كه اين از خداي حكيم مبراست
دلايل 2 و 3 و تا حدودي 4 مطمئنا براي اين دوستان قابل قبول نخواهد بود!
البته اين دوستان در ادامه ميتونند به كتب تاريخي كه در اين مواقع براشون حجت علي الاطلاقه رجوع كنند و دلايلي بياورند ولي خداوند 1400 سال پيش صريحا گفته اين كتاب تحريف ناپذيره پس اگه تحريف شده باشه حداقل بايد 2 نسخه متفاوت از قرآن موجود باشه كه نيست پس اين دوستان بعد از پست بنده ميتونند به كتب تاريخي و يا روايات ضعيف استناد كنند!!

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
بنظر من مهمترین دلیل عدم تحریف قرآن اتفاق نظر شیعه و سنی(با توجه به اختلافاب بنیادینی که با هم دارن)در مورد این کتاب هست.:gol::gol::gol:

شادیاخ

عضو جدید
آقای مسی زحمت کشیدن پاسخ پست اول رو دادن با تشکر

2- بنده هم کتابی می نویسم با این ادعا که از جانب الله نازل شده و در بخشی هم ادعا میکنم که الله خودش از این کتاب حفاظت میکنه.

3- در این مورد که عقل حکم میکنه ائمه نباید هم به انچه باعث شده در جامعه مطرح بشن انگ تحریف بزنن ، البته جای بررسی داره آیا بعد از ائمه امکان تحریف نبوده؟

4- این هم که ادعای شماست (تفکر حاکم بر جامعه مسلمین)

خب نظر شما در مورد موافقات عمربن خطاب چیست ؟

عمر بن خطاب ادعا میکنه فتبارک الله احسن الخالقین جمله ای است که او بکار برده و در سوره مومنون مورد استفاده قرار گرفته مگر اینکه عمر دروغ گفته باشه و با توجه به اینکه از یاران نزدیک پیامبر بوده اگر او دروغ گفته باشه وای به حال بقیه روات حدیث ، و دوم اینکه استفاده از لفظ خالقین با توجه به وجود تفکرات جاهلی مبنی بر چند خدایی ادعای عمر درست به نظر می رسه در جایی که کلمه ای از انسان وارد قرآن بشه امکان نداره می بینیم چندین کلمه وارد شده چرا بعد ها این امکان نباشه؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
آقای مسی زحمت کشیدن پاسخ پست اول رو دادن با تشکر

2- بنده هم کتابی می نویسم با این ادعا که از جانب الله نازل شده و در بخشی هم ادعا میکنم که الله خودش از این کتاب حفاظت میکنه.

3- در این مورد که عقل حکم میکنه ائمه نباید هم به انچه باعث شده در جامعه مطرح بشن انگ تحریف بزنن ، البته جای بررسی داره آیا بعد از ائمه امکان تحریف نبوده؟

4- این هم که ادعای شماست (تفکر حاکم بر جامعه مسلمین)

خب نظر شما در مورد موافقات عمربن خطاب چیست ؟

عمر بن خطاب ادعا میکنه فتبارک الله احسن الخالقین جمله ای است که او بکار برده و در سوره مومنون مورد استفاده قرار گرفته مگر اینکه عمر دروغ گفته باشه و با توجه به اینکه از یاران نزدیک پیامبر بوده اگر او دروغ گفته باشه وای به حال بقیه روات حدیث ، و دوم اینکه استفاده از لفظ خالقین با توجه به وجود تفکرات جاهلی مبنی بر چند خدایی ادعای عمر درست به نظر می رسه در جایی که کلمه ای از انسان وارد قرآن بشه امکان نداره می بینیم چندین کلمه وارد شده چرا بعد ها این امکان نباشه؟
اين رو به برادران اهل سنت بگيد چون ما خلفاي ثلاثه رو راوي حديث نميدونيم:)
اولا در مورد موافقات خليفه دوم نميدونم چطور به تحريف رسيديد چون ادعا ميشه بعضي چيزهايي كه ايشون خوشش ميومد رو خدا به انضمام وحي ميكرد!!
دوما فكر نكنم معني آيه بشه بهترين خدايان!!
اگر منظور خالق مستقل باشه بله فقط يكيست ولي اگر منظور خالق غير مستقلي باشه كه از خودش قدرتي نداره بنده هم خالق همين پست هستم!

شادیاخ

عضو جدید
اين رو به برادران اهل سنت بگيد چون ما خلفاي ثلاثه رو راوي حديث نميدونيم:)
اولا در مورد موافقات خليفه دوم نميدونم چطور به تحريف رسيديد چون ادعا ميشه بعضي چيزهايي كه ايشون خوشش ميومد رو خدا به انضمام وحي ميكرد!!
دوما فكر نكنم معني آيه بشه بهترين خدايان!!
اگر منظور خالق مستقل باشه بله فقط يكيست ولي اگر منظور خالق غير مستقلي باشه كه از خودش قدرتي نداره بنده هم خالق همين پست هستم!

باز هم رد نشد بالاخره عمر از صحابه نزدیک بوده یا خیر ؟ از اولین اسلام اوارن بوده یا خیر ؟ تفسیر شما چیه ؟ جعلیه؟ عمر دروغ گو بوده ؟ کدوم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
باز هم رد نشد بالاخره عمر از صحابه نزدیک بوده یا خیر ؟ از اولین اسلام اوارن بوده یا خیر ؟ تفسیر شما چیه ؟ جعلیه؟ عمر دروغ گو بوده ؟ کدوم؟

به نظر من عقل حکم میکنه نظر عالم ترین رو در این مورد بپذیرید.
شیعه و سنی امام علی رو به عنوان در شهر علم میشناسن.بعلاوه اینکه این شخص تو خودش تو مسائل علمی به حضرت علی مراجعه میکردن(اگر علی نبود عمر هلاک میشد)
بعد شما نظر این شخص رو قبول میکنید؟

smn_ash

عضو جدید
تا اونجا که شنیدم یکی از اعجازهای قران عدم تحریف پذیر بودنش هست!!!

kalla

عضو جدید
اين سوال رو از بزرگان خودتون بپرسيد و كتاب كافي رو بخونيد تا ببينيد ژچگونه معتقد به تحريف قرآن است!! همه بزرگان اهل سنت متفق القول هستند كه قرآن تحريف نشدست.. ولي برخي علماي شما اعتقاد دارن قرآن واقعي در دست امام زمانه!

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای من زوده بخوام از قران ... عظمتش... رمز و رازهاش... و غیره رو بدونم .
منم کنجکاوم که بدونم . فکر میکنم
اما باز بر میگردم به این جمله
(دلیلی ندارد که برای زندگی کردن همه چیز ان را بدانید)
...
شاید یه قسمت قران گفته باشه با ستمگران بجنگید و در قسمت دیگه گفته باشه خداوند جزای ستمگران را میدهد(برای مثال)... حالا به کدوم حرف بریم. بجنگیم یا منتظر بمونیم خدا مجازات کنه.
.... این ها و فکر کردن به این ها به نتیجه ای نمیرسه حداقل برای من ...چون این کتاب پر از رمز و رازه ...

kalla

عضو جدید
اگه عمر به علي رجوع كرده " همه چيز را همگان دانند" اين تواضع و فروتني و محبتي كه نزد آنها بوده است را ميرساند...شما وقتي مشكلي داشته باشين از دوستتون مشاوره ميگيرين يا دشمنتون؟! بياييد ما هم مثل آنان باشيم و اختلافات را كنار بگذاريم...

شادیاخ

عضو جدید
به نظر من عقل حکم میکنه نظر عالم ترین رو در این مورد بپذیرید.
شیعه و سنی امام علی رو به عنوان در شهر علم میشناسن.بعلاوه اینکه این شخص تو خودش تو مسائل علمی به حضرت علی مراجعه میکردن(اگر علی نبود عمر هلاک میشد)
بعد شما نظر این شخص رو قبول میکنید؟

اینکه علی بن ابیطالب علمترین بوده نظر تشیعه و پرداختن به زندگانی امام اول شیعه موضوع تایپیک نیست ، اما اینکه بدون علی بن ابیطالب عمر هلاک میشد مطلب درستی به نظر میرسه ، عمر در لشکر کشی به ایران قصد داشت شخصا در جنگ حضور پیدا کنه که با مشاوره ابوالحسن از این اقدام خودداری کرد با توجه به هشدار وی در مورد کشته شدن عمر در جنگ ، با این حال عمر از انتقام ایرانیان در امان نماند و توسط جاوید نام پیروز نهاوندی به هلاکت رسید

شادیاخ

عضو جدید
تا اونجا که شنیدم یکی از اعجازهای قران عدم تحریف پذیر بودنش هست!!!

شما از شنیده ها و نظرات شخصی استفاده میکنید لطفا پاسخ پست اول بنده رو بدید اما دلیل دوم:

از نظر مسلمین قرآن کتابی برای تمامی دوران ها و تمامی انسان هاست ، و راهنمای زندگی آنها

شمارو دعوت میکنم به مطالعه آیات 50و51 سوره احزاب و شان نزول آنها

لطفا بدور از تعصب در ترازوی عقل خودتون قرار بدید ، در این دو آیه چه برنامه ای برای بشریت آورده شده ، تنها ذی نفع این آیات کیست؟ عقل حکم میکند این آیات رو پیامبر برای رهایی از مخمصه ای که گرفتارش شده بیان کرده عقل شما چه تفسیری برای این آیات داره ؟آیا برای تمامی بشریت و برای تمامی دوران قابل استفاده است؟ لطفا پاسخ

شادیاخ

عضو جدید
برای من زوده بخوام از قران ... عظمتش... رمز و رازهاش... و غیره رو بدونم .
منم کنجکاوم که بدونم . فکر میکنم
اما باز بر میگردم به این جمله
(دلیلی ندارد که برای زندگی کردن همه چیز ان را بدانید)
...
شاید یه قسمت قران گفته باشه با ستمگران بجنگید و در قسمت دیگه گفته باشه خداوند جزای ستمگران را میدهد(برای مثال)... حالا به کدوم حرف بریم. بجنگیم یا منتظر بمونیم خدا مجازات کنه.
.... این ها و فکر کردن به این ها به نتیجه ای نمیرسه حداقل برای من ...چون این کتاب پر از رمز و رازه ...

این کتاب در طی اعصار باعث کشته شدن میلیون ها انسان شده پس منطقی نیست که رها بشه و در موردش بحثی صورت نگیره

از نظر شما این کتاب پر از رمز و رازه ، الله حکیم در دادن برنامه زندگی بشری و پس از ختم نبوت چه دلیلی برای این همه پنهان کاری داشته ، آیا عقل حکم نمیکنه کتابی که برای تمامی بشریته باید واضح تر و روشن تر از این موارد باشه که برای همه قابل فهم بوده و هر کسی بنا بر منافع و نیات شخصی اون رو تفسیر نکنه؟

نادین

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من این فقط نظر کوته فکرانه که میگن قرآن تحریف شده است،چون طبق ادله ای که وجود داره که در ابتدای تاپیکم چندتاشون گفته شده خصوصا حفاظت خود خداوند از قرآن ،این کتاب الهی را غیرقابل تحریف خواهد کرد...

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
چنین اتفاقی که شما ادعا میکنید وجود نداره لطفا مستند اظهار نظر کنید

مستند تر از دوستان اهل سنت این کشور که من با خیلیاشوت تو دانشگاه دوست بودم.
فکر کنم شما از قرآنی صحبت میمنید که تو کویت هست و یه چند تا سوره هم بهش اضافه کردن.
منظور من قرآنیه که عموم مسلمونا قبولش دارن.
در ضمن من چجوری این مطلب رو برای شما مستند کنم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اين سوال رو از بزرگان خودتون بپرسيد و كتاب كافي رو بخونيد تا ببينيد ژچگونه معتقد به تحريف قرآن است!! همه بزرگان اهل سنت متفق القول هستند كه قرآن تحريف نشدست.. ولي برخي علماي شما اعتقاد دارن قرآن واقعي در دست امام زمانه!

فکر کنم شما تو درک جملات دچار مشکلید.
علمای شیعه نگفتن قرآن واقعی دست امام زمان هست.گفته شده این امام زمان هستن که معانی و گنجینه های اصلی قرآن رو رو میکنن.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اگه عمر به علي رجوع كرده " همه چيز را همگان دانند" اين تواضع و فروتني و محبتي كه نزد آنها بوده است را ميرساند...شما وقتي مشكلي داشته باشين از دوستتون مشاوره ميگيرين يا دشمنتون؟! بياييد ما هم مثل آنان باشيم و اختلافات را كنار بگذاريم...

بله این هم نظریه.
رد حکم صیغه(که حضرت علی در مورد این حکم گفتن اگه تو جامعه اجرا میشد هیچکس مرتکب زنا نمیشد)رد حکم تیمم-رد متعه حج(خدا بداد عمل کنندگان به این رد حکم برسه)و.......از تواضع و فروتنی ایشون بوده است نه از عدم آگاهی و سواد ایشون.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
این کتاب در طی اعصار باعث کشته شدن میلیون ها انسان شده پس منطقی نیست که رها بشه و در موردش بحثی صورت نگیره

از نظر شما این کتاب پر از رمز و رازه ، الله حکیم در دادن برنامه زندگی بشری و پس از ختم نبوت چه دلیلی برای این همه پنهان کاری داشته ، آیا عقل حکم نمیکنه کتابی که برای تمامی بشریته باید واضح تر و روشن تر از این موارد باشه که برای همه قابل فهم بوده و هر کسی بنا بر منافع و نیات شخصی اون رو تفسیر نکنه؟
جانم؟؟؟؟
این کتاب باعث کشته شدن میلیون ها انسانه؟یا جهل و نادانی بشر؟
حتما کشتاراهای قبل از نزول این کتاب هم مربوط به قرآن بوده؟
این کتاب در عین سادگی معانی عمیقی داره.کلامی که از خدا باشه نباید فرقی با کلام بشر داشته باشه؟
مسائل داخل این کتاب کاملا قابل فهمه ولی امان از تبلیغات.
مثلا مسئله نفی سبیل غیر قابل فهمه؟پس چرا جز دولت های اندک اسلامی در مقابل تجاوز کشورهای که بویی از خدا نبردن به کشور های اسلامی سکوت میکنن(سکوت که هیچی بیشترین کمک رو هم میکنن)
نه برادر این یه مسئله غیر قابل فهم نیست.منتها خودمون رو میزنیم به نفهمی.

شادیاخ

عضو جدید
مستند تر از دوستان اهل سنت این کشور که من با خیلیاشوت تو دانشگاه دوست بودم.
فکر کنم شما از قرآنی صحبت میمنید که تو کویت هست و یه چند تا سوره هم بهش اضافه کردن.
منظور من قرآنیه که عموم مسلمونا قبولش دارن.
در ضمن من چجوری این مطلب رو برای شما مستند کنم؟

جانم؟؟؟؟
این کتاب باعث کشته شدن میلیون ها انسانه؟یا جهل و نادانی بشر؟
حتما کشتاراهای قبل از نزول این کتاب هم مربوط به قرآن بوده؟
این کتاب در عین سادگی معانی عمیقی داره.کلامی که از خدا باشه نباید فرقی با کلام بشر داشته باشه؟
مسائل داخل این کتاب کاملا قابل فهمه ولی امان از تبلیغات.
مثلا مسئله نفی سبیل غیر قابل فهمه؟پس چرا جز دولت های اندک اسلامی در مقابل تجاوز کشورهای که بویی از خدا نبردن به کشور های اسلامی سکوت میکنن(سکوت که هیچی بیشترین کمک رو هم میکنن)
نه برادر این یه مسئله غیر قابل فهم نیست.منتها خودمون رو میزنیم به نفهمی.

متاسفانه به علت کمبود اطلاعات شما این آخرین پاسخی هست که به شما میدم ، و منتظر پاسخ استارتر به دو پستی که دلیل ارائه کردم هستم فعلا یک مقدار مطالعه کنید بعد خواستید ادامه بدید، فعلا برای شروع این لینک بد نیست

http://fa.wikipedia.org/wiki/صحت_تاریخی_قرآن

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
متاسفانه به علت کمبود اطلاعات شما این آخرین پاسخی هست که به شما میدم ، و منتظر پاسخ استارتر به دو پستی که دلیل ارائه کردم هستم فعلا یک مقدار مطالعه کنید بعد خواستید ادامه بدید، فعلا برای شروع این لینک بد نیست

http://fa.wikipedia.org/wiki/صحت_تاریخی_قرآن
شما میتونید جواب منو ندید:gol::gol::gol:
این لینکی هم گذاشتید خوندم.
اشاره به برخی از نظرات علمای سنی و شیعه داره که جفت نظرات بیشتر شبیه افسانه هستن.شما که دنبال افسانه نیستید هستید؟
اگه شما سرچ میکنید و سری نظرات علمای شیعه و سنی (البته بی نام نشان(فقط گفته شده برخی علما)من با اینا زندگی کردم و نظراتشونو کامل میدونم(البته اون نظراتی که جامعیت داره بین همشون نه نظر برخی از علمای بی نام و نشان)
بهتون توصیه میکنم برای یافتن حقیقت یکم به خودتون زحمت بدید.فکر نکننم فقط با سرچ کردن بشه حقیقتو فهمید.
شمایی که میبینم فکر کنم نظرات افراد معلوم الحالی مثل کعب الاحبار رو هم سند قرار میدید برای حرفاتون و توجهی به گفته های در شهر علم(حضرت علی) ندارید چون از نظر شما اینا توهماته.

شادیاخ

عضو جدید
تا اینجای کار که دوستان مدعی عدم تحریف به دو استناد اولیه پاسخ روشنی ندادند و اما استناد های بعدی

امام پنجم شیعیان:

امام باقر(ع) فرمود: كسي از مردم نيست كه بگويد قرآن را چنانكه خداوند نازل فرموده جمع كرده‌ام، مگر اينكه دروغ گفته باشد. قرآن را به ترتيب نزول كسي جمع و حفظ نكرد مگر علي‌بن ابي‌طالب

بحار 92- ص88

عبد الله بن زرير غافقي تابعي محدث كه شاهد صفين بود و سر- سپرده خاندان نبوت، در برابر عبد الملك بن مروان خليفه اموي (65- 86) نيز چه موضع محكمي داشت. عبد الملك به او گفت: مي‌دانم كه چه چيز ترا به دوستي ابو تراب وا داشته، جز اين نيست كه تو اعرابي خشكي . عبد الله در پاسخ او مي‌گويد: به خدا پيش از اينكه پدر و مادر تو با هم جمع شوند، من قرآن را جمع كردم و از علي بن ابي طالب دو سوره آموخته‌ام كه او از رسول خدا فرا گرفته بود. نه تو آنها را مي‌داني نه پدرت. آن گاه آن دو سوره «خلع و حفد» را كه در مصحف ابن كعب آمده بود بر عبد الملك فرو خواند .

اتقان 1: 226 نوع 19 از طبراني، تهذيب التهذيب ابن حجر 5: 216.

با توجه به اینکه دوستان شیعه عایشه همسر پیامبر رو قبول ندارند از روایات که از وی مبنی بر حذف بخش هایی از قران صورت گرفته صرف نظر می شود

شادیاخ

عضو جدید
نظر علامه بزرگ شیعه مجلسی:

نظر مجلسي اين است که: روايات درباره تحريف متواتر مي‌باشد و هيچ راهي براي انکارش نيست.
پس او در کتابش : ««مرآة العقول من شرح أخبار آل الرسول» جلد دوازدهم ص 525، در شرح حديث هشام بن سالم از أبي عبدالله (عليه السلام) فرمود: «همانا قرآني که جبرئيل (عليه السلام) براي حضرت محمد (صلى الله عليه وسلم) آورد هفده هزار آيه بود
درباره اين حديث مي‌گويد: موثق است، و در بعضي نسخه‌ها از هشام بن سالم بجاي هارون بن سالم آمده است، پس روايت صحيح است، مخفي نيست که اين روايت روايات صحيح ديگر، صريح و واضح است در مورد، کم شدن قرآن، و تغيير آن و نزد من روايت در اين زمينه از لحاظ معنا متواتر مي‌باشد، و کنار گذاشتن همه اين روايات موجب سلب اعتماد کمتر از تمام روايت مي‌گردد بلکه در گمان من روايت در اين زمينه کمتر از روايت درباره امامت نيست.

نعمت الله جزايري در کتابش «الانوار النعمانيه» (2/357-358) مي‌نويسد:

همانا تسليم نمودن اينکه قرائتهاي هفتگانه، متواتر و از وحي الهي و همه اينها را روح الامين (جبرئيل) فرود آورده است، منجر به کنار گذاشتن آن روايت مستفيض بلکه روايت متواتر، مي‌شود که همة آنها دلالت بر واقع شدن تحريف در کلمات و مواد و اعراب قرآن دارند، و همچنين اصحاب و ياران ما رضوان الله عليهم همگي بر درست بودن و تصديق نمودن آنها اتفاق نظر دارند
‌بله، در اين مسئله مرتضي و صدوق و شيخ طبري مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند که آنچه که بين دو جلد اين کتاب است همان قرآني است که نازل شده است، و در آن تحريف و تبديل واقع نگرديده است. ولي ظاهراً اين قول ‌بخاطر مصلحتهاي بسيار از آنان بروز کرده است، از جمله بستن درِ طعنه بر آن است، که اگر در قرآن تحريف و تبديل شده پس چگونه جايز است به قواعد و احکامش عمل نمود. با وجود ممکن بودن تحريف و تبديل در آن ‌و نعمت الله جزايري همچنين ادامه مي‌دهد و آنگاه مي‌گويد که دستان اصحاب بسوي قرآن دراز شد و آن را تحريف نمودند، و آياتي که بر فضيلت ائمه دلالت داشت آن را حذف نمودند.
سپس در (ج 1/97) مي‌گويد: از وجود روايات ساختگي تعجب نکن همانا که آنها بعد از وفات پيامبر اکرم (صلى الله عليه وسلم) در دين تغيير و تبديل بزرگتر از اين انجام دادند، مانند تغيير دادن قرآن و تحريف کلماتش و حذف نمودن آنچه دربارة ستايش آل رسول و ائمه طاهرين و رسوائيها منافقين و اظهار بديهاي آنها مي‌باشد، همچنانکه بيان و توضيح آن در نور القرآن خواهد آمد سپس مي‌گويد (2 / 360- 362) در روايات و اخبار بسياري آمده است که همانا قرآن همانطوريکه نازل شده هيچ کسي جمع‌آوري ننموده است مگر امير المؤمنين (عليه السلام) به وصيت پيامبر اکرم (صلى الله عليه وسلم) پس ايشان بعد از وفات رسول الله، مدت شش ماه مشغول جمع‌آوري آن بودند.............پس علي آن قرآن را نزدش نفرستاد و هم اکنون آن قرآن نزد مولاي ما مهدي (عليه السلام) مي‌باشد، همراه با کتابهاي ديگر آسماني، و آنچه که از پيامبر به جاي مانده است.
و هنگامي که امير المؤمنين (عليه السلام بر مسند خلافت نشستند نتوانستند اين قرآن را آشکار کنند، و آن را پنهان نمود زيرا که در آشکار کردن آن زشتي و رسوايي است براي کساني که قبل از وي بودند، و همچنين در (ج، 2/363) مي‌گويد:
پس اگر بگوئي چگونه جايز است خواندن اين قرآن با وجود اين تغييراتي که در آن بوجود آمده است؟
مي‌گويم، بدرستي که در روايات آمده است که ائمه (عليهم السلام) به شيعيان امر نموده‌اند اين مقدار موجود از قرآن در نماز و غيره بخوانند و به احکامش عمل نمايند، تا اينکه مولاي ما صاحب الزمان ظهور کند و اين قرآن از دست مردم گرفته شود و به آسمان برده شود، و قرآني که امير المومنين (عليه السلام) جمع‌آوري نموده بيرون آورده شود پس خوانده شود و به احکامش عمل شود.

شادیاخ

عضو جدید
و سوالی دیگر:

منظور شیعه از این که مهدی موعود قرآن جدیدی خواهد آورد چیست؟

او پیامبر جدیدی است؟

او قرآن را تغییر می دهد؟

قرآن فعلی تحریف شده و او قرآن اصلی را می اورد؟

منتظر پاسخ های دوستان هستیم

بالا