فیزیک بخونم یا مهندسی؟ برم شهرستان؟

WexplorerW

عضو جدید
درود و عرض ادب :gol:

فکر میکنم از عنوان تاپیک اصل سوالاتم مشخص باشه

به نظرتون در جایگاهی که بازار کار و مدرک و .... برام اهمیتی نداره، رشته فیزیک میتونه انتخاب خوبی باشه؟
مزایا و یا مشکلات این رشته؟
ارتباط این رشته با نجوم؟
معماری و کامپیوتر خوندم اما ارضام نمیکنه؛ اما فیزیک ....
فقط مشکلم اینه که از فیزیک در سطح دانشگاهی اطلاع زیادی ندارم و گفته ها هم فقط حول این محوره که فیزیک خیلی سخته!
واقعا ممنون میشم اگر دوستان بتونن در این زمینه راهنمایی کنن

در ضمن دوستانی که برای تحصیل به شهر دیگه ای مهاجرت کردن (به خصوص خانوما)، اگر امکان داره کمی هم در مورد نحوه زندگی و مشکلات احتمالی شون توضیح بدن

تشکـــــــــــــــــــــر :gol:

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
رشته فیزیک گرایش های مختلفی داره.
رشته فیزیک بشدت ریاضی است .
در این رشته تعدادی از دروس مهندسی برق را می خوانید ( الکترومغناطیس و الکترونیک و ...)
تعدادی دروس از مهندسی مکانیک می خونید
دروس باقی مانده هم مثل دروسی که معرفی کردم ریاضی هستند .
دروس کارشناسی فیزیک دانشگاه فردوسی:
http://sci.um.ac.ir/pages-18.html

پس باید بدانید رشته فیزیک ریاضیات سنگینی داره .
نجوم هم همینطور است . شما با ریاضیات ارتباط تنگاتنگی خواهید داشت .

در کارشناسی ارشد که گرایش اخترفیزیک وجود دارد که فکر کنم مرتبط با علاقه شما باشد
http://sci.um.ac.ir/pages-74.html

دروسی که در لینک بالا می بینید باز هم بیشتر ریاضی وار هستند

در مورد خوابگاه دختران ، اطلاعاتی ندارم
موفق باشید

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
به نظر من بازار کار فیزیک کمه.البته من اینو از دوستام که فیزیک خوندن شنیدم.یکیشون امتحان جامع دکتری فیزیک رو هم داده بود دوباره رفت آزاد پزشکی شرکت کرد.یکی دیگه فوق لیسانس فیزیک از دانشکاه سزاسزی بود الان آزاد پرستاری میخونه

*باران*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من رشته ام معماریه اما به فیزیک خیلی علاقه دارم
تا جایی که وقتی مطمئن شدم میتونم با شرط معدل ارشد بخونم از ترم 6 شروع کردم تخصصی فیزیک خوندن
کلاساشونم میرفتم
رشته خیلی قشنگیه اگه زمینه ریاضی خوبی داری برو بخون واقعا لذت بخشه اما سختی هم زیاد داره درس هایی مثل الکترومغناطیس و کوانتم درس های سنگینی هستن که اگه تو ترم های قبل دروسی مث ریاضی فیزیک و مکانیک رو خوب فهمیده باشی اون هم شیرینن
در کل اگه بخوای فیزیک بخونی باید واقعا درس بخونی!
بازار کار هم اصلا و ابدا نداره!!!
اگه ارشد نجوم بگیری نهایتش تو کانون فکری پرورشی کودکان و نوجوانان هفته ای یه بار بزارننتون برای بچه ها دب اصغر و اکبر رو توضیح بدین!

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بازار کار و مدرک براتون مهم نیست ؟؟.....معماریو کامپیوتر خوندین ارضاتون نکرد دقیقا ینی چی ؟؟....از چه نظر؟...آسون بودن یا مورد علاقتون نبودن ؟؟...
به نظر من رشته های علوم پایه به خصوص فیزیک و ریاضی سختن چون فقط پاین ....یکی از گرایش های فیزیک نجومه البته در حد لیسانس فرق زیادی نمیکنن بیشتر دانشگاه هایی که همه گرایشای یه رشته رو دارن تا ترم 5 امکان تغییر گرایشم میدن پس نگران ارتباطش با نجوم نباشین .....
ولی برق....
برقم فوق العاده سخته ولی قابل تحمل تر از علوم پایست چون کاربرد ریاضی و فیزیکو میگه نه صرفا خود ریاضی یا فیزیک .....
برقم 4 گرایش اصلی داره قدرت مخابرات کنترل و الکترونیک که هر 4 تای این گرایش اساسشون برق و فیزیکه حالا کنترلو مخابرات بیشتر ریاضیه و الکترونیک ریاضی و فیزیک ....قدرتم هم فیزیک و هم ریاضیه
و اما درس در خارج از شهرستانتون ...
مشکلات زیادی هست که باید بگم
باید تو خوابگاه زندگی کنی ...خوابگاه هر دانشگاهی با هم فرق داره بهتره تحقیق کنی بعد انتخاب رشته کنی ...محیط خوابگاه برای دخترا زیاد مهم نیست پسرا راحتتر باهاش کنار میان ولی دخترا تعداد زیادی از بچه ها باید از یه سرویس بهداشتی استفاده کنین با هم یجا بخوابین پاشین درس بخونین غذا بخورین از فرهنگ های مختلف در رشته های مختلف ....بنابراین اگه برای رشته سختی مثل برق حاضرین برین خوابگاه این مسائلم در نظر بگیرین که بیشتر بچه های برقی خونه میگیرن چون نمیتونن تو خوابگاه پیشرفت کنن که هیچ پسرفت میکنن....
دور از شهر باید غذای دانشگاهو بخوری یا خودت وقت بذاری غذا بپزی ....
پولی که برات هر چند وقت به چند وقت میریزن تو حسابتو خودت باید مدیریت کنی...
خودت باید امنیتتو تامین کنی...
خودت باید رفت و آمد وساعت بیدار شدن و خوابیدنتو کنترل کنی....
خودت باید مراقب سلامتیت باشی....
خودت باید وقتی ناراحت شدی خودتو ببری تفریح ...
و خیلی ازین موارد ...ببین رو هر کدوم این مسائل خوب فکر کن ...اگه رتبت اونقدری نیست که بگی از شهرم اگه خارج نشم حیف میشم بمون تو شهرت وتحصیل کن یا یه شهر نزدیک به خونتو بزن...
اگه بازم سوالی هست من در خدمتم ....

WexplorerW

عضو جدید
از راهنمایی همه دوستان واقعا سپاسگزارم :gol::gol::gol:

توضیح ارتباط این رشته با نجوم برام خیلی مهم بود
با این حساب، با علاقه و کنجکاوی و پشتکار میشه ازپسش براومد
فقط ای کاش دوستانی که مستقیما توی این رشته بودن هم نظرشون رو بیان میکردن

و اما در پاسخ به shakiba.h :gol:

من 5 سال پیش دیپلم گرفتم و هم دانشجوی معماری بودم و هم دانشجوی کامپیوتر؛ اما علاقه ام به هر دو فقط در حد یادگیریه یه حرفه شد و در نهایت ابزاری که باهاش میشه وارد بازار شد و پول سازی کرد؛ نه بیش از این
اما فکر میکنم دانشگاه و دانشجو معنایی فراتر داشته باشن؛ به نظرم رشته ای مثل فیزیک یه دریچه روبه نادیده های دنیاست نه دستگاه درآمدزایی
در ضمن واقعا در مورد اطلاعات خوابگاه و مهاجرت ممنونم ... بهتره یه بازنگری در مورد انتخاب شهر داشته باشم

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
اگر بخواهین ارشد بخونین در ارشد فیزیک و برق بهم میرسن.تو گرایش اپتیک و نیمه هادی الکترونیک از مبحث کوانتوم فیزیک خیلی استفاده میشه.و از معادلات فیزیکی برای توصیف روابط حاکم بر اذوات نوری استفاده میشه که الان دیگه سعی بر اینه که ادوات نوری جای ادوات دیجیتالی رو بگیرن

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

توضیح ارتباط این رشته با نجوم برام خیلی مهم بود
با این حساب، با علاقه و کنجکاوی و پشتکار میشه ازپسش براومد
فقط ای کاش دوستانی که مستقیما توی این رشته بودن هم نظرشون رو بیان میکردن

من 5 سال پیش دیپلم گرفتم و هم دانشجوی معماری بودم و هم دانشجوی کامپیوتر؛ اما علاقه ام به هر دو فقط در حد یادگیریه یه حرفه شد و در نهایت ابزاری که باهاش میشه وارد بازار شد و پول سازی کرد؛ نه بیش از این
اما فکر میکنم دانشگاه و دانشجو معنایی فراتر داشته باشن؛ به نظرم رشته ای مثل فیزیک یه دریچه روبه نادیده های دنیاست نه دستگاه درآمدزایی
در ضمن واقعا در مورد اطلاعات خوابگاه و مهاجرت ممنونم ... بهتره یه بازنگری در مورد انتخاب شهر داشته باشم

معماریو نمیدونم ولی کامپیوتر دریچه ها به روش بسته نبود به نظرم باید بیشتر تلاش میکردین اتفاقا دنیای کامپیوتر و آی تی الان گستردست
دانش و دانشجو خودتونین شما میتونین تو برق شیمی مکانیک فقط واحد پاس کنین میتونینم برین دنبال پژوهش ....رشته ها بهم ارتباط دارن ....کلا تو دنیا همه چی بهم ارتباط داره ...و همه ی رشته ها هم در حال پیشرفتن ...
بازم فکراتو بکن ...ببین دقیقا چی میخوای و چی میتونی بخوای؟؟.....

WexplorerW

عضو جدید
بازم ممنون از راهنمایی همه دوستان :gol:

راستش الان مسئله جدی تری که نسبت به انتخاب رشته پیش اومده، مسئله جابه جایی هستش که با توصیفاتی که شنیدم، فکر میکنم باید با شرایط سختی کنار بیام و با توجه به مشکلی که دارم زندگی انفرادی (یا بدون حضور خانواده ام) سخت یا شاید غیر ممکن خواهد بود

اما رتبه ام به دولتی های تهران و غیر انتفاعی های خوب تهران نمیرسه
پیام نور تهران در گزینش با آزمون فقط رشته های فیزیک و شیمی و مدیریت رو داره
و غیر انتفاعی های قم و قزوین هم فیزیک ندارن و باید از مهندسی ها (ترجیحا برق) انتخاب کنم

پیشنهاد شما چیه؟
با شرایط تشکیل کلاس های پیام نور میشه از پس رشته ای مثل فیزیک براومد؟
یا با توجه به توضیح دوستان، برق غیر انتفاعی رو انتخاب کنم (که ارتباط بیشتری با فیزیک داره) تا بتونم برای ارشد قیزیک شرکت کنم؟

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز

دقیقا همینطوره که میگی. رشته ی فیزیک ریاضیات خیلی قوی ای میخواد . اکثر بچه های فیزیک باید سرکلاس آنالیز و مبانی ریاضیات بچه های ریاضی شرکت داشته باشند. رشته ی فیزیک دانشگاهی خیلی خیلی مباحث سنگینی داره مخصوصا در دانشگاه های خوب.درسها رو نمیتونی به راحتی پپاس کنی . بازار کارش تو ایران در مقطع دکتری به بالا میشه استاد دانشگاه یا پژوهشگر برتر . کلا اگه عاشق ریاضی نباشه نباید بهش فک کنی;)

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد خوابگاه اولویت اول اول با بند پ بعد ترم اولی ها بعدش ارشد و دکتری بعدش معدل بالا ها اگه جا موند ه ترم های بالاتر میدن یعنی از سال دوم بعد باید خونه دانشجویی رو به چشم ببینی. از خرج و مخارج هم نگو...

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ببین دوست عزیز، من علوم پایه خوندم و صادقانه بتون میگم برا یه دختر اصلا مناسب نیست، هم سخته و هم بازار کارش اونطوری نیست که راضی کننده باشه، تلاش زیاد میخواد...اما تحصیلات تکمیلی چند گرایش از هر رشته علوم پایه واقعا خوبه، این به این معنیه که به لیسانس علوم پایه نمیشه اکتفا کرد...
من در مورد آینده شغلی رشته های فنی نمیتونم نظر بدم، امیدوارم دوستان واقعیت ها رو بگن اما در مورد علوم پایه و فیزیکی که میگید اینو بدونید که اگه اومدید باید تا تهش برید، اما اگه کار و موقعیت شغلی براتون زیاد مهم نیست و میخواید به معنای واقعی دانشجو باشین و بقول خودتون دریچه ای رو به نادیده ها باز کنید این رشته ها خوبن، من خودم شیمی کاربردیم و واقعا لذت میبرم از اینکه تو همه چیز میتونم دست ببرم! طرح هایی که تو مشارکت داشتم یکیش مربوط به قیر بوده و توی راهسازی کاربرد داشته، یکی مربوط به پلیمر بوده، یکی مربوط به خوردگی فولاد توی بتن مسلح و بازآوری کک و... (و درآمدم داره!). فیزیکم همینطور. توی تحصیلات تکمیلی میتونید برید گرایش های تاپ و در دانشگاه های خوب، اونجاس که میفهمید چقدر موضوع برا فکر کردن هست و چقدر کار برا انجام. (بازم تکرار میکنم، اگر دنبال کار و نیستید و به موقعیت شغلی ثابت فکر نمیکنید)

در مورد خوابگاه هم من توی همکلاسیا و دور و اطرافم، هم کسایی بودن که زندگی خوابگاهی جزو بهترین روزای عمرشون بوده و دوست های خوبی پیدا کردن که البته تعدادشون کمتره و هم کسایی که اصلا راضی نبودن، به طور کلی بستگی به خودتون داره، اگه سازگاری خوبی دارید و میتونید با یه سری تغییرات و محدودیت ها کنار بیاید چندان سخت نیست.

WexplorerW

عضو جدید
دقیقا همینطوره که میگی. رشته ی فیزیک ریاضیات خیلی قوی ای میخواد . اکثر بچه های فیزیک باید سرکلاس آنالیز و مبانی ریاضیات بچه های ریاضی شرکت داشته باشند. رشته ی فیزیک دانشگاهی خیلی خیلی مباحث سنگینی داره مخصوصا در دانشگاه های خوب.درسها رو نمیتونی به راحتی پپاس کنی . بازار کارش تو ایران در مقطع دکتری به بالا میشه استاد دانشگاه یا پژوهشگر برتر . کلا اگه عاشق ریاضی نباشه نباید بهش فک کنی;)

:gol:
با این حساب پاس کردن درسای این رشته توی دانشگاه پیام نور (توی پست 10 در موردش توضیح دادم) راه رو سخت تر هم میکنه

ببین دوست عزیز، من علوم پایه خوندم و صادقانه بتون میگم برا یه دختر اصلا مناسب نیست، هم سخته و هم بازار کارش اونطوری نیست که راضی کننده باشه، تلاش زیاد میخواد...اما تحصیلات تکمیلی چند گرایش از هر رشته علوم پایه واقعا خوبه، این به این معنیه که به لیسانس علوم پایه نمیشه اکتفا کرد...
من در مورد آینده شغلی رشته های فنی نمیتونم نظر بدم، امیدوارم دوستان واقعیت ها رو بگن اما در مورد علوم پایه و فیزیکی که میگید اینو بدونید که اگه اومدید باید تا تهش برید، اما اگه کار و موقعیت شغلی براتون زیاد مهم نیست و میخواید به معنای واقعی دانشجو باشین و بقول خودتون دریچه ای رو به نادیده ها باز کنید این رشته ها خوبن، من خودم شیمی کاربردیم و واقعا لذت میبرم از اینکه تو همه چیز میتونم دست ببرم! طرح هایی که تو مشارکت داشتم یکیش مربوط به قیر بوده و توی راهسازی کاربرد داشته، یکی مربوط به پلیمر بوده، یکی مربوط به خوردگی فولاد توی بتن مسلح و بازآوری کک و... (و درآمدم داره!). فیزیکم همینطور. توی تحصیلات تکمیلی میتونید برید گرایش های تاپ و در دانشگاه های خوب، اونجاس که میفهمید چقدر موضوع برا فکر کردن هست و چقدر کار برا انجام. (بازم تکرار میکنم، اگر دنبال کار و نیستید و به موقعیت شغلی ثابت فکر نمیکنید)

در مورد خوابگاه هم من توی همکلاسیا و دور و اطرافم، هم کسایی بودن که زندگی خوابگاهی جزو بهترین روزای عمرشون بوده و دوست های خوبی پیدا کردن که البته تعدادشون کمتره و هم کسایی که اصلا راضی نبودن، به طور کلی بستگی به خودتون داره، اگه سازگاری خوبی دارید و میتونید با یه سری تغییرات و محدودیت ها کنار بیاید چندان سخت نیست.

ممنون بابت توصیه هاتون
اما من توی پست شروع هم عنوان کردم که نه بازار کار برام مهمه نه مدرک؛ صرفا دنبال جوابگویی به کنجکاوی و علاقه های خودم هستم و خوشبختانه فیزیک راه خیلی مناسبیه

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با این حساب پاس کردن درسای این رشته توی دانشگاه پیام نور (توی پست 10 در موردش توضیح دادم) راه رو سخت تر هم میکنه

ممنون بابت توصیه هاتون
اما من توی پست شروع هم عنوان کردم که نه بازار کار برام مهمه نه مدرک؛ صرفا دنبال جوابگویی به کنجکاوی و علاقه های خودم هستم و خوشبختانه فیزیک راه خیلی مناسبیه

در اینصورت توصیه میکنم همین راهو ادامه بده اما نکته مهم اینه که نباید فکرت محدود باشه و باید مطالعه گسترده داشته باشین و مهمترین چیز اینه که مشتاق به این باشین که نتیجه کارتون رو به صورت یه کاربرد ببینید. این یه نیرومحرکه عالی برا تحقیقه.
موفق باشین

EECi

مدیر بازنشسته
بازم ممنون از راهنمایی همه دوستان :gol:

راستش الان مسئله جدی تری که نسبت به انتخاب رشته پیش اومده، مسئله جابه جایی هستش که با توصیفاتی که شنیدم، فکر میکنم باید با شرایط سختی کنار بیام و با توجه به مشکلی که دارم زندگی انفرادی (یا بدون حضور خانواده ام) سخت یا شاید غیر ممکن خواهد بود

اما رتبه ام به دولتی های تهران و غیر انتفاعی های خوب تهران نمیرسه
پیام نور تهران در گزینش با آزمون فقط رشته های فیزیک و شیمی و مدیریت رو داره
و غیر انتفاعی های قم و قزوین هم فیزیک ندارن و باید از مهندسی ها (ترجیحا برق) انتخاب کنم

پیشنهاد شما چیه؟
با شرایط تشکیل کلاس های پیام نور میشه از پس رشته ای مثل فیزیک براومد؟
یا با توجه به توضیح دوستان، برق غیر انتفاعی رو انتخاب کنم (که ارتباط بیشتری با فیزیک داره) تا بتونم برای ارشد قیزیک شرکت کنم؟
اگر شرایط مالی دارید برید دانشگاه آزاد مثل علوم و تحقیقات

برق ارتباط چندان زیادی هم با فیزیک نداره . شاید کمتر از 20% هم پوشانی داشته باشند . همانطور که مکانیک هم کمتر از شاید 20% هم پوشانی داشته باشه ( با توجه به دروسی که پاس می کنید)

به این سوال من جواب بدید . آیا حاضرید رشته ریاضی کاربردی بخونید ؟

پیشنهاد دیگرم هم این هست که کلاس های فیزیک دانشگاه شریف را از سایت زیر بصورت مروری و سریع ببینید:
مثلا این درس کیهان شناسی 1 هست
http://maktabkhooneh.org/course?course=golshani40

و گرانش و نسبیت عام 2
http://maktabkhooneh.org/course?course=mansoori62

الکترومغناطیس 1
http://maktabkhooneh.org/course?course=bahmanabadi819

نسبیت خاص
http://maktabkhooneh.org/course?course=baghram201

ترمودینامیک و مکانیک آماری
http://maktabkhooneh.org/course?course=rezakhani133

مکانیک کوانتیک 2
http://maktabkhooneh.org/course?course=moghimi495

گرایش و نسبیت عام 1
http://maktabkhooneh.org/course?course=mansoori252

و سایر دروسی که می تونید برید و ببینید

شما باید کاملا متوجه موضوع باشید که تئوری فیزیک فقط قسمت داستان وار موضوع است و کار اصلی شما با ریاضیات است

موفق باشید

بالا