ترفند های مربوط به:AUTOCAD

ترفند های مربوط به:AUTOCAD

• عالي

رای: 116 65.9%
  • خوب

رای: 51 29.0%
  • متوسط

رای: 9 5.1%
  • ضعيف

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    176

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر از همه دوستان که صمیمانه به دوستاشون اطلاعات میدن خواستم یه سوال بپرسم شاید خیلی ساده باشه ولی ذهن منو شاید ماههاست مشغول خودش کرده، موقع باز کردن فایل اتوکد با پیغامی مواجه میشم که پس از اینتر زدن وارد فایل میشم ولی این پیغام همیشه موقع باز کردن اون فایل خاص همیشه میاد و من هم همیشه ردش میکنم
یه پنجره باز میشه واین فایل و میخوادdir.shx

اسم یه فونتی رو کیخواد که شما ندارید
یه فونت مشابه معرفی کنید
معمولا برای نقشه های شهری پیش می آید

mms_6613

کاربر فعال
سلام
با تشکر از تمامی دوستان
در مورد scale یه ترفند ساده هست.اما قبلش اینم بگم شرطش اینه که شما کل ترسیمتونو واقعی و بر حسب متر ( بر خلاف ترسیم دستی ) انجام داده باشین حال برگردیم رو scale :
خیلی ساده ست در پنجره Plot-Model بخش Plot Scale تیک Fit to paper را برداشته و زیر منوی Scale را روی custom نگه داشته و- برای اینکه پلاتر نقشه ترسیمی مارا کوچکتر چاپ کند- زیر آن عدد یک(1) باقی می ماند و جلوی عدد یک ، mm باید باشد، و فقط عدد مربوط به units رو باید تغییر بدیم با سه رقم اعشار از راست به چپ(مهم)
مثال : scale: 1/100
عدد مربوط به units ما عدد 100 می باشد ، با سه رقم اعشار از راست به چپ می شود 0.100
200/1 : می شود 0.200
25/1 : می شود 0.025 زیرا عدد 25 خودش 2 رقم می باشد پس یک 0 سمت چپش می خواد.
5/1 : می شود 0.005
150/1 : می شود 0.150
1200/1 : می شود
200/1
تذکر : در اعداد اعشاری ، نوشتن یا ننوشتن صفر های سمت راست هیچ تاثیری بر ارزش عدد ندارد اما نوشتن صفر سمت چپ الزامی است.

تذکر : عدد های
قرمز رنگ اعدادی هستند که در فیلد مربوط به units بایستی تایپ شود.
تذکر : برای چند برابر کردن ترسیم ، عکس بالا عمل می کنیم، یعنی این بار عدد مربوط به units عدد ثابت 1 باقی می ماند و عدد مربوط به چند برابر کردن را در 1000 ضرب می کنیم و در فیلد روبروی mm تایپ میکنیم.
مثال : 5 برابر میشود 5000 که در فیلد مربوط به mm باید ثبت شود و عدد 1 در فیلد units باید باشد تا پلاتر 5 برابر نقشه ترسیمی را چاپ کند.

تذکر: اگر تمام ترسیم بر حسب
میلیمتر انجام شود مثل بالا عمل میکنیم ، با این تفاوت که دیگر نیازی برای تقسیم بر 1000 ( برای کوچکنمایی در چاپ) یا ضربدر 1000 ( برای بزرگنمایی در چاپ) نیست.

ترفند :
اگه عادت کردین بر حسب متر ترسیم کنید ایرادی نداره وقتی کارتون تموم شد و به مرحله پلات گرفتن رسید قبلش همشو 1000 برابربزرگتر کنید تابه میلیمتر تبدیل بشه ،بعد پلات بگیرید.
;)
اینجوری مثل تذکر قبلی عمل کنید.

پیشنهاد میکنم هر دو روشو یاد بگیرید ، ضرر نداره :)

موفق باشید

آخرین ویرایش:

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
اگه ممکنه در مورد این ترفند جالب اتوکد یه کم برام توضیح بدی
ممنون
e transmittal
قابلیتی توی کد هست که موقع save فایل کد اون به به صورت یه فایل zip ذخیره میکنه
این فایا zip حاوی فایل های مرتبط با فایل کد هست
مثل فونت های که استفاده کردین
یا عکس های که وارد کد کردین
یا فایل های xref...
یه چیزی مثل archive توی مکس که همه متریال ها رو همراه فایل ذخیره میکنه

Saretus

کاربر فعال
در لایه بندی اتوکد تفاوت دو دستور lock و freeze چیه؟

تفاوتشون از زمین تا آسمونه...

درواقع دستور freeze همون خاموش کردن لایه است ؛ با این تفاوت که لایه رو برای مدتی که شما unfreeze کنی از حافظه کوتاه مدت کد می بره بیرون ؛ یعنی مناسب فایل های سنگینه اتوکده مثل طرح های تفصیلی شهر ها ... چون حجم کد وقتی زیاد میشه از ساده ترین کارها مثل تغییر نوع خط تا هاشور و رنگ و ... همه با سرعت پایین و وضعیت اعاصب خورد کن انجام میشه ...

lock اما یه لایه رو قفل می کنه ... تا وقتی توی اون لایه باشی بهت اجازه نمی ده هیچ ترسیم جدیدی داشته باشی یا قبلیا رو ویرایش کنی
- کنار نشانگر ماوس یه قفل کوچولو معلومه - تا موقعی که قفلو باز کنی...

sara00_00

عضو جدید
باسلام و عرض خسته نباشید...من تو اتوکد دوبعدی وقتی ترسیمی انجام میدم بعد باید اندازه گذاری کنم یعنی دو تا مرحله وقت گیر...اگه کسی ترفندی داره که بشه با ترسیم خط اندازه گذاری هم بشه ممنون میشم راهنمایی کنه
تشکر اگه ممکنه پاسختونا با ایمیلم بفرستید
masoudrko@ymail.cim

نرم افزار revit تری دی کار رو هم ارائه میده اما در مورد اندازه گذاری مطمئن نیستم

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
دقیقا این دستور چه میکنه؟مثل PURG اضافات رو پاک میکنه یا؟

یکی از کاربردهای این دستور زمانیه که شما قسمتی از ترسیماتتون رو می خواید کلا از فایلتون جدا کنین و به یک فایل دیگه تبدیلش کنین. مثلا از یک نقشه ی فاز 2 فقط یک دیتیل احتیاج دارین،این دستور رو اجرا می کنین و اون دیتیل رو انتخاب کرده و تو مسیر دلخواهتون save میکنین.

• Like
واکنش ها: Tohi

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
نرم افزار revit تری دی کار رو هم ارائه میده اما در مورد اندازه گذاری مطمئن نیستم

در محیط اتوکد چنین امکانی فعلا وجود نداره . اما در نرم افزارای دیگه مثل آرچی کد میتونی سریعتر اندازه گذاری کنی. اما پیشنهاد می کنم با نرم افزار اتوکد اما با راههای سریعتر این کارو کنی.به طور مثال از دستورات میانبر یا دستورات خود اندازه گذاری مثل select کردن خط استفاده کنی.

• Like

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
تایپ کلمه ی طرح در اتوکد

تایپ کلمه ی طرح در اتوکد

نمی دونم تاپیک یا مطلبی در این مورد تا حالا بحث شده یا نه. اما یکی از مشکلاتی که خودم بارها باهاش مواجه شدم عدم تایپ کلمه ی طرح در اکثر فونتهای اتوکد بود که بالاخره با یه ترفند تونستم این مشکلمو حل کنم.اگه راه حل بهتری هست ممنون میشم به منم بگین دوستان.
خوب،ابتدا کلمه ی طرج یا طرخ را تایپ می کنیم سپس با دستور Explode text که در منوی express و زیرمنوی text قرار داره متنمان را میشکونیم و نقطه های خ یا ج را پاک میکنیم. سپس بقیه ی متن را بلوک می کنیم. راه دیگه ای داره؟؟

• Like

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمی دونم تاپیک یا مطلبی در این مورد تا حالا بحث شده یا نه. اما یکی از مشکلاتی که خودم بارها باهاش مواجه شدم عدم تایپ کلمه ی طرح در اکثر فونتهای اتوکد بود که بالاخره با یه ترفند تونستم این مشکلمو حل کنم.اگه راه حل بهتری هست ممنون میشم به منم بگین دوستان.
خوب،ابتدا کلمه ی طرج یا طرخ را تایپ می کنیم سپس با دستور Explode text که در منوی express و زیرمنوی text قرار داره متنمان را میشکونیم و نقطه های خ یا ج را پاک میکنیم. سپس بقیه ی متن را بلوک می کنیم. راه دیگه ای داره؟؟

هنگام نوشتن متونی که اخر انها به حرف ح (آخر) ختم میشود املای متن بعد از نوشتن درست نیست که با استفاده از منوی properties میتوانید حرف ح را با 177%% جایگزین کنید.

kateb-10.jpg
هنگام نوشتن متونی که اخر انها به حرف ح (آخر) ختم میشود وبه حرف دیگری چسبان است ، املای متن بعد از نوشتن درست نیست که با استفاده از منوی properties میتوانید حرف ح را با 176%% جایگزین کنید.

kateb-11.jpg

ll8o_bme

عضو جدید
سلام
من میخوام بدونم چه جوری میشه یه hatch جدا از اونایی که خود کد داره درست کرد یا ساخت
مرسی

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام
من میخوام بدونم چه جوری میشه یه hatch جدا از اونایی که خود کد داره درست کرد یا ساخت
مرسی
برای اینکار اول باید یه بلوک بسازی و بعد با استفاده از دستور super hatch و بعد از آن انتخاب گزینه ی بلوک و بلوک مورد نظر ،داخل قسمتی که میخواهیم هاشور زنیم کلیک میکنیم و چندین بار اینتر می زنیم و ادامه ی داستان اتفاق میفته :)

niki007

عضو جدید
یکی دوتا ترفند که خودم ازشون استفاده می کنم و خواستم برای شمام بگم ...
البته تموم تاپیک و وقت نکردم بخونم اگه تکراری بود شرمنده...
گاهی وقتا یه دستوری و اجرا می کنین و دوباره می خواین سلکت شده های اون دستور رو سلکت کنین ... برای این کار کافیه بعد از تایپ دستور p رو وارد کنین و بعد دوبار انتر یا اسپیس بزنین

یکی دیگه هم دستور align هستش که من خودم واسه تغییر محور ازش استفاده می کنم ... مثلا یه شکلی دارین و می خواین اونو به موازات یه محوری پچرخونین ... برای این کار al+space رو می زنین و بعد کل شکلی که می خواین بچرخه رو انتخاب می کنین و دوباره اسپیس ... و بعد از اون کافیه دو نقطه ازشکل رو به دو نقطه از اون خط وصل کنین ... بعد از شما می پرسه که آیا می خواین مقیاسشم عوض کنین یا نه که اگه نمی خواین دوباره یه اسپس می زنین ... از این روش من واسه تغییر مقیاس خیلی از بلاک ها استفاده کردم و خودم کلا زیاد ازش استفاده می کنم...

imanfaraji

عضو جدید
اگه پلاتر dxb تعریف کنی می شه خط هایی که به صورت نمای 2 بعدی از یه موضوع 3 بعدی می ده رو ویرایش هم کرد

mersad20

کاربر فعال
با سلام دوستان گل

1- ایا میشه در نقشه کاری کرد که مثلاهمه دایره ها در یک لحظه انتخاب شوند و نیاز به سلکت کردن تک تک آنها نباشد؟
2

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
با سلام دوستان گل

1- ایا میشه در نقشه کاری کرد که مثلاهمه دایره ها در یک لحظه انتخاب شوند و نیاز به سلکت کردن تک تک آنها نباشد؟
2

دستور ف ی ل ت ر :
این دستور برای انتخاب سریع گروه یا گروههایی از آبجکتها و ... کاربرد دارد و یکی از بهترین و دوست داشتنی ترین دستورات اتوکد می باشد.
مخفف دستور : Fi
دستور F i l t e r رو در Command line تایپ کنید.. پنجره زیر ظاهر میشود.

از منوی Select F i l t e r گزینه ی مورد نظر رو انتخاب کنید.(به طور مثال Circle رو برای دایره ها انتخاب کنید)

سپس گزینه ی Add to list رو انتخاب کرده ... و سپس گزینه ی Apply رو انتخاب کرده و وارد صفحه ی نقشه می شوید و فضای مورد نظر را انتخاب کنید ..(فقط دایره ها انتخاب می شوند.
(البته گزینه های زیادی در این دستور وجود دارد که بعدها بیشتر به آن میپردازیم )

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
با سلام دوستان گل

2
راه دوم :
انتخاب دایره
کلیک راست
انتخاب گزینه ی select similiar

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چند كاربرد دكمه shiftدر اتوكد:

1- Ctrl+shift+c: copy with base point
2- Ctrl+shift+v: Paste as block(كاربران حرفه اي براي ايجاد سريع بلوك از اين روش استفاده مي كنند كه خود برنامه يك اسم غير معمول براي آن انتخاب مي كند.)
3- در موقع انتخاب يك سري از موضوعات اگر بخواهيم يه موضوع را از حالت انتخاب خارج كنيم با فشار اين دكمه و انتخاب آن موضوع از انتخاب خارج مي شود.
4- در موقع ترسيم موضوعات با فشار دادن اين دكمه موقتاً ORTHO فعال مي شود.
5- در موقع ترسيم موضوعات با فشار دادن اين دكمه و زدن كليك راست منوي سريع osnapفعال مي شود.
6- در هنگام كار در فضاي 3 بعدي با نگه داشتن اين كليد و فشار دكمه SCROLL موس موقتاً مي توان از حالت ORBITيا چرخش استفاده كرد.
7- در موقع كار با ExtenDdيا trimبا استفاده از اين كليد جاي دو فرمان موقتاً عوض مي شود.
8- در هنگام كار با ابزار fillet يا chamferدر مواقعي كه به Radius يا Distanceعددي غير صفر نسبت داده ايم با نگه داشتن اين كليد موقتاً Radius يا Distance ما صفر مي شود

منبع سایت مرجع معماران

soh-rab

عضو جدید
دستور aa مخفف area هست و برای اندازه گیری مساحت به کار می ره و دستور rr مخفف render هست

mohamad58

عضو جدید
اصلاح حرف ح در فارسی نویسی با فونتهای Naskh و برنامه ی Kateb در اتوکد

اصلاح حرف ح در فارسی نویسی با فونتهای Naskh و برنامه ی Kateb در اتوکد

برای رفع این مشکل روی کلمه ی مورد نظر کلیک کنید و پنجره ی Properties را بازکنید. همچنین میتوانید با تایپ "mo" در خط فرمان پنجره ی Properties را باز کنید. سپس در قسمت Text مقدار Contents را به اینصورت تغییر دهید:
برای کلماتی که حرف "ح" در آنها بصورت "ح" آخر تنها استفاده شده مانند کلمه ی "طرح" به دنبال کاراکتر "±" بگردید و آنرا با عبارت "177%%" جایگزین کنید.
برای کلماتی که حرف "ح" در آنها بصورت "ح" آخر چسبان استفاده شده مانند کلمه ی "تسطیح" به دنبال کاراکتر "°" بگردید و آنرا با عبارت "176%%" جایگزین کنید.

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
توی نسخه ی AutoCAD 2012 دستور Blipmode حذف شده .. برای اجرای این دستور ابتدا یک نقطه (Point) تایپ میکنیم و دستور را اجرا می کنیم .
راه دوم : دستور Redefine رو اجرا کرده و blipmode رو تایپ میکنیم که راه اول منطقی تره..;)

هیراد

کاربر فعال
بازگردانی فایل خراب شده

در صورتیکه فایل اصلی کارتون که با پسوند dwg هست خراب شد می تونید از فایلی که با پسوند bak با نام فایلتون و در محل ذخیره فایل ساخته می شه استفاده کنید.
پسوند فایل را از bak به dwg تغییر داده و با اتوکد باز کنید.
البته به نکته های زیر هم توجه داشته باشید:
این فایل در دومین باری که فایل مورد نظر را باز می کنید و روی save کلیک می کنید ساخته می شه و تنها در زمانیکه فایل را باز می کنید بارگذاری مجدد می شه یعنی تغییرات جدید را به خودش می گیره.پس این فایل همیشه یک مرحله از شما عقب تره،پس به شما پیشنهاد می کنم که هر مدت یکبار فایل را بسته و مجدد باز کنید

منع: انجمن تخصصی مهندسین عمران

هیراد

کاربر فعال
فرمان ETRANSMIT : بااجرای این دستور صفحه ای باز میشود که در آن در زیر منوهای متعدد نحوه ذخیره اطلاعات مورد نیاز از قبیل فونتها و لایه ها و رنگها و.... و محل ذخیره سازی ونوع فایل زخیره مانند فولدر عادی یا فایل زیپ یا فایل کد معمولی ......تنظیم میشود و ضمنا شما مینوانید به فایل موجود به هر تعداد مورد نظر فایلهای دیگر را که ممکن است در ارتباز با این نقشه لازم بشود پیوست کنید.ضمنا میتوانید نقشه را در ورژن موجود یا ورژنهای قبلی کد ذخیره نمایید.کار سختی نیست.امتحان کنید

منبع :انجمن تخصصی مهندسی عمران.

هیراد

کاربر فعال
دستور Bo :برای محاسبه مساحت خیلی راحتتره. بعد از نوشتن دستور داخل چند ضلعی مورد نظر کلیک می کنیم تا به بلوک تبدیل شود. بعد دستور list را می نویسیم یا آیکنش را کلیک می کنیم تا محیط و مساحت را به ما بدهد. از دستور Area دقیقتر و جامعتر است

منبع :انجمن تخصصی مهندسی عمران.

هیراد

کاربر فعال
برای اقدام به اجرای فرمانی که متعدد از همان پشت سر هم میخواهید استفاده کنید کافیست که Enter را فشار دهید دوباره همان دستور اجرا میگردد.

منبع:انجمن تخصصی مهندسی عمران

هیراد

کاربر فعال
فرمان MSLID: : فرمانیست برای اسلاید گرفتن ، برای بازکردن و دیدن اسلاید در خط فرمان دستور vslide که مخفف view slide است رو تایپ می کنیم.فایل که اسلاید گرفتین فقط قادر به مشاهده آن هستین
منبع:انجمن تخصصی مهندسی عمران