+++ گفتگوی خودمانی ارشدی ها ی 92 - فصل دوم - به یاد بچه های پایین شهر!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
سلام ناراحت نباش استرس امتحان باعث فراموشی میشه اگر نمرات منفی نداشته باشی میتونی در موسسات غیردولتی قبول بشی چون پذیرشها خیلی زیاد شده (موفق باشی )ترم2ارشد قدرت
اصولا من اصلا آدم پر استرسی نیستم نمیدونم چرا اینطوری شدم.. درضمن فقط دانشگاه دولتی میخوام..پارسال آزاد تبریز قبول شدم نرفتم غیر انتفاعی که عمرا:cool:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
میگم یوسف کلا زدی تو بازار شکلک، نه؟ :biggrin:
کار شادمان رو داری ادامه میدیااااااااا ! راستی این شادمان کجا رفته پس؟!! یه ورد برا من خوند، من غیب شدم اونوقت، حالا فک کنم خودش از یکی دیگه رودست خورده!
:w25:
:w15:
حتما این همین طوره که میگید 777 (13).gif
فقط یه پیغام داد یادشو زنده نگه دارم 777 (20).gif

BalroG

عضو جدید

دوستاي گلم اين بود آرمانهاي ما ؟! يعني يه نفر يه كارنامه نداره من بفهمم رتبم چيه؟
من با چند تا از اساتيدصحبت كردم همه تخمين ميزدن كه زير 200 ميارم.
در مورد بحثهاي منبع و كلاس و ... هم بابا تو رو خدا انقدر با هم كل نندازيد. الان حدوديكساعته كه دارم صفحه هاي ديشب تا الانو بالا پايين ميكنم.آخه يعني چي طرف در موردگلاب بروتونwc رفتنش هم پست زده...! يه كمرعايت كنن بعضيالطفا...بنظرم كسايي كه زياد درموردمنبع حرف ميزنن ازهمه نتيجشون بدترميشه. بابا اول و آخرش خودتونين... جزوه و كلاس و استاد و... وسيله است (الان احساس ميكنم بالاي منبرم)
يه نكته خيلي برام عجيبه وجالبه اونم نظرات دوستان در مورد منابعه. يكي گفته بود الك اشرفيان خيلي خوب نيس. جالبه! من با همون اشرفيان كلاس رفتم خيلي هم عالي درس ميداد خيلي هم آدم گلي بود اگه گند زدم خودم نخوندم! به همين سادگي! چرا آدم بايد خودشو گول بزنه آخه... بنده خدا استاد اشرفيان فوق العاده قشنگ و كامل درس ميداد. خيلي خدا بود ولي وقتي من كلا فقط 100 تست 5 سال اخير الك رو زدم خوب نبايد انتظار درصد خيلي بالا داشته باشم ديگه
در مورد منابعم من كنترل و مدارو با تقوي كلاس رفتمو (تابستونو پاييز) از كتاب خودشم خوندم.البته كنترل شيرين آبادي هم رفتم تابستون ولي تقوي خيلي حرفه اي تره توي روشهاي تستي بنظرم شيرين آبادي بيشتر تئوري ميگفت . بهرحال همونطور كه گفتم دليل اصلي جواب گرفتنم از مدار و كنترل خودم بودم. گرچه استاد تقوي خيلي خداست ولي فكر كنم بالاي 500 تا تست متفرقه فقط توي كنترلو مدار باهاش حل كردم. تستاي كتاب خودشم لااقل 2بار امسال و 1بارسال پيش زدم. پس نتيجه زحمت خودمه نه چيز ديگه!
يه چيز مهم هم بگم. مهندس تقوي هميشه ميگفت قضيه امپدانس مچينگ بايد در مورد استاد و كتاب و دانشجو برقرار باشه. من واقعا اين جملشو قبول دارم. مثلا من اولش كه كتاب معتقدي رو ميخوندم برام سنگين بود ولي دليلش مچ نبودن سواد من با كتاب اون بنده خدا بود. بعد كه رفتم سركلاسش فهميدم چقد استاد معتقدي خداس توي كارش. نكته اش اينه كه براي استفاده از نكات ريزي كه ميگه بايد خودتو در حد معتقدي بياري بالا و بعدش هم با تمرين خودتو بكشي
يه مثال ديگه هم بگم كه مسئله حل جا بيفته. منبرا مغناطيس جزوه باغستاني رو خوندم. خيلي هم عالي ميشد فهميدش ولي ميدونيد چرا؟ چون سطحش پايين بود و با سطح سواد من مچ بود در حاليكه اگه من ميخواستم از مغناطيس جواب بگيرم بايد يه كلاس سنگين مثل استاد اشرفيان ميرفتم و بعد انقد تلاش ميكردم كه خودمو باهاش مچ كنم ولي تنبلي كردم و نتيجش هم شد گند زدن به مغناطيس
راستي اگه كس ديگه اي هم سوال پرسيده انقدرپستاي الكي زياده من ديگه حوصله خوندن ندارم. دوباره بپرسه درخدمتيم
ضمنا اگه كسي برا رتبه من كارنامه پيدا كرد يه ندا بده...
ايشاالله همتون رتبتون تووووووپ بشه :)

آره فک کنم رفتین منبر!!! :w15: شوخی کردما، به دل نگیرین!
الآن که تاپیک اینطوری شلوغ شده، دلیلش اینه که همه تازه کنکور رو دادن و این چند روز رو میخوان خوش باشن، همین!
:w32:
شلوغ پلوغه همه جا، بزن و بکوبه همه جا، عروس مثه ماه میمونه، حریر مهتاب میمونه، دومادو نگا یه پارچه گله، دومادو نگا یه پارچه گله، اسفند دود کنید چشم نخوره...
:w33:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام ناراحت نباش استرس امتحان باعث فراموشی میشه اگر نمرات منفی نداشته باشی میتونی در موسسات غیردولتی قبول بشی چون پذیرشها خیلی زیاد شده (موفق باشی )ترم2ارشد قدرت

هدف درس میخونید

malijani

عضو جدید
خانم مهندس چندبار خوندن مهم نیست بلکه چطورخوندن مهمه به برنامه دیگران هم دقت نکن باموقعیت خودت برنامه ریزی کن استرس دشمن یادگیری ست غصه نخور با کمی خوندن با دقت به راحتی قبول میشی (آرزوی موفقیت)

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
رفته بودم بخوابما باز اومدم ولی:smile:
ندا خانوم من توی امضام نوشتم این پست رو بخونید و برای خودتون نتیجه گیری کنید.من 10 بار رو توی یک سال نخوندم.توی یک سال 6 بار یا 5 بار حدودا خوندم.10 بار هر جلد از اولین بار مطالعم هستش.این آفت کار شماست که به برنامه خودتون بی توجه باشید.بشینید حتی اگه 3 روز هم شده یه برنامه خوب بریزید.یکی از رموز موفقیت اینه که برنامه ریزی کنکوری کوتاه مدت باید باشه نه بلند مدت.شما باید هفته به هفته برنامه بریزید نه اینکه از الان برای 16 تیر 92 برنامه بریزید.معلومه این اجرا نمیشه
آره منم خواستم یه تخمین بزنم ببینم میشه تا آخر شهریور کتابهامو یه دور مسلط بشم یا نه؟؟؟وگرنه همون برنامه روزانه خواهم داشت با یه دید کلی...
نگفتی چند ساعت میخوندی؟
(اگه خوابت میاد فردا جواب بده:redface:)

malijani

عضو جدید
ببینید اینکه چه دانشگاهی بخونید مهم نیست مهم چگونه خوندن در اون دانشگاست دوستان خلاقی تو دانشگاههای پایین دست دارم که طراحان حرفه ای شدن.

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آره منم خواستم یه تخمین بزنم ببینم میشه تا آخر شهریور کتابهامو یه دور مسلط بشم یا نه؟؟؟وگرنه همون برنامه روزانه خواهم داشت با یه دید کلی...
نگفتی چند ساعت میخوندی؟
(اگه خوابت میاد فردا جواب بده:redface:)

سعی میکردم دیگه از 8-9 ساعت کمتر نشه.اواخر دیگه شل کرده بودم روزی 6-7 ساعت

Joe_Bel

کاربر ممتاز
ببینید اینکه چه دانشگاهی بخونید مهم نیست مهم چگونه خوندن در اون دانشگاست دوستان خلاقی تو دانشگاههای پایین دست دارم که طراحان حرفه ای شدن.

دوست من اگه میخوای جواب پستی رو بدی اون پاسخ با نقل قول بزن
پیام خصوصی دادم اگه میشه جواب بدین

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب شب بر همگی خانومها و آقایون خوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووش.دیگه از فردا اینجا رو کم کم تخلیه باید بکنیم انگار واقعا ثانیه ای صفحه عوض میشه

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
نه من اینو قبول ندارم دانشگاه خیلی تو بار علمی مهمه شاید اگه من تو یه دانشگاه قوی درس میخوندم الان لازم نبود پشت کنکور بمونم ..باید یه چیزی بهمون یاد بدن که ما هم پیشو بگیریم یا نه؟؟؟ادبیات نیس که خودمون بخونیم خدایش اون ادبیاتم استاد نقش داره چه برسه به برق..
هدف من مدرک نیس بخاطر علاقه م دارم این رشته رو میخونم اگه میخواستم مدرک بگیرم میرفتم مدیریت ادامه میدادم که خیلی از دوستام اینکار کردن..ترجیح میدم هیچ وقت ادامه ندم نه اینکه فقط یه مدرک داشته باشم اما هیچی بلد نباشم..

Muhammad1986

عضو جدید
نه از نظر من جمع بندی اسلام پناه رو اجرا نکنید، من کردم که اشتباه بود باید 3-4 دور 10 سال اخیر رو میزدم تا کامل مرور شه اون روش نذاشت کارمو انجام بدم و فکر میکنم واسه همینم شدیدا درصدامو کم کرد

جمع بندی اسلام پناه یک اشتباه بزرگ بود که از همون اول نوار فهمیدم و دیگه حتی گوش ندادمش.آخه کی میاد 2-3 روز واسه یک آزمون هدر بده؟؟؟؟

ای ول دادا خوب زود متوجه شدی خوش به حالت کاش منم اصلا گوش نمیدادم خیلی ضرر کرد!! این همه خوندم یک ماه مونده به کنکور گند زدم به همه داشته هام!!!!:cry:

خب دوستان آخرش این مرور رو شما چطوری میخواید انجام بدین با کدوم روش؟؟؟

Muhammad1986

عضو جدید
[h=1]چه موقع و چگونه درس‌ها را مرور کنیم؟ [/h]
پیش شرط مرور آن است که از قبل مطالب را خوب یاد گرفته و آن‌ها را فهمیده باشیم در غیر این صورت، اساساً مطالعه‌ی بعدی نقش مرور و تکرار را نخواهد داشت بلکه عملاً همان یادگیری نخستین خواهد بود.مرور نیاز به تمرکز فراوان دارد. مرور بدون تمرکز مثل یک روخوانی بی‌فایده است. مرور هم مانند مطالعه، جزئی از مراحل یادگیری است و همان شرایط لازم را دارد. بهترین ساعات شبانه روز را باید به مرور اختصاص دهیم. صبح‌ها و ساعات آخر شب بهترین زمان برای مرور است.
برای مرورهای اولیه، پس از مطالعه که هنوز یادگیری ما کامل و عمیق نیست باید وقت بیش‌تری صرف کرد. مرور در این مرحله بیش‌تر شامل باز خوانی کامل کتاب و حل تمرین‌های آن می‌شود، ولی باگذشت زمان، مرورهای بعدی کوتاه‌تر و راحت‌‌تر می‌شوند. بعد هنگامی‌که تسلط پیدا کردیم می‌توانیم یک کتاب را در یک یا دو ساعت دوره کنیم.
اگر حجم تکالیف و تمرینات یک درس زیاد باشد می‌توانید آن‌ها را در مرور های مختلف تقسیم کنید و در هر نوبت بخشی از آن‌ها را انجام دهید.
می‌توانیم امتحانات مدرسه را به فرصتی برای مرور هر درس تبدیل کنیم در این صورت تعداد مرور‌های ما به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.
برای نظم دادن به مرور، می‌توانید از یک سر رسید استفاده و تاریخ مرور هر موضوع را در آن وارد کنید تا تکالیف مرور خود را برای هفته‌های آتی مشخص کنید.
هر اندازه برنامه‌های مرور یک درس، منظم‌تر باشد، مفیدتر واقع می‌شود. ولی این کافی نیست، برای رسیدن به موعد مرور لازم نیست صبر کنید هرموقع احساس نیاز کردید، دوره کردن را شروع کنید.

روشهای مرور
1- مرور مرحلهای
اولین مرور: (حین مطالعه) یادداشت برداری، پرسش کردن، توضیح دادن برای خود، خط کشیدن زیر کلمات و جملات ، حاشیه نویسی و پاسخ دادن به پرسش‌های متن کتاب درسی.
دومین مرور: 24 ساعت پس از خواندن درس یا تدریس در کلاس شامل:
1- بازخوانی کامل درس خوانده شده و جزوه‌ی آن
2- حل تمرین‌های تشریحی و تست‌های آن درس
3- مرور ذهنی آن‌چه در طول روز خوانده‌ایم قبل از خوابیدن
سومین مرور:یک هفته بعد شامل:
1- بازخوانی کامل درس و جزوه
2- حل تمرینات اشکال‌دار قبل
3- علامت زدن قسمت‌های فراموش شده
4- حل بخش دیگری از تمرینات باقی‌مانده
چهارمین مرور:دو هفته بعد شامل:
1- مرور یادداشت‌ها و خلاصه‌ی دروس
2- حل تمرینات اشکال‌دار قبلی
3- علامت زدن قسمت‌های فراموش شده‌ی جدید
4- مرور قسمت‌های فراموش شده‌ی قبلی
5- حل بخشی دیگر از تمرینات باقی مانده
پنجمین مرور:یک ماه بعد شامل:
1- مرور یادداشت‌ها و خلاصه‌ی دروس
2- حل تمرینات اشکال‌دار قبلی
3- مرور قسمت‌های فراموش شده‌ی قبلی و مطالب فرار
ششمین مرور: سه ماه بعد شامل بازخوانی کامل کتاب
بدین ترتیب و با این تکرار‌های منظم، مانع فراموشی مطالب در مدت طولانی می‌شویم.
همان‌طور که یاد گرفتن محتاج زمان است ، یاد‌آوری و تازه نگه‌داشتن ذهن از مطالب خوانده شده به زمان نیاز دارد.
2- مرور گزینشی
در این روش کل کتاب، تیترها، خطوط درشت داخل متن، عکس‌ها، زیرنویس عکس‌ها، فرمول‌ها، نمودارها، جدول‌ها و همه‌چیز به جز متن نوشتاری کتاب درسی، خوانده و مرور می‌شود.
در آغاز تیتر اصلی را ببینید، کتاب را ببندید و سپس برای خودتان به‌طور خلاصه شرح دهید (یا بنویسید)که در آن تیتر اصلی چه عناوین فرعی و نکاتی وجود دارد. بعد کتاب را باز کنید و ببینید تا چه حد درست عمل کرده‌اید. با این عمل، کلیت مطلب در ذهن شما حک می‌شود. همین‌کار را با عناوین فرعی تکرار کنید. فرمول‌های مهم، مکان‌های مهم و مفاهیم مهم در هر بند کتاب درسی محدود است. به همین خاطر یادآوری آن‌ها راحت‌تر است. بدین ترتیب گام‌به‌گام در هر فصل پیش می‌روید و جزئیات را در ذهن خود تازه می‌کنید.هر جا لازم شد به متن کتاب رجوع کنید.اگر مطلب آموخته شده راخوب فهمیده باشید، به خواندن متن نیاز کم‌تری دارید، اگر رجوع شما به متن زیاد باشد نشان می‌دهد که شما ضعیف هستید و مطلب باید بازخوانی شود این روش به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید در چه قسمت‌هایی ضعف دارید و به فعالیت بیش‌تری نیاز دارید.
3- مرور با دوستان
این مرور را به‌طور جمعی و با دوستان خود انجام دهید. جلسات مرور جمعی باید جدی و صمیمانه و با نشاط برگزار شود. هر نفر قسمتی از یک مطلب یا موضوع را برای دیگران توضیح می‌دهد و دیگران گوش می‌دهند هر کس نکته‌ای را که به نظرش می‌رسد برای دیگران می‌گوید و هر نفر که قبلا به آن توجه نکرده،آن را به نکات خود می‌افزاید و آن‌ها را در کتاب درسی علامت گذاری می‌کند. در این روش باید مراقب اتلاف وقت باشید.زمان شروع و خاتمه جلسه معلوم و فرصت هر کس معلوم باشد این کار با تعداد نفرات محدود باید انجام شود.این روش برای مقابله با اضطراب و کم انگیزگی مناسب است و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد.
4- مرور با تست
هر موقع که بخواهیم درسی را مرور کنیم تست‌های جدید از آن درس را انتخاب کرده و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم. این شکل پاسخ‌گویی، باعث یادآوری آموخته‌های قبلی می‌شود. حسن این روش در آن است که با نشان دادن پاسخ‌های نادرست به ما، مشخص می‌شود که چه نکاتی را فراموش کرده‌ایم و باید آن‌ها را بازخوانی و تکرار کنیم یا در چه قسمت‌هایی ضعف داریم و نیاز به تمرین و رفع اشکال بیش‌تری داریم این کار از تکرار مباحثی که خوب بلد هستیم جلوگیری می‌کند و از طرف دیگر عملا بخشی از تکالیف و تست‌های آن درس هم انجام می‌شود و به این ترتیب به‌طور تدریجی درآن درس تسلط خواهیم یافت.
5- مرور فعال
اگر مرور محدود به تکرار آموخته‌های قبلی شود با این روش، ما می‌توانیم تنها آموخته‌های قبلی را حفظ و نگه‌داری کنیم و در بهترین حالت نمرات خود را در حد نمره‌های قبلی حفظ کنیم اما نمی‌توانیم این آموخته‌ها را ارتقاء دهیم و یادگیری خود را کامل‌تر کنیم از طرفی این تکرارهای یکنواخت و پی‌در‌پی مغز را خسته می‌کند ولی اگر بخواهیم علاوه بر نگه‌داری آموخته‌های قبلی در ذهن خود آن‌ها را کامل‌تر کنیم و خود را به حد تسلط برسانیم و مرور برای‌مان یکنواخت وخسته کننده نباشد باید مرور را به طور «فعال» انجام دهیم.
ویژگیهای یک مرور فعال
1- با پرسش و پاسخ، متن و جزئیات درس خوانده شده را کنترل کنیم و میزان دقت وحافظه‌ی خود را بیازماییم.
2- اشکالات و اشتباهات قبلی را کنترل و یادآوری کنیم.
3- در مرور فعال، بیش‌تر تاکید ما باید روی قسمت‌های فراموش شده باشد.
4- در هر مرحله از مرور باید به نکاتی دست یابیم که در مراحل قبل متوجه آن‌ها نشده بودیم . به عبارتی دیگر، در هر مرحله از مرور دنبال نکات تازه‌تر باشیم.اگر این‌گونه عمل کنیم، مرور ما هرگز تکراری و خسته کننده نخواهد بود.

فواید و کار بردهای مرور
1- نگهداری مطالب: به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آن‌ها، به‌طور قابل ملاحظه‌ای میزان حضور ذهن و یاد‌آوری را کاهش می‌دهــد. خواندن مطالب، دشوار نیست اما نگهداری آن‌ها به مدت طولانی تا پای کنکور دشوار است. باید بدانیم چگونه مطالب را در ذهن خود نگه داریم و فراموش نکنیم. مرور روشی است که به این نیاز پاسخ می‌دهد. مرور کردن بهترین راه مقابله با فراموشی است .
این مهم است که بدانیم چگونه، چه موقع و تا چه اندازه مرور کنیم. مرور جزء ضروری برنامه‌ی درسی هر داوطلب است که در ماه‌های نزدیک به کنکور، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. در این اوقات باید بخش مهمی از برنامه‌ی هفتگی را به آن اختصاص داد.
2- فهم مطالب: مرور تنها برای حفظ کردن و نگهداری مطالب نیست، بلکه در فهمیدن آن‌ها نیز بسیار مؤثر است. برای یادگیری خیلی از مطالب باید آن‌ها را چند بار تکرار کنیم تا بفهمیم، و به خاطر بسپاریم. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید تنها با یک بار خواندن همه چیز را یاد بگیرید، اشتباه می‌کنید. حتی باهوش‌ترین افراد هم برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارند.
3- تسلط و سرعت: مرور یعنی تکرار، اما نه یک تکرار ساده و معمولی . تسلط به دروس تنها با مرور و تمرین به دست می‌آید. در جلسه‌ی کنکور برای پاسخگویی به تست‌های هر درس وقت محدود داریم. آنجا جای فکر کردن و زیر و رو کردن حافظه برای پیدا کردن مطلب و فرمول نیست. فرصت داده شده به کنکور فقط برای عمل کردن، محاسبه کردن است.
4- یادآوری: مــرور، آمـوخته‌هـای قبلی را مرتب می‌کند، اطلاعات حافظه را مانند فایل‌های کامپیوتری منظم می‌کند و حضور ذهن و دسترسی به آن فایل‌ها را آسان‌تر می‌سازد.

Muhammad1986

عضو جدید
چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

پژوهش‌ها نشان داده است دانش‌آموزانی که در هنگام مطالعه تنها به خواندن مطلب پرداخته‌اند، نسبت به دانش‌آموزانی که در هنگام مطالعه زیر مطالب مهم خط کشیده‌اند، دارای بازده‌ی کمتری بوده‌اند و علت آن است که دانش‌آموز به مرور، علاقه‌ی خود را نسبت به مطالب از دست داده و نمی‌تواند به آن توجه کند. در نتیجه، مطالب به صورت فعالانه در ذهن پردازش نشده است. شما خودتان ناگهان متوجه شده‌اید که در صفحه‌ی ۴۵ کتاب هستید، بی‌آنکه بدانید در همان پنج صفحه‌ی گذشته، چه خوانده‌اید، انگار فقط صفحات را ورق زده‌اید. پس اگر هنگام مطالعه، زیر برخی مطالب را خط بکشید، حاصل کار مفیدتر از زمانی است که صرفاً مطالب را می‌خوانید.
در زمان خط کشیدن زیر مطالب، حالت فعال‌تر دارید و سبب می‌شود که توجه‌تان به مطالب بیش‌تر شود و احتمال آنکه مطالب را طوری پردازش کنید که معنای شخصی برای‌تان داشته باشد، افزایش یابد. با این همه، صرف خط کشیدن زیر مطالب نمی‌تواند به خودی خود مؤثر باشد.
چه بسا شما زیر همه‌ی سطرهای یک صفحه را خط بکشید و حاصل کار، صفحه‌ای پر از خط در زیر جملات باشد نه یادگیری بیش‌تر. پژوهش‌ها نشان داده است اگر شما در هر صفحه بیش از ۵ – ۴ جمله را با خط مشخص کنید، احتمال کاهش یادگیری وجود دارد. هنگامی که شما بیش از حد در زیر جمله‌ها خط می‌کشید، نشانه‌ی این است که این وسیله را جانشین توجه واقعی به مطلب و برگرداندن مطلب به زبان خود کرده‌اید. چیزی که در این عمل باید مد نظر قرار دهید و متمایز سازید، اطلاعات مهم است

(یعنی نتیجه‌گیری‌های کلی، تعریف‌های کلیدی و جمله‌های اصلی، که وظیفه‌ی آن‌ها توضیح و تشریح نکات است یا توضیحات فرعی و کل مطلب که در مجموع می‌توان آن‌ها را در حاشیه‌ی ذهن قرار داد، بدون اینکه به اندیشه‌ی اصلی مطلب خدشه‌ای وارد آید)

مطالعاتی که در زمینه‌ی مقایسه‌ی میزان تأثیر در خواندن تنها، خواندن و خط کشیدن در زیر جمله‌ها، و خواندن همراه با خلاصه‌نویسی انجام گرفته است، بدون استثنا نشان داده است که خط کشیدن زیر جمله‌ها و یادداشت‌برداری، از خواندن تنها و خلاصه‌نویسی از خط‌کشی، مؤثرتر است. برای مثال در یک بررسی، مطلبی را برای مطالعه به دانش‌آموزان دادند و سپس یک آزمون چند جوابی یک بار بلافاصله پس از خواندن مطلب مزبور و یک بار ۵ هفته بعد از آن‌ها به عمل آوردند. نتیجه این بود آن‌ها که یادداشت برداشته بودند، نسبت به آن‌هایی که زیر مطلب را خط کشیده بودند و هر دو این‌ها نسبت به آن گروه که فقط مطلب را خوانده بودند، برتری داشتند. پس باید به هنر خلاصه‌نویسی مجهز بود تا از زمان و نیز از امکانات، بیش‌ترین استفاده را کرد. از مزایای دیگر خلاصه‌نویسی بهره‌گیری از یادداشت‌های خلاصه در مدت زمان کوتاه و صرفه‌جویی در زمان، تسهیل در برخورداری از محتویات کتب و جزوات در حجم کم، ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای مطالعه، کمک به در خاطر سپردن مطالب و از یاد نرفتن آن‌ها و کمک به تمرکز فکر هنگام خواندن کتاب و جزوه می‌باشد.
بسیار اتفاق افتاده که در اولین بار مطالعه‌ی یک مطلب، انسان فکر می‌کند این مطلب، خوب و لازم است و در تلخیص، آن‌ها را می‌آورد و در نهایت می‌بیند خلاصه، چیزی از اصل مطلب کم نیست. این به عدم مهارت در خلاصه‌نویسی بر می‌گردد یا به عدم آگاهی اجمالی از محتوای آنچه خلاصه می‌شود و یا به عدم دقت شخص در تفکیک مطالب مهم از کم اهمیت مربوط می‌شود.
لذا باید در خلاصه‌نویسی نکات زیر رعایت شود:

۱ – مطالعه‌ی عمیق توأم با یادگیری صحیح مطلب در همان بار اول: دانش‌آموزان مطالبی را که اولین بار در سر کلاس درس یا کتاب‌ها یاد گرفته‌اند – خواه با برداشت درست یا غلط – با همان برداشت، مطالب را در ذهن می‌سپارند و متأسفانه دیده شده که اصلاح یا حذف مطالب که به اشتباه در ذهن سپرده‌ایم، بسیار کار سختی است. همین درک نادرست از مطالب شما را دچار سردرگمی می‌کند. بنابراین در گام‌های اول یادگیری لازم است که پس از مطالعه‌ی عمیق مباحث یا خلاصه نویسی مباحث کلاسی، برای زدودن اشتباهات احتمالی در یادگیری مطالب آن درس، بلافاصله پس از کلاس، یادداشت‌ها را مرور کنیم و مطالب نادرست را اصلاح کنیم.

۲ – برای درک بهتر، اطلاعات مهم مطالب درسی را خلاصه‌نویسی کنیم: در یک پژوهش از دانش‌آموزان خواستند تا به یک مطلب گوش دهند و آن را خلاصه کنند. یک هفته بعد از آن‌ها خواستند که هر چه را درباره‌ی آن مطلب به یاد می‌آورند، بنویسند. معلوم شد که احتمال به یاد ماندن اطلاعات مهم خلاصه‌نویسی شده، ۶ برابر مطلب خلاصه‌نویسی نشده است. اگر می‌خواهید احتمال ماندن مطالب مهم در خاطرتان بیش‌تر باشد، از آن یادداشت بردارید و این به معنای یادداشت همه‌ی مطالب نیست، در غیر این صورت نتیجه آن خواهد شد که انبوهی یادداشت‌، شامل اندکی اطلاعات مهم در کنار مقدار بسیار زیادی نکات مهم دست دوم حاصل آید.

۳ – یادداشت‌های کارا بردارید: یکی از راه‌کارهای کارا کردن یادداشت‌ها به هنگام ثبت کلمات مهم، عدم به کارگیری کلمات اضافی است. در خلاصه‌نویسی هر قدر اطلاعاتی با کلمات کمتر و عبارت‌های کوتاه‌تر نقل شود، کارآیی بالاتر است. بنابراین هنگامی که اطلاعات نسبتاً زیادی را در چند کلمه خلاصه می‌کنیم، یادداشت‌های شما کارا هستند. در یادداشت‌ها باید هدف‌تان این باشد که حتی‌الامکان مطالب از درس استاد، کتاب و جزوه را در جمله‌های کوتاه و مفید بگنجانید، این سبب می‌شود که توجه شما صرفاً به اطلاعات مهم متمرکز شود.
۴ – از اطلاعات خود درباره‌ی ساختار و سازمان‌بندی مطالب بهره ببرید: دانش‌آموزانی که سازمان‌بندی مطالب به آن‌ها یاد داده شده است یا قادر به بازسازی ساختار مطلب بوده‌اند و یا از آن‌ها خواسته شده که مطلب را در ساختاری دیگر تنظیم کنند، نسبت به دانش‌آموزان دیگر در به یاد آوردن اطلاعات برتری دارند. هر چند اغلب دانش‌آموزان از ابزارهایی که این ساختار را می‌سازند، نظیر بندهای مهم مربوط به عنوان کردن مطالب، جمله‌های اصلی، عنوان‌های تقسیم‌کننده‌ی مطلب در درون فصل‌ها و نتیجه‌گیری پایانی، آگاهی ندارند و همه‌ی این‌ها به مشخص کردن نکات مهم متن کمک می‌کند.
بنابراین برای آنکه مطمئن شوید، مهم‌ترین اطلاعات را ثبت کرده‌اید، باید به این گونه عناصر ساختاری توجه خاص بکنید. این‌ها مثل علائم راه‌اند که مسیر درست را نشان می‌دهند. جمله‌های دارای اهمیت ساختاری زیاد در تعیین ساختار و معنای قطعه‌ای از متن نقش اساسی دارند. این گونه جمله‌ها معمولاً احکام کلی نظیر جمله‌های اصلی، اندیشه‌های اصلی، نتیجه‌گیری‌ها است. اما جمله‌های دارای اهمیت ساختاری کم را می‌توان بی‌آنکه به اندیشه‌ی اصلی و معنای آن قطعه لطمه‌ای وارد شود، حذف کرد. این جمله‌ها معمولاً مثال‌ها، دلایل و شواهد مربوط به جمله‌های کلی‌تری هستند که دارای اهمیت ساختاری کمتری هستند.
پژوهش‌ها نشان داده است که هر چه اهمیت ساختاری جمله‌ای بیش‌تر باشد، به یاد ماندن اطلاعات موجود در آن بیش‌تر است. لذا باید از این گونه جمله‌ها یعنی از جمله‌هایی که کلی‌ترین و محوری‌ترین اطلاعات را در بر دارند، یادداشت بردارید و به جمله‌هایی که از لحاظ اهمیت ساختاری، ضعیف و حاوی اطلاعات جزئی‌ترند، توجه چندان نکنید.
برای داشتن یادداشت‌های کارا باید ذهن خود را بر اطلاعات همچون ابزارهای ساختاری نظیر بندهای مربوط به مقدمه‌چینی (بندهایی که خواننده را برای ورود به مطلب آماده می‌کنند)، جمله‌های اصلی، عنوان بخش‌ها و خلاصه‌های پایانی که راهنمایی هستند برای تشخیص اطلاعات کلیدی که در ساختار مطلب نقشی مهم دارند، متمرکز کنیم. این اطلاعات یادگیری شما را تقویت می‌کند.
در خلاصه‌نویسی ابتدا باید کلیات موضوع مورد توجه قرار گیرد و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود، سپس به جزئیات پرداخته شود. در خلاصه‌نویسی باید دقت کرد که معمولاً ایده و نکته‌ی اصلی در دو جمله‌ی اول پاراگراف بیان شود و بقیه‌ی پاراگراف شامل توضیحات این مطلب باشد اما این بدان معنی نیست که بقیه‌ی متن مهم نیست بلکه در ادامه‌ی متن باید به کلمات کلیدی مانند: «نخستین»، «مهم‌ترین عامل»، «بیش‌ترین تأثیر»، «نکته‌ی اساسی»، «در نتیجه» و وجودی بودن یا نبودن افعال توجه کرد.

بهتر است در خلاصه‌نویسی به جای نوشتن برخی عبارات از علامت‌های اختصاری که برای شما قابل فهم باشد، بهره ببرید، مثل علامت ↑ به جای نوشتن کلمه‌ی افزایش و علامت ↓ به جای نوشتن کلمه‌ی کاهش. از آنجا که مطالب خلاصه‌نویسی شده به صورت یک منبع درسی استفاده می‌شوند، در خلاصه‌نویسی مطالب سعی کنید مطالب را تمیز و جذاب بنویسید.
ارتباط بین مفاهیم را با فلش نشان دهید و طرز ارتباط موضوعات اصلی و فرعی را به کمک نمودار درختی نمایش دهید تا به درک بهتر مطالب کمک کند. در هنگام مطالعه‌ی مباحث درسی ابتدا به کشیدن خط در زیر مطالب اصلی، مهم و با اهمیت بپردازید و سپس خلاصه‌نویسی کنید زیرا انجام دو فعالیت مجزا، یادگیری و خلاصه‌نویسی در یک زمان واحد، باعث ایجاد اخلال و عدم تمرکز در انجام هر دو عمل می‌شود.
خلاصه‌نویسی شما چنانچه شامل خلاصه‌ی مباحث درسی، نکات مهم در کتاب درسی و جزوات یا تست‌های غلط و نزده‌ی شما در آزمون‌ها و مجموعه‌های تست ‌باشد، دارای ارزش درسی بالا است و الزاماً نباید فقط از داخل کتاب یا جزوه‌ی شما جمع‌آوری شود.

نکته‌ی قابل توجه آنکه هنگام مطالعه‌ی مطالب خلاصه‌نویسی شده که حاوی خطوط اصلی و پیامدهای مهم است، پی به کم اهمیتی مطالبی ببریم که در زمان خلاصه‌نویسی مهم جلوه کرده‌اند و یا به علت گذشت زمان و مرور مطلب، اهمیت اولیه را ندارند. لذا این نکات را حذف کنید. در خلاصه‌نویسی به انتخاب سبکی مناسب با متن خلاصه شده، رعایت یکنواختی افعال از لحاظ زمان، توجه به حجم مطالب و عدم تصرف در پیام‌ها و محتوای متن اصلی، توجه کنید. در مورد درس‌های فرمولی و قاعده‌دار مانند درس‌های شاخه‌ی ریاضیات، فیزیک، شیمی، منطق، گرامر انگلیسی، قواعد عربی، دستور زبان فارسی و آیین نگارش، اقتصاد و آرایه‌های ادبی، خلاصه‌ی این درس‌ها از طریق یادداشت فرمول‌ها و قواعد، رسم نمودارهای لازم و طبقه‌بندی دقیق اجزای هر مبحث فراهم می‌آید و لازم است جهت تسلط و یادآوری در مرور مباحث خلاصه‌نویسی شده، برای هر مورد مثالی آورده شود.
ضمناً چون اغلب قواعد، گاهی به وسیله‌ی موارد استثنایی و تبصره‌ها نقض می‌شود، این نکات خلاف قاعده نیز باید یادداشت و آموخته شود. در واقع اهمیت استثناها از قواعد خیلی بیش‌تر است و عموماً، سؤالات مهم و اساسی کنکور از میان این مطالب استخراج می‌شود. در درس‌های هم‌گروه ریاضیات، توجه به این نکته ضروری است که توانایی حل مسائل با توانایی تست‌زنی خیلی تفاوت دارد و مورد دوم، بسیار دشوارتر و مستلزم تمرین و تکرار فراوان است.
در خلاصه‌نویسی درس‌های تشریحی و حفظ‌کردنی از قبیل معارف، تاریخ، جغرافیا، تاریخ ادبیات، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، روان‌شناسی، فلسفه، زیست‌شناسی، زمین شناسی، ادبیات و شیمی (بخش‌های تعریفی و تشریحی) می‌باید کل هر فصل یا گفتار را بخوانید و مطالب اساسی و مهم را به شکلی برجسته مشخص سازید. آنگاه نکات مشخص شده را در یک دفتر جداگانه یادداشت کنید.

Muhammad1986

عضو جدید
تو می‌تونی، من می‌دونم!!!(اعتماد به نفس، کلید موفقیت)

شب از نیمه گذشته بود اما خواب هنوز با چشمانش غریبه‌گی می‌کرد. یک بار دیگر در رختخوابش جابجا شد و سعی کرد آب دهانش را از گلوی خشک شده‌اش فرو دهد. اما با این کار، فقط مزه‌ی تلخی را در دهانش احساس کرد. دیگر طاقت نیاورد. بلند شد و روی لبه‌ی تختش نشست. یک لیوان آب خورد و با این کار صدای ضربان قلبش را که بی‌اختیار در گوشش پیچیده بود، کمتر کرد. خیلی کلافه شده بود و با خود می‌گفت: آخر چرا باید حالم اینطوری باشد؟ من که همه‌ی کارهایم را انجام دادم. درس‌هایم را خوب خواندم. تست‌هایم را زدم. آمادگی خوبی را به دست آوردم. پس چرا؟ این چرا و چراهای دیگر، ذهنش را انباشته کرده بود. خیلی کلافه شده بود. چشم‌‌هایش را بست و صورتش را محکم در دستانش گرفت.
دلش می‌خواست حسابی گریه کند. آخر این چندمین شبی بود که اینجوری شب را به صبح می‌رساند. در ضمن، روزها هم وضعش از این بهتر نبود. هر چقدر هم که به زمان کنکور نزدیک‌تر می‌شد، این احساسات را در خودش بیش‌تر و بیش‌تر حس می‌کرد. افکار مزاحمی مثل یک لحظه آرامش نمی‌گذاشتند. یاد اون روزی افتاد که مادرش در مهمانی، جلوی مهمان‌ها کلی ازش تعریف کرده بود و از تلاش و پشتکارش گفته بود.
یاد پدرش افتاد که با وجود مشغله‌های کاریش شب که به خانه آمده بود، کتاب تست‌هایی را که صبح به او سفارش داده بود از یاد نبرده بود. یاد عمویش افتاد که هر وقت می‌خواست صدایش کند، بلند می‌گفت: خانم دکتر! یاد خاله‌اش افتاد که چطور از امید پسر‌خاله‌اش که پارسال دانشگاه قبول شده بود، تعریف می‌کرد. یاد ….

سرش داشت منفجر می‌شد. دلش می‌خواست تمام این روز‌ها مثل یک خواب، سریع تمام شوند. یک خواب که آخرش خوب باشد. یک خواب که آخرش آرامش باشد، آره، آرامش …. یک قطره اشک، آرام روی گونه‌هایش سُر خورد …
چگونه اعتماد به نفس لازم برای کنکور را کسب کنیم؟
دوستان عزیزم، تصویر توصیف شده در سطرهای قبلی این نوشته، شاید تصویر خیلی از شما دوستان کنکوریم در روزهای باقیمانده‌ تا کنکور باشد. اما به راستی چرا بسیاری از افراد با وجود مطالعه‌ و تلاش خوب، اعتماد به نفس لازم برای شرکت در آزمون را ندارند؟

اعتماد به نفس، همان احترام به دانش‌‌های حوزه، ارزشمند داشتن تلاش‌ها و مطالعات قبل از کنکور و در مجموع، تصویر مثبتی است که داوطلب از خود در ذهنش می‌سازد و پرورش می‌دهد. برای رسیدن به چنین تصویری، توجه به نکات زیر می‌تواند مؤثر باشد:

۱- برنامه‌ریزی دقیق، کلید اعتماد به نفس مستحکم: معمولاً کسانی که مسیر ویژه‌ای را چه از نظر زمانی و چه از نظر حجم کارهایی که باید در یک زمان خاص انجام دهند را برنامه‌ریزی می‌کنند، اعتماد به نفس بیش‌تری را احساس می‌کنند. سعی کنید جدولی از کارهای انجام نشده تهیه کنید و با توجه به زمان باقیمانده، آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. واقع‌بین باشید. انجام تمام کارهایی که باید در یک سال انجام می‌دادید، در زمان اندک میسر نیست. باز هم تأکید می‌کنم، واقع‌بین باشید و کارها یا دروس مهم‌تر و کلیدی را در اولویت قرار دهید.

۲- عوامل ایجاد اضطراب و کاهش اعتماد به نفس‌تان را شناسایی کنید: اگر در درس ادبیات از شما بپرسند، فاعل جمله را چگونه پیدا می‌کنید، خواهید گفت: فاعل یعنی کننده‌ی کار و با پرسش چه کسی یا چه چیزی مشخص می‌شود. مثلاً در ج کلمه‌ی علی کتاب ها را برد. شما برای پیدا کردن فاعل از خود می‌پرسید، چه کسی کتاب‌ها را برد؟ و یا چه چیزی کتاب‌ها را برد؟ پاسخ کاملاً مشخص است. فاعل جمله، علی است.
شاید از خود بپرسید، چه ربطی بین فرمول پیدا کردن فاعل و به دست آوردن اعتماد به نفس می‌تواند وجود داشته باشد!!! پاره‌ای از اوقات احساس اضطراب چنان در وجود ما شعله می‌کشد که ما بی‌خبر از عامل به وجود آورنده‌ی اضطراب، درگیر حاشیه‌های آن می‌شویم، بدون آنکه به درستی قادر به شناسایی عامل به وجود آورنده‌ باشیم. از خود راجع به اضطراب درونی‌تان سؤال کنید. چه کسی در من اضطراب ایجاد کرده است؟ چه چیزی در من اضطراب ایجاد کرده است؟ با شناسایی عامل به وجود آورنده‌ی اضطراب، می‌توانید تنها در مورد آن عامل به راه‌حل برسید، نه این که اضطراب، کل آرامش شما را بگیرد.

۳- قانون همه یا هیچ: بعضی از افراد عادت دارند که به همه چیز با بدبینی نگاه کنند. این افراد هیچگاه به استعداد‌ها و داشته‌های خود توجهی ندارند. مثلاً اگر یکی از این افراد در درس خاصی، نمره‌ی بالایی بگیرد، آن را به شانس نسبت می‌دهد و یا این که این‌گونه توجیه می‌کند که همه می‌توانند این نمره را کسب کنند. اما اگر همین فرد در درس دیگری چند سؤال را غلط جواب بدهد و یا پاسخ ندهد، توجیه‌اش این خواهد بود که من در کل چیزی بلد نیستم و یا این که همه می‌توانند بهترین باشند به جز من … سعی کنید کمال‌گرایی منفی را از خود دور کنید. تلاش را جایگزین تمام کمبود‌ها کنید. یاد بگیریم به جای لعنت به تاریکی، شمعی روشن کنیم.

۴- والدین، وزنه‌های اعتماد به نفس فرزندان: یاد بگیریم که والدین ما ستون‌های مستحکمی هستند که ما با آرامش می‌توانیم به آن‌ها تکیه کنیم. به جای تفکرات منفی و فاصله گرفتن از آن‌ها بهتر است راجع به افکار و اضطراب‌های‌تان با آن‌ها صحبت کنید و راهنمایی بخواهیم. والدین همه می‌توانند با ایجاد محیطی آرام و ایجاد ارتباط عاطفی عمیق و همچنین پرهیز از انتظارات خارج از توانمندی‌های فرزندان و عدم مقایسه‌ی فرزند خود با دیگران، وزنه‌های سنگینی در سبد اعتماد به نفس فرزند خویش باشند.

۵- یاد خدا، آرام‌بخش قلب‌هاست. به راستی چه منبعی قوی‌تر از خداوند برای کسب آرامش و بالا بردن اعتماد به نفس‌تان وجود دارد. سعی کنید هر روز زمان خاصی را برای راز و نیاز با خداوند بزرگ اختصاص دهید. خواسته‌های خود را از صمیم قلب از او بخواهید و مطمئن باشید که خداوند بهتر از هر کسی به مصلحت بندگانش آگاه است. به درستی آرامش حقیقی از آن خداوند است.

sall_sh

عضو جدید
بابا ناراحت نشو اونایی که امتحانو خوب دادن تو حال خودشونن :w33:
اونایی هم که آزمونو نتونستن خوب جواب بدن یه جور دیگه:w20:
یه چند روزی میکشه اوضاع عادی شه
سلام اميد جان بازم گلي به جمال شما. آره واقعا راست ميگي بيخيال ممنوم. ( به جاي ممنون‌):gol:

sall_sh

عضو جدید
سلام به همه آقايون و خانوم هاي محترم لطف كنيد اگه كسي دفترچه شماره 2 b رو داره بزاره خيلي دفترچه لازمم ممنوم.(به جاي ممنون)

masoud_5april

عضو جدید
دوستان من یه نکته رو بگم اون دوستانی که میخوان سیگنال بخونن از کتاب مومن زاده استفاده کنن،
من خودم پارسال باورتون نمیشه از سیگنال متنفر بودم،بعد به شدتم توش ضعیف بودم البته من گرایشم مخابرات هست،این کتاب رو یکی از دوستام بهم معرفی کرد که پارسال با اینکه نخونده بود (حتی همین کتاب رو)65 زده بود،
خلاصه من اینو خوندم،در ضمن آزمایشی سنجش هم اون 2مرحله آخر رو 50 60 زدم.کنکورم اگه وقت داشتم و این کنترل میزاشت(که نزاشت:cry:)بالاتر میزدم.ولی حجمش بالاست ولی گول حجمش رو نخورید عالی هست.
من واسه کنترل آریاز رو خوندم که اشتباه بود،البته یکی از دوستام که پارسال 700 قدرت شده بود بهم گفت تقوی رو بخونم ولی گوش ندادم،شاید باورتون نشه ولی من اصلا نمیدونستم بالازدگی و پایداری صفر و قطب چیه،اون 5 تا دونم که زدم 3تاش درست شد که به نظر میاد یکیش سر همون 58 حذف بشه.خلاصه اون کتاب رو نخونین حجمشم به شدت بالاست،ولی واسه تست خوبه همه رو داره.
ریاضی مهندسی هم کریمی خوب بود،ولی موقعی که من گرفتم جلد دومش که تست ها هست نیومده بود منم تنبلی کردم بعدش نگرفتم ولی اون رو حتما بگیرید تا تست زده باشین،کتابی که تست نداشته باشه به درد نمیخوره.
مدارم من پارسه خوندم خیلی خوبه ولی من متاسفانه دو سال پیش این کتاب رو خوندم و پارسال 36 زدم ولی امسال نمیدونم چرا 3تا دونه بیشتر نتونستم بزنم.به نظرم مدار درسیه که باید تشریحی حل کنی و من همیشه عادت دارم از نکات و اینا استفاده کنم،شاید باورتون نشه حتی kvl هم زورم میومد بزنم.

خلاصه این چیزایی بود که میتونستم بگم شاید به دردتون بخوره البته من در اون حد نیستم که بخوام بگم چی خوبه چون اصلا معلوم نیست امسال چیکار کرذم،ولی ایشالا همه حقشون رو بگیرن.

nima1111

عضو جدید
دوستان معادلات امسال 4تا داده بودن؟؟؟یه بار دیگه دفترچه رو ببینید!
یه سول دیگه هم داشتم چرا سوال 63 کنترل yصفر . -1 میشه؟اساتید تو حل زدند سوال معادلات هست نه کنترل!منم معادلات نخوندم:(

آخرین ویرایش:

alidodar1

عضو جدید
یه سول دیگه هم داشتم چرا سوال 63 کنترل yصفر . -1 میشه؟اساتید تو حل زدند سوال معادلات هست نه کنترل!منم معادلات نخوندم:(

31 که برنولی میشد 32 هم بسل بود 33 کوشی ناهمگن بود سوال 34 تلفیقی از درس معادلات و ریاضی مهندسی!! (قسمت سری های تیلور و لوران ) بود!

alidodar1

عضو جدید
دوستان من یه نکته رو بگم اون دوستانی که میخوان سیگنال بخونن از کتاب مومن زاده استفاده کنن،
من خودم پارسال باورتون نمیشه از سیگنال متنفر بودم،بعد به شدتم توش ضعیف بودم البته من گرایشم مخابرات هست،این کتاب رو یکی از دوستام بهم معرفی کرد که پارسال با اینکه نخونده بود (حتی همین کتاب رو)65 زده بود،
خلاصه من اینو خوندم،در ضمن آزمایشی سنجش هم اون 2مرحله آخر رو 50 60 زدم.کنکورم اگه وقت داشتم و این کنترل میزاشت(که نزاشت:cry:)بالاتر میزدم.ولی حجمش بالاست ولی گول حجمش رو نخورید عالی هست.
من واسه کنترل آریاز رو خوندم که اشتباه بود،البته یکی از دوستام که پارسال 700 قدرت شده بود بهم گفت تقوی رو بخونم ولی گوش ندادم،شاید باورتون نشه ولی من اصلا نمیدونستم بالازدگی و پایداری صفر و قطب چیه،اون 5 تا دونم که زدم 3تاش درست شد که به نظر میاد یکیش سر همون 58 حذف بشه.خلاصه اون کتاب رو نخونین حجمشم به شدت بالاست،ولی واسه تست خوبه همه رو داره.
ریاضی مهندسی هم کریمی خوب بود،ولی موقعی که من گرفتم جلد دومش که تست ها هست نیومده بود منم تنبلی کردم بعدش نگرفتم ولی اون رو حتما بگیرید تا تست زده باشین،کتابی که تست نداشته باشه به درد نمیخوره.
مدارم من پارسه خوندم خیلی خوبه ولی من متاسفانه دو سال پیش این کتاب رو خوندم و پارسال 36 زدم ولی امسال نمیدونم چرا 3تا دونه بیشتر نتونستم بزنم.به نظرم مدار درسیه که باید تشریحی حل کنی و من همیشه عادت دارم از نکات و اینا استفاده کنم،شاید باورتون نشه حتی kvl هم زورم میومد بزنم.

خلاصه این چیزایی بود که میتونستم بگم شاید به دردتون بخوره البته من در اون حد نیستم که بخوام بگم چی خوبه چون اصلا معلوم نیست امسال چیکار کرذم،ولی ایشالا همه حقشون رو بگیرن.

واسه کنترل امسال کسی کتاب کنترل خطی علویو که خیلی سروصدا کرده بود و همه میگفتن آسون و قابل فهم گفته ،نخونده بود؟؟؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من از استرس کنکور سال بعد شبا خوابم نمیبره صبحها هم زودبیدر میشم سر درد میگیرم..این سایت احسان رو هم دیدم بدتر شدم من 3سالم خودمو بکشم به برنامه ی اون نمیرسم.. چطور 10بار دور کرده؟؟ من واسه یه دورش هر چی میخوام برنامه بریزم حس میکنم غیر معقولانه س و به برنامه م نمیرسم....
احسان روزی چند ساعت میخوندی؟:razz:
تعداد دور های خونده شده کم اهمیت تره تا تست، شما دو دور بخون 5 دور تست بزن این خیلی بهتر از 100 دور خوندن بدون تسته
میدونی من تو دانشگاه که هم بودیم بچه ها میومدن میگفتن من 2 دور 3دور.. خوندم ...منم میدیدی هنوز 2فصلمم مونده...نمراتو که میدادن من از اونا بیشتر بودم فکر میکردن دروغ گفتم که هنوز یه بارو نخوندم..چون من دقیق و موشکافانه میخوندم..به قول شما همون روش خودم بهتره..ممنون:smile:
خیلی رو موضوع گیر نده رد کن دور دومو زودتر شروع کنی میفهمی چی شده، من همیشه دور اولو سریع میخوندم رد میکردم 40 درصد کتابو اصلا نمیفهمیدم دور دوم تقریبا همه رو میفهمیدم دور سوم دیگه فول میشدم البته از دور دوم میرفتم توی تستهای فصل اما دور اول فقط تمرینا و سوالات توی متن رو میزدم
نه من اینو قبول ندارم دانشگاه خیلی تو بار علمی مهمه شاید اگه من تو یه دانشگاه قوی درس میخوندم الان لازم نبود پشت کنکور بمونم ..باید یه چیزی بهمون یاد بدن که ما هم پیشو بگیریم یا نه؟؟؟ادبیات نیس که خودمون بخونیم خدایش اون ادبیاتم استاد نقش داره چه برسه به برق..
هدف من مدرک نیس بخاطر علاقه م دارم این رشته رو میخونم اگه میخواستم مدرک بگیرم میرفتم مدیریت ادامه میدادم که خیلی از دوستام اینکار کردن..ترجیح میدم هیچ وقت ادامه ندم نه اینکه فقط یه مدرک داشته باشم اما هیچی بلد نباشم..
حرف شما درسته، من تو دانشگاهی بودم که اصلا ریاضی مهندسی مغناطیس و سیگنال پاس نکردم!!!(البته سیگنالو تا LTI درس دادن که من پاس نکرده به حساب آوردم) این دروسو خودم خوندم و یاد گرفتم مطمئنن کسی که مدارو کنترلو ... رو با دکتر جبه دار پاس میکنه خیلی از من جلوتره اما حالا که شده نباید فکر کرد و باید به خودت بگی این درسو من خودم یاد گرفتم و این ارزش داره و بیشتر تو ذهنم میمونه
من هیچ درسی رو کلاس هم نرفتم میدونم کلاس خیلی موثره اما من همیشه به خودم میگفتم مگه وقت مفت دارم برم کلاس وقت تلف کردنه، این چیزا بهت روحیه میده
واسه کنترل امسال کسی کتاب کنترل خطی علویو که خیلی سروصدا کرده بود و همه میگفتن آسون و قابل فهم گفته ،نخونده بود؟؟؟؟

کنترل امین رضایی هم خیلی عالیه من کنترلم صفر بود با این کتاب واقعا فهمیدم کنترل یعنی چی، معادلات حالتو به جرعت میگم اگه این کتاب نبود مجبور بودم حذفش کنم چون اصلا هیچ دیدی نسبت به این مبحث نداشت!

Joe_Bel

کاربر ممتاز

تعریف شو خیلی شنیده بودم اگه نمی زاشتی هم قصد داشتم بخرم حالا از کجا باید تهیه ش کرد
الانم که دیدم یه حسنی داره از کتاب اوگاتا بر گرفته که منم کاملا از اون خوندم یه جوری فک کنم از جزوه خودم کپی کرده خیلی شبیه به سبک من هستش من تا الان کتاب تستی کنترل نداشتم!!!!
:eek:

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

بله چهار تا داده بودن امسال!

Joe_Bel

کاربر ممتاز
اینم درس نامه من از دانشگاه دوست داشتنیم
کنترل تا سر مکان ریشه ها (سیستم های مکانیکی خوندیم ولی فضای حالت نه)
معادلات تقریبا کامل (فقط بحث شیرین سری توانی)
ریاضی مهندسی نداشیم
الکترونیک کامل (حتی درحد فیزیک الکترونیک و کالبد شکافی ماسفت تها)
سیگنال نداشتیم
مغناطیس نداشیم
مدار کامل (فرکانس نخوندیم)
آمار نداشتیم
معدل 13
رتبه کنکورم 88 بود یا 89 یادم رفته سالشو ؛ رتبه ام 21 هزار شد کارنامه ام رو گذاشته ام راه کردم درساهارو.... وبلاخره
مهم اراده است اراده کنید همه ئ چیزو خودتون یاد میگیرد به یاد داشته باشید دانشجویان برق از همه باهوشتراند از نخوندن درسا در دانشگاه از کنکور دلسرد نشوید و بهانه واسه خودتون در نیارید منم از شنبه پر قدرت پیش بسوی 93 آها!!! خوشحال شدی من امسال هستم

وضعیت
موضوع بسته شده است.