تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
چیدمان قطعات ورقی را می توانید توسط کتیا بطور دستی انجام دهید. ولی شاید استفاده از یک برنامه مثل sigmanest کار را اسانتر کند:http://www.sigmanest.com/en-us/Support/Demos/SigmaDemo.htmlبرای تولید فایل dxf در کتیا، نمایی از قطعه در بخش نقشه کشی ایجاد کنید و فایل نقشه را توسط دستور save as بصورت dxf ذخیره کنید. دقت کنید که کتیا بطور پیش فرض تمام متن ها و اندازه های نقشه را بصورت انفجاری و گرافیکی graphic ذخیره می کند یعنی متن در فایل dxf تولید شده متن نخواهد بود ولی شکل متن را خواهد داشت. تنظیمات مربوط به فایل dxf را هم می توانید در بخش option-general-compatibility تغییر دهید.
تشکر از زحمت شما بابت ارسال و پاسخ به پست بنده اما میخواستم بدونم نرم افزار رایگان وجود نداره. من جدیدا تو یه شرکت استخدام شدم که طراح قبلی با یه نرم افزاری به نام کاتینگ 3 کار میکرده اما من ننتونستم با هاش کار کنم از من برا دستگاه برش نقشه میخوان فقط میتونم دستی براشون تو اتوکد بکشم چون کتیا من هم ذخیره با فرمت dxf را نداره.البته هنوز اپشن را چک نکردم.یه مشکل خیلی زیادی که دارم اینجا اینه که طراح قبلی تمام نقشه ها را مکانیکال کشیده منم مکانیکالم در حد صفره برا همین نقشه ها را با سالید باز میکنم یه دور روی قطعه طراحی ها را انجام میدم که دیگه نخوام اندازه گزاری کنم بعد با پسوند step-AP214 ذخیره میکنم تا کتیا بتونه باز کنه اگه بتونید یه راه حلی هم برا اینکه اینقدر نخوام تبدیل کنم بهم بگید ممنون میشم.با تشکر

عشق کتی

عضو جدید
آقایون مهندس من اپدیت کتیا sp5 رو نصب کردم واسه نسخه 21 این گزینه سیو را پروند. رفتم تو آپشن گزینه folder رو Carrent هست و مشکلی نداره. فکراتون رو رو هم بریزید یکی یه جواب خوا و قاطع و کاربردی به من بده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا دست و بالم رو بسته حسابی به کی بگم؟؟؟؟ کمکم کنید خواهشا من این آپدیت رو نیاز دارم به نصبش چون مشکلاتمو حل کرده ولی لین مشکل رو بوجود آمده.
در قسمت TOOLS>OPTION>GENERAL>LICENSING یک license هست به نام I3D اونو غیر فعال کن ، بعد کتیا رو ریست کن. اگه مشکل حل نشد بگو تا دوباره بررسی کنم.

زین پس به جای کلمه نامئنوس V5 بگویید V6

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
تشکر از زحمت شما بابت ارسال و پاسخ به پست بنده اما میخواستم بدونم نرم افزار رایگان وجود نداره. من جدیدا تو یه شرکت استخدام شدم که طراح قبلی با یه نرم افزاری به نام کاتینگ 3 کار میکرده اما من ننتونستم با هاش کار کنم از من برا دستگاه برش نقشه میخوان فقط میتونم دستی براشون تو اتوکد بکشم چون کتیا من هم ذخیره با فرمت dxf را نداره.البته هنوز اپشن را چک نکردم.یه مشکل خیلی زیادی که دارم اینجا اینه که طراح قبلی تمام نقشه ها را مکانیکال کشیده منم مکانیکالم در حد صفره برا همین نقشه ها را با سالید باز میکنم یه دور روی قطعه طراحی ها را انجام میدم که دیگه نخوام اندازه گزاری کنم بعد با پسوند step-AP214 ذخیره میکنم تا کتیا بتونه باز کنه اگه بتونید یه راه حلی هم برا اینکه اینقدر نخوام تبدیل کنم بهم بگید ممنون میشم.با تشکر

اگر فایل مکانیکال را در سالیدورکس باز می کنید دیگر نیازی به بردن آن به کتیا ندارید. در خود سالیدورکس وقتی کار مدل انجام شد یک نقشه از قطعه تهیه کنید و آن را با پسوند dxf ذخیره کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
آقایون مهندس من اپدیت کتیا sp5 رو نصب کردم واسه نسخه 21 این گزینه سیو را پروند. رفتم تو آپشن گزینه folder رو Carrent هست و مشکلی نداره. فکراتون رو رو هم بریزید یکی یه جواب خوا و قاطع و کاربردی به من بده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا دست و بالم رو بسته حسابی به کی بگم؟؟؟؟ کمکم کنید خواهشا من این آپدیت رو نیاز دارم به نصبش چون مشکلاتمو حل کرده ولی لین مشکل رو بوجود آمده.

آیا دستور save یا save as وجود دارد و کار نمی کند؟، یا خاکستری است؟ یا اصلا وجود ندارد؟ آیا Ctrl-S هم کار می کند یا نه؟ یعنی اگر مدل را تغییر دهید با این کلید مدل ذخیره می شود یا نه؟

- اگر ویندوز xp دارید در ابتدا محتوای شاخه های زیر را پاک کنید:

c:\Documents and Settings\ABC\Local Settings\Application Data\DassaultSystemes\

c:\Documents and Settings\ABC\Application Data\DassaultSystemes\

بجای ABC در آدرس بالا نام کاربری که با آن وارد xp شده اید را قرار دهید.

اگر مشکل حل نشد. یک کرک دیگر برای sp5 پیدا کنید و دوباره امتحان کنید. اگر مشکل حل نشد کتیا را کاملا Uninstall کنید و نسخه عادی بدون سرویس پک را نصب کنید و چک کنید ببینید گزینه save بر می گردد یا نه.

فراموش نکنید بهتر است در هر یک از این مراحل یک بار تنظیمات کتیا که در آدرس های بالا قرار دارد را پاک کنید.

اگر اینترنت پرسرعت دارید می توانید از اینجا نسخه ای از sp5 را توسط یک برنامه دانلود بطور مستقیم بگیرید:
http://theindexof.net/pub/30lmo6/DS.CATIA.V5R21.SP5.Update.ONLY.WIN32.WIN64.ISO-SSQ

yones66

عضو جدید
در قسمت TOOLS>OPTION>GENERAL>LICENSING یک license هست به نام I3D اونو غیر فعال کن ، بعد کتیا رو ریست کن. اگه مشکل حل نشد بگو تا دوباره بررسی کنم.

ای ولللللللللللللللللللللللللللللل به تو مهندس واقعا نمیدونم چطوری بگم ممنونم خیلی گلی.

yones66

عضو جدید
فرق بین محیط های FreeStyle با محیط کاری جدید ICEM shape Design AeroExpert

فرق بین محیط های FreeStyle با محیط کاری جدید ICEM shape Design AeroExpert

دوستان محیط های کتیا زیادن. حالا این زیاد بودن و شبیه بودن برمیگرده به قیمت محیطهای ان. این ماژول ICٍEM جدیدا و تو ورژن 21 ارائه شده و من نمیدونم فرقش با محیط FreeStyle چیه؟؟دستوراتش شبیه همه و تو هر دوش طراحی سطح آزاد یا همون غیر مهندسی یا هرچی که اسمشو میذارید عالیه؟؟ کاربرد این دو ماژول و ماژول های دیگه ی سطح سازی رو اگه میشه بگید ممنون میشم. چون آدم باید بدونه اینا چین و کاربردشون چیه فردا پس فردا کسی پرسید توش نمونم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دوستان محیط های کتیا زیادن. حالا این زیاد بودن و شبیه بودن برمیگرده به قیمت محیطهای ان. این ماژول ICٍEM جدیدا و تو ورژن 21 ارائه شده و من نمیدونم فرقش با محیط FreeStyle چیه؟؟دستوراتش شبیه همه و تو هر دوش طراحی سطح آزاد یا همون غیر مهندسی یا هرچی که اسمشو میذارید عالیه؟؟ کاربرد این دو ماژول و ماژول های دیگه ی سطح سازی رو اگه میشه بگید ممنون میشم. چون آدم باید بدونه اینا چین و کاربردشون چیه فردا پس فردا کسی پرسید توش نمونم.

free style همانطور که از اسمش پیداست آزادی کاملی را در اختیار کاربر قرار می دهد تا با فرم و شکل سطوح آزادانه بازی کند. سطوح در این محیط دارای کاربردی زیبایی شناختی style دارند و سطوحی هستند که در یک قطعه یا محصول در معرض چشم بیننده قرار دارند بنابراین کیفیت آن یا به زبان ساده تر انحنا های آن باید چشم گیر و چشم نواز باشد. سطوح خارجی خودرو نمونه ای از این سطوح هستند. در این سطوح افزون بر پیوستگی مماسی، پیوستگی انحنا curvature هم مهم است. بخش free style و icem بر این اساس ایجاد شده اند که البته icem قابلیت ها و ویژگیهایی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد.
بطور معمول، متخصص stylist با این دو بخش کار می کند تا سطوح مناسب با طرح و شکل پیشنهادی تولید کند. پس از آن این سطوح را تحویل مهندس طراح می دهند تا آنها را مهندسی کند. یعنی بر اساس نیازهای طراحی و ساخت ویژگیهای دیگری مثل برش های لازم، فلنج ها، ضخامت و ... را به آنها اضافه کند تا قابلیت نصب داشته باشند، استحکام یا انعطاف پذیری مناسب داشته باشند یا بطور مناسبی در قالب تولید شوند. برای اینکار طراح از بخش generative shape design و گاهی part design استفاده می کند.

yones66

عضو جدید
free style همانطور که از اسمش پیداست آزادی کاملی را در اختیار کاربر قرار می دهد تا با فرم و شکل سطوح آزادانه بازی کند. سطوح در این محیط دارای کاربردی زیبایی شناختی style دارند و سطوحی هستند که در یک قطعه یا محصول در معرض چشم بیننده قرار دارند بنابراین کیفیت آن یا به زبان ساده تر انحنا های آن باید چشم گیر و چشم نواز باشد. سطوح خارجی خودرو نمونه ای از این سطوح هستند. در این سطوح افزون بر پیوستگی مماسی، پیوستگی انحنا curvature هم مهم است. بخش free style و icem بر این اساس ایجاد شده اند که البته icem قابلیت ها و ویژگیهایی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد.
بطور معمول، متخصص stylist با این دو بخش کار می کند تا سطوح مناسب با طرح و شکل پیشنهادی تولید کند. پس از آن این سطوح را تحویل مهندس طراح می دهند تا آنها را مهندسی کند. یعنی بر اساس نیازهای طراحی و ساخت ویژگیهای دیگری مثل برش های لازم، فلنج ها، ضخامت و ... را به آنها اضافه کند تا قابلیت نصب داشته باشند، استحکام یا انعطاف پذیری مناسب داشته باشند یا بطور مناسبی در قالب تولید شوند. برای اینکار طراح از بخش generative shape design و گاهی part design استفاده می کند.

ممنون مهندس. توضیحات دقیق و کاملی بود. راستی شما قرار بود واسه یه زحمت بکشی نقشه بهم بدی یادت رفت انگار>>>>>؟؟؟؟؟؟؟؟

عشق کتی

عضو جدید
اگه کسی اپراتور cnc و دوست داره با کتیا کار کنه (خصوصا 4 محو یا 5 محور ) نام کنترلر cncرو بده تا post همون کنترولر رو براش بسازم. اینکار باعث نقل و انتقال ساده تر و خوانایی بیشتر GCOD ها در روش DNC
(direct numerical control) میشه .

mehd0551

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

اگه کسی اپراتور cnc و دوست داره با کتیا کار کنه (خصوصا 4 محو یا 5 محور ) نام کنترلر cncرو بده تا post همون کنترولر رو براش بسازم. اینکار باعث نقل و انتقال ساده تر و خوانایی بیشتر GCOD ها در روش DNC (direct numerical control) میشه .سلام مهندس جان همون طور که گفتم من جدیدا اومدم تو یه شرکت سر کار کمتر از یک ماه و یک دستگاه cnc-H3 دارن که منم هیچی از سر در نمیارم طراح قبلی فقط با مکانیکال کار کرده اینجا یعنی تمام نقشها شون مکانیکال منم دارم تبدیل میکنم به کتیا برا برش دادن توسط دستگاه برش چند تا مشکل خوردم اول اینکه مستقیم نمیتونم dxf بسازم دوم اینکه اینجا خیلی فایل هست که باید تبدیل کنم به کتیا راه حلی چیزی نیست تا تبدیل کنم . اگه بتونی تو این ضمینه کمکم کنی ممنون میشم.کنترلر دستگاه برش را از کجا میتونم بخونم اینجا یه اسمارت نوشته و یه H3-sestem اما کار سی ان سی سازان مشهد هستش

amircatia

عضو جدید
اگه کسی اپراتور cnc و دوست داره با کتیا کار کنه (خصوصا 4 محو یا 5 محور ) نام کنترلر cncرو بده تا post همون کنترولر رو براش بسازم. اینکار باعث نقل و انتقال ساده تر و خوانایی بیشتر GCOD ها در روش DNC
(direct numerical control) میشه .

سلام مهندس اگه امکانش هست روش ساخت post رو بدید تا همه ازش استفاده کنیم

عشق کتی

عضو جدید
.سلام مهندس جان همون طور که گفتم من جدیدا اومدم تو یه شرکت سر کار کمتر از یک ماه و یک دستگاه cnc-H3 دارن که منم هیچی از سر در نمیارم طراح قبلی فقط با مکانیکال کار کرده اینجا یعنی تمام نقشها شون مکانیکال منم دارم تبدیل میکنم به کتیا برا برش دادن توسط دستگاه برش چند تا مشکل خوردم اول اینکه مستقیم نمیتونم dxf بسازم دوم اینکه اینجا خیلی فایل هست که باید تبدیل کنم به کتیا راه حلی چیزی نیست تا تبدیل کنم . اگه بتونی تو این ضمینه کمکم کنی ممنون میشم.کنترلر دستگاه برش را از کجا میتونم بخونم اینجا یه اسمارت نوشته و یه H3-sestem اما کار سی ان سی سازان مشهد هستش[/QUOTE]

_برش cnc نیاز به فایل دو بعدی داره ، اگه کار ویرایشی ندارید که روی فایلها انجام بدید ، گرفتن یک save as dxf تو محیط مکانیکال یا اتوکد راحتترین راه و نیاز به تخصص به نرمافزار نداره . ولی اگه میخاید تو کتیا روش کار کنید ، همون save as dxf یا dwg رو با کتیا باز کنید . فقط وقتی save as میگیرید ، ترجیحا سال 2007 به پایین را انتخاب کنید ، 2004 از همه بهتره
_برشهای cnc چون اساس کارشون با dxf و کلا نقشه است ،با gcod میونه ای ندارن ، ضمن اینکه اکثر این کنترولرها ساخت داخلند و دونستن نام کنترلرشون مهم نیست
_اگه برش شما شبیه عکس ، 8 سال پیش طراحی شده ، نرمافزارش tcmc (کاملا فارسی و ساخت دوستهای من اند) البته قسمت فقط بخش نرمافزار و الکترونیک
_کنترلرش هم ایرانی

yones66

عضو جدید
دوستان اگه ممکنه لینک کتیا v6 نسخه 2013 رو بذارید برا دانلود اگه کسی داره بخدا ثواب داره این سایت طهاکو سایتش سنگینه و اکانت توش بسازی کفرتو درمیاره. لینک مستقیم تاکید میکنم مستقیم اگه کسی داره بذاره یا اگه کسی داره و میتونه پست کنه واسم که خیلی خوب میشه؟؟ فقط قیمت و نحوه ارسالش و قیمتش رو بذاره که هرکی خواست تهیه کنه ولی خب با تخفیف ویژه کاتیا کاران محترم.(مثل خودم کار کنید لینک کتیا 21 و اپدیتش رو خواستند فورا گذاشتم اونم چه لینکی. ) خواهشا اگه کسی در توانشه دریغ نکنه.

yones66

عضو جدید
post چی هست؟؟

post چی هست؟؟

مهندس در مورد Post یه کم توضیح بده ببینیم چی هست؟ من زیاد ماشین کاری کار نکردم میخوام بدونم چیه این post؟؟؟

عشق کتی

عضو جدید
سلام دوست عزیز
واقعا من این مدتی که با catia V6 کار می کنم خیلی ازش خوشم اومد. خییییییییییییییللللللللللللللللی عالیه. یکه یکه.
مخصوصا enovia که از لحاظ مدیریت فایل و تغییرات مهندسی فوق العادست.
راستش من برای یکی از شرکت های خودرو سازی دارم این سیستم را راه اندازی می کنم (قابل توجه کسانی که می گفتن خودرو سازی های ایران استفاده نمی کنن) و این یک ماهی که باهاش کار کردم به این نتیجه رسیدم که V5 خیلی ضعیف تر از V6 هست و حتی سرعت V6 خیلی از V5 بیشتره. تصمیم دارم اگه خودم شرکتی تاسیس کردم از سیستم مدیریتی enovia توش استفاده کنم.
اگه برای راه اندازی و استفاده از enovia به مشکلی برخوردید خوشحال میشم اگه بتونم کمکی بکنم.
مهندس کجایی مارو بی خبر نزار ؟

عشق کتی

عضو جدید
مهندس در مورد Post یه کم توضیح بده ببینیم چی هست؟ من زیاد ماشین کاری کار نکردم میخوام بدونم چیه این post؟؟؟
کنترولرها اساس کارشون یکی ، ولی ریز پردازنده هاشون (post processor) با هم فرق میکنن . حتی اگر ساخت یک شرکت (مثلا fanuc)در دو مدل باشند ، باز هم ریز پردازنده هاشون با هم فرق میکنن. خیلی از کنترولرها ساخت کشورهای آسیای جنوب شرقی تو کتیا موجود نیست.

mehd0551

عضو جدید
دادن لینک در کتیا

دادن لینک در کتیا

سلام میخواستم بدونم 1. چطور میتونم برا درفتینگم قسمت تاریخش را به تاریخ سیستم لینک بدم ؟2. چطور میتون قطعاتی که کشیدم را و اسمبل کردم بدون لینک دادن به اسمبل حذف کنم بدون اینکه اسمبل شده مشکلی پیدا کنه؟3. همون دوتا قبلی چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه؟

mehd0551

عضو جدید
چیدمان قطعات

چیدمان قطعات

مهندس اگه منظورت از چینش همون اسمبل کردن باشه آره کتیا داره و مشکلی از این نظر نداره و در مورد برش زدن من دقیقا منظورتو نفهمیدم؟؟؟
مهندس جون برا چینش نیاز دارم میخوام بدم دستگاه برش یه ورق 2*1 را ببره برا اینکه پرتی زیادی نداشته باشم بهترین گزینه چیدمان را باید من انتخاب کنم اما نرم افزارهایی هست که چیدمان را اتوماتیک انجام میدن تا کمترین پرتی را داشته باشه یعنی رو یه صفحه میاد میچینه این قطعات را حالا کسی هست بتونه کمک کنه این قطعات را باید چطوری بچنیم تو محیط اسمبلی که خیلی زمان برد آیا راه حلی چیزی دیگه به ظهن کسی میرسه ؟؟ممنون میشم

bluen

عضو جدید
سلام دوستان

راستش من کتیاکار نیستم اصلا و واسه پایان نامم باید یه مقدار کدنویسی (بیسیک) واسه مدل سازی رندم انجام بدم

مدل رو میخام وارد ابکوس کنم

میشه راهنمایی کنین(میشه مستقیم برم سراغ اباکوس؟یا مثلا رفرنس در این زمینه)

با سپاس

AFROUZ-E

عضو جدید
شخصاً برخورد داشتید یا شنیدید که هر فایل .catdrawing که باز می کنی، در تمام sheet ها خطوط خاکستری رنگ باشند نه مشکی؟ طوری که بعضی کارها مثل overload کردن رو نتونی روشون انجام بدی. کل تنظیمات Options به پیش فرض برگردونده شد ولی افاقه نکرد.

mayani

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
مدتی قبل به کمک همین تاپیک و لطف دوستان فعال در آن نازل زیر را رسم کردم که ان شاء الله فیلم مراحل اجرایش را بزودی در همین تاپیک قرار می دم.
حال سوالی که دارم این است که چطور نقشه گسترده آنرا تهیه کنم. طاهرا نقشه گسترده اشکال هندسی بسته امکان پذیر نیست و اطولا باید در یک محیط دیگه این مدل رسم شود.
لطفا راهنمایی کنید و اینکه آیا میشه بدون طراحی دوباره و با اندکی تغییرات نقشه گسترده این نازل را طراحی کرد؟؟؟
با تشکر
مشاهده پیوست 135371

mehd0551

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستانمدتی قبل به کمک همین تاپیک و لطف دوستان فعال در آن نازل زیر را رسم کردم که ان شاء الله فیلم مراحل اجرایش را بزودی در همین تاپیک قرار می دم.حال سوالی که دارم این است که چطور نقشه گسترده آنرا تهیه کنم. طاهرا نقشه گسترده اشکال هندسی بسته امکان پذیر نیست و اطولا باید در یک محیط دیگه این مدل رسم شود.لطفا راهنمایی کنید و اینکه آیا میشه بدون طراحی دوباره و با اندکی تغییرات نقشه گسترده این نازل را طراحی کرد؟؟؟با تشکرمشاهده پیوست 135371
برا گسترده کشیدن بلد نیستم اما اگه 3 نما از اون را بخواهی به محیط درفتینگ میری و از اونجا با استفاده از قسمت های مختلفش میتونی بکشیش حتی میتونی حجم یا همون پرسپکتیوش را هم بکشی اگه خواستی بگو تا مسیرش را برات بزارم

mayani

عضو جدید
ممنونم...
واقعیت اینه که در تلاشم تا این نازل را بسازم و تنها موضوعی که میتونه به من کمک کنه "نقشه گسترده" است.

mayani

عضو جدید
دوستان توجه داشته باشید بطور مثال برای ساخت یک شکل هندسی منحنی شکل مانند یک لوله یا توپ، تصویر سه نما کارایی نداره بلکه برای ورق کاری نیاز به نقشه گسترده آن است.
نقشه گسترده ی شکلی مانند لوله به طول یک متر و شعاع نیم متر یک مستطیل به ابعاد 1*3.14 می شود...
البته "تقریبا" ابزار ایجاد نقشه گسترده برای ورق کاری را می دانم: یا محیط sheetmetal یا wireframe & surface design است ولی مشکل اصلی رسم این نازل(آنهم بصورت یک شکل هندسی "باز" در آن محیط هاست).
منتظر پاسخ دوستان دیگر نیز هستم
تشکر از همگی