لینوکس

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
سلام...
یک کلام ختم کلام...
ببین آبجی... اوبونتو برای زیادی سفر کیلومتر ها هستش...
اگه واقعا می خوای سرور های لینوکسی رو یاد بگیری باید سنت او اس رو یاد بگیری...
از نظر کارایی هم از اوبونتو بهتر و خیلی عالی تر و روون تر جواب میده...
درضمن اوبونتو رقیب ویندوز هستش و می خواد سرویس های سرور رو با رابط گرافیکی بده بیرون که عملا خیلی سخت میشه...
درضمن شما اگه با سنت او اس کار کنی و اون رو کامل یاد بگیری برای کار با دبیان و اوبونتو هم کارت به مراتب راحتتر هستش...
ولی برعکسش خیلی سخت میشه...
مثلا یه نمونه...
شما در سنت او اس (ردهت بیس) برنامه ی امنیتی SELinux رو دارید و این برنامه اصلا در اوبونتو و دبیان بیس ها وجود نداره...یا بهتر بگم قابل پیاده سازی نیست...
یه مثال دیگه...
در اوبونتو مثل ویندوز همه چیز باز هستش ..مثلا بیشتر پورت ها باز هستش..یعنی هر پورتی می تونه بدون اجازه ی شما باز باشه و فعالیت کنه...ولی در سنت او اس (ردهت بیس) کلیه ی پورت ها بسته هستند و هر گونه دسترسی فقط با اجازه ی کاربر و یا ادمین سیستم امکان پذیر هستش... پس در نتیجه اولا امنیت حتی به صورت پیش فرض هم بالاتر میره و اینکه شما می دونید که برای هر کاری باید مراحل رو قدم به قدم طی کنید...
کلا یه نصیحتی... اوبونتو رو پاک کنید و فدورا نصب کنید... و با خانواده ی ردهت ها و فدورایی ها انس بگیرید ...بهتر جواب می گیرید در آينده....
باتشکر....

این تعصب زیادیشم خوب نیستا :D

SELinux خب در دبیان نیست بجاش UMLinux هست و هر دو کار یکسانی انجام میدن. فقط SELinux مردم آزار تره :D

بعدش شما چرا دبیان رو با اوبونتو یکی میکنی؟ دبیان علی الخصوص نسخه Stable برای سرور بسیار مناسب هست. (اگرچه برای دسکتاپ گند زده :D ) . اوبونتو و دبیان با اینکه از یک خانواده هستند ولی دقیقا برعکس همدیگر هستن ، یعنی دبیان مختص سرور و اوبونتو هم دسکتاپ.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این تعصب زیادیشم خوب نیستا :D

SELinux خب در دبیان نیست بجاش UMLinux هست و هر دو کار یکسانی انجام میدن. فقط SELinux مردم آزار تره :D

بعدش شما چرا دبیان رو با اوبونتو یکی میکنی؟ دبیان علی الخصوص نسخه Stable برای سرور بسیار مناسب هست. (اگرچه برای دسکتاپ گند زده :D ) . اوبونتو و دبیان با اینکه از یک خانواده هستند ولی دقیقا برعکس همدیگر هستن ، یعنی دبیان مختص سرور و اوبونتو هم دسکتاپ.

سلام...
تعصب الکی الکی که نیست.... با هر ویژگی که دوست داری مقایسه کن... اگه تویه 10 تا کم بیاره..عوضش تویه هزارتا بهتر هستش...
درضمن ... هر گردی که گردو نیست:d... درضمن SELinux توسط پنتاگون هم رفع ایراد میشه... و باید اونها هم تاییدش کنند...البته این رو یه جایی خونده بودم...
حالا شما برای هر کاری یه نسخه مخصوص دارید..عوضش ما برای کلیه ی کارها هم یه نسخه داریم..می تونی از فدورا برای سرور و دسکتاپ استفاده کنی... ابلته به علت اینکه از بروز ترین بسته ها استفاده می کنه توصیه میشه که به کار نره...ولی بازم حدود 80% می تونه شبیه به نسخه ی سرور با امکانات ردهتی بشه...
ما ادعا نداریم.... از نظر کاربران فدورا جز پایدارترین توزیع های لینوکس هستش...
باتشکر... در کل .موفق باشی...اسپم هم نکنیم بهتره... ولی یکم در بعضی مواقع سلیقه ای هم هست....بازم تشکر..... :دی

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام...
تعصب الکی الکی که نیست.... با هر ویژگی که دوست داری مقایسه کن... اگه تویه 10 تا کم بیاره..عوضش تویه هزارتا بهتر هستش...
درضمن ... هر گردی که گردو نیست:d... درضمن SELinux توسط پنتاگون هم رفع ایراد میشه... و باید اونها هم تاییدش کنند...البته این رو یه جایی خونده بودم...
حالا شما برای هر کاری یه نسخه مخصوص دارید..عوضش ما برای کلیه ی کارها هم یه نسخه داریم..می تونی از فدورا برای سرور و دسکتاپ استفاده کنی... ابلته به علت اینکه از بروز ترین بسته ها استفاده می کنه توصیه میشه که به کار نره...ولی بازم حدود 80% می تونه شبیه به نسخه ی سرور با امکانات ردهتی بشه...
ما ادعا نداریم.... از نظر کاربران فدورا جز پایدارترین توزیع های لینوکس هستش...
باتشکر... در کل .موفق باشی...اسپم هم نکنیم بهتره... ولی یکم در بعضی مواقع سلیقه ای هم هست....بازم تشکر..... :دی
بابت راهنمایی خیلی خیلی ممنون پس من همون سنت او اس رو دانلود می کنم با اون شروع می کنم

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
بابت راهنمایی خیلی خیلی ممنون پس من همون سنت او اس رو دانلود می کنم با اون شروع می کنم

برای دسکتاپ هم Fuduntu (البته فدورا یکم دلزده میکنه آدمو اول کار ولی بعدش عادی میشه :D اما فودونتو این مشکلو نداره شبیه مک هم هست :biggrin: )

morta

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر دوستان لینوکسی

اون قضیه ی پرینتر hp رو دنبال کردم رسیدم به یه نرم افزار مخصوص hp نصبش کردم پرینتر و رو شناخت از اینترنتم درایور plug-in رو دانلود کرد و ساکسس فول نصب کرد ولی بازمنتونستم باش پرینت کنم ! دیگه نمیدونم چی کارش کنم

یه مسءله ای پیش اومد هفته پیش شاخ در آوردم
در هنگام لود اولیه فدورا که داره ارمش با رنگ سفید پر میشه ، یهو ارور میده و صفحه ی consule mode رو که توش ok و aborted هست رو نشون میده ...
۶ مورد آخر رو aborted داد ، من هیچ تغییری تو setting نداده بودم ولی این مسءله یهو پیش اومد
راهی بجز نصب دوباره ی سیستم عامل نرسید
البته هاردم فکر کنم مشکل پیدا کرذه ممکن os crash برداشته باشه ؟

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر دوستان لینوکسی

اون قضیه ی پرینتر hp رو دنبال کردم رسیدم به یه نرم افزار مخصوص hp نصبش کردم پرینتر و رو شناخت از اینترنتم درایور plug-in رو دانلود کرد و ساکسس فول نصب کرد ولی بازمنتونستم باش پرینت کنم ! دیگه نمیدونم چی کارش کنم

یه مسءله ای پیش اومد هفته پیش شاخ در آوردم
در هنگام لود اولیه فدورا که داره ارمش با رنگ سفید پر میشه ، یهو ارور میده و صفحه ی consule mode رو که توش ok و aborted هست رو نشون میده ...
۶ مورد آخر رو aborted داد ، من هیچ تغییری تو setting نداده بودم ولی این مسءله یهو پیش اومد
راهی بجز نصب دوباره ی سیستم عامل نرسید
البته هاردم فکر کنم مشکل پیدا کرذه ممکن os crash برداشته باشه ؟

سلام...
نه..هیچ ربطی نداره به کرش کرنل... یا سیستم عامل...
برو تویه فروم های تخصصی سیستم عاملت و مشکلت رو اعلام کن...بهت کمک می کنند...
باتشکر...

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

من تا حالا لینوکس نصب نکردم.
اطلاعاتی که درباره اش بدست اوردم اینه که قابلیت نصب اکثر نرم افزار ها رو داره! حالا ویژوال استودیو هم روش میشه نصب کرد؟
نظرتون درباره ی توزیع mint چیه؟؟ مینت بهتره یا اوبونتو؟؟ یه جا خوندم برای کابرانی که با محیط لینوکس آشنایی ندارن اول اوبونتو خوبه بعد مینت بعد فدورا نظر شما چیه؟

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
سلام

من تا حالا لینوکس نصب نکردم.
اطلاعاتی که درباره اش بدست اوردم اینه که قابلیت نصب اکثر نرم افزار ها رو داره! حالا ویژوال استودیو هم روش میشه نصب کرد؟
نظرتون درباره ی توزیع mint چیه؟؟ مینت بهتره یا اوبونتو؟؟ یه جا خوندم برای کابرانی که با محیط لینوکس آشنایی ندارن اول اوبونتو خوبه بعد مینت بعد فدورا نظر شما چیه؟
سلام.
بله برخلاف چیزی که یه عده فکر میکنن،نرم افزارهای فراوانی برای توزیع های لینوکس هست،به جرات میتونم بگم خیلی بیشتر از ویندوز! اما مسئله اینه که شما نمیتونی اون نرم افزاری که توی ویندوز اجرا میکردی رو بیاری اینجا هم اجرا کنی.برای حل این مشکل ۳ راه داری : همون نرم افزار نسخه لینوکسیش رو بگیری. ۲.نرم افزار مشابه لینوکسیش رو استفاده کنی. ۳.با شبیه ساز (مثلا WINE) روی لینوکس اجراش کنی.دقت کن که شبیه ساز همون مجازی ساز نیست،با هم فرق میکنن.

توزیع مینت توزیع شکیل و تر و تمیزیه.اوبونتو هم با سابقه،قوی و خوبه.نمیشه گفت کدوم بهتره.

بین این سه تا که گفتی به نظرم هر سه تاش به درد کاربرای حتی تازه کار هم میخوره.اما شخصا اوبونتو رو بیشتر توصیه میکنم،به خاطر جامعه‌ی کاربری وحشتناک بزرگش (طوری که حتی خیلی از کاربرای توزیع های دیگه هم میان توی فروم های اوبونتو بحث میکنن نه فروم های اختصاصی خودشون).تجربه کار با مینت رو ندارم.فدورا هم چیز خیلی خوبیه،مهم ترین خصوصیتش Cutting Edge بودنشه.یعنی آخرین و جدیدترین تکنولوژی ها،نرم افزارها و دستاوردها یا روش نصبه،یا براش موجوده.هرچند که این تکنولوژی ها ممکنه هنوز به مرحله‌ی پایدار نرسیده باشن.از اون طرف اوبونتو سعی میکنه بذاره تکنولوژی یا نرم افزار به مرحله‌ی پایدار و با ثبات برسه،بعد ارائه اش کنه.فدورا برای کسایی که به تجربه کردن چیزهای جدید علاقه دارن خیلی خوبه.اما فدورا یه کم پیدا کردن "راهنمایی اختصاصی" براش سخته.
بذار مثال بزنم : من توی اوبونتو ۱۲.۱۰ میخوام توی نرم افزار alfa دکمه‌ی abcd رو بزنم ولی ارور میده که محتواش اینه ASDF.میرم توی گوگل سرچ میکنم : ubuntu 12.10 alfa abcd button error asdf و مطمئنا نتیجه می‌گیرم!! یه نفر یه گوشه ی دنیا به همین مشکل برخورده و اومده پرسیده و جواب گرفته.حتی فارسی هم میتونم سرچ کنم،یا اگه توی فروم بپرسم به احتمال بالای ۸۰ درصد زیر یک هفته حتما جواب میگیرم.جوابی هم که بهت میدن نیاز به هیچ پیش زمینه‌ی فنی یا علمی نداره،یا یه کده،یا یه سری کارها رو میگن پشت سر هم انجام بده.اما توی فدورا شما ممکنه دقیقا راه حلی برای این مشکل پیدا نکنی.اما اگه با دقت و درست بگردی میتونی بفهمی ارور asdf مربوط به بسته‌ی qwer هست،با دانلود و نصب qwer مشکل حل میشه.

توصیه میکنم به جای دست دست کردن،در اولین فرصت یه Ubuntu نصب کن.بعد یکی دو ماه که آشنا شدی یه Mint هم بغلش نصب کن و مقایسه کن،بالاخره از یکیش بیشتر خوشت میاد!

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
بله برخلاف چیزی که یه عده فکر میکنن،نرم افزارهای فراوانی برای توزیع های لینوکس هست،به جرات میتونم بگم خیلی بیشتر از ویندوز! اما مسئله اینه که شما نمیتونی اون نرم افزاری که توی ویندوز اجرا میکردی رو بیاری اینجا هم اجرا کنی.برای حل این مشکل ۳ راه داری : همون نرم افزار نسخه لینوکسیش رو بگیری. ۲.نرم افزار مشابه لینوکسیش رو استفاده کنی. ۳.با شبیه ساز (مثلا WINE) روی لینوکس اجراش کنی.دقت کن که شبیه ساز همون مجازی ساز نیست،با هم فرق میکنن.

توزیع مینت توزیع شکیل و تر و تمیزیه.اوبونتو هم با سابقه،قوی و خوبه.نمیشه گفت کدوم بهتره.

بین این سه تا که گفتی به نظرم هر سه تاش به درد کاربرای حتی تازه کار هم میخوره.اما شخصا اوبونتو رو بیشتر توصیه میکنم،به خاطر جامعه‌ی کاربری وحشتناک بزرگش (طوری که حتی خیلی از کاربرای توزیع های دیگه هم میان توی فروم های اوبونتو بحث میکنن نه فروم های اختصاصی خودشون).تجربه کار با مینت رو ندارم.فدورا هم چیز خیلی خوبیه،مهم ترین خصوصیتش Cutting Edge بودنشه.یعنی آخرین و جدیدترین تکنولوژی ها،نرم افزارها و دستاوردها یا روش نصبه،یا براش موجوده.هرچند که این تکنولوژی ها ممکنه هنوز به مرحله‌ی پایدار نرسیده باشن.از اون طرف اوبونتو سعی میکنه بذاره تکنولوژی یا نرم افزار به مرحله‌ی پایدار و با ثبات برسه،بعد ارائه اش کنه.فدورا برای کسایی که به تجربه کردن چیزهای جدید علاقه دارن خیلی خوبه.اما فدورا یه کم پیدا کردن "راهنمایی اختصاصی" براش سخته.
بذار مثال بزنم : من توی اوبونتو ۱۲.۱۰ میخوام توی نرم افزار alfa دکمه‌ی abcd رو بزنم ولی ارور میده که محتواش اینه ASDF.میرم توی گوگل سرچ میکنم : ubuntu 12.10 alfa abcd button error asdf و مطمئنا نتیجه می‌گیرم!! یه نفر یه گوشه ی دنیا به همین مشکل برخورده و اومده پرسیده و جواب گرفته.حتی فارسی هم میتونم سرچ کنم،یا اگه توی فروم بپرسم به احتمال بالای ۸۰ درصد زیر یک هفته حتما جواب میگیرم.جوابی هم که بهت میدن نیاز به هیچ پیش زمینه‌ی فنی یا علمی نداره،یا یه کده،یا یه سری کارها رو میگن پشت سر هم انجام بده.اما توی فدورا شما ممکنه دقیقا راه حلی برای این مشکل پیدا نکنی.اما اگه با دقت و درست بگردی میتونی بفهمی ارور asdf مربوط به بسته‌ی qwer هست،با دانلود و نصب qwer مشکل حل میشه.

توصیه میکنم به جای دست دست کردن،در اولین فرصت یه Ubuntu نصب کن.بعد یکی دو ماه که آشنا شدی یه Mint هم بغلش نصب کن و مقایسه کن،بالاخره از یکیش بیشتر خوشت میاد!

خب پس امیدوارم مشابه نرم افزار های برنامه نویسیش برا من مورد استفاده باشه.

چشم نصب میکنم.
همین لینکای صفحه ی اول رو دانلود کنم؟ نسخه ی 10.04 یا نسخه ای رو که شما نصب کردید؟؟ اگه نسخه ی 12.10 از کدوم سایت پیشنهاد میکنید دانلود کنم؟

Drago

کاربر ممتاز
خب پس امیدوارم مشابه نرم افزار های برنامه نویسیش برا من مورد استفاده باشه.

چشم نصب میکنم.
همین لینکای صفحه ی اول رو دانلود کنم؟ نسخه ی 10.04 یا نسخه ای رو که شما نصب کردید؟؟ اگه نسخه ی 12.10 از کدوم سایت پیشنهاد میکنید دانلود کنم؟
یادم رفت در مورد برنامه نویسی بگم.چندین برابر ویندوز IDE توی لینوکس موجوده.در ساده ترین حالت هم میتونید کد رو توی یه نوت پد بنویسید،با پسوند مناسب ذخیره کنید و در ترمینال با یه فرمان چند کلمه ای کامپایل کنید :)
فقط ممکنه برای استفاده از net. یه کم به مشکل بخورید (دات نت بسته(Close) هست و چندان خوشایند لینوکسی ها نیست).از معروف ترین IDE ها میشه Eclipse رو نام برد.
ورژنش بستگی به خودتون داره.اگر فکر میکنید تا حداقل یکی دوسال دیگه قصد عوض کردنش رو ندارید(نصب مجدد منظورم نیست،عوض کردن ورژن منظورمه) همون12.04 رو نصب کنید چون LTS یا پشتیبانی طولانی مدت (۴ ساله) داره،یعنی پکیج هاش و نرم افزارهاش تا ۴ سال دیگه حتما آپدیت خواهند شد.اما اگر علاقه مند به تجربه های جدید هستید و یکی دونسخه دیگه که بیاد (هر ۶ ماه یه نسخه جدید میاد) ممکنه عوض کنید،آخرین ورژن رو بگیرید که ۱۲.۱۰ هست و تا ۱۸ ماه (اگه اشتباه نکنم) آپدیت براش وجود خواهد داشت.ورژن های LTS پایدارترند و علاقه مندان بیشتری هم دارند (البته اینکه میگم پایدارتر هستند،ناپایداری بقیه انقدر نیست که من و شمای کاربر عادی متوجه بشیم!!).

اگه هر کدوم رو خواستی دانلود کنی بهت توصیه اکید میکنم که از ubuntu.com بگیری.هم تورنت میده و هم فایل معمولی و هم همه چی! فایل iso رو روی دی وی دی رایت میکنی و همه چی حله.بقیه Mirror ها هم موجود و قابل استفاده است،اما از این سایت های دانلود سنتر و غیره اصلا بدم میاد.
البته میتونی از فروشگاه های آنلاین (یا آفلاین!) هم بخری.اینجوری هم به فروشندگان محصولات اوپن سورس کمک مالی کردی و هم دفعه‌ی اول که آپدیت میکنی بسته های کمتری رو مجبوری دانلود کنی.
من خودم الان یه دونه ۱۲.۰۴ کنار سیستم عامل اصلیم (فدورا ۱۶) نصب دارم که واسه وقتی گذاشتم که میخوام فدورا ۱۸ نصب کنم،اگه از اون خوشم نیومد دوباره برم اوبونتو! :D

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
برای .NET بسته monodevelop رو نصب کنید. طراح گرافیکی و ... هم داره. کلا چیز باحالیه.

اما پیشنهاد میکنم در لینوکس Qt/C++ یا جاوا کار کنید. لذتش بیشتره (همچنین منابع آموزشی).

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلاام :gol:
دوستانی لینوکسی یه سوال دارم: راهی وجود داره که روی سیستم خانگی در کنار xp و 7 ، لینوکس هم نصب بشه؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
دوستانی لینوکسی یه سوال دارم: راهی وجود داره که روی سیستم خانگی در کنار xp و 7 ، لینوکس هم نصب بشه؟

از شما بعید بود :D اگر فضای خالی دارید (حداقل ۲۰ گیگ) میتونید به سادگی نصب کنید. ترجیحا فدورا ، اوبونتو یا مینت رو نصب کنید که بوت لودر بی دردسر هم دارند.

Drago

کاربر ممتاز
چرا کاملا امکان پذیره.من خودم الان روی سیستم هم ۷ دارم و هم اوبونتو (و هم فدورا).
منتها بهتره اول ویندوز(یا ویندوزها) رو نصب کنید که مجبور نشید دوباره بوت لودر (اون نرم افزاری که اجازه میده انتخاب کنید کدوم سیستم عامل لود بشه) رو دوباره نصب کنید،چون GRUB که بوت لودر بسیاری از توزیع های لینوکس هست با نصب ویندوز تازه از کار میفته.
اگر فضای خالی دارید (حداقل ۲۰ گیگ) میتونید به سادگی نصب کنید.
۲۰ گیگ واسه چشه؟ با فرض اینکه اون ویندوزهاش رو نصب داشته باشه،واسه نصب اوبونتو ۵ گیگ کافیه (حتی ۲.۵ گیگ هم کافیه!!).

*Chakavak*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از شما بعید بود :D اگر فضای خالی دارید (حداقل ۲۰ گیگ) میتونید به سادگی نصب کنید. ترجیحا فدورا ، اوبونتو یا مینت رو نصب کنید که بوت لودر بی دردسر هم دارند.
نه خو، من می خواستم جوون تر ها رو امتحان کنم :d
آفرین :gol:

چرا کاملا امکان پذیره.من خودم الان روی سیستم هم ۷ دارم و هم اوبونتو (و هم فدورا).
منتها بهتره اول ویندوز(یا ویندوزها) رو نصب کنید که مجبور نشید دوباره بوت لودر (اون نرم افزاری که اجازه میده انتخاب کنید کدوم سیستم عامل لود بشه) رو دوباره نصب کنید،چون GRUB که بوت لودر بسیاری از توزیع های لینوکس هست با نصب ویندوز تازه از کار میفته.

۲۰ گیگ واسه چشه؟ با فرض اینکه اون ویندوزهاش رو نصب داشته باشه،واسه نصب اوبونتو ۵ گیگ کافیه (حتی ۲.۵ گیگ هم کافیه!!).

مرسـی :gol:

------
یه سوال دیگه هم دارم: نسخه های مختلف ردهت رو از کجا میشه دانلود کرد؟سایت یا لینک معتبر میخوام... خود سایتش نسخه ای که من می خواستم رو نداشت (یا من نیافتم) .

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز

:) میخواستم به مشکل من برنخورند (کمبود home بعد از ۲ روز :|) .

Drago

کاربر ممتاز
یه سوال دیگه هم دارم: نسخه های مختلف ردهت رو از کجا میشه دانلود کرد؟سایت یا لینک معتبر میخوام... خود سایتش نسخه ای که من می خواستم رو نداشت (یا من نیافتم) .
صاف دست گذاشتی روی اون توزیعی که پولیه؟!!
پولیه قربون.یا به اصطلاح دوستان Commercial License داره.باید پول بدید بخرید.

از مشابه هاش استفاده کنید.میگن که فدورا بسیار شبیه است از هر نظر(شخصا اطلاع ندارم).اصولا مخالفین فدورا عقیده دارن که فدورا آزمایشگاه ردهت است.همچنین میتونید از Cent OS استفاده کنید که اون هم شباهت زیادی داره به ردهت.
:) میخواستم به مشکل من برنخورند (کمبود home بعد از ۲ روز :|) .
شما دیگه چرا؟!
موقع نصب که به مشکل نمیخورند،اما در مورد بعد از نصب،تا حدی حق با شماست! هرچند که میشه home/ رو جدا در نظر گرفت و خیال کاربر رو راحت کرد.

یکی نیست به من بگه تو که لالایی بلدی چرا خودت نمیخوابی؟! هیچوقت home/ رو جدا در نظر نگرفتم،همیشه هم موقع آپگرید یا نصب توزیع جدید مجبور شدم محتویاتش رو به جای امن انتقال بدم!!

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
شما دیگه چرا؟!
موقع نصب که به مشکل نمیخورند،اما در مورد بعد از نصب،تا حدی حق با شماست! هرچند که میشه home/ رو جدا در نظر گرفت و خیال کاربر رو راحت کرد.

درست، ولی در نظر داشته باش ۲.۵ گیگ برای اوبونتوی ۱۰.۰۴ کافیه نه ۱۲.۰۴ یا ۱۲.۱۰ . اینا چون حجمشون از CD بیشتر بود (نزدیک ۸۰۰ بودند هر کدوم) بعد اکسترکت شدن ایمیج نزدیک ۳.۵ گیگ جا میگرفتند و بصورت توصیه شده خود اوبونتو بهتره ۸ گیگ جای خالی باشه.
حالا ما نصب رو حرفه ای تر دنبال میکنیم، میریم سراغ اینکه /var و /home (و بعضی وقتها هم /usr ) رو جدا بگیریم، این فضا باید بیشتر باشه :) .

این بهترین سیستم عامل مبتنی بر ردهت هست --> http://centos.org
در واقع سورسهای ردهت رو از کانال git دریافت میکنن ، کامپایل میکنن، مخزن هاش رو در یک فرصت مناسب انتقال میدن رو سرور خودشون و بعد هم منتشر میکنند.
فدورا بزرگترین مشکلش این هست که خیلی بیش از حد دسکتاپی شده (قبلا این طوری نبود!) . مخصوصا با اون نصابش :D

Drago

کاربر ممتاز
در تکمیل حرف بالایی در مورد اینکه Cent OS همون کدهای کامپایل شده ردهت هست،باید بگم که خود سیستم عامل ردهت رو میشه گفت رایگانه،پشتیبانیش پولیه.

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
در تکمیل حرف بالایی در مورد اینکه Cent OS همون کدهای کامپایل شده ردهت هست،باید بگم که خود سیستم عامل ردهت رو میشه گفت رایگانه،پشتیبانیش پولیه.

درسته. بعد ۳۰ روز نمیتونی برنامه های رسمی خود ردهت رو دانلود کنی و مجبور میشی مخازن سنت یا آر پی ام فوژن رو اد کنی :) . سنت او اس خوبیش اینه بعد ۳۰ روز هم رایگان میمونه (البته نباید انتظار شرکتی از جامعه کاربریش داشت!)

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

مشکلی نیست برای نصب اوبونتو از wubi استفاده کنم؟
فرقی که نداره؟
فقط آسون تر میشه و پارتیشن بندی رو نداره. درسته؟

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

چرا برای من این گزینه ی دوم رو نداره؟؟

Drago

کاربر ممتاز
سلام

مشکلی نیست برای نصب اوبونتو از wubi استفاده کنم؟
فرقی که نداره؟
فقط آسون تر میشه و پارتیشن بندی رو نداره. درسته؟

چرا برای من این گزینه ی دوم رو نداره؟؟
نه مشکلی وجود نداره.فرق خاصی هم نداره.نمیشه گفت آسون تر میشه،پارتیشن بندی که کلا لازم نداره (حتی بدون ووبی)،اگه بزنی اتوماتیک،خودش برات میسازه.
راستش تا حالا از ووبی استفاده نکردم زیاد نمیدونم.

اون گزینه که میبینید مربوط به نسخه های قدیمی ووبی هست،که منسوخ شده و دیگه استفاده نمیشه.راستشو بخواید کلا هم چیز احمقانه ای بود!!

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه مشکلی وجود نداره.فرق خاصی هم نداره.نمیشه گفت آسون تر میشه،پارتیشن بندی که کلا لازم نداره (حتی بدون ووبی)،اگه بزنی اتوماتیک،خودش برات میسازه.
راستش تا حالا از ووبی استفاده نکردم زیاد نمیدونم.

اون گزینه که میبینید مربوط به نسخه های قدیمی ووبی هست،که منسوخ شده و دیگه استفاده نمیشه.راستشو بخواید کلا هم چیز احمقانه ای بود!!

خب یعنی من الان چی کنم که به ویندوز 7 ام آسیبی وارد نشه؟
احمقانه بود یعنی چی؟ یعنی اینکه بودن اوبونتو و ویندوز در کنار هم احمقانه است؟؟!!!(فکر نمیکنم منظورتون این باشه!)
الان من اگه گزینه ی اول رو بزنم به ویندوزم آسیبی وارد نمیشه؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
احمقانه بود یعنی چی؟ یعنی اینکه بودن اوبونتو و ویندوز در کنار هم احمقانه است؟؟!!!(فکر نمیکنم منظورتون این باشه!)

طبق راهنماهای موجود بهتر هست که پارتیشن بندی کنید. هنوز نصاب اوبونتو کمی بی شعور هست و موقع نصب اتوماتیک Swap ایجاد نمیکنه. داشتن Swap یک الزام هست (مخصوصا اگر رم زیر ۴ گیگ دارید!) .

Drago

کاربر ممتاز
شما هر کاری هم که بکنی به ویندوزت آسیبی وارد نمیشه! فقط یه حالت هست موقع انتخاب پارتیشن که یه گزینه داره که میگه "همه فضای هارد رو به اوبونتو اختصاص بده" که اونم هم اسمش خیلی تابلوئه،هم کلی هشدار میده بهت.
نصب اوبونتو داخل ویندوز (نه در کنار ویندوز) رو گفتم که احمقانه است.خوشبختانه این امکان رو برداشتن :)

گزینه اول رو بزنی من تضمین میدم هیچ آسیبی به ویندوزت وارد نشه! حتی میتونی گزینه اول رو بزنی و فقط محیط اوبونتو رو ببینی،بدون نصب.البته اگه تا حالا امتحان نکردی...

danialfx

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط یه حالت هست موقع انتخاب پارتیشن که یه گزینه داره که میگه "همه فضای هارد رو به اوبونتو اختصاص بده" که اونم هم اسمش خیلی تابلوئه،هم کلی هشدار میده بهت.

اگه بدونی تا الان چند نفر از افراد موقع نصب لینوکس با زدن همین گزینه کل اطلاعات هاردشون رو از دست دادن !! :D