تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mayani

عضو جدید
_ممنون . من فقط سعی میکنم سهم اندکی داشته باشم . بسیاری از دوستان با وجود داشتن اطلاعات قوی در مباحث شرکت نمی کنند ! به خا طر همین هیچگاه به صورت تخصصی وارد کتیا نشده ایم ، مثلا در مورد فرق بین power copy وuser featuer سوال کردم ، که جز یک نفر پاسخی نداد . اگر به شما بگویم چنانچه با قطعات پیچیده یا large assembly کار میکنید (بدون استفاده از این دو دستور ) سرعت کارهایتان 90درصد کنتر است ،باور نمیکنید. میشود در مورد ایندو دستور ساعتها بحث کرد.

_دوباره سوالم را مطرح میکنم . tab(کادر) meta input در دستور user featuer دقیقا چیست ، کاربردهای انرا با مثال توضیح دهید؟

_فرق ایندو دستور را بصورت تخصصی تر لطفا توضیح دهید ؟

_با v5-6 کشیده شده ، برای همین dwg هم برات گذاشتم .
با نظر شما موافقم...
با وجود اینکه یک کتیا کار کاملا آماتورم ولی با خودم قرار گذاشتم اگر نکته ای آموختم و یا هندسه ای را رسم کردم حتما در این تاپیک به اشتراک بگذارم.
در مورد سوالاتتان: من که شخصا چیز زیادی نمی دونم ولی درباره اش مطالعه خواهم کرد...
و اما 3 نکته درباره فایلهای ارسالی تان:
1- این شکلی که رسم کردین مربوط به نقشه گسترده نازلی که فرستادم میشه؟ چرا اینجوریه؟:surprised:
مشاهده پیوست 135844
2- از دیروز که بنا به توصیه دوستان آپدیت v5r21 را نصب کردم، بعضی از فایلهای قبلی هم را دیگر باز نمی کند!!!:cry: (من از نسخه 18 استفاده می کنم)
مشاهده پیوست 135845
3- چطور اخطار "غیر یکپارچه بودن=گسسته بودن" سطوح را رفع کردید؟؟؟(من هنگام unfold کردن نازل چنین اخطاری را دریافت می کردم در حالی که نقشه گسترده هندسه های بسته و باز دیگر را بدست آوردم)

عشق کتی

عضو جدید
با نظر شما موافقم...
با وجود اینکه یک کتیا کار کاملا آماتورم ولی با خودم قرار گذاشتم اگر نکته ای آموختم و یا هندسه ای را رسم کردم حتما در این تاپیک به اشتراک بگذارم.
در مورد سوالاتتان: من که شخصا چیز زیادی نمی دونم ولی درباره اش مطالعه خواهم کرد...
و اما 3 نکته درباره فایلهای ارسالی تان:
1- این شکلی که رسم کردین مربوط به نقشه گسترده نازلی که فرستادم میشه؟ چرا اینجوریه؟:surprised:
مشاهده پیوست 135844
2- از دیروز که بنا به توصیه دوستان آپدیت v5r21 را نصب کردم، بعضی از فایلهای قبلی هم را دیگر باز نمی کند!!!:cry: (من از نسخه 18 استفاده می کنم)
مشاهده پیوست 135845
3- چطور اخطار "غیر یکپارچه بودن=گسسته بودن" سطوح را رفع کردید؟؟؟(من هنگام unfold کردن نازل چنین اخطاری را دریافت می کردم در حالی که نقشه گسترده هندسه های بسته و باز دیگر را بدست آوردم)

1_ بله . اشکال به صورت گسترده ، تجسم بیشتری لازم دارد. من به صورت یکپارچه گسترش دادم ، با اینکار شما در انتخاب برشها آزادتر هستید.
2_ سعی کنید سرویس پک را روی همان ورژن(v5 r21) نصب کنید
3_ نمودار درختی شما برای کشیدن چنین شکلی بسیار طولانی و پر حجم است ، فایل شما را ایزوله کردم سپس join و در نهایت دستور unflod را اجرا کردم.

mehd0551

عضو جدید
HELP MY

HELP MY

سلام میخواستم بدونم 1. چطور میتونم برا درفتینگم قسمت تاریخش را به تاریخ سیستم لینک بدم ؟2. چطور میتون قطعاتی که کشیدم را و اسمبل کردم بدون لینک دادن به اسمبل حذف کنم بدون اینکه اسمبل شده مشکلی پیدا کنه؟کسی راه حلی برا مشکل من نداره ممنون میشم کمکم کنید؟
سلام کسی نمیتونه کمک کنه؟

bluen

عضو جدید
سلام دوستان

راستش من کتیاکار نیستم اصلا و واسه پایان نامم باید یه مقدار کدنویسی (بیسیک) واسه مدل سازی رندم انجام بدم

مدل رو میخام وارد ابکوس کنم

میشه راهنمایی کنین(میشه مستقیم برم سراغ اباکوس؟یا مثلا رفرنس در این زمینه)

با سپاس

کسی کتیا بلد نیس اینجا جواب ما رو بده؟؟؟!

bluen

عضو جدید
سلام دوستان

راستش من کتیاکار نیستم اصلا و واسه پایان نامم باید یه مقدار کدنویسی (بیسیک) واسه مدل سازی رندم انجام بدم

مدل رو میخام وارد ابکوس کنم

میشه راهنمایی کنین(میشه مستقیم برم سراغ اباکوس؟یا مثلا رفرنس در این زمینه)

با سپاس

کسی کتیا بلد نیس اینجا جواب ما رو بده؟؟؟!

mehd0551

عضو جدید
راه حل تغییر SCAIL در کتیا

راه حل تغییر SCAIL در کتیا

سلام مجددبرا تغییر اندازه یا همون SCIL قطعه باید بریم به ادرس PART DISAIN \TRANSFORMATIAN FEATURES\ AFFINTY*SCALING اون قسمت آخر بعد از ستاره را بخونید ویا از هر دوتاش میتونید استفاده کنید.

mehd0551

عضو جدید
سلام شرمنده من آبا کوس را بلد نیستم اما ببین میتونی با پسون STP ذخیره کنی اون وقت میتونی تو تموم نرم افزار ها بازش کنی با یه کوچو لو تغیرات.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام میخواستم بدونم 1. چطور میتونم برا درفتینگم قسمت تاریخش را به تاریخ سیستم لینک بدم ؟2. چطور میتون قطعاتی که کشیدم را و اسمبل کردم بدون لینک دادن به اسمبل حذف کنم بدون اینکه اسمبل شده مشکلی پیدا کنه؟3. همون دوتا قبلی چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه؟

1- برای اینکار نیاز به ماکرو نویسی دارید. اینکار اصلا توصیه نمی شود. تاریخی که در نقشه وجود دارد با تاریخ سیستم متفاوت است. اگر قرار باشد با تاریخ سیستم در ارتباط باشد هر بار که نقشه باز می شود بجای تاریخ ترسیم نقشه، تاریخ سیستم را نشان می دهد که نادرست است. نقشه ممکن قبلا ترسیم شده باشد و شما امروز آن را باز کنید بنابراین تاریخی که باید نشان داده شود تاریخ واقعی ترسیم نقشه است. بطور کلی ار نظر اصول مهندسی، هیچ پارامتری که بدون کنترل طراحی در یک نقشه تغییر کنید نباید در نقشه آورده شود.

2- سوال دوم گویا نیست!

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
این نکته که برای ایجاد نقشه گسترده باید هندسه باز باشد را خودم هم قبول ندارم و دیروز هم یک استوانه خاص را unfold کردم ولی متاسفانه در شکل موردنظرم اخطار می ده و میگه سطح موردنظرت یکپارچه نیست!
از این آدرس می تونید دانلود کنید؟
http://www.4shared.com/file/aqrqlHnH/nozzle.html
در ضمن چطور میشه بصورت مستقیم این فایل را در فروم گذاشت؟

از نظر اصول مهندسی قطعات ورقی یا توسط برش و خم ساخته می شوند یا توسط فرم و کشش. اگر قطعه شما با برش و خم ساخته شود و ساختار استوانه ای، قیفی و شبیه به آن داشته باشد ساخت قطعه بدون درز امکانپذیر نخواهد بود چون لبه های ورق خامی که بریده شود و خم شود بالاخره باید روی هم قرار بگیرید تا حالت استوانه ای شکل را بوجود بیاورد.
اگر قطعه توسط فرم و کشش ساخته می شود درز نخواهد داشت. ولی باید دقت کنید که این فرم و کشش اگر عمیق باشد گسترده ای که کتیا به شما می دهد اصلا دقت نخواهد داشت چرا که کتیا کشش و تغییر ضخامت و جریان ماده ای که در قطعه در هنگام شکل دهی اتفاق می افتد را در محاسبات لحاظ نمی کند. در اینموارد باید از یک برم افراز شبیه سازی فرم مانند fast blank، pamstamp و.... برای محاسبه گستره جسم استفاده کنید.

عشق کتی

عضو جدید
این نکته که برای ایجاد نقشه گسترده باید هندسه باز باشد را خودم هم قبول ندارم و دیروز هم یک استوانه خاص را unfold کردم ولی متاسفانه در شکل موردنظرم اخطار می ده و میگه سطح موردنظرت یکپارچه نیست!
از این آدرس می تونید دانلود کنید؟
http://www.4shared.com/file/aqrqlHnH/nozzle.html
در ضمن چطور میشه بصورت مستقیم این فایل را در فروم گذاشت؟
از نظر اصول مهندسی قطعات ورقی یا توسط برش و خم ساخته می شوند یا توسط فرم و کشش. اگر قطعه شما با برش و خم ساخته شود و ساختار استوانه ای، قیفی و شبیه به آن داشته باشد ساخت قطعه بدون درز امکانپذیر نخواهد بود چون لبه های ورق خامی که بریده شود و خم شود بالاخره باید روی هم قرار بگیرید تا حالت استوانه ای شکل را بوجود بیاورد.
اگر قطعه توسط فرم و کشش ساخته می شود درز نخواهد داشت. ولی باید دقت کنید که این فرم و کشش اگر عمیق باشد گسترده ای که کتیا به شما می دهد اصلا دقت نخواهد داشت چرا که کتیا کشش و تغییر ضخامت و جریان ماده ای که در قطعه در هنگام شکل دهی اتفاق می افتد را در محاسبات لحاظ نمی کند. در اینموارد باید از یک برم افراز شبیه سازی فرم مانند fast blank، pamstamp و.... برای محاسبه گستره جسم استفاده کنید.

_تغییر ضخامتها ، اضافه پرتها و موارد دیگر قبلا محاسبه شده وبه پارامترهای جسم اضافه شده (این موارد ، حتما قبلش لحاظ شده ) ، گسترش خروجی کار است و کتیا بدرستی و با دقت اینکار را انجام میدهد. پیشنهاد من اینست که محاسبات را یا به روش دستی و یا با نرم افزار انجام دهید ولی گسترش را حتما با کتیا بگیرید.

_ روشهای تولید در مرحله اول به جیب شما بستگی دارد، بعد تجهیزات ، تیراژ و ده ها پارامتر دیگر ، (در مورد روشهای تولید به راحتی نمی توان نظر داد ) قطعه شما را با روش غیر مهندسی (تجربی) با هزینه کم میتوان ساخت (حتی به صورت برش خورده بدون درز ) ،اگر فقط یک عدد باشد. در غیر این صورت ساخت قالب فرم ، بهترین کیفیت را میدهد.

_منظور ایشان (mayani) ، در توانایی کتیا برای انجام گسترش بدون درز بود (اگر اشتباه نکنم) که بررسی شد.

_ به عقیده من بهتر است تخصصی تر به سوالات پاسخ بدهیم ، بنده خدا تو گسترش با کتیا هنوز گیره ، داریم در مورد روش های تولید ، که اصلا به دلیل گستردگی و نسبی بودن ، زیاد قابل بررسی و پیگیری نیست ، بحث میکنیم!

_ این انتقاد و پیشهاد است ، لطفا کسی دلخور نشود.

آخرین ویرایش:

عشق کتی

عضو جدید
1- برای اینکار نیاز به ماکرو نویسی دارید. اینکار اصلا توصیه نمی شود. تاریخی که در نقشه وجود دارد با تاریخ سیستم متفاوت است. اگر قرار باشد با تاریخ سیستم در ارتباط باشد هر بار که نقشه باز می شود بجای تاریخ ترسیم نقشه، تاریخ سیستم را نشان می دهد که نادرست است. نقشه ممکن قبلا ترسیم شده باشد و شما امروز آن را باز کنید بنابراین تاریخی که باید نشان داده شود تاریخ واقعی ترسیم نقشه است. بطور کلی ار نظر اصول مهندسی، هیچ پارامتری که بدون کنترل طراحی در یک نقشه تغییر کنید نباید در نقشه آورده شود.

2- سوال دوم گویا نیست!

_این ماکرو را لطفا تشریح کنید ، اینکار کاربردهای دیگری دارد که میتواند مفید باشد .

_ آیا با استفاده از خاصییت attribute link نمیتوان اینکار را انجام داد ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
_این ماکرو را لطفا تشریح کنید ، اینکار کاربردهای دیگری دارد که میتواند مفید باشد .

_ آیا با استفاده از خاصییت attribute link نمیتوان اینکار را انجام داد ؟

کتیا بطور مستقیم پارامتر تاریخ و زمان را نگهداری نمی کند بنابراین بطور عادی این پارامترها وجود ندارند تا از attribute link استفاده کرد. این ماکرو دو پارامتر زمان و تاریخ را در فایل سه بعدی ایجاد کرده و برابر با زمان و تاریخ سیستم قرار می دهد:

Sub CATMain()
Dim oParams As Parameters
Set oParams = CATIA.ActiveDocument.Part.Parameters
oParams.CreateString "Date",Day(Date)&"/"&Month(Date)&"/"&Year(Date)
oParams.CreateString "Time",Time
End Sub

ماکرو مشابهی برای نقشه می توان نوشت یا می توان این پارامترها را به نقشه لینک کرد تا تاریخ و زمان مدل سه بعدی و نقشه همخوانی داشته باشند.

سلام دوستان ! خسته نباشید ! من هم میخوام شروع کنم و ترم افزار رو یاد بگیرم ! اما خیلی از این تاپیک عقب هستم ! میشه ebook از آموزش پایه این نرم افزار بزارید تا با چم و خم اولیش آشنا بشم ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان ! خسته نباشید ! من هم میخوام شروع کنم و ترم افزار رو یاد بگیرم ! اما خیلی از این تاپیک عقب هستم ! میشه ebook از آموزش پایه این نرم افزار بزارید تا با چم و خم اولیش آشنا بشم ؟

برای آشنایی با مبانی و روش کار می توانید از این چند فایل فارسی شروع کنید:
http://amin202.persiangig.com/document/catia/

موفق باشید

mohammad.ef

عضو جدید
سلام .
توی محیط اسمبلی ، برای هم محور کردن آکس یاتاقان و درپوش اون ، قید Coincidence رو استفاده کردم + Snap برای چسبیدن سطوح دو قطعه .
اما بعد از چسبیدن ، محور دوتا قطعه دقیقا منطبق نمیشه و با هم فاصله داره .
چیکار کنم که این دوتا محور دقیقا منطبق بشن ؟؟

yones66

عضو جدید
سلام .
توی محیط اسمبلی ، برای هم محور کردن آکس یاتاقان و درپوش اون ، قید Coincidence رو استفاده کردم + Snap برای چسبیدن سطوح دو قطعه .
اما بعد از چسبیدن ، محور دوتا قطعه دقیقا منطبق نمیشه و با هم فاصله داره .
چیکار کنم که این دوتا محور دقیقا منطبق بشن ؟؟
مهندس جان من به درخت طراحیت دقت کردم فایلت اپدیت نشده بعد از هر بار تغییر بایستی با استفاده از دکمه های ctrl+u آپدیت بشه. اگه نشد باز بگو تا راه حل بعدی رو بگم

mohammad.ef

عضو جدید
اقا یه سوال دیگه
توی محیط Drafting ، برخی علائم ( مثل صافی سطح یا جوش ) رو که میخوام بذارم ، با وجود اینکه گزینه Snap to Point فعال نیست ، بازهم مقید به خانه های شطرنجیه و هرجای دلخواه نمیشه علائم رو گذاشت .
باید چیکار کرد که این علائم رو بشه آزادانه جابجا کرد و توی محل دلخواه گذاشت ؟

yones66

عضو جدید
اقا یه سوال دیگه
توی محیط Drafting ، برخی علائم ( مثل صافی سطح یا جوش ) رو که میخوام بذارم ، با وجود اینکه گزینه Snap to Point فعال نیست ، بازهم مقید به خانه های شطرنجیه و هرجای دلخواه نمیشه علائم رو گذاشت .
مهندس جان من متوجه شدم چی گفتی ببین این خاصیت خود نرم افزاره ببین اگه تو با فاصله های شطرنجی مشکل داری خب میتونی فاصله ها رو کمتر کنی تا مشکل انحراف مکانیت حل بشه اینطوری میتونی بهتر عمل کنی.

آخرین ویرایش:

yones66

عضو جدید
طراحی جدید

طراحی جدید

مهندسین من یه طراحی با دست رو چند روز پیش انجام دادم رو خودروی 206 البته بدنه ش فعلا. من خیلی وقت بود تو فکر این 206 صندوق دار بودم که فرم بدی داده به عقب این خودرو بنظر من. یه طرح زدم به این عقب و بغلاش که خیلی جالب شد طراحیش ترکیبی از این خودرو با خودرو بوگاتی و تو مایه های آئودی. به استادم نشون دادم گفت که روش کار کنم. بنظر شما مهندسین محترم ارزش داره روش کار کنم به جایی میرسه؟؟؟ اگه آخرش غم انگیز نیست تا من مدلسازیش کنم و فایل نهاییشو در اختیار تون بذارم البته عکسش رو.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اقا یه سوال دیگه

می توانید این سوییچ را خاموش کنید:
TOOLS-OPTIONS-MECHANICAL DESIGN-DRAFTING
بخش ANNOTATION AND DRESS UP سوییچ snap by default.

راه دیگر هم نگه داشتن کلید shift در هنگام ایجاد یا اصلاح این علایم است.

RN-Tuning

عضو جدید
سلام
به یه مشکل خیلی اعصای خورد کن برخوردم
وقتی که می خوام مثلا یه اسکچ رو روی یه قطعه دیگه کپی کنم با این ارور مواجه می شم .
مشاهده پیوست 136125
لطفا راهنماییم کنین
نمیدونم مشکل از چیه

mehd0551

عضو جدید
آموزش ماکرو نویسی کتیا

آموزش ماکرو نویسی کتیا

خوشحال میشم اگه فایلی آموزشی در مورد ماکرو نویسی کتیا به بنده هم بدید ممنون میشم

mehd0551

عضو جدید
یعنی چی یه اسکچی را روی یه قطعه دیگه کپی کنی؟بشتر توضیح بده؟ اگه درست متوجه شده باشم میتونی قسمت پارت بادی را از قسمت اول کپی کنی و در دومی پیست کنی اونجا هم تصویرش کن رو قطعه مورد نظر و یه بار دیگه بکشیش اون وقت تمام قید های قبلش را پاک کن و تصویر پارت بادی را حذف کن تا یکی دیگه هم اونجا داشته باشی.بیشتر توضیح بدی شاید من یا دوستان بتونن بهتر کمکت کنن

smmoosavian

عضو جدید
سلام
به یه مشکل خیلی اعصای خورد کن برخوردم
وقتی که می خوام مثلا یه اسکچ رو روی یه قطعه دیگه کپی کنم با این ارور مواجه می شم .
مشاهده پیوست 136125
لطفا راهنماییم کنین
نمیدونم مشکل از چیه

مشکل شما اینه که اسکچی که دارید اون رو کپی می کنید Parent یا والد داره.
فرض کنید روی صفحه xy یک اسکچ ایجاد کرده اید. حالا یک فایل جدید ایجاد کنید و اون اسکچ رو کپی کنید. به راحتی این کار انجام میشه.
حالا این بار فرض کنید ابتدا یک مکعب ساخته اید و روی وجه بالایی اون مکعب، یک اسکچ ایجاد کرده اید. اگر بخواید این اسکچ رو کپی کنید
پیغام خطا دریافت می کنید. به دلیل این که والد اسکچ مورد نظر وجه بالایی مکعب هست. و نرم افزار در فایل جدید نمی تونه خود به خود برای
اسکچ مورد نظر والد ایجاد کنه.
بهتره ابتدا ارتباط اون اسکچ رو با سایر موضوعات داخل قطعه اولیه جدا کنید و سپس اون رو کپی کنید.
اگر نیاز به توضیح بیشتر دارید ابتدا توضیح بدید دقیقاً در چه محیطی این کار رو دارید انجام میدید
محیط اسمبلی یا Part design

hassan_nikooeyan

عضو جدید
من می خوام بدونم که چه جوری به هم لینک می شوند mass به measure در نرم افزار catia r20 اگه میشه به صورت فیلم باشه

hassan_nikooeyan

عضو جدید
من می خوام بدونم که چه جوری به هم لینک می شوند mass به measure در نرم افزار catia r20 اگه میشه به صورت فیلم باشه

RN-Tuning

عضو جدید
مشکل شما اینه که اسکچی که دارید اون رو کپی می کنید Parent یا والد داره.
فرض کنید روی صفحه xy یک اسکچ ایجاد کرده اید. حالا یک فایل جدید ایجاد کنید و اون اسکچ رو کپی کنید. به راحتی این کار انجام میشه.
حالا این بار فرض کنید ابتدا یک مکعب ساخته اید و روی وجه بالایی اون مکعب، یک اسکچ ایجاد کرده اید. اگر بخواید این اسکچ رو کپی کنید
پیغام خطا دریافت می کنید. به دلیل این که والد اسکچ مورد نظر وجه بالایی مکعب هست. و نرم افزار در فایل جدید نمی تونه خود به خود برای
اسکچ مورد نظر والد ایجاد کنه.
بهتره ابتدا ارتباط اون اسکچ رو با سایر موضوعات داخل قطعه اولیه جدا کنید و سپس اون رو کپی کنید.
اگر نیاز به توضیح بیشتر دارید ابتدا توضیح بدید دقیقاً در چه محیطی این کار رو دارید انجام میدید
محیط اسمبلی یا Part design
بابت توضیحات ممنون
من این کار رو توی هر دو محیط اسمبلی و پارت انجام دادم . البته از دیروز به این مشکل بر خوردم تا حالا همچین مشکلی نداشتم .

دقیقا درسته، وقتی میخوام اسکچ رو در حالت عادی کپی کنم هیچ مشکلی ندارم (البته توی محیط پارت، در محیط اسمبلی مشکل جهت دارم در این حالت ) اما اگه بخوام As result with link کپی کنم این پیغام رو بهم میده.

arash59b

عضو جدید
سلام

دوستان ورژن 6 کتیا (v6) رو میشه بدون مشکل نصب کرد؟ اون اوایل که اومده بود مشکل سیو داشت، برطرف شده؟

smmoosavian

عضو جدید
بابت توضیحات ممنون
من این کار رو توی هر دو محیط اسمبلی و پارت انجام دادم . البته از دیروز به این مشکل بر خوردم تا حالا همچین مشکلی نداشتم .

دقیقا درسته، وقتی میخوام اسکچ رو در حالت عادی کپی کنم هیچ مشکلی ندارم (البته توی محیط پارت، در محیط اسمبلی مشکل جهت دارم در این حالت ) اما اگه بخوام As result with link کپی کنم این پیغام رو بهم میده.

اگه بخواید خود اسکچ رو به تنهایی کپی کنید اگه اسکچ به المان های هندسی دیگه وابسته باشه این کار امکان پذیر نیست. راه حل مناسب اینه که ابتدا اسکچ رو توی همون قطعه کپی کنید و سپس راست کلیک کنید و اون اسکچ رو isolate کنید. با این کار لینک های اون از بین میرن. سپس اسکچ ایزوله شده رو کپی کنید و در قطعه مورد نظر paste کنید.