نماز خواندن به زبان عربی

ab 84

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
سوالی داشتم خواستم با شما به مشورت بزارم تا جوابم رو کامل به دست بیارم و اون هم اینه که :

چرا به زبان عربی نماز میخونیم ؟

میدونم که ابه خاطر وحدت مسلمانها ست و دستور خدا چون و چرا نداره و حالا خدا یه دستور کوچیک به ما داده چرا گیر دادم به عربی خوندنش و....؟!!!
دوستان من اینا رو میدونم اما چون نماز برام جایگاه ویژه ای داره وبرام خیلی با ارزش هستش خواستم با دلیل و منطق فلسفه ی عربی بودنش رو هم متوجه بشم ؟

ممنون از همکاریتون
یاعلی
التماس دعا

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
سوالی داشتم خواستم با شما به مشورت بزارم تا جوابم رو کامل به دست بیارم و اون هم اینه که :

میدونم که ابه خاطر وحدت مسلمانها ست و دستور خدا چون و چرا نداره و حالا خدا یه دستور کوچیک به ما داده چرا گیر دادم به عربی خوندنش و....؟!!!
دوستان من اینا رو میدونم اما چون نماز برام جایگاه ویژه ای داره وبرام خیلی با ارزش هستش خواستم با دلیل و منطق فلسفه ی عربی بودنش رو هم متوجه بشم ؟

ممنون از همکاریتون
یاعلی
التماس دعا

سلام دوست من .
خوبید شما؟
یکی از دلایلش کامل بودن زبان عربی هستش ،به طور کامل معانی و مفاهیم را می رساند و نقطه ابهامی برای ایراد موضوعی را باقی نمی گذارد یعنی در انتقال مفاهیم ، حالات ، شناسه ها و همین طور افعال و ... قوی تر از هر زبان دیگری است و می دانیم که برای خدا باید بهترین ها را انتخاب کرد ، همانطور که او برای انسان بهترین ها را می پسندد
مورد دیگری هم که وجود دارد این است حروف عربی رمز هایی به نام حروف ابجد را در خود پنهان کرده اند ، که هر کدام از این حروف فرکانس های خاصی را تولید می کنند و انرژی خاصی را منتقل می نمایند
در این باره خیلی تحقیق نکرده ام اما به محض دانستن مورد جدیدی حتما آن را با شما در میان خواهم گذاشت ، گرچه از دیگر دلایل عربی نماز خواندن هم ایجاد یک نوع یکپارچگی خاصی هستش که در اسلام بسیار مورد تاکیده ...

در میان دعا و نمازهایتان ، ما رو فراموش نکنید
در پناه خدا و امام عصر باشید دوست من

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
خاطره استاد دكتر محمد جواد شريعت با مرحوم آيت الله حاج آقا رحيم ارباب اصفهاني را در رابطه با راز عربي بودن نمازتقديم خوانندگان مي كنيم:سال يكهزار و سيصدو سي و دو شمسي بود من و عده اي از جوانان پرشورآن روزگار، پس ازتبادل نظر و مشاجره، به اين نتيجه رسيده بوديم كه چه دليلي دارد نمازرا به عربي بخوانيم؟ چرا نماز را به زبان فارسي نخوانيم؟ عاقبت تصميم گرفتيم نمازرا به زبان فارسي بخوانيم و همين كار را هم كرديم. والدين كم كم از اين موضوع آگاهي يافتند و به فكر چاره افتادند، آن ها پس از تبادل نظربا يكديگر، تصميم گرفتند با نصيحت ما را از اين كار باز دارند و اگر مؤثر نبود، راهي ديگر برگزينند، چون پند دادن آن ها مؤثر نيفتاد، ما را نزد يكي از روحانيان آن زمان بردند. آن روحاني وقتي فهميد ما به زبان فارسي نماز مي خوانيم، به شيوه اي اهانت آميز نجس و كافرمان خواند. اين عمل او ما را در كارمان راسخ تر و مصرتر ساخت. عاقبت يكي از پدران، والدين ديگر افراد را به اين فكر انداخت كه ما را به محضر حضرت آيت الله حاج آقا رحيم ارباب ببرند و اين فكر مورد تأييد قرار گرفت. آن ها نزد حضرت ارباب شتافتند و موضوع را با وي در ميان نهادند، او دستور داد در وقتي معيّن ما را خدمتش رهنمون شوند .در روز موعود ما راكه تقريباً پانزده نفر بوديم، به محضرمبارك ايشان بردند، در همان لحظه اول، چهره نوراني و خندان وي ما را مجذوب ساخت؛ آن بزرگمرد را غيرازديگران يافتيم و دانستيم كه با شخصيتي استثنايي روبرو هستيم. آقا در آغاز دستور پذيرايي از همه مارا صادر فرمود. سپس به والدين ما فرمود: شما كه به فارسي نماز نمي خوانيد، فعلاً تشريف ببريد و ما را با فرزندانتان تنها بگذاريد. وقتي آن ها رفتند، به ما فرمود: بهتر است شما يكي يكي خودتان را معرفي كنيد و بگوييد در چه سطح تحصيلي و چه رشته اي درس مي خوانيد، آنگاه به تناسب رشته و كلاس ما، پرسش هاي علمي مطرح كرد و از درس هايي مانند جبر و مثلثات و فيزيك و شيمي و علوم طبيعي مسائلي پرسيد كه پاسخ اغلب آن ها از توان ما بيرون بود. هر كس از عهده پاسخ برنمي آمد، با اظهار لطف وي و پاسخ درست پرسش روبرو مي شد. پس از آن كه همه ما را خلع سلاح كرد، فرمود: والدين شما نگران شده اند كه شما نمازتان را به فارسي مي خوانيد، آن ها نمي دانند من كساني را مي شناسم كه _ نعوذبالله _ اصلاً نماز نمي خوانند، شما جوانان پاك اعتقادي هستيد كه هم اهل دين هستيد و هم اهل همت، من در جواني مي خواستم مثل شما نماز را به فارسي بخوانم؛ ولي مشكلاتي پيش آمد كه نتوانستم. اكنون شما به خواسته دوران جواني ام جامه عمل پوشانيده ايد، آفرين به همت شما، در آن روزگار، نخستين مشكل من ترجمه صحيح سوره حمد بود كه لابد شما آن را حلّ كرده ايد. اكنون يكي از شما كه از ديگران مسلط تراست، بگويد بسم الله الرحمن الرحيم را چگونه ترجمه كرده است. يكي ازما به عادت دانش آموزان دستش رابالا گرفت و براي پاسخ دادن داوطلب شد، آقا با لبخند فرمود: خوب شد طرف مباحثه مايك نفر است؛ زيرا من از عهده پانزده جوان نيرومند برنمي آمدم. بعد به آن جوان فرمود: خوب بفرماييد بسم الله را چگونه ترجمه كرديد؟ آن جوان گفت: طبق عادت جاري به نام خداوند بخشنده مهربان. حضرت ارباب لبخند زد و فرمود: گمان نكنم ترجمه درست بسم الله چنين باشد. در مورد «بسم» ترجمه «به نام» عيبي ندارد. اما «الله» قابل ترجمه نيست؛ زيرا اسم علم (خاص) خدا است و اسم خاص را نمي توان ترجمه كرد؛ مثلاً اگر اسم كسي «حسن»باشد، نمي توان به آن گفت «زيبا». ترجمه «حسن» زيباست؛ اما اگر به آقاي حسن بگوييم آقاي زيبا، خوشش نمي آيد. كلمه الله اسم خاصي است كه مسلمانان بر ذات خداوند متعال اطلاق مي كنند. نمي توان «الله» را ترجمه كرد، بايد همان را به كار برد.خوب «رحمن» را چگونه ترجمه كرده ايد؟ رفيق ما پاسخ داد: بخشنده. حضرت ارباب فرمود: اين ترجمه بد نيست، ولي كامل نيست؛ زيرا «رحمن» يكي از صفات خداست كه شمول رحمت و بخشندگي او را مي رساند و اين شمول دركلمه بخشنده نيست؛ «رحمن» يعني خداي كه در اين دنيا هم برمؤمن و هم بر كافر رحم مي كند و همه را در كنف لطف و بخشندگي خود قرار مي دهد و نعمت رزق و سلامت جسم و مانند آن اعطا مي فرمايد. در هرحال، ترجمه بخشنده براي «رحمن» درحد كمال ترجمه نيست. خوب، رحيم را چطور ترجمه كرده ايد؟ رفيق ما جواب داد: «مهربان». حضرت آيت الله ارباب فرمود: اگرمقصودتان از رحيم من بود _ چون نام وي رحيم بود_ بدم نمي آمد «مهربان» ترجمه كنيد؛ امّا چون رحيم كلمه اي قرآني و نام پروردگاراست، بايد درست معنا شود. اگر آن را «بخشاينده» ترجمه كرده بوديد، راهي به دهي مي برد؛ زيرا رحيم يعني خداي كه در آن دنيا گناهان مؤمنان را عفو مي كند. پس آنچه در ترجمه «بسم الله» آورده ايد، بد نيست؛ ولي كامل نيست و اشتباهاتي دارد. من هم در دوران جواني چنين قصدي داشتم، امّا به همين مشكلات برخوردم و از خواندن نماز فارسي منصرف شدم. تازه اين فقط آيه اول سوره حمد بود، اگر به ديگر آيات بپردازيم موضوع خيلي پيچيده تر مي شود.امّا من معتقدم شما اگرباز هم بر اين امر اصرار دارديد، دست از نمازخواندن فارسي برنداريد؛ زيرا خواندنش ازنخواندن نمازبه طوركلي بهتر است.
در اين جا، همگي شرمنده و منفعل و شكست خورده از وي عذر خواهي كرديم و قول داديم، ضمن خواندن نمازبه عربي،نمازهاي گذشته را اعاده كنيم. ايشان فرمود: من نگفتم به عربي نماز بخوانيد، هرطور دلتان مي خواهد بخوانيد. من فقط مشكلات اين كار را براي شما شرح دادم. ما همه عاجزانه از وي طلب بخشايش و ازكار خود اظهار پشيماني كرديم. حضرت آيت الله ارباب، با تعارف ميوه و شيريني، مجلس را به پايان برد. ما همگي دست مباركش را بوسيديم و در حالي كه ما را بدرقه مي كرد، خداحافظي كرديم. بعد نمازهارا اعاده كرديم و ازكار جاهلانه خود دست برداشتيم.

منبع : مرکز تخصصی نماز

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

ممنون از همکاریتون
یاعلی
التماس دعا
به نظر من یکی از دلایلش جامع بودن زبان عربی هست .چرا فارسی نمیخونیم . ؟؟؟چون زبان فارسی مثل عربی کامل کامل نیست .
و اینکه میشه نماز رو به زبان عربی خوند . به همون دلیل که شما گفتی . اما راز و نیاز عبادت و رابطه خاص با پروردگار رو به هر زبانی که دوست داری . عبادت فقط در نماز خلاصه نمیشه .

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول : این که شریعت اسلام دستور به عربی خواندن نماز میدهد نه فارسی ! هر انسانی که میخواهد خدا را عبادت کند ، کاری انجام می دهد که خدا خواسته است . طبق آیات و روایات و سیره پیامبر (ص) این تکلیف دینی به این شکل واجب شده است .
دوم : جهت ایجاد زبانی مشترک میان همه پیروان اسلام و فراهم سازی وحدت و پیوند بین المللی دینی.
سوم : قرائت سوره ها و ذکر هایی که در نماز است ، به صورت دقیق و صحیح در هیچ زبانی ترجمه ندارد ؛ یعنی نمی‌توان مفاهیمی را که در سوره ها و ذکر های نماز است ، به صورت دقیق ترجمه کرد و آن را بیان نمود . چه بسا برخی از کلمات یا جملات ، معانی بسیاری در خود جای داده که با یک یا چند جمله نتوان همه آن‌ها را بیان نمود .
به طور مثلا تنها کلمه ی الله در بسم الله الرحمن الرحیم اول نماز را نمی توان به فارسی ( پارسی ) ترجمه کرد زیراالله در قوائد عربی اسم خاص می باشد و اسم خاص را نمیتوان ترجمه کرد ! بعضی ها میگویند خب الله که می شود خدا ! نه ؛ خدا به چیزی گفته میشود که پرستش می شود . در دوره های مختلف خدایان مختلفی وجود داشته اند مثل ستاره ، خورشید و … اما الله خدایی واحد و یکتاست که شریکی ندارد .
در ضمن تجربه زندگی انسان‌ها نشان داده آن جا که دست ‌های انسانی در کارهای مختلف دخالت کرده است ، آن را به صورت‌های مختلف در آورده که گاهی با اصل و حقیقت خود فاصله بسیار دارد. در مورد احکام و تکالیف دینی نیز این مسئله را در ادیان دیگر مشاهده می‌کنیم که دست بردن انسان‌ها در احکام و دستورهای دینی آن ها را به چه وضعی در آورده و گاهی آن را به صورت کلی پاک کرده و از بین برده است.
در مورد نماز و عبادت نیز ما امروزه در ادیان دیگر چیزی نمی‌بینیم که خواسته الهی باشد تا پیروان آن ادیان خود را موظف به انجام آن بدانند. به همین خاطر ارتباط دائمی و همیشگی که مسلمانان با خدا دارند، در ادیان دیگر مشاهده نمی‌کنیم.
چهارم : در مسائل عبادی و شرعی خواست و اراده ی ما در آن نقشی ندارند ، بلکه باید آن‏ها را طبق دستور شرع انجام دهیم تا مقصود و هدفی که خداوند در نظر دارد و از آن بی خبریم ، حاصل گردد.
امیرمومنان (ع) در روایتی پس از بیان این که معنای اسلام ، تسلیم شدن در مقابل پروردگار است که نشان تسلیم در عمل آشکار می‌شود ، می‌فرماید: مومن ، بنای دین خود را بر اساس رأی و نظر شخصی نمی‌گذارد ، بلکه بر آن چه از پروردگارش رسیده بنیان می‌نهد.
(سفینة البحار، ج۴، ص۲۳۳، ماده سلم)

sebtoshshaikh

عضو جدید
کاربر ممتاز

با نام خدا

و با سلام و آرزوی سلامتی و موفقیت همه شما

پیامبر اکرم - صلی الله علیه وآله وسلم - در سرزمین عربستان با ساکنین عربی زبان برانگیخته شده است .

هر پیامبری ناچار است به زبان آن مردم سخن بگوید ، کتاب خدا و گفتار پیامبر همه عربی هستند .

مسلمانان باید با کتاب خدا - کلام خالق با مخلوق - آشنا باشند .علاوه بر قرآن ، با احادیث پیامبر هم باید آشنا بوده معانی آنها را - اگرچه به مقدار کم - بشناسند .

پس ، برای فهم کلام خدا و احادیث پیامبر ، باید با زبان عربی آشنا بود .

عربی خواندن نماز کلاس اجباری برای آشنایی با کلام خدا و پیامبرست .

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام این سوال خیلی وقت بود که فکر منو مشغول کرده بود ولی یه نفر با جوابش منو قانع کرد .
اون دوستم گفت:
ما قبول داریم که یکی از ارکان اسلام نظمه یعنی اکثر قوانین و اداب دین ما بر اساس یه نظم مدون پایه ریزی شده. حالا شما فکر کن بری تو مسجدی که هر کی ساز خودشو بزنه یعنی یکی فارسی بخونه یکی اذری یکی لری.خیلی بی نظمی میشه خب .ولی خوندن نماز به زبان عربی باعث میشه که هر جای دنیا که بری همه بر اساس همین اداب نمازشونو بخونن دقیقا مثل زبان نقشه کشی بچه های عمرانه شما تو ایران نقشه میکشی ولی نقشه اتو همه مهندسای عمران دنیا میتونن بفهمن چون بر اساس استاندارد ISO پایه ریزی شده. ISO ی اسلامم زبان عربیه

Sina.Taheri

عضو جدید
زبان انگلیسی به مراتب کامل تر از زبان عربی هست.
زبان انگلیسی برای هر چیزی لغت مخصوص خودش رو داره، اما زبان عربی با لغات هایی با معانی هزارپهلو، امکان هر تفسیری رو به مفسر میده.
سیستم تقویم قمری هم ناقص ترین و بدترین نوع تقویم توی دنیاس که مورد استناد قرآن و خدایش هم هست !!!!!!

فقط دلیلش اینست که مبتکرش تو عربستان بوده، توی چین بود، شما نماز چینی میخوندی.
در ضمن زبان هارو خود آدم ها خلق کردن، نه خدای شما.

پس اگر اعرابی که اسم جاهل روشون گذاشته میشه توانستن زبانی خلق کنند، که خدایی به زبان آنها و تقویم قمری آنها به عنوان بهترین ززبان و تقویم بشر نگاه کند !!! لفظ جاهلی بیشتر برازنده مبتکرین تقویم های شمسی و سایر ملل دنیاس.

چنین ملت فرهیخته ای پیامبر میخواسته چیکار؟؟!!!

اونایی که مدعی هستند زبان عربی کامل ترین زبان دنیاس به همین سئوال من جواب بدن :

چطور یک قوم بربر و بی فرهنگ و شقی ترین مردمان دنیا !!! میتواند کامل ترین و بی نقص ترین زبان و تقویم دنیا را بسازد؟

تو زبان عربی چی میشه گفت که تو انگلیسی نمیشه گفت؟ چرا خودتون رو اینقدر راحت گول میزنین !!! :(

آخرین ویرایش:

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
زبان انگلیسی برای هر چیزی لغت مخصوص خودش رو داره، اما زبان عربی با لغات هایی با معانی هزارپهلو، امکان هر تفسیری رو به مفسر میده.
سیستم تقویم قمری هم ناقص ترین و بدترین نوع تقویم توی دنیاس که مورد استناد قرآن و خدایش هم هست !!!!!!

فقط دلیلش اینست که مبتکرش تو عربستان بوده، توی چین بود، شما نماز چینی میخوندی.
در ضمن زبان هارو خود آدم ها خلق کردن، نه خدای شما.

پس اگر اعرابی که اسم جاهل روشون گذاشته میشه توانستن زبانی خلق کنند، که خدایی به زبان آنها و تقویم قمری آنها به عنوان بهترین ززبان و تقویم بشر نگاه کند !!! لفظ جاهلی بیشتر برازنده مبتکرین تقویم های شمسی و سایر ملل دنیاس.

چنین ملت فرهیخته ای پیامبر میخواسته چیکار؟؟!!!

اونایی که مدعی هستند زبان عربی کامل ترین زبان دنیاس به همین سئوال من جواب بدن :

چطور یک قوم بربر و بی فرهنگ و شقی ترین مردمان دنیا !!! میتواند کامل ترین و بی نقص ترین زبان و تقویم دنیا را بسازد؟

تو زبان عربی چی میشه گفت که تو انگلیسی نمیشه گفت؟ چرا خودتون رو اینقدر راحت گول میزنین !!! :(

دوست من با احترامی که برای شما قائلم باید بگم
اولا نصف پست شما اسپم هستش و ربطی به تاپیک نداره
ثانیا با گفتن این
ثابت می کنید که یا چیزی از زبان ها نمی دانید ، یا ...
ثالثا : گویا در تشخیص موضوع دچار نارسایی شده اید ، اخر چند مورد را با هم قاطی کردید که به هم ربط ندارند
.
.
.
اینجا جای بحث تاریخی نیست دوست عزیز اگر نظری در این باره دارید بفرمایید ، وگرنه مثل همفکرانتان آسمان را به زمین ندوزید که شاید حرفتان را بتوانید بر کرسی بنشانید
شما هنوز در تاریخ موضوعات مشکل دارید آنوقت در باره ملت فرهیخته صحبت می کنید؟!
نمی دانم ربط زبان به تقویم چه بود که شما آن را با علم نجوم می سنجید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پس با حسابی که شما می فرمایید اروپاییان هم ناقص هستند دیگر ! چون تقویم ایرانی ( جلالی ) از تقویم میلادی هم برتر است ، پس نتیجه می گیریم اروپاییان عقب مانده اند ، آخر تقویمشان می لنگد ...
خدایا ذره ای منطق ...

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست من با احترامی که برای شما قائلم باید بگم
اولا نصف پست شما اسپم هستش و ربطی به تاپیک نداره
ثانیا با گفتن این

ثالثا : گویا در تشخیص موضوع دچار نارسایی شده اید ، اخر چند مورد را با هم قاطی کردید که به هم ربط ندارند
.
.
.
اینجا جای بحث تاریخی نیست دوست عزیز اگر نظری در این باره دارید بفرمایید ، وگرنه مثل همفکرانتان آسمان را به زمین ندوزید که شاید حرفتان را بتوانید بر کرسی بنشانید
نمی دانم ربط زبان به تقویم چه بود که شما آن را با علم نجوم می سنجید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پس با حسابی که شما می فرمایید اروپاییان هم ناقص هستند دیگر ! چون تقویم ایرانی ( جلالی ) از تقویم میلادی هم برتر است ، پس نتیجه می گیریم اروپاییان عقب مانده اند ، آخر تقویمشان می لنگد ...
خدایا ذره ای منطق ...

من با اینکه با نظرات دوست بالا مخالفم ولی کار شماام درست نیست اگه جوابی نمیتونید بدید چرا بیخودی محکومش میکنید.استدلال بیار عزیزم چرا بدون منطق رد میکنی ببخشیدا ولی به این میگن سفسته

Sina.Taheri

عضو جدید
.
.
.
خدایا ذره ای منطق ...

شما که چیزی از زبان ها میدونید بفرمایید کدام جمله قرآن رو نمییتوان مفهومش رو به انگلیسی مطرح کرد؟
خوب مشخصه هر زبانی ویژگی های خودش رو داره، کامل تر و ناقص تر وقتی میتونه مطرح بشه که مثال بیاری.

مثلا سعدی میگه:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت .... نه همین لباس زیباست نشان آدمیت.

شما مشابه این رو با این شیوایی توی هیچ زبان دیگری میتونی پیدا کنی؟

به هر زبانی هم بخوای برش گردونی نمیتونه بار معنایی این رو برسونه.

متکلم به هر زبان میتواند جملاتی بگوید که جز در همان زبان زیبایی نداشته باشد.
اینکه این زبان کامل تره یا ناقص تره، یک حرفی هست که یک عده تو سر ما بدون هیچ دلیلی فرو کردن.

اما در مورد تقویم قمری :

چون شما مدعی شدین خدایی از زبان عربی استفاده کرده چون کامل ترین زبان هست، بنده گفتم فرض هم کنیم دلیلش این باشه از تقویمی استفاده کرده، که بی اساس ترین و مضحک ترین تقویم جهان هست یعنی بر اساس حرکت ماه و اینکه ربیع الاول بیوفته وسط زمستون !!!!!!!! :confused:

پس نشون میده خدای شما بهترین ها رو گلچین نکرده، شما به زور میگین اینا بهترینه. :gol:

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من با اینکه با نظرات دوست بالا مخالفم ولی کار شماام درست نیست اگه جوابی نمیتونید بدید چرا بیخودی محکومش میکنید.استدلال بیار عزیزم چرا بدون منطق رد میکنی ببخشیدا ولی به این میگن سفسته
سلام
شما به بحث های اینچنین نه تنها در این تالار و این سایت بلکه در همه سایت ها نگاهی بیندازید متوجه می شید ، اگر 1000 پست هم بدهید ، و استدلال بیاورید در پست n ام تازه می بینید که در خان اول هستید ...
همش حرف های تکراری است و ادعاهای پر طمطراق ، بفرمایید سایر مباحثات را هم ببینید تا متوجه شوید ...
در ضمن گویا شما هم در به کار بردن کلمه سفسطه با مشکل مواجه اید چون هم در املای آن مشکل دارید و هم آن را در این گونه موارد به کار نمی برند ...

شما که چیزی از زبان ها میدونید بفرمایید کدام جمله قرآن رو نمییتوان مفهومش رو به انگلیسی مطرح کرد؟
خوب مشخصه هر زبانی ویژگی های خودش رو داره، کامل تر و ناقص تر وقتی میتونه مطرح بشه که مثال بیاری.

مثلا سعدی میگه:

به هر زبانی هم بخوای برش گردونی نمیتونه بار معنایی این رو برسونه.

متکلم به هر زبان میتواند جملاتی بگوید که جز در همان زبان زیبایی نداشته باشد.
اینکه این زبان کامل تره یا ناقص تره، یک حرفی هست که یک عده تو سر ما بدون هیچ دلیلی فرو کردن.

اما در مورد تقویم قمری :

چون شما مدعی شدین خدایی از زبان عربی استفاده کرده چون کامل ترین زبان هست، بنده گفتم فرض هم کنیم دلیلش این باشه از تقویمی استفاده کرده، که بی اساس ترین و مضحک ترین تقویم جهان هست یعنی بر اساس حرکت ماه و اینکه ربیع الاول بیوفته وسط زمستون !!!!!!!! :confused:

پس نشون میده خدای شما بهترین ها رو گلچین نکرده، شما به زور میگین اینا بهترینه. :gol:

دوست من شما درست می گید ، من سکوت را ترجیح می دهم ، دلایل هم در پست اولم در مقابل شما موجود است ...

این حرف شما هم دلیلی است بر صحه گذاشتن بر دلایل عربی نماز خواندن...

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
شما به بحث های اینچنین نه تنها در این تالار و این سایت بلکه در همه سایت ها نگاهی بیندازید متوجه می شید ، اگر 1000 پست هم بدهید ، و استدلال بیاورید در پست n ام تازه می بینید که در خان اول هستید ...
همش حرف های تکراری است و ادعاهای پر طمطراق ، بفرمایید سایر مباحثات را هم ببینید تا متوجه شوید ...
در ضمن گویا شما هم در به کار بردن کلمه سفسطه با مشکل مواجه اید چون هم در املای آن مشکل دارید و هم آن را در این گونه موارد به کار نمی برند ...

دوست من شما درست می گید ، من سکوت را ترجیح می دهم ، دلایل هم در پست اولم در مقابل شما موجود است ...

شما چرا فکر میکنی هرکی بغیر از ما فکر کنه باید قانعش کنیم اشتباه میکنه هر کی غیر ما فکر کنه کافره؟ باید بمیره ؟شما نباید تلاش کنی نظرتو به کسی تحمیل کنی.چون مثل ما فکر نمیکنه فکرش غلطه؟ باچه سنگ محکی تو این دنیای لایتناهی میشه درست و غلط بودن مطلق یه چیزو متوجه شد؟

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شما چرا فکر میکنی هرکی بغیر از ما فکر کنه باید قانعش کنیم اشتباه میکنه هر کی غیر ما فکر کنه کافره؟ باید بمیره ؟شما نباید تلاش کنی نظرتو به کسی تحمیل کنی.چون مثل ما فکر نمیکنه فکرش غلطه؟ باچه سنگ محکی تو این دنیای لایتناهی میشه درست و غلط بودن مطلق یه چیزو متوجه شد؟

دوست من شما دارید الان مغلطه می کنید ...
اولا من در مورد کسایی که به قول شما غیر از ماست اصلا فکری نمی کنم ....
دوما من علاقه ای به قانع کردن افرادی که به قول شما غیر از ما فکر می کنند ندارم ...
سوما شما باز هم مغلطه می کنید ، چون کسی در اینجا به کسی نگفته کافر ، شما مقداری عصبی شده اید واین:
...هر کی غیر ما فکر کنه کافره؟باید بمیره ؟ ...
نشان می دهد که هیجان زده هم شده اید
شما نباید تلاش کنی نظرتو به کسی تحمیل کنی.
شما هم نباید برای من تعیین تکلیف کنید ...
من برای افرادی که به قول شما غیر از ما فکر می کنند تلاش به تحمیل نمی کنم ...

باچه سنگ محکی تو این دنیای لایتناهی میشه درست و غلط بودن مطلق یه چیزو متوجه شد؟
گویا این سوال را باید همفکران شما که فکر می کنند هر کسی که غیر از ما فکر می کند کافر است جواب دهند ...
مایل به صحبت کردن و اقناع شما نیستم، حرفی باشد در پروفایلم بیان کنید ، نه اسپم

آخرین ویرایش:

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از حس دلسوزیت دوست عزیز ولی من برا تک تک سوالای تو ذهنم جواب قانع کننده دارم اگه دوست داشتین باهم صحبت کنیم شما تشریف بیارین تو پروفایل من خوشحال میشم شبتون بخیر

Sina.Taheri

عضو جدید

شما متوجه عرایض من نشدید.
حتما مولانا جلال الدین محمد بلخی رو میشناسید.
ایشان در مطلع مثنوی میگویند :

بشنو از نی چون حکایت می کند.... از جدایی ها شکایت می کند
کز نیستان تا مرا ببریده اند.... در نفیرم مرد و زن نالیده اند

بسیاری از ادیبان بزرگ ترک و عرب و انگلیسی و فرانسوی زبان و.... گفته اند ما معانی این ابیات رو جز به زبان فارسی نمیتوانیم عمیق درک کنیم.
آیا این بدان معناست که زبان فارسی کامل ترین زبان دنیاست؟

در مورد قرآن و هر کتاب دیگری هم به همین ترتیب، وقتی میشه بهترین درک رو بهش داشت که به همون زبان مسلط بشی.
اما اینا هیچ کدام دلیلی بر برتری یک زبان به زبان دیگر نیست.
فقط و فقط به خاطر اینکه از ذهن یک انسان متکلم به اون زبان آمده، برای ارتباط بهتر اگر با زبان خودش بخوانی، مفاهیم بیشتری گیرت میاد.

خدای شما از امثال مولانا (فارسی) و شکسپیر (انگلیسی) و کنفسیوس (چینی) که کمتر نبوده ؟
پس میتونسته هر حرفی رو به هر زبانی بزنه که تنها در زبان همون اون افراد دارای بالاترین میزان درک باشه.
پس این توجیه شما و دوستانتان برای کامل بودن زبان عربی کاملا غیرمنطقی هست.
حالا شما معتقدین زبان خدایتان بوده و عربی بهترینه، اعتقادت محترمه، اما لطفا با تحقیر سایر زبان ها و یکسری حرف های بی دلیل، سایر زبان ها و ملت رو ناقص تر فرض نکنید.:gol:

سلام دوستان عزیز

ممنون از همکاریتون
یاعلی
التماس دعا

سلام
میشه قبل از اینکه به سوالتون جواب بدم یه سوال بپرسم؟

چرا نماز صبح رو دو رکعت میخونید و نماز ظهر رو چهار رکعت؟
ممنون میشم جواب بدید. من هم بعدش جواب میدم ان شاءالله

عیدتون هم مبارک

ab 84

عضو جدید
سلام
میشه قبل از اینکه به سوالتون جواب بدم یه سوال بپرسم؟

چرا نماز صبح رو دو رکعت میخونید و نماز ظهر رو چهار رکعت؟
ممنون میشم جواب بدید. من هم بعدش جواب میدم ان شاءالله

عیدتون هم مبارک

سلام
عید شماهم مبارک.
راستش تاحالا جدی به این موضوع فکر نکردم اما اگه بهم نمیخندید خوب فکر میکنم که چون خوندن نماز صبح به خاطر بیدار شدن از خواب سخته خدا تخفیف داده ، دو رکعت میخونیم

ab 84

عضو جدید
از همه ی دوستان خوبم به خاطر صبروحوصله ای که در جواب دادن به سوالم دارن تشکر میکنم
من یه سوال دیگه هم داشتم چون احساس میکنم بحث به نوعی به سمت سوال دوم من هم کشیده شده راغب شدم اون رو هم بپرسم واینگونه بیانش میکنم :
کلا چرا دین اسلام در سرزمین جاهل نشین عربستان ظهور پیدا کرد ؟

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
با نام و یاد خدا
شما برین
تحقیق بکنید در زمان پیامبر اکرم جایگاه زبان انگلیسی چی بود

تنها چیزی که باعث میشه مردم جذب کشورهای غربی بشن
ثروت و آزادی حیوانیشونه

و همین باعث شده
فرهنگشون و همچیشونو بهترین بدونن-

من زیاد با این افراد بودم-- شمام دیدین تو دانشگاه! زیادن
مثلا تفسیرشون از آزادی بیان توهین کردنه--توجیحشونم اینه که میگن نقد کردم ترتیب اثر ندادن برای همین میاد توهین میکنه