فامیل های دور و نزدیک آقای مجری

parmehr

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هفت صبح: مجموعه کلاه قرمزی در سال ۱۳۷۲ به طور رسمی و بعد از مجموعه صندوق پست در تلویزیون پخش شد. این مجموعه در آغاز یک عروسک به عنوان شخصیت اصلی داشت که همان کلاه قرمزی بود.

کلاه قرمزی که مدتی قبل از مجموعه «کلاه قرمزی و جغجغه و فرفره» در مجموعه صندوق پست حضور کوتاهی به عنوان عروسک میهمان داشت، با تغییراتی ظاهری به عنوان شخصیت اصلی مجموعه «کلاه قرمزی و جغجغه و فرفره» در این برنامه حاضر شد.

بعد از این مجموعه، فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله ساخته شد که تنها شخصیت های عروسکی اش همین دو عروسک بودند و بعد به تدریج در مجموعه های بعدی عروسک های جدید به این گروه اضافه شدند. شخصیت های سروناز، پسرعمه زا، گیگیلی، فامیل دور، ببعی، جیگر، آقای همسایه به شخصیت های اصلی مجموعه های کلاه قرمزی در تلویزیون و فیلم های سینمایی اش تبدیل شدند.

این شخصیت ها به تدریج از سال ۸۸ با مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی که به مناسبت نوروز از شبکه دو سیما پخش می شد برای اولین بار حاضر شدند. در کنار این شخصیت ها و در طول ساخت برنامه های مختلف کلاه قرمزی، عروسک های میهمان هم به تدریج ساخته شدند مثل ژولی پولی، جغجغه و فرفره، خواهر پسرعمه زا، نی نی، بچه ننه و ... هر کدام از این عروسک ها با عادت ها و لحن حرف زدن خاص خودشان کاراکترهای دوست داشتنی و جالبی هستند.

کلاه قرمزی، عروسکی که اولین بار با فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله (سال ۷۳) به سینما آمد و سودای آمدن به تهران را در سر داشت و می خواست در تلویزیون مشغول به کار شود و با شیطنت ها و بازیگوشی هایش خیلی زود محبوبیت پیدا کرد.

کلاه قرمزی عروسک سر به هوایی است که اغلب با شیطنت هایش اشتباهاتی را مرتکب می شود و داستان هایی را رقم می زند که علاوه بر جذاب بودن تماشای بازیگوشی هایش، بهانه ای برای آموزش نکته ای به مخاطبان برنامه هم هست. این عروسک در برنامه صندوق پست که اولین حضورش در تلویزیون بود به شکل یک مورچه ظاهر شد.

پسرخاله

عروسکی که اولین بار همراه با کلاه قرمزی در مجموعه صندوق پست در واقع به عنوان کفش دوزک حضور داشت و در طول سال های ساخت برنامه کلاه قرمزی در دهه ۷۰ و بعد هم در سال ۸۱ در برنامه کلاه قرمزی ۲ همچنان در کنار کلاه قرمزی بود. در سال ۸۸ همچنین فیلم کلاه قرمزی و سرو ناز اکران شد که پرفروش ترین فیلم سال بود. پسرخاله از سال ۸۸ تا امسال در مجموعه های تلویزیونی کلاه قرمزی که به مناسبت نوروز در تلویزیون پخش شده اند حاضر شد و در طول همه این سال ها محبوبیتش را حفظ کرد.

مهمترین خصوصیت پسرخاله مرام و معرفت اوست که او را متمایز می کند و بعضی خصایل اخلاقی که در جامعه در حال کمرنگ شدن است برای پسرخاله همچنان ارزش و اهمیت خاص خود را دارد. حضور همیشگی او وقتی که اطرافیانش احتیاج به کمک دارند و بیان دیالوگ هایی که با وجود جنبه های آموزشی و اخلاقی اش اما به شیرینی و سادگی بیان می شود این شخصیت عروسکی را بسیار دوست داشتنی کرده است.
جیگر

الاغ عروسکی که اولین بار در مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی ۹۱ حضور یافت و خیلی زود محبوب شد. این شخصیت هم ویژگی های خاص خودش را داشت که او را از سایر عروسک ها متمایز می کرد. همچنین مثل بقیه عروسک ها تکیه کلام ها و عادت های خاص خودش را دارد مثل تکرار کلمه جیگر با تاکید بر بعضی از کلمات و حساسیتش نسبت به اینکه او را خر صدا کنند که اغلب موجب خنده مخاطب می شود. صداپیشه این عروسک کاظم سیاحی و عروسک – گردانش عیسی یوسفی پور است. سال گذشته خبرهایی از ممنوع التصویری جیگر به دلیل بدآموزی شنیده شد اما این خبر توسط مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما تکذیب شد.

ببعی

گوسفند عروسکی که در مجموعه های کلاه قرمزی ۹۰، ۹۱ و ۹۲ حضور داشت و صداپیشگی او برعهده محمد بحرانی و عروسک گردانی اش برعهده بنفشه صمدی بود. از ویژگی های این عروسک تسلطش به زبان انگلیسی است و به کار بردن کلمات انگلیسی در میان حرف هایش که باعث دلنشینی و جذابیت این عروسک می شود.

پسرعمه زا

عروسکی که در برنامه های کلاه قرمزی که به مناسبت عید نوروز در سال ۸۸، ۹۰، ۹۱ و ۹۲ پخش شد با صدای محمدرضا هدایتی به این گروه اضافه شد و تکیه کلام هایش خیلی زود بر سر زبان ها افتاد. پسرعمه زا بچه ای است که از روستا آمده و لهجه روستایی هم دارد اگرچه شهر یا روستای خاصی مد نظر نبوده است و در واقع محمدرضا هدایتی برای این عروسک لهجه جدیدی خلق کرده است. لحن حرف زدن پسرعمه زا به خاطر مفهوم نبودن دقیق کلمات و مشخص نبودن پایانشان خیلی زود مورد توجه قرار گرفت. تکیه کلام هایی مثل خدانگهدار ... هووو ... یا ها؟ گفتنش وقتی چیزی را متوجه نشده است که در عین حواس پرتی و گیجی ادا می کند از جمله خصوصیاتی است که می توان گفت مشخصه های اصلی پسرعمه زا را دربر می گیرد.

آقای همسایه

شخصیتی که ظاهر خیلی موقر و سنگینی دارد که شاید یک نوع هنجار شکنی در الگویی است که از ظاهر یک عروسک در ذهن مخاطب است. مردی میانسال است، چاق و قد کوتاه با لهجه شیرازی که علاقه خاصی به تعریف خاطره دارد. لحن خاصت آقای همسایه وقتی که خاطره ای را که مایه ای تلخ دارد با حالتی شوخ و شاد بیان می کند، باعث بامزگی بیشتر این شخصیت می شود. مثلا می گوید دفتر خاطرات مادرم را پیدا کردم که نوشته بود «آخه من چه گناهی کردم که همچین بچه ای نصیبم شد؟» و بعد با خنده می گوید این خاطره شیرینی بود که من در دفتر خاطرات مادرم پیدا کردم!
فامیل دور

عروسکی که بهادر مالکی صداپیشگی اش را برعهده دارد، ظاهری ساده و روستایی دارد و به کلمه «در» حساس است و در بیشتر جمله هایی که می گوید از این کلمه استفاده می کند مثلا به جای خانه تکانی از کلمه در تکانی استفاده می کند و معتقد است تمیز کردن خانه را باید با تمیز کردن درهای کوچک شروع کرد. در سه مجموعه نوروزی کلاه قرمزی در سال های ۹۱، ۹۰ و ۹۲ حضور داشت و خیلی زود در میان مخاطبان برنامه محبوب شد. در مجموعه کلاه قرمزی ۹۰ با همسرش «دوره» ازدواج کرد.

گیگیلی

در کلاه قرمزی ۹۰ حضور کمرنگی داشت و امسال نیز در قسمت آخر مجموعه کلاه قرمزی حاضر شد. این عروسک که ظاهر خسته و بی حالی دارد، به کم تحرکی و واکنش های کند و با تاخیرش معروف است. در مجموع کاراکتر ساده ای است که شاید به خاطر سادگی و بچه گانه بودن حرف هایش بیشتر مورد استقبال مخاطبان کودک برنامه قرار می گیرد.

علاوه بر این شخصیت ها که امسال در برنامه کلاه قرمزی حضور داشتند چند شخصیت جدید هم به این مجموعه اضافه شد؛ مثلا عروسک گاوی که در آغاز با نام گاو جان در مجموعه کلاه قرمزی ۹۲ حاضر شد و بعد به گابی تغییر نام داد. علی سرابی که صداپیشگی اش را برعهده داشت تکیه کلام ها و لحن خاصی را برای این عروسک خلق کرد که با توجه به سادگی این کاراکتر دلنشین بود.

دختر همسایه هم شخصیت جدیدی که به مجموعه اضافه شد دختر بچه کوچکی است که وقتی والدینش نیستند به خانه آقای مجری می آید و لحن بچه گانه و شیرینی برایش در نظر گرفته اند که برای مخاطب کودک جذاب است. نگار استخر صداپیشه این عروسک است و شیما بخشنده عروسک گردانی اش را برعهده دارد.

عروسک مرغ با صدای بهادر مالکی و عروسک گردانی مرضیه محبوب، برای اولین بار در برنامه کلاه قرمزی ۹۲ حضور داشت. با وجود اینکه حضورش در برنامه کمرنگ بود اما به دلیل همزمانی حضورش در برنامه با عید نوروز و رسم گذاشتن تخم مرغ بر سر سفره هفت سین داستان جالبی را رقم زد.

خانم بزرگ، مادر بزرگ پسرعمه زا که از شهرستان آمده است و صداپیشگی اش را حمید جبلی برعهده داشت. با آمدن خانم بزرگ هم داستان جدیدی شکل می گیرد که البته خیلی زود هم به پایان می رسد. آمدن این شخصیت به برنامه، باعث شکل گیری شخصیت دیگری به نام باغبان هم می شود که با یکدیگر ازدواج می کنند و قصه این دو عروسک هم به پایان می رسد.

یک اپیزودی ها

در مجموع عروسک های جدیدی که امسال در این برنامه حضور داشتند، هر یک با مشخصات خاص، اغلب حضور کمرنگ و کوتاهی در برنامه داشتند. در سال های گذشته پسرعمه زا یا آقای همسایه هم عروسک های فرعی بودندن که برنامه آمدند اما خیلی زود محبوبیت پیدا کردند و در کلاه قرمزی امسال حضور برجسته ای داشتند حتی می توان گفت گاهی حضورشان بیشتر از کلاه قرمزی احساس می شد.

در عین حال در سال های گذشته کاراکتری مثل گیگیلی هم جزو عروسک هایی بود که باوجود حضور کوتاهش با استقبال خوبی روبرو شد اما در برنامه امسال هم تنها در یک قسمت حاضر شد و همچنان نقش چندانی برعهده نداشت. بنابراین مشخص نیست که این شخصیت های جدید تنها برای برنامه نوروز ۹۲ در نظر گرفته شده اند یا در برنانمه های بعدی هم حضور دارند در نهایت هر کدام از آنها با توجه به ویژگی های خاصشان جایگاه خود را در میان گروه عروسک ها پیدا می کنند چون هر کدامشان کاراکتر منحصر به خود را دارند و براساس یک الگوی تکراری شکل نگرفته اند.

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
تیکه کلام پسر عمع زا شده تیکه کلام من
تیکه کلام اول : ها
تیکه کلام دوم : قاشق داری ( در این مورد قصد داریم تا با یکی از دوستان یک رپ بخونیم که فقط توش بگه قاشوق داری :D البته من نه رپرم نه خواننده ولی همینطوری قصد کردیم )

masib

عضو جدید
کاربر ممتاز
عالی بود بسیار زیاد.
گفتم یا نگفتم؟
گفتم یا نگفتممممم؟
گفتمممم یا نگفتممممم؟؟:D

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من خوشم از پسرعمه زا میاد ، چون یادآوره یه نفره برام :biggrin:

smooth criminal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببعی خعلی باحاله...
:Dمخصوصا اون قسمتی که با رامبد جوان بود ...

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار

فوق العادس این برنامه و واقعا توی این چند سال بهترین برنامه ایی بوده که یه لبخند واقعی هر چقدر هم کوچیک روی لبای بزرگ و کوچیک آورده :gol:
هرچند امسال نشد یه قسمت هم ازش ببینم

راستی این آقا اسمش همسایه نیست .. !!
یادمه پارسال میگفت : اسمم: هم " هست و فامیلیم "ساده"
که روی هم میشه آقای همساده
اشتباه میگم درست کنین:D

♫ ♫ (。◕‿◕。) ♫ ♫

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقوی همساده :
می گوید دفتر خاطرات مادرم را پیدا کردم که نوشته بود «آخه من چه گناهی کردم که همچین بچه ای نصیبم شد؟» و بعد با خنده می گوید این خاطره شیرینی بود که من در دفتر خاطرات مادرم پیدا کردم!

:w15::w15::w15:آخییییییی.....

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلاه قرمزی سال 72باکلاه قرمزی الآن شخصیتش زمین تاآسمون فرق کرده .کلاه قرمزی اون زمان بسیارپرحرف وبسیابسیارپرتحرک بود.
یادمه همش به صورت آقای مجری نزدیک میشدوپرحرفی میکردصورت بنده خداروخیس میکرد. من خودم ازعروسکای جدیدمجموعه من فامیل دوروهمساده رودست دارم.

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
وای منم عاشق همشونم:)))))))))))))))))
اول کلاه قرمزی.
بعدشم پسرخاله.
عمه زا ک ی دونست:)

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بگـــــــــــــــــــــــردم! خعلی دوز داشتنیه عروسک هاش!... نخ سوسن گیگیلی که اصن حال نداره! حیف که امسال حضورش کــــمرنگ بود :دی

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عامو فقط آقاي همسايه عامو جيگرم له له به خداااااااااااااااا