تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

mehhraan

عضو جدید
با سلام
ازونجایی كه مد شده سوالات فصل دوم رو ساختار سازی فرم ميدن
يه تست مفهومی سراغ دارم ببينم كی ميتونه پاسخ بده
اونم اينه !
كدام گزينه درست است؟

1)سيستم معكوس يك سيستم علی هميشه علی است
2)تركيب يك سيستم LTI علی و غير علی الزاماً غير علی است
3)يك سيستم LTI پيوسته در زمان پايدار است اگر و تنها اگر پاسخ پله مطلقاً انتگرال پذير باشد
4)يك سيستم LTI گسسته در زمان علی است اگر و نتها اگر پاسخ پله ی آن به ازای n<0 صفر باشد

طراح : خودم:D
حالشو ببريد

mehhraan

عضو جدید
اولاً بنده اصلاً كتاب آقای كهن رو ندارم و نه ايشون رو ميشناسم و نه اصلاً ميدونستم ايشون تو كار سيگنالم هس!
در ثانی شما جواب ميدادی بنده بهت ميگفتم چجوری و از كجا طرحش كردم تابلوه اينو من طرح كردم!...
در ثالث دقيقاً !!!! يعنی آدم انقدر احمق باشه كه همچين كاری كه شما ميگيد بكنه؟!!!!
امان از قضاوت های عجولانه ...

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

اولاً بنده اصلاً كتاب آقای كهن رو ندارم و نه ايشون رو ميشناسم و نه اصلاً ميدونستم ايشون تو كار سيگنالم هس!
در ثانی شما جواب ميدادی بنده بهت ميگفتم چجوری و از كجا طرحش كردم تابلوه اينو من طرح كردم!...
در ثالث دقيقاً !!!! يعنی آدم انقدر احمق باشه كه همچين كاری كه شما ميگيد بكنه؟!!!!
امان از قضاوت های عجولانه ...

شما كه راس ميگي، بابته قضاوت عجولانه شرمنده
وقتي شما نميدوني اين مباحث مربوط به فصل سه ميشه نه فصل دو! طرح كردن سوال يكم مشكل يه نظر ميرسه!

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

این جریان دقیقا مثل کسیه که یه چیزی کشف میکنه و خوشحال میشه بعد بهش میگن که این قبلا کشف شده چقد تو ذوقش میخوره:دی

mehhraan

عضو جدید
شما كه راس ميگي، بابته قضاوت عجولانه شرمنده
وقتي شما نميدوني اين مباحث مربوط به فصل سه ميشه نه فصل دو! طرح كردن سوال يكم مشكل يه نظر ميرسه!
عزيز من ! شما بازم دست از زود قضاوت كردن بر نميداری! بله فصل دو كاملاً مربوط به فصل 2 هستش! يعنی Linear time invariant Systems
شما يه نگاهی به سوال 2.48 كتاب اپنهايم بكن می فهمی چی ميگم!!!
اوووف بابا نيومده آدمو به سلاخه ميكشن
آقا شرمنده ما رفتيم...
در ضمن اين رفتار از يه پسر بعيده !!!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
عزيز من ! شما بازم دست از زود قضاوت كردن بر نميداری! بله فصل دو كاملاً مربوط به فصل 2 هستش! يعنی Linear time invariant Systems
شما يه نگاهی به سوال 2.48 كتاب اپنهايم بكن می فهمی چی ميگم!!!
اوووف بابا نيومده آدمو به سلاخه ميكشن
آقا شرمنده ما رفتيم...
در ضمن اين رفتار از يه پسر بعيده !!!

بله نگا کردم کاملا حق با شماست.من براساس اون فصل بندی کتابای کنکوری گفتم چون سیستمهای خطی و تغییر ناپذیر با زمان رو یه فصل جداگانه درس میدن

mehhraan

عضو جدید
این جریان دقیقا مثل کسیه که یه چیزی کشف میکنه و خوشحال میشه بعد بهش میگن که این قبلا کشف شده چقد تو ذوقش میخوره:دی
اتفاقاً اينجور هم نيست كه شما ميگيد من چيزی كشف نكردم! خواستم فقط يه تمرين جالبی رو مطرح كنم اونم اينكه تمارين كتاب اپنهايم رو باز كنيد وسعی كنيد سوالی(تستی) رو طرح كنيد كه خودتون نميتونستيد حل كنيد (اين تست يك نمونه اش برای من بود). اين ورزش يكی از بهترين روش های يادگيری برای درس سيگنال سيستم هست.
با تشكر از همگی پاسخشم خودتون پيدا كنيد
ممنون

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
333.jpg

در مورد گزینه دو انتگرال گیر یه تابع علی هستش که تبدیل لاپلاسش میشه یک تقسیم بر اس
مشتق گیر هم یک تابع غیر علی هستش با تبدیل لاپلاس اس
ترکیب سری این دو با هم میشه یک چون در حوزه لاپلاس کار میکنیم کانولوشن به ضرب تبدیل میشه و میشه یک پس در حوزه زمان میشه ضربه که علی هستش و گزینه دو غلطه.
در مورد یک هم انتگرال گیر یک تابع ال تی آی علی هستش با تبدیل لاپلاس یک اسم که معکوسش میشه مشتق با تبدیل لاپلاس اس که غیر علی هستش

f.babaei

عضو جدید
سلام دوستان.
من کتاب سیگنال مومن زاده چاپ اول پاییز89 هردوجلد رو دارم بنظرتون نیازی هست چاپ جدید بخرم یا همون رو بخونم؟

mehhraan

عضو جدید
میشه راه حلتونو بنویسید؟
راحت ترين راه حلی كه به ذهنم ميرسه استفاده از تبديل لاپلاسه يعنی تبديل لاپلاسش ميشه 1 به روی s+1 در نتيجه معكوسش ميشه s+1 كه لاپلاس معكوسش يه ضربه است با يه دوبلت كه جمع شده:D

دانشمند كوچك

عضو جدید
Capture s.JPG
من در خاصیت متقارن مشکل دارم
میدونم که تمام w باید منفی کرد و بعد از کل مزدوج گرفت اما وقتی دوباره از کل مزدوج میگیریم jw بیرون از پرانتز w تغییر علامت میده یا j هاشون؟

در مورد تبدیل لاپلاس و z هم همین مشکل دارم
ممنون میشم کامل برام توضیح بدید
باتشکر فراوان

دانشمند كوچك

عضو جدید
میشه راه حلتونو بنویسید؟

راحت ترين راه حلی كه به ذهنم ميرسه استفاده از تبديل لاپلاسه يعنی تبديل لاپلاسش ميشه 1 به روی s+1 در نتيجه معكوسش ميشه s+1 كه لاپلاس معكوسش يه ضربه است با يه دوبلت كه جمع شده:D

Captures1.JPG
جواب به این صورت است
ممنون از جواب هردو نفر

پیوست ها

• Captures1.JPG
    Captures1.JPG
    12.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

دانشمند كوچك

عضو جدید
سلام دوستان.
من کتاب سیگنال مومن زاده چاپ اول پاییز89 هردوجلد رو دارم بنظرتون نیازی هست چاپ جدید بخرم یا همون رو بخونم؟

منم کتابم پاییز هست و خوندمو از پس سوالات بر میام اما خود استاد گفتن جلد دوم فقط تغییر کرده اونم در حل مسائل
بازم تصمیم باخودتون هست
موفق باشید

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 166163
من در خاصیت متقارن مشکل دارم
میدونم که تمام w باید منفی کرد و بعد از کل مزدوج گرفت اما وقتی دوباره از کل مزدوج میگیریم jw بیرون از پرانتز w تغییر علامت میده یا j هاشون؟

در مورد تبدیل لاپلاس و z هم همین مشکل دارم
ممنون میشم کامل برام توضیح بدید
باتشکر فراوان

Capture.JPG

EECi

مدیر بازنشسته
سلام بنظرتون تابع ضربه ، تابع توان است ؟ انرژی است ؟ یا نه توان نه انرژی ؟ :surprised:
نگفتید سیگنال گسسته یا پیوسته ؟
اگر گسسته در نظر بگیرید ، سیگنال انرژی هست
اگر پیوسته در نظر بگیرید ، مطمئنا انرژی نیست

در مورد توان بودن یا نبودنش میشه اینطور استدلال کرد( من اینطور استدلال می کنم و در کتابی یا جایی ندیدم در این مورد بحث کنه )

تابع ضربه یکی از مقادیر خاص توزیع نرمال هست
این تعریف توزیع نرمال هست:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=166311&stc=1
حالا فرض کنید "میو " رو مساوی صفر بگیریم ، چون تابع ضربه در لحظه صفر به مقدار ویژه میرسه

پس می تونیم تابع ضربه رو اینطوری معرفی کنیم :
dirac.png
همانطور که در نمودار بالا هم میبنید هر چقدر سیگما کمتر می شه مقدار توزیع در زمان صفر بیشتر میشه ، اینطور :

در نهایت اگر قرار باشه من نتیجه بگیرم میگم ، سیگنال پیوسته ضربه ، نه توان هست و نه انرژی ! چون هر چی باشه تابع ضربه یه مقدار ویژه خیلی بزرگ هست که کوچکتر از بینهایت هست . پس در تعریف توان میشه یه عدد تقسیم بر بی نهایت که میشه صفر

نظر دوستان چیه ؟

پیوست ها

• d6dba07916b9397a07f3399d037a126c.png
    d6dba07916b9397a07f3399d037a126c.png
    1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

1trust

عضو جدید
سلام من یک سوال خیلی پایه ای دارم (در حد پایه مدرسه):redface:
می خواستم بدونم کوچکترین مضرب مشترک رو چطوری بدست میاریم؟
تو تعیین فرکانس پایه سیگنال ها گفته دوره تناوب سیگنال کل از کوچکترین مضرب مشترک T1و T2بدست میآید.بعدT1برابر دوپی بخش بر امگاصفر وT2 برابر پی بخش بر امگا صفر.
(صفحه 343 کتاب مومن زاده)

3tare_87

عضو جدید
سلام من یک سوال خیلی پایه ای دارم (در حد پایه مدرسه):redface:
می خواستم بدونم کوچکترین مضرب مشترک رو چطوری بدست میاریم؟
تو تعیین فرکانس پایه سیگنال ها گفته دوره تناوب سیگنال کل از کوچکترین مضرب مشترک T1و T2بدست میآید.بعدT1برابر دوپی بخش بر امگاصفر وT2 برابر پی بخش بر امگا صفر.
(صفحه 343 کتاب مومن زاده)
برای محاسبه ک م م = اول اعداد رو تجزیه میکنی...
ک م م = عوامل مشترک با توان ببشتر ضرب در عوامل غیر مشترک
مثلا ک م م 4و6
4=2^2 & 6= 2*3 ک م م = 12=3* (2^2)

sorour85

عضو جدید
نگفتید سیگنال گسسته یا پیوسته ؟
اگر گسسته در نظر بگیرید ، سیگنال انرژی هست
اگر پیوسته در نظر بگیرید ، مطمئنا انرژی نیست

در مورد توان بودن یا نبودنش میشه اینطور استدلال کرد( من اینطور استدلال می کنم و در کتابی یا جایی ندیدم در این مورد بحث کنه )

تابع ضربه یکی از مقادیر خاص توزیع نرمال هست
این تعریف توزیع نرمال هست:
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=166311&stc=1
حالا فرض کنید "میو " رو مساوی صفر بگیریم ، چون تابع ضربه در لحظه صفر به مقدار ویژه میرسه

پس می تونیم تابع ضربه رو اینطوری معرفی کنیم :
مشاهده پیوست 166313
همانطور که در نمودار بالا هم میبنید هر چقدر سیگما کمتر می شه مقدار توزیع در زمان صفر بیشتر میشه ، اینطور :

در نهایت اگر قرار باشه من نتیجه بگیرم میگم ، سیگنال پیوسته ضربه ، نه توان هست و نه انرژی ! چون هر چی باشه تابع ضربه یه مقدار ویژه خیلی بزرگ هست که کوچکتر از بینهایت هست . پس در تعریف توان میشه یه عدد تقسیم بر بی نهایت که میشه صفر

نظر دوستان چیه ؟
سلام خیلی بابت پاسخ زحمت کشیدید
تو کتاب استاد مومن زاده به عنوان یه نکته کوچیک گفته که اگه تو سیگنالی تابع ضربه ظاهر شد انرِژی و توانش بی نهایت میشه پس نه سیگنال انرژی و نه توان

neda mashreghi60

اخراجی موقت
سلام خیلی بابت پاسخ زحمت کشیدید
تو کتاب استاد مومن زاده به عنوان یه نکته کوچیک گفته که اگه تو سیگنالی تابع ضربه ظاهر شد انرِژی و توانش بی نهایت میشه پس نه سیگنال انرژی و نه توان

دوستم ممنون از توضیحاتت :smile:

بالا