::: برنامه مطالعاتی گروهی و رفع اشکال درس سیگنالها و سیستم ها :::

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

این تاپیک در راستای مطالعه گروهی و مشارکت در رفع اشکالات بوجود آمده در درس سیگنالها و سیستم ها هستش و امیدوارم افرادی که با برنامه این درس رو جلو میبرن تا آخر هم پایبند به برنامه باشن و با نظم ایشالا به نتیجه دلخواهی که میخوایم برسیم.
همونطور که میدونید درس سیگنالها و سیستم ها دارای ضریب 4 برای گرایش های الکترونیک مخابرات و کنترل می باشدو درسی هستش که برای رسیدن به تسلط کافی بدلیل داشتن فرمولهای زیاد نیازمند حل تمرین های زیاد می باشد که ایشالا در این تاپیک سعی میکنیم تمرین ها و تستهای زیادی از کتب مختلف موجود در بازار ارائه کنیم تا با حل سوالات گوناگون به تسلط کافی برسیم.

در آخر چند تا نکته میمونه

1. در تاپیک از بحث در مورد منابع خودداری کنید.
2. در پیشبرد برنامه سرفصل درس مهمه منبعی که شما از روی اون سرفصل رو میخونید به خود شما بستگی داره .
3. در هنگام حل تست های آخر فصل حتما از روش زوج یا فرد استفاده کنید( با توجه به رقم یکان روز تولد خود تستهای زوج یا فرد رو حل کنید )
** مزیت این روش اینه که اگه فردی از تستهای زوجی که حل کرده اشکالی داشته باشه و مطرح میکنه کسیکه تستهای فرد رو حل کرده اون تست واسش تازگی داره
4. در هنگام پرسیدن اشکال حتما عکس روی سوال رو قرار بدید و از آدرس دهی کتاب بپرهیزید
5. در هنگام خوندن هر فصل اگه به سوال قشنگی که نکته خاصی داشت یا احساس کردی تست خیلی خوبی هستش به بنده به صورت پیام اطلاع بدید تا ازین تستهای خوب و پر اهمیت بعدا آزمونی در تاپیک برگزار کنیم
6. همونطور که در مورد 5 گفتم برای مرور فصول گذشته که در هفته های قبل خوانده شدن آزمون هایی که روز آن 5شنبه یا جمعه با توجه به دسترسی افراد گذاشته میشه تا هم جنبه خودآزمایی و هم جنبه مروری داشته باشه
7. دوستان اگه سوالی اشکالی مربوط به درس تاپیک داشتید اگه توی سرفصلهامون بود بپرسید اگه هنوز توی برنامه به اون سرفصل نرسیده بودیم برای حفظ نظم تاپیک لطفا سوالات خودتونو توی تاپیک های رفع اشکال قدیم مطرح کنید حتما جواب داده میشه
8. حتما در بازه های زمانی متفاوت در صورت لزوم زمانهایی رو هم برای جبران عقب افتادگیهای افراد گروه در نظر گرفته خواهد شد.

** این آزمونها معمولا یه هفته بعد از خوندن اون فصل قرار داده میشه و سوالات این آزمون از سوالات کتب مختلفی که شما پراهمیت دونستید و برای بنده ارسال کردید خواهد بود

*** اگر مورد خاصی به ذهنتون میرسه میتونید توی پیام خصوصی به بنده اطلاع بدید که اضافه کنم

با تشکر :gol::gol:

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
برنامه فصل تابستان برای درس سیگنال به شرح زیر هستش :

1. از تاریخ 31 خرداد تا 6 تیر ( مدت یک هفته ) : فصل سیگنال و سیستم

2. از تاریخ 7 تیر تا 13 تیر ( مدت یک هفته ) : فصل LTI

3. از تاریخ 14 تیر تا 17 تیر ( مدت 4 روز ) : جبران عقب افتادگی ها

4. از تاریخ 18 تیر تا 24 تیر ( مدت یک هفته ) : فصل سری فوریه پیوسته

5. از تاریخ 25 تیر تا 31 تیر ( مدت یک هفته ) : فصل سری فوریه گسسته

6. از تاریخ 1 مرداد تا 3 مرداد ( مدت 3 روز ) : جبران عقب افتادگی ها

7.از تاریخ 4 مرداد تا 13 مرداد ( مدت یک هفته و نیم ) : فصل تبدیل فوریه پیوسته

8. از تاریخ 14 مرداد تا 20 مرداد (مدت یک هفته ) : فصل تبدیل فوریه گسسته

9. از تاریخ 21 مرداد تا 24 مرداد ( مدت 4 روز ) : جبران عقب افتادگی ها

10. از تاریخ 25 مرداد تا 4 شهریور ( مدت یک هفته و نیم ) : تبدیل لاپلاس

11. از تاریخ 5 شهریور تا 14 شهریور ( مدت یک هفته و نیم ) : تبدیل Z

12. از تاریخ 15 شهریور تا 18 شهریور ( مدت 4 روز ) : نمونه برداری

13. از تاریخ 19 شهریور تا 21 شهریور ( مدت 3 روز ) : جبران عقب افتادگی ها

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام به همه.

یه سوال خوب مربوط به فصل اول دیدم گفتم بد نیس شما هم این سوالو ببینید خیلی خوب میشه بچه ها شرکت کنن و صحبت کنیم در مورد این سوال

135.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام به همه.

یه سوال خوب مربوط به فصل اول دیدم گفتم بد نیس شما هم این سوالو ببینید خیلی خوب میشه بچه ها شرکت کنن و صحبت کنیم در مورد این سوال

مشاهده پیوست 213421

سلام مسعود جان.کم پیدا شدی.ممنون بابت سوال خوبت.

راستش من باید برم فرصت نیست دست به قلم بشم.ممنون میشم بعدا خودت حل کاملشو بزاری.

فقط بگم این سیگنال چون متناوب هستش پس انرژیش بی نهایته

بعدش چون دورهی تنوابش یک هست روی یه دوره ی تناوب باید سیگما رو حساب کنیم و بعدش هم از فرمول توان برای سیگنال متنواب..توانشو بدست بیاریم..

امیدوارم درست گفته باشم

mojtaba93

عضو جدید
سیگنال واسه خوندن چه کتابی رو پیشنهاد می کنی ؟؟؟ مومن زاده خوبه ؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام مسعود جان.کم پیدا شدی.ممنون بابت سوال خوبت.

راستش من باید برم فرصت نیست دست به قلم بشم.ممنون میشم بعدا خودت حل کاملشو بزاری.

فقط بگم این سیگنال چون متناوب هستش پس انرژیش بی نهایته

بعدش چون دورهی تنوابش یک هست روی یه دوره ی تناوب باید سیگما رو حساب کنیم و بعدش هم از فرمول توان برای سیگنال متنواب..توانشو بدست بیاریم..

امیدوارم درست گفته باشم

بله کاملا درسته ولی من میخواستم سیگنال در یک دوره تناوب رو حساب کنیم با نوشتن راه حل نه اینکه روش حل گفته بشه

Paydar91

کاربر ممتاز
بله کاملا درسته ولی من میخواستم سیگنال در یک دوره تناوب رو حساب کنیم با نوشتن راه حل نه اینکه روش حل گفته بشه

باشه من حل کاملشو مینویسم دیگه اگه اشتباه بود شما درستشو لطف کن.ممنون.

چون روی یه دوره ی تناوب که این جا یک هست باید حساب کنیم پس تی بین صفر و یک قرار می دیم و اون ارگومان تابع پله که به ازای مقادیر مثبت مقدار داره میشه k<t که چون تی بین صفر ویک هست و پس فکر کنم میشه k<0 حالا سیگما رو از منفی بی نهایت تا صفر با فرمول تصاعد هندسی حساب می کنیم که میشه کسری که صورتش منفی ای به توان منفی تی ضرب در ای هستش و مخرجش یک منهای ای هستش حالا همینو به توان دوش رو روی یک دوره ی انتگرال صفر تا یک حساب میکنیم و تقسیم بر یک می کنیم...که فکر کنم میشه یک دوم ای تقسیم بر یک منهای ای ضربی در پرانتز ای منهای یک !! دیگه درست و غلطشو نمی دونم !!

ولی یه سوال اون جایی که ما دوره ی تناوب رو روی صفر و یک گرفتیم اگه فرض می کردیم مثلا از منفی دو تا منفی یک اون وقت که سیگما با تصاعد هندسی حساب می کردیم به یه جواب دیگه می رسیدیدم !!! الان این برام یه سوال شد ؟؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
باشه من حل کاملشو مینویسم دیگه اگه اشتباه بود شما درستشو لطف کن.ممنون.

چون روی یه دوره ی تناوب که این جا یک هست باید حساب کنیم پس تی بین صفر و یک قرار می دیم و اون ارگومان تابع پله که به ازای مقادیر مثبت مقدار داره میشه k<t که چون تی بین صفر ویک هست و پس فکر کنم میشه k<0 حالا سیگما رو از منفی بی نهایت تا صفر با فرمول تصاعد هندسی حساب می کنیم که میشه کسری که صورتش منفی ای به توان منفی تی ضرب در ای هستش و مخرجش یک منهای ای هستش حالا همینو به توان دوش رو روی یک دوره ی انتگرال صفر تا یک حساب میکنیم و تقسیم بر یک می کنیم...که فکر کنم میشه یک دوم ای تقسیم بر یک منهای ای ضربی در پرانتز ای منهای یک !! دیگه درست و غلطشو نمی دونم !!

ولی یه سوال اون جایی که ما دوره ی تناوب رو روی صفر و یک گرفتیم اگه فرض می کردیم مثلا از منفی دو تا منفی یک اون وقت که سیگما با تصاعد هندسی حساب می کردیم به یه جواب دیگه می رسیدیدم !!! الان این برام یه سوال شد ؟؟

احسنت فقط اونجا تصاعد هندسی میشه ای بتوان منفی تی تقسیم بر یک منهای ای بتوان منفی یک!
دقیقا میخواستم همین سوالو بپرسم که حالا اگه بخوایم توی بازه یک تا دو حساب کنیم جواب چطور میشه! با حالت قبل چه تفاوتایی داره. بهتره یه روز بذاریم که دوستان هم یکم فکر کنن فردا شب میایم ادامه میدیم بحثو

llvll.asoud

کاربر ممتاز
Capture.JPG

فرض کنیم سیگنال بالا متناوب باشه با دوره یک. حالا تابع سیگنال در بازه 0 تا 1 رو بنویسیم با زمانیکه توی بازه 1 تا 2 رو بنویسیم که یکی نمیشه!
هزاران بار این سوالارو حل میکنیم و خیلی راحت از کنارشون رد میشیم ولی یهو میبینید توی کنکور این سوال میاد و وقتی میبینید توابع یکی نمیشه آدم به شک میفته کلی روحیشو از دست میده :دی

Paydar91

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 213986

فرض کنیم سیگنال بالا متناوب باشه با دوره یک. حالا تابع سیگنال در بازه 0 تا 1 رو بنویسیم با زمانیکه توی بازه 1 تا 2 رو بنویسیم که یکی نمیشه!
هزاران بار این سوالارو حل میکنیم و خیلی راحت از کنارشون رد میشیم ولی یهو میبینید توی کنکور این سوال میاد و وقتی میبینید توابع یکی نمیشه آدم به شک میفته کلی روحیشو از دست میده :دی

بله مسعود جان..دیگه قراره این جا باشیم این نکاتو بهم دیگه گوش زد کنیم..ازت یه دنیا ممنونم..

حالا نظر شما چیه؟؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بله مسعود جان..دیگه قراره این جا باشیم این نکاتو بهم دیگه گوش زد کنیم..ازت یه دنیا ممنونم..

حالا نظر شما چیه؟؟

توی همین سوال آخری که گذاشتم اگه تابع رو توی بازه صفر تا یک بنویسیم میشه

y=t

حالا اگه بخوایم واسه دوره یک تا دو بنویسیم خب میشه

y=t-1

رابطه ها باهم فرق دارن ولی تابع متناوب هستش. دلیلش بازه ها هستن.مثلا اگه توی تابع اول نقطه تی مساوی صفر رو درنظر بگیریم تابع اول میشه صفر حالا چون دوره تناوب یک هستش پس باید مقدارش با زمان تی مساوی یک برابر باشه که اگه تی مساوی یک رو در بازه دوم قرار بدیدم میشه 0 که برابرن.
واسه نقاط نیم و یک و نیم هم حساب کنیم همین میشه.مهم این نیستش که رابطه برابر باشه مهم اینه که مقدار تابع برابر باشه که میشه.
توی اون سوالم اگه رابطه رو برای تی بین 1 تا دو بنویسیم که رابطه ای دیگه ای بدست میاد و توانشو حساب کنیم همون جوابی میاد که از اولی حساب کردیم فقط کران انتگرال باید 1 تا 2 باشه.

در مورد اینکه گفتی داخل آرگومان باید بزرگتر از صفر باشه پس کا میشه کوچکتر از صفر میشه اونو توضیح بدی؟ حالا اگه بخوایم واسه بازه تی بین 1 تا 2 بنویسیم کران سیگما از چند تا چند میشه؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام به همه.امروزم با یه سوال دیگه اومدم.

البته من هنوز درگیر دانشگاه هستم وقت نرکدم شروع کنم وگرنه خب اونموقع سوالهای بیشتری مطرح میکردم براتون.فعلا اینو از سال پیش یادم بود که خودم این سوالو غلط حل کردم برای اولین بار.و فکر میکنم سوال خوبی باشه. لطفا راه حلاتونو بذارید تا بعدش من سوالهای بیشتری ازین سوال بپرسم که بیشتر روی این سوال بحث بشه.گفتگوی خودمانی خوبه ها ولی واستون هیچ سودی نداره. این تاپیک های رفع اشکال خیلی بدردمون میخوره سعی کنید بیشتر تو این قسمتها فعال باشید تا اینکه بحثهای بیهوده ای مثل اینکه کدوم کتاب خوبه کدوم بده رو انجام بدید!

به امید شرکت دوستان

Capture.JPG

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام به همه.امروزم با یه سوال دیگه اومدم.

البته من هنوز درگیر دانشگاه هستم وقت نرکدم شروع کنم وگرنه خب اونموقع سوالهای بیشتری مطرح میکردم براتون.فعلا اینو از سال پیش یادم بود که خودم این سوالو غلط حل کردم برای اولین بار.و فکر میکنم سوال خوبی باشه. لطفا راه حلاتونو بذارید تا بعدش من سوالهای بیشتری ازین سوال بپرسم که بیشتر روی این سوال بحث بشه.گفتگوی خودمانی خوبه ها ولی واستون هیچ سودی نداره. این تاپیک های رفع اشکال خیلی بدردمون میخوره سعی کنید بیشتر تو این قسمتها فعال باشید تا اینکه بحثهای بیهوده ای مثل اینکه کدوم کتاب خوبه کدوم بده رو انجام بدید!

به امید شرکت دوستان

مشاهده پیوست 214582

مسعود جان کاملا حرفتو قبول دارم.انشالله تاپیکا رفته رفته اوج بگیره.

راستش من هیچی به ذهنم نیومد !!! یکم راهنمایی کن..مربوط به همین فصل اول سیگنال هستش ؟؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مسعود جان کاملا حرفتو قبول دارم.انشالله تاپیکا رفته رفته اوج بگیره.

راستش من هیچی به ذهنم نیومد !!! یکم راهنمایی کن..مربوط به همین فصل اول سیگنال هستش ؟؟

نه راستش سوال مربوط میشه به فصل سه که همون سیستمهای LTI هستش. روی سوال هم ذکر شده!این سوال حالا یه چیزایی داره که بعدا میپرسم فعلا حل دوستانو میخوام ببینم این سوالو که دیدن چطور حل میکنن

Armin-Z

کاربر ممتاز
نه راستش سوال مربوط میشه به فصل سه که همون سیستمهای LTI هستش. روی سوال هم ذکر شده!این سوال حالا یه چیزایی داره که بعدا میپرسم فعلا حل دوستانو میخوام ببینم این سوالو که دیدن چطور حل میکنن

میگم مسعود جان ما از دور خارج شده ها هم اجازه داریم تو این بحث ها شرکت کنیم؟! :D:redface:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
میگم مسعود جان ما از دور خارج شده ها هم اجازه داریم تو این بحث ها شرکت کنیم؟! :D:redface:

آرمین جان هدف از مطرح کردن این سوالا اینه که یکم بیشتر روی مسائلی که شاید خیلی مواقع راحت از کنارشون میگذریم زوم کنیم.شاید همین اشتباهی که من توی حل این سوال برای اولین بار کردم و سوالی که توی ذهنم ایجاد شده واسه خیلی از دوستان هم بعدها وقتی توی آزمونها این سوالارو دیدن بوجود بیاد. دوستان که متنو ول کردن چسبیدن به حاشیه ( گفتگوی خودمانی ) حداقل شما ریش سفیدا :D شرکت کنید تو بحثا که یکم دلمون خوش بشه همم یه چیزی یاد بگیریم شاید بقیه بلد باشن حداقل منیکه اینجا وقت میذارم یه چیزی از شما و پایدار یاد بگیرم
بله مشکلی نیستش هدف آموزشه:redface:

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر ممتاز
اگه اشتباه نکنم گزینه 4 میشه البته من با راه حل اصلی حلش نکردم... از مشتق سیگنالها استفاده کردم

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اگه اشتباه نکنم گزینه 4 میشه البته من با راه حل اصلی حلش نکردم... از مشتق سیگنالها استفاده کردم

خب آرمین جان بذار یکی دو روز صبر کنیم ببینیم بقیه دوستان چه جوابی میارن بعد میگم جوابو.راستی حلتم بذار

این سوال پایینی هم در ادامه همون سوال قبلیه

Capture.JPG

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوستان دیگه نظری راه حل دیگه ای دارن بذارن. هدف این نیستش که بدونیم جواب کدومه و یا یه روشو یاد بگیریم. میخوایم تمام روشهای موجود برای حل یه سوال رو بررسی کنیم اینطوری میشه که میتونیم روشهای متفاوت رو توی حل یه سوال استفاده کنیم و سرعت حل تستها بالا میره.
آرمین جان شاید اشتباه باشه ها حلت :redface:

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان دیگه نظری راه حل دیگه ای دارن بذارن. هدف این نیستش که بدونیم جواب کدومه و یا یه روشو یاد بگیریم. میخوایم تمام روشهای موجود برای حل یه سوال رو بررسی کنیم اینطوری میشه که میتونیم روشهای متفاوت رو توی حل یه سوال استفاده کنیم و سرعت حل تستها بالا میره.
آرمین جان شاید اشتباه باشه ها حلت :redface:

اصلا بعید نیست، چون به شدت همه چی یادم رفته! حافظه نیست که الکل فراره!:surprised:
چرا به نظرت اشتباهه؟

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
Re: ::: برنامه مطالعاتی گروهی و رفع اشکال درس سیگنالها و سیستم ها :::

سلام خدمت دوستان و بخصوص مسعود خان عزیز ک زحمت ایجاد این تاپیک هارو کشیدن.. خواستم بگم داداش صبر داشته باش هنوز اول راه شاید دوستان تازه شروع کردن .. خود من تازه 30صفحه بیشتر نیست ک سیگنالو خوندم مطمعن باش هر چ جلوتر بریم ب اشکالاتی برمیخوریم ک مطمئنا تو همین تاپیک طرح خواهد شد برای کمک و راهنمایی گرفتن.. بازم ممنون از زحماتی ک میکشی کم کم رونق میگیره نگران نباش. :):)

llvll.asoud

کاربر ممتاز
والا در مورد این سوال بالا میخواستم ادامه بدم ولی خب الان نمیدونم چیکار کنیم.صبر کنیم که بقیه دوستان هم برسن؟
راستش هدفم از مطرح کردن اون سوال فقط جواب دادن و نوشتن راه حل نبود بلکه سوالاتی میخواستم بپرسم

Paydar91

کاربر ممتاز
والا در مورد این سوال بالا میخواستم ادامه بدم ولی خب الان نمیدونم چیکار کنیم.صبر کنیم که بقیه دوستان هم برسن؟
راستش هدفم از مطرح کردن اون سوال فقط جواب دادن و نوشتن راه حل نبود بلکه سوالاتی میخواستم بپرسم

به نظر منم مسعود جان بزار برای بعد ها...کلا سیستم خوندن ما هم میدونی فرق داره...
ممنون.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

نه نه دامه بدیم بدیم :w11:

بچه هاهم هر وقت رسیدن ادامه میدن!!!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
بهتره ادامه بدیم مثل اون یکی تاپیکها بلاخره اون یکی تاپیکها فعال هستن بهتره این تاپیک هم فعال باشه

من روش خودمو برای همون سوالی که مطرح کردم رو نوشتم ممنون میشم اگه ایرادی یا مشکلی داشت بگید و بحث کنیم

Capture.JPG

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
آرمین جان این نیم شیفت به راست واسه چی بود؟

خیلی لازم نبود ولی واسه اینکه دقیقا یه ضربه تو مبدا داشته باشم

سلام ، آقا آرمین میشه روش حلت رو توضیح بدی ، و اینکه چرا باید دقیقا یه ضربه توی مدار داشته باشیم؟!!منم متوجه ی شیفتی که دادی نشدم!

متشکر

آخرین ویرایش:
بالا