سوالات و درخواست های مربوط به گرایش شیمی آلی

pariiya67

عضو جدید
سلام.با تشکر از مطالب مفیدتون.
یه مقاله در مورد photosensitive compounds میخواستم.کسی میتونه کمکم کنه؟

یه سری فلش و عکس هم برای درست کردن پاورپینت در مورد استیلن احتیاج دارم.ممنون میشم کمکم کنین.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام در مورد حلال های 402 403 406 و... که برشی از حلال AW هست کسی اطلاعاتی داره؟

402 و 3 كه مثل نفته (كروسون).... آروماتيك بالا هستند... 410 خيلي عاليه كه يك برش سبكه و يك زماني 409 هم بود كه بهتر از 10 بود ولي قطع شد الان هم نميدونم دوباره اومده يا نه
الان چه اطلاعاتي ميخواي شما؟ بفرمائيد تا بگم خدمتتون

آخرین ویرایش:

fahimkarimi

عضو جدید
سلام بچه ها
من یه ماده پایمری دارم که از یه سری پلیمر دیگه که میتونم حدس بزنم چیه تشکیل شده. میخوام این ماده رو آنالیز کنم بدونم از چه موادی و هر کدوم به چه میزان تشکیل شدن، شماها چه آنالیزاییو پیشنهاد میدین؟

shimnoo

عضو جدید
دوستان یه برنامه معرفی کنید لطفا برای دست بردن در طیف های nmrبه منظور ویرایش!
بهمراه راهنمای استفاده از اون
مرسی;)

maryam.a

عضو جدید
برقراري پيوند هيدروژني

برقراري پيوند هيدروژني

سلام

من دانشجوي مهندسي پليمر هستم.
ميخواهم بدانم بين حلال THF و MEK كدام پيوند هيدرو‍ني كمتري با پليمر من ميدهد
ژليمر من داراي گروه هاي اتري و يك گروه هيدروكسيلي آويزان به يك حلقه ي شش تاي كربن است

ممنون

آرزوكوشكي

عضو جدید
سلام بر همه عزيزان، اميدوارم روز خوبي رو شروع كرده باشين، اگه ممكنه در رابطه با توليد چسبهاي آكريليك و هات ملت، هرگونه اطلاعاتي كه دارين( انواع مواد اوليه، فرمولاسيون، پروسه توليد و راكتورهاي مورد استفاده در توليد) برام بفرستين.

m_daraie

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
مرسی;)

سلام
میتونید طیف تقریبی ماده تونو رو از برنامه chem draw ببینیدو بعد طیف خودتون رو اسکن کرده و در photoshop یا paint خیلی خوب ویرایش کنید. البته این کار بیشتر برای حذف پیکهای حلال استفاده میشه.
موفق باشید

مهسا.پارسا

عضو جدید
کمک لطفا

کمک لطفا

دوستان من میخوام 200 گرم کریستال ید یا بلور ید از یدید طرز تهیش چگونه است سایتیم پیدا نکردم واسه این موضوع .یکی که میتونه محبت کنه

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان من میخوام 200 گرم کریستال ید یا بلور ید از یدید طرز تهیش چگونه است سایتیم پیدا نکردم واسه این موضوع .یکی که میتونه محبت کنه

سلام
والا من تو يك انجمن ديگه يك همچين چيزي رو گفتم بعد مشكل ساز شد
اين جور چيزها معمولا شر ميشه كه آقا اينها ممنوعه هستشو از اين داستانها
حالا نميدونم اگر عنوان كردن اين جور مطالب و روش اين چيزي كه شما گفتيد
بلامانع است من بگم
راستش من چند وقت پيش از يك ضايعات اين يد رو تونستم به مقدار خيلي زياد
بدست بيارم و به يك دوستي ياد دادم كه بره براي خودش ثبت كنه
اما جالب بود !
نزديك بود براش دردسر ساز بشه اونم مجبور شد اينو تو يك كشور ديگه ثبت كنه
شايد هم اين مطالب من در مورد گفته شما بي معني يا خنده دار باشه
اما من اطلاعاتي در مورد قوانين اينجور چيزها ندارم و شانس من نا خواسته براي كسي
دردسر درست ميكنم
براي من مشكلي ندره اينجا نيستم اما ممكنه شما يا يكي ديگه كه اين مطالب رو بر ميداره
دچار مشكل بشه .
اما اگر من به دليل بي اطلاعي از قوانين ايران اشتباه ميكنم و اينجوري نيست اطلاع دهيد تا
خدمت شما بگم
موفق باشيد.............................

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام

دوست عزیز نمی دونم چه مقدار با شیمی آشنایی دارین ولی به صورت ساده واستون بگم

توی یه بشر به مقدار برابر پتاسیم یدید و منگنز دی اکسید را به همرا 2 برابر مقدار این مواد سدیم بیوسولفات مخلوط کنید و این مخلوط را به صورت ملایم حرارت بدین

بعد توی یه ظرفی مثل ظرف مربا یه مقدار کمی آب و بیشتر یخ بریزید ، ته این ظرف مربا مانند را بزارید روی بشر که داره آروم حرارت میبینه

کریستالهای ید ته ظرف مربا تشکیل میشن و بعد یه مدتی میشه اونا و از ته ظرف جدا کرد

:gol:

dr_sardar

عضو جدید
سلام جهت راه اندازی تولیدی مواد شوینده نیاز به فرمولاسیون مواد زی داشتم اگر لطف کنید ممنون میشم
1- مایع دستشویی
2- مایع ظرفشویی
3- شامپوکارواش
4- شامپو فرش
اگر زحمتی نیست به ایمیل ارسال کنید (dr110sardari@yahoo.com)
اگر هزینه هم داشته باشد در خدمتیم

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام جهت راه اندازی تولیدی مواد شوینده نیاز به فرمولاسیون مواد زی داشتم اگر لطف کنید ممنون میشم
1- مایع دستشویی
2- مایع ظرفشویی
3- شامپوکارواش
4- شامپو فرش
اگر زحمتی نیست به ایمیل ارسال کنید (dr110sardari@yahoo.com)
اگر هزینه هم داشته باشد در خدمتیم

ايميل لطفا;)

fatima memar

عضو جدید
بچه ها یه سمینار یا پایان نامه در مورد تاثیر پساب اروماتیکی بر پی وی سی میخوام

بچه ها یه سمینار یا پایان نامه در مورد تاثیر پساب اروماتیکی بر پی وی سی میخوام

بچه ها یه سمینار یا پایان نامه در مورد تاثیر پساب اروماتیکی بر پی وی سی میخوام حاضرم بخرم کمکم کنید زیاد وقت ندارم

mehdi 100

عضو جدید
دوستان عزیز، میشه بفرمایید ناحیه حلال کلروفرم در طیف پروتون NMR در کجا قرار میگیره؟ حافظه ام یاری نمی کند! :)

مرادی1

عضو جدید
درخواست مقاله

درخواست مقاله

سلام لطفا چند مقاله راجع به روشهای سنتز ترکیب آلی Isatinبرا من بفرستید.من به پایگاه اطلاعاتی معتبر دسترسی ندارم.متشکرم

54675

عضو جدید
مکانیسم این واکنش چیه؟

مکانیسم این واکنش چیه؟

سلام و درود
مکانیسم واکنش زیر چیه و به چه صورتی اکسیژن در این واکنش جای خودشو به
NOH
میده؟لطفاً بصورت کامل شرح بدین.
http://s2.picofile.com/file/7661206983/123.jpg

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی

54675

عضو جدید
روش شناسایی سیکلو آلکانها

روش شناسایی سیکلو آلکانها

سلام و درود
به چه روشی میشه سیکلوآلکانها را از آلکن ها و آکین ها شناسایی کرد؟:que:

saeede sabouri

عضو جدید
شناسایی گاز اکسیژن و دی اکسید کربن

شناسایی گاز اکسیژن و دی اکسید کربن

شناسایی گاز اکسیژن
چوب نیمه افروخته ای را نزدیک دهانه ی لوله ی آزما یش حاوی گاز می گیریم چوب به طور کامل افروخته میشود .
تهیه وشناسایی گاز دی اکسید کربن
وسایل ومواد موردنیاز
کربنات کلسیم-اسید هیدروکلریک-ارلن تخلیه-درپوش پلاستیکی-لگن آب –لوله ازمایش-بشر-
لوله رابط-
شرح آزمایش
مقداری کربنات کلسیم رادرارلن میریزیم وکم کم اسید هید روکلریک را به آن اضافه می کنیم و به سرعت درپوش را می گذاریم .بعد ازانجام واکنش گازی تولید می شودکه گاز حاصل را جمع آوری می کنیم وبه سرعت درپوش راروی آن قرار می دهیم.
شناسایی گاز دی اکسید کربن
ابتدا آب اهک تهیه می کنیم(اکسید کلسیم رابه آب می افزاییم واز صافی میگذرانیم)آب آهک
بدست آمده رادرون بشر قرار میدهیم وازمایش را تکرار می کنیم با این تفاوت که لوله رابط را در
بشر حاوی آب آهک قرار میدهیم با این عمل رسوب شیری رنگی بدست خوا هد آمد.
روش دوم شناسایی این است که چوب برافروخته را نزدیک لوله ی حاوی گاز قرار میدهیم که به سرعت خاموش می شود. روش اول دقیق تر است زیرا این روش در شناسایی گاز نیتروژن نیز صادق است.

linda2012

عضو جدید
چطور مخلوط نمک و شکر را از یکدیگر جدا کنیم؟

چطور مخلوط نمک و شکر را از یکدیگر جدا کنیم؟

در مورد تفکیک نمک و شکر در یک مخلوط آبی روش های مختلفی به ذهن میرسه.
شاید ساده ترین راهی که به ذهن من میرسه اینه که شکر در الکل قابل حل هست پس بهتره که ابتدا مخلوط نمک و شکر را قبل از اینکه در آب حل کنیم در الکل حل کنیم. در این شرایط تنها شکر در الکل حل میشه و با صاف کردن نمک روی کاغذ صافی باقی میمونه و میتونید با پراندن الکل شکر را نیز استخراج کنید.
اگر نمک و شکر در آب حل شده باشند میتوانیم از یک ماده ای استفاده ای کنیم که نمک NaCl را به صورت رسوب درآورد مثل استفاده از نمک های سولفات تا نمک ته نشین شود و با صاف کردن بتوانیم نمک را استخراج کنیم. سپس با جوشاندن آب و تبخیر کلیه آب ها شکر ته نشین خواهد شد.
اگر شما هم ایده جالبی دارید لطفا به اشتراک بگذارید.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در مورد تفکیک نمک و شکر در یک مخلوط آبی روش های مختلفی به ذهن میرسه.
شاید ساده ترین راهی که به ذهن من میرسه اینه که شکر در الکل قابل حل هست پس بهتره که ابتدا مخلوط نمک و شکر را قبل از اینکه در آب حل کنیم در الکل حل کنیم. در این شرایط تنها شکر در الکل حل میشه و با صاف کردن نمک روی کاغذ صافی باقی میمونه و میتونید با پراندن الکل شکر را نیز استخراج کنید.
اگر نمک و شکر در آب حل شده باشند میتوانیم از یک ماده ای استفاده ای کنیم که نمک NaCl را به صورت رسوب درآورد مثل استفاده از نمک های سولفات تا نمک ته نشین شود و با صاف کردن بتوانیم نمک را استخراج کنیم. سپس با جوشاندن آب و تبخیر کلیه آب ها شکر ته نشین خواهد شد.
اگر شما هم ایده جالبی دارید لطفا به اشتراک بگذارید.

شما كه تخصصتون پليمره زياد سخت نيست يك سرچي تو ذهنتون بكنيد يك دنيا تركيب پيدا ميكنيد كه با يكي از اينا واكنش كه نه در اصل جذب ميكنه
و اونيكي ميمونه . يك چيز شبيه به جذب تركيبات نفتي و يا خالص سازي بعضي از مواد . ديگه دردسر تقطيرو جوشوندنو اين داستانها هم نداريم
بعضي تركيبات معمولي هم ميتونيد پيدا كنيد
اما يك چيز مهم اينجا وجود داره اونم اين كه اصلا جدا سازي اينا از هم ارزش داره انرژي صرف كنيم يا خير
اگر واقعا داره (نميدونم كجا) ميتونيد از تگزاپون مثلا استفاده كنيد

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

ببخشید یه سوال
این ید را میخواین برای چی؟ بدین مریضاتووووووووووووووووون؟؟؟؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی;)

اگه حلالت DMSO بوده و در ناحیه ی 1-3 دو تا پیک میبینی و یا اگر حلالت کلروفرمه و حوالی ناحیه 2 پیک میبینی، پیشنهاد میکنم اونا را حذف نکنی چون برای چاپ مقاله دچار مشکل میشی
اکثر ژورنال ها طیف را با پیک حلال می خوان.

bage_aseman

عضو جدید
سلام
من شرح فرایند تولید استایرن مونومر از اتیل بنزن با روش هیدروژن زدایی می خواستم
تو پتروشیمی تبریز و پارس انجام میشه
خیلی ممنون :)

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من شرح فرایند تولید استایرن مونومر از اتیل بنزن با روش هیدروژن زدایی می خواستم
تو پتروشیمی تبریز و پارس انجام میشه
خیلی ممنون :)

سلام دوست گلم
خب اين رو به هر شكلي ميشه انجام داد
هيدروژن گيري از اتيل بنزن با بخار
ميتوني تو يك تا سه راكتور اين كارو بكني
اتيل بنزنت بخار ميشه و با بخار تو يك ميكسر تركيب و از بستر كاتاليست عبور ميكنه كه دماي هيدروژن گيري
بين 700 تا 850 درجه است .( ميتوني از خود بخار آب براي گرم و تبخير اتيل بنزن استفاده كني)
در ضمن اين كارو بايد تو خلا انجام بدي يعني هيدروژن گيري رو كه بايد از كمپرسور استفاده كني
اين چيز خاصي نداره ميتونه تو هر شكلي انجام بشه
من اصل داستانو خدمت شما عرض كردم كه خودتون ميتونيد بر اساس اون يك شرح فرايند بسازيد و در نظر بگيريد .

كاتاليستشم ميتوني روي اكسيد آهن مانور بدي
موفق باشيد

sara2122

عضو جدید

پیوست ها

• nmr-handout.pdf
    491.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

arash_dvb

عضو جدید
سلام.اکلیل سرنج مخلوط شده پودر رنگ قرمز اضافه کردم ولی وقتی منفجر شد دودش به جای این که قرمز باشه همون سیاه بود و فرقی نکرد.چه جوری میشه دودش رو رنگی کنم؟