تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

hosin hosini

عضو جدید
سلام
شبیه سازی واکنش در لوله حاوی کاتالیستی جامد با فلوئنت
من را راهنمایی کنید

mech.alireza

عضو جدید
مش زنی با گمبیت

مش زنی با گمبیت

سلام.می خواستم مطالبی را در مورد مش زنی با گمبیت بدونم.هم دو بعدی و هم سه بعدی.
لطفا کمک کنید.

ghazal.abed

عضو جدید
اینم یک آموزش تقریبا کامل برای مدل RSMمشاهده پیوست 131299مشاهده پیوست 131299
خیلی خیلی ممنون:smile:

دوستان من یک مشکل دیگه هم دارم
برای particle track وقتی injection یک گروه تعریف می کنم یعنی بش مختصات میدم فلوئنت پیدا نمی کنه پارتیکل هارو.
وقتی هم که روی یک صفحه تعریب می کنم اینقدر تعدادشون زیاد میشه که هیچی دیده نمیشه:cry:

آخرین ویرایش:

mr3_player

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون:smile:

دوستان من یک مشکل دیگه هم دارم
برای particle track وقتی injection یک گروه تعریف می کنم یعنی بش مختصات میدم فلوئنت پیدا نمی کنه پارتیکل هارو.
وقتی هم که روی یک صفحه تعریب می کنم اینقدر تعدادشون زیاد میشه که هیچی دیده نمیشه:cry:

به احتمال زیاد مختصات صفحه ای که برای گروپ انتخاب میکنی با هندسه مسئله جور در نمیاد، حتما خارج از هندسه میفته.
میتونی بری و تعداد ذرات پاشیده شده از هر اینجکشن رو تنظیم کنی.

mostafa70

عضو جدید
سلام
تو این صفحه 3 تا پست گذاشتن که فقط درخواست کمک هست اونم بدون ارائه جزئیات. آخه این همه زحمت کشیدید اومدین اینجا مشکلتون رو کامل شرح بدین که!!!! ما که علم غیب نداریم بدونیم مشکل شما چیه؟ الان نوشتید که من تو نصب گمبیت یا توی مدل کردن واکنش در لوله های کاتالیستی مشکل دارم. عزیز من کجاشو مشکل داری؟!؟!؟ یا مثلا یکی یه مطالبی در مورد مدل سازی با گمبیت می خواد. آخه کجای گمبیت، مدل کردن چه هندسه ای و کجای هندسه رو مشکل داری؟
بچه ها لطفا پست هاتون رو کامل بذارید. اینطوری این تاپیک الکی با یکسری سوالات نامفهوم شلوغ میشه.

alinaghdbishi

عضو جدید
سلام دوستان
من یک سوال در مورد همگرایی داشتم
چطور می تونم جواب ها رو در یک پروفایل موجدار با استفاده از حالت Second Order Upwind همگرا کنم ؟؟ با حالت First Order جوابها همگرا می شن!!!
یه مورد دیگه اینکه ریلیکسیشن فاکتورها رو هم کم میکنم اما بازم همگرا نمی شن! در مورد انرژی مثلا وقتی ضریب رو از 1 به 0.8 تغییر میدم Residual ها نوسانی می شن!
مشی که برای این پروفایل استفاده کردم Mesh Face 200
دیواره به صورت دما ثابت و جریان ارام و حالت Steady State
ممنون

آخرین ویرایش:

alinaghdbishi

عضو جدید
سلام دوستان
من یک سوال در مورد همگرایی داشتم
چطور می تونم جواب ها رو در یک پروفایل موجدار با استفاده از حالت Second Order Upwind همگرا کنم ؟؟ با حالت First Order جوابها همگرا می شن!!!
یه مورد دیگه اینکه ریلیکسیشن فاکتورها رو هم کم میکنم اما بازم همگرا نمی شن! در مورد انرژی مثلا وقتی ضریب رو از 1 به 0.8 تغییر میدم Residual ها نوسانی می شن!
مشی که برای این پروفایل استفاده کردم Mesh Face 200
دیواره به صورت دما ثابت و جریان ارام و حالت Steady State
ممنون

دوستان مشکلم رفع شد:)

ریلکسیشن فاکتور ها رو خیلی کم کردم حدود 0.1 یا 0.01 متغیر بود که مساله ام همگرا شد

گفتم این رو بنویسم شاید کسی مثل من به این مشکل برخورد بتونه حلش کنه;)

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان مشکلم رفع شد:)

ریلکسیشن فاکتور ها رو خیلی کم کردم حدود 0.1 یا 0.01 متغیر بود که مساله ام همگرا شد

گفتم این رو بنویسم شاید کسی مثل من به این مشکل برخورد بتونه حلش کنه;)

به احتمال فراوان مش ت مشکل داشته و هم چنان هم داره

elham.mech

عضو جدید
با سلام
من در حال تحلیل انتقال حرارت جابجایی ازاد اطراف یک استوانه هستم،ولی به یه مشکل برخوردم!تو محاسبه local nusselt number روی استوانه (یا heat flux) . ایا فلوئنت مختصات استوانه ای داره؟یا باید روی سطح استوانه چند نقطه تعریف کنم؟ این کارو با مختصات دکارتی انجام دادم ولی نتایجم با نتایجempericalدرست درنیومد چون فک می کنم نقاط دقیقا روی سطح واقع نیستن! لطفا راهنماییم کنین!

mohammad sabzali

عضو جدید
با سلام
من یک زانو 180 درجه در فلوئنت قرار دادم اما نمیدونم چه طوری به آن حالت چرخشی داد؟

و مشکل دیگری که دارم در تکرار محسبات خطا میدهد؟(شرح خطا:میگوید مرتبه تکرار را وارد نکردید در صورتیکه تا200 بار تکرار وارد کرده ام)
اگر دوستان راه حل را میدونند راهنمایی کنند؟
با تشکر:(

adgin

عضو جدید
سلام دوستان
خواهش میکنم یه نفر راهنماییم کنه در قسمت مربو به نرم افزار گمبیت هیچکی جوابمو نداد.
من حجمی با زاویه های غیر قائم دارم و امکان اینکه برای مش زدن اونو به حجمهای کوچکتر تقسیم کنم نیست
برای مش زدن از cooper و map
استفاده کردم اما موفق نشدم ممکنه راهنماییم کنید.ممنون

hossein21

عضو جدید
سلام
فایل مش زده شده با چه پسوندی باید ذخیره بشه که فلوینت بدون مشکل بالا بیاردش
مرسی

mehrdadm_1989

عضو جدید
سلام دوستان سوالی داشتم در مورد شبیه سازی توربین بادی .من میخوام با استفاده از نیروی باد توربین شروع به چرخش بکنه ولی توی تنظیمات حتما باید یه سرعت چرخشی رو وارد کنم وقتی من دقیقا نمیدونم توربین با چه سرعتی میچرخه که نمیتونم عددی رو وارد کنم.مثلا برای سرعت باد 10 متر بر ثانیه میخوام که فلوئنت برام حساب کنه که توربین با چه سرعتی میچرخه.

mostafa70

عضو جدید
سلام دوستان سوالی داشتم در مورد شبیه سازی توربین بادی .من میخوام با استفاده از نیروی باد توربین شروع به چرخش بکنه ولی توی تنظیمات حتما باید یه سرعت چرخشی رو وارد کنم وقتی من دقیقا نمیدونم توربین با چه سرعتی میچرخه که نمیتونم عددی رو وارد کنم.مثلا برای سرعت باد 10 متر بر ثانیه میخوام که فلوئنت برام حساب کنه که توربین با چه سرعتی میچرخه.

فکر کنم باید از dynamic mesh استفاده کنی. چون مرزت یکنواخت نیست و با چرخش پره های توربین مش ها تغییر می کنن.
یه سر به cfd-online.com بزن. اونجا زودتر به جوابت میرسی.

mostafa70

عضو جدید
با سلام
من در حال تحلیل انتقال حرارت جابجایی ازاد اطراف یک استوانه هستم،ولی به یه مشکل برخوردم!تو محاسبه local nusselt number روی استوانه (یا heat flux) . ایا فلوئنت مختصات استوانه ای داره؟یا باید روی سطح استوانه چند نقطه تعریف کنم؟ این کارو با مختصات دکارتی انجام دادم ولی نتایجم با نتایجempericalدرست درنیومد چون فک می کنم نقاط دقیقا روی سطح واقع نیستن! لطفا راهنماییم کنین!

شاید مشت به اندازه کافی ریز نیست. درضمن به ناسلتی که نرم افزار فلوئنت میده اعتماد نکن. خطای زیادی داره. پیشنهاد میکنم روی حداقل 6 نود عمود به منحنیت گرادیان دمای بی بعد رو حساب کنی و بعد بر اساس اون ناسلت محاسبه بشه.

mehrdadm_1989

عضو جدید
فکر کنم باید از dynamic mesh استفاده کنی. چون مرزت یکنواخت نیست و با چرخش پره های توربین مش ها تغییر می کنن.
یه سر به cfd-online.com بزن. اونجا زودتر به جوابت میرسی.

سلام خیلی ممنون برای استفاده از داینامیک مش نیاز به یو دی اف دارم ولی فایلشو ندارم توی اون سایت هم خیلی وقته که مشکلمو نوشتم ولی کسی جواب نداده.با این که بازدید کنندش زیاد بوده

mostafa70

عضو جدید
واسه udf تو خود help فلوئنت در قسمت ماکرو CG_MOTION یه دونه مثال آورده که با تغییر اون می تونی مسئله ت رو حل کنی.

hossein21

عضو جدید
سلام
من میخوام جریان هوای اطراف یک استوانه رو بگیرم مشکلم اینه که بایدسرعت inlet رو تابعی از زمان وارد کنم برای این کار باید چیکار کنم؟

مرسی

mesbahifar

عضو جدید
سلام.
من يه پروژه دارم كه يه مبدل فين دار تخت از هوايي كه ازش مي گذره رطوبت گيري مي كنه. اين صفحه فين دار سرماش رو از يه قطعه ترموالكتريك ميگيره. چيزي كه برام مهمه condensation روي پره ها و ميزان رطوبت جذب شده از هوا هست. ورودي هم بار سرماييه كه بصورت Q تعريف مي شه.
در مورد مش بندي هم مي خواستم بدونم چطوري بايد مش بندي رو انجام داد منظورم اينه كه براي مش بندي هواي عبوري از اين پره ها، خود قطعه رو هم بايد توي مش بندي قرار داد يا اونو از مش بندي بايد بيرون آورد.

mostafa70

عضو جدید
سلام
من میخوام جریان هوای اطراف یک استوانه رو بگیرم مشکلم اینه که بایدسرعت inlet رو تابعی از زمان وارد کنم برای این کار باید چیکار کنم؟

مرسی

باید از UDF استفاده کنی. یه سرچ تو هلپ فلوئنت بزنی مثال آماده داره که می تونی اونو تغییر بدی و کارت راه بیافته.

mostafa70

عضو جدید
سلام.
من يه پروژه دارم كه يه مبدل فين دار تخت از هوايي كه ازش مي گذره رطوبت گيري مي كنه. اين صفحه فين دار سرماش رو از يه قطعه ترموالكتريك ميگيره. چيزي كه برام مهمه condensation روي پره ها و ميزان رطوبت جذب شده از هوا هست. ورودي هم بار سرماييه كه بصورت Q تعريف مي شه.
در مورد مش بندي هم مي خواستم بدونم چطوري بايد مش بندي رو انجام داد منظورم اينه كه براي مش بندي هواي عبوري از اين پره ها، خود قطعه رو هم بايد توي مش بندي قرار داد يا اونو از مش بندي بايد بيرون آورد.

بستگی به شرایط مرزی مسئله ت داره. فین دما ثابته؟ شار ثابته؟ دمای اولیه داره یا....
اگه دما ثابت یا شار ثابت باشه نیازی به مش زدن فین نیست، فقط کافیه شرط مرز رو تعیین کنی. اگه دمای فین هم داره عوض میشه اون موقع ست که باید فین ت هم مش بخوره

hsnmapar

عضو جدید
سلام دوستان، من یه پروژه دارم که باید شکل جریان بعد از ملخ یه هواپیما رو بدست بیارم، می خواستم ببینم کسی از دوستان تا حالا کاری مثل این انجام داده یا اطلاعی در این مورد داره؟ باید یه تونل باد بسازم ولی نمی دونم شرایط مرزیش چیه؟ اگه نرم افزار دیگهی ای هم می شناسیت که مخصوص این کار باشه یا راحتتر اینو انجام میده لطفا معرفی کنید. ..ممنون میشم

mrh

عضو جدید
سلام پروژه من راجع به تاثیر انتقال حرارت بر رفتار جریان گاز کامل در مجاری با سطح مقطع ثابت است
گفتن با فلونت هم میتونی مدل کنی اما من صفر صفر هستم. چه کنم دوستان؟

mostafa70

عضو جدید
سلام پروژه من راجع به تاثیر انتقال حرارت بر رفتار جریان گاز کامل در مجاری با سطح مقطع ثابت است
گفتن با فلونت هم میتونی مدل کنی اما من صفر صفر هستم. چه کنم دوستان؟
برو سی دی آموزش فلوئنت بهکامان رو حتما بگیر. بهترین راه برای شروع فلوئنته. اتفاقا یکی از مثال هاش شبیه پروژه شماست

• Like
واکنش ها: mrh

Golden Boy

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من میخوام یک هیدروفیل رو با یک تحلیل دو فازی در عمق یک متری آب تحلیل و ضرایب لیفت و درگ اون رو بدست بیارم.
من این کارو انجام دادم اما ضریب لیفت مقداری غیر منطقی محاسبه میشه. مثلا در زاویه حمله صفر حدودا ضریب 1.7 میده!!
من چند بار مش رو تغییر دادم و هر کاری که به نظرم میرسه میکنم اما دقیقا همین مقدار بدست میاد.
کسی میتونه کمکم کنه که مشکل از کجاس؟
واقعا ممنون میشم.