حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

fered_sch

عضو جدید
سلام
مزایا و محدودیت های فرایند لاست فوم رو کسی میتونه بگه؟
ممنون
درود
تا جایی که یادم هست:
مزایا:
1- قابلیت ریخته گری قطعات پیچیده
2- سادگی قالبگیری
3- قابلیت افزایش تولید (مکانیزه کردن)
معایب:
1- در ریخته گری فولاد به روش لاست فوم، فولاد مستعد جذب کربن بیشتر میشود (در ترکیبات پر کربن)
2- تولید گاز بیشتر و در صورت مناسب نبودن تخلخل حهت خروج گاز، سبب ایجاد حفرات سطحی و همچنین حفرات گازی داخلی میشود و در نتیجه کاهش خواص مکانیکی

برای مطالعه بیشتر:
foundry technology by peter beeley
castings by john campbell
موفق باشید:gol:

امیدی

عضو جدید
سلام به دوستان متال

آقایون بی زحمت یه راهنمایی بفرمایید

فرق آلومینیوم AL6082 با AL7075 توی چیه که اینقدر مشخصات فیزیکیشون فرق میکنه؟اصلا ان عددا چین؟ بطور مثال ضریب هدایت اولی170 ولی دومی 157 و فرقای دیگه مثه تنش تسلیم ، ضریب الاستیسیته...
توی کشور ما که الحمدلله فروشندگان بوق بوقن! چیزی سرشون نمیشه

حالا مشکل من اینه که SET UP پایان نامه ام با آلومینیوم خالصه! کدومشون خالصه ؟ از کجا بفهمم AL من خالصه یا نه؟ با تشکر

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام به دوستان متال

آقایون بی زحمت یه راهنمایی بفرمایید

فرق آلومینیوم AL6082 با AL7075 توی چیه که اینقدر مشخصات فیزیکیشون فرق میکنه؟اصلا ان عددا چین؟ بطور مثال ضریب هدایت اولی170 ولی دومی 157 و فرقای دیگه مثه تنش تسلیم ، ضریب الاستیسیته...
توی کشور ما که الحمدلله فروشندگان بوق بوقن! چیزی سرشون نمیشه

حالا مشکل من اینه که SET UP پایان نامه ام با آلومینیوم خالصه! کدومشون خالصه ؟ از کجا بفهمم AL من خالصه یا نه؟ با تشکر

عدد اول گروه آلومینیوم رو نشون میده فرق 6092 و 7075 تو عنصر آلیاژیشونه که تو اولی MG,Si و تو دومی Zn .
اگه آلومینیوم خالص میخوای باید بری گروه هزار بگیری مثلا 1100که راحت پیدا میشه
برای تشخیص خالص بودن هم باید بدی برات کوانتومتری کنن

امیدی

عضو جدید
عدد اول گروه آلومینیوم رو نشون میده فرق 6092 و 7075 تو عنصر آلیاژیشونه که تو اولی MG,Si و تو دومی Zn .
اگه آلومینیوم خالص میخوای باید بری گروه هزار بگیری مثلا 1100که راحت پیدا میشه
برای تشخیص خالص بودن هم باید بدی برات کوانتومتری کنن

آقا مرسی از راهنماییت
کجا باید بدم کوانتومتری کنن؟

avocado

کاربر فعال
سلام

یه سوال !
کسی می دونه که دستگاه رشد بلور به روش هیدروترمال ( autoclave ) دستگاه پخت با فشار را کدوم دانشگاه یا کجا داره ؟ اصلا هست ؟

ممنـــون
سلام دوست عزیز
این دستگاه چیز خاصی نیست جز یه لوله معمولا استیل یا پلی اتیلن که داخلش سوراخه و ماده شما (معمولا در محیط الکل یا آب) درونش ریخته میشه و درش به خوبی بسته و سیل میشه و داخل یک کوره یا آون قرار داده میشه و به دمای مورد نظر پروسه هیدروترمال میرسه
مکانیزم عملکردش هم درست مشابه زودپز هست
معمولا محفظه هیدروترمال (همون لوله مورد نظر) رو باید بدید براتون بسازن ارزون هم میشه.

avocado

کاربر فعال
سلام

بله با افزایش میزان کار سرد ، دمای تبلور مجدد کاهش پیدا میکنه ، هر چه دمای کارسرد کمتر باشه دمای تبلور مجدد مورد نیاز هم کمتر میشه

. قابل توجه که با درشت دانه شدن فلز ، دمای تبلور مجدد افزایش پیدا میکنه

هر دو روش درسته ، ولی روش اول کارساز تر هست ( ارزان تر و موثر تر 9

روش دوم رو معمولاً برای کاهش اندک سختی و چقرمه تر شدن استفاده میکنن . اما اگه دنبال این هستید که فلز دانه درشت داشته باشید باید از روش اول که آنیل تعادلی هست استفاده کنین .

اگه اشتباه نکنم دمای تبلور مجدد یه مینیمم داره (حدود 0.6 دمای ذوب) که از اون کمتر دیگه نمیشه ولی این حرف برای دماهای بالاتر درسته
بردن بالاتر از دمای سالیدوس رو اصلا توصیه نمیکنم چون قطعه شکل اولش رو از دست میده؛ انقباض در حین انجماد دارین و باید تغذیه بذارین و ...
در کل هدف از درشت دانه کردن هم اگه مشخص باشه بهتر میشه نظر داد

Morteza_mortezai

عضو جدید
اگه اشتباه نکنم دمای تبلور مجدد یه مینیمم داره (حدود 0.6 دمای ذوب) که از اون کمتر دیگه نمیشه ولی این حرف برای دماهای بالاتر درسته
بردن بالاتر از دمای سالیدوس رو اصلا توصیه نمیکنم چون قطعه شکل اولش رو از دست میده؛ انقباض در حین انجماد دارین و باید تغذیه بذارین و ...
در کل هدف از درشت دانه کردن هم اگه مشخص باشه بهتر میشه نظر داد

کاربردم ریخته گری نیست چندتا قطعه آلومینیومی داشتم میخواستم ببینم چقدر میتونم دونه هاشو درشت کنم و تست سختی بگیرم
در کل اثر اندازه دانه روی سختی رو میخواستم ببینم

aerdcv

عضو جدید
با سلام

وقتی به یک ماده (SrTiO[SUB]3[/SUB]) دوپنت (Sm[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]) اضافه میشه اگر پیک های XRD هر دو نمونه یعنی ماده اولیه و دوپنت دار مشابه هم بشه میتونه نشونه این باشه که یون های دوپنت مکان های Sr[SUP]2+ [/SUP] که میزبان هست رو اشغال کردن؟

ممنون

mashti

عضو جدید
سلام
برای اندازه گیری استحکام و چقرمگی شکست لایه های نازک سرامیکی چه روشهایی رو توصیه میکنید؟ قطعات ما از جنس سرامیک هستند و ضخامتی بین 70 تا 250 میکرون دارند. این قطعات رو توسط روش tape casting تولید کرده ایم
با تشکر

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام
برای اندازه گیری استحکام و چقرمگی شکست لایه های نازک سرامیکی چه روشهایی رو توصیه میکنید؟ قطعات ما از جنس سرامیک هستند و ضخامتی بین 70 تا 250 میکرون دارند. این قطعات رو توسط روش tape casting تولید کرده ایم
با تشکر

سلام
دوست عزیز استحکام چی؟ کششی؟ خمشی؟ فشاری؟ !
این قطعه سرامیکی که میفرمایید به روش ریخته گری نواری میشه بفرمایید کجا اینو انجام دادید؟ چه روشی بوده؟ اسم دستگاه ش؟ معمولا ریخته گری نواری برای الکتروسرامیکهاست. خیلی روش حساسیه. میشه بگید از چه بایندری استفاده کردید؟ سرامیک تون چی بوده؟ این بازه ضخامت خودش یه دنیا قطعه میشه!:)
برای چقرمگی هم یکی از روشها چورون هست. معمولا چقرمگی شکست برای سرامیکهای مهندسی و سرامیکهای با خوص مکانیکی بالا استفاده میشه! شما منظورتونو دقیق بفرمایید... روش های معمول فلزات مثل شارپی (تو سرامیک میشه SENB شیار لبه دار) ... باید ماشین کاری کرد سرامیکو که باز هم تکنولوژی بالا میخواد :) شما ایرانید؟یا خارج؟

آخرین ویرایش:

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
دوسنان میخواستم چه رابطه ای بین کرنش و سختی وجود داره دنبال یه رابطه ریاضی هستم که مثلا اگه کرنش موثر 2 به ی قطعه آلومینیومی وارد کنیم چقدر سختیش زیاد میشه ؟ دوستان لطف کنن ممنون میشم

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام
دوسنان میخواستم چه رابطه ای بین کرنش و سختی وجود داره دنبال یه رابطه ریاضی هستم که مثلا اگه کرنش موثر 2 به ی قطعه آلومینیومی وارد کنیم چقدر سختیش زیاد میشه ؟ دوستان لطف کنن ممنون میشم

سلام مهندس
یه سوال داشتم شما تعریف تون از مفهوم کرنش چیه؟
کرنش عکس العمل یا واکنش مواد در برابر نیرو در واحد سطح یا همون تنش هست. کرنش همونطور که میدونید بدون بعد یا واحد است.
سوالتون رو تصحیح بفرمایید.
یه بحثی داریم به نام کرنش سختی (Strain Hardening) تو خواص مکانیکی مواد که البته بعید می دونم ربطی به سوال شما داشته باشه. کرنش سختی ناشی از کارسختی است [در منحنی تنش-کرنش برشی سه مرحله لغزش آسان - کارسختی خطی - کارسختی غیرخطی (بازیابی دینامیکی) وجود دارد] که از افزایش برخورد نابجایی ها می باشد و نابجایی ها رو کم میکنه و سدی بین راهشون قرار میگیره به همین دلیل شکلپذیری فلزات کم و استحکام و سفتی (Stiffness) شون بالا میره. احتمال داره چون استحکام بالا بره بر اثر کرنش سختی، توجه کنید احتمال دارد سختی (hardness) هم بالا بره اما سختی مربوط به خواص سطح آزاد و مهندسی سطح مواد هست یعنی فلزی که پولیش و اچ شده سختی بالاتری داره تا بدون پولیش و اچ نه بالک مواد./

منظور از سطح مثلا همین آلومینیوم که میفرمایید (البته آلومینیوم خودش 9 تا گرید داره چه آلیاژی مدنظر. آلیاژی از آلومینیوم هست که استحکام مخصوص ش از فولاد هم بیشتر ه) مثلا برای افزایش سختی آلیاژ 2024 که مس داره برای بعضی از کاربردهایی که در معرض سایش زیاد است آندایزینگ (افزایش سختی سطحی و مقاومت به خوردگی) جواب نمیده از پوشش های سرامیکی نازک استفاده میشه که سختی سطح رو بالا ببره...!!!
.
به واژه های انگلیسی توجه کنید. سفتی معادل سختی نیست. ممکنه در تضمن باشه اما معادل نیست./
.
برای اطلاعات بیشتر دوستان متالورژی و متخصص فلزات پاسخگوی شما خواهند بود.

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام مهندس
یه سوال داشتم شما تعریف تون از مفهوم کرنش چیه؟
کرنش عکس العمل یا واکنش مواد در برابر نیرو در واحد سطح یا همون تنش هست. کرنش همونطور که میدونید بدون بعد یا واحد است.
سوالتون رو تصحیح بفرمایید.
یه بحثی داریم به نام کرنش سختی (Strain Hardening) تو خواص مکانیکی مواد که البته بعید می دونم ربطی به سوال شما داشته باشه. کرنش سختی ناشی از کارسختی است [در منحنی تنش-کرنش برشی سه مرحله لغزش آسان - کارسختی خطی - کارسختی غیرخطی (بازیابی دینامیکی) وجود دارد] که از افزایش برخورد نابجایی ها می باشد و نابجایی ها رو کم میکنه و سدی بین راهشون قرار میگیره به همین دلیل شکلپذیری فلزات کم و استحکام و سفتی (Stiffness) شون بالا میره. احتمال داره چون استحکام بالا بره بر اثر کرنش سختی، توجه کنید احتمال دارد سختی (hardness) هم بالا بره اما سختی مربوط به خواص سطح آزاد و مهندسی سطح مواد هست یعنی فلزی که پولیش و اچ شده سختی بالاتری داره تا بدون پولیش و اچ نه بالک مواد./

منظور از سطح مثلا همین آلومینیوم که میفرمایید (البته آلومینیوم خودش 9 تا گرید داره چه آلیاژی مدنظر. آلیاژی از آلومینیوم هست که استحکام مخصوص ش از فولاد هم بیشتر ه) مثلا برای افزایش سختی آلیاژ 2024 که مس داره برای بعضی از کاربردهایی که در معرض سایش زیاد است آندایزینگ (افزایش سختی سطحی و مقاومت به خوردگی) جواب نمیده از پوشش های سرامیکی نازک استفاده میشه که سختی سطح رو بالا ببره...!!!
.
به واژه های انگلیسی توجه کنید. سفتی معادل سختی نیست. ممکنه در تضمن باشه اما معادل نیست./
.
برای اطلاعات بیشتر دوستان متالورژی و متخصص فلزات پاسخگوی شما خواهند بود.

مرسی از توجهتون
آره سوالم یه کم ایراد داره کرنش واحد نداره ولی سختی واحد داره ولی خب اصل موضوع درسته
وقتی به یه ماده کرنش برشی اعمال میشه نابجایی ها تعدادشون زیاد میشه و دانه ها هم ریزتر میشن بنابراین سختی میره بالا ( روش ها SPD همین کارو میکنن دیگه ) حالا هرچی کرنش بیشتری اعمال بشه نابجایی ها بیشتر و دانه ها هم ریزتر میشن در نتیجه سختی هم بیشتر میشه پس باید بشه یه رابطه بین سختی و کرنش اعمالی پیدا کرد .
البته تا اونجایی که من میدونم بین سختی و استحکام هم یه رابطه مستقیم هست استحکام بره بالا لزوما سختی باید بره بالا درسته ؟
من بحث کرنش سختی رو تا حدودی خوندم ولی رابطه ای که استحکام یا سختی رو به کرنش ربط بده ندیدم

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از توجهتون
آره سوالم یه کم ایراد داره کرنش واحد نداره ولی سختی واحد داره ولی خب اصل موضوع درسته
وقتی به یه ماده کرنش برشی اعمال میشه نابجایی ها تعدادشون زیاد میشه و دانه ها هم ریزتر میشن بنابراین سختی میره بالا ( روش ها SPD همین کارو میکنن دیگه ) حالا هرچی کرنش بیشتری اعمال بشه نابجایی ها بیشتر و دانه ها هم ریزتر میشن در نتیجه سختی هم بیشتر میشه پس باید بشه یه رابطه بین سختی و کرنش اعمالی پیدا کرد .
البته تا اونجایی که من میدونم بین سختی و استحکام هم یه رابطه مستقیم هست استحکام بره بالا لزوما سختی باید بره بالا درسته ؟
من بحث کرنش سختی رو تا حدودی خوندم ولی رابطه ای که استحکام یا سختی رو به کرنش ربط بده ندیدم
بین کرنش و سختی رابطه وجود داره اما نه رابطه ریاضی بلکه یه رابطه تجربی و عملی که با افزایش کرنش سختی کاهش می یابد یا برعکسش با افزایش کرنشی سختی افزایش می یابد.
یه سوال؟؟؟؟ چدن کخ سیاه شد باید چیکار کنیم به رنگ اولیه خودش برگرده و سیاهیش از بین بره؟؟؟

fered_sch

عضو جدید
بین کرنش و سختی رابطه وجود داره اما نه رابطه ریاضی بلکه یه رابطه تجربی و عملی که با افزایش کرنش سختی کاهش می یابد یا برعکسش با افزایش کرنشی سختی افزایش می یابد.
یه سوال؟؟؟؟ چدن کخ سیاه شد باید چیکار کنیم به رنگ اولیه خودش برگرده و سیاهیش از بین بره؟؟؟

مرسی از توجهتون
درود بر همه دوستان
ببین بین سختی (Hardness) و کرنش (Strain) میشه رابطه برقرار کرد، من قبلا یه رابطه ریاضی هم دیده بودم، اما الان هرچی گشتم پیدا نکردم، اما یادم نیست که رابطه عمومی بود یا رابطه در خصوص یه الیاژ بود که روش کار کرده بودن، حالا این رو میشه گفت که کار نشد نداره، آخرش اینه که با شبیه سازی و مطابقت سازی دیتاها کار عملی با نرم افزار شبیه سازی میشه رابطه ریاضی استخراج کرد.( در مورد ریخته گری این موضوع رو برای استخراج رفتاری انجماد مذاب دیدم که رابطه استخراج میکنن). اما این رابطه ای که استخراج میشه عمومی نیست! بلکه برای همون آلیاژ در اون فرآیند صادق هست.
برای اطلاعات بهتر، من دوتا مقاله به شما میدم، یکی فایل هست و یکی هم عنوانش رو میدم، از خونه نمیشد دانلود کرد:
مشاهده پیوست Odette.pdf
این یکی عنوان رو هم توی سایت sciencedirect.com سرچ کن، عنوان مقاله هست، شاید به کارت بیاد:
[h=1]Analytical relations between hardness and strain for cold formed parts[/h]حالا من باز میگردم، اگه چیزی واست پیدا کردم، میفرستم.
درود.
منظور از سیاه شدن چیه؟ نمونه متالوگرافی هست سیاه شد؟ پوساب میزدی سیاه شد؟ اگه نمونه متالوگرافی بوده و سطح سیاه شده باشه، به خاطر کربن هست و باید پولیش کنی و با الکل بشوری!
با اراادت:gol:

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
ممنون از fered_sch

یه سوال دیگه هست دوستان لطف کنن

چرا استحکام ورق تو جهت نورد بیشتر از استحکام تو جهت عمود بر اونه ؟

چون دانه هایی که در اثر کشش نورد جهت می گیرند دچار حجم عظیمی از نابجایی میشن و اگه وارد جزئیاتش نشیم این افزایش میزان نابجایی با افزایش استحکام همراه هست

avocado

کاربر فعال
چون دانه هایی که در اثر کشش نورد جهت می گیرند دچار حجم عظیمی از نابجایی میشن و اگه وارد جزئیاتش نشیم این افزایش میزان نابجایی با افزایش استحکام همراه هست
در راستای طولی دانه ها کشیده شده و فاصله مرزدانه ها (عامل استحکام بخشی در شکست) بیشتر میشه
بر عکس در راستای عرضی فاصله مرزدانه ها کمتر هست و پس از جوانه زنی ترک، در مرحله رشد به موانع بیشتری در راه برخورد میکنه
فقط دقت کنید که وقتی استحکام کششی رو در راستای طولی تست میکنید، این ترک های در راستای عرض هستند که در نهایت سبب شکست ماده میشن و برعکس...

avocado

کاربر فعال
کاربردم ریخته گری نیست چندتا قطعه آلومینیومی داشتم میخواستم ببینم چقدر میتونم دونه هاشو درشت کنم و تست سختی بگیرم
در کل اثر اندازه دانه روی سختی رو میخواستم ببینم
همه دنبال کوچیک کردن دانه هستند شما ... :)))))
اندازه دانه بزرگتر ==> سختی کمتر .... دیگه تست نداره که :)
ضمن اینکه سختی یه معیار local هست و از خیلی پارامترهای غیرقابل کنترل دیگه هم میتونه تاثیر بگیره

avocado

کاربر فعال
با سلام

وقتی به یک ماده (SrTiO[SUB]3[/SUB]) دوپنت (Sm[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]) اضافه میشه اگر پیک های XRD هر دو نمونه یعنی ماده اولیه و دوپنت دار مشابه هم بشه میتونه نشونه این باشه که یون های دوپنت مکان های Sr[SUP]2+ [/SUP] که میزبان هست رو اشغال کردن؟

ممنون
سلام
اگه این اتفاق افتاده بود لزوما پیک های اولیه جابجا میشد
برای اثبات دوپینگ از طریق XRD باید ببینید پیک مربوط به ماده دوپنت دیده میشه یا نه؛ اگه نبود یعنی درون ساختار ماده دوپ شده و اگر بود احتمالا باهاش کوپل شده باشه...
اما این راه کافی نیست...

aerdcv

عضو جدید
سلام
اگه این اتفاق افتاده بود لزوما پیک های اولیه جابجا میشد
برای اثبات دوپینگ از طریق XRD باید ببینید پیک مربوط به ماده دوپنت دیده میشه یا نه؛ اگه نبود یعنی درون ساختار ماده دوپ شده و اگر بود احتمالا باهاش کوپل شده باشه...
اما این راه کافی نیست...

خیلی ممنون که جواب دادید. پیک اضافه ای که دیده نشد ولی فرمودید که این راه کافی نیست. از چه راه های دیگه ای میتونم چک کنم؟

avocado

کاربر فعال
ضمن تشکر میشه این جمله رو بیشتر توضیح بدین که از چه پارامترهایی تاثیر میگیره ؟؟
خواهش میکنم
مثلا حضور موضعی اخال، ناخالصی، کارسختی موضعی، تشکیل باندهای لودرز، ....
خیلی بستگی به ماده و فرایند تولید داره
مثلا در مورد تغییر شکل شدید معمولا سختی نمیتونه در همه نقاط یکسان و حتی نزدیک به هم باشه و توزیع بسیار پراکنده و ناهمگونی داره
یا در مورد فولادهایی که قابلیت پیر شدن دارند، سختی دائما تغییر میکنه و حتی بین دو نقطه میتونه متفاوت باشه

avocado

کاربر فعال
خیلی ممنون که جواب دادید. پیک اضافه ای که دیده نشد ولی فرمودید که این راه کافی نیست. از چه راه های دیگه ای میتونم چک کنم؟
من روشهای زیادی رو بسته به نوع ماده دیدم
مثلا XPS که مربوط به پیوندهای سطحی هست رو دیدم که برای اثبات اینکه ماده دوپنت روی سطح باقی نمونده و به درون ماده رفته استفاده کردند
یا اگر ماده اولیه شما در تست UV/Vis پیک میده، (یعنی از محدوده 200 تا 1000 نانومتر تحریک میشه) با دوپ شدن یک ماده درون اون قطعا این پیک جابجا میشه چون بند گپ تغییر کرده
معمولا توی مقالات در مورد یک ماده خاص راه خاصی رو معرفی کردند... من روی TiO2 کار میکنم و این راه آخر بسیار ساده و ارزون هست و همه این کارو میکنن در مورد ماده شما متاسفانه اطلاعی ندارم
موفق باشید

مینرال

عضو جدید
سلام / ...

من دانشجوی ترم 6 زمین شناسی هستم

مهندسین عزیز

مطلبی در مورد

طيف سنجي گسيل نوری optical emission spectrometry

یا روش آنالیز OES

میخواستم

کسی میتونه بهم کمک کنه

مممنوووووووووونتون میشم

ceramic.blog

عضو جدید
سلام / ...

من دانشجوی ترم 6 زمین شناسی هستم

مهندسین عزیز

مطلبی در مورد

طيف سنجي گسيل نوری optical emission spectrometry

یا روش آنالیز OES

میخواستم

کسی میتونه بهم کمک کنه

مممنوووووووووونتون میشم

این فایل ، یک مقاله جامع انگلیسی در مورد OES هست به همراه یه ارائه فارسی پاورپوینت از این مقاله /
شاید بدردتون بخوره

http://bayanbox.ir/id/5324490335765435715

غیر از این هم اگه خواستین، مطلب تو نت خیلی زیاده ، چه فارسی چه انگلیسی

mashti

عضو جدید
سلام
دوست عزیز استحکام چی؟ کششی؟ خمشی؟ فشاری؟ !
این قطعه سرامیکی که میفرمایید به روش ریخته گری نواری میشه بفرمایید کجا اینو انجام دادید؟ چه روشی بوده؟ اسم دستگاه ش؟ معمولا ریخته گری نواری برای الکتروسرامیکهاست. خیلی روش حساسیه. میشه بگید از چه بایندری استفاده کردید؟ سرامیک تون چی بوده؟ این بازه ضخامت خودش یه دنیا قطعه میشه!:)
برای چقرمگی هم یکی از روشها چورون هست. معمولا چقرمگی شکست برای سرامیکهای مهندسی و سرامیکهای با خوص مکانیکی بالا استفاده میشه! شما منظورتونو دقیق بفرمایید... روش های معمول فلزات مثل شارپی (تو سرامیک میشه SENB شیار لبه دار) ... باید ماشین کاری کرد سرامیکو که باز هم تکنولوژی بالا میخواد :) شما ایرانید؟یا خارج؟
سلام با تشکر از حسن توجهتون! دانشجوی ارشد دانشگاه صنعتی شاهرودم! روش ریخته گری نواری و دستگاهش doctor blade هستش. شما درست میفرمایید روش حساسیه و مواد اولیه شم گرونه. ما از 3ysz یا زیرکونیای پایدار شده توسط 3 درصد مولی ایتریا استفاده کردیم. پلاستی سایزرمون گلیسیرین و بایندرمون پلی وینیل الکله! سایز قطعاتمونهم 10mm *10mm و ضخامتش همون 70 تا 250 میکرونه. استحکام خمشی مدنظرمونه. و اگ با روشهای 3 یا 4 نقطه باشه عالیه. البته ما با نانوایندنتیشنم تست گرفتیم اما به نتایج مطلوب نرسیدیم

بالا