مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

پسر بهاری

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مهدی جان ، یه چند تا تجربه دارم که بهت بگم بد نیست من پارسال 11 هکتار کشت کردم تو زمین خودم :
---- برای کاشت بهتره که از دستگاه جیران صنعت که واسه لوبیا است استفاده کنی ( البته ببین جواب میده یانه) . حالا چرا ؟ چون دستگاه ردیف کار چغندر رو باید صفحه گردونش رو عوض کنی و یه 36 سوراخه بذاری این باعث میشه که فاصله بین دانه هات تو هر ردیف یه مقدار خوب نباشه ، مثلا تو کشت من که پارسال بود خیلی تنک شد یکی مینداخت یکی نمینداخت . فاصله ردیف هات هم میشه 50 سانت که یکم زیاده . در ضمن عمق هم خیلی قابل تنظیم نیست ، چون دستگاه چغندر کاره عمق کمی میده و در ضمن شیار میندازه ، همدانیکاره دیم هم خوبه ولی بازم تراکم و فاصله و عمق دست خودت نیست . این رو کلی بگم که تو ایران هیچ دستگاهی کالیبره نیست و واسه همین این دستگاه ها خوب کار نمیکنن.
---- حتما از بذر هاشم یا ارمان یا ازاد استفاده کن ( نمیدونم کدومشون واسه دیم بهتره ) ولی بدون که اگه رقم نخودت اصلاح شده نباشه کللی ضرر میکنی . این یه تذکر جدیه من واسه همین عملکردم اومد پایین .
---- حتما و حتما و حتما از بنومیل + کاپتان برای ضد عفونی استفاده کن ( بذر مال) . با توجه به تحریم ها الان کارخونه ها جنس خوب نمیدن واسه همین 2 یا 3 برابر مقدار توصیه شده استفاده کن . جدیدا بیماری فوزاریوم اپیدمی شده و خیلی خسارت میزنه
---- حتما از کود بیولوژیک 2 برابر دوز مصرفی استفاده کن ( بذر مال ) و مطمئن باش که حتما بچسبن به بذر ( هم کود هم سم ضد عفونی)
---- هرچقدر زودتر که میتونی بکارر ( تو کرمانشاه و لرستان مخصوصا) چون خیلی تو اندازه بوته تاثیر داره ایو من خودم ضرر کردم که 2 هفته دیرتر کاشتم .
---- اگه بتونی جایی بکاری و جوری بکاری که بتونی اب هم بدی تو گل و غلاف و پر کردن عالی میشه محصولت .
-----برای برداشت نمیدونم چرا اینقد حساسی ؟ من 11 هکتار رو تو 5 روز چیدم با میانگین 16 نفر تو روز .و کلش رو تو یه روز جمع کردم زیاد فکر این مورد نباش .
----- یه بدی برداشت مکانیزه اینه که باید بزاری همه نخود هابرسن ( اکثرشون) و بعد برداری که خودش باعث ریزش میشه
------ حتی اگه هد کمباین رو عوض هم کردی به نظرم با کمباین نکوبش . چو کمباین واسه دانه ریزان . من 2 تا کیسه رو با کمباین زدم که خیلی شکسته و چوب قاطیش کرد . ولی خرمن کوب لوبیا عالی عمل میکنه ( باید سرند دونه درشت باشه نه گندم) . این رو جدی میگم اصلا با کمباین نکوب . تو کتاب ها و اینترنت و... همه بحث ها علمیه نه عملی . تو عمل دستگاه ها اصلا کالیبره نیست و وقتی خود گندم و جو رو اینهمه ریزش و پرتی میده ، ببین با نخود چه میکنه . منم تو اینترنت دیدم و فکر کردم شدنیه ولی تو ایران با این دستگاه ها ........

پس:
بذر رو خوب انتخاب کن و با سموم و کود بذر مال کن - 2 برابر توصیه شده ( عامل مهمه )
زمان کشت رو تا جائی که میتونی زودتر کن . مثلا من 20 اسفند اراک کاشتم که هنوز هوا سرد بود و گندم و یونجه رشد نداشتن ولی اونی 20 بهمن کاشته بود 2 برابر من بوته داشت
عمق کشت رو ترجیحا کم بگیر مخصوصا اگه اب میدی ( نهایتا 5 سانت) من همه جورش رو امتحان کردم ، عمق سطحی بهتره
حتما سعی کن تو گل و غلاف و پر شدن اب بدید تقریبا محصول 2 یا 3 برابر میشه
به هیچ وجه به فکر کمباین نباش که دانه ها همه شکسته و چوب زیاد میده
بین گل و غلاف خیلی مزرعه رو بازدید کن چون هلیوتیس بیوفته تقریبا همه رو میخوره ( 3 برابر لوبیا سرعت گسترش داره)
تو کرمانشاه بهتر جواب میده
فکر برداشت نباش . کارگرا میکنن و بافه میکنن و کلا من تو 1 روز 10 هکتار بافه رو 3 نفری با تراکتور جمع کردیم . سخت نگیر رفیق .

حالا یه سوال : چند هکتار میخوای بکاری که میگی وسیع ؟

ممنونم اطلاعات خوبی گرفتم .:gol:

حدود 100هکتار اما یکجا نیست

sourena.agri

عضو جدید
ممنونم اطلاعات خوبی گرفتم .:gol:

حدود 100هکتار اما یکجا نیست

بین 30 تا 60 تومن ( قیمت بذر و کود وسم و.... سال دیگه مشخص نیست + بخوای اب بدی یا نه + بخوای زمین رو واسه اب دادن اماده کنی یا نه و.... ) هزینه ات میشه البته بجز اجاره زمین .

یه پیشنهاد اینکه یه جا بکار . کنترلش راحتتره .حتی اگه کمتر بکاری . ( مخصوصا واسه سم زنی و کاشت و ....) چون زمان کاشت ، حمله هلیوتیس ، سم پاشی ، کود دهی و برداشتت با فاصله از هم تو 3 نقطه انجام میشه . مثلا تو لرستان باید این هفته بکاری ، تو کرمانشاه 2 هفته دیگه و تو همدان یک ماهه دیگه . و زمان سم زنی هم همین جوری میشی . باید 3 بار تراکتور سم پاش اجاره کنی که خودش قیمتت رو میبره بالا. کلا منظورم اینه که یه کار رو باید چند مرتبه انجام بدی و هر روز باید به یه استان بری . خیلی خسته کننده میشه مخصوصا تو خرداد . البته باز خود دانی.

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
البته با اجازه اساتید کشاورزی
در حفظ قوه نامیه بذر زمان هم خیلی مهمه یعنی دوستان توجه داشته باشند که این توانایی رو نباید با گذشت زمان بذر از دست بده . در عین حال درسته که بذر در حال خواب هست ولی نرسیدن اکسیژن به بدر باعث مرگ جنین بذر میشه بنابر این نمی شه زیاد هم در پلاستیک های کیپ نگهداری شون کرد

فروشندگان بذر معمولا برای اینکار ازپاکت کاغذی که تهویه داره استفاده میکنند البته برای نگهداری معمولی نه در یخچال . و بسته بندی های خارجی هم معمولا چندلایه هستندمثل ظرف تکدانه اما با ضخامت پایین که فکر میکنم سه لایه از بیرون پلاستیک ، کاغذ و الومینیوم باشه وشاید هوای داخلیش رو هم عوض کرده باشند

m3ys4mm

عضو جدید
sas mixed model . کمک!!!

sas mixed model . کمک!!!

سلام.من کتاب فارسی sas mixed model رو میخوام.نمیدونم ازکجا باید پیداش کنم.خیلی مهمه واسم.لطفا کمکم کنید .لینک کتاب رو گذاشتم:

http://uploadkon.ir/?file=Mixed Model Genotypic phenotypic correlation.rar

لطفا راهنماییم کنید.ممنون

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.من کتاب فارسی sas mixed model رو میخوام.نمیدونم ازکجا باید پیداش کنم.خیلی مهمه واسم.لطفا کمکم کنید .لینک کتاب رو گذاشتم:

http://uploadkon.ir/?file=Mixed Model Genotypic phenotypic correlation.rar

لطفا راهنماییم کنید.ممنون

سلام
تو این آدرس یه سری بزن فکرنکنم ترجمه اش گیرت بیاد اما ضرر نداره http://gkambiz.blogfa.com/cat-9.aspx

asghar69

عضو جدید
سلام
بهتون پیشنهاد می کنم که از دو جلد کتای گلکاری علمی و عملی قاسمی قهساره و محسن کافی استفاده کنید. کتاب های مفیدی هستن و اطلاعاتشون و تا حدودی کافیه(البته برای شما). اگر هم نتونستین از بیرون تهیه کنین تو کتابخونه ی ذانشکده ی کشاورزی تون هست می تونین از اونجا تهیه کنین

دنیا90

عضو جدید
سلام من دوره کارشناسی این درسو خوندم 3تا کتاب جامع داره اسم مولفش یادم نیست در اسرع وقت میکم بهتون

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من دوره کارشناسی این درسو خوندم 3تا کتاب جامع داره اسم مولفش یادم نیست در اسرع وقت میکم بهتون
متشکرم دوست عزیز.. منتهی اگه میشه نقل و قول بگیرید.. که دوستان بدونید کتابای چیه و درمورد چی صحبت میکنید متشکر.:)

opm

عضو جدید
سلام به بچه های رشته کشاورزی. می خواستم بدونم به نظر شما میشه خاک گلخونه رو با پرتو uv ضد عفونی کرد.میزان بار میکروبی، قارچی خاک در جه عمقی هست؟یعنی میشه چند بار زمین رو خاکشو که زیر رو کردیم با اشعه uv ضد عفونی کنیم. چیزی در این مورد داریم اصلا؟مرسی

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به بچه های رشته کشاورزی. می خواستم بدونم به نظر شما میشه خاک گلخونه رو با پرتو uv ضد عفونی کرد.میزان بار میکروبی، قارچی خاک در جه عمقی هست؟یعنی میشه چند بار زمین رو خاکشو که زیر رو کردیم با اشعه uv ضد عفونی کنیم. چیزی در این مورد داریم اصلا؟مرسی
سلام عزیزم....
از ایشون بپرسید .. حتما راهنماییتون میکنن...
afshinbatmani

opm

عضو جدید
سلام.من می خواستم واسه گلخونم که می خواد زیر کشت خیار بره کود دهی کنم. کسی در مورد نحوه کود دهی خیار و اینکه از چه نوع کود هایی مصرف شه بهتره اطلاع به روز تری داره؟سیستم آبیاری فعلا قطره ای نیست.با تشکر

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام.من می خواستم واسه گلخونم که می خواد زیر کشت خیار بره کود دهی کنم. کسی در مورد نحوه کود دهی خیار و اینکه از چه نوع کود هایی مصرف شه بهتره اطلاع به روز تری داره؟سیستم آبیاری فعلا قطره ای نیست.با تشکر
سلام
سیستم آبیاری قطره ای فعلا مهم نیست
ولی باید ابتدا خاک یا همون بستر پرورش خیار گلخانه ای داری ترکیب متخلخل و سبکی باشه
یعنی ترکیبی از خاکبرگ جنگل و کود گوسفندی پوسیده و خشک

بعد از اون هم باید حتما ضدعفونی خاک با واپام انجام شود
که یکم لِم داره

هر کمکی خواستید بگید تا راهنماییتون کنم
فقط بی گدار به آب نزنید چون کوچکترین اشتباه نتیجه ای در بر نخواهد داشت
هرچند ساده و راحته

ثریا قدوسی

عضو جدید
سلام
جسارتا نمی دونم میزان تسلطتون به انگلیسی چقدر هست ولی من به منظور سرعت عمل اصل و خلاصه مطلب رو به زبان انگلیسی براتون گذاشتم که در صورت نیاز در برگردان به فارسی هم می تونم در خدمتتون باشم :

Effect of gamma-sterilization and autoclaving on soil organic matter structure as studied by solid state NMR, UV and fluorescence spectroscopy
[h=3]Summary[/h]
Sterilized soil is often used, for example in degradation studies, sorption experiments, microbiological tests and plant test systems, to distinguish between microbial processes and abiotic reactions. The most commonly used technique for sterilization is autoclaving of the soil. Another technique is irradiation with high-level gamma radiation (γ-radiation). One major drawback of sterilization procedures is the possible alteration of the structure of soil components, for example the organic matter. A change in the chemical structure of the soil organic matter can cause different reactions in the above-mentioned experiments and hence interfere with the aim of clearly distinguishing between biotic and abiotic processes. Two soils (Gleyic Cambisol and Orthic Luvisol) were sterilized by two γ-irradiation procedures (4 kGy hour[SUP]−1[/SUP] for 9 hours and 1.3 kGy hour[SUP]−1[/SUP] for 27 hours) and repeated autoclaving at 121°C. Gentle physical aggregate fractionation of the sterilized soils revealed a decrease in the aggregation of the soil, which was reflected in an increase of the clay fraction. Subsequent analysis of the aqueous phase revealed much more dissolved organic matter (DOM) in the γ-sterilized and autoclaved soils than in the untreated soils. Ultraviolet (UV) and fluorescence spectra of the DOM showed a decrease in the aromaticity and polycondensation of the dissolved organic carbon (DOC). [SUP]13[/SUP]C cross-polarization/magic-angle spinning nuclear magnetic resonance ([SUP]13[/SUP]C-CP/MAS NMR) spectra of the unfractionated soils and their respective soil fractions before and after sterilization showed that the most important change occurred in the carbohydrate and N-alkyl region, the main components of microorganisms. In general, the impact of the sterilization method was stronger for autoclaving. The γ-sterilized soils and fractions displayed both fewer and smaller changes in the soil organic matter.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2389.2008.01016.x/full

opm

عضو جدید
سلام
سیستم آبیاری قطره ای فعلا مهم نیست
ولی باید ابتدا خاک یا همون بستر پرورش خیار گلخانه ای داری ترکیب متخلخل و سبکی باشه
یعنی ترکیبی از خاکبرگ جنگل و کود گوسفندی پوسیده و خشک

بعد از اون هم باید حتما ضدعفونی خاک با واپام انجام شود
که یکم لِم داره

هر کمکی خواستید بگید تا راهنماییتون کنم
فقط بی گدار به آب نزنید چون کوچکترین اشتباه نتیجه ای در بر نخواهد داشت
هرچند ساده و راحته

مرسی واقعا لطفا دارید شما.واسه کود غیر شیمیایی می خوام از ورمی کمپوست استفاده کنم.خاکش واسه بار اوله که زیر کشت گلخونه ای میره به نظرتون باید ضد عفونی شه؟به نظر شما در طول رشد از چه کود هایی با چه نسبت هایی استفاده کنم بهتره؟

opm

عضو جدید
سلام
جسارتا نمی دونم میزان تسلطتون به انگلیسی چقدر هست ولی من به منظور سرعت عمل اصل و خلاصه مطلب رو به زبان انگلیسی براتون گذاشتم که در صورت نیاز در برگردان به فارسی هم می تونم در خدمتتون باشم :

Effect of gamma-sterilization and autoclaving on soil organic matter structure as studied by solid state NMR, UV and fluorescence spectroscopy
Summary

Sterilized soil is often used, for example in degradation studies, sorption experiments, microbiological tests and plant test systems, to distinguish between microbial processes and abiotic reactions. The most commonly used technique for sterilization is autoclaving of the soil. Another technique is irradiation with high-level gamma radiation (γ-radiation). One major drawback of sterilization procedures is the possible alteration of the structure of soil components, for example the organic matter. A change in the chemical structure of the soil organic matter can cause different reactions in the above-mentioned experiments and hence interfere with the aim of clearly distinguishing between biotic and abiotic processes. Two soils (Gleyic Cambisol and Orthic Luvisol) were sterilized by two γ-irradiation procedures (4 kGy hour[SUP]−1[/SUP] for 9 hours and 1.3 kGy hour[SUP]−1[/SUP] for 27 hours) and repeated autoclaving at 121°C. Gentle physical aggregate fractionation of the sterilized soils revealed a decrease in the aggregation of the soil, which was reflected in an increase of the clay fraction. Subsequent analysis of the aqueous phase revealed much more dissolved organic matter (DOM) in the γ-sterilized and autoclaved soils than in the untreated soils. Ultraviolet (UV) and fluorescence spectra of the DOM showed a decrease in the aromaticity and polycondensation of the dissolved organic carbon (DOC). [SUP]13[/SUP]C cross-polarization/magic-angle spinning nuclear magnetic resonance ([SUP]13[/SUP]C-CP/MAS NMR) spectra of the unfractionated soils and their respective soil fractions before and after sterilization showed that the most important change occurred in the carbohydrate and N-alkyl region, the main components of microorganisms. In general, the impact of the sterilization method was stronger for autoclaving. The γ-sterilized soils and fractions displayed both fewer and smaller changes in the soil organic matter.

مرسی خیلی خوب بود تا اونجایی که فهمیدم می گفت که از اشعه گاما میشه استفاده کرد ولی ساختار خاکو تغییر میده.ولی بشه که با همین اشعه ها با یه روش دقیق خاک ها رو ضدعفونی کرد چی میشه.من متن کاملشو از اون سایت نخوندم شما اطلاع کامل تری دارین؟مرسی

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
مرسی واقعا لطفا دارید شما.واسه کود غیر شیمیایی می خوام از ورمی کمپوست استفاده کنم.خاکش واسه بار اوله که زیر کشت گلخونه ای میره به نظرتون باید ضد عفونی شه؟به نظر شما در طول رشد از چه کود هایی با چه نسبت هایی استفاده کنم بهتره؟
بهتره یه کتاب در این مورد بخونید
تئوری هاش نوشته

opm

عضو جدید
بهتره یه کتاب در این مورد بخونید
تئوری هاش نوشته
چرا کتاب مدیریت گلخانه حسندخت رو خوندم ولی احساس میکنم تو بخش تغذیه ش بروز نیست.فقط استفاده از میزان عناصر رو بر حسب مقدار و روز ... مشخص کرده جیزی در مورد کود های ارگانیک به صورت اصولی تو کتاب نیاورده.یعنی از نظر تئوریش درسته ولی در عمل باید کاره دیگه انجام داد.من دنبال روش های عملی هستم روش های تجربی

ثریا قدوسی

عضو جدید

سلام

Summary

مرسی خیلی خوب بود تا اونجایی که فهمیدم می گفت که از اشعه گاما میشه استفاده کرد ولی ساختار خاکو تغییر میده.ولی بشه که با همین اشعه ها با یه روش دقیق خاک ها رو ضدعفونی کرد چی میشه.من متن کاملشو از اون سایت نخوندم شما اطلاع کامل تری دارین؟مرسی

سلام اون چه در بضاعتم هست براتون گذاشتم ... امیدوارم به کارتون بیاد
[h=2]مبارزه فيزيكي[/h]
مبارزه فیزیکی Physical Control
روشی است که در آن برای کنترل عوامل خسارتزا از خواص فیزیکی محیط و یا ادوات فیزیکی مختلف استفاده می شود.این روش می تواند در پیشگیری از ورود يا خسارتزايي عوامل خسارتزا، محافظت گياهان در برابر عوامل خسارتزا و يا ریشه کنی عوامل خسارتزاي تازه وارد به عرصه يا روي يا داخل محصول به كار رود.
درجه حرارت: الف) حرارتهای زیاد یا بالا یا گرمادهی یا گرمادرمانی یا دمادرمانی: هنوز هم گرما مهم ترین عامل فیزیکی در مبارزه با عوامل بیماریزا، نماتودها و حشرات است. به علاوه خیلی از بیماریهای ویروسی و برخی از بیماریهای قارچی، باکتریایی، شبه ریکتسیایی و نماتودی با گرمادرمانی قابل معالجه هستند.
کاربردهای حرارت: در حال حاضر استفاده از گرما برای ضد عفونی خاک، ضد عفونی اندامهای ازدیادي گیاهان، عاری ساختن گیاهان از ویروس ها و شعله افکنی با تکنولوزی های جدید همراه شده است.
انواع گرمادهی:
1- استفاده از حرارت خشک. به عنوان مثال برای ضدعفونی ادوات و شیشه آلات (180 درجه به مدت 2 ساعت و 120 درجه به مدت 16 تا 24 ساعت)
2- استفاده از هوای خشک گرم یا داغ. به عنوان مثال برای ضدعفونی کردن بذور پنبه آلوده به کرم سرخ و یا ضدعفونی کردن چوب و الوار برای مبارزه با چوبخوارها و پوستخوارها
3- استفاده از آب گرم یا داغ: حداکثر دمایی که در این روش استفاده می شود 55 درجه است. معایب این روش نیاز به نیروي انسانی و نیاز به زمان زیاد برای حرارت دهی و خشک کردن اندامهای گیاهی است به عنوان مثال: مثال1: مبارزه با نماتود توت فرنگی با فرو بردن بوته ها در داخل آب گرم. مثال2: مبارزه با شته فیلوکسرای مو با فرو بردن قلمه های انگور به مدت 15 دقیقه در آب 48 تا 50 درجه برای مثال3: مبارزه با سیاهکهای گندم و جو با غوطه وری توده ی گندم و جو در آب 52 درجه به مدت 11 دقیقه و بعد سرد کردن و خشک کردن.
4- استفاده از بخار آب برای ضدعفونی خاک. معایب آن : 1- شکسته شدن مواد آلی خاک 2- آزاد شدن مواد سمی مانند نمکهای منگنز3- تجمع مقادیر سمی و زیاد آمونیاک 4- اثر تخریبی روی ساختمان خاک 5- ایجاد خلاء بیولوژیک در خاک یعنی حذف تمامی عوامل زنده ی خاک
5- استفاده از هوای مرطوب داغ یا بخار آب همراه هوای داغ. کاربرد: 1- برای ضدعفونی خاک به منظور از بین بردن حشرات، نماتودها و قارچهای خاکزی 2- ضدعفونی انواع بسترهای کشت از جمله پرلایت و ... 3- ضدعفونی ابزار و ادوات و ماشین های کشاورزی با ایجاد جریان شدید بخار آب همراه هوای داغ. دما بایستی در عمق توده مورد ضدعفونی و یا در عمق مورد نیاز به 66 تا 100 درجه برسد. این روش معایب بخار آب خالص را ندارد. نسبت اختلاط هوا با بخار آب در درجه حرارت آن تاثیر دلرد( یک به یک: 82 درجه، یک به دو: 74 درجه، یک به چهار: 65 درجه)
6- استفاده از بخار آب تحت فشار (دمای 121 درجه و فشار 1/1 اتمسفر به مدت 15 تا 20 دقیقه) و یا همان حرارت مرطوب که قادر به ضدعفونی و استریلیزه کردن خاک و مواد مرطوب و... است.
7- تشعشعات خورشیدی به عنوان منبع گرماساز در روش آفتابدهی و یا سولاریزاسیون و یا حذف نور به وسیله کاربرد یک لایه پلاستیک وینیل تا از اسپورزایی قارچهایی مانند آلترناریا، بوتریتیس و استمفیلوم جلوگیری شود.
- کاربرد آتش به عنوان یک منبع ایجاد حرارت های بالا که حتی در زمانهای خیلی کوتاه هم قادر به سوزاندن و یا ایجاد اختلال و مرگ در عوامل خسارتزا است مثلا برای سوزاندن و شعله افکنی روی علفهای هرز و یا حشرات انباری و یا ملخهای پیاده(پوره های ملخ صحرایی و ....) و یا عوامل بیماریزای موجود در بقایای آلوده. روشهای کاربرد: ایجاد آتش معمولی، کاربرد شعله افکن های ساده و دستی تا کاربرد ماشین ها و ادوات سنگین شعله ساز. از آتش به طریق آتش سوزی عمدی در جنگلهای اکالیپتوس برای کنترل آلودگی پوسیدگی طوقه و ریشه و یا سوزاندن شانکرها ی درختان میوه هسته دار به مدت 5 تا 20 ثانیه روی پوست مبتلا استفاده شده است. مهم ترین مسئله در بکارگیری حرارت به منظور سالم سازی و ضدعفونی انواع اندامهای گیاهی(بذر، قلمه، پیاز و غده) توجه به تحمل بافت گیاه میزبان نسبت به حرارت است. برای استفاده های خانگی و آزمایشگاهی از گرما معمولا می توان از ظروف ساده روی منبع حرارتی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم (حمام گرم یا همان حمام بن ماری) تا انواع اتوکلاو استفاده کرد و برای استفاده های تجاری ودر سطح بزرگ از اتاقک و یا اتاقهای گرماساز همراه هوای گرم و یا بخار گرم و یا هر دو آنها استفاده نمود. در ایران دستگاهی برای ایجاد بخار آب گرم طراحی شده است که توانایی ضدعفونی یک تن خاک در مرحله را دارد.
ب) حرارتهای کم یا پایین یا سرمادهی یا برودت که مهم ترین کاربرد آن خنک سازی محصولات نرم و آبدار بعد از برداشت با کاربرد آب سرد و یا نگهداری محصولات کشاورزی در هوای سرد است. اکثر حشرات در دمای 5 تا 10 درجه غیر فعال شده و یا می میرند و فعالیت بسیاری از سایر عوامل خسارتزا در دماهای پایین کند و یا متوقف می شود.
هدف از کاربرد سرما: 1- به منظور حذف و یا متوقف سازی و یا کند کردن فعالیت عوامل خسارتزای محصولات انبار 2- کاهش فعالیت های خود اندامهای گیاهی انبار شده.
مثال هایی از کاربرد سرما: 1- سرمای 4 درجه در سردخانه به مدت 15 روز برای مبارزه با لارو مگس میوه مدیترانه ای در برخی کشورها 2- غوطه وری میوه ها در آب سرد بلافاصله بعد از برداشت. انجماد یا استفاده از دماهای پایین تر مانند دمای 20- درجه قابلیت ماندگاری خیلی از مواد گیاهی تغییر شکل یافته (سبزیهای خرد شده ) را تا حدود 6 ماه و یا بیشتر بالا می برد.
ج-انواع مختلف اشعه مانند (نور، ماوراء بنفش، مادون قرمز، اشعه ایکس، گاما، آلفا و بتا)کاربرد: 1- کشتن (در جهت حذف و ممانعت از انتشار عوامل خسارتزایی مانند آفات و عوامل بیمارگر) . دز کشنده در حشرات 65000 رونتگن و در پستانداران 1000 رونتگن است. 2- عقیم کردن با ایجاد تغییرات ژنتیکی (کاهش جمعیت آفت و جلوگیری از خسارت اقتصادی) (این موضوع در قالب روش مبارزه ژنتیکی هم نامگذاری و مورد بحث و بررسی قرار گرفته است )
محاسن این روش: توان نفوذ به عمق توده و حذف عوامل خسارتزا را دارند مانند اشعه های ایکس و گاما
معایب این روش: 1- تغییر شیمیایی در مواد غذایی 2- ایجاد خطر برای کاربران و یا شاید برای مصرف کنندگان مواد غذایی تیمار شده. مثالهایی از کاربرد این روش: مثال1: در امریکا برای عقیم سازی حشرات نر یا نرعقیمی مگس دام برای کنترل مگس دام در صنعت گاوداری ( در حال حاضر اشعه کبالت جایگزین و استفاده می شود). روش عقیم سازی به روش اتوساید نیز موسوم است. مثال2: کنترل مگس میوه خربزه است مثال3: تحقیقات و کنترل سن گندم مثال4: استفاده از اشعه در ضدعفونی محصولات صادراتی (با ارزش و گران قیمت) و پزشکی جایگاه خاصی دارد. اشعه ماورای بنفش یک اشعه ی یونیزان است و باعث تولید ازن می شود و فقط توان ضدعفونی سطحی را دارد.
د- كاربرد امواج مختلف:
1- امواج مایکروویو مانند امواج رادیویی با فرکانس بالا . اساس کار این روش تولید گرما است یعنی امواج ذکر شده در برخورد با بافتها گرما (76 – 85 درجه) تولید می کنند که میزان دمای ایجاد شده به میزان آب بافت بستگی دارد. در استفاده از این روش محیط باید کاملا خشک باشد. معمولا از طول موجهای 200 تا 3000 مگاهرتز استفاده می شود. دستگاهی به نام Zapper به صورت تجارتی ساخته شده است. مثالی از کاربرد این روش: کنترل شپشه و لمبه ی گندم در سیلوها
2- کاربرد امواج صوتی(Acustique): انواع طول موجهای قابل شنیدن برای دور کردن و ترساندن پرندگان (گنجشک و کلاغ و .... )، جوندگان و حشرات در مزارع و باغات و یا جوندگان در انبارها کاربرد دارد. حتی طول موجهای خارج از محدوده ی شنیدن(ماوراء صوت) نیز بکار رفته است. عیب آن این است که جانوران تحت عمل به آن خو می گیرند و یا عادت می کنند.
ه- تغییرات رطوبت محیط یا مواد گیاهی نیز روشی برای کاهش یا توقف فعالیت بسیاری از عوامل خسارتزا است. خشک کردن مواد غذایی و یا گرفتن آب آنها به راههای مختلف،[ روشی برای جلوگیری از حمله بسیاری از قارچها و باکتریها است.
و- تغييرات در هوا و اکسیژن: تغییرات میزان هوا و اکسیژن نیز می تواند نمونه ای از تغییرات شرایط محیطی باشد که در مرگ، توقف یا کند شدن فعالیت عوامل تاثیر دارند. تهویه یا کاهش میزان هوا( کاهش میزان اکسیژن و افزایش میزان دی اکسیدکربن در انبارها و یا گلخانه ها). این روشها به نوعی روشی زراعی هم محسوب می شوند.و یا نگهداری مواد گیاهی خاص در دمای خاص با اهداف خاص مثل نگهداری غده های سیب زمینی یا برگهای توتون در دمای 28 تا 32 درجه برای التیام سریع محلهای برش یا زخم.
ز- نور
1-7- نور خورشید: اساس اثر آن، کشندگی اشعه ی ماورا بنفش نور خورشید و ایجاد گرما است. مانند کاربرد در آفتابدهی 2-7- امواج نوری مختلف و طیف نوری: اساس استفاده از این روش رفتار نورگرایی مثبت یا منفی(فتوتاکسی یا Phototaxy) برخی عوامل خسارتزا است.(این روش در قالب مبارزه ی رفتاری یا روانی نیز قرار می گیرد)
http://irwestplant.blogfa.com

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

سلام
احساس میکنم حساسیت ویژه ای روی ضدعفومی خاک به صورت گسترده دارید.
حتی کمر همت بستید برا مبارزه با میکروارگانیسمها!...
در حالت عادی نیاز نیست تا این حد وسواس به خرج بدید.
از کیفیت بیولوژیکی و پیشینه خاکتون اطلاعی ندارم اما در صورتی که خاک شماقبلا با آب آلوده آبیاری میشده و یا کودهای حیوانی درش مصرف شده باید عنایت ویژه ای بکنید روی آلودگی بیولوژیکی خاک...که اونهم قسمت بیماریهای قارچی خاک بیشتر مد نظره
شما بیشتر از بیماریهای قارچی باید هراس داشته باشید.
توصیه میکنم از کودهای حیوانی هرچند هم به ظاهر پوسیده باشن در گلخونه حتی المقدور استفاده نشه و از ورمی کمپوست کاملا طی فرایند شده استفاده کنین.
کیفیت آب آبیاری از نظر آلودگی بیولوژیکی خیلی مهمه.(آلودگی قارچی)

درمورد ترکیب کودی زیاد حساس نباشین چون ممکنه بااختلال غیر عمدی آرامش خاک رو بهم بریزید..همون ورمی کمپوست رو اضافه کنید تا حدی که خاک سبک بشه کفایت میکنه...اصولا کمبودهای غذایی خاک که ماها داریم میبینیم بخاطر کمبود نیست... بخاطر خساست خاکه... خاک خسیسی به خرج میده و مواد غذایی رو یا آزاد نمیکنه یا به شکل غیرقابل جذب در اختیار محیط قرار میده(بحثph)
با دادن یه اکسنده قوی و چیزی که یه مقدار phخاک رو کم کنه میشه خاک خسیس رو قانع به دادن غذا به گیاه کرد.!!!...یکی از چیزهایی که خاک رو رام میکنه و از خساست درمیاره ماده آلی مناسبه.
اضافه کردن مواد کودی و اینجور چیزها یه بحث اورژانسیه و در حالت اصولی انتخاب آخر برای باروری خاکه که البته پیچیدگیهای خاص خودشو داره

دیدم دوستی به واپام اشاره کرده...واپام محدودیتهایی داره، عوارضی داره که در حالت عادی توی گلخونه اصلا توصیه نمیشه.

در مورد ضدعفونی خاک کم هزینه ترین وآسان ترین راه استفاده ار سم بنومیل در آب آبیاریه.... شخصا ازاین روش برای مهار بیماریهای قارچی که ریشه گیاهان رو مبتلا میکنند استفاده میکنم.
فراموش نکنید خاکی که بیش از حد استریل بشه در برابر هجوم آلودگیهای جدید بی دفاعتر از قبل میشه
شما اگه از سیستم آبیاری قطره ای (برای کاهش سطح تولید کننده رطوبت)، ضدعفونی بذرها با قارچکشها و همچنین استفاده از سیستم تهویه مناسب بهره ببرین تا حد فوق العاده ای امراض رو از گلخونه دور کردین

امیدوارم مطالبم تونسته باشه کمکی کرده باشه

آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام - ادرس پیشرفته ترین گلخونه های ایران رو میخواستم ؟

پیشرفته‌ترین گلخانه تحقیقاتی کشور به بهره‌برداری می‌رسد
مدیر پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشور از افتتاح پیشرفته‌ترین گلخانه تحقیقاتی کشور طی چند روز آینده در تبریز خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی - محمد امین حجازی گفت: این گلخانه تحقیقاتی پیشرفته در مساحتی حدود 750 متر مربع شامل چهار واحد گلخانه تمام کنترل با درجه ایزولاسیون بالا و با امکان کنترل جداگانه نور، دما، رطوبت محیطی و دی اکسید کربن، دو واحد گلخانه قرنطینه گیاهی و دو واحدگلخانه رشد طراحی شده و در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: این گلخانه با هدف انجام آزمایش‌های گیاهی در شرایط کاملاً کنترل شده از لحاظ متغیرهای اقلیمی، سازگاری و نگهداری ریزگیاهان ، نگهداری گیاهان مادری آزمایشگاهی، قرنطینه و نگهداری گیاهان وارداتی و مشکوک به آلودگی، جداسازی و نگهداری گیاهان تغییر یافته ژنتیکی و انجام آزمایش‌های ژنتیکی گیاهی در شرایط ایمنی زیستی ساخته شده است.
به گفته حجازی در طراحی و ساخت این گلخانه، دانش بومی و پتانسیل فنی استان با آخرین دستاوردهای علمی روز کشور ودنیا ادغام شده و گلخانه‌ای ساخته شده است که بتواند نیازهای تحقیقاتی بیوتکنولوژی منطقه را در طول دهه‌های آتی تامین کند.
مدیر پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشوراین گلخانه را در ردیف گلخانه‌های تراز اول بیان و اظهار کرد: این گلخانه علاوه بر اینکه معیارهای موجود ساخت گلخانه در کشور را پوشش می‌دهد با استانداردهای اتحادیه بین المللی گلخانه‌سازان جهان نیز تطابق دارد.
وی اعلام کرد: برای طراحی، احداث ساختمان و تجهیزات این گلخانه تحقیقاتی مبلغ پنج میلیارد ریال هزینه شده است.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام - ادرس پیشرفته ترین گلخونه های ایران رو میخواستم ؟

پیشرفته‌ترین گلخانه تحقیقاتی کشور به بهره‌برداری می‌رسد
مدیر پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشور از افتتاح پیشرفته‌ترین گلخانه تحقیقاتی کشور طی چند روز آینده در تبریز خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی - محمد امین حجازی گفت: این گلخانه تحقیقاتی پیشرفته در مساحتی حدود 750 متر مربع شامل چهار واحد گلخانه تمام کنترل با درجه ایزولاسیون بالا و با امکان کنترل جداگانه نور، دما، رطوبت محیطی و دی اکسید کربن، دو واحد گلخانه قرنطینه گیاهی و دو واحدگلخانه رشد طراحی شده و در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: این گلخانه با هدف انجام آزمایش‌های گیاهی در شرایط کاملاً کنترل شده از لحاظ متغیرهای اقلیمی، سازگاری و نگهداری ریزگیاهان ، نگهداری گیاهان مادری آزمایشگاهی، قرنطینه و نگهداری گیاهان وارداتی و مشکوک به آلودگی، جداسازی و نگهداری گیاهان تغییر یافته ژنتیکی و انجام آزمایش‌های ژنتیکی گیاهی در شرایط ایمنی زیستی ساخته شده است.
به گفته حجازی در طراحی و ساخت این گلخانه، دانش بومی و پتانسیل فنی استان با آخرین دستاوردهای علمی روز کشور ودنیا ادغام شده و گلخانه‌ای ساخته شده است که بتواند نیازهای تحقیقاتی بیوتکنولوژی منطقه را در طول دهه‌های آتی تامین کند.
مدیر پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشوراین گلخانه را در ردیف گلخانه‌های تراز اول بیان و اظهار کرد: این گلخانه علاوه بر اینکه معیارهای موجود ساخت گلخانه در کشور را پوشش می‌دهد با استانداردهای اتحادیه بین المللی گلخانه‌سازان جهان نیز تطابق دارد.
وی اعلام کرد: برای طراحی، احداث ساختمان و تجهیزات این گلخانه تحقیقاتی مبلغ پنج میلیارد ریال هزینه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجان شرقی مجتمع گلخانه‌ای فدک یکی از این پروژه‌ها بود که طرح توسعه آن در زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع در شهرستان تبریز افتتاح شد.
این مجتمع در حوزه کشت و بهربرداری از توت فرنگی فعالیت می‌کند و قادر است در مرحله اول سالانه 50 تن توت‌فرنگی تولید کند.
برای بهره‌برداری از این طرح که مراحل ساخت آن از 3 سال پیش آغاز شده است بالغ بر 4.5 میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی و همچنین با استفاده از تسهیلات بانکی سرمایه‌گذاری شده است.
همچنین با حضور استاندار آذربایجان شرقی بزرگترین گلخانه شیشه‌ای تمام اتوماتیک شمال غرب کشور در تبریز به بهره‌برداری رسید.
این واحد كه در حوزه توليد شاخه گل رز فعاليت دارد به صورت خودكار و با بهره گيري از سامانه 'هيدروپونيك' احداث شده است.
اين مجتمع گلخانه اي در زميني به مساحت سه هزار و 200 متر مربع و 13 ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار ساخته شده كه از اين ميزان پنج ميليارد مربوط به تسهيلات اعطايي از سوي بانك كشاورزي مي باشد.
اين واحد گلخانه اي قادر است سالانه 27 هزار شاخه گل رز را توليد و به خارج از كشور صادر كند.
اینم ببینید.

http://www.phce.org/1389-05-23-15-58-56/673--q-.html

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
سلام
دو تا سوال ساده دارم در مورد آبیاری
اول اینکه میخوام محاسن و معایب آبیاری تحت فشار و سطحی برای یک درخت میوه خاص رو بدونم.مثلا سیب رو تحت فشار آبیاری کنی بهتره یا سطحی؟یا مثلا در مورد آلو؟یا هر میوه دیگه ای.
سوال دومم هم اینه که میشه درخت بالای 5 سال رو با آبیاری قطره ای بدون اینکه عملکردش کاهش پیدا کنه رشد داد؟
ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره در اختیارم قرار بده.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
دو تا سوال ساده دارم در مورد آبیاری
اول اینکه میخوام محاسن و معایب آبیاری تحت فشار و سطحی برای یک درخت میوه خاص رو بدونم.مثلا سیب رو تحت فشار آبیاری کنی بهتره یا سطحی؟یا مثلا در مورد آلو؟یا هر میوه دیگه ای.
سوال دومم هم اینه که میشه درخت بالای 5 سال رو با آبیاری قطره ای بدون اینکه عملکردش کاهش پیدا کنه رشد داد؟
ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی داره در اختیارم قرار بده.

سلام
از معایبش اینه که خرجش زیاده! البته اگه طرح بنویسید و ببرید جهادکشاورزی کمکتون میکنن
اگه برای ابیاری از همون زمان کشت نهال از آبیاری قطره ای استفاده کنید ریشه درخت خودش رو با این سیستم تطبیق میده و علاوه بر صرفه جویی قابل توجه مصرف آب عملکرد خوبی هم خواهید داشت اما اگه بخواید یه درخت چند ساله رو از سیستم کرتی به قطره ای تغییر بدین ممکنه یکی دو سال کاهش عملکرد و ضعف درخت رو به دنبال داشته باشه، در این صورت بهتره شیلنگ آبیاری رو به صورت دایره ای و با چندین نازل درنظر بگیرید.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از معایبش اینه که خرجش زیاده! البته اگه طرح بنویسید و ببرید جهادکشاورزی کمکتون میکنن
اگه برای ابیاری از همون زمان کشت نهال از آبیاری قطره ای استفاده کنید ریشه درخت خودش رو با این سیستم تطبیق میده و علاوه بر صرفه جویی قابل توجه مصرف آب عملکرد خوبی هم خواهید داشت اما اگه بخواید یه درخت چند ساله رو از سیستم کرتی به قطره ای تغییر بدین ممکنه یکی دو سال کاهش عملکرد و ضعف درخت رو به دنبال داشته باشه، در این صورت بهتره شیلنگ آبیاری رو به صورت دایره ای و با چندین نازل درنظر بگیرید.
جهاد کشاورزی کمکتون نمیکنه. شاید کارشناسی کنه. منتهی .. تلاش میکنه طرحتونو بگیره. پس باید زرنگ باشی... البته یه نکته بود.

zahra.sayad

عضو جدید
سلام

سلام

خسته نباشيد من ترم 5 اصلاح نباتات هستم .ميخوام براي ارشد رشته بيوتكنولوژي بخونم ولي منابع ارشد را دقيق نميدونم ميشه به من منابع را با ذكر دقيق نام كتاب و نويسنده برام معرفي كنيد تشكر:gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خسته نباشيد من ترم 5 اصلاح نباتات هستم .ميخوام براي ارشد رشته بيوتكنولوژي بخونم ولي منابع ارشد را دقيق نميدونم ميشه به من منابع را با ذكر دقيق نام كتاب و نويسنده برام معرفي كنيد تشكر:gol:
یه نگاهی به این دوتا تاپیک بنداز:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/251468-كارشناسي-ارشد-بيوتكنولوژي-كشاورزي

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/381299-کلاس-کنکور-←-بیوتکنولوژی

sepideh001

عضو جدید
درمورد هزينه كشاورزي علوم دامي مديريت دامپروري و اينكه كدام دانشگاه و چطوري ثبت نام اينترنتي كنم و جواب به اييلم بديد يا تو سايت ب

درمورد هزينه كشاورزي علوم دامي مديريت دامپروري و اينكه كدام دانشگاه و چطوري ثبت نام اينترنتي كنم و جواب به اييلم بديد يا تو سايت ب

هزينه ترم و ازاد واحد كرج مثل اينكه مهر شهر كشاورزي مديريت دامپروري و اينكه كدام دانشگاه و چطوري ثبت نام اينترنتي كنم و جواب به اييلم بديد يا تو سايت بزاريد الان 15 مهر تا كي مهلت تكميلي هاست

najam

عضو جدید
كممممممممممك :پايان نامه ارشدمو چيكار كنم ؟؟ چه طور آماده كنم؟

كممممممممممك :پايان نامه ارشدمو چيكار كنم ؟؟ چه طور آماده كنم؟

سلام به دوستان
من پايان نامه اي در مورد عملكرد برنج دارم . كليه داده هاي خام را تهيه كردم و مي خوام با نرم افزار spss كار كنم اما بلد نيستم . خواستم قدم به قدم منو همراهي كنيد
اول بايد داده ها را وارد spss كنم جدولش به چه صورت است (طرح بلوك كامل تصادفي و 4 تيمار و 3 تكرار است)؟
ممنون