صفحه 1 از 7 12345 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 67

تاپیک: آشنایی با رشته مهندسی کشاورزی -آب

 1. #1
  تازه وارد آواتار badboy
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  kerman
  امتیاز
  47
  پست ها
  18

  Graduated آشنایی با رشته مهندسی کشاورزی -آب

  هدف این رشته استفاده از آب در کشاورزی است . بنابراین یک مهندس آب باید با آب و ویژگی های آن،طریقه انتقال آب به محل مصرف و طریقه استحصال آب آشنا باشد و برای تسلط به موارد فوق لازم است که از دانش های دیگری از قبیل:
  زمین شناسی، هوا شناسی،خاک شناسی،گیاه شناسی،طراحی و ساخت تاسیسات آبی و مکانیزم مصرف آب توسط خاک و گیاه اطلاع داشته باشد . به عبارت دیگر این گرایش ،علم آب وخاک است و دانشجویان درباره نحوه رساندن آب تا مزرعه توسط کانالها یا لوله های انتقال آب و شبکه های توزیع آب در زمین زراعی، تامین نیاز محصولات زراعی و باغی با روشهای مختلف آبیاری،خارج ساختن آبهای اضافی از پیرامون ریشه به منظور تنفس ریشه گیاه توسط شبکه های زهکشی و احداث سد های انحرافی و خاکی برای آبیاری کشاورزی،آموزش می بینند.
  توانایی های لازم :
  مهندسی کشاورزی دارای 10 گرایش است که در این میان سه گرایش مهندسی آب ،مهندسی اقتصاد کشاوزی و مهندسی ماشین های کشاورزی از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضي و فنی،دانشجو می پذیرد. به عبارت دیگر در این سه گرایش دانشجویان باید بر دروس ریاضی و فیزیک مسلط بوده و بتوانند بخوبی تجزیه و تحلیل کرده و محاسبه کنند و ازعهده دروس مهم این رشته برآیند .


 2. تشكر از اين پست


 3. #2
  تازه وارد آواتار badboy
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  kerman
  امتیاز
  47
  پست ها
  18

  Graduated درس های این رشته در طول تحصیل :

  دروس مشترک در گرایش های آب ،اقتصاد کشاورزی و ماشین های کشاورزی :

  ریاضیات عمومی ،فیزیک عمومی ،شیمی عمومی ،آمار و احتمالات ،برنامه نویسی کامپیوتر،هواشناسی،آبیاری عمومی ،اقتصاد کشاورزی ،خاک شناسی عمومی، زراعت عمومی ،مساحی و نقشه برداری ،باغبانی عمومی، عملیات کشاورزی ،زراعت غلات ،آشنایی با کامپیو تر  دروس تخصصی مهندسی کشاورزی _آب :

  استاتیک ،مقاومت مصالح ، هیدرولیک ،نقشه برداری ،طراحی سیستم های آبیاری ،ا صول زهکشی ،هیدرولوژی آب های سطحی ،آب های زیر زمینی ،مهندسی زهکشی ،پمپاژ وایستگاه های پمپاژ ، تامین آب شرب روستاها، مصالح و روش های ساختمانی ،هیدرولیک انهار ،طراحی ساختمان های انتقال آب ، حفاظت آب و خاک واقتصاد مهندسی  به نقل ازکتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی ، مرکز انتشارات سازمان سنجش آموزش کشور

 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  اهواز
  امتیاز
  23
  پست ها
  5

  پيش فرض هدف اصلی مهندسی اب

  علم آبياري ، علم آب و خاك است و دانشجويان اين رشته درباره نحوه رساندن آب تا مزرعه توسط كانالها يا لوله‌هاي انتقال آب و شبكه‌هاي توزيع آب در زمين زراعي ، تامين نياز محصولات زراعتي و باغي با روشهاي مختلف آبياري ، خارج ساختن آبهاي اضافي از پيرامون ريشه به منظور تنفس ريشه گياه توسط شبكه‌هاي زهكشي و احداث سدهاي انحرافي و خاكي براي آبياري كشاورزي آموزش مي‌بينند.
  دانشجويان رشته آبياري بخشي از دروس رشته مهندسي عمران آب و بخشي از دروس رشته كشاورزي را مطالعه مي‌كنند. چرا كه هدف اين رشته استفاده از آب در كشاورزي است. بنابراين يك مهندس آبياري بايد با آب و ويژگي‌هاي آن ، طريقه استحصال آب، طريقه انتقال آب به محل مصرف و طريقه مصرف آب آشنا باشد و براي تسلط به موارد فوق لازم است كه از دانشهاي ديگري از قبيل زمين‌شناسي ، هواشناسي ،‌ خاك‌شناسي، گياه‌شناسي، طراحي و ساخت تاسيسات آبي و مكانيزم مصرف آب توسط خاك و گياه اطلاع داشته باشد.
  براي مثال بايد بداند كه يك باغ به چقدر آب نياز دارد و گياه باغي چه فرقي با گياه علوفه‌اي دارد؟ يا اين كه بداند در كشت سنتي، كشت مكانيزه و كشت آبياري تحت فشار چقدر آب مصرف مي‌شود و همچنين بايد بداند كه يك سد چه ارتفاع، عرض ، حجم و بيرون‌ريزي آب بايد داشته باشد.
  مهندس عمران آب‌سازه‌هاي آبي را طراحي مي‌كند اما مهندس آبياري طراحي‌هاي هيدروليكي تاسيسات آبي را انجام مي‌دهد. براي مثال مهندس آبياري حجم،‌ارتفاع و عرض سد را تعيين مي‌كند و مهندس عمران مشخص مي‌كند كه سد مورد نظر بايد با چه آماتور و سيماني ساخته شود و مقاومت آن چقدر بايد باشد.
  هدف دوره تربيت كارشناسان كارآموزي است كه بتوانند علاوه بر عهده‌دار شدن مسووليت در رشته‌هاي آبياري و امور آب كشور در برنامه‌ريزي و آموزش علوم آبياري و زهكشي منشاء خدمات شايسته باشند.
  طول اين دوره 4 سال است كه طي آن دانشجويان با فراگرفتن 20 واحد دروس عمومي، 31 واحد دروس علوم پايه ، 30 واحد دروس اصلي كشاورزي و 54 واحد دروس تخصصي نظري، عملي و كارهاي صحرايي مهارتهاي لازم براي انجام دادن امور فوق را كسب مي‌كنند.
  داوطلبان بايد در علوم پايه رياضي و تجربي قوي، در رابطه با آب، خاك و مصرف بهينه آب علاقه‌مند و براي اشتغال در كارهاي صحرايي داراي توان جسمي كافي و روحيه لازم باشند. فارغ‌التحصيلان مي‌توانند تا سطح كارشناسي ارشد و بالاتر ادامه تحصيل دهند و يا در وزارت كشاورزي و امور آب سازمانهاي آب منطقه‌اي وزارت نيرو ، واحد آب وزارت جهاد کشاورزي و مهندسان مشاور رشته آب كشور به كار اشتغال ورزند.


 6. تشكرها از اين پست


 7. #4
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  اهواز
  امتیاز
  23
  پست ها
  5

  پيش فرض

  مادیگه داریم کم کم ازپاسخ دادن شماناامید میشیم .بابانظری وایده ای بدید.برای ارسال پیامهای جدید باید شماهم همراهیم کنید باتشکر

 8. #5
  عضو
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  امتیاز
  121
  پست ها
  76

  Post مهندسی آب چگونه رشته ای است؟!

  با سلام خدمت همه عزیزان دانشجویان مهندسی آب، فارغ التحصیلان،..این تاپیک را با ذکر چند سوال آغار میکنم»
  1- مهندسی آب چیست؟ و هدف از پایه گذاری این رشته چه بوده؟
  2- یک مهندس آب چه قابلیتهایی دارد؟چه قابلیتهایی طی 4 سال دانشجویی پیدا میکند؟
  3- آیا این رشته کشاورزی است، عمران است، محیط زیست است،....؟
  4- آیا فارغ التحصیل رشته آب قادر به انجام کارهای کشاورزی هست؟ آیا قادر به انجام کارهای هیدرولوژیکی و در طرف دیگر عمرانی و ... هست؟
  با ذکر این چند سوال بحث را با همکاری شما دوستان پی بگیریم تا انشاءالله به نتیجه ای برسیم.

 9. تشكر از اين پست


 10. #6
  عضو
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  امتیاز
  121
  پست ها
  76

  پيش فرض مهندسی آب

  با سلام.
  ما یه استاد داشتیم به نام آقای پروفسور خانجانی، شاید خیلیا اسم ایشون را شنیدن،میفرمودن که وقتی ما طرح رشته مهندسی آب را به وزارت علوم دادیم، با مخالفتهای زیادی مواجه شدیم و بالاخره بعد از چقدر دردسر کشیدن و پشت سر گذاشتن مشکلات، این رشته تصویب شد، میگفت بچه ها شما مهندسی آب میخونین جایی نگین آبیاری،ما خیلی زحمت کشیدیم تا این شد! ما میخواستیم همینجور که رشته های برق مکانیک هست، رشته ای باشه به نام آب!بعد میفرمودن، بعد از برپا شدن مهندسی آب یکی از اساتید دانشگاه شیراز به من زنگ زد و گفت: خانجانی حالا که این رشته رو زدین، چه احساسی داری؟!! من(خانجانی) گفتم: همون حسی دارم که وقتی تو اتاقم نشستم و دارم با لیوانم چایی میخورم!!!
  بله!. این داستانی بود که از تاریخچه آب بلد بودم!
  حالا چی شده؟......... تو پستهای دیگه انشاءالله، شما هم همکاری کنین.

 11. تشكر از اين پست


 12. #7
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  اصفهان
  امتیاز
  44
  پست ها
  17

  پيش فرض

  یادش بخیر پروفسور خانجانی ! در دوران کارشناسی افتخار دیدار ایشان نصیبم شده واقعا انسان بسیار دوست داشتنی هستند.ولی واقعا جایگاه مهندسی آب کجاست؟ به نظر من ارزش مهندسی آب دست خود ماست.این خود ما هستیم که بدون باور عمیق این رشته سعی داریم همیشه بازار کار این رشته رو بد جلوه بدیم.دوستمون به موضوع دقیقی اشاره کردن خواهش میکنم همگی تجربیاتتون رو بیان کنین.ای کاش مسئولین برنامه ریزی این رشته از همون دوران کارشناسی 3 گرایش کارشناسی ارشد رو اعمال میکردن.اگه دروس اختیاری بسیار مفید این رشته جایگزین بعضی از دروس بی مصرف این رشته میشدن اونوقت مهندسی آب جایگاه واقعی خودش رو مشخص تر میکرد.واقعا از دوست عزیزمون به خاطر طرح این موضوع تشکر میکنم.
  ويرايش شده توسط hadi_haghjuie در 2009/4/06 در ساعت 11:18 PM

 13. تشكر از اين پست


 14. #8
  تازه وارد آواتار sadeghi_elmira
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2009/6
  امتیاز
  35
  پست ها
  22

  پيش فرض

  سوال های جالبی هستن که به شدت ذهنم رو به خودش مشغول کرده!!!اما پاسخی داده نشده؟!!!چرا؟!!
  و دیگر اینکه پروفسور خانجانی در کدام دانشگاه تدریس می کنند؟

 15. تشكرها از اين پست


 16. #9
  تازه وارد
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  تاريخ عضويت
  2008/9
  محل سكونت
  اصفهان
  امتیاز
  44
  پست ها
  17

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله sadeghi_elmira نمايش پست
  سوال های جالبی هستن که به شدت ذهنم رو به خودش مشغول کرده!!!اما پاسخی داده نشده؟!!!چرا؟!!
  و دیگر اینکه پروفسور خانجانی در کدام دانشگاه تدریس می کنند؟
  سلام،1- پاسخ به این سؤال نیازمند این موضوع هست که واقعاً ما با واقعیت (ونه از سر ناامیدی و یا تعصب)با این موضوع روبرو بشیم.من ودوستم آقای فرهادی وقتی دیدیم انگار طرح این سؤال زیاد واسه بقیه مهم نیست بی خیالش شدیم.ولی واقعا از دوستان می خوام که افکارشون رو در مورد سؤال های بالا به صورت نوشته دربیارن تا همه از نظراتشون استفاده کنیم.
  2-پروفسور خانجانی دکترای منابع آب از آمریکا دارن واستاد دانشگاه شهید باهنر کرمان هستن.

 17. تشكرها از اين پست


 18. #10
  عضو
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  امتیاز
  121
  پست ها
  76

  پيش فرض مهندسی آب

  مهندسی آب رشته ای بسیار قوی است و زمینه کاری فراوانی دارد اما......!!! آیا در ایران هم صدق میکند؟!!!!
  یه سری به سایت دانشگاه های خارجی بزنین که مهندسی آب را دارن
  مثل EXETER و WaterLoo تا اونجایی که میدونم مهندسی آب دانشگاه EXETER هست که این دانشگاه رو دانشگاه کرده. تو سایت سری به درس های(course) دوره کارشناسی بچه هاشون بزنین. سوای اینکه چه قابلیت های خوبی داره که درسها رو به صورت جزوه وار درس داده و هر کس میتونه مطالعه کنه و یاد بگیره، این درسهارو با اونچه که ما تو دانشگاهامون میخونیم مقایسه کنید. تفاوت از فرش تا عرشه. یکی از بچه های ارشد موفق از دوستانم همینکارو کرد بعد گفتم نظرت چی بود گفت چیزی که بچه های کارشناسی اونجا میخونن منه ارشدی بلد نیستم.

  چرا باید اینجوری باشه
  چرا ....
  چرا باید درسهای آبرسانی شهری اختیاری باشه اما درسهای زراعت و باغبانی الزامی
  خدا کمکون کنه.

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. آشنایی با رشته مهندسی معدن
  توسط morteza_420 در تالار مهندسی معدن
  پاسخ ها: 23
  آخرین ارسال: 2015/5/30, 11:47 PM
 2. رتبه دانشگاه هایی برتر جهان در رشته مهندسی کشاورزی
  توسط Eshgh Khoodayi در تالار کارشناسی ارشد و دکترا
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2013/3/01, 05:15 PM
 3. پاسخ ها: 16
  آخرین ارسال: 2012/4/05, 10:26 PM
 4. آشنایی با رشته مهندسی رباتیک
  توسط amir_tanha در تالار الکترونیک
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/9/25, 12:38 PM
 5. آشنایی با رشته مهندسی صنایع
  توسط پیرجو در تالار راهنمای انتخاب رشته و دانشگاه
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/3/20, 11:05 AM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •