مدّعیان به ظاهر دلسوز زلزله زدگان ...

tehranUNIVERSITY

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن

جدی بگیرید ...
شب یلدا خرج نکنید و ولنتاین نگیرید و پارتی برگزار نکنید و ... خرج زلزله زده ها کنید!
از اول محرم، یک ژست خوشگلي! راه افتاده بود در این فضاي مجازي که بجای نذری برای امام حسین علیه السلام، به زلزله زده ها کمک کنیم؛
به جای هیأت محرم، به زلزله زده ها کمک کنیم؛
به جای صرف پول برای ساخت ضریح جدید امام حسین علیه السلام، به زلزله زده ها کمک کنیم!
بماند که زلزله زده ها هم آویخته بر عبای حسین علیه السلام هستند!

حالا دهه اول تمام شده و زلزله زده ها فراموش شده اند!!!
مدعیان به فکر مهمانیهای یلدا و استفاده صحیح و بهینه از تعطیلات در پیستهای اسکی یا سواحل خلیج فارس افتاده اند!
مدعیان محترم! بیاید یک کمپین بگذارید که هزینه ی یک ماه لوازم آرایشتون را خرج زلزله زده ها کنید؛ هزینه ی چالوس رفتن و ویلا گرفتن را؛ هزینه ی کافی شاپ رفتن ها را ؛هزینه ی اسكي و اسب سواري را؛ یا سفرهاي دبي و انتاليا و را...
یک کمپین بگذارید که امسال پالتو و بوت نخریم و خرج زلزله زده ها کنیم!
اصلاً بیایید این دو ماه محرم و صفر، هزینه ی شارژ اینترنتتون را خرج زلزله زده ها کنید!
یا پول يك ماه بنزين ماشینتون كه تو خيابونها ميچرخيد را بدید و این یک ماه را با اتوبوس رفت و آمد کنید!
شب یلدا خرج نکنید و ولنتاین نگیرید و پارتی برگزار نکنید و خرج زلزله زده ها کنید!

باز هم لازمه مثال بزنیم که معلوم شه مشکل از وضعیت زلزله زده ها نیست و از شور و شعوری ست که حسین علیه السلام در جان مردم می ریزد و از آن می ترسید؟!!
و یک عده هم ظاهر زیبا و جذاب و بشر دوستانه ی! جملات شما را می بینند و باور می کنند و بهتون کمک می کنند در ترویج حرفاتون!
لم دادید کنار لپ تاپتون، کیک و قهوه تون را می خورید و برای اعتقادات مردمی نسخه می پیچید! مردمی که جان و مالشون را در راه حسین ابن علی علیه السلام می دهند؛ حتی ارمنی ها و زرتشتی ها!
حالا همه ی امورات اقتصادی و خرج و دخل و ... درست شده، مونده نذری های ملت برای محرم و صفر!
انگار همه فهمیدند که هر چه داریم، از محرم و صفر داریم؛ به هر بهانه ای بر محرممان تیر می زنند...
اما فراموش کرده اند فرمایش رسول خدا(ص) را که فرمودند: ان لقتل الحسين حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا... همانا این محبت و این شور حسینی در قلوب مومنین هرگز خاموش نخواهد شد.

خرداد..

اخراجی موقت
شب یلدا سنت ایرانیان است حالا شما ایرانی نیستین بحث دیگه ایست ...چقدر پر محتوا دوباره خودت بخوان قضاوت کن..

?Why

عضو جدید
فرق میکنه بزرگوار ...

کسی برای ثواب و آمرزش گناهان ، مراسم شب یلدا رو برگذار نمیکنه ، یا برای قرب الهی پارتی نمیگیره !
ولی ملت برای ثواب و آمرزش گناهان مناسک و مراسم محرم رو بپا میکنن (در بهترین حالت) ...
حالا صحبت این بود که استثنائاً تو این شرایط ، به جایِ اینکه اونجوری ثوابِ دنیوی و اخروی ببرن ، با کمک به زلزله زده ها ، ثواب ببرن !

کلاً اینکه بیربط بود مقایست ...

ولی اینو قبول دارم که اپیدمیِ بدی شده که بیشترین کاری که مردمِ ما برای کودکِ سوخته ، هموطنِ زلزله زده یا مادرِ زندانی میکنن ؛ اینه که یه لایک میزنن براشون یا پستهایِ مربوط بشون رو شیر میکنن یا ماکسیمم کاورشون رو یه چیزی مربوط به اونا میزارن ...و فک میکنن خیلی کار کردن و کافیه ...
همینجوری کلی از نیروهایی که باید جور دیگه ای بروز کنه ، هرز میره !

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فرق میکنه بزرگوار ...

کسی برای ثواب و آمرزش گناهان ، مراسم شب یلدا رو برگذار نمیکنه ، یا برای قرب الهی پارتی نمیگیره !
ولی ملت برای ثواب و آمرزش گناهان مناسک و مراسم محرم رو بپا میکنن (در بهترین حالت) ...
حالا صحبت این بود که استثنائاً تو این شرایط ، به جایِ اینکه اونجوری ثوابِ دنیوی و اخروی ببرن ، با کمک به زلزله زده ها ، ثواب ببرن !

کلاً اینکه بیربط بود مقایست ...

نه بزرگوار!

بحث از جایی شروع میشه که همون کسایی که شب یلدا، چهارشنبه سوری، ولنتاین و ...خرج عشق و حالشون میزنه بالا و اشلوق اشلوق خرج میکنن و ککشونم نمیگزه که فلان جا فلانی زیر آواره، محرم و صفر که میشه تازه غیرتی میشن و به نذورات و راز و نیاز و عزاداری ملت مسلمان خرده می گیرن که :

"ما باید پارتیمون سر جاش باشه و صفا کنیم و از شب یلدامون پاسداری و حراست کنیم!!! ولی شما غلط می کنید به نیت قرب الهی و عشق حسینی و زنده نگه داشتن دین و آیینتون خرج می کنید!!
شما باید این کاراتونو که منافع بعضی عزیزان رو به خطر میندازه، بذارید کنار و بچسبید به زلزله زده ها، ما هم بریم به اسکی و شب یلدا و ولنتاینمون برسیم که بسی هم خداپسندانه تر است!!!"

هدف قیاس نیست، هدف اینه که نوبت مسلمانیِ ما که می رسه باید همه چی رو جایگزین کنیم، غم زلزله زدگان رو بذاریم جای مصیبت اهل بیت! ولی وقت خوش گذرونیِ عزیزان که می رسه، همگان دادِ "هر چیز جای خود دارد" سر میدن!!!

نه؟؟!!

?Why

عضو جدید
نه بزرگوار!
بحث از جایی شروع میشه که همون کسایی که شب یلدا، چهارشنبه سوری، ولنتاین و ...خرج عشق و حالشون میزنه بالا و اشلوق اشلوق خرج میکنن و ککشونم نمیگزه که فلان جا فلانی زیر آواره، محرم و صفر که میشه تازه غیرتی میشن و به نذورات و راز و نیاز و عزاداری ملت مسلمان خرده می گیرن که :
"ما باید پارتیمون سر جاش باشه و صفا کنیم و از شب یلدامون پاسداری و حراست کنیم!!! ولی شما غلط می کنید به نیت قرب الهی و عشق حسینی و زنده نگه داشتن دین و آیینتون خرج می کنید!!
شما باید این کاراتونو که منافع بعضی عزیزان رو به خطر میندازه، بذارید کنار و بچسبید به زلزله زده ها، ما هم بریم به اسکی و شب یلدا و ولنتاینمون برسیم که بسی هم خداپسندانه تر است!!!"
هدف قیاس نیست، هدف اینه که نوبت مسلمانیِ ما که می رسه باید همه چی رو جایگزین کنیم، غم زلزله زدگان رو بذاریم جای مصیبت اهل بیت! ولی وقت خوش گذرونیِ عزیزان که می رسه، همگان دادِ "هر چیز جای خود دارد" سر میدن!!!
نه؟؟!!
نه ...
آدم بدایی که میرن اسکی ! رو بزار کنار یه لحظه ...
بحث سرِ اینه که آدم خوبا پول بدن برای دعوت نوحه خون بهتره یا بدن برای کمک ... ؟

و از اونجایی که فکر میکنم "
عبادت بجز خدمت خلق نیست ..." به نظرم کارِ ثواب و صواب ، کاریه که یه خروجی داشته باشه برای دیگران ...
و اینکه من گریه کنمو ضجه بزنمو یقه جر بدمو و نعره های یه آدمِ انکرالاصوات رو گوش بدم ، به نظر من نه تنها برایِ دیگران مفید نیست ، بلکه برایِ خودمم فایده نداره ...

البته اینو قبول دارم که نزدِ الله ، اون ضجه ها ارزشش بیشتره ...و دیگه این که بدونِ ضجه که امام حسین ، شفاعت و پادرمیونی نمیکنه که ما رو نبرن جهنم !

بزرگوار ...
هیچ کس با دین و آیینی که کارِ خوبش ، کمک به دیگران و کار بدش اذیت و آزار دیگران باشه ؛ مشکلی نداره ...
باور کن اونجور اسلام ، هیچ وقت به خطر نمیوفته که شما نگرانش باشیو و مجبور باشی ازش دفاع کنی ...

................................................................................

راستی مشکل اسکی چیه مگه ؟
من که متاسفانه قسمت نشده و تجربه نکردم ...
یکی دو باری هم دوستان اصرار کردن سوار تیوپ بشم که ترسیدمو پیچوندم ...
ولی سرسره رو تجربه کردم و (با اینکه به قصدِ لذت نبود ...) به نظرم باحال اومد !
فکر نکنم اونجور که شما میگی بد باشه ها ...

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

چرا نه؟!؟! حرفام واضح و مبرهن بود و عین واقعیت!!

آدم بدایی که میرن اسکی ! رو بزار کنار یه لحظه ... بحث سرِ اینه که آدم خوبا پول بدن برای دعوت نوحه خون بهتره یا بدن برای کمک ... ؟

یادم نمیاد بحث خوب وبد بودن آدمارو کرده باشم ولی حالا که خودتون گفتین... آدم خوبا اگه واقعاً خوب باشن باید هم نوحه خون دعوت کنن و هم به وقتش دست به جیب بشن و به داد هموطناشون برسن...به وقتش!

و از اونجایی که فکر میکنم "عبادت بجز خدمت خلق نیست ..." به نظرم کارِ ثواب و صواب ، کاریه که یه خروجی داشته باشه برای دیگران ...
و اینکه من گریه کنمو ضجه بزنمو یقه جر بدمو و نعره های یه آدمِ انکرالاصوات رو گوش بدم ، به نظر من نه تنها برایِ دیگران مفید نیست ، بلکه برایِ خودمم فایده نداره ...

خب این که شعره و احتمالاً در تحسین"خدمت به خلق" سروده شده و ما می دونیم که عبادت جز خدمت به خلق هم هست!! خدمت به خلق بخشی از عبادته...در واقع خدمت به خلق، عبادته ولی عبادت، صرفاً خدمت به خلق نیست!

شما الان داری "نعره های یک آدم انکر الاصوات" رو با "نوحه خونی و عزاداری" قاطی می کنی! ما که تاحالا با نعره عزاداری نکردیم! اینکه یه سری از محرم فقط شور حسینی رو برداشت می کنن و شعور رو تحویل نمی گیرن، معنیش این نیست که همه ی عزاداری ها و نوحه خونی ها همین مدلیه! و این مدل عزاداری به قول شما، نه واسه خودم فایده داره نه دیگران...بله کاملاً درسته!

امّا اگر از اشتباهات عزاداریهای غیر معقول بگذریم...عزاداری های محرم خیلی پر فایده ست...عزاداریِ معمولی نیست! عزاداری واسه یه شخص معمولی نیست که بگیم: "خب که چی؟!"...برای مردیه که واسه احیای آرمانهای انسانی از همه چی گذشت، همه چیزش رو فدای احیای انسانیت کرد. 1400سال پیش حسین(ع) حرکتی انجام داد که هنوز که هنوزه مشابهش انجام نشده و ما می کوشیم که نذاریم در نبود حسین آرمانهاش نابود بشه! شورِ کربلا رو با این عزاداری ها زنده نگه می داریم و در ادامه ی زنده نگه داشتن شور، میریم سراغ شعور و یادی می کنیم از خصلتهایی مثل: ایثار، وفاداری، آزادگی، غیرت، ظلم ستیزی و...

آیا به نظر شما احیا کردن این آرمانها تو ذهن مردم(نه فقط مسلمان) بی فایده ست؟! (اولش گفتم که عزاداری های همراه با شعور)

البته اینو قبول دارم که نزدِ الله ، اون ضجه ها ارزشش بیشتره ...و دیگه این که بدونِ ضجه که امام حسین ، شفاعت و پادرمیونی نمیکنه که ما رو نبرن جهنم !

الان اینو باید پاسخ بدم؟!؟! قطعاً حب حسینی که ادامه ش برسه به حسین وار زندگی کردن، ارزشش پیش الله خیلی زیاده...

بزرگوار ...
هیچ کس با دین و آیینی که کارِ خوبش ، کمک به دیگران و کار بدش اذیت و آزار دیگران باشه ؛ مشکلی نداره ...
باور کن اونجور اسلام ، هیچ وقت به خطر نمیوفته که شما نگرانش باشیو و مجبور باشی ازش دفاع کنی ...

تو دین ما هم گفته نشده با عزاداریهایتان به دیگران آسیب بزنید!! اگه منظورتون عزاداری های نامعقوله که...حرفی نیست، هرچیز نامعقولی که ممکنه باعث آزار و اذیت دیگران بشه باید درستش کرد. ولی اگه کلاً با عزاداری مشکل دارید و تاسوعا و عاشورا اعصابتون رو به هم میریزه، میتونه برگرده به این که شما با اصل مطلب مشکل دارید!

ما خیالمون از "اسلام" راحته چون الله شخصاً به امورش رسیدگی می کنه! نگرانیمون از خودمونه، نگران "مسلمونیمون" هستیم، نه اسلام!

راستی مشکل اسکی چیه مگه ؟
من که متاسفانه قسمت نشده و تجربه نکردم ...
یکی دو باری هم دوستان اصرار کردن سوار تیوپ بشم که ترسیدمو پیچوندم ...
ولی سرسره رو تجربه کردم و (با اینکه به قصدِ لذت نبود ...) به نظرم باحال اومد !
فکر نکنم اونجور که شما میگی بد باشه ها ...

کِی گفتم مشکل داره؟! منظورم این بود که میشه از پول اسکیمون هم بزنیم، بدیم به نیازمندان!

در کل: یک مسلمان خوب و معتقد و مهربان و وظیفه شناس اگه داره که نذر امام حسین کنه، وقتی می بینه که هموطنش تو مضیقه ست، باید بازم دست به جیب بشه(که عموماً میشن)

آخرین ویرایش:

?Why

عضو جدید
خیله خوب ...
یه سوال ...
فرض کن شما نذرِ داری و یه عمریه که مجلسِ روضه ای ترتیب میدیو ، فک و فامیلو آشنا و غریبه رو جمع میکنی و قیمه میپزی و میدی بیرون و ...
و فقط اونقدری پول داری که یا مجلس همیشگیتو برپا کنی ، یا پول بزاری برای زلزله زده ها مثلاً ...
ینی یه کدومشو باید انتخاب کنی ... چیکار میکنی ؟

--------------------------------
واقعاً هم که تو جامعه مون اون چیزایی که بش میگن آرمانهای حسینی رو به عینه میشه دید ...
اصلاً روحیه ظلم ستیزیِ مردممون بیداد میکنه ... !
کلِ یوماً عاشورا رو هم هر روز به عینه میبینیم و هر روز هم یزیدِ زمان ، سرِ حسینهایِ زمان رو میبره ..
.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خیله خوب ...
یه سوال ...
فرض کن شما نذرِ داری و یه عمریه که مجلسِ روضه ای ترتیب میدیو ، فک و فامیلو آشنا و غریبه رو جمع میکنی و قیمه میپزی و میدی بیرون و ...
و فقط اونقدری پول داری که یا مجلس همیشگیتو برپا کنی ، یا پول بزاری برای زلزله زده ها مثلاً ...
ینی یه کدومشو باید انتخاب کنی ... چیکار میکنی ؟

--------------------------------
واقعاً هم که تو جامعه مون اون چیزایی که بش میگن آرمانهای حسینی رو به عینه میشه دید ...
اصلاً روحیه ظلم ستیزیِ مردممون بیداد میکنه ... !
کلِ یوماً عاشورا رو هم هر روز به عینه میبینیم و هر روز هم یزیدِ زمان ، سرِ حسینهایِ زمان رو میبره ..
.
قطعاً دومی!!

حداقل چیزی که از حسین میشه یاد گرفت همینه!! حج ناتمامش گویای همه چیزه...

...و عده ای از علما حسین را مرتد خواندند/ چون در بند رساله نماند/ و مناسک حج را/ بی هیچ هراسی/ از لومه ی لوامین/ و سرزنش سرزنش کنندگان/ فدای اعمال شهادت کرد!!

?Why

عضو جدید
قطعاً دومی!!
حداقل چیزی که از حسین میشه یاد گرفت همینه!! حج ناتمامش گویای همه چیزه...
...و عده ای از علما حسین را مرتد خواندند/ چون در بند رساله نماند/ و مناسک حج را/ بی هیچ هراسی/ از لومه ی لوامین/ و سرزنش سرزنش کنندگان/ فدای اعمال شهادت کرد!
خوب حداقل سرِ اینکه کدوم کار درسته توافق داریم ...
شما هم سعی کنید کارِ درست رو انجام بدید و همونطور که علی(ع) میگه :

"بشنوید که چه میگوید، ننگرید که، که میگوید"
به گویندش کاری نداشته باشید که خوبه یا بده یا قهرمانِ اسکیه یا هرچی ...

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب حداقل سرِ اینکه کدوم کار درسته توافق داریم ...
شما هم سعی کنید کارِ درست رو انجام بدید و همونطور که علی(ع) میگه :

"بشنوید که چه میگوید، ننگرید که، که میگوید"
به گویندش کاری نداشته باشید که خوبه یا بده یا قهرمانِ اسکیه یا هرچی ...

بله، وقتی پای حرف حق باشه، باید به توافق رسید!
وقتی من فقط n تومن پول دارم و میخوام باهاش ثواب کنم، قطعاً ترجیح می دم کاری رو انجام بدم که خیری که توشه بیشتره!

ولی وقتی میشه هر دوطرف قضیه رو باهم به نتیجه رسوند دیگه نباید گذاشت یه عده با هوچی گری کل نتیجه رو برگردونن به سمت قضیه ی دوم...به نفع خودشون!!
بازم می گم...مشکل اینجاست که بعضی چیزا مثلاً همین قضایای زلزله شده بهونه واسه اینکه برای سنتهای همه ساله ی یه امت نسخه بپیچن!

ما میدونیم که واسه زلزله ی آذربایجان چقدر نیرو و کمک مردمی و غیر مردمی فرستاده شده...دیگه چه صیفه اییه که گیر بدن به ضریحی که آغاز ساختش برمی گرده به 4سال قبل از زلزله!

خلاصه این که برای همه ی مردم سخن نغز"هر چیزی جای خود دارد" قابل قبوله و دارای اهمیت! امّا جایی که تو تنگنا قرار می گیریم دیگه باید انتخاب کنیم...و این انتخاب فقط این نیست که عزاداری ها رو بذاریم کنار...باید موقع انتخاب ببینیم از شادیهای زود گذر و کم اهمیتتر هم میشه زد یانه؟! میشه!!!
:gol:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
شب یلدا سنت ایرانیان است حالا شما ایرانی نیستین بحث دیگه ایست ...چقدر پر محتوا دوباره خودت بخوان قضاوت کن..

اونجایی که میخوای از خودت حرفی بزنی(جدا از اون حرفای قشنگ)گند میزنی.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

جدی بگیرید ...
شب یلدا خرج نکنید و ولنتاین نگیرید و پارتی برگزار نکنید و ... خرج زلزله زده ها کنید!
از اول محرم، یک ژست خوشگلي! راه افتاده بود در این فضاي مجازي که بجای نذری برای امام حسین علیه السلام، به زلزله زده ها کمک کنیم؛
به جای هیأت محرم، به زلزله زده ها کمک کنیم؛
به جای صرف پول برای ساخت ضریح جدید امام حسین علیه السلام، به زلزله زده ها کمک کنیم!
بماند که زلزله زده ها هم آویخته بر عبای حسین علیه السلام هستند!

حالا دهه اول تمام شده و زلزله زده ها فراموش شده اند!!!
مدعیان به فکر مهمانیهای یلدا و استفاده صحیح و بهینه از تعطیلات در پیستهای اسکی یا سواحل خلیج فارس افتاده اند!
مدعیان محترم! بیاید یک کمپین بگذارید که هزینه ی یک ماه لوازم آرایشتون را خرج زلزله زده ها کنید؛ هزینه ی چالوس رفتن و ویلا گرفتن را؛ هزینه ی کافی شاپ رفتن ها را ؛هزینه ی اسكي و اسب سواري را؛ یا سفرهاي دبي و انتاليا و را...
یک کمپین بگذارید که امسال پالتو و بوت نخریم و خرج زلزله زده ها کنیم!
اصلاً بیایید این دو ماه محرم و صفر، هزینه ی شارژ اینترنتتون را خرج زلزله زده ها کنید!
یا پول يك ماه بنزين ماشینتون كه تو خيابونها ميچرخيد را بدید و این یک ماه را با اتوبوس رفت و آمد کنید!
شب یلدا خرج نکنید و ولنتاین نگیرید و پارتی برگزار نکنید و خرج زلزله زده ها کنید!

باز هم لازمه مثال بزنیم که معلوم شه مشکل از وضعیت زلزله زده ها نیست و از شور و شعوری ست که حسین علیه السلام در جان مردم می ریزد و از آن می ترسید؟!!
و یک عده هم ظاهر زیبا و جذاب و بشر دوستانه ی! جملات شما را می بینند و باور می کنند و بهتون کمک می کنند در ترویج حرفاتون!
لم دادید کنار لپ تاپتون، کیک و قهوه تون را می خورید و برای اعتقادات مردمی نسخه می پیچید! مردمی که جان و مالشون را در راه حسین ابن علی علیه السلام می دهند؛ حتی ارمنی ها و زرتشتی ها!
حالا همه ی امورات اقتصادی و خرج و دخل و ... درست شده، مونده نذری های ملت برای محرم و صفر!
انگار همه فهمیدند که هر چه داریم، از محرم و صفر داریم؛ به هر بهانه ای بر محرممان تیر می زنند...
اما فراموش کرده اند فرمایش رسول خدا(ص) را که فرمودند: ان لقتل الحسين حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا... همانا این محبت و این شور حسینی در قلوب مومنین هرگز خاموش نخواهد شد.

میخواهند محرم و صفر نباشد...

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
محرم و صفر نباشه ، یه 9 دی ای چیزی جاش عَلَم میکنن ... نگران نباش ...
چه اصراریه این تاپیکو آپ کنی من نمیدونم !

نه اون محرم و صفر که 9 دیو علم میکنه...
شما هم کمک میکنی به آپ کردنش.

reza.mech2012

عضو جدید

نه اون محرم و صفر که 9 دیو علم میکنه...
شما هم کمک میکنی به آپ کردنش.

9 دیو؟ واقعا زدی تو خال، دیو و هیولا. :D
چون فقط یک دیو میتونه با احساسات آدمای ساده بازی کنه و راحت فریبشون بده و حق را باطل و باطل را جلوشون حق جلوه بده.

تو خود اسلام هم همیشه باطلین و مسلحین اکثریت بودن و اونایی که درست کردار بودن تو اقلیت قرار میگرفتن مثل همین محرمی که سنگش رو به سینه میزنین.
چون اولین شرط اکثریت بودن برای حماسه آفرینی، احساس امنیت جانی به خاطر پشتیبانی نیروهای مسلح قویه.
که معلومه در کل تاریخ نیروهای مسلح قوی رو کیا داشتن. :)

بالا