تاپیک سوالات قدرتی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با تشکر فراوان از مدیر عزیزarc_2008

...
چند روز پیش در یکی از نیروگاه های ایران دو مهندس برق استخدامی نیروگاه با هم صحبت می کردند. یکی از دیگری سوالی پرسید و او هم کمی فکر کرد و جوابی داد و ...
" در اتاق کنترل هر چند ثانیه مقادیر توان راکتیو ، اکتیو و کسینوس فی ثبت می شود . بعضی اوقات مشاهده می کنم مقادیر ثبت شده این سه پارامتر از رابطه ریاضی که بینشان وجود دارد تبعیت نمی کند . من به کدام پارامتر اعتماد کنم ؟ در واقع کدام یک از این مقادیر معتبر هستند و مطمئن باشم که مقدار درست را دارند . اگر بخواهم این سه پارامتر را از نگاه معتبر بودن مقادیرشان رتبه بندی کنم ، چگونه ترتیبی لحاظ کنم ؟ اول کسینوس فی بعد اکتیو ، بعد راکتیو ؟ یا نه این اشتباه است . اول ... "
...
لطفا کمکشان کنید !

sina1415

عضو جدید

...
چند روز پیش در یکی از نیروگاه های ایران دو مهندس برق استخدامی نیروگاه با هم صحبت می کردند. یکی از دیگری سوالی پرسید و او هم کمی فکر کرد و جوابی داد و ...
" در اتاق کنترل هر چند ثانیه مقادیر توان راکتیو ، اکتیو و کسینوس فی ثبت می شود . بعضی اوقات مشاهده می کنم مقادیر ثبت شده این سه پارامتر از رابطه ریاضی که بینشان وجود دارد تبعیت نمی کند . من به کدام پارامتر اعتماد کنم ؟ در واقع کدام یک از این مقادیر معتبر هستند و مطمئن باشم که مقدار درست را دارند . اگر بخواهم این سه پارامتر را از نگاه معتبر بودن مقادیرشان رتبه بندی کنم ، چگونه ترتیبی لحاظ کنم ؟ اول کسینوس فی بعد اکتیو ، بعد راکتیو ؟ یا نه این اشتباه است . اول ... "
...
لطفا کمکشان کنید !

به نظر من اول توان ها .. چون ضریب قدرت از این توان ها بدست میاد

moh3n_s

عضو جدید
دوستان من یه سوالی دارم
میخوام بدونم وسیله ای هست که برای حفاظت در برابر قطع جریان های مدار ازش استفاده کنند میدونم هست اسم و اطلاعات و موارد کاربردشا میخوام بدونم یعنی یه مدار داریم نمی خوایم هیچ وقت توانش قطع بشه بنابراین برای حفاظت در برابر قطع جریان استفاده کنیم

moh3n_s

عضو جدید

...
...
لطفا کمکشان کنید !
به نظر من اول بهتره از همون اکتیو شروع کنیم بعد راکتیو و در نهایت زاویه که از روش میتونیم کسینوس فی را محاسبه کنیم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
دوستان من یه سوالی دارم
میخوام بدونم وسیله ای هست که برای حفاظت در برابر قطع جریان های مدار ازش استفاده کنند میدونم هست اسم و اطلاعات و موارد کاربردشا میخوام بدونم یعنی یه مدار داریم نمی خوایم هیچ وقت توانش قطع بشه بنابراین برای حفاظت در برابر قطع جریان استفاده کنیم
اقا محسن متوجه سوالت نشدم دقیقا . میخوای مدار رو در مقابل اضافه جریان یا اتصال کوتاه یا اتصال زمین حفاظت کنی؟؟؟

به نظر من اول بهتره از همون اکتیو شروع کنیم بعد راکتیو و در نهایت زاویه که از روش میتونیم کسینوس فی را محاسبه کنیم
خب ما چطور به توان اکتیو اطمینان کنیم . چه راهی هست که ثابت کنه توان اکتیو مقدار اصلی و صحیح رو نشون میده .که ما توان راکتیو و ضریب قدرت رو طبق اون محاسبه کنیم .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

...
...
لطفا کمکشان کنید !
بنظر من کسینوس فی مهم هست چون رفتار و نوع بار رو معلوم میکنه. چون شبکه ما هیچوقت مقاومت خالص نمیشه و معمولا سلفی هست و در مواردی محدود خازنی . بنابراین باید تغییرات ضریب قدرت رو همیشه در نظر داشت. مقدار بار با در نظر داشتن ضریب همزمانی قابل محاسبه هست اما اینکه این بار چه رفتاری داشته باشه چندان قابل تحلیل نیست . مثلا ما میدونیم پیک مصرف یه کارخونه چقدر هست اما اینکه بر اثر سانحه ای بخش زیادی از بار سلفی از مدار خارج بشه رو نمیشه پیش بینی کرد .
این سوال هم شده سوال مرغ و تخم مرغ.
بنظرم باید ضریب قدرت رو ملاک قرار داد.

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان این سوال رو ببینید:

مشاهده پیوست 130089

جوابش اینه :: -- عکس --

مشاهده پیوست 130091

سوال من اینه چرا اینجوری جل شده ؟؟؟ من نباید حلش اینجوری نیست؟

عکس زیر: میشه یه توضیج بدین:

http://up.iran30t.com/uploads/1357452737.png

دو نکته رو در نظر داشته باش . اول مسیر های رفت و برگشت دوم اینکه اگر اون فاصله های بین هادی رفت و برگشت زیاد باشند دیگه مقدار کل جمع نمیشه. باید الکتانس اونها رو جمع کنی . این مسئله هم بنظرم درست حل شده.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بنظر من کسینوس فی مهم هست چون رفتار و نوع بار رو معلوم میکنه. چون شبکه ما هیچوقت مقاومت خالص نمیشه و معمولا سلفی هست و در مواردی محدود خازنی . بنابراین باید تغییرات ضریب قدرت رو همیشه در نظر داشت. مقدار بار با در نظر داشتن ضریب همزمانی قابل محاسبه هست اما اینکه این بار چه رفتاری داشته باشه چندان قابل تحلیل نیست . مثلا ما میدونیم پیک مصرف یه کارخونه چقدر هست اما اینکه بر اثر سانحه ای بخش زیادی از بار سلفی از مدار خارج بشه رو نمیشه پیش بینی کرد .
این سوال هم شده سوال مرغ و تخم مرغ.
بنظرم باید ضریب قدرت رو ملاک قرار داد.

تا توان اکتیوی نباشه ضریب قدرتی در کار نیست . کسینوس فی کاملا به توان اکتیو وابستست.
اگر قرار باشه توان اکتیو و راکتیو بار رابطشون اشتباه باشه 100% کسینوس فی نشان داده شده هم اشتباه است .

javadpolpo

عضو جدید
دوستان این سوال رو ببینید:

مشاهده پیوست 130089

جوابش اینه :: -- عکس --

مشاهده پیوست 130091

سوال من اینه چرا اینجوری جل شده ؟؟؟ من نباید حلش اینجوری نیست؟

عکس زیر: میشه یه توضیج بدین:

http://up.iran30t.com/uploads/1357452737.png

شما GMD رو دارید اشتباه حساب میکنید. چیزی که شما نوشتید GMD مربوط به خطوط سه فاز هست در صورتی که سوال در مورد خط تکفاز هست.
رابطه GMD خط تکفاز رو باید بکار ببرید:
پاسخ هم صحیح هست

مشاهده پیوست 002.jpg

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

...
...
لطفا کمکشان کنید !
متغیری دقیقتر نشون داده میشه که تلفات کمتری داشته باشه و وابستگیش به متغیرهای دیگه کمتر باشه.
کوسینوس قی که به هر دو توان وابسته هست و در اولویت آخر قرار داره.
اما از بین توان اکتیو و راکتیو باید ببینیم کدوم یکی تلفات بیشتری داره.
برای مثال در خطوط انتقال عمده تلفات سلفی هست و یا در موتورهای القایی هم همینطور. پس یه مقداری از توان راکتیور تلف شده احتمالاً مقدار اندازه گیری شده دقت زیادی نداره.
پس بهترین معیار همون توان اکتیو باید باشه که تلفات خیلی کمتری داره و به مقدار واقعی نزدیکتره.

moh3n_s

عضو جدید
دوستان من یه سوالی دارم
میخوام بدونم وسیله ای هست که برای حفاظت در برابر قطع جریان های مدار ازش استفاده کنند میدونم هست اسم و اطلاعات و موارد کاربردشا میخوام بدونم یعنی یه مدار داریم نمی خوایم هیچ وقت جریانش قطع بشه بنابراین برای حفاظت در برابر قطع جریان استفاده کنیم

اقا محسن متوجه سوالت نشدم دقیقا . میخوای مدار رو در مقابل اضافه جریان یا اتصال کوتاه یا اتصال زمین حفاظت کنی؟؟؟
میخوام مدار را در برابر قطع جریان حفاظت کنم نه اتصال کوتاه نه اتصال زمین فقط قطع جریان همین عزیز

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان من یه سوالی دارم
میخوام بدونم وسیله ای هست که برای حفاظت در برابر قطع جریان های مدار ازش استفاده کنند میدونم هست اسم و اطلاعات و موارد کاربردشا میخوام بدونم یعنی یه مدار داریم نمی خوایم هیچ وقت جریانش قطع بشه بنابراین برای حفاظت در برابر قطع جریان استفاده کنیم

میخوام مدار را در برابر قطع جریان حفاظت کنم نه اتصال کوتاه نه اتصال زمین فقط قطع جریان همین عزیز
فکر میکنم منظور دوستمون این باشه که نیاز به قطعه ای داره که بتونه بصورت مدام مداری رو تغذیه کنه . یعنی تشخیص بده اگر مدار خودش قطه شد مداری دومی رو وصل کنه تا سیستم لحظه ای بدون تغذیه نمونه. بنظر از یو پی اس استفاده کنی خوبه . البته این برای مصارف معمولی در حد خانگی و صنایع خیلی کوچک هست . برای مصارف بالا میان مدار رو از دو یا چند طرق تغذیه میکنن .

کمی بیشتر توضیح بدی شاید دوستان بهتر بتون کمک کنن. من منظور شما رو اینطوری درک کردم.

moh3n_s

عضو جدید
دوستان من یه سوالی دارم

فکر میکنم منظور دوستمون این باشه که نیاز به قطعه ای داره که بتونه بصورت مدام مداری رو تغذیه کنه . یعنی تشخیص بده اگر مدار خودش قطه شد مداری دومی رو وصل کنه تا سیستم لحظه ای بدون تغذیه نمونه. بنظر از یو پی اس استفاده کنی خوبه . البته این برای مصارف معمولی در حد خانگی و صنایع خیلی کوچک هست . برای مصارف بالا میان مدار رو از دو یا چند طرق تغذیه میکنن .

کمی بیشتر توضیح بدی شاید دوستان بهتر بتون کمک کنن. من منظور شما رو اینطوری درک کردم.
ممنوننم دوست عزیزم ولی منظورم یو پی اس نیست دقیقتر بگم درست فرمودید که میخوام مدارم بصورت مداوم تغذیه داشته باشه اما نمیخوام از طریق دیگه از در مواقع اضطراری تغذیه بشه یه سیستم سه فاز رو در نظر بگیرید که داره یه باری رو تغذیه میکنه حالا اون بارهیچوقت نباید از مدار قطع بشه حالا میخوام اگه یکی از فازها قطع شد سیستم آلارم بده همین تا حدودی شا شما درست فرمودید که اگه قطع بشه یه سیستم دیگه را وصل کنه من میخوام اگه قطع شد آلارم بده

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
متغیری دقیقتر نشون داده میشه که تلفات کمتری داشته باشه و وابستگیش به متغیرهای دیگه کمتر باشه.
کوسینوس قی که به هر دو توان وابسته هست و در اولویت آخر قرار داره.
اما از بین توان اکتیو و راکتیو باید ببینیم کدوم یکی تلفات بیشتری داره.
برای مثال در خطوط انتقال عمده تلفات سلفی هست و یا در موتورهای القایی هم همینطور. پس یه مقداری از توان راکتیور تلف شده احتمالاً مقدار اندازه گیری شده دقت زیادی نداره.
پس بهترین معیار همون توان اکتیو باید باشه که تلفات خیلی کمتری داره و به مقدار واقعی نزدیکتره.

ممنونم . منم به توان اکتیو نظر دارم. اما اگر این اعداد و ارقام بر بروی دستگاه های اندازه گیری به سرعت تغییر کنه ممکنه از کلاس دقت دستگاه باشه .که کلاس دقت بالایی نداره و نمیتونه همزمان مقادیر صحیح رو نشون بده .
(این مورد رو گفتم چون خودم دیدم که در مکانی بانک خازن نصب بود ولی دچار مشکل شده بود . کسینوس فی متر در عرض 3 ثانیه 7 8 رقم نشون میداد.)
به هر حال از نظر تئوری فکر نکنم اثباتی داشته باشه. و هر چی هست بر اساس تجربه هست و باید با تجربه بود تا بشه تشخیص داد.

دوستان من یه سوالی دارم

ممنونم اقا محسن.
بوسیله ی دو منبع که میتونه ترانس یا ژنراتور باشه مدار رو تغذیه میکنن . به صورت دستی و اتوماتیک انجام میشه .که تغییر منبع دهم ثانیه ای طول میکشه و بار از مدار جدا نمیشه.

دوستان من یه سوالی دارم

;)
سلام
جریان نامی وقدرت قطع فیوز جه عواملی تعیین می کنه؟
در فشار ضعیف باید قدرت قطع فیوز اندازه گرفت؟
در فیوز فشار ضعیف یک جریان نامی هست که مدار رو در مقابل اضافه بار محافظت میکنه . اگر جریان عبوری از مدار بیشتر از اون مقدار بشه فیوز مدا رو قطع میکنه . در فیوز های فشار متوسط به علاوه ی مقدار نامی . جریان اتصال کوتاه و حداکثر جریان اتصال کوتاه وجود داره. جریان اتصال کوتاه جریانی است که فیوز انرا میتواند به طور معمول تحمل کند و مشکلی برای فیوز پیش نیاید . تا زمانی که فیوز قطع بشود . حداکثر جریان اتصال کوتاه جریانی است که فیوز در مدت زمان محدودی میتواند تحمل کند و بعد از ان زمان فیوز اسیب میبیند.
جریان دیگه ای در کلید فیوز های قدرت هست که تعداد دفعات قطع و وصل را مشخص میکند. (اگر در مورد کلید های قدرت میخواین تا قسمت اپریشن سیکوئنسی رو هم توضیح بدم )

ممنوننم دوست عزیزم ولی منظورم یو پی اس نیست دقیقتر بگم درست فرمودید که میخوام مدارم بصورت مداوم تغذیه داشته باشه اما نمیخوام از طریق دیگه از در مواقع اضطراری تغذیه بشه یه سیستم سه فاز رو در نظر بگیرید که داره یه باری رو تغذیه میکنه حالا اون بارهیچوقت نباید از مدار قطع بشه حالا میخوام اگه یکی از فازها قطع شد سیستم آلارم بده همین تا حدودی شا شما درست فرمودید که اگه قطع بشه یه سیستم دیگه را وصل کنه من میخوام اگه قطع شد آلارم بده
در پست های انتقال چنانچه منبع تغذیه ی مدار تغییر کند تجهیزات هشدار دهنده الارم میدهند.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با تشکر
توفشار ضعیف باید قدرت قطع فیوز تعیین میکنن یا نیاز نیست؟

منحنی مشخصه کلید خودکار چه شکلی هستش؟
قدرت قطع در فشار ضعیف فقط همون قدرت قطع در اضافه بار است که در اتصال کوتاه هم عمل میکنه .
اینجا و اینجا هم بیشتر بهتون کمک میکنه .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ببخشد سوالمو دوباره میپرسم
اگه بخواهیم تو فشار ضعیف فیوز انتخاب کنیم
فقط جریان نامی نگاه کنیم یا قدرت قطع هم باید دقت کنیم؟چرا؟
اگر شما از فیوز مینیاتوری استفاده میکنی باید توجه به جریان نامی داشته باشی که جریان نامی همون قدرت قطع هست. در مینیاتوری که حداکثر رنج 100 امپر هست دارای قدرت تحمل اتصال کوتاه 16کیلو امپر هست. یعنی شما اجازه ی این رو نداری که از این نوع فیوز در تابلویی استفاده کنی که جریان اتصال کوتاهش بیشتر از 16 کیلو امپر هست . چون در اولین اتصال کوتاه فیوز میسوزه .
اگر از حافظ موتور و mccb و یا rcd استفده میکنی مساله چیز دیگست .
اگر میخوای تا اینا رو هم توضیح بدم .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
5-دلیل ترانسپوز کردن خطوط انتقال(جابجایی فاز) چیست؟

می دونیم خطوط کنار هم به دلیل خاصین خازنی روی هم اثر دارند . بنابراین میان در فواصل برابر خطوط رو به ترتیب جابجا میکنند . نتیجه اینکار این میشه که منتجع اثر خازنی خط به کمترین حالت خودش میرسه . البته اینکار رو تو خطوط فشار ضعبف انجام میدن .

moh3n_s

عضو جدید
می دونیم خطوط کنار هم به دلیل خاصین خازنی روی هم اثر دارند . بنابراین میان در فواصل برابر خطوط رو به ترتیب جابجا میکنند . نتیجه اینکار این میشه که منتجع اثر خازنی خط به کمترین حالت خودش میرسه . البته اینکار رو تو خطوط فشار ضعبف انجام میدن .

میگم برای توالی فاز ها این کارا نمیکنند؟آخه تو بررسی 1 داشتیم خط نا متعادل اینجوری متعادل میشه یادم نیست شاید هم اشتباه میکنم

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میگم برای توالی فاز ها این کارا نمیکنند؟آخه تو بررسی 1 داشتیم خط نا متعادل اینجوری متعادل میشه یادم نیست شاید هم اشتباه میکنم
تا اونجایی که من یادمه دلیلش همین بود.
راستش تعادل توالی فاز رو نشنیده بودم .

آخرین ویرایش:

sina1415

عضو جدید

تو خطوط فشار قوی 3 فاز اگر فاصله بین فازها برابر نباشه به علت عدم تقارن شار پیوندی اندکتانس فازها نامساوی میشه و برای بدست اوردن تقارن میان فازها رو جا به جا می کنن. متعادل کردن و از بین بردن خاصیت خازنی خط

آخرین ویرایش:

sina1415

عضو جدید
دوستان .. من رشته کارشناسیم انتقال بوده .. درس کنترل خطی نداشتیم . اصلا نمی دونم چی هست ..
چه جور می تونم خودم بخونم یاد بگیرم .. کتابی که خوب توضیح داده باشه که با خوندش بشه فهمید؟
در کل دزس سختی هست یا نه؟؟ از درسی مثل بررسی سختتره؟/ تو کنکور ارشد میشه خوب زد/؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان .. من رشته کارشناسیم انتقال بوده .. درس کنترل خطی نداشتیم . اصلا نمی دونم چی هست ..
چه جور می تونم خودم بخونم یاد بگیرم .. کتابی که خوب توضیح داده باشه که با خوندش بشه فهمید؟
در کل دزس سختی هست یا نه؟؟ از درسی مثل بررسی سختتره؟/ تو کنکور ارشد میشه خوب زد/؟

پیش نیاز درس کنترل خطی
1. ریاضی مهندسی
2. فیزیک مغناطیس
3. تجزیته تحلیل سیگنال هست

این درس بیشتر به تحلیل فرایندها می پردازه
مثال عملی اونرو میتونیم به مدل کردن یک ماشین سنکرون اشاره کنیم. از طریق این مدل میتونیم تغییرات سیستم و خطا های اون و عوامل موثر کنترل یا تشدید خطاها رو بررسی کنیم.

برای این درس بحث هایی مثل دیفرانسیل / فضای مختلط ( فازور) / فضای حوزه فرکانس ( لاپلاس)/ و ... رو باید خوب بلد باشی. حفظ نه .. بلد .....
درواقع این درس فقط مخصوص بچه های برق نیست و باید هر رشته مهندسی اون رو بخونه.

بنظر من اینکه خودت بخونی و بفهمی مشکل هست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
IP-6 چیست؟
و تابلویی که در معرض باران قرار دارد و از لوله اب مجاور هم بر روی ان اب مبچکد حدودا چقدر باید باشد ؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
IP-6 چیست؟
و تابلویی که در معرض باران قرار دارد و از لوله اب مجاور هم بر روی ان اب مبچکد حدودا چقدر باید باشد ؟
درجه حفاظتی هست
از حفاظت در برابر سنگ ریزه شروع میشه تا گرد و غبار و اب و رطوبت. اون تابلو هم باید ضد اب طراحی بشه. یعنی ای پی بالایی داشته باشه