تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

shimooli

عضو جدید
سلام.. دو تا سوال مقاومت های غیر خطی هست که ماله کنکور سال 75 و 67 هست...
ممنون میشم حلش کنید. یا اگه کسی سه جلد سوالات ارشد انتشارات تهران رو داره از جوابشون عکس بگیره برام بذاره..
ببخشید کیفیتشون جالب نیست. امکانات محدود بود :surprised:
123.jpg5252.jpg

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام.. دو تا سوال مقاومت های غیر خطی هست که ماله کنکور سال 75 و 67 هست...
ممنون میشم حلش کنید. یا اگه کسی سه جلد سوالات ارشد انتشارات تهران رو داره از جوابشون عکس بگیره برام بذاره..
ببخشید کیفیتشون جالب نیست. امکانات محدود بود :surprised:

سلام ،اینم جواباش از سه جلدی انتشارات تهران
فقط دوست گرامی،سوال 23 همون سوال 45 شماست و اون یکی هم ،اون یکیه دیگه !!:lol:

WP_001398.jpg WP_001400.jpg

shimooli

عضو جدید

saied68

عضو جدید
سلام...
کتاب کاروزرگر...ج1...ص 146..حل مثال42...
امکان داره یکی از دوستان توضیحبده که مقدار
VR(0+) چجوری بدست آورده؟
چجوری شده 1.75
؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
کتاب کاروزرگر...ج1...ص 146..حل مثال42...
امکان داره یکی از دوستان توضیحبده که مقدار
VR(0+) چجوری بدست آورده؟
چجوری شده 1.75
؟

ای بابا هنو کسی جواب نداده!!
من رفتم از پایین کتابمو اوردم اما طبق آدرسی که دادی چیزی پیدا نکردم آخه چاپ کتاب من 1389 چاپ هفتم هست و تو صفحه 146 اصلا مثال نداره یعنی اصلا مثال 42 ندارم!!! فقط یه مثال 42 هست مربوط به حالت دائمی سینوسی!! حتی هرچی گشتم 1.75 پیداکنم تو جواب یه مثال نبود که نبود!! :(
اگه از صفحه کتاب عکس بگیری بزاری زودتر جواب میدن آخه کسایی مثل من که طبقه پایینه خونشونو کردن اتاق مطالعه کتاب دم دست ندارن، تازه میری میاری میبینی کتابت با کتاب اون یکی فرق داره مخصوصا کتاب کارو زرگر که تو هر چاپ الکی فقط صفحاتو عقب جلو میکنه!!

saied68

عضو جدید
خداروشکر بالأخره یکی پیدا شدجواب بده
متآسفانه گوشیم جواب نمیده ...ببینید...دقیقأ آخرین مثال فصل دوم ( مثال 42 ) ...حالاچیزشد،تایپ میکنم ومیفرستم
کتاب من چاپ 91 هستش

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
متآسفانه گوشیم جواب نمیده ...ببینید...دقیقأ آخرین مثال فصل دوم ( مثال 42 ) ...حالاچیزشد،تایپ میکنم ومیفرستم
کتاب من چاپ 91 هستش

وقتتون زیاده ؟؟سوال و جواب به اون درازی رو میخاین تایپ کنین !!
بفرمایید اینو میگن :
WP_001442.jpg WP_001443.jpg

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کتاب من چاپ 91 هستش
برای به دست آوردن ولتاژ اولیه از جمع آثار استفاده میکنیم.
یعنی یکبار میگیم منبع جریان به تنهایی چقدر ولتاژ ایجاد میکنه، و یکبار هم میگیم سلف به تنهایی چقدر ولتاژ ایجاد میکنه.
در لحظه صفر جریان اولیه سلف هم صفر هست و مقدار منبع جریان 4 هست. از معادله ولتاژ که سئوال داده، در لحظه صفر به دست میاد: V=2.5
یعنی اگه سلف نداشته باشیم و فقط منبع جریان 4 آمپر داشته باشیم، مقدار خروجی 2.5 ولت میشه. حالا سئوال خواسته منبع جریان 2 آمپر بدیم، پس تقسیم به 2 میشه و با منبع 2آمپری 1.25 ولت در خروجی خواهیم داشت.

در لحظه بی نهایت با توجه به معادله جریان سلف، مقدار سلف 4 آمپر هست، و منبع جریان 4 آمپری هم داریم. از معادله ولتاژ در لحظه بینهایت به دست میاریم V=3. قبلاً به دست آوریم که منبع جریان 2.5 ولت ایجاد میکنه، پس سلف با مقدار جریان 4آمپر، به تنهایی 0.5 ولت ایجاد میکنه.

در نهایت هدفمون اینه که مقدار ولتاژ ایجاد از منبع جریان 4 آمپر و سلف با مقدار 4 آمپر رو حساب کنیم، منبع جریان رو که قبلش حساب کردیم شد 1.25، سلف هم حساب کردیم شد 0.5. این دو تا رو با هم جمع میکنیم میشه 1.75 ولت.

Muhammad1986

عضو جدید
سلام

خسته نباشید

بچه ها من توی خوندن بعضی از فصل های مدار پوران مشکل دارم از بعضی ار بچه ها هم شنیدم اونا هم مشکل داشتن

شما یه جزوه ی خیلی راحت و روان سراغ دارین که بتونم بعضی فصول سخت رو باهاش پیش برم و بخونم!؟

کتاب مدار داخل بسته ی نصیر چطوره!!؟

آخرین ویرایش:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

خسته نباشید

بچه ها من توی خوندن بعضی از فصل های مدار پوران مشکل دارم از بعضی ار بچه ها هم شنیدم اونا هم مشکل داشتن

شما یه جزوه ی خیلی راحت و روان سراغ دارین که بتونم بعضی فصول سخت رو باهاش پیش برم و بخونم!؟

کتاب مدار داخل بسته ی نصیر چطوره!!؟

کتاب کارو کتاب روونیه اما باز اگه مشکل داری کتاب پارسه خیلی روونتره

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام

اوون که دیگه خیلی آبکیه و سطحش پائینه!
بنظر من برای مدار 2 همون کتاب تقوی راهیان ارشد کفایت میکنه حتی با اینکه خلاصه هست درسنامش. ولی مدار یک کاروزرگر بد نگفته و اگه حوصله داشته باشی کتاب خود هدتنی که سطحش یخورده بالاس

sghkh

عضو جدید
سلام
از دوستان کسی بخش فرکانسهای طبیعی پوران زرگر خونده ؟
مشکل داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:question::confused:

mohsen067

عضو جدید
دوستان چند تا سوال داشتم :
در کتاب کارو زرگر در مبحث فرکانس های طبیعی (دیاگرام اندازه *****ها) منظور از گذاشتن قطب در جایی که مقدار موثر دامنه وجود دارد چیست؟
ایا در مبحث پاسخ فرکانسی *****ها (مثلا ***** میان گذر) حتما باید مدار میرای نوسانی باشد ؟(آیا با توجه به کند بودن پاسخ سیستم های میرای شدید و بحرانی از انها استفاده نمی شود و در کتاب توضیحی برای ان نیاورده است؟)
ایا وجود ماکزیمم محلی یا مینیم محلی در دیاگرام اندازه پاسخ فرکانسی تضمین میکند که مدار ما دارای یک جفت قطب مختلط یا صفر مختلط است ؟ شاید آن قطب ها یا صفرها حقیقی باشند؟
مثلا ***** میان گذر در حالت میرای شدید نیز داری یک ماکزیمم محلی است ولی قطب های آن مختلط نیستند بلکه حقیقی هستند !!

مهربان2000

عضو جدید
اولویت بندی سر فصل ها

اولویت بندی سر فصل ها

سلام
بچه ها من کامل خوندم رسیدم به تست
لطفا اولویت بندی سر فصل هارو بهم بگید
ممنون از همه شما

* F A R Z A D *

عضو جدید
برگزاری آزمون شبیه سازی 1 درس مدارهای الکتریکی

زمان : پنج شنبه 23 آذر ساعت 22

مکان : سایت مهندس کهن

سرفصل آزمون : مدارهای مقاومتی ، مدارهای مرتبه اول ، تبدیل لاپلاس ، دوقطبی ها

faz123

عضو جدید
وقتی میخوای ماکسیموم توان رو برای Rl بدست بیاری اندازه امپدانس تونن رو برابرRl میزاشتیم اما توی سوال 5 صفحه 344 کاروزرگر اندازه نداشته همینطور گفته قسمت موهومی صفر بشه قسمت حقیقی رو برابر Rl =2 میزارین این کار اشتباه نیس؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی میخوای ماکسیموم توان رو برای Rl بدست بیاری اندازه امپدانس تونن رو برابرRl میزاشتیم اما توی سوال 5 صفحه 344 کاروزرگر اندازه نداشته همینطور گفته قسمت موهومی صفر بشه قسمت حقیقی رو برابر Rl =2 میزارین این کار اشتباه نیس؟

نه، درسته
باید امپدانس دیده شده از دو سر R با اون برابر باشه که این اتفاق زمانی میوفته که مدار در حالت تشدید باشه و مقاومت حقیقی داشته باشیم

navsob

عضو جدید
مشاهده پیوست madar.rar

با عرض سلام خدمت دوستان
تو این مدار اگه بخاییم به اسیلاتور تبدیل بشه مقدار r2 باید چقدر باشه؟
برای نوسان ساز شدن مدار باید قسمت حقیقی امپدانس برابر صفر بشه درسته؟
سوال سال 73 هست

faz123

عضو جدید
نه، درسته
باید امپدانس دیده شده از دو سر R با اون برابر باشه که این اتفاق زمانی میوفته که مدار در حالت تشدید باشه و مقاومت حقیقی داشته باشیم

خود کتاب اندازه رو برابر r گذاشته نه امپدانس رو اینو نگاه کنید تو قسمت قضایای انتقال ماکسیموم توان شکل 4 گفته این حرف رو

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
خود کتاب اندازه رو برابر r گذاشته نه امپدانس رو اینو نگاه کنید تو قسمت قضایای انتقال ماکسیموم توان شکل 4 گفته این حرف رو

آره اگه امپدانس دوسر مقاومت مختلط باشه باید اندازه z و R برابر باشن اما بعضی جاها مقاومت و سلف و خازن داریم که نیاز نیست دیگه این فرمول رو پیاده کنی و فقط کافیه کاری کنی که مدار به رزنانس بره و سلفو خازن مثلا تو حالت سری اتصال کوتاه شن
تو تست خود سوال نشونت میده

به قول شاعر که میگه: تجربه دزدیدنی نیست، اینجا میلاد بهاره، دیگه این تجربه هرگز ترسی از کنکور نداره! تست بزن تست بزن اینجا تالیفی هم قنیمته توی کمبود تست تستهای تو یه نعمته تسسسست بزن!!!! :D
شرمنده دوستان مثل اینکه استرس نزدیک کنکور تاثیر گذاشته روم!! :w25:

A L I R E Z A

عضو جدید

سلام
یکم از فاز کتاب صرف بیا بیرون...سعی کن ایراد دربیاری...یعنی صرفا نگو چون کتاب گفته باید فلان باشه...اون قضیه مساوی بودن با امپدانس تونن میدونی از کجا اومده؟؟؟فرمول توان رو نوشتن بعد مشتق گرفتن و در اون نقطه ماکزیمم توان رو بدست آوردن...حالا شما در هر مداری باید امپدانس رو کم کنی تا جریان افزایش پیدا کنه تا توان زیاد بشه...حالا اگه اینجا بیای سلف و خازن رو یه کاری کنی اتصال کوتاه بشن به این خواسته رسیدی...اگر اون قسمت دست ما نبود کافیه مقدار مقاومت معادل با توننش باشه...

dadash masoud

عضو جدید
مشاهده پیوست 126236

با عرض سلام خدمت دوستان
تو این مدار اگه بخاییم به اسیلاتور تبدیل بشه مقدار r2 باید چقدر باشه؟
برای نوسان ساز شدن مدار باید قسمت حقیقی امپدانس برابر صفر بشه درسته؟
سوال سال 73 هست

اره معادله امپدانسو که پیدا کنی درجه دو میشه کیسی برابر 0 نوسانی با دو قطب روی محور میشه که همون اسیلاتوره.

بالا