تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mds_eng

کاربر فعال
سلام مهندسان عزيز
من براي درس طراحي اجزا يك پروژه دارم تو كتيا
يك فايل بازوي مكانيكي براي روبات بصورت مشاهده پیوست 120295شكل است
براي نرم افزار كتيا ميخواستم
البته تقريبا شكل آخر باشه فقط قسمت آخر دستش (پنجش) مثل دست شكل قرمز باشه
خواهشا فوري
براي 10روز ميخوام:cry:

می تونی توی سایت grapcad عضو بشی و فایلی رو که می خوای پیدا کنی. کلمه هایی مثل robot یا grabber یا grapper رو سرچ بزن. برای شبیه سازی بازو هم می تونی از نرم افزار Delmia یا IGRIP استفاده کنی

mds_eng

کاربر فعال
سلام دوستان من برای کار با نرم افزار کتیا سیستمی با مشخصات زیر دارم:
Motherboard : Asus – P5P41T-LE
CPU : Intel Core2Quad Q8400 2.66 GHz
RAM : kingstone - 2G 1333
VGA : Asus - 9500 GT - 1 GB
وقتی که از یک فایل مونتاژی که مجموعآ مثلا 10 مجموعه مونتاژی تشکیل شده و هر زیر مجموعه دارای مثلا 5 الی 10 قطعه است میخواهم نقشه تهیه کنم سرعت بشدت افت میکنه و ایجاد یک نمای ساده مثلا نمای روبرو 3 دقیقه ونیم طول میکشه و برای برداشتن خطوط فیلت حدود 4 دقیقه طول میکشه.
اینو هم بگم که اکثر قطعات برای اینکه حجم بارگذاری کمتری داشته باشند بصورت stp ذخیره شدند.
میخوام بدونم راهی برای افزایش سرعت وجود داره یا مشکل از سیستم سخت افزاریه و نیاز به ارتقا داره.
اگر نیاز به ارتقای سخت افزار دارد مشخصات سیستم در مرحله اول بدون عوض کردن مادربورد و درصورت نیاز حتی با عوض کردن کل سیستم چه سیستمی پیشنهاد میکنید؟
ممنون میشم هر یک از دوستان تجربه کار با اینگونه فایلهای سنگین را دارند راهنمایی کنند . با تشکر

توی option کتیا قسمت infrastructure>product structure گزینه work with the cash system رو فعال کن. من خودم با محموعه اسمبلی هایی کار می کنم که حدود 4 تا 5 هزار قطعه دارن و با این روش اصلا مشکلی واسم پیش نمیاد

mds_eng

کاربر فعال
سلام دوستان من برای کار با نرم افزار کتیا سیستمی با مشخصات زیر دارم:
Motherboard : Asus – P5P41T-LE
CPU : Intel Core2Quad Q8400 2.66 GHz
RAM : kingstone - 2G 1333
VGA : Asus - 9500 GT - 1 GB
وقتی که از یک فایل مونتاژی که مجموعآ مثلا 10 مجموعه مونتاژی تشکیل شده و هر زیر مجموعه دارای مثلا 5 الی 10 قطعه است میخواهم نقشه تهیه کنم سرعت بشدت افت میکنه و ایجاد یک نمای ساده مثلا نمای روبرو 3 دقیقه ونیم طول میکشه و برای برداشتن خطوط فیلت حدود 4 دقیقه طول میکشه.
اینو هم بگم که اکثر قطعات برای اینکه حجم بارگذاری کمتری داشته باشند بصورت stp ذخیره شدند.
میخوام بدونم راهی برای افزایش سرعت وجود داره یا مشکل از سیستم سخت افزاریه و نیاز به ارتقا داره.
اگر نیاز به ارتقای سخت افزار دارد مشخصات سیستم در مرحله اول بدون عوض کردن مادربورد و درصورت نیاز حتی با عوض کردن کل سیستم چه سیستمی پیشنهاد میکنید؟
ممنون میشم هر یک از دوستان تجربه کار با اینگونه فایلهای سنگین را دارند راهنمایی کنند . با تشکر

توی option کتیا قسمت infrastructure>product structure گزینه work with the cash system رو فعال کن. من خودم با محموعه اسمبلی هایی کار می کنم که حدود 4 تا 5 هزار قطعه دارن و با این روش اصلا مشکلی واسم پیش نمیاد

bigbomber

کاربر فعال
سلام. آیا کسی راهی برای وارد کردن یک مدل از 3DS MAX به کتیا بلده که عملاً جواب بده؟ من فیلاً از 3DS MAX با فرمت STL خروجی می گیرم و آن را در کتیا به عنوان Mesh ویرایش می کنم و تبدیل به سطح می نمایم، ولی این کار بسیار وقت گیر و پیچیده است.
و یک نکته ی دیگر اینکه اگر بخواهیم با فرمت IGS در 3DS MAX خروجی بگیریم، باید اول مدل را به Patch و بعد به Nurbs تبدیل کنیم تا بتوان خروجی گرفت و باید عرض کنم که این فرایند بسیار زمان بر بوده و باید سیستمی با قدرت پردازش و RAM بالا داشته باشید.
با تشکر.

سلام.
الحمد الله برای این مساله یک جواب قابل قبول پیدا کردم.
پاسخ به کارگیری نرم افزار Geomagic studio است. این نرم افزار از صرفاً جهت مهندسی معکوس و کار با ابر نقاط و مش تولید گردیده و با ابزار های ساده و کارامد خود امکان ویرایش انواع فایل های مش و cloud points را به کاربر می دهد.
من یک فایل stl را به کمک این نرم افزار به IGS تبدیل کردم و بعد هم فایل IGS را به کمک CATIA به STP تبدیل کردم که واقعاً نتیجه ی رضایت بخشی داشت.
این هم تصویر تبدیلات. برای دانلود اصل فایل هم می تونید به آدرس زیر مراجعه فرمایید.
http://www.eachtime.blogfa.com/post-65.aspx

bigbomber

کاربر فعال
یک چیزی را هم راجع به پست قبل بگم: نرم افزار Geomagic Studio در سطح سازی اتوماتیک دو گزینه ی Organic و Mechanical را در اختیار کاربر قرار میده که برای سطح سازی موضوعاتی مانند تصویر بالا، باید گزینه ی Organic انتخاب شود. تاجایی که من اطلاع دارم، نرم افزار CATIA در محیط های DSE و QSR امکان سطح سازی و کار بر روی فایل های مش و ابر نقاط را به کاربر می دهد ولی:
اولاً باید برای سطح سازی یک مش، تمام ایراد های آن برطرف شود.
دوماً در نهایت سطح سازی انجام شده در این نرم افزار (CATIA) به مانند به کار گیری گزینه ی Mechanical در نرم افزار Geomagic است و باعث حذف بسیاری از جزئیات می گردد.

bigbomber

کاربر فعال
سلام.
یک مسئله:
یک سطح IGS داشتم که با فرمان Close Surface آن را تبدیل به یک مدل تو پر کردم (در محیط Part Design). در نهایت مدل را با فرمت STP ذخیره کردم؛ ولی وقتی مدل STP دخیره شده را دورا در کتیا باز کردم، به جای اینکه یک مدل تو پر Solid داشته باشیم، یک مدل از جنس سطح نمایش داده شد (مثل اینکه مدل را با پسوند IGS ذخیره کرده باشم). اگر کسی راه حلی برای حل این مساله داره، ممنون میشم راهنماییم کنه.
با تشکر.
مشاهده پیوست 121542مشاهده پیوست 121543

h.jafarimosleh

عضو جدید
سلام آقا این فایلا که دانلود نمیشه، helpکتیا رو چطوری باید نصب کنم.اگه مطلب درباره dmu دارید لطف کنید آپلود کنید

SH Paydar

عضو جدید
الان نرخ ساعتی کتیا واسه محیطهای پارت، شیپ، درفت، اسمبلی، اسکچ درسر، شیت متال حدودا چنده اگه کار مستمر باشه حدودا 60 ساعت در ماه چه قدر می تونه مناسب باشه؟

aydogan

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام.وقتی با توجه به شکل دایره ها را می خام توسط دستور مولتی سکشن سالید (مثل منحنی)به هم وصل می کنم خطای زیر داده می شود؟[/FONT]
[FONT=&quot]برای حل این مشکل چه کار باید بکنم؟
[/FONT]مشاهده پیوست 123292[FONT=&quot]
[/FONT]

smmoosavian

عضو جدید
سلام.وقتی با توجه به شکل دایره ها را می خام توسط دستور مولتی سکشن سالید (مثل منحنی)به هم وصل می کنم خطای زیر داده می شود؟
برای حل این مشکل چه کار باید بکنم؟
مشاهده پیوست 123292

منحنی راهنما یا Guide باید با مقاطع مورد نظر اتصال داشته باشه. برای رسم منحنی اتصال باید از اسکچ ها یا خطوط یا منحنی های سه بعدی استفاده کنید.

سروش370

عضو جدید
سلام به همگی دوستان

بنده بهdocumentation های کتیا احتیاج پیدا کردم.
کارم طراحی هست و الان نیاز شدیدی به این فایل ها دارم.
خواهشمندم از دوستان عزیز اگر لینک سالم برای دانلود این فایلها دارین بهم بدین تا بتونم دانلود کنم
از نظر دانلودینگ هم مشکلی ندارم که حجمش چه قدر هست.

خیلی ممنون میشم کمکم کنید

rahshab

عضو جدید
من با یک مشکل مواجه شدم تمام ابعاد به اینصورت نمایش داده میشه -1/#IOcm

MIG29

عضو جدید
سلام به همگی دوستان,یه چند وقتی هست که دنبال جزوات آموزشی خود شرکت dassault system هستم که البته میگن فقط برا شرکت هایی که اصل نرم افزار رو میگیرند و یا اینکه به کسایی که خودشون آموزش میدن میده.تو اینترنت هم گشتم ولی برا 2 تا دی وی دی که همه فایلها هم PDF هست 500 یا 400 هزار تومن قیمت زدند.
http://www.aryan-mehr.com/page/publication_store.aspx?lang=fa
http://www.irmpm.com/?p=163
درسته این دی وی دی ها ارزششون بالاست ولی کسی ارزونتر سراغ نداره؟

عشق کتی

عضو جدید
سلام به همه دوستان. شرکتی که در ان کار میکنم به تازگی cncسه محور با کنترولر hustخریداری کرده . من با catiaبرنامه نویسی میکنم اما post prossoser این کنترولر در نرم افزار catia وجود ندارد. آیا میتوان post این کنترولر را برای catia نوشت.لطفا راهنماییم کنید چون هیچگونه اطلاعاتی در مورد postنویسی ندارم.

lottopi

عضو جدید
با درود
من می خوام شکل یک تابعی را که در متلب به دست اوردم به کتیا منتقل کنم.
کسی می تونه کمکم کنه.
با تشکر

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با درود
من می خوام شکل یک تابعی را که در متلب به دست اوردم به کتیا منتقل کنم.
کسی می تونه کمکم کنه.
با تشکر

نقاط تولید شده توسط مطلب را در یک فایل excel بصورت x,y,z کپی کنید.
سپس از آدرس

..\Dassault Systemes\B18\intel_a\code\command\

فایل

GSD_PointSplineLoftFromExcel.xls

را کپی کنید. آن را توسط excel باز کرده و نقاط داخل آن را حذف کنید و به تعداد لازم سطر جدید اضافه کنید و نقاط خودتان را بر اساس قالب آن بداخل آن کپی کنید. سپس کلید alt-f8 را اجرا کنید تا منوی ماکرو ظاهر شود و ماکرو Main را اجرا کنید. سپس می توانید گزینه 1 یا گزینه 2 یا گزینه 3 را انتخاب کنید که:
گزینه 1 نقاط را وارد کتیا می کند
گزینه 2 نقاط را وارد کرده و از آنها منحنی می گذراند
گزینه 3 مانند گزینه 2 عمل کرده و از منحنی ها سطح هم می گذراند.

فراموش نکنید که قبل از اجرای ماکرو، کتیا را اجرا کرده و یک فایل جدید ایجاد کنید.

SH Paydar

عضو جدید
با سلام

اگه بخواهیم در محیط درفت برای یک مجموعه مونتاژی یک تلرانس غیر معمول به اندازه ای بدیم که در استانداردها و تلرانس های موجود کتیا نیست چی کار میشه کرد مثلا میخوام بگم 100 میلیمتر مثبت 2 میلیمتر منفی 0
با تکس میشه اما رو خود اندازه اعمال نمیشه راهی به نظرتون می رسه با سپاس

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
با سلام

اگه بخواهیم در محیط درفت برای یک مجموعه مونتاژی یک تلرانس غیر معمول به اندازه ای بدیم که در استانداردها و تلرانس های موجود کتیا نیست چی کار میشه کرد مثلا میخوام بگم 100 میلیمتر مثبت 2 میلیمتر منفی 0
با تکس میشه اما رو خود اندازه اعمال نمیشه راهی به نظرتون می رسه با سپاس

شما باید بین مقادیر وارد شده از علامت / استفاده کنید
فایل ضمیمه رو دانلود کنید