درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
بي نهايت ممنون از راهنماييتون
يه سوال: اينكه براي محاسبه تعداد سيني و محل ورود خوراك، شرايط خوراك رو به ما داده چه استفاده اي ميشه كرد؟
آيا تاثير ميذاره واسه محاسبه تعداد سيني؟
يه نمونه مثال حل شده نداريد معرفي كنيد؟
بازم ممنون

شرايط خوراك محل سيني خوراك ورودي به برج رو مشخص ميكنه.
q كسري از خوراك است كه به فرم مايع اشباع ميباشد. پس براي مايع اشباع برابر يك و براي بخار اشباع صفر خواهد بود.

همونطور كه دوستان گفتن، با حدس xهاي مختلف ، yهاي متفاوتي حاصل ميشه. با رسم اين اعداد نمودار تعادلي رو خواهي داشت.
دو تا نمودار در نظر بگير؛
در نمودار اول با رسم خطي از Xd و با عبور از محل تقاطع "خط q و منحني تعادلي" بر روي محور yها مقدار Xd/Rm+1 را خواهي داشت.
حال Rmin را محاسبه و طبق رابطه R= 1.5 Rm مقدار دقيق رفلاكس محاسبه ميشود.
با استفاده از R اين بار مقدار Xd/R+1 را محاسبه و روي نموداري ديگر (دوم) مشخص ميكنيم.
از Xd به اين نقطه رسم كرده (خط كار بالاي برج) كه محل دقيق سيني خوراك خواهد بود. چنانچه از Xw به محل تلاقي Xd و q-line رسم كنيم خط كار پايين برج هم مشخص ميشود.
با استفاده از ترسيم پلكاني از نمودار اول تعداد سيني مينيمم و از نمودار دوم تعداد دقيق سيني ها را خواهي داشت.

چنانچه شرايط خوراك را نداده بود ميبايست با استفاده از مقادير آنتالپي مقدار q را محاسبه ميكرديم.

اميدوارم كامل و قابل فهم توضيح داده باشم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
خیلی ممنون
این سایت معرفی تمامی نشریات در تمامی رشته هاست خیلی کلیه ضمن اینکه با سرچ هم میشه پیداش کرد.... با توجه به شرایطی که گفتم راهنمایی بیشتر و جزئی تری ( در حد یه مشاوره کوچیک) می تونید بدید!!! به صورت خاص اسم چندتا نشریه رو معرفی کنید.

دوست عزیز این 6 صفحه بیشتر نیست شما اگه یک نگاه سر انگشتی هم به اون صفحات بندازید خودتون میتونید مجله مورد نظرتون رو انتخاب کنید. اگه می خواد مجله سطح پایین بهتون معرفی می کنم و چاپ هم میشه ولی انتظار پذیرفته شدنش رو هیچ جا نداشته باشید.

mehrdad50

عضو جدید
شرايط خوراك محل سيني خوراك ورودي به برج رو مشخص ميكنه.
q كسري از خوراك است كه به فرم مايع اشباع ميباشد. پس براي مايع اشباع برابر يك و براي بخار اشباع صفر خواهد بود.

همونطور كه دوستان گفتن، با حدس xهاي مختلف ، yهاي متفاوتي حاصل ميشه. با رسم اين اعداد نمودار تعادلي رو خواهي داشت.
دو تا نمودار در نظر بگير؛
در نمودار اول با رسم خطي از Xd و با عبور از محل تقاطع "خط q و منحني تعادلي" بر روي محور yها مقدار Xd/Rm+1 را خواهي داشت.
حال Rmin را محاسبه و طبق رابطه R= 1.5 Rm مقدار دقيق رفلاكس محاسبه ميشود.
با استفاده از R اين بار مقدار Xd/R+1 را محاسبه و روي نموداري ديگر (دوم) مشخص ميكنيم.
از Xd به اين نقطه رسم كرده (خط كار بالاي برج) كه محل دقيق سيني خوراك خواهد بود. چنانچه از Xw به محل تلاقي Xd و q-line رسم كنيم خط كار پايين برج هم مشخص ميشود.
با استفاده از ترسيم پلكاني از نمودار اول تعداد سيني مينيمم و از نمودار دوم تعداد دقيق سيني ها را خواهي داشت.

چنانچه شرايط خوراك را نداده بود ميبايست با استفاده از مقادير آنتالپي مقدار q را محاسبه ميكرديم.

اميدوارم كامل و قابل فهم توضيح داده باشم.

ممنون مهندس. هم كامل بود هم قابل فهم. دقيق گرفتم چي به چيه. كلا گيج شده بودم.
يه سري چيزا هم خودم پيدا كردم.

فكر كنم براي محل ورود خوراك باشه- البته مطمئن نيستم بايد برم تو سوادم بگردم انشالله اگه فرصت كنم فردا شب سوالت رو كامل حل مي كنم البته اگه مهلت داشته باشي

خيلي لطف كردين مهندس. اگه وقت كردي و زحمتي نبود حلشو برام بذار تا با اين چيزي كه خودم حل كردم مقايسه كنم
(دست همگي درد نكنه)

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام من یه سری مطلب ترجیحا فارسی در ارتباط با hazardous material و کلا خطراتی که در محیطهای شهری دارند نیاز دارم ممنون

سلام، نمی دونم این مقاله چقدر می تونه بهتون سر نخ بده، گذاشتم شاید ایده ای داشته باشه.

پیوست ها

• Tehran Water.pdf
    220.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

k_siroos

مدیر بازنشسته
دوستی دارم که رشتش فيزيک هسته ايه ولي پايان نامش يه جوريه که تو اکتشاف مخازنم کاربرد داره میخواد پایان نامشو به عنوان مقاله بفرسته تو یه ژورنال یا ماهنامه های داخلی البته برای ماهنامه تولید و اکتشاف فرستاده ولی ریجکت شده اگه امکانش براتون هست یه چندتا مجله یا نشریه یا ماهنامه ی متوسط تو اين رده رو معرفی کنید که اکسپت مقاله خيليم سخت نباشه.

ممنونتون می شم راهنمایی کنید:gol:

سلام

فایلی که براتون گذاشتم کل مجلات علمی ترویجی و علمی پژوهشی رو معرفی کرده. تو قسمت مهندسی شیمی، نفت و پلیمر یک سری مجله هست. مجلات علمی پژوهشی سطح علمی بالاتری دارند و پذیرش در اونها سخت تره و از طرف دیگه اعتبار بیشتری هم دارند.

اگه فقط می خوان چاپ کنند و سطح علمی براشون مهم نیست از بین مجلات علمی ترویجی انتخاب کنند.

پیوست ها

• Nashriat.pdf
    2.4 مگایابت · بازدیدها: 0

moel

عضو جدید
دوست عزیز این 6 صفحه بیشتر نیست شما اگه یک نگاه سر انگشتی هم به اون صفحات بندازید خودتون میتونید مجله مورد نظرتون رو انتخاب کنید. اگه می خواد مجله سطح پایین بهتون معرفی می کنم و چاپ هم میشه ولی انتظار پذیرفته شدنش رو هیچ جا نداشته باشید.

بله قبل از اینکه معرفی کنید من این سایت رو بهش سر زده بودم فقط می خواستم بدونم با توجه به سطح علمی و و اعتبار، نشریات درجه بندی کنید که دوستان زحمت کشیدن توضیحات مدنظرم رو دادن

moel

عضو جدید
سلام

فایلی که براتون گذاشتم کل مجلات علمی ترویجی و علمی پژوهشی رو معرفی کرده. تو قسمت مهندسی شیمی، نفت و پلیمر یک سری مجله هست. مجلات علمی پژوهشی سطح علمی بالاتری دارند و پذیرش در اونها سخت تره و از طرف دیگه اعتبار بیشتری هم دارند.

اگه فقط می خوان چاپ کنند و سطح علمی براشون مهم نیست از بین مجلات علمی ترویجی انتخاب کنند.

ممنونم لطف کردین:gol:

mani67

عضو جدید
سلام دوستان.
طراحی ترموسیفون رو باید چطوری و با چه برنامه ای انجام بدم؟؟؟؟؟؟؟شبیه سازی مد نظرم نیست. باید طراحیش رو انجام بدم.
خواهش میکنم هرچه سریع تر کمکم کنید.
ممنونم.

سلام به همه، من برای ساخت یه نوع کامپوزیت احتیاج دارم یه مقدار (حدود یکی دو کیلو) پودر پروپیلن (PP) تهیه کنم. البته گرانول پروپیلن دارم ولی به درد کارم نمیخوره. اگه کسی از دوستان اطلاع داره راهنمایی کنه که از کجا میتونم تهیه کنم.
ممنون.

بعید میدونم بتونید از جایی پودر PP تهیه کنید. کاری که می تونید بکنید، یه مقدار نیتروژن مایع بگیرین و گرانولهای PP رو توش بریزین و بعد درشون بیارین و با یه آسیاب ساده مثه آسیاب خونگی آسیابش کنید.
نیتروژن مایع رو میتونید از آزمایشگاه هایی که میکروسکوپ الکترونی دارن تهیه کنید و به راحتی تا چند ساعت داخل فلاسک های مسافرتی نگه دارین.

سلام
ببخشيد تو اينجا پست ميدم اما به كمكتون نياز دارم
من يه سيال ميخواستم كه قابليت انتقال حرارتش متوسط،درضمن گرماي نهان(فك كنم همين بود اسمش) زيادي داشته باشه
يه واكنشم ميخواستم كه باهاش بتونم همين سيالو تا دماي 100درجه سانتيگراد يا بيشتر برسونم،واين سيالم سريع خالي نكنه حرارتشو
يه سيال و واكنش دهنده هم عكس همين ميخواستم، البته اين سري اين تا دماي منقي 40-30 بره
در ضمن كسي استاد جمشيد بهين رو ميشناسه اينجا؟؟؟
خيلي ممنون

سیال با قابلیت انتقال حرارت متوسط که مد نظرتون هست، به منظور گرم کردن میخایین ازش استفاده کنید یا خنک کردن؟ شرایط استفاده مختلف، استفاده از سیالهای مختلف رو دیکته می کنه.
اگه درست برداشت کرده باشم، مورد استفاده شما گرم کردنه و سیالتون هم ظرفیت حرارتی ویژه بالایی هم داشته باشه و بتونید با یک واکنش شیمیایی اون رو گرم کنید. (چرا از واکنش شیمیایی میخایین برای گرم کردن استفاده کنید ؟ استفاده از واکنش شیمیایی منجر به تغییر ماهیت ماده میشه ها! )

با تمام این تفاسیر، اگه اصرار دارین که حتما با واکنش شیمیایی گرمش کنید، میتونید از اتیلن گلیکول (ضد یخ) استفاده کنید، ظرفیت حرارتی ویژه اش 2.2 Kj/Kg.C هست. به راحتی تا دمای حدود 150 میتونید گرمش کنید. برای اینکه از واکنش شیمیایی برای گرم کردنش استفاده کنید، میتونید مقدار جزیی بهش هیپو کلریت کلسیم (قرص کلر) اضافه کنید. مراقب باشید اگه زیاد بهش اضافه کنید، اتیلن گلیکول ممکنه به دمای اشتعال برسه!!

برای سرد کردن خیلی سریع که بتونه تا دمای منفی 30- و یا 40- دما رو بیاره پایین، میتونید از چند روش استفاده کنید. اگه میخوایین که سیالتون قابلیت پمپ شدن داشته باشه، باید یخ خشک (دی اکسید کربن جامد) رو تهیه کنید و داخل استون بندازین. به راحتی توش حل میشه و دما رو تا 79- میتونه بیاره پایین و سیال هم باقی می مونه و میتونید پمپش کنید. ولی اگه می خوایین که به صورت غوطه وری جسمتون رو داخل یک ظرف قرار بدین و دماش رو بیارین پایین، می تونید یخ معمولی رو خوب بشکونید و روش پودر کلسیم دی کلراید بریزید و بهم بزنید. با این کار می تونید تا دمای حدود 60- سیستمتون رو سرد کنید، مشروط به اینکه عایق کاری ظرفتون خوب باشه.

جفت راه هایی که مطرح شد، صرفا جنبه آزمایشگاهی داره و استفاده از این روش ها در ابعاد صنعتی معقول نیست!

rahmati_24

عضو جدید
فوری فوری

فوری فوری

دوستان گرانمایه من به نقشه p&idگاز مایع نیاز اساسی دارم خواهش میکنم کمکم کنید

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. بچه ها
منظور از Raft‌ در مبجث كاتاليستها و نانوساختارها چيه؟
معني فارسي؟

آخرین ویرایش:

Baran/e

عضو جدید
سلام؛ یه اطلاعاتی درباره رفتار پیل کربن-منیزیوم و الکترولیت آبنمک میخوام، میشه کمکم کنید....

chemicaliran

عضو جدید
نانوجاذب

نانوجاذب

با سلام
لطفا در صورت داشتن مطلب در خصوص نانوجاذبها راهنمایی کنید
ممنون

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام. بچه ها
منظور از Raft‌ در مبجث كاتاليستها و نانوساختارها چيه؟
معني فارسي؟

تا جایی که من اطلاع دارم مخفف عبارت Reversible addition – fragmentation chain transfer و روشی هست

برای سنتز پلیمرهای زنده رادیکالی.

پلیمریزاسیون به روش رفت، توسط ترکیباتی مثل دی تیو استر، دی تیو کاربامات
،... صورت میگیره و با همه نوع

مونومر هم سازگاری داره.

azerakhsh06

عضو جدید
کمک برای دانلود پایان نامه های دانشگاه تهران

کمک برای دانلود پایان نامه های دانشگاه تهران

سلام
میخواستم بدونم چجوری میتونم یه پایان نامه از پایان نامه های دانشگاه تهران رو به صورت کامل دانلود کنم
15 صفحه اولش رو دانلود کردم

azerakhsh06

عضو جدید
اگه کسی تونست این رو واسم پیدا کنه ممنون میشم
مدل سازي هيدروديناميك كلوخه شدن در بستر سيال به روش ذره گسسته

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

سلام
میخواستم بدونم چجوری میتونم یه پایان نامه از پایان نامه های دانشگاه تهران رو به صورت کامل دانلود کنم
15 صفحه اولش رو دانلود کردم
سلام، تشریف میبرید دانشگاه تهران، چند برگ و یک قلم با خودتون میبرید و اونجا شروع به کپی برداری می کنید. غیر از این هیچ راهی وجود نداره.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان.
طراحی ترموسیفون رو باید چطوری و با چه برنامه ای انجام بدم؟؟؟؟؟؟؟شبیه سازی مد نظرم نیست. باید طراحیش رو انجام بدم.
خواهش میکنم هرچه سریع تر کمکم کنید.
ممنونم.
سلام با نرم افزار htfs
من متوجه منظورتون نشدم، شما گفتید با چه برنامه ای بعدش میگید شبیه سازیش نه طراحیش؟

morteza-eng

کاربر فعال
درخواست...

درخواست...

با سلام من در مورد پلاستیک بینگهام و هرشل بالکی مطلب میخوام ممنون میشم اگه کمک کنین و مطلب بزارید با تشکر

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام من یه سری مطلب ترجیحا فارسی در ارتباط با hazardous material و کلا خطراتی که در محیطهای شهری دارند نیاز دارم ممنون

دوست عزیز مطلبی که می خوای خیلی general هست. اگر ریز ترش کنی می تونم کمکت کنم. کدوم مواد خطرناک و در چه مدیایی (آب هوا یا خاک)

این کتاب جالبیه در باب اثر موادی بویژه شوینده ها در محیط زیست
خدمت شما
http://m.bookfi.org/#/book/792126

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها . خوبين؟
آقا من يه مطلب فارسي ميخاستم در مورد علم سطح كاتاليستها. اينايي كه در مورد ساختار اتمي سطوح بحث ميكنند. داري چيزي؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

پیوست ها

• 498a27ac-e512-4072-9b1f-ee72276b512dISSN 1026-0803-35(2)-24.pdf
    3.5 مگایابت · بازدیدها: 0

EhsanAkrami

عضو جدید
سلام مهندسان شیمی عزیز :)
به این سوالام پاسخ بدید البته لطفاً:
1) مس چطوری اکسیده میشه؟ فرایندشو برام بگین.
2) توی حالات مختلف به خصوص سیم های برق مسی که هادی الکتریکی هستند اکسیده شدن مس چه تغییری می کنه؟
3) تو شرایط آب و هوایی خاص مثلا شرجی مثل هوای استان بوشهر روند این اکسیده شدن چه تغییری می کنه؟
4) از چه راه هایی می تونیم اکسیده شدن مس رو کاهش بدیم؟

530969_381064478646360_17946318_n.jpg

hesam0111

عضو جدید
hcl6N

hcl6N

سلام به همه.یه مشکلی واسم پیش امده تو رو خدا کمک کنید.
hcl شش نرمال
چطوری درست میکنن.
جرم مولکولی hcl تقریبا 36و تبدیل کیلو گرم به لیتر هم حدود 1.19

بالا