چگونه مي توان در رشته MBA قبول شد

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
به طور معمول کسی که بتواند درصدهايي حدود 70 درصد زبان، 70 درصد استعداد و آمادگي تحصيلي ويژه رشته مديريت، 40 درصد اصول مديريت و 20 درصد رياضيات داشته باشد مرحله اول را به سادگي پشت سر مي گذارد و براي مصاحبه دعوت مي شود. تقريباً هر سال مدل اين مصاحبه تغيير مي كند و روز به روز عجيب تر و غير متعارف تر می شود.

در ميان حدود پنج هزار شرکت کننده در آزمون کساني که رتبه اي تقريبا کمتر از 200 داشته باشند به مصاحبه دعوت مي شوند. در مصاحبه توانايي فهميدن و مکالمه زبان انگليسي، توانمندي هاي مديريتي، سوابق پژوهشي و اجرايي و توانمندي هاي ارتباطي افراد مورد توجه قرار مي گيرد.

براي موفقيت در مصاحبه بايد:

· بتوانيد در شرايط استرس به خوبي عمل کنيد

· ابتکار عمل در گفتگو را به دست بگيريد

· به سوالات آنگونه که خود مي پسنديد پاسخ دهيد

· بتوانيد متون انگليسي را خوب بفهميد

· بتوانيد مکالمه مورد قبولي به زبان انگليسي داشته باشيد

· رزومه مناسبي به صورت مکتوب آماده کنيد

· هدف روشني براي شرکت در دوره داشته باشيد

· با انرژي باشيد

کساني که داراي حداقل سه سال سابقه مديريتي باشند مي توانند اميدوار باشند نمره خوبي از مصاحبه بگيرند. نزديک به سي درصد از پذيرفته شدگان از ميان اين افراد خواهند بود.

قبل از انتخاب MBA به اين موارد دقت كنيد :‌

قبل از تصميم گيری برای انتخاب اين رشته، اگر شاغل هستيد و بايد هزينه زندگی را خودتان تامين کنيد، حتما به اين نکته فکر کنيد که برای گذراندن اين دوره نياز به برنامه زمانی پيچيده و گذراندن يک زندگی سخت و پرکار داريد. درس ها به شدت وقت گير هستند و هريک از دروس بيش از ۱۲ واحد درس کارشناسی وقت می گيرند. در نظر داشته باشيد که بايد حداقل ۴۰ ساعت در هفته زمان برای مطالعه و انجام پروژه های درسی اختصاص دهيد.

اگر زبان انگليسی شما خوب نيست يا زبان خود را تقويت کنيد و يا از خير اين دوره بگذريد چون احتمالا اين رشته برای شما ساخته نشده است.

و در پايان اگر همسر و فرزند داريد مطمئن شويد می توانند با اين مساله کنار بيايند که طی دو سالی که در اين رشته تحصيل می کنيد يا در منزل نخواهيد بود و يا در ساعاتی هم که در منزل هستيد به نظر می رسد که باز هم در منزل نيستيد...چون زمانی برای مشارکت در زندگی نخواهيد داشت..

توجه داشته باشيد که رشته MBA بر خلاف ساير رشته های کارشناسی ارشد دارای ۵۷ واحد درسی است که معادل دو دوره کارشناسی ارشد در رشته های ديگر است و بايد در هر ترم ۱۲ تا ۱۵ واحد با اين حجم را بگذرانيد...

پس خوب فکر کنيد...شرايط زندگی خود را در نظر بگيريد...و تلاش کنيد...اگر مسيرتان را درست برويد احتمالا طی چند سال آينده مدير ارشد يکی از سازمان های موفق کشورمان خواهيد بود...

میجو

عضو جدید
سلام
دوست عزیز
ما توی ایران زندگی می کنیم و اینجا قرار نیست که هر کسی سر کاری بره که در تخصصشه! ولی فارغ التحصیل رشته MBA می تونن مدیرای خوبی باشن و البته اغلب نیستن. اگر میخوای بری دانشگاه و فقط مدرک بگیری هیچ کاره میشی ولی اگر همزمان با تحصیل به تحصیل علم بپردازی تو هر رشته ای موفق میشی

یه پیشنهاد:
تو کنکور MBA ریاضی 100 بزن و بقیه درسارو 30 تا 40، می تونی امیدوار باشی به رتبه زیر 50 شدن.

neda1362

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

مواردی که در بالا ذکر شد جهت ادامه تحصیل MBA در ایران بود یا در خارج از کشور؟؟؟

kittleboy_87

عضو جدید
براحتی
مثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثل آب خوردن
فقط واسه دانشگاه جواهر در شهر حیدر آباد اقدام کنین
در سه سوت دانشجو میشین
( امسال 60 ایرانی در این دانشگاه MBA می خونن ، اتفاقا امروز هم امتحانات میان ترم اولشون تموم شد که همه می نالیدن ، چون نتونسته بودن تقلب بزنن =)) )
( یک ماه دیگه نوبت خودمه :( )

neda1362

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
براحتی
مثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثثل آب خوردن
فقط واسه دانشگاه جواهر در شهر حیدر آباد اقدام کنین
در سه سوت دانشجو میشین
( امسال 60 ایرانی در این دانشگاه MBA می خونن ، اتفاقا امروز هم امتحانات میان ترم اولشون تموم شد که همه می نالیدن ، چون نتونسته بودن تقلب بزنن =)) )
( یک ماه دیگه نوبت خودمه :( )
بالاخره ما نفهمیدیم شما هندوستان تحصیل میکنید یا علی آباد کتول؟؟

alansmith

عضو جدید
اینجوریه

اینجوریه

حرفای عجیب غریبی خوندم
هرکی یه چیزی میگه
اصلا این شرایطی که گفته شد واسه کجای دنیاست؟
تو ایران که فقط سه تا درسه ریاضی زبان جیمت
اون 52 واحد هم بستگی به گرایش داره و بستگی به لیسانس دانشجو
درصدا هم اینجوری که گفته شد نیست
کافیه چنتا نمونه کارنامه سرچ کنید
MBA یکی از پرطرفدارترین و جذابترین رشته ها تو دنیاست که اگه کسی که قبل از اینکه بره تو این رشته تحصیل کنه ، تو زندگیش واسه همه امور مدیریت خوبی داشته باشه میتونه کارای بزرگی کنه.
کسی که اهل بیزینس و مدیریت و کار و تلاش و.. ایناس باید بره این رشته
باید زبان در حد تافل ، هوش خوب ، ریاضی قوی باشه

mahan 2

عضو جدید
ببین عزیز من خودم توی یه دانشگاه دولتی تو تهران م.مالی می خونم .میخوام ک.ارشد رو ام بی ای بخونم.این رشته تاکیدش به روابط بین انسانی و مدیریت در معنای واقعیسه.باید ضریب هوشی بالایی داشته باشی .یکی از مهمترین درسا شون ضریب هوش .حتی ریاضی های کنکورشون هم خاصه و به ضریب هوشی بستگی داره.باید زبانت خیلی
خوب باشه. طبق شنیده هام 25 درصد بچه های مدیریت توش قبول میشن .

پترو

عضو جدید
کاربر ممتاز
من لیسانس مهندسی شیمی دارم اما خیلی علاقه دارم MBA بخونم . در ضمن شاغل هستم چه جوری میشه از راه دور یا دانشگاه مجازی ارشد MBA بگیرم .یا به هر صورت دیگه ای لطفا راهنمایی بفرمایید.

mahan 2

عضو جدید
من لیسانس مهندسی شیمی دارم اما خیلی علاقه دارم MBA بخونم . در ضمن شاغل هستم چه جوری میشه از راه دور یا دانشگاه مجازی ارشد MBA بگیرم .یا به هر صورت دیگه ای لطفا راهنمایی بفرمایید.[/QU

ام.شیمی به انگلیسی راهنماییت می کنم.
see if you are studing chemistry.eng after your graduation you must take part in its entrance exam and...
but if you are graduated threre are some instituets that they hold this kind of classes freely like mahan instituet
...shariff and tehran unversity and so on why dont you take part in that classes?

پترو

عضو جدید
کاربر ممتاز
من لیسانس مهندسی شیمی دارم اما خیلی علاقه دارم MBA بخونم . در ضمن شاغل هستم چه جوری میشه از راه دور یا دانشگاه مجازی ارشد MBA بگیرم .یا به هر صورت دیگه ای لطفا راهنمایی بفرمایید.[/QU

ام.شیمی به انگلیسی راهنماییت می کنم.
see if you are studing chemistry.eng after your graduation you must take part in its entrance exam and...
but if you are graduated threre are some instituets that they hold this kind of classes freely like mahan instituet
...shariff and tehran unversity and so on why dont you take part in that classes?
متشکرم اما زیاد چیزی نفهمیدم.

bespar

عضو جدید
چرا در ایران ریاضی جزء موارد امتحانی هست؟

گویا در کشورهای دیگه فقط داشتن تافل و جیمیت کافیه

بالا