سلام/کمک

armanmohamady

عضو جدید
باعرض سلام و خسته نباشید برای دوستان عزیز میخواستم بدونم ایا من راجع به مقداری سنگ که دارم و اما نمیدونم قیمتی هستند یا نه عکسشو بزارم شما بنده رو راهنمایی کنید؟:gol:

behzad107

عضو جدید
باعرض سلام و خسته نباشید برای دوستان عزیز میخواستم بدونم ایا من راجع به مقداری سنگ که دارم و اما نمیدونم قیمتی هستند یا نه عکسشو بزارم شما بنده رو راهنمایی کنید؟:gol:

سلام دوست عزیز
از رو عکس سخته ولی اگه عکسا رو بذارین میشه کمک کرد تا سنگاتونو شناسایی کنیم.

armanmohamady

عضو جدید

behzad107

عضو جدید
سلام دوست عزیز
تو بحث جواهرات و گوهرها، بیشتر از هر چیزی سختی اون گوهر مطرحه، تقریبا همه گوهرها سختی شون 7 یا بیشتر از 7 هستش. شاخص ترین کانی که سختیش 7 هستش، کانی کوارتز هست.
من این کانی رو تو چند تا از عکساتون شناسایی کردم. که با علامت قرمز تو عکسا مشخص کردم.
اینم عکسا:
3.jpg

هر کدوم از سنگاتون رو به طور جداگانه بر روی شیشه و کوارتز بکشید. هر کدوم که بتونه هم روی شیشه و هم رو کانی کوارتز خط بندازه، یعنی پودر نشه و شیشه یا کوارتز پودر بشه، میشه گفت که یه نوع گوهره. فقط شیشه و کوارتز رو لمس کنین تا مطمئن بشین که روش خط افتاده یعنی روش (رو شیشه و کوارتز) شیار افتاده باشه.
حالا سنگاتون رو آزمایش کنید. از اون سنگایی که هم روی شیشه و هم روی کوارتز خط انداختن، عکس بگیرین بذارین سایت تا بازم راهنمایی تون کنم.

REYMOND00

کاربر بیش فعال
همونطور که دوستمون گفتن سختی خیلی مهمه (البته نه توهمه ی سنگ ها مثلا تو غیر سیلیکاتها توپاز سخت ترین کانیه با سختی حدود 7 درحالیکه تو سیلیکاتها حداقل سیلیس یا همون کوارتز هست که سختی 7 داره...)
به نظر نمیاد سنگهای قیمتی باشن البته هر کدوم ممکنه نشونه باشه...که با توجه به شکل سنگ ها احتمالا از کف رودخونه پیدا شده...و شاید بالادستش بشه چیز بدرد بخوری پیدا کرد اما درباره قیمتی بودنش به نظرم منتفیه...اگرم بخوای تو رودخونه دنبال سنگ قیمتی بگردی باید بری تو مئاندر(که البته من نباید اینا رو لو بدم:biggrin:)
چندتا سنگ آذرین و تکه اسکوری و آندزیت و احتمالا تورمالین هم دیدم تو عکسات...عکس اولی احتمالا جاسپر و سومی هم احتمالا کلسدونی هست...که اینا خودشون از خانواده کوارتزن...
درباره قیمتی بودن هم بستگی داره شما چی مد نظرت باشه...اینا سنگ لاشه می شن در بهترین حالت...مثلا اگه تراکی آندزیت داشته باشی می تونی برای خرده سنگ زیر ریل دنبال مشتری بگردی...اما از نظر گوهری نه...یا حتی از نظر کانه زایی هم تو سنگای کف رودخونه نمی شه دنبال معدن فلزی گشت!یا مثلا اگه شما بتونی لایه تاپ کوارتزیت رو پیدا کنی که درحقیقت یه زون شاخص با سیلیس بالای90% هست با شیشه سازی قرارداد می بندی....یا حتی کلسیت !اگه بتونی با خلوص 99% به بالا پیدا کنی (نه یه رگه نازک ها...)از طلا گرونتره...

armanmohamady

عضو جدید
از لطفتون اقا بهزاد و ریموند جان بینهایت ممنونم خیلی آقایین باید بگم من این سنگارو از رودخونه بدست نیاوردم بلکه از یک منطقه باستانی و از لابه لای کوزه های خوش نقشو نگار قدیمیه شکسته پیدا کردم شاید باورتون نشه اما هرجور سنگی هست که ماهم اولش فکر میکردیم سنگهای رودخانه ای هستند اما بعدها که هویت منطقه مشخص شد پی بردیم که میتونه گوهر باشن اما نسبت بهشون شک داشتم یکی از دوستان هم بهم پیشنهاد چگالیرو داد من هم رفتم ترازوی دیجیتالی تهیه کردمو شروع کردم به چگالی گرفتنو مبنای گوهربودنو رو چگالی سنگا گذاشته بودم اما بعدا که دیدم مثلا عقیق چگالی 2.5 و خورده ای داد و یک سنگ معمولیم همینطور شدیدا ناامیدو سردرگم شدم که اخه روچه حسابی باید از روی چگالی من سنگارو نسبت به قیمتی بودنشون بسجنم که مثلا عقیق هست کورتز هست یاچی؟سوالمم این هست معیاری که برای وزن عقیقو اینجور سنگای نیمه قیمتی میدن ایا از روی یک وزن مشخصی هست؟مثلا صد گرمی پنجا یا غیره؟اگر بله چه وزنیرو شما برام توصیه میکنید؟

راسیتش داداش بهزاد و اقاریموند منظور من از قیمتی بودن مثلا گرمی حتی هزار تومن هست تا بالاتراگر شد...راستی درمورد عکس اولی بهم گفتن عقیق هست یعنی میگین عقیق نیست؟

مقدار سنگها خیلی زیاده اما من مهمتراشو میزارم و امیدوارم بشه یک راه گشایی برام باشه بازم بابت لطف و اقاییتون ممنونم و آزمایشاتی که گفتینم روچشم حتما انجام میدم:gol::gol:

behzad107

عضو جدید
آقا آرمان قیمت یه گوهر به فاکتورای زیادی بستگی داره، فاکتورهایی مثل 1- شفاف بودن یا کدر بودن (شفاف: نور به طور کامل از گوهر عبور کنه مثل شیشه، نیمه شفاف: نور کمی ازش عبور میکنه، کدر: نور نمیتونه ازش عبور کنه) بعضی از سنگا اگه خیلی شفاف باشن قیمتی ترن ولی بعضیاشون اگه خیلی کدر باشن قیمتی ترن
2- جلای گوهرا مهمه، جلای اکثر گوهرا شیشه ای هس
3- اندازشون مهمه، هر چی اندازشون بزرگتر باشه قیمت میره بالا (اندازه ی یه سنگ گوهری خوب تقریبا بزرگتر از یک قوطی کبریته)
4- نداشتن رگه های ناخالصی درون سنگ، هرچه ناخالصیش بیشتر باشه قیمت میاد پایین
5- رنگ گوهر خیلی مهمه، رنگایی مثل زرد، صورتی، بنفش، قرمز، سبز، سیاه مثل شب یا حتی کاملاً بی رنگ
6- نبودن ترک ها و شکاف های مویین در سنگ

هر چی شرایط یه گوهر ایده آل باشه قیمت میره بالا
حالا من فقط قیمت یکی از سنگا رو میدونم که یکی از دوستام بهم گفته. اونم سنگ ابسیدین خیلی خیلی سیاه و با اندازه بزرگتر از یه قوطی کبریت، کیلویی نیم میلیون تا 700 هزار تومن

REYMOND00

کاربر بیش فعال
خواهش می کنم دوست عزیز
خب پس حتما در زمان قدیم از رودخونه جمع کردن و بردن گذاشتن تو کوزه...چراشو نمی دونم!البته یه چیزی می تونه باشه که فقط شنیده ی منه...اینکه چوپانها یه مدل شیر می خورن به این صورت که سنگو داغ می کنن و می ندازن تو شیر و این باعث می شه آبش بخار شه و غلیظ تر بشه!این فقط احتماله و شنیده ای بیش نیست!این هم شاید چیزی توش بوده که به مرور زمان از بین رفته و سنگ مونده...
درباره عکس 1 باید بگم که 100% عکس معیار خوبی نیست...اگه کسی که بهش دادی متخصص بوده که پس درسته اما اگه احتماله من می گم 99% عقیق نیست...البته عقیق و جاسپری که گفتم هر دو کوارتزن و SiO2 خالصن...
یه چیز دیگه...بهتر نیست اینا رو به موزه ی شهرتون بدین؟و اگه سایت تاریخی پیدا کردین اونو معرفی کنین؟درسته ممکنه خوب ازش حفاظت نشه اما اگه شما بدون کار علمی بخواین کاری کنین ممکنه کل اون آثار از بین بره به خاطر دقیقا هیچی!!!!!!متاسفانه خیلی از مکانهای تاریخی ما فقط به همین دلیل تخریب شدن...

بالا