تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خدا قوت به همه کنکوری ها
در ریاضیات مهندسی مومن زاده چاپ اول ص 558 سوال 10،z=0 صفر مرتبه چنده؟؟؟؟؟
ص 593 اعداد روی شکل اول صفحه اشتباه نیست؟؟؟؟
ص 597 تست نمونه 2 در حلش نوشته در طی مسیر اندازه zابتدا کم شده و سپس زیاد میشود ، از کجا میگیم؟؟؟ اصلا این جمله یعنی چی؟؟؟؟
همه رتبه خوب بیاریم.

خب دوست عزیز از مبدا یه بردار بکش تا نقطه مورد نظر، این بردار میشه اندازه، حالا اگه این بردار رو بچرخونی (به مرکز مبدا مختصات در جهت پاد ساعت گرد) اینجوری داری زاویه رو تغییر میدی
حالا نوک این پیکان رو بزار رو نقطه اول بعد آروم نوکشو حرکت بده روی همون خط، میبینی که طول این بردار اول زیاده بعد یواش یواش کم میشه و دوباره زیاد میشه

sghkh

عضو جدید
سلام ممنون که جواب دادید
ص 558 سوال 10،z=0 صفر مرتبه چنده؟؟؟؟؟
یه سوال دیگه ص 599 تست نمونه 4 من اصلا نمیگیرم چه جوری حلش میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:question::question::book:

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون که جواب دادید
یه سوال دیگه ص 599 تست نمونه 4 من اصلا نمیگیرم چه جوری حلش میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:question::question::book:

چون من طبقه پایین درس میخونم و سیستم طبقه بالاست الن کتاب دم دست ندارم شب با کتاب میام بالا نگاه میکنم اگه بلد بودم جواب میدم حتما، دوستان اگه کتاب دارین جواب بنده خدا رو بدین
شما هم اگه عکس بزاری امثال من راحتتر میتونن جواب بدن;)

آخرین ویرایش:

faz123

عضو جدید
سلام ممنون که جواب دادید
نمیشه عکس بزارید ببینیم سوالاتون چیه؟؟؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون که جواب دادید

صفر مرتبه 7 اشتباه چاپیه با یه کتاب دیگه مقایسه کنی حله، اون 6 رو بکن 7
نه کاملا درسته قطر مربع اندازش میشه 2
اون تست فک کنم ایراد داره آخه میتونه گزینه 1 و 2 هردو درست باشه، شما نگاشتها رو بلد باشی مرحله به مرحله انجام بدی حل میشه، اگه مشکل داری باید نگاشتها رو دوباره خوب یاد بگیری
موفق باشی

sghkh

عضو جدید
چون من طبقه پایین درس میخونم و سیستم طبقه بالاست الن کتاب دم دست ندارم شب با کتاب میام بالا نگاه میکنم اگه بلد بودم جواب میدم حتما، دوستان اگه کتاب دارین جواب بنده خدا رو بدین
شما هم اگه عکس بزاری امسال من راحتتر میتونن جواب بدن;)

ممنون
بازم شما به فکری:w27:
راستی امسال یا امثال؟ :biggrin::w15:
میدونم غلط تایپیه ولی خوب دیگه ببخشید یه وقت ناراحت نشیدااااااااااااااااااااااااا

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
بازم شما به فکری:w27:
راستی امسال یا امثال؟ :biggrin::w15:
میدونم غلط تایپیه ولی خوب دیگه ببخشید یه وقت ناراحت نشیدااااااااااااااااااااااااا
خواهش میکنم
:Dاز همون دبستان املام ضعیف بود!!:D

faz123

عضو جدید
دوتا سوال میزارم جواب بدید
اولیش تو دو تا کتاب مختلف دو تا جواب متفاوت داده کدوم درسته؟؟
31122012934.jpg

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوتا سوال میزارم جواب بدید
اولیش تو دو تا کتاب مختلف دو تا جواب متفاوت داده کدوم درسته؟؟
مشاهده پیوست 129359
متاسفانه اصلا ریاضیم خوب نیست:exclaim: چون جز واحد درسیم نبود:evil:
پس با اجازه ی آقای معتقدی
DSC07476.jpg

اون یکی سوال جز سوالات سخت دسته بندی کرده که تو متوسطش موندم:w39: گزینه دو گفته

3tare_87

عضو جدید

mojii_joon

عضو جدید
هرکی تونست سوال دوم رو جواب بده!!!!
به نظر میرسه گزینه 4 جواب باشه،چون اگر بپذیریم که بسط تابع مشتق با مشتق گیری از بسط تابع اصلی بدست اومده باشه جمله یک تقسیم بر z نمیتونسته به وجود بیادچون مشتق lnz هست،و lnz نمیتونه یکی از جملات بسط باشه بنابراین ضریب a-1باید صفر باشه.فکر میکنم نکته سوال همینه.(واضح است که اگر یکی از جملات که z در مخرج دارند دارای ضریب غیر صفر باشند z=0 تکین تنها تابع z بوده است )

Joe_Bel

کاربر ممتاز
به نظر میرسه گزینه 4 جواب باشه،چون اگر بپذیریم که بسط تابع مشتق با مشتق گیری از بسط تابع اصلی بدست اومده باشه جمله یک تقسیم بر z نمیتونسته به وجود بیادچون مشتق lnz هست،و lnz نمیتونه یکی از جملات بسط باشه بنابراین ضریب a-1باید صفر باشه.فکر میکنم نکته سوال همینه.(واضح است که اگر یکی از جملات که z در مخرج دارند دارای ضریب غیر صفر باشند z=0 تکین تنها تابع z بوده است )
بله فکر کنم حق با شماست 4 درسته اما نمی دونم مقتعدی گفته گزینه 2 فقط یه تیک زده دو

mohsen067

عضو جدید

بله کاملا صحیح است
گزینه 4 صحیح است
حالا صحبت های moji joon یکم وارونه کنم:D:
میتوانیم بگیم که از تابع اف پریم یه انتگرال میگیریم خوب مشیتق جمله ا منفی یک ضدم انتگرالش lnz می شود پس جملات بعد هم به ترتیب بر حسب توانی از ضد بالا می روند
پس ا منفی یک صفر باید باشد و حداقل یکی از ضرایب منفی وجود داشته باشند.

mt1

عضو جدید
بله کاملا صحیح است
گزینه 4 صحیح است
حالا صحبت های moji joon یکم وارونه کنم
:d
:
میتوانیم بگیم که از تابع اف پریم یه انتگرال میگیریم خوب مشیتق جمله ا منفی یک ضدم انتگرالش lnz می شود پس جملات بعد هم به ترتیب بر حسب توانی از ضد بالا می روند
پس ا منفی یک صفر باید باشد و حداقل یکی از ضرایب منفی وجود داشته باشند.
بخش اول صحبتتون درسته اما لازم نیست که حتما یکی از جملات شامل (1/z) حالا با هر توانی وجود داشته باشه چون ممکنه نقطه تکین رفع شدنی باشه در واقع همون بخش اول جواب کافیه چون خود صورت سوال یه جورایی بسط لران تابع رو بهمون داده.

Dashpot

عضو جدید
دوستان عزیز سلام؛
لطفاً راهنماییم کنید در مورد مخرج کسر،چوری ریشه n ام مخرج شد:4؟
ریاضی مهندسی-ری&#1.jpg

mohsen067

عضو جدید
دوستان عزیز سلام؛
مشاهده پیوست 129663

بله حد مخرج برابر 4 است ، از قضایای رشد کمک گرفته دوست من
خوب دقت کن یه عدد 3 داریم که به یک توان انفجاری میرسد و یک عدد 4 داریم به همان توان انفجاری بزرگ میرسد
رشد 4 به توان n انقدر وحشتناک بزگ تر از 3 به توان n میشود که میتوان از 3 به توان n چشم پوشی کرد و عملا ان را حذف کرد و بعدشم که دیگه ساده سازی رادیکال و مخرج 4 میشود.
حالا شاید درک این قضیه یک کم در نگاه اول سخت به نظر برسد : خوب فرض کن مخرج کامل را داریم عددی بزرگ همانند 10000000000 را به n ها نسبت بده و چی میبینی؟(میتوانی برای درک بهتر از ماشین حساب کمک بگیری!) میبینی رشد 4 چه فزاینده است !
حال دوباره به صفرهای جلوی عدد پیشنهادی بیفزا و این کار را همینطور ادامه بده ، بزرگ شدن انفجاری 4 به توان nدر برابر 3 به توان n مشهود است .
مفهوم بی نهایت این است که تعداد این صفرها جلوی عدد یک بی نهایت عدد باشند حالا چی اتفاقی میفته؟
این قدر عدد شامل 4 بزرگ شده است که عملا عدد شامل 3 حکم یک پشه را دارد برای ان و از ان میتوان براحتی صرف نظر کرد!
به این قضیه ، قضیه رشد در ریاضیات میگویند .
ان

mojii_joon

عضو جدید
دوستان عزیز سلام؛
مشاهده پیوست 129663

فک کنم بشه بگیم از 4 به توان n فاکتور بگیر بیار بیرون که میشه همون 4.باقیمانده هم که حدش تو بینهایت میشه 1.چون 3/4 به توان n حدش تو بینهایت صفره

sara23

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

میشه در مورد روش اپراتور معکوس در حل معادلات دیفرانسیل توضیح بدید؟

من با این روش آشنا نیستم

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

من با این روش آشنا نیستم

یه چیز تو مایعهای تبدیل لاپلاسه یه سری خواص داره که باید یاد بگیری و به کار ببری

marya736

عضو جدید
سلام بچه ها

من با این روش آشنا نیستم

siqma بهترین راه و پیشنهاد کرد. کلا معادلات با تبدیل به حوزه لاپلاس خیلی ساده تر میشن

Joe_Bel

کاربر ممتاز
siqma بهترین راه و پیشنهاد کرد. کلا معادلات با تبدیل به حوزه لاپلاس خیلی ساده تر میشن

نه ایشون گفتند تو مایه های لاپلاس هستند وگرنه بعضی از مسایل خیلی راحتر با D حل میشن

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز !خوبین همه ؟؟سعی کنید خوب باشین !!چاره چیه ؟؟:D

دوستان یه چند تا تصویر می ذارم ،احساس می کنم بدرد بخورند !!اگه دوستان عزیز ،فرمولی در هر مبحث ریاضی مد نظرشون هست ،بگید ،یه کتاب خفن دارم !پیدا میکنم می ذارم براتون !!دیگه حفظ کردنشون با خودتون!:D

اینا تبدیل لاپلاس توابع خاصه !!

WP_001768.jpg WP_001769.jpg

mohsen067

عضو جدید
سلام بچه ها

من با این روش آشنا نیستم

روش اپراتوری ، روشی کارامد در بدست اوردن پاسخ خصوصی معادلاتی خطی با ضرایب ثابت است که سمت غیر همگن انها حالتهایی خاص از حاصلضرب چند جمله ای ها در یک نمایی است
این روش اگه قابل استفاده باشد بسیار مزیت دارد بر روش ضرایب نامعین ، و خیلی ساده پاسخ خصوصی معادله را بدست میدهد
در حل مشتقات جزئی در ریاضی مهندسی نیز کاربردی است و بطور مشابه میتوان از این روش استفاده کرد
حقیقتا چیز سختی نیستند ولی متاسفانه از طریق تاپیک نمیتوان انها را توضیح داد
چند تا قاعده هست که باید انها را یاد بگیرید و بعد هم از انها استفاده کنید.

mohsen067

عضو جدید
و اینا هم سری فوریه خاص و نمودارشون

مشاهده پیوست 131897مشاهده پیوست 131895

شادمان جان شما کارت خیلی درسته
ولی باور کن حفظ کردن این همه فرمول کار ساده ای نیست ، و بیشتر ذهن را درگیر می کند
بهتر است نکات اساسی را یاد بگیریم و به این همه جزئیات نپردازیم
ممنون از شما.

Ba hale88

عضو جدید
به نظرشما خوندن مشتقات جزیی چقد وقت مییگیره؟
از ریاضیات کدوم مبحث خوندنش به صرفه تره؟

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرشما خوندن مشتقات جزیی چقد وقت مییگیره؟
از ریاضیات کدوم مبحث خوندنش به صرفه تره؟

بستگی به پایت داره اما اگه از کتاب مومن زاده بخونی زیاد نباید وقتتو بگیره خوبم گفته این مبحث رو

بالا