درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
دوستان یه سوال دیگه دارم
آیا دمای یخ کمتر از صفر هم میشه؟
بله .. دمای یخ زدن آب به فشار هم بستگی داره ... در سطح دریا آب در صفر درچه سانتی گراد یخ میزنه .. اما در ارتفاعات به دلیل کاهش فشار هوا آب در دماهای پایین تری از صفر یخ میزنه !!

n.guitar

عضو جدید
ببخشید من یه مقاله یا اطلاعاتی در مورد فرآیند تولید گرانول نیاز دارم :)

ممنون میشم کمک کنید

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید من یه مقاله یا اطلاعاتی در مورد فرآیند تولید گرانول نیاز دارم :)

ممنون میشم کمک کنید

هر چیزی که دانه های کوچک از یک ماده داشته باشه گرانول نام داره
فقط در زمینه پتروشیمی هزاران نوع گرانول داریم
حتی مواد غذائی هم میتوانند گرانول باشند
مثلا اگر نشاسته سیب زمینی را استخراج کنید و به صورت دانه های ریز در بیاورید به آن گرانول میگویند.

باید مشخص کنید گرانول چه چیزی را میخواهید تا دوستان درباره آن توضیح بدهند.

گرانول شکلی از ماده جامد است مثلا پودر نوعی از حالت یک ماده جامد است.

وقتی میگوئید فرایند تولید گرانول را میخوام مثل این است که کسی سوال کند من فرایند تولید پودر را میخواهم!

ولی اگر منظورتان تبدیل مایع به گرانول باشد که در اکثر فرایندها این است
در این حالت بسته به ماده اش از اسپری درایر، فریز درایر و غیره استفاده میشود.

بنابر این سوالتان را کمی دقیقتر بفرمائید تا اگر در حد اطلاعات مان بود توضیح بدهیم.

asma1994

عضو جدید
سلام ..
یه سری مقاله درمورد کندانسور و چگالنده میخواستم و اگه منبعی سراغ دارین در این زمینه
خیلی خیلی ممنون میشم اگه بهم کمک کنید

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان سلام

یک سوالی داشتم از خدمتتان

کلا توی صنایع هواپیمائی چند نوع سوخت داریم؟
فرمولاسیون سوخت جت چیست؟

فقط در همین حد میدانم که بخش اصلی سوخت جت نفت سفید است و مقداری پارافین به آن اضافه میکنند، اما به غیر ازاینهاچه مکملهائی به آنها اضافه میکنند را نمیدانم
لطفا اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید راهنمائی بفرمائید
با تشکر

مهراآرام

عضو جدید
دوستان امکان حذف پست ها هست؟ مثلا اگه بخوام یه پست خاص رو که خودم گذاشتم حذف کنم باید چیکار کنم؟

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان امکان حذف پست ها هست؟ مثلا اگه بخوام یه پست خاص رو که خودم گذاشتم حذف کنم باید چیکار کنم؟

اگر پستتون قديمي نباشه و قابليت ويرايش داشته باشه بله.
گزينه ويرايش پست رو بزنين. بعد گزينه حذف رو انتخاب كنيد.

en1

عضو جدید
کسی میدونه؟

کسی میدونه؟

دوستان عزیز سلام;)
کسی میتونه چند مثال علمی و کاربردی از تیتراسیون اسیدو باز در کارخانه ها بزنه؟
:surprised:
ممنون میشم اگه کمی زود جواب بدید
تو چه کارخانه هایی برای چه کارهایی استفاده میشه

P O U R I A

مدیر تالار
مرسی بابت راهنماییتون. گزینه ویرایش پست دقیقا کجاست؟ من چیزی پیدا نکردم

سلام
اگر بیش از 24 ساعت از ارسال پست شما گذشته باشه دیگه امکان ویرایش اون رو ندارید ...
به همین دلیل هست که این گزینه رو نمی بینید ...
اما به همین پستی که هم اکنون دادید دقت کنید .. پاین اون پست گزینه ویرایش داره !!

مهراآرام

عضو جدید
سلام
اگر بیش از 24 ساعت از ارسال پست شما گذشته باشه دیگه امکان ویرایش اون رو ندارید ...
به همین دلیل هست که این گزینه رو نمی بینید ...
اما به همین پستی که هم اکنون دادید دقت کنید .. پاین اون پست گزینه ویرایش داره !!
مرسی زیاد

TOM-CAT

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه ی دوستان.
میخواستم در مورد نرم افزار MS Projectبدونم،چه طور نرم افزاری هست؟محتوای این نرم افزار چیه؟
آیا جزوه آموزشی در این باشگاه برای این نرم افزار وجود داره؟
راهنمایی کنید لطفا.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میخواستم در مورد نرم افزار MS Projectبدونم،چه طور نرم افزاری هست؟محتوای این نرم افزار چیه؟
آیا جزوه آموزشی در این باشگاه برای این نرم افزار وجود داره؟
راهنمایی کنید لطفا.

به ضمیمه چند صفحه توضیحات درباره این نرم افزار و مقایسه با سایر نرم افزارهای مشابه برایت فرستادم.

آخرین نسخه خود نرم افزار را از اینجا داون لود کن:

http://p30download.com/fa/entry/41837/software/office-business/project-management

کتاب راهنمای ششصد صفحه ای کامل را از اینجا داون لود کن:

http://www.civilz.com/ebook/دانلود-کتاب-راهنمای-فارسی-نرم-افزار-مد-2.html

پیوست ها

• مدیریت پروژه.zip
    285.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

chem engineer

عضو جدید
سلام دوستان.من میخوام یه ode درجه دو در مطلب به روش اولر اصلاح شده حل کنم.لطفا اگر کسی میتونه من رو راهنمایی کنه.زیاد وقت ندارم.اگر زودتر جواب سوالم رو بدید ممنون میشم.تا حالا ode هایی که به روش اولر اصلاح شده حل می کردم درجه یک بودن.معادله ode این هست.

d2y/dx2=x+2/y

شرایط مرزی: x=1 ,y=1
x=2 ,y=-2

سوال اینه که در x=3 جواب y چی میشه؟

abbasahmadi1370

عضو جدید
سوال عمومی

سوال عمومی

سلام خدمت مهندسین محترم
لطف کنید راهنماییم کنید.
میخوام مقاله درمورد بازیافت گوگرد بگیرم که هم زبان اصلی و هم 2013 باشه از همه مهمتر رایگان بودنشه.
چه سایت یا سایتهایی ایجور مقاله ای گیرم میاد??

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسین محترم
لطف کنید راهنماییم کنید.
میخوام مقاله درمورد بازیافت گوگرد بگیرم که هم زبان اصلی و هم 2013 باشه از همه مهمتر رایگان بودنشه.

درخواستتون رو می‌تونید توی بخش مقاله‌های مهندسی شیمی مطرح کنید.

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت مهندسین محترم
لطف کنید راهنماییم کنید.

سلام
دو روزی هست نمایشگاه بین المللی نانو تکنولوژی افتتاح شده
دیروز رفته بودم اونجا
تعدادی از شرکتهای دانش بنیان توی این زمینه یعنی بازیافت انواع مواد مانند گوگرد از گازها و مایعات مانند کارهای خوبی انجام داده اند.
آقای خاتمی هم اومده بود از غرفه ها بازدید میکرد.
پیشنهاد میکنم بروید از این شرکتها گزارشی تهیه کنید.
انواع تچهیزات آزمایشگاهی در باره بازیافت گوگرد.
انواع نانو الیاف برای بازیافت گوگرد و سایر مواد.
انواع نانو فیلترهای با فناوری نانو که از نانو الیاف تولید میشوند.
انواع ماشین آلات ریسندگی و الکترو ریسی نانو الیاف برای بازیافت گوگرد و سایر مواد(تولید نانو فیلتر)
بازیافت گوگرد موجود در گازها و مایعات
تعدادی شرکت خارجی از روسیه و اروپا و آسیا هم بودند یکی از غرفه ها مربوط به نمایشگاه فناوریهای نانو کشور کره بود
که شرکتهای زیادی از کره در زمینه های مختلف کارهای خوبی انجام داده اند.

دانشگاههای کاشان شیراز اصفهان تهران شریف و غیره هر کدام مجموعه مقالات و یافته های علمی و تحقیقاتی خود را در انجا در معرض عموم گذاشته بودند.
ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری هم اونجا بود. یک بخشی بود که به مقاله ها و یافته های علمی بودجه میداد از نیم میلیون تومان تا دو میلیون تومان.
نشریات و ژورنالهای داخلی و خارجی هم غرفه داشتند برای انتشار مقالات علمی مرتبط با نانو فناوری

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام دوستان کمک فوری

یک نوع plunger valve با دبی ورودی 2.43m3/s و فشار 1.7 بار گیج و دمای 40.5 درجه و
خروجی به یک کندانسور با شرایط 0.12 بار مطلق و دمای 50 درجه اسپری میشه.

مشکلی که به وجود اومده ویبریشن زیادی داره .

راه حل رفع مشکل چیه ؟ و دلیل؟

کنترل ولو تو خط آب برگشتی از cooling tower هست و قطر لوله قبل و بعد از ولو 40 و 48 اینچه.

mkshojaei

عضو جدید
سلام دوستان
من میخام پایان نامه م ، cfd برنامه فلوئنت کار کنم ولی نمی دونم چه موضوعی کار کنم لطفا راهنمایی کنید.

alimec

عضو جدید
سلام دوستان کمک فوری

یک نوع plunger valve با دبی ورودی 2.43m3/s و فشار 1.7 بار گیج و دمای 40.5 درجه و
خروجی به یک کندانسور با شرایط 0.12 بار مطلق و دمای 50 درجه اسپری میشه.

مشکلی که به وجود اومده ویبریشن زیادی داره .

راه حل رفع مشکل چیه ؟ و دلیل؟

کنترل ولو تو خط آب برگشتی از cooling tower هست و قطر لوله قبل و بعد از ولو 40 و 48 اینچه.
درود
من نظرم اینه که ارتعاش کندانسور بخاطر دبی بالاست. کلا ارتعاش هر مبدل حرارتی میتونه چند عامل داشته باشه:
ارتعاش ناشی از سازه(مثلا در مبدل شل اند تیوب بخاطر نزدیکی لوله های محیطی با پوسته و برخورد اونا در حین کار یا فاصله زیاد صفحات نگهدارنده..)
و ارتعاش ناشی از جریان سیال مثل ورتکس، اغتشاش.. که با کاهش سرعت جریان رفع میشه یعنی کاهش دبی

آخرین ویرایش:

aidano

عضو جدید
سلام میخوام سه تا معادله غیر خطی کوپل رو حل کنم به یه نرم افزار قوی ریاضیاتی نیاز دارم چون معادلات دو تا سلوشن داره!!!! با کامسول و میپل جواب نمیده! لطفا راهنماییم کنید

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
درود
من نظرم اینه که ارتعاش کندانسور بخاطر دبی بالاست. کلا ارتعاش هر مبدل حرارتی میتونه چند عامل داشته باشه:
ارتعاش ناشی از سازه(مثلا در مبدل شل ان تیوب بخاطر نزدیکی لوله های محیطی با پوسته و برخورد اونا در حین کار یا فاصله زیاد صفحات نگهدارنده..)
و ارتعاش ناشی از جریان سیال مثل ورتکس، اغتشاش.. که با کاهش سرعت جریان رفع میشه یعنی کاهش دبی

دوست عزیز ممنون از پاسختون

ویبره در ولو و خط لوله به وجود اومده. من اطلاعات دقیقی از cv نداشتم اما محاسباتی که انجام دادم به نظر می آد سایزینگ ولو درسته یعنی تونسته برای این دبی ، افت فشار مورد نظر رو اعمال کنه.

خوب اگه دبی رو تغییر بدیم اون افت فشار لازم برای ورود به کندانسور رو پیدا نمی کنه

چه عواملی می توانند باعث ویبریشن، و ایجاد صدای وحشتناک بشوند؟

mani67

عضو جدید
سلام دوستان
ممکنه در مورد روابط افت فشار در مبدل حرارتی صفحه ای کمکم کنید.اینکه چه روابطی استفاده میشه.
ممنون

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممکنه در مورد روابط افت فشار در مبدل حرارتی صفحه ای کمکم کنید.اینکه چه روابطی استفاده میشه.
ممنون

فایل‌هایی رو که براتون به‌پیوست گذاشتم ببینید.

یکیش سه تا PDF با مثال برای محاسبه هست، و یکی هم دو تا Excel Datasheet برای محاسبهٔ افت فشار، هم با واحد SI هم آمریکایی که از این صفحه برداشتم.

پیوست ها

• Exel Datasheets to Calculate Pressure Drop in HE.rar
    12.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Pressure Drop in HE.rar
    822.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

TOM-CAT

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی که دانشجوی مهندسی شیمی هستش در وحله ی اول باید با چه نرم افزارهایی آشنایی پیدا کند؟
منظورم اینه که کدوم نرم افزارهای مهندسی شیمی نیاز بیشتری هستش که باید یاد بگیری؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کسی که دانشجوی مهندسی شیمی هستش در وحله ی اول باید با چه نرم افزارهایی آشنایی پیدا کند؟
منظورم اینه که کدوم نرم افزارهای مهندسی شیمی نیاز بیشتری هستش که باید یاد بگیری؟

سلام، پیشنهاد می کنم اول با یک زبان برنامه نویسی آشنا بشید، بقیش ساده هستن. مثل matlab در کنارش hysys یا aspen یا proII و غیره....

P O U R I A

مدیر تالار
سلام
بله .. همان طور که پیرجوی عزیز گفتن مهم ترین چیزی که یک مهندس باید بر اون مسلط باشه برنامه نویسی هست . یاد گرفتن کار با نرم افزار هایی مثل hysys و aspen خیلی زمان نمی بره و البته نیاز به اطلاعات بالایی هم داره که بهتره وقتی خوب بر دروس کارشناسی مسلط شدید به یادگیری این نرم افزارها بپردازید ... ولی یادگیری کار با متلب یک پروسه زمان بر است و به تمرین زیادی نیاز دارد ..
البته شاید فکر کنید که برنامه نویسی خیلی ربطی به مهندسی شیمی نداره ولی این رو بدونید که برای مثال مقالاتی در مهندسی شیمی از سطح بالایی برخوردارند که در متلب کد نویسی شده باشند ...

بالا